Major raakt meerderheid kwijt Bege Rusland dreigt met militair ingrijpen in Tsjetsjenië Ook VS geven zich gewonnen in Bosnië I EU verbijt teleurstelling over Noors 'nee' I I Als u nu de bon invult helpen wij u zonder kleerscheuren de loongrens over. Reken daar maar op. J Britse Conservatieven zetten 6Eurorebellenuit Lagerhuisfractie Derde zware DE STEM BUITENLAND Hinder staking België valt mee BUITENLAND KORT DE STEM Paye en Johnston gaan Oeso leiden WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 ^4 Grozny (rtr/ap) - De Russi sche president Boris Jeltsin heeft de strijdende partijen in Tsjetsjenië 48 uur de tijd ge geven hun gevechten te sta ken. Indien de partijen daar aan geen gehoor geven, zal Moskou de noodtoestand uit roepen in de opstandige Kau- kasische republiek en Russi sche troepen sturen. De spanning rond het bergstaat- je groeit hiermee naar een hoog tepunt. President Doedajev van Tsjtjenië heeft het Russische ul timatum onmiddellijk verwor pen. Kort nadat Jeltsin het besluit bekend maakte, vielen vier ge vechtsvliegtuigen gistermiddag het paleis aan van president Du- dajev van Tsjetsjenië. De luchtaanval had plaats op het moment dat de president in het paleis een persconferentie gaf. Zijn aanhangers- schoten vanuit het gebouw met machine geweren en anti-luchtdoelge schut. Een van de toestellen werd geraakt en is neergestort, aldus een Tsjetsjeense functiona ris. Vervolgens vielen de vlieg tuigen de luchthaven van Groz ny aan, vanwaar een dikke rook wolk opsteeg. Russische militaire zegslieden zeiden niets te weten van een aanval, maar Doedajev liet er geen twijfel over bestaan dat hij geloofde dat de toestellen door Moskou waren gestuurd. Moskou ontkent de tegenstanders van Doedajev militaire steun te ge ven. Het dreigement van Jeltsin volgt na felle strijd in het weekeinde en het dreigement van Doedajev om ongeveer 70 gevangen Russi sche strijders te laten execute ren. Doedajev zei later dat de Russen, die met de opstandelin gen tegen zijn bewind meevoch ten, als krijgsgevangenen behan deld zouden worden. Jeltsin, die sprak van 'een ex treem gevaar voor de stabiliteit en vrede in onze maatschappij', eist dat alle gevangenen vrijgela ten worden en dat de strijdende partijen binnen 48 uur alle ge vechtsformaties ontbinden. Zo niet, dan zou Jeltsin in Tsjets jenië de staat van beleg afkondi gen. Tsjetsjenië, een bergstaatje met 1,2 miljoen inwoners in de Kau- kasus, verklaarde zich in 1991 onafhankelijk van Rusland. Doedajev, een voormalige gene raal in de Sovjet-luchtmacht, zegt al jaren dat Moskou de oppositie van wapens en man schappen voorziet om de onaf hankelijkheid van het land onge daan te maken. „Alle strijdkrachten en middelen die de staat ter beschikking staan zullen worden ingezet om een einde te makep aan het bloedbad, om het leven, de rech ten en de vrijheden van de bur gers van Rusland en om de grondwettige macht, rust, orde en vrede te herstellen in de Tsjetsjeense republiek," aldus Jeltsin. De Tsjetsjeense minister van Buitenlandse Zaken zei in Groz ny dat de dreigementen van Jelt sin niets voorstellen. „Ik denk dat hij dronken was toen hij het ultimatum uitvaardigde," zei Yousef Sjamsedin. Hoewel de Tsjetsjenen en Russen elkaar al jaren verbaal en anderszins te lijf gaan, is Jeltsins waarschu wing het krachtigste dreigement in jaren. President Doedajev foto ap Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De regering van de Britse premier Major is haar meerderheid in het Lagerhuis kwijt. Negen 'dwars liggers' in de Conservatieve partij zijn door de partijlei ding uit de fractie gezet wegens ondisciplinair stemge drag. De Conservatieve 'Euro-rebel len' stemden maandagnacht te gen het regeringsvoorstel over de Britse bijdrage aan de Europese Unie. Major had zijn politieke lot aan die stemming verbonden. De premier overwon de rebellie weliswaar met een krappe meer derheid, maar het resultaat is dat Major nu moet regeren met een 'technische minderheidsre gering'. Het is de eerste keer deze eeuw dat een Britse partij negen van haar parlementariërs tegelijk de Wacht aanzegde. De gestrafte Eurorebellen - onder wie politie ke buitenbeentjes als Sir Teddy Taylor, Teresa Gorman en Tony Van onze correspondent Brussel - Geen treinen, geen vliegverkeer op Zaventem en geen post in de brieven bus. Dat was gisteren het beeld in België, waar amb tenaren van vier grote over heidsbedrijven het werk voor 24 uur hadden neerge legd. Tot een grote verkeerschaos heeft de staking niet geleid. De actie was ruim van tevo ren aangekondigd. De vak bonden hadden opgeroepen tot staking uit protest tegen de privatiseringsplannen vqn de regering Dehaene. Die wil de spoorwegen, tele foonmaatschappij Belgacom en posterijen deels privati seren. Ook de regie der luchtwegen, die zorgt voor ondersteunende diensten op de nationale luchthaven van Zaventem, ontsnapt in de toekomst wellicht niet aan privatisering. De bonden vrezen dat de dienstverlening in gevaar komt en zijn bang voor het behoud van de werkgele genheid. De ambtenaren zouden zich echter nog de meeste zorgen over hun overheidspensioen, dat ge middeld hoger is dan in de privé-sector. Op de luchthaven van Za ventem lag het vliegverkeer sinds maandagavond stil. Treinverkeer was er tot gis teravond 22 uur niet. De post werd slechts spora disch bezorgd en de tele foonwinkels van Belgacom bleven gesloten. Marlow - zijn formeel uit de Conservatieve fractie gestoten en mogen niet meer deelnemen aan partijoverleg. Bij volgende verkiezingen mogen ze niet meer op de officiële ver kiezingslijst van de Tories - ten minste, als ze tegen die tijd niet weer in genade zijn aangeno men. Want in de praktijk blijken Tory-dissidenten meestal wel in aanmerking te komen voor gra tie. Als ze tenminste hun excuses aanbieden en zich bij stemmin gen weer loyaal tonen. Hindernis Ondanks de formele minderheid, lijkt Majors regering niet in gro ter gevaar dan voorheen. De meeste dissidenten hebben al la ten weten de partijlijn 'gewoon' te volgen, zo lang het niet over Europa gaat. Maar problemen zijn niet uitgesloten. Een volgen de hindernis wacht de premier volgende week wanneer Labour de omstreden btw op stookkos ten wil verwerpen. Een aantal 'ongedisciplineerde' Conserva tieven zou de Labourmotie kun nen steunen. Dat zijn voor een groot deel weer andere rebellen dan de nu geschorste Eurofoben. Hierdoor kan de bizarre situatie ontstaan dat Major, als hij opnieuw de vertrouwensbijl zwaait, in het zadel wordt gehouden door de genen die hij nu net wegens gebrek aan discipline uit de par tij liet zetten. Een fatale combi ne van btw-rebellen en 'Eurofo ben' is onwaarschijnlijk aange zien geen Tory het in zijn hoofd haalt de regering ten val te bren gen op het moment dat de popu lariteit van premier en partij absolute recorddiepten heeft ge haald. Chaos De jongste rel onderstreept de chaos binnen de Conservatieve Partij. Voor de zoveelste keer ging de premier met de hakken over de sloot. Zieke Tories moes ten naar het Lagerhuis worden gerold om te kunnen stemmen. De 'Eurorebellie' binnen de Con servatieven zal waarschijnlijk opnieuw oplaaien in de aanloop naar de belangrijke Intergouver nementele Conferentie van 1996. Enige van de meest notoire Eu rorebellen, onder wie Bill Cash, hebben hun kruit daarvoor spe ciaal drooggehouden en stapten op het laatste moment uit de 'rebellenclub'. Indien Major aan hen geen belangrijke concessies doet, dreigen zij de regering te laten vallen. Bosnische moslims lopen langs de schutting van hun vluchtelingenkamp hij het stadje Batnoga in Kroatië, net over de grens met de moslim-enclave Bihac. De moslims zijn hier heen gevlucht door de oorlog in de enclave, en weten zich nu omringd door vijandige Kroatische Serviërs. foto ap Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - In wat in Was hington een dramatische po litieke wending heet, heeft de Amerikaanse regering-Clin- ton gisteravond besloten om voortaan niet langer aan te dringen op militaire Navo- acties tegen de Serviërs in Bosnië en om diezelfde Ser viërs vergaande politieke concessies aan te bieden. Het besluit is volgens bronnen in het Witte Huis 'niet formeel, maar wel feitelijk'. De VS zou den nu bereid zijn de Bosnische Serviërs toe te staan een interna tionaal erkende federatie aan te gaan met de republiek Servië, waarmee de Servische droom van een 'groot-Servië' deels ge realiseerd zou worden. Achter de schermen werkt Ame rika inmiddels diplomatiek sa men met Frankrijk, Engeland, Rusland en Duitsland in de zo geheten Contactgroep, om de Serviërs dat aanbod voor te hou den. Ook wordt het oude vredesplan dat Bosnië vrijwel fifty-fifty wil de verdelen tussen moslims en Serviërs, inmiddels niet meer door Washington benadrukt. Eerst zou er een wapenstilstand moeten komen, waarna over de territoriale verdeling van Bosnië onderhandeld kan worden. Vol gens zegslieden in het Witte Huis zou Clinton uiteindelijk de be staande situatie, waarin de Ser viërs zo'n zeventig procent van Bosnië in handen hebben, willen accepteren in ruil voor vrede. Ook zou Washington opheffing van economische sancties willen aanbieden aan de Servische re publiek van president Milosivic. Formeel moest de Amerikaanse president gisteravond de nieuwe beleidslijn, die zijn naaste advi seurs aan hem hebben voorge steld, nog goedkeuren. Maar weinigen in Washington twijfel den er aan dat Clinton zulks, gedwongen door de militaire realiteit in Bosnië en de diplo matieke confrontaties binnen de Navo, zal doen. Een naaste me dewerker van Clinton gaf giste ren toe: „Amerika geeft zich ge wonnen in Bosnië, en zeker in Bihac. De burgeroorlog daar dreigt het Atlantisch bondge nootschap tussen Amerika en Westeuropa op te blazen." De Bosnische moslim-regering heeft scherp afwijzend gerea geerd op deze 'beloning voor volkerenmoord' aan de Serviërs. Moskou is verheugd met de Amerikaanse concessie. Voor het overige wist de interna tionale gemeenschap ook giste ren geen antwoord op 'Bosnië' te vinden. De Bosnische Serviërs zetten hun aanval op de bevei ligde moslimenclave Bihac voort. De verdedigers konden hun li nies in de buitenwijken van de stad Bihac behouden, maar de 45 kilometer verderop gelegen plaats Velika Kladusa zal vol gens de Verenigde Naties binnen twee dagen vallen. Vandaag brengt VN-secretaris- generaal Boutros Ghali een be zoek aan Sarajevo. Hij zal de partijen oproepen vrede te slui ten. De verdedigers van Bihac hebben al laten weten niets van het bezoek te verwachten. Nederlander verongelukt in Thailand Bangkok - Een 32-jarige Rotterdammer is maandag in de buurt van Chiang Mai in Noord-Thailand omgekomen bij een buson geluk. Een Nederlandse vrouw en haar zoon raakten bij hetzelfde ongeval gewond, meldt de Thaise politie. In totaal vijf mensen zijn gedood bij het ongeval. In de bus zaten overwegend buitenlanders. De buschauffeur zou te snel hebben gereden en op een steile weg de controle over het stuur hebben verloren. Palestijnse politie laat extremisten vrij Gaza - De Palestijnse politie in de Gazastrook heeft de meeste moslim-extremisten vrijgelaten die onlangs betrokken waren bij een anti-Israëlische aanslag in de regio. Fundamentalisten meldden dat de autoriteiten de afgelopen dagen vrijwel alle honderdvijftig opgepakte aanhangers van de Jihad lieten gaan. De extremisten gingen achter slot en grendel na een zelfmoor- dactie van een Jihad-strijder op 11 november, waarbij drie Israëlische soldaten omkwamen. Minstens zes leden van de Jihad zitten nog vast. Legendarische Britse treinrover dood Londen - De na de legendarische overval op een posttrein in 1963 beroemd geworden Buster Edwards is gisteren door zijn broer dood aangetroffen. Hij had zich opgehangen in de garage waar hij bloemen opsloeg. De 62-jarige Edwards was de laatste 20 jaar van zijn leven in Londen bloemenverkoper op Waterloo Station. Bij de overval op de posttrein Londen-Glasgow maak ten Edwards en veertien anderen 2,6 miljoen pond buit. Edwards gaf zichzelf na drie jaar aan. Hij zat negen jaar uit van de straf van vijftien jaar die hij kreeg opgelegd. Ierse kerk pakt seksueel misbruik aan Armagh - De Rooms-Katholieke Kerk in Ierland gaat priesters die zich schuldig hebben gemaakt aan het seksueel misbruiken van kinderen hard aanpakken. Dit heeft kardinaal Cahal Daly gezegd in een reactie op twee gevallen waarbij priesters zich aan kinderen hadden vergrepen. Verdachten zullen onmiddellijk aan de politie worden overgeleverd zodra er duidelijke aanwijzingen zijn. Zulke priesters mogen in hun werk nooit meer met kinderen te maken krijgen, zei de kardinaal. Hij verwacht dat er meer gevallen boven water zullen komen. Weer scholierenprotest Suriname Paramaribo - Ondanks waarschuwingen van de politie en het ministerie van Onderwijs trokken gisteren twee groepen scholie ren in Paramaribo de straat op. De optochten naar het parlementsgebouw verliepen vreedzaam. De scholen voor be roepsonderwijs blijven vooralsnog dicht. Het ministerie van Onderwijs overweegt nu die voor middelbaar onderwijs ook te sluiten in verband met de zich uitbreidende onrust. In het parlementsgebouw boden de scholieren petities aan. Ze willen aanvulling van het lerarentekort, reparatie van schoolgebou wen, betaalbare leermiddelen en verlaging van de kosten van levensonderhoud. Miljoenen verwacht bij ingepakte Rijksdag Berlijn - Berlijn verwacht dat het inpakken van het historische Rijksdag-gebouw door de Amerikaanse kunstenaar Christo, volgend jaar juni/juli, zoveel bezoekers zal trekken dat mogelijk openbare gebouwen als hotel moeten worden gebruikt. „Wij verwachten ten minste drie tot vijf miljoen bezoekers", ver klaarde wethouder Volker Hassemer. Christo gaat er 90.000 vierkante meter doek voor gebruiken. Het 100 jaar oude gebouw, dat nu wordt gerenoveerd, brandde in '33 brandde uit. Het Duitse parlement neemt er opnieuw zijn intrek in als de regering na 1998 uit Bonn vertrekt. •',r;0Iü"SOf3£Tf'.r" r- *T Verkiezingen op Haïti uitgesteld Port-au-Prince - De parlementsverkiezingen in Haïti, die in december plaats zouden hebben, zijn uitgesteld tot op zijn vroegst maart 1995. Het worden de eerste verkiezingen sinds de terugkeer van president Jean-Bertrand Aristide. Een woord voerder van Aristide wilde zich zelfs niet op maart vastleggen. Hij sloot niet uit dat het uitstel veel langer duurt. Haïti heeft nog geen kiesraad en de verkiezingen vereisen langdurige voorbereiding, ook voor de deelnemende partijen, aldus de woordvoerder. Berlusconi krijgt steun van regering Rome - De Italiaanse premier Silvio Berlusconi heeft dinsdag steun gekregen van zijn coalitiekabinet doordat de ministers instemden met zijn algemeen beleidsplan. De bekrachtiging wordt gezien als een teken van loyaliteit aan Berlusconi en diens inspanningen de driepartijen-coalitie in het zadel te houden, Ondertussen wordt het gerechtelijk onderzoek naar vermeende corruptie van de premier/mediamagnaat voortgezet. Het kabinet raakte het evenwel niet eens over een van de meest omstreden vraagstukken waarmee het worstelt, het al dan niet opnemen van bezuinigingen op de pensioenen in de begroting van 1995. Met deze hooglopende kwestie als inzet hebben de vakbonden voor vrijdag een nationale staking uitgeroepen. (ADVERTENTIE) SRENSBON Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, had gisteren geen enkele reden om met een Noors vlaggetje te zwaaien, zoals hij dat enkele weken geleden wat onhandig met het Zweedse vaandel deed. Met Hans van den Broek aan zijn zijde verbeet 'Mister Euro pe' zijn teleurstelling over het Noorse 'nee' tegen Brussel. „De democratie heeft gewonnen in Noorwegen," moest Delors met tegenzin erkennen. De EU heeft de Noren onder schat. De regering van Gro Har lem Brundtland wilde dan wel toetreden, maar slaagde er blijk baar onvoldoende in om met economische argumenten de noodzaak daarvan aan de Noor se kiezers duidelijk te maken. Die zien immers niet hoe en op welke wijze hun hoge welvaarts peil wordt bedreigd de komende jaren. Noorwegen heeft een lage werk loosheid en kan met zijn natuur lijke rijkdommen zelfs in tijden van laagconjunctuur het hoofd ook zonder'de Europese Unie nog redelijk boven water hou den. De buurlanden Zweden en Finland werden bijvoorbeeld veel zwaarder getroffen door de economische crisis. In zekere zin is het Noorse 'nei' een overwinning voor de demo cratie, waarvan 'het tekort aan' door de critici van het eenge- maakte Europa altijd zo wordt benadrukt. Die draai gaf ook Jacques Delors aan de uitslag in Noorwegen, die volgens hem aantoont dat de burgers uitein delijk wel het laatste woord heb ben. Maar hoe democratisch het refe rendum in Noorwegen ook be slist is, zo vlak voor zijn afscheid kan de gedoodverfde Franse pre sidentskandidaat Delors daar in dit geval absoluut niet blij om zijn. In koor riepen Delors en Van den Broek, de laatste heeft de onderhandelingen met de No ren geleid, dat de EU in ieder geval nauwe relaties blijft on derhouden met Noorwegen. Delors verdedigde de Europese Unie tegenover het verwijt dat de Brusselse bureaucratie de re den is waarom de Noren 'nee' hebben gezegd. „Er is veel werk verzet om de interne markt te realiseren," zei Delors. „Mis schien zijn er te veel regels en richtlijnen, dan moeten we dan maar aan werken. Maar het vrij verkeer van personen, goederen en diensten vereist nu eenmaal een zekere harmonisering van wetgeving, dat is onvermijde lijk." Van den Broek zat er een beetje aangeslagen bij. Gebleken is im mers dat er nog landen zijn, die het zich kunnen veroorloven en de moed hebben om 'deze Euro pese Unie' af te wijzen. Voor het imago van de EU zou het goed zijn geweest als het sociale Noorwegen erbij was gekomen. Nu groeit het beeld van een overwegend economische Unie die in de toekomst alleen inte ressant is voor de arme sloebers van Europa, die staan te trappe len om in de Brusselse vleespot ten te mogen graaien. Delors wekte de indruk pas op de plaats te willen maken en vooral niet overhaast te willen werken aan de verdere uitbouw van Europa. De regeringsconfe rentie van 1996, waar het huidi ge en toekomstige functioneren van de Europese instellingen te gen het licht wordt gehouden, moet duidelijkheid brengen of een Europa van twintig of meer wel haalbaar is. Maar de Noren blijven wat hem betreft welkom. Voor de Noorse kiezer moet er dan wel een ander soort Europe se Unie komen. Een federaal Europa, waarbij teveel macht verhuist naar Brussel, dat is niks voor de Noren. Op een dag is het zover: u over schrijdt de loongrens. Uw zieken fondsverzekering vervalt en u moet zich opeens particulier verzekeren. Wie dat goed aan pakt, hoeft zich geen zorgen te maken. Neem een ziektekosten verzekering van CZ. Een royale verzekering waar u op kunt rekenen. Ook als u een beroep wilt doen op wat minder alle daagse specialismen. Bij CZ is zo'n verzekering bovendien nog voordelig ook. Zodat u echt van uw loonsverhoging kunt profiteren. Zorg ervoor dat u met de juiste papieren de loongrens overschrijdt. Stuur de grensbon in en ontvang onze informatie binnen enkele dagen thuis. Doe het vandaag nog, dan is het snel geregeld. Als dat geen stap vooruit is?! Adres: Postcode: Plaats: Tel. privé: Tel. zaak: Leeftijd man*: Vrouw*: Leeftiid kindieren): loondienst zelfstandig onderwijs student overige Nu verzekerd bii: Ik wens wel/geen bezoek aan huis. *Door leeftijdstoeslagen bij overstap is ons aanbod waarschijnlijk minder interessant voor personen ouder dan 45 jaar. Uw gegevens worden strikt vertrouwelijk behandeld. Stuur de bon in een envelop (zonder postzegel) naar CZ groep Zorgverzekeringen, Antwoordnummer 153, 5000 WB Tilburg. Hebt u nog vragen? Bel dan ons informatienummer: 013 - 949999. GROEP ngen zorgverzeker REKEN DAAR MAAR OP. Amsterdam (anp) - Een spr ciaal team van de Econom sche Controledienst ECD bezig met een onderzoek nat mogelijke strafbare feite van een aantal beleggingsir stellingen, die zonder vergun ning werken. Naar aanleiding van aangifte van gedupeerden heeft de r' dienst bij enkele instellingen Duitsland al proces-verbaal op gemaakt. Volgens een woord voerder van de ECD gaat het or fraude, waarmee vele tientalle miljoenen guldens zijn gemoeid Van onze verslaggever Breda - De Begemann Gr tik gekregen. De Treuhand uit het voormalige Oost- landse concern verkopen. Het bestuur van de Amsterdam se beurs eiste gisteren ophelde ring van zaken van Begemann dat in juni bekendmaakte een overeenkomst op hoofdlijnen over de overname van DWA te hebben gesloten. De handel in het onder druk staande aandee Begemann is gisteren de hele dag opgeschort. De onduidelijkheid rond de posi tie van de onlangs afgetreden topman Joep van den Nieuwen huyzen heeft de Treuhan danstalt, de verkoper van voor malige staatsbedrijven uit de DDR, ertoe gebracht de onder handelingen af te breken 'to zich een nieuwe situatie voor doet'. De Industriebond FNV heeft verontrust gereageerd op deze tegenvallende ontwikkeling. „De Duitsers hebben duidelijk niet veel vertrouwen in de Begemann Groep en dan met name niet in de figuur van Van den Nieuwen- huyzen," zei districtsbestuurder Frank Szablewski. „Het mag echter nooit zo zijn dat één per soon belangrijker wordt geacht dan het lot van complete bedrij ven." Parijs (afp/anp/rtr) - De Frans man Jean-Claude Paye blijft se cretaris-generaal van de Organi satie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (Oeso). Zijn termijn loopt tot juni 1996. De Canadese oud-minister Do nald Johnston volgt hem dan op. Dit is gisteren uit diplomatieke bron in Parijs vernomen. De Oe so bestaat uit 25 industrielan den. Frankrijk wilde eerst dat Paye nog een derde volledige termijn kreeg. De VS zagen dat niet zitten. Daarna is het compromis gemaakt dat Paye nog 1,5 jaar zou aanblijven en dat daarna Johnston de baas zou worden. Door onze redacteur Willem Reijn Breda - De naam van Joep van den Nieuwenhuyzen is onlosmakelijk verbonden aan de Begemann Groep. Zijn aftreden als voorzitter van de Raad van Bestuur na de veroordeling door het Hof van Amsterdam heeft daar om een vertrouwenscrisis rond de Begemann Groep niet kunnen voorkomen. Het besluit van de Treuhand nu niet meer te onderhandelen met Begemann over de overname van de Deutsche Waggonbau AG is gegrond op de positie van Van den Nieuwenhuyzen. Het verwerpen van de voorstellen voor de redding van de Boel werf eerder deze maand zette de Vlaamse minister-president Luc van den Brande fijntjes doch ietwat gemeen af tegen de ach tergrond van de veroordeelde topman. De twee zaken hebben in elk geval gemeen dat de besluiten om Begemann af te voeren, niet terug te brengen zijn tot een pure feitelijke analyse. Want ook in Duitsland is niet duide lijk, wat de Treuhand dan wél wil. Begemann heeft vier zelfstandi ge bedrijven die samen de Rail- groep vormen. Middelpunt is het bedrijf Holec Machines en Apparaten in Ridderkerk, waar negenhonderd mensen bestu ringssystemen voor treinen, me tro's en trams bouwen. Bij het inschrijven voor grote projecten moet het bedrijf steeds aanslui ting zoeken bij andere treinen- bouwers, want wagons maken de Ridderkerkers niet. Dat is lastig, want de afnemers wensen tegenwoordig het hele systeem kant en klaar voor de deur gereden krijgen. Fusie met I

de Stem | 1994 | | pagina 4