Pronk vraagt wellicht extra geld .VTeer kwijtschelding in bijstand' <V V5 HQHO! Verboden voor kerstmannen Grenzen bescherming Waddenzee vastgesteld Raad van State jaagt sportclubs op kosten [etabo e^relFd Kabinet wil mensen met laagste inkomens tegemoetkomen METSUPERSTIP OP NUMMER ÉÉN. nulatoren nnen bestaande litie-training chts aanvullen )nderwijs DE STEM BINNENLAND A3 DESTEM (jggM COMMENTAAR De Tros los Vier arrestaties in fraudezaak Zuid-N ederland Ontvoering Eindhovense SONY BINNENLAND KORT >ECEMBER 1994 A2 regels. Maar elke situatie igt om een andere aanpak, doe je als iemand met een eperd van een mes op je >mt. Als waarschuwen geen meer heeft, kun je die per- i altijd in zijn been schieten hem zo tot stand brengen, fd je tegemoet getreden met pistool kun je geen risico r nemen en moet je die man ■rouw uitschakelen. Met het ■O dat je die dodelijk treft, ir wanneer doe je dat? En lang wacht je? Kun je zelf een paar meter achteruit? dan moet je niet weglopen de problemen want daar- ondergraaf je het gezag van politiemens. Kortom, er komt 1 wat bij kijken," aldus Van gdenburg. dan hebben we het nog niet de rompslomp die een agent zich heen krijgt als hij ge iten heeft. Was dat wel no- Kon je hem niet ergens ers raken? Schoot je niet te niet te laat? En had je ilatie kunnen voorkomen r geen wapen te trekken?" zo t de vuurwapendocent. Maat mag in zijn ogen nooit een ?n zijn voor een politiefunc- iaris om te aarzelen of moge erwijs het wapen niet te trek- Want dat kan een leven ten, misschien dat van de nt zelf wel. ïuppel i Meegdenburg zegt te besef dat de ontwikkelingen snel n, voor wat betreft de toena- van het vuurwapengebruik. een agent zoals in 'vuurwa- mekka' Amerika burgers bij rbaat al wantrouwt, omdat nogelijk een pistool op zak of iet handschoenenvakje van de 0 hebben, komt hier nog niet r. Maar de vuurwapendocent rspelt dat het nooit erg lang 1 duren voordat ook hier der- jke zaken gaan gebeuren, «n ik jaren geleden voorspel- dat agenten in de toekomst t een doorgeladen dienstwa- transportboeien, een knup- en portofoon aan hun gordel den rondlopen verklaarden imige collega's me voor gek. is dat de standaard uitrus- geworden," aldus Van igdenburg. De vuurwapendo- t blijft bij zijn standpunt dat Nederlandse agent goed met i wapen om kan gaan. Dat de veelheid training echter fre- nter zou moeten, klinkt in l verhaal duidelijk door. aar dat blijft een keuze. Want ;r trainen betekent minder nten op straat. Aan de andere it is het dilemma dat je goed gelelde agenten op straat wil. dat vergt weer training." ■n hebben en dit lijkt me in t algemeen niet de manier larop medici hun diagnos- che bevindingen aan het pier toevertrouwen. Dat is dit geval ook niet gebeurd, rder wordt meegedeeld dat ernstra van mening is dat n aantal artsen hem ver- erd behandeld zoud heb- n. waarheid in dit geval is it het medisch tuchtcollege ieft vastgesteld dat deze ttsen Teernstra verkeerd be- indeld hebben, dat klinkt toch net even iders. a de, Tholhuijsen ij het lezen van het ingezon- ?n stuk van Guido Dinnesen i De Stem van donderdag 24 ivember twijfelde ik of ik ledelijden met of bewonde- ing voor de briefschrijver oest hebben. edelijden omdat deze heer ch profileerde als het proto- ipe van een kuddedier dat raaf het bestaande beeld m de student weer eens on- muanceerd op papier heeft ?zet. Of bewondering voor et feit dat hij zoveel kortzin- igheid met naam en toe aam in de krant durft te itten. oor de laatste keer. De pro sten tegen de voorgenomen ezuinigingen op het onder ijs zijn niet allen voor het ehoud van de niet meer dan idelijke studiebeurs maar ok voor het behoud van ba- en voor docenten en voor ehoud van de kwaliteit van et onderwijs. i het de heer Dinnesen wel ;ns opgevallen wie in het eekend de supermarkten en e horeca van personeel voor- en? Mag van dat verdiende sld op vrijdagmiddag mis- ihien een pilsje worden ge- ronken? och een woord van dank oor de spiegel die de student voorgehouden. Bij het lezen an zoveel kortzichtigheid eten we weer waarom we ok alweer studeren, reda, (ennis van Meer DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Pronk (PvdA, Ontwikkelingssamen werking) zal zonodig een fi nanciële claim bij het kabinet indienen om het budget voor Ontwikkelingshulp overeind te houden. Dat budget staat onder druk omdat in het regeerakkoord geen afspraken zijn gemaakt over de hoogte van de uitgaven voor ont wikkelingshulp. Met name de VVD wil korten op de ontwikke lingshulp om zo de uitgaven voor Defensie overeind te hou- den. PvdA-fractieleider Wallage verklaarde recentelijk dat de Pv dA niet onverkort vasthoudt aan de norm van 0,9 procent van Bruto Nationaal Produkt voor ontwikkelingshulp. Pronk kreeg de kans voor een extra claim doordat minister Van Mierlo (D66, Buitenlandse Zaken) daarvoor de opening had geboden. Van Mierlo is verant woordelijk voor de zogeheten herijkingsnota. Deze nota gaat over de taken en de organisatie van het buiten landse beleid en over de herver deling van de buitenland-uitga ven. Deze uitgaven beslaan zo'n 23 miljard; Defensie dertien mil jard, Ontwikkelingssamenwer king ruim zes miljard en Buiten landse Zaken vier miljard. Het regeerakkoord trekt nog eens 400 miljoen gulden extra uit, waarvan al 196 miljoen is gereserveerd voor vredesopera ties door Defensie. Volgens Van Mierlo is het kabinet vrij om 'dit totaal van de buitenland-uitga- ven te verhogen'. De WD ver wacht dat minister Zalm (WD, Financiën) zo'n claim afwijst omdat het regeerakkoord voor schrijft dat eventueel extra geld besteed moet worden aan het verlagen van het financieringste kort. Pronk gaf evenwel aan niet van plan te zijn voor Defensie te bloeden. Volgens de bewindsman mag de herijking niet uitmonden in een regeling waarbij zaken die op Defensie spelen worden gefi nancierd met ontwikkelingsgel den. In het kader van de herijking zal Pronk het mes zetten in de grote hoeveelheid overheidsmissies die naar ontwikkelingslanden wor den uitgezonden. Het CDA had vorige week gewezen op het voorbeeld Tanzania dat in een jaar 53 Nederlandse overheids missies over de vloer kreeg. „We moeten meer delegeren naar de ambassades en er is extra geld nodig voor het aantrekken van deskundigen," aldus Pronk. Hij sprak de verwachting uit dat de hulp beter wordt gecoördineerd. Pronk maakte duidelijk geen be hoefte te hebben aan verdere samenwerking van de particulie re ontwikkelingsorganisaties Ce- bemo, Icco, Hivos en Novib. „Ik ben niet geïnteresseerd in een soort monolitisch blok. Dat is niet in het belang van de effecti viteit," aldus Pronk. De WD pleitte vorige week voor meer samenwerking van deze deels confessionele organisaties. Den Haag - Mensen in de bijstand komen vanaf 1996 in aanmerking voor een ruimere kwijtschelding van ge meentelijke heffingen en belastingen. Dat heeft staatsse cretaris Vermeend van Financiën de Tweede Kamer gisteren toegezegd. De PvdA had aangedrongen op een soepelere opstelling van ge meentebesturen jegens huishou dens met een laag inkomen. Coa litiepartners WD en D66 steun den die oproep. Be regering wil het geld dat zij aan de gemeenten geeft op een andere manier verdelen. Rijke plaatsen krijgen minder, armlas tige meer. De Kamer verwacht dat wethouders die met minder genoegen moeten nemen, de las ten voor de burger zullen verho gen, Gezinnen met een bij standsuitkering zijn dan het meest de dupe. „Dat kan zo niet langer. Wij vinden dat het anders moet. Het kwijtscheldingsbeleid is de laat ste jaren al flink ingesnoerd," zei PvdA-woordvoerster Noorman- Den Uyl. Vermeend was het niet alleen eens met de volksvertegenwoor diging, hij bleek ook al een rap port in voorbereiding te hebben De zevende ministersconferentie van de drie Waddenlanden, dins dag en woensdag in Leeuwarden gehouden, heeft het samenwer kingsgebied uitgebreid. Ook de Nederlandse Waddeneilanden zullen daar onder vallen, met daarnaast een strook van drie mijl de Noordzee in. Als Waddengebied geldt nu één aaneengesloten gebied van Den Helder tot Esbjerg, tot aan de zeedijk van het vasteland. Dat is het enige concrete resul taat van de Waddenconferentie. Het drie jaar geleden in het Deense Esbjerg beloofde beheer splan voor een schonere Wad denzee bleek niet haalbaar. Bij de verdere afspraken in het gis termiddag in Leeuwarden on dertekende verdrag tussen de drie landen gaat het om aanbe- velingen en strategische doelen, 'n de komende jaren zal een beleidsplan worden uitgewerkt. Daarin komt speciale aandacht voor kwelders, duinen, getijde- gebieden en estuaria. In de verklaring spreken de mi nisters wel hun zorg uit over de negatieve invloed van de visserij op het natuurlijk milieu, versto ring en vernieling door toerisme en recreatie en de sterke terug gang in de oppervlakte van de kwelders. Ook wijzen ze op de kwalijke invloed van de over maat aan meststoffen die in de Waddenzee terecht komt en die van de vervuiling van water en lucht. De Nederlandse landbouwminis ter Van Aartsen uitte zich opge lucht en tevreden. „Er hing een doem over deze conferentie. Het is wel degelijk een vooruitgang dat het gebied nu is vastgesteld, waarbinnen wij samenwerken." Er zijn wel aanbevelingen opge steld om schepen met gevaarlijke lading op de Noordzee beter in de gaten te houden en hun vaar routes een flink stuk verder van de Waddeneilanden te laten lo pen. Op de conferentie van Noordzeeministers, volgend jaar in Denemarken, zullen daar har dere afspraken over komen. 'IET LIEFDE en begrip is veel te repareren, maar hoe verblind n°et een echtgenote zijn om de huisvader liefdevol te verwelko- men, die na zijn zoveelste poging de huwelijksband te slaken weer besmuikt huiswaarts keert? Op de Gooise matras blijkt deze houding gewoon. De Tros heeft Weer een blauwtje gelopen en de rest van het publieke bestel Ageert alsof de verloren zoon wordt binnengehaald. Een concurrent minder en dus is alles vergeven en vergeten. Op naar een nieuw begin. De Nederlandse publieke omroep wordt gevormd door zendge machtigden die voor een groepering staan, het zogenaamde «omingenbeginsel. Tros en vervolgens Veronica zijn het publie- 'j huis via de achterdeur binnengedrongen. Getalsmatig volde- osn zij aan de eisen, in feite zijn zij nimmer op een beginsel te Petrappen geweest. Of het moest het principe zijn dat ze graag met radio en televisie geld wilden verdienen en dus eigenlijk commerciële omroep wilden bedrijven, ot voor kort is dat steeds mislukt en dus kozen de twee tei-stromingenorganisaties voor de veiligheid van het klassie ks Hilversumse bestel. Veronica durft nu, gesteund door een oidsschat gefourneerd door de verlaten partner, de overstap san. De Tros, afgunstig geworden op het nakende succes van de -oncurrent, wierf opnieuw naar een nieuwe vrijer. Tevergeefs, en os kiezen de kinderen van Landré er in arren moede voor te Wliyen liggen op hun oude plaats in het echtelijke bed. oridisch kan het, moreel is het verwerpelijk. En daarom wordt at tijd dat de Kamer zich nu eindelijk eens de vraag stelt of het Publieke bestel wel bedoeld mag zijn voor een in essentie fomiscue partner. De Tros wil commercieel, maar kan opnieuw nr iw conse9uenties van zoveel wijfelmoedigheid behoren het obleem van de Tros te zijn. Niet dat van de rest van Hilversum. over het ontzien van bij standsontvangers. Dat is in ja nuari gereed. Daarna moet de ministerraad zich erover buigen. Vermeend kan zijn toezegging dus niet al volgend jaar in daden omzetten. De staatssecretaris is niet van plan om de gemeenten alle bij standshuishoudens te laten be voordelen. De lokale bestuurders krijgen opdracht om ieder gezin met een laag inkomen indivi dueel te beoordelen. Alleen men sen bij wie het water aan de lippen staat, kunnen aanspraak maken op de verruiming van de regeling. Het kabinet wil 600 miljoen gul den van de vijftien miljard die de gemeenten jaarlijks ontvan gen, anders versleutelen. Veel steden kampen met ernstige be grotingstekorten. Ongeveer 200 plaatsen worden met meer dan 10 procent gekort. Dat is bijna eenderde van alle Nederlandse gemeenten. Van onze verslaggever Leeuwarden - Het gebied waarbinnen Nederland, Duitsland en Denemarken samenwerken om de Waddenzee te bescher men is vastgesteld. Eindhoven (anp) - De politie heeft gisteren op tal van plaatsen in Nederland, op één plaats in het Belgische Eigen huizen en op één in het Duitse Aken invallen gedaan in ver band met een grote fraude zaak. Er zijn vier verdachten aangehouden. De actie werd gecoördineerd vanuit Eindhoven door het In terregionaal Recherche Team Zuid-Nederland. Bij de actie waren 125 politiemensen betrok ken. De politie wilde geen nadere mededelingen doen over de aard en de omvang van de fraude. Woordvoerder J Beelen beperk te zich tot de opmerking dat 'uit het aantal ingezette mensen en de omvang van het onderzoek is af te leiden dat het om een omvangrijke fraudezaak gaat'. De politie heeft informatie ver zameld over faillissementen van bedrijven in Heerlen en Geleen. Het bedrijf in Heerlen handelde in kleding, in Geleen ging het om een aannemingsbedrijf. Deze werden respectievelijk in januari 1993 en in juli van dit jaar failliet verklaard. De politie nam grote hoeveelhe den administratie en informatie in beslag. Daarnaast werden goederen, waaronder een auto, meegenomen. Vier curatoren, ne gen banken en verschillende ac countantskantoren kregen de politie over de vloer. Aan de actie hebben de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst FIOD, de Economische Controle Dienst ECD en de be lastingdienst meegedaan. Het gaat om een onderzoek dat zich toespitst op bedrieglijke bank breuk en het onttrekken van goederen aan faillissementen. Eindhoven (anp) - In Eindhoven heeft een 27-jarige Iraakse man woensdag zijn voormalige, uit die plaats afkomstige, vriendin (57) ontvoerd. Het tweetal is spoorloos, aldus een woordvoer der van de politie. De verhouding tussen de twee liep onlangs stuk. De Irakees dwong haar gisteren telefonisch naar de woning van haar zoon te komen. Hij wilde dat de vrouw en haar zoon hem doodschoten. Toen zij dat weigerden nam hij zijn ex-vriendin mee in de auto van haar zoon. Den Haag (anp) - Een aantal sportclubs, zoals voetbalvereni gingen, krijgt te maken met extra kosten om de terreinen te laten voldoen aan de normen van de nieuwe wet milieubeheer, de opvolger van de oude hinderwet. De KNVB heeft de procedure verloren die zij bij de Raad van State aanhangig had gemaakt, heeft de Raad gisteren in Den Haag bekend gemaakt. De gemeente Assen is verbo den terrein voor de kerstman tot na 5 december. Eerst is het tijd voor Sinterklaas en vanaf 6 december mogen de etalages met kerstversierselen worden optuigd, heeft de winkeliers vereniging verordonneerd. An ders dreigt een oude traditie verloren te gaan, is de redene ring. Iedere kerstman die zich voor 6 december in de stad laat zien, wordt dan ook 'opge pakt'. FOTO AP (ADVERTENTIES) De KNVB had Heerhugowaard gekozen om het proefproces uit te lokken. Het gemeentebestuur daar heeft de plaatselijke voet balclub SVW (als Steeds Voor waarts) een nieuwe vergunning gegeven. Op basis van de wet milieubeheer, sinds 1 maart van kracht, moest SVW de geluidsin stallatie veranderen om de buurtbewoners niet te hinderen. Deze aanpassing kost de vereni ging 8000 gulden. Gemeentebesturen mogen vol gens de nieuwe wet verdere eisen stellen via geluidsnormen. Daar door ontstaan beperkingen bij het gebruik van sportkantines en wat betreft het aantal parkeer plaatsen. De KNVB vroeg de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State alle sportcomplexen ontheffing te verlenen voor de nieuwe wet. Tevens diende SVW bezwaren in tegen de eigen ver gunning. Beide verzoeken wer den afgewezen. De uitspraak is telefonisch meegedeeld, de schriftelijke toelichting volgt la ter. N KLUS ZONDER Metabo Nederland bv Tel 03462- 64244 Met de UX-S 90 audiotape scooit Sony weer een enorme chroom audiocassette namelijk uitgeroepen tot 'Beste Koop', megahit. In de grootste cassettetest van Nederland heeft Oftewel: het beste geluid voor de laagste prijs. Ga dus het toonaangevende blad Audio Video Totaal deze super- snel naar je Sony dealer en overtuig jezelf. (MX SONY SONY UX-S AUDIOTAPE: BESTE KOOP. -J Er wordt nu wel beweerd dat John de Wolf voor anderhalf miljoen aan Wolverhampton Wanderers is verkocht, maar ik heb gehoord dat Van Hanegem de speler de afgelopen zomer bij een spelletje poker verloren heeft. Willem kwam op vakantie trainer Graham Taylor, toen net Engelse bondscoach af, tegen. Ze kletsten, dronken wat en legden een kaartje, waarbij de Engelsman met vals spel De Wolf wist binnen te halen. Hoe zou die Feyenoord-supporter zich voelen die de beeltenis van De Wolf op zijn rug heeft laten tatoeë ren? Als-ie een beetje slim is laat-ie zijn rug vereeuwi gen door de Engelse boulevard-bladen. Die zijn na Charles en Diana wel aan iets echt lachwekkends toe. Ook leuk is het besluit van de Tros om toch maar niet commercieel te worden. De erfgenamen van Joop Landré willen nu op Nederland 2 een familiezender creëren. Een familiezender, bij het woord alleen al voel ik jeuk. De reeks 'Te land, ter zee en in de lucht' zal worden uitgebreid met het onderdeel bungi-jumpen vanaf kerktorens, zodat ook de EO-kijker op Nederland 2 bij de Tros aan zijn trekken komt. Henk Binnendijk op zijn beurt zal in 'Fifty-fifty' zijn gasten familiaar doorzagen over hun hoeksteen-gehalte en geregeld hun model-gezinnen laten zien. Tv kijken op twee wordt zo gezellig dat je de tijd vergeet en denkt dat je weer terug bent in de mooie onbekommerde jaren van de Familie Doorsnee. MERIJN Coalitie blijft ruziën over asielzoekers Den Haag - De onenigheid tussen de coalitiepartijen in de Tweede Kamer over de aanscherping van de vreemdelingenwet duurt voort. De fractieleiders van de drie partijen voerden gisteren met staatssecretaris Schmitz (Justitie) top-overleg. Na afloop verklaarden de fractievoorzitters dat ze de problemen opnieuw in de fracties gaan bespreken. De WD houdt vast aan het standpunt dat vreemdelingen die via een veilig land in Nederland terecht zijn gekomen, meteen uitgezet moeten wor den naar dat veilige land. D66 en PvdA vinden dat zo'n asielzoeker de kans moet krijgen' om zijn zaak aan een rechter voor te leggen. Volgens Schmitz kan er in zo'n geval binnen negen dagen een uitspraak zijn. Er bestaat een kans dat een meerderheid van de Tweede Kamer de WD steunt. Waarschijnlijk stemmen behalve de WD ook het CDA, de ouderenpartijen, de SGP en de CD voor het WD- standpunt. Samen zijn die partijen goed voor 77 zetels in de Tweede Kamer. De stemming zal waarschijnlijk vandaag plaats vinden. Peper niet in dure ambtswoning Rotterdam - Burgemeester Peper van Rotterdam ziet af van een ambtswoning aan het Museumpark nummer 9. In een brief aan de gemeenteraad schrijft hij dat er onvoldoende politiek draag vlak bestaat voor het plan. De raad zou vandaag over de ambtswoning beslissen. Pepers eigen partij, de PvdA, was unaniem tegen. Het college van burgemeester en wethouders was in meerderheid ook tegen. De mening van de overige raadspartijen was verdeeld. De kosten van in totaal 2,5 miljoen gulden (aanschaf, restaure ren plus inrichting tot ambtswoning) waren het voornaamste bezwaar. Op de achtergrond bestond ook weerstand tegen Pepers persoonlijke, gepassioneerde voorkeur voor het pand zelf. Minder geld uitgegeven aan huursubsidie Den Haag - Aan individuele huursubsidie (IHS) is over 1994 160 miljoen gulden minder uitgegeven dan de geraamde 1970 miljoen. De financiële meevaller komt vooral doordat minder huishoudens een beroep deden op de regeling. Dit blijkt uit de aanvullende begroting die het ministerie van Volkshuisvesting (Vrom) naar de Tweede kamer heeft gestuurd. Defensie vernietigt 420.000 landmijnen Den Haag - Minister Voorhoeve van Defensie heeft de Tweede Kamer toegezegd de 420.000 overtollige landmijnen van de krijgsmacht te laten vernietigen. GroenLinks, dat zich zorgen maakt over de grote aantallen mijnen die in verschillende ontwikkelingslanden liggen, had de minister daarom gevraagd. De kosten van vernietiging bedragen zo'n tien miljoen gulden. Elias wil gebaar van RTL Amsterdam - Ton Elias wil 5000 gulden van RTL. Dat is ook de hoogte van de boete die de journalist is opgelegd toen de omroep-maatschappij hem schorste na het uiten van kritiek op de leiding. De Haagse redacteur van RTL was het niet eens met de benoeming van ex-CDA-voorlichter Frits Wester als chef van de parlementaire redactie in de Residentie. Wester legde vorige week zijn functie neer. Geen verbod op handel in qat Den Haag - De Hoge Raad ziet geen reden de invoer van het stimulerende middel qat te verbieden. Qat (miraa-planten) staat niet in de Opiumwet vermeld.De Hoge Raad bevestigt daarmee een eerdere uitspraak van de rechtbank in Haarlem. Die bepaalde in juni dat het beslag door de politie op Schiphol op 600 kilo qat niet rechtmatig was. De officier meende echter dat delen van de plant wel bij wet verboden zijn en ging in beroep. Qat is vooral populair bij vluchtelingen uit Somalië en Ethiopië. De liefhebbers kauwen op de bladeren. Wanneer dat lang genoeg gebeurt, ontstaat een licht euforisch gevoel. Het kauwen van qat is in de landen van herkomst een sociaal gebeuren. Doorgaans tweemaal per week landt een vliegtuig uit Kenya of Ethiopië op Schiphol met aan boord een paar takkenbossen' Groei inwonertal Nederland neemt af Voorburg - Het inwonertal van Nederland zal dit jaar met 87.000 personen toenemen. De groei is 15.000 minder dan vorig jaar, aldus cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het is voor het eerst sinds vijf jaar dat de bevolking met minder dan honderdduizend personen toeneemt. De daling van de groei is vooral een gevolg van de afname van de immigratie. Eind dit jaar telt ons land 15,4 miljoen inwoners. In 1994 zullen naar verwachting 104.000 immigranten worden geteld. Vorig jaar waren dat er nog 119.000. De daling is volgens het CBS het gevolg van aanscherping van de toelatingsregels en de toegenomen werkloosheid. Tegenover daling van de immigra tie staat een toename van de emigratie. Dit jaar zullen naar verwachting 79.000 personen Nederland verlaten om zich in het buitenland te vestigen. In 1993 waren dat er 75.000, aldus het CBS.

de Stem | 1994 | | pagina 3