Schietopleiding van cruciaal belang 'Me ssssi Vrouwen en kinderen nieuwe prooi van aids S5,=ss" a®-?» Grenzen b Waddenze A2 -DE STEM- Kabinet wil DE STEM De Tros los DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Aidsconferentie in Parijs Simulatoren kunnen bestaande politie-training slechts aanvullen Rovers 1 Rovers 2 Van de Poel Personeel Slepersconflict Sneep Onderwijs DE STEM Met LIEFDE en begrip is veel Moet een echtgenote zijn om d Hen, die na zijn zoveelste po weer besmuikt huiswaarts keert Op de Gooise matras blijkt dez weer een blauwtje gelopen er 'eageert alsof de verloren z concurrent minder en dus is all een nieuw begin. De Nederlandse publieke omro Machtigden die voor een gre stromingenbeginsel. Tros en ve ke huis via de achterdeur binn oen zij aan de eisen, in feite z betrappen geweest. Of het mo Met radio en televisie geld w commerciële omroep wilden be lot voor kort is dat steeds Puasi-stromingenorganisaties ke Hilversumse bestel. Veron bruidsschat gefourneerd door aan. De Tros, afgunstig geword concurrent, wierf opnieuw naar bus kiezen de kinderen van La b'ijyen liggen op hun oude plaal Juridisch kan het, moreel is he "et tijd dat de Kamer zich nu ei Publieke bestel wel bedoeld Promiscue partner. De Tros wil Met. De consequenties van zovt Probleem van de Tros te zijn. Ni DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 Door Hans Rube 'Aids en de familie' is het motto van de Wereld Aids-dag vandaag. In het begin van de epidemie was in de publieke opinie de ziekte vooral iets dat homoseksuelen overkwam. Inmiddels blijkt dat wereldwijd steeds meer vrouwen en kinderen het slachtoffer worden. Internationaal breekt het besef door dat slechts grootschalige samenwerking de wereld van een ramp kan redden. In ontwikkelingslanden sterven ieder jaar vele tientallen miljoe nen vrouwen en naar schatting drie miljoen pasgeboren kinde ren aan aids, omdat rond de zwangerschap onvoldoende me dische zorg aanwezig is. Wereldwijd gaan tussen de 1,5 en 3 miljoen mensen per jaar dood aan malaria. Ook lopen elk jaar 8 miljoen mensen tbc op, drie miljoen patiënten sterven jaarlijks aan deze ziekte. Bij de voornaamste 'plagen' in de wereld verbleken de sterfte cijfers van de aids-epidemie. Toch heeft aids, wat geen enkele andere ziekte heeft: een wereld wijde bezinningsdag, een oproep tot solidariteit. Motto: 'Aids en het gezin', waarmee de interna tionale gemeenschap aansluit bij het 'Jaar van het Gezin' zoals de VN 1994 heeft gedoopt. In 1993 zijn door de Wereld Gezondheidsorganisatie WHO opnieuw 14 miljoen nieuwe hiv- besmettingen geteld. Elke dag komen daar 5000 gevallen bij. Het merendeel in Azië en Afrika, waar de plaag nog steeds onge remd om zich heen grijpt. De helft van alle nieuwe besmet tingen betreft jonge vrouwen. Volgens de WHO is nu 40 pro cent van alle 17 miljoen seropo- sitieven in de wereld vrouw, in 1990 was dat nog 25 procent. Deze ontwikkeling maakt aids zo dreigend voor de wereld. Dus danig, dat er voortdurend 'nood klokken' worden geluid. Zowel in Afrika als Azië dreigen aidsprogramma's te stranden op sterke maatschappelijke weer stand. Vooral religieuze organi saties verzetten zich tegen de aidscampagnes, die condoomge bruik willen stimuleren. Het condoom bevordert 'meerwijve- rij' en losbandigheid, heet het. Daarnaast is financiële onmacht voor veel getroffen landen een groot obstakel om doeltreffend op te treden. Op initiatief van Frankrijk ver gaderen vandaag 42 landen, waaronder Nederland, over een internationale actie tegen aids. Prof. Bernard Debré, sinds twee weken Frankrijks minister voor Ontwikkelingssamenwerking, zit de ontmoeting van staatshoof den en regeringsleiders voor. Het is voor de eerste keer dat politici aan de bel trekken. Be strijding van aids in de Derde Wereld heeft bij het rijke Westen nooit top-prioriteit gehad. Op tafel ligt nu een beginselverkla ring, die de 42 landen vandaag zullen ondertekenen. De belang rijkste punten zijn: geen reisbe perkingen, geen discriminatie en speciale aandacht voor vrouwen. Doel van de conferentie is ook om geldstromen op gang te bren gen en die beter te coördineren. Met als uiteindelijk doel een vaccin dat voor elk land betaal baar is. Aids is vooral een ziekte van de armen. Ontwikkelings landen kunnen geen kant op. Daarnaast weet eigenlijk nie mand hoever het hiv-virus in middels verspreid is. In Afrika wijzigen de cijfers doorlopend, afhankelijk van de organisatie die ze presenteert. De WHO stelt bijvoorbeeld dat in 1998 886.000 'nieuwe' Ugandese kinderen 'aids-wees' zullen zijn geworden. Daar komen nog bijna 1,5 mil joen kinderen bij die, volgens de volkstelling van 1992, al eerder hun ouders hebben verloren door aids of door de burgeroorlog. Naar verwachting zullen de ko mende drie jaar bijna 2 miljoen Ugandezen geïnfecteerd raken met het hiv-virus. Buurland Ruanda wordt wel eens de 'haard' van de aids-epi- demie genoemd. Berichten uit het leger geven aan dat 60 pro cent van de soldaten seropositief is. In Zimbabwe is ongeveer 10 procent van de 10,4 miljoen in woners drager. Nigeria: 15 tot 20 procent van de vrouwelijke pros- tituées en zes procent van alle zwangere vrouwen. Zelfs uit Zuid-Afrika komen zorgwek kende berichten. Daar blijkt de verspreiding van het hiv-virus sinds 1992 te zijn verdrievou digd. Na Thailand, India, Maleisië is ook het Aziatische land Birma tot rampgebied uitgeroepen. Druggebruik, prostitutie en de uitzichtloze armoede zijn de voornaamste oorzaken. Tegen ziekten als tuberculose en malaria kan iets worden onder nomen, mits de internationale gemeenschap daartoe bereid is. Veelal hangt dat af van de finan ciële middelen en het beschik baar stellen van de juiste medi catie. De WHO heeft een pro gramma voor steun aan moeders en kinderen, waardoor de sterfte rond de zwangerschap kan wor den teruggedrongen. Voor aids is nog steeds geen medicijn, maar ook het geld om de ontwikkelingslanden te hulp te schieten wordt niet beschik baar gesteld. Volgens de WHO is 2,5 miljard gulden nodig, een .kapitaal vergeleken bij het hui dige budget van nog geen 100 miljoen. Steun aan de ontwikkelingslan den betaalt zich - dat tot 'troost' van het Westen - later echter weer terug. Want meer dan wel ke andere genoemde ziekte, ver oorzaakt aids een economische ramp, die ook het Westen zal treffen. Nu zijn het de jonge vrouwen die slachtoffer gaan worden, eerder al botsten binnen deze generatie de mannen op het virus. De Derde Wereld verliest zijn werkkrachten, daardoor kunnen op den duur voor de Westerse economie onontbeerlij ke grondstoffen niet meer wor den geproduceerd. Vandaag, Wereld Aids-dag, her denkt ook Nederland - in Gro ningen - zijn slachtoffers. Elke maand sterven ongeveer 30 Nederlanders, meest mannen, aan de ziekte. Nederland richt zich op voorlichting en maat schappelijke acceptatie van ser- opositieven en mensen met aids. Steun hun familie, is het thema. Want ook voor het relatief gerin ge aantal aids-slachtoffers in Nederland is de ziekte een ramp. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-372S3. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-178?r Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-2192- Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-1969 Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01. ,.ü-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01651-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 0ï 184-11446. Openingstijden: van 8.30-17 00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. CRIMINEEL Nederland bewapent zich meer en meer. Voor de gemiddel de burger een simpele constatering. Voor een politieman- of vrouw echter bitterharde reali teit. Want de kans dat hij of zij eerdaags gecon fronteerd wordt met een misdadiger die het wa pen trekt is groter ge worden. En dat terwijl opleiding en training door de toegenomen werklast en reorganisa tieperikelen onder druk komen te staan. Van onze verslaggever UIT CIJFERS bleek vorig jaar al dat de voorgeschreven vijf maal per jaar oefenen niet door alle agenten wordt gehaald. Het ni veau van de agenten is nog rede lijk tot goed, gezien de beperkin gen. Instructeurs benadrukken echter het belang van adequaat schietonderricht. Want na een afgevuurd schot kun je zaken niet terugdraaien. En dood is dood! Amerikaanse toestanden kennen we in Nederland niet, nog niet. Slechts een klein percentage van de agenten heeft zijn wapen ooit getrokken en ook daadwerkelijk gebruikt. Maar als dat noodza kelijk is dan moet hij of zij er verantwoord mee om kunnen gaan. De Nederlandse politie traint daarom haar agenten zo frequent mogelijk in het gebruik van het vuurwapen, de Walther P5. Ter bescherming van zich zelf, maar meer nog voor de burger op straat. De politieregio Midden- en West-Brabant beschikt over drie schietbanen in Oosterhout, Til burg en Steenbergen, die in Zee land over banen in onder meer Terneuzen, Middelburg en Vlis singen, terwijl die ook gebruik maakt van de de banen van het politie-instituut PIOV in Hoo- gerheide. Simulator Naast het 'roosjes schieten' wordt deze opleiding aangevuld met het zogenaamde Fire Arms Training System (FATS), een elektronische schietsimulator. Over dit laatste zijn zowel des kundigen als politiemensen het eens. Het FATS is een goede aanvulling op de bestaande op leiding en training, maar zal de ze nimmer helemaal kunnen ver vangen. „Het is het verhaal van en-en," zo stelt ook vuurwapen docent W. van Meegdenburg. Op de schietbaan in Steenbergen neemt hij juist een aantal schiet oefeningen door met twee poli tiemensen. Het afvuren van een wapen. Een verhaal apart. Concentratie, De politie traint zo frequent mogelijk met de Walther P5. foto de stem/dick de boer coördinatie en dan nog eens con tinu het koppie er bij houden. Want een verkeerde inschatting kan jezelf of een ander het leven kosten. Het gebruik van een vuurwapen is voor de politie man- of vrouw aan regels gebon den. Op de baan in Steenbergen komt met name de techniek van het schieten aan de orde. Hou ding, manier waarop het wapen wordt vastgehouden, staand schieten, knielend, lopend, ren nend, met een portofoon of zak lamp in de andere hand. Van Meegdenburg benadrukt nog maals het belang van het trainen met het wapen. Ook al is elk schot gericht op een getekende pop aan het einde van de baan. Riotgun Met FATS, de elektronische si mulator, kunnen situaties wor den nagebootst. Een jonge au tokraker die in een parkeergara ge wordt nagezeten door een paar agenten. En zich plots om draait, de achtervolgende poli tieman iets toeroept, de hand achter de rug houdt en plots een wapen trekt. Of een simpele con trole van voertuigen waarbij een automobilist, die zijn kofferbak open moet maken, daar plots een riotgun uithaalt. Zo worden agenten getraind op mogelijke problemen zoals die in de dage lijkse praktijk kunnen voorko men. „Dat kan op de baan hier in Steenbergen minder. Maar zo'n simulator heeft ook beperkingen. Het wapen dat daar wordt ge bruikt heeft niet dezelfde terug slag. Bovendien is het afstande lijker en de oefenende politie man weet dat het simulatie is. Vandaar dat schietonderricht met het eigen wapen zo belang rijk is. Deze twee zaken kunnen elkaar echter prima aanvullen. En-en dus," aldus Van Meegden burg, die beseft dat het verleide lijk is meer en meer elektronisch te oefenen aangezien dat goed koper is. De minister van Binnenlandse Zaken heeft duidelijke regels op gesteld voor de wapentraining van agenten. Ten minste vijf maal per jaar, zo staat in de beschikking. „Het staat er. Mini maal. Eigenlijk zou er dus meer met het wapen geoefend moeten worden. Echter, iedere agent die op deze schietbaan staat kan niet op straat rondlopen. Aange zien er meer blauw op straat moet komen is vijf keer schieten per jaar nu voor velen het maxi mum. Want dit jaar, en waar schijnlijk ook volgend jaar, zal een aantal politiemensen dat niet halen," aldus Van Meegden burg. Emoties Hij is nog steeds tevreden over het niveau van de agenten. De twee politiemensen die op de schietbaan hun oefeningen af werken scoren dan ook ruim vol doende. Naast het praktijkge deelte worden politiemensen ook op het gebied van theorie en inschatting van situaties ge traind. Want dat er geen machi nes in het blauw op straat lopen is duidelijk. Een agent heeft ook emoties en kan dus onder stress anders reageren. Van Meegden burg geeft ook op dat gebied traningen en opleiding. „We werken wel binnen bepaal- de regels. Maar elke situatie vraagt om een andere aanpak. Wat doe je als iemand met eer knoeperd van een mes op jt afkomt. Als waarschuwen geen nut meer heeft, kun je die per soon altijd in zijn been schieten en hem zo tot stand brenger Word je tegemoet getreden mei een pistool kun je geen risico meer nemen en moet je die man of vrouw uitschakelen. Met he! risico dat je die dodelijk treft. Maar wanneer doe je dat? Eo hoe lang wacht je? Kun je zeil nog een paar meter achteruit! En dan moet je niet weglopen voor de problemen want daar mee ondergraaf je het gezag van de politiemens. Kortom, er komt heel wat bij kijken," aldus Va Meegdenburg. „En dan hebben we het nog niel over de rompslomp die een agent over zich heen krijgt als hij ge schoten heeft. Was dat wel no dig? Kon je hem niet ergens anders raken? Schoot je niet Ie snel, niet te laat? En had je escalatie kunnen voorkomen door geen wapen te trekken?" zo stelt de vuurwapendocent. Maai dat mag in zijn ogen nooit een reden zijn voor een politiefunc tionaris om te aarzelen of moge lijkerwijs het wapen niet te trek ken. Want dat kan een leven kosten, misschien dat van de agent zelf wel. Knuppel Van Meegdenburg zegt te besei- fen dat de ontwikkelingen snel gaan, voor wat betreft de toena me van het vuurwapengebruik- Dat een agent zoals in 'vuurwa penmekka' Amerika burgers bij voorbaat al wantrouwt, omdat ze mogelijk een pistool op zak ol in het handschoenenvakje van de auto hebben, komt hier nog niet voor. Maar de vuurwapendocent voorspelt dat het nooit erg lang kan duren voordat ook hier der gelijke zaken gaan gebeuren. „Toen ik jaren geleden voorspel de dat agenten in de toekomst met een doorgeladen dienstwa- pen, transportboeien, een knup pel en portofoon aan hun gordel zouden rondlopen verklaarden sommige collega's me voor gek. Nu is dat de standaard uitrus ting geworden," aldus Van Meegdenburg. De vuurwapendo cent blijft bij zijn standpunt dat de Nederlandse agent goed met zijn wapen om kan gaan. Dat de hoeveelheid training echter fre quenter zou moeten, klinkt in zijn verhaal duidelijk door. „Maar dat blijft een keuze. Want meer trainen betekent minder agenten op straat. Aan de andere kant is het dilemma dat je goed opegeleide agenten op straat wil. En dat vergt weer training." Met verbijstering heb ik het stuk 'De chaos na de bevrij ding van Breda' in De Stem van 17 november gelezen. Ik vind het min om mensen die destijds hun leven in de waagschaal stelden, na 50 jaar nog een trap na te geven door ze te betitelen als rovers en dieven. Ik vraag mij af waar mr. H. Termeer deze wijsheid van daan heeft? Was hij erbij des tijds, of heeft hij het van horen zeggen? Natuurlijk, je hebt altijd kaf onder het koren, maar derge lijke uitspraken moeten niet ten koste gaan van de goed- willenden. Op zo'n manier promoveren ten koste van ongeveer 300 goedwillende Nederlanders, vind ik met modder gooien. Breda, A.M. Adriaansen (secretaris Bond Oud-Stoottroepen) Uit de Stem van 26 november valt op te maken dat de heer Duighuizen de klacht van de Bredase Oud-Stoters niet goed heeft begrepen. Ook zij vinden het uitstekend dat eindelijk eens het werk van bepaalde verzetsmensen onder de loep wordt geno men. Het doet de echte Sto ters leed dat zij worden opge zadeld met misdaden waar aan zij part noch deel heb ben, doch die bedreven zijn door figuren die zich opwier pen als grootheden uit het verzet en die elkaar de hand' boven het hoofd hielden. Als die lieden en bepaalde geüniformeerde artiesten van Circus Kruis hun plicht had den gedaan, dan had Dankers met zijn zogenaamde Staf geen kans gekregen. Daaren tegen hebben zij alles in het werk gesteld om de pogingen van de procureur generaal baron Spegaard van Woerden om in te grijpen te dwarsbo men. Hij werd zelfs bedreigd met de dood. Dat komt niet uit het boek van dr. Termeer naar voren. De door hem aangevoerde ge tuigenissen zijn absoluut on- oewer/cen landpunt eens is. betrouwbaar. In zijn boek 'De, aal van Oranje' van Jan van Lieshout is een en ander al jaren geleden te berde ge bracht, onder meer op pag. 585. Rucphen, P.C. Marijnissen In De Stem van 19 november reageerde Jan Brouwers op mijn briefje (9 november) over Albert van de Poel. Hij valt mij enerzijds bij, maar betwijfelt of Van de Poel aan de groep Muckermann mee werkte. Hij blijkt integendeel de me dewerkers van de Duitse Je zuïet tot voorzichtigheid te hebben gemaand! Had hij dat misschien niet moeten doen? Brouwers meldt trouwens dat Van de Poel - die ik goed heb gekend - opgehangen is in Neuengamme. Dat is niet juist. Van de Poel verbleef van augustus 1941 tot novem ber 1943 in dat kamp. Hij overleed op 2 oktober 1971 te Breda. Breda, L. Kuitel In de zorg voor onze zwakbe- gaafden moeten we 's nachts terug van twee man personeel op 27 bewoners naar één. In een gemiddeld gezinsver vangend tehuis is een deel van de bewoners slecht ter been, een deel heeft te weinig vermogens om adekwaat te reageren bij brand en een deel is bejaard. Allen moeten bij calamiteiten uit bed wor den geholpen. Misschien een idee voor mi nister Dijkstal om het perso neel dat wegbezuinigd wordt bij de gezins vervangende te huizen in te zetten bij de huizen van bewaring. Want daar moet het personeel voor de nachtbewaking van cellen één op de 12 gedetineerden blijven. Dan houden de groepsleiders uit de zwakzinnigenzorg werk (dat woord staat in alle regeerakkoorden van de laat ste 15 jaar), zijn de gedeti neerden veilig opgeborgen en zijn de échte zwakken uit de samenleving de dupe. Breda, Jack Gielen Wat het slepersconflict in de Rotterdamse haven betreft, (zie De Stem van 12 novem ber) is er niets nieuws onder de zon. Stakingen van sleepbootbe manningen hebben in het ver leden weinig of geen invloed gehad - economisch gezien - op wereldhaven nr.l. Dit neemt niet weg, dat Rot terdam niet zit te wachten op een sleepbootoorlog, daar het uitwijken van grote zeesche pen naar andere Ravens geen geld in het laatje brengt. Als gevolg van een arbeids conflict had de Rotterdamse haven in 1979 zodoende te lijden van de staking bij Smit. Het sleepbootbedrijf Jan Kooren ging in 1978 in de haven opereren met zijn sleepboten en had profijt van de staking bij Smit. Acht jaar later - in december 1987 - werd sleepbootbedrijf Adriaan Kooren verweten, dat het de macht van Smit in de haven wilde breken. Nu, bijna zeven jaar later, kan men constateren, dat er weinig is veranderd. Het per soneel bij Kooren werkt met minder mensen aan boord en dus goedkoper. Bovendien1 hanteert men daar andere werktijden. Bij Smit is men gebonden aan de cao. Kooren is voorstander van het 'laissez-faire' begin sel en dit kan men hem niet kwalijk nemen. De Smit-directie ziet de noodzaak van afslanken wel in, het personeel niet. Angst voor het verlies van capaci teit met als gevolg verlies van banen spreekt de medewer kers en en moet in hun visie voorkomen worden. Het is echter niet te hopen, dat het conflict escaleert zo als destijds in 1987 toen het personeel van Smit de kaden ging bezetten, die door Kooren waren afgehuurd. Met verlies van werk in het achterhoofd is het niet ver wonderlijk, dat men bij Smit een protest laat horen, doch dit mag niet resulteren in onrechtmatig handelen. Zoals gezegd ontkomt men niet aan de noodzaak om af te slanken. De techniek in de scheepvaart staat niet stil. Sinds jaren gaan rederijen er steeds meer toe over hun schepen uit te rusten met één of meer boegschroeven en/of hekschroeven om sleepboot- kosten te besparen. In 1987 waren alleen al bij Esso-Ne- derland in de derde petro leumhaven ruim 110 scheeps- bewegingen waarbij geen sleepbootassistentie benodigd was. Uit uw artikel blijkt verder dat de overheid niet staat te springen om mee te werken aan een wettelijke regeling met betrekking tot prijs- en capaciteitsregeling. In 1987 kwam de vakbond met een voorstel om de cao zoals die bij Smit gold alge meen verbindend te verkla ren. De minister van Sociale Zaken was en is dit niet van plan. Met betrekking tot het sle persconflict is de 'bemoeie- nisrol' nu weggelegd voor het ministerie van Economische Zaken. Geen wettelijke rege lingen aldus overheid! Kooren wil normale concur rentieverhoudingen I Laat het personeel van Smit dit nu eindelijk eens inzien en zich bij de bestaande situatie neerleggen. Rotterdam, mr. F.G. Hitzert In het artikel van 22 novem ber 'Bergse advocaat Sneep wijst alle kritiek af' meen ik enkele onjuistheden op te merken. Drs. Teernstra wordt het vol gende in de mond gelegd: „Het steekt de klager dat mr Sneep aan collegae en tegen over de media kwalificaties geciteerd zou hebben die me dici in een rapport over Teer nstra gebruikten." Dit wekt de indruk dat de medici in hun rapporten Teernstra als een hyena, chi caneur, beroepsklager en ver ward man afgeschilderd zou- Sleepboten van Smit-Tak verslepen een Brits schip naar de Botlekhaven. fotoanp den hebben en dit lijkt me in het algemeen niet de manier waarop medici hun diagnos tische bevindingen aan het papier toevertrouwen. Dat is in dit geval ook niet gebeurd. Verder wordt meegedeeld dat Teernstra van mening is dat een aantal artsen hem ver keerd behandeld zoud heb ben. De waarheid in dit geval is dat het medisch tuchtcollege heeft vastgesteld dat deze artsen Teernstra verkeerd be handeld hebben. En dat klinkt toch net even anders.' Made, L. Tholhuijsen Bij het lezen van het ingezon den stuk van Guido Dinnesen in De Stem van donderdag 24 november twijfelde ik of ik medelijden met of bewonde ring voor de briefschrijver moest hebben. Medelijden omdat deze heer zich profileerde als het proto type van een kuddedier dat braaf het bestaande beeld van de student weer eens on genuanceerd op papier heeft gezet. Of bewondering voor het feit dat hij zoveel kortzin- nigheid met naam en toe naam in de krant durft te zetten. Voor de laatste keer. De pro testen tegen de voorgenomen bezuinigingen op het onder wijs zijn niet allen voor het behoud van de niet meer dan redelijke studiebeurs maar ook voor het behoud van ba nen voor docenten en voor behoud van de kwaliteit van het onderwijs. Is het de heer Dinnesen wel eens opgevallen wie in het weekend de supermarkten en de horeca van personeel voor zien? Mag van dat verdiende geld op vrijdagmiddag mis schien een pilsje worden ge dronken? Toch een woord van dank voor de spiegel die de student is voorgehouden. Bij het lezen van zoveel kortzichtigheid weten we weer waarom we ook alweer studeren. Breda, Dennis van Meer Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Pro (PvdA, Ontwikkelingssam werking) zal zonodig een nanciële claim bij het kabi' indienen om het budget vo Ontwikkelingshulp overei te houden. Dat budget staat onder omdat in het regeerakkoord g afspraken zijn gemaakt over hoogte van de uitgaven voor o wikkelingshulp. Met name VVD wil korten op de ontwi lingshulp om zo de uitga voor Defensie overeind te h Den Haag - Mensen in d aanmerking voor een r meentelijke heffingen en cretaris Vermeend van gisteren toegezegd. De PvdA had aangedrongen een soepelere opstelling van g meentebesturen jegens huisho dens met een laag inkomen. Co litiepartners WD en D66 steu den die oproep. De regering wil het geld dat aan de gemeenten geeft op e andere manier verdelen. Rij plaatsen krijgen minder, armla tige meer. De Kamer verwac dat wethouders die met mind genoegen moeten nemen, de la ten voor de burger zullen verh gen. Gezinnen met een bi standsuitkering zijn dan h meest de dupe. „Dat kan zo niet langer. W vinden dat het anders moet. H kwijtscheldingsbeleid is de laa ste jaren al flink ingesnoerd," z PvdA-woordvoerster Noorma Den Uyl. Vermeend was het niet allee eens met de volksvertegenwoo diging, hij bleek ook al een ra port in voorbereiding te hebbe Van onze verslaggever Leeuwarden - Het gebied en Denemarken samenwerk men is vastgesteld. De zevende ministersconferent' van de drie Waddenlanden, din dag en woensdag in Leeuwarde gehouden, heeft het samenwe kingsgebied uitgebreid. Ook Nederlandse Waddeneilande zullen daar onder vallen, m daarnaast een strook van dr' mijl de Noordzee in. Als Waddengebied geldt nu aaneengesloten gebied van Der Helder tot Esbjerg, tot aan d zeedijk van het vasteland. Dat is het enige concrete resul taat van de Waddenconferentie Het drie jaar geleden in he Deense Esbjerg beloofde beheer splan voor een schonere Wad denzee bleek niet haalbaar. Bi de verdere afspraken in het gis termiddag in Leeuwarden on dertekende verdrag tussen dt drie landen gaat het om aanbe velingen en strategische doelen In de komende jaren zal eer beleidsplan worden uitgewerkt Daarin komt speciale aandach voor kwelders, duinen, getijde gebieden en estuaria.

de Stem | 1994 | | pagina 2