let ntoor Gauwdieven actief in winkels Vervuilde grond in Hengstdijk gevaar voor bewoners DE STEM WD hekelt PvdA en Zeeuwse kamerleden extra Kleintje- Politie waarschuwt extra alert te zijn op zakkenrollers in winkelcentra Bergers trekken gestrande Aya II los Aannemer neemt risico's boren voor eigen rekening Aardenburger gaat op de vuist met rijkswachter en krijgt jaar extra cel Beroep bij Raad van State tegen vergunning Borssele gen gratis il rant Liebau Caravans Sudanees schip loopt vast bij Walsoorden Politie houdt snelheidscontroles Grote ravage in Vlaketunnel na ongeval Geen subsidie voor onderwijs aan kinderen van asielzoekers 1994 J6 iuto op één van [kantoren met overbuur voor 24-12-1994 tot betaal 7 dagen |ui 9. Er zijn He verschillende k-, f 60, iï dag, all-in. rij al Uw itten Dfferen. )el voor am tel. Nu in onze showroom Knaus caravans 1 Div. gebr. caravans O.» Knaus, Kip, Hobby. Burstner, Tec, e.a. in'- Burg.Freijtersln. 45, Roosendaal Tel. 01650-49136. Bovag erkend bedril'. Eigen reparatieafdeliw reclame met een Het helpt. waarvan u vindt, dat ©r een kleine gerubriceerde advertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt Immers 9 van de 10 Stern-lezers en lezeressen pluizen week in week uil onze ,,Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. Zeeland Van onze verslaggever Hengstdijk - De grond bij het voormalige tankstation aan de Plevierstraat 23 te Hengst dijk is zo ernstig vervuild dat de bewoners ri sico lopen voor wat betreft hun gezondheid. Dat blijkt uit een nader onderzoek dat in opdracht van de provincie ter plaatse is uitgevoerd. Uit een oriënterend bodemonderzoek bleek in 1992 al dat de grond en het grondwater aan de voorkant van de woning met benzine verontreinigd zijn. Bij het nader onderzoek zijn verschillende boringen verricht en peilbuizen geplaatst. Alleen niet in de woning, omdat de eigenaar het niet zag zitten dat zijn plavuizen kapot geboord zouden worden. Van daar dat horizontale boringen via sleuven zijn ge daan. Uit het riader onderzoek blijkt dat de grond sterk is verontreinigd met vluchtige aromatische koolwaterstoffen en minerale olie. Aan de noord kant is de grens niet exact vastgesteld, maar die be vindt zich vermoedelijk onder woning nummer 23 en deels onder woning 21. Ook het grondwater is sterk vervuild met dezelfde stoffen. Volgens een uitgevoerde risico-evaluatie kan de blootstelling aan xylenenverontreiniging een risico vormen voor de bewoners van nummer 23. De ver vuiling onder nummer 21 is een stuk minder en de bewoners lopen geen risico, aldus het onderzoek. Volgens de provincie moet de vervuilde locatie ge saneerd worden. Omdat de verontreiniging nog niet volledig is afge bakend is eerst een aanvullend onderzoek nodig. Ook kan dan meteen goed worden vastgesteld wat de risico's zijn van de xylenen-vervuiling voor de bewoners van nummer 23. Dat onderzoek kost 15.000 gulden, dat de gemeente Hontenisse moet betalen. Eerder stelde Hontenisse al dertig mille be schikbaar voor het nader onderzoek. Daar is nog 7.000 gulden van over, zodat de gemeente nog acht mille moet bijpassen. Van onze verslaggever Terneuzen - Gauwdieven zijn opnieuw actief geweest in Zeeuws-Vlaamse winkels. De politie meldt aangiftes van zakkenrollerij uit Terneuzen, Kloosterzande, Sas van Gent en Sluis. Opnieuw waarschuwt de politie de bevolking extra alert te zijn op de aanwezigheid van zakkenrol- ers in winkelgebieden. „Tracht de dief voor te zijn. Vonrkom dat de portemonnee in d winkelwagen ligt, ook niet in een tas. Berg hem goed op. Neem met te veel geld tegelijk mee. Zorg dat pincodes en bankpasjes niet samen in de portemonnee zitten. Houdt cheques en pas ge scheiden. Wees er attent op als iemand 'per ongeluk' tegen u op botst. Dit kan opzet zijn om on gemerkt de portemonnee weg te nemen," drukt de politie het win kelend publiek nog maar eens op het hart. Ondanks eerdere waarschuwin gen werden afgelopen maandag opnieuw vier inwoners van Zeeuws-Vlaanderen het slachtof fer van gauwdieven. De politie sluit, gezien de werkwijze van de criminelen, niet uit dat het om dezelfde daders gaat. De portemonnee van een 59-jari- ge Terneuzense werd vakkundig gerold toen zij boodschappen deed in een winkel aan de Bel- lamystraat in haar woonplaats. Ze had haar tas in het winkelwa gentje gezet. Tijdens het winke len sprak een onbekende man haar aan. Vermoedelijk was dat een afleidingsmanoevre om haar geld afhandig te maken. Dat luk te, want een handlanger van de man nam honderdvijftig gulden uit haar portemonnee weg. Op soortgelijke wijze werd die zelfde dag een 60-jarige vrouw uit Kloosterzande bestolen in een supermarkt op het Marijkeplein in die plaats. Uit de boodschap pentas in het winkelkarretje ver dween de portemonnee van de vrouw. Diverse pasjes, cheques en honderd gulden aan contanten waren de buit. Het derde slachtoffer was een 29- jarige inwoonster van Sas van Gent. Een man van rond de der tig jaar sprak haar aan terwijl ze liep te winkelen in een zaak aan de Stationsstraat in Sas. Aan de kassa kwam ze tot de vervelende ontdekking dat de portemonnee verdwenen was uit haar tas die in het winkelwagentje lag. Ze was gedupeerd voor enkele honder den guldens en miste bovendien een bankpas'je.Tot slot was ook een vrouw uit Sluis afgelopen maandag het slachtoffer van zak kenrollerij. Zij deed aangifte van diefstal van haar portemonnee. Dat gebeurde in een winkel aan de Kapellestraat. Ze miste enkele tientallen guldens. Of hier de zelfde werkwijze werd toegepast, was de politie nog niet bekend. Van onze verslaggever Walsoorden - Het Sudanese zeeschip Darfur is gistermor gen om 03.10 uur gestrand in de Westerschelde ter hoogte van Walsoorden. Het schip kon na èen uur op eigen kracht weer vlot komen en werd met sleepboten van Union naar de rede van Vlissingen gesleept. Oorzaak van het ongeval waren problemen met de hoofdmotor. Die ontstonden toen de brandstof werd overgeschakeld van diesel olie naar zware stookolie. De fil ter voor deze stookolie waren verstopt of vervuild waardoor de motor geen brandstof meer kreeg en dus uitviel. De Belgische loods gaf daarop de kapitein opdracht om met gebruikmaking van beide ankers te stoppen. Het schip strandde in het Zuidergat en be schadigde daarbij twee rode boeien. De politie te water en scheepvaartinspectie hebben een onderzoek ingesteld. Bergers zijn er gisteravond in geslaagd de gestrande Aya II vlot te trekken. Van onze verslaggever Terneuzen - Het bergingsbedrijf Wijsmuller, geassisteerd door Multraship uit Terneuzen, is er gisteravond laat-in geslaagd het gestrande autoschip Aya II vlot te trekken. Daar zijn twaalf bo ten aan te pas gekomen.. Aan het begin van de avond werden de sleeplijnen vastgemaakt en rond negen uur, bij opkomend water, begon het slepen. De IJmuiden- se berger Wijsmuller zelf zette drie schepen in. Van Multraship was Van onze verslaggever Terneuzen - Hardrijders zijn gewaarschuwd. De politie houdt de komende weken in Zeeuws-Vlaanderen snelheidscontroles in samenwerking met Rijks- en Provinciale Waterstaat. Bestuurders worden zelfs dubbel gewaarschuwd. Bij deze controles passeren ze eerst een waarschuwingsdisplay waar op staat hoe hard men rijdt. Daarna passeert hij of zij de radar van de politie en als dan nog te hard wordt gereden, volgt de afrekening. De controles zijn op de volgende dagen en wegen: 1 december: Rijksweg 60, 2 december: Provinciale weg N251'(Draai- brugseweg), 6 december: Rijksweg 61 (wegvak Terneuzen-Terhole), 8 december: Provinciale weg N675 (Breskens-Sluis), 13 december: Hoekseweg, 15 december: Rijksweg 61 (wegvak Schoondijke-Sluis- kil), 19 december: Langeweg/Absdaalseweg (gemeente Axel/Hulst), 21 december: Rijksweg 61 (wegvak Terneuzen-Terhole). VERVOLG VOORPAGINA Te Veldhuis is om die reden als druk bezig een speciaal voor de tunnel gemaakte tolwet als nood wet in de Kamer te brengen. Komt dat wetje erdoor, dan geldt de tunnel als een rijksverbinding waar geen btw over moet worden betaald. Het feit dat de aannemer de boorrisico's zo laag inschat dat hij ze voor eigen rekening neemt (wekenlang hebben boorplat- forms de bodemgesteldheid van de Westerschelde ter plaatste on derzocht), koppelde Te Veldhuis aan de oude berekening dat de veren in de toekomst veel duur der zullen worden dan een tun nel. Die raming luidt zo: volgens het prijspeil van 1989 kost de tunnel over 30 jaar 11 miljoen gulden per jaar terwijl de veren dan 100 miljoen gulden opslok ken. In die besloten Haagse vergade ring was ook het Middelburgse kamerlid Lilipaly (PvdA). Hij plaatste na afloop kanttekenin- gen bij het hele WOV-project. Voor de PvdA in de Tweede Ka mer heeft dat geen prioriteit, de 54 miljoen gulden jaarlijks die voormalig minister Maij Zeeland heeft beloofd moet in de visie van de PvdA niet worden verhoogd, en Zuid-Beveland moet met die tunnel geen kruispunt van vier baanswegen worden, aldus het kamerlid. Een goede oost-west verbinding in Zeeuws-Vlaande ren plus een tunnel bij Sluiskil noemde Lilipaly zeker zo belang rijk. Verder hebben ambtenaren van de Commissie voor de Rijks uitgaven een brief met nog een lijstje risico's aan de Tweede Ka mer gezonden. Daar zitten wat beleidszaken tussen waar het Rijk op moet letten mocht er als nog een particuliere exploitant voor de tunnel worden gevonden. Die kan bijvoorbeeld een claim indienen wegens gederfde tolgel den wanneer het rijk ooit nog eens zou besluiten tot een autolo ze zondag, of het beleid om het autoverkeer te verminderen zo danig versterken dat het ook tol geld kost. De bestuurder van de kraanwagen kwam met slechts lichte verwondingen uit deze totaal verwoeste cabine. Van onze correspondent Vlake - Bij een verkeersonge val in de Vlaketunnel is gis termorgen een 38-jarige kraanwagenbestuurder uit Hansweert gewond. De man raakte bekneld in de cabine van zijn voertuig. Met behulp van brandweerkorp sen uit Kapelle en Reimerswaal kon hij uit zijn benarde positie worden bevrijd. Per ambulance is hij overgebracht naar het Ooster- schelde-ziekenhuis in Goes. Daar bleken zijn verwondingen mee te vallen en kon hij na behandeling naar huis. Bij het ongeval waren nog twee vrachtauto's betrokken. Een van de bestuurders, een 31-jarige man uit Werkendam, klaagde over pijn in nek en rug. De rava ge in de tunnelbuis was aanzien lijk. Het verkeer in de richting Bergen op Zoom moest twee uur lang worden omgeleid via de ou de rijksweg. Het ongeval werd veroorzaakt doordat een te hoog geladen vrachtwagen een verkeersbord raakte. De bestuurder van deze wagen is gewoon doorgereden. Het bord, dat aan het plafond van de tunnel was bevestigd, viel naar beneden en kwam op een rijbaan terecht. Hierdoor moest de 31-jarige vrachtwagenbestuurder uit Wer kendam remmen. Een 22-jarige vrachtwagenbestuurder uit Hui zen week met zijn voertuig uit WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Aardenburg - Een 37-jarige Aardenburger met de Bel gische nationaliteit heeft een jaar extra gevangenisstraf aan zijn broek gekregen omdat hij in de rechtszaal van het Hof van Beroep In Gent op de vuist ging met een rijks wachter. De Aardenburgse Belg moest zich voor de rechter verant woorden in verband met de mishandeling van een minder jarige jongeman. Hij werd daarvoor al eerder bij verstek veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De man ging tegen dat vonnis in hoger beroep. Hij meldde zich zonder advo caat in de rechtszaal. Maar omdat tegen de Aardenburger nog een aanhoudingsbevel liep, wilde de rijkswacht hem op de rechtbank aanhouden. Het hof liet de verdachte eerst aan het woord en hield de zaak vervolgens een week aan. Toen een rijkswachter hem daarop weer in de boeien wilde slaan, sleurde de verdachte hem over de beklaagdenbank heen en deelde enkele rake klappen uit. De rechter veroor deelde de Aardenburger daar op tot een jaar extra gevange nisstraf. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE FOTO RUBEN SCHIPPER De naar de rechterrijstrook. kraanwagenbestuurder merkte dit te laat en botste daardoor eerst tegen de zijkant van het voertuig uit Huizen en vervol gens tegen de achterkant van de auto uit Werkendam die daar door tegen de linker tunnelwand werd gedrukt. Bij de botsing werd de voorzijde van de kraanwagen zwaar be schadigd en de cabine geheel ver nield. Ook de beide andere voer tuigen werden zwaar beschadigd. Van onze correspondent Terneuzen - De zeven basisscholen in Terneuzen, die zich be zighouden met het onderwijs aan kinderen van asielzoekers die momenteel in het Rooseveltcentrum in die stad verblijven, hoe ven niet te rekenen op één cent subsidie van de provincie Zee land. Het gaat om 38 kinderen uit elf verschillende taalgebieden die een sterk individueel gerichte vorm van onderwijs krijgen. „Omdat de ma te van het genoten onderwijs, de taalvaardigheid in de eigen taal en de intelligentie van het kind het programma bepalen, vereist dit de aan schaf van specifieke leermiddelen," zo motiveert de gemeente Terneu zen het subsidieverzoek van duizend gulden per school. De gemeente voegt daar aan toe dat de faciliteiten, die door het minis terie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen beschikbaar worden gesteld, ontoereikend zijn om goed onderwijs te verzorgen. Daarnaast brengt de inzet van externe deskundigen en de aanschaf van speciale leermiddelen extra kosten met zich mee. Gedeputeerde Staten van Zeeland vinden echter dat tijdens een recent overleg op het ministerie van Binnenlandse Zaken is vastgesteld dat de opvang van asielzoekers een taak is van de gemeenten en niet van de provincie. GS wijzen de gemeente Terneuzen erop dat de andere gemeenten waar een asielzoekerscentrum is gevestigd óók geen subsi dieverzoek hebben ingediend. Van onze verslaggever Middelburg - De inleidende schermutselingen voor de staten verkiezingen van maart 1995 zijn volop losgebarsten. Gisteren beschuldigde het VVD-statenlid Huisman in een spreekbeurt in Noord-Beveland de Zeeuwse PvdA van het plegen van 'boeren bedrog' en speldde hij de twee Zeeuwse kamerleden Jorritsma (D66) en Van Dijke (RPF) een brevet van onvermogen op. een aantal slepers aanwezig om de Aya II van de zandplaat bij Osse- nisse los te trekken. De Aya II lag sinds vorige week maandag 21 no vember vast. Het Liberiaanse schip, geladen met 150 auto's, was die avond in aanvaring gekomen met een Duitse tanker. Door de aanva ring ontstond een gat in de romp. Dat gat moest eerst worden dichtge maakt voordat met het verslepen van de Aya II kon worden begonnen. Gistermiddag was het lek gedicht en kon met het leegpompen van vol gelopen ruimen worden gestart. De bedoeling is om de Aya II naar een werkhaven bij Hansweert te slepen. De PvdA kreeg een lik uit de VVD-pan toen Huisman het had over de kerncentrale in Borssele. Het statenlid herinnerde eraan dat de VVD in deze zaak voluit voor de werkgelegenheid in Bors sele gekozen had en dat de WD een statenmeerderheid achter een motie voor het openhouden kreeg. Huisman: „De PvdA was tegen. In dat licht is de titel van hun verkiezingsprogramma 'Zeeland aan het werk' gewoon boerenbe drog. De politiek kan het verlies van meer dan 700 hoogwaardige arbeidsplaatsen in Zeeland nooit goed maken." Maar de VVD richtte zijn pijlen ook op andere partijen. Over de discussie in de Tweede Kamer of Borssele moet sluiten of niet, zei Huisman het volgende: „In de eerste ronde geeft mevrouw Jor ritsma blijk van onvoldoende kennis van zaken en verregaande politieke naïviteit. Hardnekkig hield ze vast aan een motie die kansloos werd afgestemd. Leen van Dijke rook zijn kans als aan komend power broker. Een onna volgbaar proces van wisseling van standpunt werd afgewerkt met een glad verhaal. Het klinkt goed en toch stinkt het." Huisman mengde zich ook nog even in een kleine verbale scher mutseling die de gedeputeerden Dek (CDA) en Dijkwel (D66) de afgelopen tijd in de media heb ben gevoerd. Dek noemde D66 de spil in de wat hij zag als nieuwe provinciale anti-christelijke po litiek, terwijl Dijkwel een toe spraakje later Dek wegzette als de aytollah van het CDA en hem de Zeeuwse Hirsch Ballin noem- de.Huisman noemde de uitlatin gen van Dek 'stemmingmakerij' waar hij nadrukkelijk afstand van wilde nemen. Maar zijn oor deel had hij klaar. „Het Zeeuwse CDA onder leiding van de zich behoudend hervormd noemdende Dek begint in het zicht van de verkiezingen met de nodige ke telmuziek de kiezers te dirigeren in de richting van het met confes sioneel schrikdraad afgezette weilandje." VERVOLG VOORPAGINA Die verzoeken uit 1990, 1992 en september 1993 werden afgewe zen. Hoewel de milieu-organisa ties tegen het ministeriële besluit in 1992 niet in beroep gingen bij de Raad van State, besloten zij dat na de laatste afwijzing in 1993 wel te doen. Zolang er geen goede oplossing is voor het opbergen van radioac tief afval, moeten de kerncentra les dat afval ook niet produceren en dus dicht, vinden de milieu organisaties. Daarnaast noemen ze het 'rampenplan Borssele' uit 1990 'inadequaat'. De hoeveel heid radioactieve neerslag na een ramp wordt te laag ingeschat en deugdelijke plannen voor de be strijding van een ernstig kernon geval ontbreken zowel in Borsse le als in Dodewaard, zei E. Olof, die de milieu-organisaties giste ren vertegenwoordigde. Ook wordt de schade als gevolg van een kernramp niet volledig ver goed en dat is strijdig met het ei gendomsrecht, De eigenaars van de kerncentra les bestreden dat de opslag van het afval een probleem zou zijn. Het hoog-radioactief afval wordt na opwerking in Frankrijk en Engeland opgeslagen in Borssele, En daar is een vergunning voor, aldus advocaat Koeman die na mens de kerncentrales optrad. De milieu-organisaties protesteren op de verkeerde plek, vond Koe man, want rampenplannen zijn een gemeentelijke zaak. Bezwa ren horen daar of bij de provincie thuis. De Raad van State heeft inmiddels een extern deskundige geraadpleegd. Die verklaarde dat het intrekken van de vergunning alleen mogelijk is als er sprake is van 'ernstige gevaren voor de volksgezondheid'. Bij Dode waard en Borssele is daar mo menteel geen sprake van. Hij noemt het daarom terecht dat de ministers in 1993 de vergunning niet ingetrokken hebben. Uitspraak volgt over ongeveer zes weken.

de Stem | 1994 | | pagina 13