ins en? Mogelijk redding mestcentrale Deze DAF Trucks zoekt weer personeel Hoogovens splitst staaldivisie in vijf delen "Holland (as 1 no's Obligatiehouder kan lachen om 'DAF trucs Isjetsjeme ïkingen aan Hoofdbestuur NCB positief gestemd over nieuwe opzet mestcentrale Boelwerf failliet verklaard Ook winst Hoechst stijgt enland KORT Y SHOP® Stijl Blijft. DE STEM ECONOMIE A5 In de Holland Casino's kom je ogen tekort. Boerenbond wil Encebe helpen economie KORT FL. 7,50 KORTING BIJ 3 SLOGGI DAMES SLIPS AG 1 DECEMBER 1994 A4 ulen-IRA ophanden Sinn Fein, de politieke vleugel ikeinse Leger (IRA), hebben aan voor het eerst contact met elkaar ireiden van een formele dialoog, inn Fein, Gerry Adams, gisteren igering heeft bevestigd dat een niet uitvaren bben de Poolse veerboot Pomera- dat zij gaten in de boegdeuren stond dinsdagavond op het punt iren, In de boegdeuren zaten niet phanging en de sluiting waren besloten daarop het schip af te van de ramp met de veerboot tekort Palestijnen aan van 125 miljoen dollar van het astrook en Jericho zal worden zijn gisteren in Brussel verder nijn een bedrag van 23 miljoen voor de snelle creatie van 1000 iljoen dollar die voor eind maart bestemd voor het ontwikkelen .De het Ad Hoe Liaison Committee, ipanmng doen de economie in de Jordaanoever op orde te krijgen. ien stemmen te kort e Britse premier John Major die wilden stellen, zijn er woensdag ;de stemmen te vergaren voor een eeft nog een jaar voor de boeg als rtij. r hadden aangekondigd dat zij lat tegen Major in het veld zouden housiasme voor diens leiderschap den er niet in de benodigde 34 n de Conservatieve parlementsle- en ontwapenen en de Palestijnse vluchtelingen te leger de vluchtelingenkampen Palestijnen niet meewerken. De k lichte en middelzware wapens, i juli 1991 al ingeleverd, toen het ampen in Zuid-Libanon opstelde, gen dat de beslissing in principe rking met de diverse Palestijnse de leiding hebben in de kampen, k zonder incidenten verloopt. iard Tapie k van Parijs heeft gisteren een idrijven van Bernard Tapie. De is daardoor voorlopig gevrijwaard ok zijn politieke loopbaan had en oplossing vinden voor de met 'an Tapie. itie van alle of een deel van de tgesproken, had hij persoonlijk n gesteld. Dan was Tapie zijn 1 even sjieke jacht kwijt geweest. rri ssische premier Tsjernomyrdin ?gd dat Moskou bereid is tot enië als dat verder bloedvergie- de 'onafhankelijke' Tsjetsjeense republiek. Uit regeringskringen werd vernomen dat tenminste 60 tanks klaarstonden bij de Tsjets jeense grens, en dat hier even eens elite-eenheden uit Moskou en uit Kaukasische bases heen werden gedirigeerd. In Grozny neemt in afwachting van het aflopen van het Russi sche ultimatum de spanning zichtbaar toe. Tientallen met ka- lasjnikovs en raketwerpers be wapende mannen verzamelden zich gisterem rond het presiden tiële paleis. Doedajev verklaarde op de tv het raadzaam te achten vrouwen en kinderen uit de Tsjetsjeense hoofdstad te eva cueren. Voor de tweede keer in twee dagen bombardeerden vliegtuigen woensdag de Tsjetsj eense hoofdstad Grozny. Twee toestellen bestookten het militai re vliegveld en vernielden daar bij zo'n tien militaire vliegtui gen. )VEN GRONINGEN HAARLEM i J v. Society Shop. Want op 1, 2 en g irels van verrassingen" en speciale h :g tussen 17.00 uur en 19.00 uur lisschoppelijk Paleis. Tot ziens in DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 Beverwijk (anp) - Het staal- en aluminiumconcern Hoog ovens reorganiseert zijn staaldivisie. De staalactivi- teiten worden opgesplitst in vijf afzonderlijke eenheden om de slagvaardigheid van de divisie Staal - voortaan Hoogovens Staal genoemd - te verbeteren. De vijf eenheden krijgen alle een algemeen directeur die rappor teert aan de raad van bestuur in de persoon van bestuurslid ir. A. van der Velden. De Directie Staal wordt opgeheven. Er worden vier nieuwe staaleen- heden gevormd. De vijfde een heid is de bestaande Hoogovens Lange Produkten, die geen ver anderingen ondergaat. De on dersteunende taken voor de Di rectie Staal gaan over naar de nieuwe werkeenheden of naar de Hoogovens Groep. Hoogovens Staal is goed voor een omzet van ruim 4 miljard gulden en telt ongeveer 11.000 werknemers. „De vorming van de nieuwe organisatie heeft geen directe consequenties voor de werkgelegenheid," aldus Hoog ovens. De nieuwe structuur wordt naar verwachting medio 1995 van kracht. De reorganisatie strookt met maatregelen elders in het be drijfsleven. Ook andere concerns schrapten tussenliggende be stuurslagen en verknipten de produktie tot kleinere produk- tie-eenheden die verantwoorde lijkheid voor het resultaat krij gen en direct in contact staan met een lid van de raad van bestuur. Een voorbeeld hiervan is de structuurwijziging bij Akzo met ingang van 1 januari 1993 die ook ging werken met 'gede centraliseerde Business Unit concept om de eigen verant woordelijkheid van het perso neel van hoog tot laag te stimu leren'. Heel recentelijk, op 4 november, besloot ook DSM tot een plattere organisatiestructuur. Daarbij werden de negen divisie omge vormd tot Business Groups, die alle rechtstreeks aan de raad van bestuur rapporteren ter vergro ting van de concurrentiekracht. De vijf eenheden heten Hoog ovens Platte Produkten (met on der meer de produktie en ver koop van warmgewalste en koudgewalste eindprodukten), Hoogovens Verpakkingsstaal (produktie en verkoop van ver pakkingsstaal, Norsk Blikkvals- everk in het Noorse Bergen), Hoogovens Lange Produkten, Hoogovens Metallurgie (inkoop van grondstoffen en produktie ruwijzer en plakken) en Hoog ovens Locatie IJmuiden, met on der meer services, infrastructuur en omgevingszaken. Hoogovens vormt bovendien binnen de directie een aparte functie International Business Development. Het concern wil immers zijn afhankelijkheid van conjunctuurcycli verkleinen en zich 'blijvend positioneren op groeimarkten buiten Europa'. De directeur, ir. C. Koetzier, zal zich richten op deelneming van Hoogovens in verdere verwer king van plakken buiten Europa. Hoogovens zet meer dan 80 pro cent van zijn produktie buiten Nederland af. Van onze verslaggever Den Bosch - Binnen het Landbouwschap gloort een compromis over de opzet van een verplichte mestcentra le waarmee het mestoverschot moet worden aangepakt. Het voorstel houdt in dat veehouders worden verplicht mee te betalen aan de kostbare mestverwerking en het dure mesttransport. Het wordt hen juridisch onmo gelijk gemaakt om aan die beta ling te ontsnappen. De mestcen trale zou dan meteen in werking kunnen treden. Volgens het compromis kunnen alleen veehouders die over een meerjarig mestafzetcontract met' akkerbouwers beschikken onder de regeling uit. Binnen de mesto- verschotgebieden in Zuid-Ne derland zou een termijn van vijf (ADVERTENTIE) Een bezoek aan de Jackpotclub van de Holland Casino's is deze maand de moeite meer dan waard. Want daar houden we het Holland Casino Bingo Prijzen Festival. Wat betekent dat u kans maakt op fantastische extra prij zen, als u uw geluk beproeft op de Bingo Speelautomaten. Dat gaat zo. Wint u tijdens een rondje Bingo de Bonus Jack pot, dan ontvangt u één of meer dere waardecheques. En van i tot en met 30 december krijgt u waardecheques die dubbel zo veel waard zijn. U kunt waarde cheques winnen van minimaal f50,-, terwijl de hoogste maar liefst f 5000,- waard is. U kunt de bonnen inwis selen bij alle V&D warenhuizen en bij Siebel Juweliers in Neder land. Onze medewerkers vertel len u graag precies hoe alles in z'n werk gaat. Breng dus voor het eind ™n het jaar nog een bezoekje aan de Jackpotclub. U moet wel mini- Baal 18 jaar zijn, een geldig legiti matiebewijs meenemen en cor- rect gekleed aan de receptie ver schijnen. AMSrERDAM BREDA EINDHOVEN 15 WONINGEN-NIJMEGEN- ROTTERDAM- K SVHEVENINGEN VALKENBURG ZANDVOORT 'J' jaar gelden, daarbuiten een con tractperiode van drie jaar. Het plan is ontwikkeld door een werkgroep van het Land bouwschap. Het moet vooral de verschillen van mening tussen de intensieve veehouderij en de ak kerbouw overbruggen. Als de bij het Landbouwschap aangesloten organisaties op 7 december met het voorstel in stemmen, kan de mestverwer kingsfabriek Promest waar schijnlijk van de ondergang wor den gered. Promest verkeert sinds half november in surséance van betaling, nadat het Land- bouwbouwschap de geldkraan naar deze fabriek had dichtge draaid. In reactie daarop beslo ten de Brabantse veehouders hun mestverwerkingsbijdrage aan het Landbouwschap op te schorten. Het hoofdbestuur van de NCB is 'positief gestemd' over het com promis-voorstel van de werk groep. „De lucht binnen het Landbouwschap is redelijk op geklaard. Ik schat in dat we er op 7 december met elkaar uitko men," oordeelt hoofdbestuurslid H. Verkampen van de Brabantse boerenbond. De animo in de in tensieve veehouderij voor een mestcentrale is niet groot. Blij kens een enquête van het Agra risch Dagblad enkele weken ge leden heeft slechts de helft van de Brabantse en Limburgse vee houders daar trek in. Mocht het Landbouwschap op 7 december zijn fiat aan een mest centrale geven, dan moet minis ter Van Aartsen zich inspannen om hiervoor de steun van de Europese Commissie te krijgen. Daartoe roepen Gedeputeerde Staten van Brabant en Limburg Van Aartsen per brief op. Ook zou de minister volgens de colle ges de Algemene Inspectiedienst moeten inschakelen om straks te controleren of veehouders zich aan de regels van de mestcentra le houden. Als Van Aartsen op korte termijn van zijn steun blijk geeft, dan zal dat de beluitvor- ming binnen het Land bouwschap over de mestcentrale positief beïnvloeden, aldus GS van Brabant en Limburg. Zonder mestcentrale zal hand having van de mestwetgeving nog problematischer worden, raakt mestverwerking buiten beeld en dreigen veehouders over de kop te gaan omdat zij de steeds hogere afzetkosten van mest niet meer kunnen betalen, houden de beide colleges Van Aartsen voor. De minister heeft het Landbouwschap overigens al op 21 november toegezegd dat hij bereid is zich in te zetten voor een snelle invoering van de mestcentrale. Tilburg - Het bestuur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) is bereid de in geldnood verkerende vleesgroep Encebe te helpen met nieuw kapitaal. Maar dan moeten de leden van de coöperatie Cehave-Encebe wel een bijdrage leveren aan het weer gezondmaken van het vleesbedrijf. Dat heeft het bestuur van de boerenbond gisteren meege deeld. Cehave-Encebe had zelf om financiële steun aangeklopt bij de 'boerenfamilie'. Om te kunnen overleven zegt de coöpe ratie zo'n 50 tot 60 miljoen gul den aan nieuw risicokapitaal no dig te hebben. De vleesgroep van de Encebe heeft een negatief vermogen van 105 miljoen gulden. Het bedrijf trekt zich terug op de kernacti viteit: het slachten van varkens en koeien. De vleeswarenafde- ling en de vetsmelterij zijn afge stoten. Van onze verslaggeefster Eindhoven - DAF Trucks NV is weer op zoek naar tijdelijk produktiepersoneel. Het be drijf heeft 200 nieuwe mede werkers nodig: 150 voor de DAF-fabriek in Eindhoven en 50 voor het produktiebe- drijf in Westerloo (België). Dit maakte president-directeur Cor Baan gisteren bekend tij dens een bijeenkomst in de pro- duktiehal van DAF in Eindho ven. DAF vierde daar gistermiddag feest, omdat de 50.000-ste DAF- truck uit de 9 5-serie van de eindlijn rolde. Baan had nog meer goed nieuws. Hij kondigde aan dat de winst van het tweede halfjaar van 1994 'zeer aanzienlijk' hoger zal zijn dan die van de eerste helft van het jaar. Toen boekte DAF een winst van 39,2 miljoen. In, 1993 (vanaf maart, toen de nieu we DAF van start ging) werd 10,8 miljoen winst gemaakt. Als de voorspelling van Baan uit komt zal DAF zijn resultaat dus in één jaar mogelijk verzeven- voudigen. Volgens Baan is nieuw, extra personeel nodig om aan de groeiende vraag naar DAF- trucks te kunnen voldoen. Nu worden per dag 70 trucks ge maakt, maar dat kan alleen om dat tijdelijk in ploegendienst wordt gewerkt. Ook wordt op de produktie-afdelingen flink over gewerkt. Door herindeling van de eind lijn, de bouw van een nieuwe chassislakstraat, en het inhuren van extra personeel hoopt DAF in de tweede helft van volgend jaar met één ploeg 72 trucks per dag te kunnen maken. Bij DAF werken nu 4100 mensen, van wie 2200 in de produktie. Aan het eind van vorig jaar werkten bij DAF 3445 personeelsleden. De DAF 95 is in 1987 in produk tie genomen. De nieuwste versie van 'de 95' is de Super Space Cab, die begin dit jaar op de RAI geïntroduceerd werd. Van dit model zijn inmiddels meer dan 400 stuks verkocht. Dat is ver boven verwachting, want bij DAF had men rekening gehou den met de verkoop van 150 Super Space Cabs in 1994. In totaal werden dit jaar in Eindhoven 11.000 trucks ge bouwd. „En dat is een geweldige prestatie," aldus een trotse Baan. Door Peter Scholtes Amsterdam - De tikfout was te mooi om haar onbesproken te laten. 'DAF- trucs' stond er in de notulen van de vorige vergadering van de houders van een al dan niet waardeloze obligatiele ning van 150 miljoen ten laste van de failliete Eindhovense truckfabrikant DAF NV. „Daar versta ik toch iets anders onder," corrigeerde een obliga tiehouder gisteren tot vermaak van zijn mede-vergaderaars. De obligatiehouders kunnen weer een beetje lachen. De beheerder van hun stuk ken, de Nederlandsche Trust-Maatschappij (NTM), gaat via de rechter proberen er toch nog zo'n 140 miljoen plus rente voor hen uit te slepen. Dat is het bedrag dat de obligatiehouders tegoed hebben als ook de rechter vindt dat ze moeten meedelen in de destijds door de onderneming aan de ban ken verstrekte zekerheden. Zowel de ban ken (verenigd in de stichting Ofasec) als (de curatoren van) de 'oude' DAF staan echter op het standpunt dat de obligatie houders alleen aanspraak kunnen maken op de - waardeloze- zekerheden van de overkoepelende holding DAF NV en niet die van de - waardevolle- dochtermaat schappijen. Nadat pogingen om tot een schikking te komen tussen NTM en Ofasec waren mis lukt, maakte NTM begin deze maand haar voornemen tot procederen bekend. De obligatiehouders stemden daar gisteren ui teraard mee in. De trustmaatschappij heeft de dagvaarding al klaar, maar wil nog wachten op de uitspraak van de Hoge Raad over het door ABN Amro vervaardig de emissieprospectus van Coop. De hoogste rechter moet beslissen of de bank in dat geval misleiding van obligatiehouders kan worden aangewreven. Die zaak komt de NTM van pas, omdat het mogelijk ook ABN Amro zal dagvaarden om schadever goeding te eisen wegens een misleidende prospectus. Het prospectus, waarop de obligatiehou ders baseren dat zij meedelen in de zeker heden, komt echter pas ter sprake als de rechter de vordering tegen Ofasec zou afwijzen. In eerste instantie richt de NTM zich op een procedure tegen Ofasec en DAF, waarbij de rechter wordt gevraagd te beoordelen op welke zekerheden de obliga tiehouders recht hebben. Als deze zaak zou worden gewonnen, is een procedure tegen ABN Amro overbodig. Glimlach De obligatiehouders presenteerden zich gisteren als één club. De tijden van een tegen de 'lakse' NTM strijdende Gary Klesch, de voortrekker van de vereniging van obligatiehouders, lijken voorbij. Klesch voert tegenwoordig overleg met de trustmaatschappij over de te voeren strate gie en is kandidaat-nummer één voor een plek in de commissie van obligatiehouders die de NTM gaat adviseren. De Amerikaan kon gisteren een glimlach niet onderdrukken toen NTM-directeur mr. O. Linker meedeelde dat ABN Amro zijn 50 procentsbelang in NTM zal over doen aan de andere aandeelhouder, de Amsterdamse Trust Maatschappij (ATM). De mogelijke belangenverstrengeling tus sen Ofasec (waarin ABN Amro zit) en NTM (als halfdochter van dezelfde bank) was Klesch altijd een doorn in het oog. Om zelfs de schijn van conflicterende belangen maar te vermijden heeft ABN Amro zijn NTM-deelneming van de hand gedaan, voegde een woordvoerder van de bank gisteren toe. De obligatiehouders moeten op een volgen de vergadering een keus maken uit twee voorstellen voor een commissie: een met alleen een adviserende functie en een met gedelegeerde bevoegdheden. Uit de lijst van kandidaat-commissieleden viel giste ren op te maken in welke hoek de grote leningen moeten worden gezocht. Behalve Klesch en de Vereniging van Effectenbeurs meldden zich vertegenwoordigers namens beleggingsmaatschappij Penta, Lencadia, M.D. Sass en verzekeraar UAP Nederland. Brussel (anp) - De handels rechter in St. Niklaas heeft woensdag de Vlaamse Boel werf, voor de helft eigendom van de Nederlandse Bege- mann-groep, failliet ver klaard. Zo'n 1100 werknemers staan op straat. Het is het tweede faillis sement in twee jaar van de grootste werf van België, waar het doek nu definitief lijkt te zijn gevallen. Twee weken geleden wilde de directie van het bedrijf 'de boe ken neerleggen'. Werknemers blokkeerden meermalen de rechtbank om dit te verhinderen en hoopten ondertussen op een oplossing. De afgelopen dagen is druk onderhandeld over een ver effening tussen Begemann en de andere aandeelhouder, de Vlaamse overheidsholding Gim- vindus. Maar de gesprekken le verden niets op. De handelsrechter bezegelde het lot van de werf wegens de 'hoog dringendheid'. Hij wees erop, dat er al een heel proces van onderhandelingen was voorafge gaan aan het moment waarop de directie besloot de boeken neer te leggen. Daarna was er nog eens twee weken gepraat zonder resultaat. Hij constateerde dat het geld voor een vereffening, volgens de raad van bestuur van de werf 1,5 miljard frank (f 82,5 miljoen), niet op tafel kwam. Kartelvorming in cementindustrie beboet Brussel - De Europese Commissie heeft woensdag een record boete van ruim 530 miljoen gulden opgelegd aan in totaal 42 cementbedrijven binnen de gemeenschap. Zij hebben zich schul dig gemaakt aan Europese kartelvorming. In Nederland kreeg de Eerste Nederlandse Cement Industrie (ENCI) een boete van 15,6 miljoen gulden en de Vereniging Nederlandse Cement Industrie van 214.000 gulden. Volgens Europees commissaris Karei van Miert (Concurrentie), heeft het merendeel van deze bedrijven zich sinds 1983 tot vorig jaar schuldig gemaakt aan het opdelen van de interne markt langs nationale grenzen. Onderlinge export tussen de lidstaten was slechts mogelijk nadat de bedrijven daarover binnen het kartel afspraken maakten. Van Miert zei de inbreuk zeer serieus te nemen, omdat zij een bedreiging vormt voor de vervolmaking van de binnenmarkt. Er kwamen in Brussel klachten binnen over de grote prijsverschillen binnen de gemeenschap. In het Verenigd Koninkrijk kostte cement bijvoorbeeld 40 procent meer dan in Griekenland. PC-verkoper Vobis zet Microsoft buiten Amsterdam - Vobis, een van de grotere pc-verkopers in Nederland en elders in Europa, heeft haar licentiecontract met de Amerikaanse softwarereus Microsoft opgezegd. Het bedrijf is ontevreden over de te hoge licentiebedragen bij de verkoop van de pc-besturingssystemen Windows en Ms-Dos. Dat heeft R. van Nispen, directeur van Vobis Nederland, woensdag bevestigd. Vobis bezit 25 winkels in Nederland en zal dit jaar ongeveer 60.000 personal computers verkopen. Vobis moest voor elke computer die het verkocht, 35 dollar op tafel leggen, ook als er geen software van Microsoft op de machine was geïnstalleerd. Huis van Afgevaardigden achter Gatt Washington - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft dinsdag met een verrassend ruime meerderheid van 288 tegen 146 stemmen het nieuwe Gatt-handelsakkoord goedgekeurd. Of de Senaat, die vandaag aan de beurt is, zijn zegen geeft, is een tweede. Het Gatt-akkoord moet op 1 januari in werking treden. De voorstanders van de overeenkomst hebben naar eigen zeggen nog niet genoeg steun verzameld. Enkele beruchte lastpakken zoals de Republikein Jesse Helms en de Democraat Ernest Hollings maken veel misbaar over het dreigende banenverlies in de VS als gevolg van het Gatt-akkoord. 06-nummer tegen ruimere openingstijden Woerden - De FNV Dienstenbond begint een telefonisch meld punt voor bezwaren tegen verruiming van de Winkelsluitings wet. Werknemers kunnen in december op een gratis 06-nummer (06-0991299) hun verhaal kwijt. De FNV Dienstenbond signaleert een groeiende onvrede over de plannen voor langere openingstijden. Volgens bestuurder L. Voormeulen neemt winkelpersoneel overal in het land initiatie ven tegen de dreigende verruiming te protesteren. Met het telefoonnummer wil de bond de onvrede kanaliseren. Nedlloyd noteert 43 miljoen winst Rotterdam - Het transportconcern Nedlloyd heeft in het derde kwartaal een winst genoteerd van f 43 miljoen. Daarmee realiseerde het concern een stijging van 6 miljoen ten opzichte van het resultaat in het derde kwartaal van 1993. Door de winst in het derde kwartaal is het netto concernresultaat in de eerste negen maanden van dit jaar uitgekomen op f 78 miljoen. Nedlloyd verwacht over het hele jaar uit te komen op een winst van ongeveer f 90 miljoen. Campinachauffeurs kunnen cao kiezen Zaltbommel - De chauffeurs van Campina Melkunie kunnen per bedrijf of regio kiezen of zij onder de zuivel-cao willen vallen of onder de cao voor het beroepsgoederenvervoer. Dat is één van de belangrijkste uitkomsten van hernieuwd overleg tussen de vakbonden en de directie van het zuivelconcern. Onder de ongeveer 580 chauffeurs was grote onrust ontstaan over het voornemen van Campina Melkunie om een aparte vennootschap of vervoer bv op te richten voor het vervoer van de produkten. De chauffeurs vreesden een belangrijke verslech tering in hun arbeidsvoorwaarden omdat voor velen van hen de cao voor het beroepsgoederenvervoer ongunstiger uitvalt. Frankfurt (anp) - Het Duitse chemieconcern Hoechst heeft gisteren een stijging van de winst gemeld van 83 procent. Hoechst is de derde chemiegigant die het resultaat fiks heeft verbeterd. BASF en Bayer hebben over de eerste negen maanden van 1994 winststijgingen bekendgemaakt van respectievelijk 99 en 32 pro cent. Hoechst-topman Jürgen Dor- mann voorspelde op een pers conferentie een verdere vooruit gang in het vierde kwartaal en ook een forse winststijging in 1995. De winst vóór belasting van Hoechst ging over de eerste ne gen maanden omhoog van 924 miljoen mark naar 1,69 miljard mark bij een omzetgroei met 8 procent tot 36,38 miljard mark. Het concern wist evenals andere chemiebedrijven te profiteren van het herstel van de wereld economie. Hoechst zag de afge lopen maanden eindelijk kans om verkoopprijzen te verhogen, in het bijzonder bij chemicaliën en standaardkunststoffen. De spectaculaire verbetering van de resultaten is ook toe te schrij ven aan ingrijpende sanerings maatregelen. Sinds 1991 schrap te Hoechst maar liefst 25.000 banen. Dormann zei gisteren dat er tussen nu en eind 1995 nog eens 3500 banen zullen verdwij nen in het streven om het rende ment verder te verbeteren. Daar bij zal het voorlopig blijven. De winst van Hoechst werd evenals in de eerste negen maan den van 1993 belast door een miljard mark aan bijzondere las ten. Daar zit de sanering bij en een reservering voor schade claims in de Verenigde Staten. In ongeveer 100.000 Amerikaanse woningen zijn defecten opgetre den in waterleidingsystemen, waarin door Hoechst geprodu ceerd polyacetaat is verwerkt. Expansie zoekt Hoechst vooral in Azië, in het bijzonder China, en op de farmaciemarkt in de Verenigde Staten. Het aandeel van Azië in de jaaromzet van het concern bedraagt nu 6 miljard mark, ofwel ruim tien procent. Dat moet in het jaar 2000 zijn verdubbeld tot meer dan 20 pro cent, aldus Dormann. (ADVERTENTIE) DAF-personeel luistert naar de toespraak van president-directeur C. Baan. Op de achtergrond de 50.000ste DAF-truck. FOTO ANP

de Stem | 1994 | | pagina 5