agen Asielproblemen splijten coalitie lijven Dijkstal wil beter onderscheid uniformen politie en bewaking <3®®naïï Huiszoeking bij Vlaamse extremist WD, gesteund door CDA, staat lijnrecht tegenover D66 en PvdA Weinig hoop op resultaten conferentie Wadden Luxe of minimum DE STEM BINNENLAND A3 DE STEM Lage waardering kabinet-Kok COMMENTAAR Pro-nazi-boeken in beslag genomen na verzoek Haagse rechtbank BINNENLAND KORT AOV en Unie 55+ praten weer Rechtbank gebruikt video-bewijs Recreanten voelen zich onveilig 'Mogelijk abonnement op tandarts' 'Beroepscode tegen seksueel misbruik' GAAN WE SINTERKLAASKADO'S KOPEN VANAVOND OF GAAN WE EVEN ONGESTOORD GENIETEN? UOVEMBER 1994 A2 herming van burgers in h®, Icht' met de fiscus. De voor. fee staatssecretarissen Ko len Van Amelsvoort voelden niets voor. Vermeend heeft direct en- I hooggeleerde heren aange! lt - Flinterman van de Maas- tse en Geppaart van de Til- Jse universiteit - die de ltsbescherming onder de loep L nemen. „Ik heb ook voor ■onderwerp buitenstaanders petrokken anders krijg ji, Inog het verwijt dat ik niet fetief ben, en misschien noe cht ook." ■houdt niet op. „In het ver- 1de van de plannen om de lelsluitingswet te verruimen In we ook belastingkantoren Ier open stellen voor bedrij- 1 In vier steden komt er een If. Het heeft allemaal te ma- Imet de open houding die we piscus willen uitstralen. Het meer een open cultuur nen, want we hebben niks te lergen en we willen niks ver- Ken." j'urwerk I open houding zal er ook toe en dat de belastingdienst ters en bedrijven vaker gaat frschuwen op welke punten gecontroleerd dreigt te wor- Als een bepaalde bedrijfsb- fche onderwerp van nauwkeu- tpeurwerk zal worden, wordt I gemeld. En hetzelfde geldt de belastingdienst - pakweg Jrenger gaat kijken naar af- Iposten. Van te voren zal de Irschuwing te horen zijn: Ir voor een bepaalde aftrek- l bonnetjes. valt niet uit te sluiten dat fessecretaris Vermeend hier- en op andere opvattingen - terug komt. ht hij is een bron van ideeën, tr ook niet te bang om terug Itomen op een eerder geopperd In. Dat hoort zo bij een fiscaal Tjticus van het soepele slag 1 Vermeend. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) vindt dat de politie en het perso neel van beveiligingsdiensten zich duidelijker moeten gaan onderscheiden. Volgens de minister wordt het steeds moeilijker voor het publiek om te zien wie er nou wel en niet tot de 'echte' politie be horen. Dijkstal vindt het hoog tijd voor een 'uniformendiscussie'. „Aan de ene kant heb je de politie, aan de andere kant de beveiligingsb ranche en daar tussenin de toe zichthouders, zoals stadswach ten en tramcontroleurs. Al die kleuren blauw zijn niet goed." De minister verklaarde dit giste ren bij de ondertekening van een overeenkomst tussen politie en particuliere beveiligers. De Raad van Hoofdcommissarissen en de Vereniging van Particuliere Be veiligingsorganisaties (VPB) hebben in die overeenkomst af spraken gemaakt voor een nau were samenwerking. Zo zal de politie in de toekomst vaker particuliere beveiligings diensten inschakelen voor de be waking van arrestanten en voor fouilleringen op bijvoorbeeld vliegvelden. Ook gaan politie en beveiligingsdiensten vaker geza menlijk toezicht houden bij gro te evenementen. In de overeenkomst is vastgelegd dat de 'regie' bij het veiligheids beleid in handen blijft van de politie. Het personeel van de beveiligingsdiensten krijgt ook niet meer bevoegdheden en blijft ongewapend. Minister Dijkstal benadrukte gisteren dat de par ticuliere bewakers in de toe komst ook geen handboeien of stokken mogen krijgen. Dijkstal maakte ook duidelijk dat wat hem betreft de samen werking niet te innig wordt. Het is volgens hem bij een samen werking onvermijdelijk dat poli tie en beveiligingsdiensten we derzijds verplichtingen aangaan. Maar daarbij ligt het gevaar op de loer dat de politiezorg 'ge kocht' kan worden. Een particu liere beveiligingsdienst heeft im mers ook commerciële belangen. De Haagse korpschef Brand, te vens voorzitter van de Raad van Hoofdcommissarissen, verklaar de na ondertekening van de overeenkomst dat bij de politie het besef is gegroeid dat ze al leen de veiligheid niet kan waar borgen. „Bemoeienis van derden werd soms ervaren als inbreuk op politieterrein of concurrentie. Dat is definitief voorbij," aldus Brand. Van onze Haagse redactie Den Haag - De aanscherping van de asielwet heeft opnieuw geleid tot scherpe verdeeldheid in de coalitie. De WD, gesteund door oppositiepartij CDA, is van nacht lijnrecht tegenover PvdA en D66 komen te staan. Twistpunt is het terugsturen van asielzoekers die, voordat ze in Nederland arriveren, in een an der en voor hen veilig land heb ben verbleven, zoals België of Duitsland. De WD wil dat zo'n asielzoeker zonder meer teruggestuurd wordt. PvdA en D66 vinden dat de rechter eerst een oordeel moet kunnen geven. Dat duurt volgens staatssecretaris Schmitz niet langer dan negen dagen. D66- Kamerlid Rijpstra twijfelt daar aan. Hij denkt dat het veel lan ger duurt. Daardoor blijft Ne derland volgens hem voor asiel zoekers interessanter dan andere landen. Schmitz en de Kamerleden Van Traa (PvdA) en Dittrich (D66) probeerden Rijpstra in een uren lang debat te overtuigen dat het volgens de Nederlandse wet niet mogelijk is asielzoekers zonder meer weg te sturen. Als asielzoe kers niet voor de vreemdelingen rechter kunnen verschijnen zoals het kabinet wil, kunnen ze in een civiele procedure uitzetting voorkomen. Die civiele procedu re duurt echter veel langer dan de negen dagen die de vreemde lingenrechter nodig heeft. Rijpstra baseert zich bij zijn op stelling op het regeerakkoord. Dat gaat nog uit van een aan scherping van de vreemdelingen wet zonder tussenkomst van de vreemdelingenrechter. Dat heeft staatssecretaris Schmitz na de totstandkoming van het regeer akkoord pas in het wetscvoorstel ingebouwd. Morgen zal de Tweede Kamer stemmen over het wetsvoorstel. Wanneer de WD vasthoudt aan de gisteren ingenomen stand punten, kan de uitslag van de stemming opnieuw bepaald wor den door de standpunten van de kleine partijen. Het wetsvoorstel is bedoeld om de stroom asielzoekers in te dammen. Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gisteren intussen ingestemd met een an dere wijziging van asielwet, waardoor asielzoekers kunnen geweigerd die uit veilig een land komen. Eerste-Kamerlid Glasz (CDA) waarschuwde staatssecre taris Schmitz niet te veel effect van die wetswijziging te ver wachten. Holdijk (SGP) sprak zelfs over 'een papieren tijger'. Schmitz gaf toe dat van de maatregel zelf geen grote effec ten te verwachten zijn. Maar het is een maatregel die past bij een reeks van maatrege len die samen wèl de asielzoe- kersstroom naar Nederland doet afnemen. Zij denkt daarbij voor al aan de terugstuur-regeling. Staatssecretaris Schmitz kon gisteren nog geen lijst laten zien waarop de namen staan van de landen die door Nederland als 'veilig' worden beschouwd. De lijst is nog niet gereed. Dertig organisaties vrezen dat het Waddengebied onder meer door beleidsversoepelingen bedreigd wordt door een milieuramp. FOTO ANP Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet-Kok scoort een lage waardering, blijkt uit een enquête van 2Vandaag/Nipo. 54 procent van de ondervraagden vindt het kabinet matig en 14 procent vindt het kabinet slecht tot zeer slecht. Voor 23 procent is het kabinet-Kok een goed tot zeer goed kabinet. Een ruime meerderheid (63 procent) vindt ook dat het kabinet niet voor nieuw beleid heeft gezorgd. Voor 22 procent is het beleid wel nieuw. De populariteit van de ministers is aan de lage kant. Slechts vier ministers zijn bij een meerderheid bekend: premier Kok (85 Ritzen (Onderwijs, 64 Pronk (Ontwikkelingssamenwerking, 54 en vice-premier Van Mierlo (Buitenlandse Zaken, 52 Alleen Voorhoeve (Defensie) komt in de buurt: 43 procent. Premier Kok boezemt het meeste vertrouwen in: 67 procent. Van de nieuwkomers geniet Sorgdrager het meeste vertrouwen: 60 procent. Daarentegen geniet Ritzen van 57 procent geen vertrouwen; 29 procent vertrouwt Ritzen wel. ONDERWIJS IS een zaak voor ieder. Vandaar dat de staat de kosten voor zijn rekening neemt. Willen besturen of ouders wat extra, dan kan dat. Bijzondere scholen mogen een 'vrijwillige' eigen bijdrage vragen. Over het algemeen bescheiden bedragen die zelden een probleem opleveren. Toch wil staatssecretaris Netelenbos, de PvdA-bewindsvrouwe voor basis- en voortgezet onderwijs, een regeling om de ouderbijdrage te maximaliseren. Er zijn immers scholen die van de ouders bedragen oplopend tot duizend of zelfs tweeduizend gulden verlangen. Wat de scholen met deze in totaal aanzienlijke sommen doen, is niet geheel duidelijk. De onderwijsinspectie is nog met een onderzoek bezig. Het is echter niet gedurfd te veronderstellen dat de betreffende scholen een deel van deze inkomsten aanwenden om meer onderwijskrachten aan te stellen en om aantrekkelijke, niet verplichte vakken mee te financieren. De staatssecretaris maakt, als een rechtgeaard sociaal-democra- te, bezwaar tegen deze concurrentievervalsing. Ouders die het beter hebben, kunnen zo hun kinderen leuker of beter onderwijs bieden. Voor de armeren resteert slechts het minimumpakket van het openbaar onderwijs. Vanuit dit gezichtspunt heeft mevrouw Netelenbos gelijk, de suggestie die ze met haar opmerkingen heeft weten te wekken dat de bijdrage uit de algemene middelen toereikend is voor behoorlijk onderwijs, raakt echter kant nog wal. Er wordt al jaren bezuinigd op onderwijs. Niet alleen op hoger onderwijs. Een basisschool die het uitsluitend moet hebben van wat de gemeenschap voor het onderricht over heeft, kan zich nauwelijks op tijd nieuwe leerboeken permitteren en is al helemaal niet meer in staat het gebouw en de toiletten behoorlijk schoon te houden. Ouderbijdragen of extra gemeentelijke subsi dies zijn een noodzakelijkheid. Dat de staatssecretaris zich verzet tegen scheve verhoudingen, akkoord, maar laat ze zich dan tegelijkertijd sterk maken voor een behoorlijk standaardpakket. Onderwijs is te belangrijk om het op het koopje van het minimum te doen. Van onze verslaggever Rinze Brandsma Leeuwarden - De internationale Wad denconferentie zal weinig concrete re sultaten opleveren. De natuur kan nau welijks rekenen op maatregelen die een betere bescherming beloven. Het is zelfs nog maar de vraag, of de ministers van Nederland, Duitsland en De nemarken vandaag tot een ruimere begren zing van het Wadden-gebied besluiten. Minister J. van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij moet het toegeven: het is vreemd dat de zevende Waddenconfe rentie sinds 1978 nog moet bakkeleien over wat wel en niet bij de Waddenzee behoort. Op dit moment vallen de Nederlandse Wad deneilanden niet binnen het gebied waar de afspraken voor bescherming van het natuur gebied gelden. Gisteren lieten de gezamenlijke eilanden weten, dat dat wat hen betreft zo moet blijven. De internationale natuurorganisa ties reageerden daar woedend op. Zij stellen juist voor, een zone van 12 mijl boven de eilanden plus een brede strook van het vasteland, grenzend aan de Waddenzee, tot het gebied te rekenen. Die hoop sloeg Van Aartsen gisteren - aan de vooravond van de officiële conferentie - bij voorbaat de grond in. Hij zei, al blij te zijn als het tot een 3 mijls-zone om de Waddenlanden van de drie landen komt. Op schetsen die circuleerden is het nieuw vast te stellen Waddengebied nog steeds sterk ver brokkeld en doorsneden met scheepvaar troutes. Vandaag komen in Leeuwarden de ministers van Nederland, Duitsland en Denemarken bij elkaar op de driejaarlijkse internationale Waddenconferentie. Doel is om daar nieuwe afspraken te maken ter bescherming van de Waddenzee. Harde maatregelen voor verbetering van het Waddenmiiieu en ter verhoging van de vei ligheid noemde minister Van Aartsen, verge zeld door zijn collega De Boer van Milieu, niet. De Boer verzette zich wel tegen de kritiek die tevoren aan de Waddenconferen tie kleeft, dat die tot weinig zal leiden en geen fundamentele stappen zal nemen. Maar meer dan een oproep tot samenwerking stelde zij daar niet tegenover. De onderhan delingen op ambtelijk niveau voor een slot verklaring met krachtige standpunten, zo was gisteren in Leeuwarden te beluisteren, liepen steeds stuk. De Waddenvereniging, ondersteund door Duitse en Deense zusterorganisaties, zei gis teravond 'weinig hoopvol' te zijn. De milieu clubs stellen dat de ministers nog niet be zorgd genoeg zijn over de Wadden. „Er moeten woensdag resultaten komen, anders verliezen wij het vertrouwen in dit soort conferenties, en in de politici." Woordvoerster Ankie Woudstra van de Wad denvereniging: „Wij verwachten dat er nog steeds geen sterkere bescherming komt. Er zal geen managementplan komen, waar ie dereen op zegt te hopen. Geen standpunt over toerisme, een groot probleem op de Wadden, waar grenzen aan gesteld worden." De milieuorganisaties denken aan het fixe ren van de capaciteit van veerdiensten en overnachtingen. Vandaag zal de Waddenconferentie waar schijnlijk een lijst met 'eco-doelen' aanne men. De milieuclubs, die voor het eerst de conferentie als waarnemer mogen bijwonen, zeggen te weten dat daar echter geen maat regelen bij zullen komen om die ecologische doelstellingen te bereiken. Dertig organisaties, bezorgd over de veilig heid van de Waddenzee, overhandigden gis teren minister Van Aartsen een doos met bijna 10.000 handtekeningen. De organisa ties, van ANWB, Zeehondencrèche, Land schapstichtingen, schelpenvissers en wad- vaarders tot loodsen en watersportverbond KNWV, waarschuwen dat door bezuinigin gen en versoepeling van het beleid de kans op een milieuramp in en vlakbij de Wadden steeds groter wordt. Kinderen lieten ballon nen op met het 'S.O.S. de Wadden'-logo en het programma van eisen. Bij het eisenprogramma hoort 24-uurs-be- manning van vuurtorens, loodsplicht voor alle schepen met milieugevaarlijke lading, invoering van een informatiesysteem en ver plicht gebruik van de diepwaterroute op 80 kilometer afstand van de Waddeneilanden voor doorgaande scheepvaart met milieuge vaarlijke lading. De afgelopen jaren hebben scheepsongelukken het milieu in de Wadden herhaaldelijk bedreigd. Minister Van Aartsen gaf de bezorgde orga nisaties voor het grootste deel gelijk. Hij gaf ook toe, dat veel van de natuurwaarde van de Wadden verloren is gegaan. „We zien dat er iets mis is." Hij beloofde echter veel, begrip vragend voor de 'processen van lange adem'. Een verplichte diepwaterroute voor schepen met gevaarlijke lading ziet hij op zijn vroegst in 1996 ingevoerd worden. Voor het Nederlandse deel van de Waddenzee zal 'binnen een half jaar' een informatiesysteem voor schepen met gevaarlijke lading in ge bruik kunnen zijn. Een Europees systeem daarvoor moet op 1 september volgend jaar operationeel zijn. Antwerpen (anp) - Op ver zoek van de rechtbank in Den Haag heeft de onderzoeks rechter in Antwerpen giste ren huiszoeking laten doen bij de ultra-rechtse Vlaamse propagandist Siegfried Ver- beke. De politie nam 2000 exemplaren van het boek 'De Rudolf Exper tise' in beslag, waarin de holo caust wordt ontkend. De vereni ging 'Vrij Historisch Onderzoek' van Verbeke heeft dit aan het Belgisch persbureau Belga laten weten. De huiszoeking is volgens de Haagse persofficier van justitie N. Zandbergen onderdeel van een gerechtelijk vooronderzoek tegen de inhoud en verspreiding van het geschrift. Tientallen le raren scheikunde en natuurkun de in het zuiden van ons land kregen het onlangs toegezonden. In Breda kreeg het Markenhage- college ongevraagd exemplaren toegezonden. Bij justitie in Den Haag zijn zeker tien klachten binnengekomen over wat de schoolinspectie een 'walgelijke' publikatie noemt. Die klachten zijn opgesteld samen met de An ne Frank-stichting. Het boek bevat in 123 pagina's onder andere een betoog over blauwzuurgas, Zyklon B, waar mee de nazi's in concentratie kampen mensen vermoordden. Dit gas kan geen dodelijk effect hebben, luidt de hoofdstelling in het professioneel uitziende ge schrift. Voor de uitgave van het 'Vrij Historisch Onderzoek' is Verbeke verantwoordelijk. Hij verkondigt dat de nazi-gaska mers slechts gediend hebben ter bestrijding van luizen. Eerder kreeg de rechts-radicale Vlaming in Nederland al een veroordeling wegens versprei ding van pamfletten, waarin de holocaust eveneens werd ont kend. Het gerechtshof in Den Haag handhaafde in juni van dit jaar een verbod op verdere ver spreiding van de vlugschriften waarvan de Belg al exemplaren had bezorgd in Amsterdam en Almere bij mensen met typisch joodse achternamen als Polak en Cohen. Verbeke moet zich hier voor op 15 december voor de rechter in Den Haag verant woorden. Verbeke zat in de redactie van het blad Alarm van de extreem rechtse Vlaamse Militanten Or de, die justitie inmiddels heeft ontbonden. Later stond hij aan het hoofd van het maandblad Haro, dat gespecialiseerd was in artikelen over antisemitisme en vreemdelingenhaat. Verbeke vroeg in februari van dit jaar asiel aan in Rijsbergen. Hij is daar toen twee weken gebleven. Toen de ministeries van Justitie en WVC achter zijn werkelijke aard kwamen, is de man direct het land uitgezet. De verzekeringsmaatschappij Goudse Verzekeringen biedt vrouwelijke ondernemers vanaf 1 december de mogelijkheid om zich te verzekeren tegen gederf de inkomsten bij zwangerschap. Zwangere ondernemers krijgen daardoor gedurende 16 weken het bedrag waarvoor zij zich hebben verzekerd, uitgekeerd. Je kunt zeggen wat je wilt, maar zo'n referendum zoals in Noorwegen heeft toch wel wat. Zo krijg je als burger van een land tenminste eens de kans om je uit te spreken over een duidelijk onderwerp. Wij mogen hier eens in de vier jaar kiezen tussen vaagheid aan de ene kant en mooie beloftes aan de andere. Een simpel ja of nee wordt nooit aan ons gevraagd en dat maakt mij een beetje jaloers op die verder verwerpelijke walvisslachters. Het zou mooi zijn als je bijvoorbeeld, na honderd etmalen paars bewind, met een simpel ja of nee kon beslissen over het lot van die coalitie. Maar nee, wij mogen ons enkel via 'als-er-nu-verkiezingen-zouden- gehouden-worden'-enquêtes uitspreken. Het moet een heerlijk gevoel geven als je als burger met een eenvoudig, maar zeer beslist nee het zo ondoor zichtige politieke spel een halt toe kunt roepen, zonder dat je je druk hoeft te maken over de consequenties. Er zou in dit land geen TGV of Betuwelijn komen en geen kerncentrale zou nog open zijn. Maar helaas, bij ons is de democratie zo geregeld dat je vier jaar lang alleen maar kunt hopen dat degene op wie je gestemd hebt, zijn woord houdt en uit zijn doppen kijkt. Enkel nieuwelingen in de Kamer gedragen zich wellicht even als volksvertegenwoordiger, de rest droomt allang van een carrière als Europees handelsreiziger. MERIJN Zwolle - De besturen van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) en de Unie 55+ zien toch mogelijkheden voor nauwe samenwerking. Die kan wellicht zelfs resulteren in een fusie. Delegaties van beide ouderenpartijen zijn gisteren tot de conclusie gekomen dat de aanvankelijke bezwaren aan weerszij den te overwinnen zijn. De besturen van het AOV en de Unie 55+ gaan de maand december benutten om hun achterban te raadplegen over de samenwerking. Eerder kwam daar niets van terecht wegens inhoudelijke verschillen van mening. Arnhem - De Arnhemse rechtbank heeft gisteren een door de Nijmeegse politie ontwikkelde video-confrontatie goedgekeurd. Volgens de rechters heeft de politie de regels van zorgvuldigheid en betrouwbaarheid ruim voldoende in acht genomen. De politie filmde de verdachte van een verkrachting stiekem op straat. Ze maakte gelijksoortige opnames van zeven op de verdachte lijkende mannen. Hiervan werd een videofilm gemaakt, waaruit het slachtoffer de verdachte direct aanwees. Zo hoefde het slachtoffer niet meer lijfelijk met de verdachte te worden geconfronteerd. De gangbare methode is de verdachte op een rij met anderen zetten. Het slachtoffer moet dan, vanachter een voor de verdachte ondoorzichtige ruit, de vermoedelijke dader aanwijzen. Het verweer van de advocaat van de verdachte dat er voor de video-methode nog geen goede richtlijnen zijn, is door de rechtbank verworpen. Den Haag - Recreanten voelen zich in veel recreatiegebieden niet veilig. Ze zijn bang voor bedreiging en beroving en krijgen te maken met vernieling en vervuiling. De recreatieschappen moeten samenwerken met gemeenten, politie en belanghebben den om de veiligheid te verhogen. Dit staat in het rapport van de Stichting Recreatie 'Veilig recreëren', dat vandaag wordt aange boden aan het ministerie van Binnenlandse Zaken. Eindhoven - De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) wil een abonnementsysteem voor tand heelkundige hulp. Dit 'tandarts-abonnement' zou een alternatief vormen voor de aanvullende verzekering, zoals die door zorg verzekeraars wordt aangeboden. Ziekenfondsverzekerden moe ten voor bepaalde tandkundige hulp een aanvullende verzeke ring nemen. Die zal op een tientje per maand komen. Ook met abonnement-systeem dat de NMT bepleit, betalen patiënten een vast maandelijks bedrag waarvan de hoogte nog onbekend is. Daarvoor voert de tandarts alle ingrepen uit. Iets dergelijks is al eens onder de naam 'Tandplan' bedacht in 1988, toen de tandheelkundige zorg uit het ziekenfonds dreigde te worden geschrapt. Omdat dat destijds niet gebeurde, is Tandplan nooit op grote schaal ingevoerd. Volgens de NMT kan nu bij 5 procent van de Nederlandse tandartsen een abonnement worden genomen. De zorgverzekeraars reageren afwijzend op het idee. Het staat bijvoorbeeld de CZ-groep in Tilburg tegen dat tandartsen zich bezig gaan houden met verzekeren. Driebergen - Seksueel misbruik in pastorale relaties is het beste tegen te gaan met een klachtenprocedure en een beroepscode voor predikanten en pastores. Dat is de uitkomst van een beraad over deze kwestie tussen afgevaardigden van de drie Samen-op- Wegkerken (hervormd, gereformeerd en luthers) en de drie kleine protestantse kerkgenootschappen Remonstrantse Broe derschap, de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten en de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Volgens de hervormde synodevoorzitter ds. W. Beekman komt seksueel misbruik door predikanten/pastores vrij vaak voor. De bestaande procedures voor behandeling en beoordeling van klachten over seksueel misbruik lopen in de diverse kerken nogal uiteen. Alleen de Gereformeerde Kerken in Nederland hebben er een aparte regeling voor. De andere kerken behande len dit soort klachten binnen de normale tuchtprocedures. (ADVERTENTIE) JONGE GRAANJENEVER

de Stem | 1994 | | pagina 3