DE STEM Kessen krijgt fikse uitbrander Mistige verkiezingen in Sluis-Aardenburg Politie en collega-burgemeesters veroordelen zijn optreden tegen koffieshops Vrijwel alle bestuurders naar omstreden besloten conferentie streekplan Begroting Zeeuwse politie wacht op duidelijkheid over extra rijksbijdrage Vrouw komt 0111 bij ongeval in Hengstdijk HUIS DIEREN Nieuwe raad praat over nieuwe burgemeester Sluis-Aardenburg De Hoop neemt Schokindustrie over van HBG Bouw deel nieuwe centrale van Dow start later De opkomst in Eede was goed ondanks het stemadvies van D66'er Herman van Rie. Belangrijker De Sint Kruizenaars lagen ken- neljk niet wakker van het feit dat zij straks wonen in de nieu we gemeente Sluis-Aarden- burg. Welgeteld vijftien kiezers I hadden zich tot kwart voor tien I gemeld. Nummer zestien en ze- ventien komen binnen. De heer efl mevrouw De Vos en -toe- 3 vallig- zij blijken ook op de kieslijst als nummer zestien en I zeventien genoteerd te zijn. I „Een wat kleiner biljet dan vorige keer," constateert De Vos. Vorige keer was de verkie zingen van het Europese Parle ment. „Dit is veel belangrij ker," vindt hij en deponeert met een ferm gebaar zijn stem biljet in de groene bus. Een blik naar buiten, de mist neemt toe. „Als de mist is opge trokken, zitten jullie misschien al bij Oostburg," wordt gek scherend opgemerkt. Lekker druk In Coensdike heeft het stembu reau van Annie Keijmel het druk. Tevreden constateert zij dat om 10.00 uur al 182 stem men zijn uitgebracht. „Waar van zo'n 45 machtigingen," zegt de zorgvuldig turvende ge meente-ambtenaar Walter Die- rick. „Een hoog percentage. Toch was het lekker druk, de mensen hebben al in de rij moeten staan." Ook William Gijsel, voorzitter van het stembureau in Eede, was gistermorgen niet ontevre den met de opkomst tot dan. „De mensen hebben dat briefje van Herman van Rie om niet te gaan stemmen wel gelezen, dat hoor je. Maar kennelijk niet opgevolgd." Dan meldt zich J voor zijn bureau Cyriel de Bae-1 re. „Met zijn 91 jaar waar schijnlijk de oudste kiezer die in Eede zelfstandig zijn stem uitbrengt," fluistert loco-ge meentesecretaris Antoine Die- rick. De Baere woont in De Biezen en is op zijn fiets'naar Eede gekomen. „Je moet rap zijn om hem bij te houden," zegt Eugène Rammelaere, lijst aanvoerder van lijst 4, en lid van het stembureau. Niet van harte De Baere heeft gestemd, maar eigenlijk niet van harte. „Dat samengaan met eerst Aarden burg (in 1941) en nu Sluis is niks voor Eede. Ik was veel liever bij Maldegem gekomen. Dat zijn de zelfde mensen met dezelfde taal als wij. Die lieden in Sluis, Aardenburg en Oost burg, dat is niks voor ons. Van die harde koppen, die zeggen zo en zo moet het. En dan moet je maar buigen. Maar ik heb in ieder geval op een Eedenaar gestemd." Hij stapt op zijn fiets, als was hij nog een goede vijftiger. „Best kans dat hij nu nog even om een vers broodje naar Mal degem gaat," zegt Rammelaere. „Daar weten we beter de weg dan in Oostburg." Eugène kent zijn pappenheimers. Ook oud- beroepswielrenner Miel Ver- straete heeft op een dorpsge noot gestemd. „Eede dat trekt toch, niet waar? En ze mogen onze stem straks in Sluis ook best horen," zegt hij. In Sluis, dat is dan in de fraaie raadzaal van het Belfort, waar vanaf volgend jaar dertien vroede vaderen de nieuwe ge meente gaan besturen. Gisteren het domein van burgemeester M. Everaars, in het stembureau bijgestaan door zijn loco, wet houder J. du Fossé. Andere stembiljetten hebben ze in Sluis. Zijn het in Aardenburg nog de ouderwetse zwart-witte formulieren, in Sluis siert een vrolijk gekleurde rand de op- roepingskaart. „Zelf gemaakt, in de eigen drukkerij," zegt een trotse ambtenaar. Met vijf van die fleurige kaar ten in de hand meldt zich even later een jonge Sluizenaar. „Ik kom ook stemmen voor mijn vriendin, mijn ouders en mijn broer," kondigt hij aan. Helaas. Hij mag hooguit twee machti gingen uitoefenen. „Misschien kun je mensen vinden, van de partij waarop je wilt stemmen, die dan die drie kaarten kun nen gebruiken," suggereert Du Fossé, en kijkt met een begerige blik naar de kaarten. Inmiddels heeft Everaars de oproepen zorgvuldig bestu deerd. „Je moet niet hier stem men, maar in Rozenoord," is de tweede teleurstelling die de kiezer krijgt te incasseren. Op weg naar de uitgang roept hij nog geen tijd te hebben om andere gemachtigden te gaan zoeken. „Jammer," zegt Du Fossé, aanvoerder van lijst 1. „Drie stemmen kwijt. Maar ik kan toch moeilijk zeggen gooi ze maar bij mij in de bus. Dan ga ik te ver, maar 't blijft zonde." En snel wordt weer een kiezer het hokje ingeloodst, want de volgende wacht al. Die problemen hadden ze gis termorgen in d'Ouwe Schööle in Retranchement niet. De blik ken fleuren op als wij binnen stappen. „Ha, weer een kiezer," hoor je de leden van het stem bureau denken. Mis dus. Het is nog mondjesmaat met het aan tal mensen dat zich al heeft gemeld. C. Almekinders, A. de Witte en J. Boogaard ijsberen ij wat rond. „Het wordt een lange j zit ook al moeten er maar 324 1 komen." Seksshops Terugrijdend door Sluis lijkt de belangstelling voor de seksshops aanmerkelijk groter dan die voor de kleine stembu reaus. In de kiezers op Heille heeft de PvdA kennelijk weinig 1 vertrouwen, denk je even later. I] Op het speciale aanplakbord Ij ontbreekt de verkiezingsaffiche van lijst drie. En in Aarden burg liggen beslissing en uit voering dicht op elkaar. Bakke leide de raad donderdagavond nog over de vraag of twee dan wel drie van de verkeersrem- S mers in de Peurssenstraat weg moeten, de eerste heeft inmid dels het loodje gelegd en alleen klinkers sieren het wegdek. „Voordeel van de korte lijnen in een kleine gemeente," zegt vijf minuten later verantwoor delijk wethouder René van de Wijnckel in het stembureau van Sint Kruis. Daar hebben zich in de tussentijd toch al 78 kiezers gemeld. Er moeten er om half een nog 186 komen. Buiten is het nog steeds mistig. Evenals de verkiezingen. Want geen van de experts in de stem bureaus heeft het flauwste idee wat 's avonds om 19.00 uur de uitslag zal zijn. Want daarop is, in dit speciale geval, geen peil te trekken. Zeeland DONDERDAG 1 DECEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - Burgemees ter A. Kessen van Hulst krijgt een fikse uitbrander van het regionaal politie- college in Zeeland en veel collega-burgemeesters over zijn recente optreden tegen koffieshops. Kessen kondigde onlangs aan koffieshops binnen zijn gemeen te onmiddellijk te vereren met een bezoek van de politie en ze vervolgens te doen sluiten. Kwaad bloed Dat heeft veel kwaad bloed ge zet bij zijn collega-burgemees ters. Immers, er is nog altijd geen besluit gevallen in Zeeland over het wel of niet gedogen van softdrugs. Een stuurgroep onder voorzitterschap van burgemees ter J. van der Doef van Vlissin- gen bereidt momenteel een voor stel over het gedoogbeleid voor. Kessen kan zich nu wel op de borst kloppen en het tegenover de bevolking doen voorkomen dat hij tenminste krachtig op treedt tegen de aanwezigheid van koffieshops, de realiteit is echter anders. Juridisch heeft de burgemeester van Hulst geen vaste grond onder de voeten. Richtlijnen Want in afwachting van een de finitief besluit over het voeren van een gedoogbeleid in Zeeland baseert het Openbaar Ministerie zich op de richtlijnen van de Procureurs-Generaal in het land. Die vinden dat de handel in softdrugs onder strikte voor waarden wel is toegestaan. Dat is de gedachte die achter de irritatie bij de collega's van Kes sen schuil gaat. In de vergade ring van de Zeeuwse stuurgroep, die de nota over het gedoogbe leid voorbereidt, was deze och tend afkeurend over de manier van handelen van de Hulster burgemeester gesproken. „Wij hebben ons buitengewoon boos gemaakt over het ongedis ciplineerde en ongecoördineerde optreden van Kessen," aldus de voorzitter van die stuurgroep, burgemeester Van der Doef gis termiddag tijdens de vergade ring van het regionaal politiecol- lege. Gezamenlijk beleid „Wij kunnen het moeilijk plaat sen dat individuele burgemees ters een standpunt gaan inne men, terwijl het werk van de stuurgroep nog niet is afgerond. Dat is meer je eigen stoepje schoonvegen dan je bezighouden met het ontwikkelen van een gezamenlijk beleid." Brief De voorzitter van het regionaal politiecollege, burgemeester Chr. Rutten van Middelburg, was het volmondig met de woorden van Van der Doef eens. „Het heeft ons ook bijzonder gestoord," al dus Rutten. „Wij zullen hierover namens het regionaal college dan ook een niet mis'te verstane brief sturen aan Kessen." te koop gevraagd of aan te bieden Ever» laten horen via een Kleintie in De Stem en het Komt in orde Immers tienduizenden Stern-lezers en ezeressen (een op de drie» lezen uw advertentie omdat zij speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubrieK Huisdieren Van onze verslaggever Middelburg - Van de PvdA tot de SGP, van D66 tot de Zeeuwse Milieufederatie, vrijwel alle leden van de statencommissie Ruimtelijke Ordening en de Provinciale Planologische Commis sie (PPC) hebben zich opgegeven voor de omstreden en besloten conferentie over het streekplan met diner na afloop, vrijdag 9 december in Middelburg. De bijeenkomst is omstreden omdat het statenlid Van Kollem (GroenLinks) vorige week aankondigde niet te zullen deelnemen omdat zulke vergaderingen openbaar dienen te zijn. Hij vond een diner na afloop, voor een kleine veertig bestuurders, bovendien onjuist besteed gemeenschapsgeld. Gedeputeerde Bruinooge (PvdA) beloofdeVan Kollem de kwes tie in de wekelijkse GSD-zitting te brengen, en naar verluidt heeft Bruinooge dat inderdaad in de rondvraag gedaan. De andere GS-leden namen het voor kennisgeving aan. In de Abdij is de ambtelijke staf van de afdeling Ruimtelijke Ordening inmiddels volop bezig met de voorbereiding. Volgens een woordvoerder daar hadden al ongeveer dertig leden de bij de uitnodiging zittende antwoordstrookjes ingevuld en opge stuurd. „Bijna alle deelnemers komen," aldus de woordvoerder. In de statencommissie Ruimtelijke Ordening zijn onder voorzit terschap van CDA-gedeputeerde Nederhoed alle Zeeuwse frac ties vertegenwoordigd, de PPC is een afspiegeling van meer Zeeuwse instanties. Rijkswaterstaat zit er in, maar ook de Zeeuwse Milieufederatie, provinciale VW en het ministerie van Defensie. De voorzitter van de PPC is Commissaris van de Koningin Van Gelder. Van onze verslaggever Aardenburg - De nieuw gekozen gemeenteraad van Sluis-Aarden burg komt vrijdag 2 december bijeen in het Belfort van Sluis. Tijdens deze vergadering wordt met Commissaris der Koningin Van Gelder van gedachten ge wisseld over de nieuwe burge meester, die per 1 januari 1995 in de even nieuwe gemeente moet aantreden. De bijeenkomst, die om 17.00 uur begint, is openbaar. Infor meel komen de dertien nieuwe raadsleden vandaag al bijeen om te praten over de kwaliteiten waaraan de nieuwe burgemees ter moet voldoen. De volgende partijen en perso nen hebben een plaats veroverd in de raad van de nieuwe ge meente Sluis-Aardenburg. WD Gemeentebelangen: J. du Fossé (Sluis), W. van Helden (Aardenburg), W. Gijsel (Aar denburg) en J. Dees (Aarden burg) C. van de Vijver-Claer- houdt (Sluis), F. van Dongen (Aardenburg); PvdA: J Boog aard (Sluis), A. Keijmel-Cambier (Aardenburg); CDA: R. van de Wijnckel (Eede), L. Kamphuis (Sluis), E. Wijffels (Aardenburg); Lijst Rammelaere: E. Rammelae re (Eede), P. van Belleghem (Eede). Burgemeesters laten het afweten op vergadering Middelburg - De begroting 1995 van de politie Zeeland is aangehouden tot er meer duidelijkheid is over de extra rijksbijdrage die deze regio krijgt. Formeel was het trouwens gis termiddag tijdens de vergade ring van het regionaal politiecol lege niet eens mogelijk de begro ting voor het komende jaar goed te keuren. Slechts veertien van de dertig Zeeuwse burgemeesters, die deel uitmaken van het regionaal poli tiecollege, waren aanwezig op de begrotingsvergadering in het stadhuis van Middelburg. De Vlissingse burgemeester Van der Doef vroeg aan het eind van de vergadering daar verontrus ting en afkeuring over uit te spreken in een brief aan de af wezige collega-burgemeesters. Van der Doef sprak er schande van dat meer dan de helft niet aanwezig was op een zo gewich tige vergadering over de toe komst van de Zeeuwse politie. De voorzitter van het regionaal college van de politie Zeeland, burgemeester Rutten van Mid delburg, was het daar evenals politiekorpschef A. Smeels, vol ledig mee eens. Los van het onvermogen om gel dige besluiten te nemen over de begroting van de politie, leefden bij de meerderheid van de bur gemeesters die wel aanwezig wa ren te veel twijfels over de finan ciën. Die zijn zoals gemeld niet roos kleurig. De Zeeuwse politiebe groting voor volgend jaar was alleen sluitend te krijgen door uit te gaan van het optimistische vooruitzicht dat het Rijk twee duizend gulden per politieman extra uitkeert. Die aanname is inmiddels ach terhaald, vertelde Rutten gister middag. Zoals het er nu naar uitziet, krijgt Zeeland volgend jaar zeshonderd gulden 'per kop' minder en de jaren die daarop volgen 375 gulden minder. Voor de begroting '95 betekent dat een gat van grofweg een half miljoen gulden. Van onze verslaggever Temeuzen - De Hoop BV in Terneuken (groothandel in bouwstoffen en producent van betonwaren) neemt op korte ter mijn Schokindustrie, onderdeel van de Hollandse Beton Groep NV, in Zwijndrecht over. De onderhandelingen zijn vol gens directeur algemene zaken P. van Langevelde van De Hoop Terneuzen in een afrondend sta dium. Schokindustrie, waar 115 mensen werken, blijft onder ei gen naam voortbestaan. „Ze be houden ook hun eigen leiding. De touwtjes naar De Hoop in Terneuzen zullen heel dun zijn," zei hij gisteren. Schokindustrie maakt als onder deel van TBN, Toelevering Bouw Nederland, deel uit van HBG. De onderneming is gespecialiseerd in de produktie van voorgespan nen funderingspalen en betone lementen. Het initiatief tot overname kwam van de Hollandse Beton Groep. „De fabricage van beton waren behoort niet tot de kern activiteiten van HBG, maar bij ons wel. Dat was voor ons de belangrijkste reden voor overna me. We hopen hiermee onze marktpositie te kunnen verstevi gen," aldus P. van Langevelde. Bij De Hoop BV werken op dit moment 500 mensen. De Hoop heeft Noord-Frankrijk, België en heel Nederland tot zijn werkge bied. Van onze verslaggever Terneuzen - Een deel van de bouw van de nieuwe warmte krachtcentrale bij Dow Ter neuzen wordt mogelijk uitge steld. Dow-dochter Destec wil de centrale samen met de Zeeuwse en Noordbrabantse energiedistribiteurs Deltan en Pnem bouwen. Omdat er een overcapaciteit aan elek- triciteitsproduktie dreigt, on derzoek een commissie of een de bouw van een aantal pro jecten niet kan worden uitge steld. De 'Dow-centrale' is een van die projecten. Warmtekrachtcentra les kunnen naar verhouding zeer energiezuinig stoom en elektrici teit opwekken. Met name voor bedrijven, die. veel warmte nodig hebben, is de bouw van zo'n centrale aantrekkelijk. De bouw van de centrale in Terneuzen gaat 920 miljoen gul den kosten. Dat komt voor reke ning van een joint-venture, een samenwerkingsverband onder de naam Elsta waarin Destec voor de helft en Deltan en Pnem elk voor een kwart in deelnemen. De centrale levert 500 ton stoom per uur en heeft een elektrisch ver mogen van 400 MegaWatt. Dow neemt de volledige stoompro- duktie af maar heeft maar een I kwart van de elektriciteitspro- duktie nodig. De rest wordt aan het net geleverd. De 400 MegaWatt worden opge wekt door drie gasturbines. Be keken wordt nu op de installatie één van de turbines niet een paar I jaar kan worden uitgesteld. Rond de jaarwisseling brengt de commissie, ingesteld door de Sa menwerkende Elektriciteits Pro ducenten (SEP), EnergieNed en het overlegplatform produktie- hedrijven, de bevindingen van haar onderzoek naar buiten. Eerder al kondigde de SEP een tem op het opstarten van nieuwe warmte-krachtprojecten aan. Dow Terneuzen zegt zich zelf "iet met de besprekingen over uitstel van de bouw van een deel van de centrale te bemoeien. •Formeel zijn wij klant van de joint-venture Elsta. Maar als klant stellen wij wel drie eisen, «e moeten de zekerheid hebben dat op de afgesproken datum van oplevering de door ons be nodigde warmte en elektriciteit *ordt geleverd. De inkoopsprijs mag niet hoger worden. Tenslot- 'e komt Dow door gebruik te maken van de warmtekrachtcen trale afspraken met de overheid na om minder energie te gebrui ken. Die geplande bijdrage aan dit energie-convenant moet overeind blijven," aldus een woordvoerder van het chemische concern. In het dorpshuis in zetelde het stembureau van Sint Kruis met als voorzitter René van de Wijnckeltweede van rechts. foto's camile schelstraete Van onze verslaggever Rein van der Helm WOENSDAGMORGEN, half tien. Plots doemt in de dichte mist de stompe toren van de Peperbusse in Sint Kruis op. Aan de voet van die toren de vroegere ge meenteschool, het huidige dorpshuis en eens in de zo veel jaar stemlokaal voor de inwoners van dit pittoreske dorp. De 23-jarige mevrouw K. van Sikkelerus uit Hengstdijk is gistermorgen om het leven gekomen bij een verkeersongeval in haar woonplaats. Op de Hengstdijksestraat verloor ze omstreeks 07.30 uur door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur van haar personenauto. De auto kwam in de berm terecht en botste, na eerst een bermpaaltje en een verkeersbord te hebben geraakt, tegen een boom. Door de klap brak de auto (zie foto) nagenoeg doormidden, aldus de politie. De bestuurster liep hierbij dermate ernstige verwondingen op dat ze ter plekke overleed. foto camile schelstraete Binnen, oog in het oog met het gemeentewapen van Sint Kruis -dat in 1941 zijn zelfstandig heid al verloor - de leden van het stembureau. Voorzitter René van de Wijnckel heeft al meer met dit bijltje gehakt en gezorgd dat een comfortabele tuinstoel, compleet met kussen, de lange zit wat vergemakke lijkt. 264 stemgerechtigden moesten zich gisteren volgens de computeruitdraai in het dorpshuis melden.

de Stem | 1994 | | pagina 15