Met Blueprint naar 21e eeuw UITSLAGEN Wereldwijd reorganisatieplan Dow raakt ook vestiging in Terneuzen Werkgroep voor hulp aan Novaci houdt info-avond DE STEM ZEELAND C4 I jm :hter de kerk) 1 fEN 15,- 149,- 01140-13875 nd. X 58 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 Met liefde geselecteerd! Gouden hanger met diamant k M van Jeunesse ^7/ Excl. ketting. yExtra voordelig. Eenvoud siert de mens. Zilveren oorringen. gouden ringen. Diamantexpert H.R.D. Terneuzen - Bij Dow Che mical Company zweren ze met de hand op het hart. Blueprint is geen ordinair plan om mensen te lozen. „Als we mensen kwijt wil len weten we uit het verle den hoe we dat moeten doen. Je stelt vast op wel ke datum je hoeveel pro cent reductie wilt bereiken en gaat dan snijden. Daar gaat het hier niet om. We veranderen onze manier van werken zodat we beter kunnen concurreren," spreekt Dow top-man Ar nold Allemang op video band zijn medewerkers in de hele wereld toe. Een niveau lager, live in Terneu zen, gaan vice-voorzitter M. Westerlaken van de Raad van Bestuur en Blueprint-begeleider L. van Dam dieper in op de achtergronden van het wereld wijde reorganisatieplan van Dow dat zeker ook de vestiging in Terneuzen raakt. Maar dan vooral in organisatorische zin; verzekert het tweetal. Onrust Dow wil kortweg in het jaar 2005 wereldwijd een verdubbe ling van de produktie bewerk stelligen met de helft van het personeel om zo de concurrentie positie veilig te stellen. Een cij fermatige vertaling van die doel stelling naar de situatie in Ter neuzen, waar 2500 mensen wer ken, heeft de afgelopen maanden voor onrust gezorgd. Nu, enkele maanden, na de introductie van Blueprint achtervolgt de onrust Dow nog steeds. Westerlaken: „De grote fout die hier in Terneuzen wordt ge maakt is dat alles wat binnen Europa met Dow gebeurt onmid dellijk in percentages wordt om gezet naar de situatie in Terneu zen. Dat is een niet irreëel. Je kunt niet altijd in absolute ter men een doelstelling op Terneu zen los laten. Het gebruik van ons bestaande kapitaal kan twintig procent omhoog zonder dat dit een cent aan personeel kost. Je kunt het ook anders zeggen. Blueprint draait om pro ductiviteitsverbetering en kos tenbesparing. Die kun je op aan tal manieren bereiken. Door be staande capaciteit beter uit te buiten, bijvoorbeeld. Daar heb ben we nog voldoende mogelijk heden toe. Je kunt dat doen door middel van uitbreiding en acqui sities binnen de hele Dow Che mical Company, dus ook in West-Europa. Als je spreekt over verdubbeling van tonnage met de helft van de mensen kun je ook zeggen dat het doel is om vier keer zoveel te produceren met het zelfde aantal mensen." Veel vragen De gevolgen voor de individuele personeelsleden zijn op dit mo ment moeilijk concreet te ma ken. De nieuwe werkwijze is nog maar in de ontwikkelingsfase. Er zijn nog veel vragen, over be voegdheden, beoordeling, sala riëring en carrièremogelijkheden te beantwoorden. Maar Blue print is niet vrijblijvend en voor iedereen geldt: wie zijn horizon niet wil verbreden, niet wil bij scholen, niet meer verantwoor delijkheid wil dragen of domweg het tempo van veranderingen niet kan volgen valt af. Dow wil Westerlaken: „De grote fout die hier in Terneuzen wordt gemaakt is dat alles wat binnen Europa met Dow gebeurt onmiddellijk in percentages wordt omgezet naar de situatie in Terneuzen. Dow Chemical in Terneuzen gaat met Blueprint de 21e eeuw in (nog) meer uit zijn mensen halen door ze meer veantwoordelijkhe- den op de werkvloer te geven. „We hebben de afgelopen jaren honderden mts'ers op kleine stukje van de fabriek laten ba bysitten, terwijl ze veel meer capaciteiten hebben. We hebben ze in feite ondergebruikt," zegt L. van Dam. In de praktijk komt dat in Dow-jargon neer op de formatie van zogenaamde Empo wered Teams (ET's) die beslis singsbevoegdheden krijgen. Het mes snijdt in het middelmanage ment. De top wordt smal, de basis breed, de baasjes er tussen in verdwijnen. Dow schakelt van tien hiërarchieke lagen terug naar vijf. Van de vierhonderd leidinggevenden in de Benelux (3200 werknemers) krijgen er tweehonderd een andere rol in de organisatie. Schrappen Dow komt met Blueprint op een moment dat er al fors gesneden is in de organisatie. De vestiging in Terneuzen raakte de afgelo pen twee jaar vierhonderd banen kwijt. Blueprint komt ook op een moment dat de prijzen in de chemie-sector langzaam stijgen. Dow kon volgens Westerlaken er echter niet onderuit om fors in het personeelsbestand te schrap pen. „Pure noodzaak om te over leven." Geeft aan hoe de situatie op de wereldmarkt was. In West- Europa is in de chemiesector in korte tijd zo'n slordige tien mil jard dollar verloren gegaan aan prijsdalingen, doceert hij. „Poly ethyleen deed kort na de Golf oorlog 2,25 DM per kilo. Vorig jaar minder dan één DM. Reken maar na. Dow maakt een miljard kilo van dat spul, dan ben al meer dan een een miljard gulden kwijt." Overtollig vet Van Dam haalt recente kwar taalcijfers erbij: „We hebben tien kwartalen achtereen verlies geleden. Dit kwartaal komen we voor het eerst in de positieve cijfers. Dat was nodig. We heb ben veel geïnvesteerd in automa tisering van fabrieken. De syste men zijn nu zodanig dat we met minder mensen kunnen werken. En er zit nog steeds ruimte in de hoeveelheid mensen." Westerlaken onderkent dat Dow die situatie ook zelf heeft laten ontstaan. „In de periode dat het fantastisch ging hebben we te veel structuur in onze organisa tie ingebouwd. We hebben men sen aangenomen die achteraf overbodig bleken te zijn. Maar we dachten toen dat we zo nodig hadden. Net zoals het in die tijd de trend was om bedrijven over te nemen. Anders telde je niet mee. In die periode is onvoldoen de onderkend dat technologische ontwikkelingen zo snel gingen waardoor je overtollig vet kweekte en dat heb je niet nodig in een organisatie die wil veran deren." Blueprint moet volgens Wester laken toch vooral gezien worden als een groei-scenario. De groei van de chemische industrie ligt de komende tien jaar rond de 3,5 procent per jaar, schat hij. „Er komen nieuwe markten en conti nenten vrij waar de chemie nog niet volledig aanwezig is." Dow oriënteert zich op dit mo ment in China en het Midden- Oosten op nieuwe activiteiten. Heel concreet en dichtbij is de overname van Olefinewerk, een complex van chemiebedrijven in de voormalige DDR. „Als over die drie projecten op korte ter mijn beslissingen genomen wor den dan ben je al behoorlijk ver bij de doelstellingen van het jaar 2005. En dan heb je nog mets gedaan aan het optimaliseren van je bestaande installaties. Ik denk dat het van groot belang is •dat iedereen in Terneuzen alle ontwikkelingen in een groter ka der bekijkt." •Maar een nog veel grote zeker heid voor de toekomst van Ter neuzen vormt de bouw van een warmte-krachtkoppeling centra- ,1e. „Dat is de absolute garantie naar de toekomst dat Terneuzen met zijn huidige 28 fabrieken altijd zal blijven bestaan," zegt Van Dam. „Want anders ga je toch geen 920 miljoen gulden investeren. Dat is bijna een mil jard. Dat is een van de grootste investeringen die de laatste tien tallen jaren in Dow Terneuzen is gedaan. Dat doe je niet voor niets. En dat zou ook niet gebeu ren als er geen toekomstmuziek in Terneuzen zat. Maar we heb ben de afgelopen jaren ook niet stilgezeten. Er zijn honderden miljoenen guldens in Terneuzen geïnvesteerd." Kostenbeheersing En de nieuwe centrale zal vol gens Van Dam nieuwe investe ringen naar Terneuzen halen. Van Dam: „Waar het om draait is om de produktiekosten zo laag mogelijk te houden. Dow heeft de afgelopen tien jaar te weinig naar kostenbeheersing gekeken. Dat komt nu tot uiting. De afge lopen drie jaar is de company er in geslaagd 800 miljoen dollar aan kostenreductie te realiseren, Westerlaken: Laten we eerlijk zijn als je vandaag nog manager bent en je wordt morgen specialist dan heeft dat ongetwijfeld een impact op je status.foto's camile schelstraete daardoor verschaf je je kansen voor groei in de toekomst. Dow is er bijvoorbeeld in geslaagd om de conversiekosten in polystyr- eenfabrieken, het proces van styreen naar polystyreen, met vijftig procent te halveren. Dat is een fantastische prestatie." Van Dam verder: „Een van die elementen in conversiekosten is energie. En naarmate je daar in investeert ben je bezig om je in de kostensfeer meer concurre rend te maken. We zijn bezig locaties zo goedkoop mogelijk te maken en dat dwingt nieuwe investeringen af. Die investerin gen zullen echter een minimaal effect op de werkgelegenheid hebben", voorspelt hij maar hij is niet somber over de werkgele genheid in Terneuzen. „Er wer ken 2500 mensen bij Dow. Dat zie ik wel gehandhaafd." Westerlaken beaamt dat doch nuanceert het beeld. „In totali teit blijft de werkgelegenheid wel hetzelfde maar werkgelegen heid kan ook op andere manie ren worden ingevuld. Dat hoeft niet noodzakelijk in Dow-dienst te zijn. Maar gedwongen ontsla gen zie ik zeker niet vallen." Lui leventje Blueprint betekent, gechargeerd, ook een eind aan het luie leven tje van de doorsnee Dow'er?. Van Dam: „In het verleden werd er voor onderhoud nogal gemakke lijk een contractor gebeld. Nu moeten onze mensen beseffen dat ze het werk zelf moeten doen." Ach en iedereen kent die verhalen wel, geeft hij aan. „In het verleden kon alles. Het ver haal van Dow was altijd dat er financieel geen limieten waren. Die tijd is voorbij, dat komt niet meer terug. Iedereen moet nu hard werken om zijn eigen baan te garanderen. Dat is de essentie van Blueprint. Het creëren van je eigen toekomst. Mensen heb ben de mogelijkheden in eigen hand." En wat doet Blueprint met de ego's? Westerlaken: „Dat lijkt het grootste probleem. Laten we eerlijk zijn als je vandaag nog manager bent en je wordt mor gen specialist dan heeft dat on getwijfeld een impact op je sta tus." KAARTINGEN Clinge - KBO, Malpertuus, veer tig peosnen: 1. G. van Water schoot, 2. mevrouw Lernout-Me- ijs, 3. A. Picavet. Aardenburg - HIL, vierde wed strijd competitie. Bieden: 1 A. de Smit, 2. M. Beerens, 3. J. Mus- sche. Jokeren: 1. S. Eversdijk, 2. A. van Iwaarden, 3. E. van Unen. Eede - Hof van Eede: 1. L. van de Wijnckel, 2. G. van Deursen, 3. G. Rijckaert. Aardenburg - Bridgeclub Aar denburg, derde ronde competitie. Groep A: 1. Vriends/Rijk, 2. Abramoff/Karels, 3. De Smet/ Standaert. Groep B: 1. echtpaar Catsman, 2. echtpaar Commelin, 3. De Rijcke/Onderdonck. Tweede ronde clubkampioenschap. Groep A: 1. echtpaar Schijve, 2. Abra moff/Karels, 2. Abramoff/Groos- man. Groep B: 1. echtpaar Plae- tinck, 2. echtpaar Roelse, 3. De Rijcke/Onderdonck. Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, 28 personen. Bieden: 1. F. van de Velde, 2. M. van Leeuwen, 3. C. Aarts. Jokeren: 1. mevrouw De Cock, 2. mevrouw Schalje, 3. mevrouw Hulshout. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 24 peronen. Bieden: 1. P. Jonkers, 2. T. Pieters, 3. H. Coalone. Jokeren: 1. F. Buys, 2. mevrouw Van Britsom, 3 P. Haulez. Hulst - Zaal De Blaauwe hoeve, 64 personen. Bieden: 1. mevrouw Van Geertruy, 2. mevrouw Calle, 3 J. van Remortel. Clinge - Zaal De Landbouw, 32 personen. Bieden: 1. A. de Win kel, 2. A. de Bruyn, 3. mevrouw Tilleman. Jokeren: 1. mevrouw Acke, 2. mevrouw Rottier, 3. me vrouw Van Haver. Hulst - Zaal De Lieve, dertig personen. Jokeren: 1. mevrouw Reyns, 2 mevrouw Lernout, 3. mevrouw Kooien. Clinge - Zaal De Gouden Kroon, zestien personen. Bieden: 1. G. Maerman, 2. J. van Remortel, 3. P. Ras. Jokeren: 1. D. de Vos, 2. A. van Vooren, 3. mevrouw Ras. Sas van Gent - Zaal De Roselaer, 46 personen. Jokeren: 1. mevrouw Frush, 2. mevrouw Saeye, 3. me vrouw Boerjan. Bieden: 1. C. Smit, 2. W. Guineau, 3. E de Cousemaker. St.-Jansteen - Zaal Zondagsver- maak, twaalf personen. Bieden: 1. A. de Bruyn, 2. E. Otjes, 3. C. Herman. Kloosterzande - Zaal De Reizen de Man, 22 personen. Bieden: 1. P. Verhagen, 2. T. van Spaan donk, 3. mevrouwe De Waal-Bun. Jokeren: 1. R. Verschuren, 2. C. de Kort, 3. P Visser. Koewacht - Zaal De Lange Ak kers, 31 personen. Bieden: 1. J. van der Sijpt, 2. A. Bonne, 3. H. Temmerman. Hulst - Zaal De Kroon, 54 perso nen. Bieden: 1. Th. Bolssens, 2. I. de Winkel, 3. G. Maerman. Joke ren: 1. L. Bogaert, 2. S de Bruyn, 3. mevrouw Hellen. Hengstdijk - Zaal 't Jagershuis, 45 personen. Bieden: 1. J. van Pamelen, 2. D. Reyers, 3. P. Jon kers. Jokeren: 1. M. Patijn, 2. M. de Cock, 3.1. de Waal. Graauw - Gemeenschapshuis, 21 personen. Bieden: 1. P. de Ca- luwé, 2. J. van Kampen, 3. G. Maerman. Westdorpe - Zal Concordia, twin tig personen. Bieden: 1. R. Du- mez, 2. W. Guineau, 3. R. Aude- naerd. Axel - Gregoriuscentrum, 36 per sonen. Bieden: 1. J. Corbeel, 2. J. Koevoets, 3. mevrouw De Groote. Kloosterzande - Zaal De Kastan je, 26 personen. Bieden: 1. P. Visser, 2. R. Tilleman, 3. C. de Kort. Jokeren: 1. mevrouw De Bruyn, 2. mevrouw De Waal-Val- ckx, 3. F. Buys. Kloosterzande - Zaal Rozenhof, 38 personen. Bieden: 1. Th. Neve, 2. mevrouw Van Damme, 3. R. de Kort. Jokeren: 1. A. de Waal, 2. A. Rottier, 3. mevrouw De Waal-de Booy. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 32 personen. Bieden: 1. T. Bolsens, 2. J. de Vos, 3. H. Coalone. Jokeren: 1. mevrouw Pieters, 2. F. Buys, 3. mevrouw Van Campenhout. Kloosterzande - Zaal De Reizen de Man, zestien personen. Bieden: 1. mevrouw Van Kruyssen, 2. N. Goossen, 3. mevrouw Colpaert. Hengstdijk - Camping De Vogel, 53 personen. Bieden: 1. P. Jon kers, 2. C. de Deyn, 3. J. Zwaan. Jokeren: 1. mevrouw Haulez, 2. mevrouw Van Dijk, 3. mevrouw Pieters. Sluiskil - Zaal Atlanta, tachtig personen. Bieden: 1. C. de Smit, 2. P. Vermeulen, 3. mevrouw Baart.* Jokeren: 1. mevrouw De Ruyter, 2. mevrouw Van de Branden, 3. mevrouw Van de Wege. Boschkapelle - Zaal Ons Ver maak, 28 personen. Bieden: 1. B. van Leemput, 2. mevrouw Schen kels, 3. mevrowu Nicolaas. Joke ren: 1. mevrouw De Vet. De Griete - Zaal De Griete, 23 personen. Bieden: 1. A. van Dor- selaar, 2. J. de Vos, 3. H. van Doorn. Clinge - Zaal De Landbouw, 45 personen. Jokeren: 1. mevrouw De Vos, 2. J. Verbogt, 3. mevrouw Van Haver. Biedwn: 1. Th. de Vet, 2. P. Pauwels, 3. R. Bertram. IJzendijke - Zaal Les Amies, 31 personen. Jokeren: 1. M. Boerjan, 2. A. Patijn, 3. J. van Drongelen. Bieden: 1. J. Hoogstad, 2. Ch. van Aert, 3.D. Cruson. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, 56 personen. Jokeren: 1. J. de Pan, 2. mevrouw De Schepper, 3. B. van Smaale. Bieden: 1. C. de Smit, 2. J. Buyze, 3. A. Lippens. SCHIETINGEN Koewacht - Zaal 't Hoekske, 33 schutters Hoge en beide zij vo gels: E. Fierens, grootste aantal (4): E. Baart. Zuiddorpe - Zaal Gemeentehuis, 29 schutters. Hoge vogel: P. Log ge, eerste zij vogel: R. D'Hondt, tweede zijvogel: T. Baart, grootste aantal (6): A. Slok. Lamswaarde - Zaal De Vier Jaar getijden, 29 schutters. Hoge vo gel: D. de Munck, eerste zijvogel: F. de Meyer, tweede zij vogel: J. Cocqheyt, grootste aantal (4): G. Baart. Walsoorden - Zaal Rue du Nord, dertig schutters. Hoge vogel: P. Freyser, eerste zijvogel: F. van Kruyssen, tweede zijvogel: T. de Kort, grootste aantal (4): E. Pica- vet. Zuiddorpe - St.-Sebastiaan, 133 schutters. Wip 1: eerste hoge vo gel: W. Jacobs, tweede hoge vogel: W. van Haveren, eerste zijvogel: R. Paepe, tweede zijvogel: R. Janssens, derde zijvogel: G. Huys, vierde zijvogel: P. de Caluwé. Wip 2: eerste hoge vogel: R. van Vliet, tweede hoge vogel: M. Suy, eerste zijvogel: M. Cerpentier, tweede zijvogel: M. de Cock, derde zijvo gel: A. Jansens, vierde zijvogel: G. Samijn. 's-Heerenhoek - Vrije Schutters, 24 schutters. Wip 1: beide hoge vogels: S. van Eijkeren, Vrije Schutters; eerste zijvogel: H. van Leeuwen, Ravéhstein; tweede zij vogel: P. Vette, Concordia; groot ste aantal (10): F. Oosthoek, Con cordia en W. Bek, Spes Nostra. Wip 2: eerste hoge en tweede zijvogel: J. Vermeule, Edele Handboog; tweede hoge yogel: P. Vette, derde hoge vogel: A. Schouwenaar, Edele Handboog; vierde, vijfde en zesde hoge vogel: W. Bek; eerste en derde zijvogel: R. Klippel, Doel naar Hoger; vier de zijvogel: H. van Leeuwen, grootste aantal (7): R. Verdonk, vliegende vogel: F. Oosthoek, bei den Concordia. KOERSBAL Kloosterzande - KBO, clubge bouw Rozenhof, 27 personen: 1. H. de Gucht, 2 A. de Waal/E. Kint, 3. A. Cortvriendt/M. van Goethem. Clinge - Zaal Malpertuus, negen tien personen. Mat 1: 1. L. Boon man, 2. L. Buyse/J. Boonman. Mat 2: 1. L. Kegels/A. Buyse, 2. S. Govaert/Th. Goossens. Koewacht - Zaal De Vlaschaard, 22 personen: 1. A. de Bock/C. Lauwrijsen, 2. Ch. Wijnacker/M. Thuy, 3 E. de Pauw/H. van Waes. Westdorpe - Zaal Concordia, 22 personen. Mat 1: 1. F. Verhoosel/ H. van Geetsum, 2. R. Spuessens/ H. van Waes. Mat 2: 1. E. Dhaene/ R. Janssens, 2. A. Janssens/R. van Hecke. Axel - Gregoriuscentrum, vijftien personen: 1. A. Willemsen, 2. P. Durinck, 3. G. Braun. Sas van Gent - Zaal De Roselaer, dertien personen: 1. A. Vervaet, 2. A. de Kort/J. van de Winkel, 3. B. Rammeloo/M. Coalone. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, twaalf personen: 1. E. de Maat/T. van Vooren, 2. R. de Waal-Cam- been/J. Schenkels, 3. A. Rottier/ M. Rademakers-Warrens. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, twaalf personen: 1. mevrouw Everaert/P. Vinkenstein, 2. me vrouw Van Laar/J. Lauwers, 3. mevrouw Dankaert/P. Roelands. Heikant - Zaal 't Heike, 35 perso nen. Groep 1: 1. P. Ringoot/Y. Bouvre, 2. M. Ruyloft/C. Baeyens. Groep 2: 1. L. de Wit/E. Jonkers, 2. J. Bouvre/S. van Houte. Hulst - Zaal De Lie^e. Mat 1: 1. G. de Witte, 2. E. Burm., Mat 2: 1. S. Govaert/L. Kegels, 2. M. van Vlierbergen/L. de Bot. Terhole - Dorpshuis, KBO: 1. A. van Delft-Witteman/C. Freijzer- van Hoeij, 2. M. van Campen- Schelfout, 3. J. de Maat/A. Lau wers. Lamswaarde - Zaal De luifel, KBO: 1. F. Janssen/A. van Drie- sche, 2. E. van Waterschoot/T. Vereecken, 3. P. Roelands/G. de Schrijver. Van onze correspondent Sas van Gent - De werkgroep voor hulp aan Novaci leverde onlangs twee vrachtwagens vol met hulpgoederen af in dit plaatsje in de Roemeense Karpaten. De lading bestond onder meer uit 120 kubieke meter medisch materiaal, waaronder een com plete tandartsstoel met toebeho ren, een röntgenapparaat en honderd bedden met matrassen. Daarnaast hadden zijn ook 100.000 vitaminetabletten bij zich als een voortzetting van het vorig jaar gestartte vitamine project. De schoolkinderen van Novaci krijgen elke dag zo'n tablet. Van de bibliotheek in Sas van Gent kreeg de werkgroep een groot aantal boekenrekken mee, die ginds goed van pas kwamen. De plaatselijke bevolking had reeds het nodige schilderwerk verricht en na het plaatsen van de boekenrekken en het aan brengen van de vloerbedekking en de gordijnen is dit project afgerond. Van één van de sponsors had de groep vijftig joggingpakken met opdruk meegenomen voor de le den van de dansgroep Nedeia Novaci, waarmee het allemaal begonnen is. Deze groep was in 1993 te gast op het Internatio naal Folklorefestival Zeeland. Gastouders Jan en Ine Hilbrink uit Westdorpe en later ook Si- mone van Delden waren vervol gens te gast in Roemenië. Zij waren daar getuige van de schrijnende omstandigheden waarin de mensen leefden. Na. terugkomst in Nederland start ten zij, samen met Jacques en Els Sol en Rinus en Danny van der Hooft de actie 'Een warme kerst voor Novaci'. Deze actie was een groot succes. Inmiddels zijn de werkgroeple den reeds meerdere malen naar Roemenië geweest om spullen te brengen. Ook aan het thuisfront heeft men niet stilgezeten. Zo zijn er afgelopen jaar diverse activiteiten geweest om fondsen te werven, waaronder een karao- ke-avond en een bourgondische middag. Om belangstellenden nader ken nis te laten maken met de werk zaamheden in Novaci wordt vandaag een informatie-avond gehouden in cultureel centrum de Speye. Vanaf 20.00 uur zullen er onder meer video's en foto's te zien zijn.

de Stem | 1994 | | pagina 19