Regio bepaalt premie opstalpolis van/opstal bedrijfsobjekten Onze Top 5 van deze week. o e chi taxatie(rapport) winkel, hal, kantoor? 1.29 1.79 2.58 4.95 9.90 d KORT reigt 70 xecuteren Inkrimping veestapel langzamerhand voor sector bespreekbaar De Senioren Winkel' Bayer exporteert winst naar YS en ZO-Azië Nationale Nederlanden baseert hoogte premie op schadekans in woonplaats DE STEM ECONOMIE Topfunctie Oeso KOP MUNT Malt-tik ECONOMIE KORT Deep Blue tonijn, CttZaanse snijder, Bolletje beschuit, Vim dlCötes du Roussillon, CU Goudse belegen kaas 48+, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. EMBER 1994 A4 DINSDAG 29 NOVEMBER 1994 A5 'teravond een cruciale er de verhoging van de De regering, die haar nden, won de stemming lajor stelde de vertrou- uro-rebellen onder zijn f te stemmen, ijk zeven Conservatieve esteund. De bereidheid itzetting uit de partij te erdeeldheid binnen de ring in Nepal ongrespartij heeft giste- en daarmee de weg inderheidsregering. Een Bhat, zei dat besprekin- n de communisten en de coalitie waren afgebro- t de grootste politieke ingsformatie heeft, zal onlangs de verkiezingen ten. De eerste communis- remier vermoedelijk de ikary. shdie ushdie heeft de Europese e gebruiken om Iran te n dat wijlen ayatollah uitsprak. Hij sprak in cht met de ministers van Duitsland en Frankrijk, at de EU er bij Iran op het doodvonnis. Craxi in beslag verzoek van de Italiaanse aanse ex-premier Bettino aald in verband met het loopt wegens corruptie, witserse autoriteiten. Hij bben en dat zijn reputatie oliticus leeft, gevlucht, in el veroordeeld. tl uit is in de nacht van zondag "rg in Beieren grotendeels stoken. Het tweemotorige middag opgestegen vanaf het vliegveld bij Coburg. uurgloed op het vliegveld de schuldigen zijn, weet gas Llosa huidige staatshoofd, Alberto presidentskandidaat publi- .r'. 'leider CDU van de Duitse regeringspar- digende meerderheid bonds- er herkozen. Kohl kreeg 864 rige Kohl, die de partij al 21 'aar al als partijvoorzitter den op er ook de komende de leidende factor blijft in agere verkiezingsuitslag van an het partijbestuur in dat er derde van de bestuursleden wen bestaat. vlammen op molotov-cocktails op Turkse g en het stadje Ütersen in cht van zondag op maandag t. Zes mensen met de Turkse ng van de aanslagen gearres- le vereniging in Bremen ging riders in Bremen, en enkele en Ütersen werden door de De politie hield aanvankelijk later werden arrestaties ver- Koerdische terreurorganisatie riteiten in Tsjetsjenië hebben genen te executeren indien at Russen meevechten aan de ie. genomen, dan zou hij nooit heb ben toegestaan dat tanks de stad binnenreden, zei de minister. Gratsjov sloot echter niet uit dat zowel aan de kant van de Tsjets jeense president Doedajev als aan de zijde van de oppositie Russische huurlingen vechten. Na zware gevechten sloegen Doedajevs troepen gisteren "e tot dusver grootschaligste aan val van de oppositietroepen Van onze redactie economie Den Haag - Een woonhuis- of opstalverzekering van Nationale Nederlanden (NN) wordt in de ene regio goedkoper dan die in een andere. NN wil de premie hoogte voor dergelijke polissen meer in overeenstemming bren gen met de schade die uit de verschillende regio's wordt ge meld. Inwoners van de steden Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag moe ten meer gaan betalen. Bewoners van landelijke gebieden kunnen minder moeten betalen. Vooral regionale maatschappijen dui ken in sommige delen van het land fors onder de tarieven van een landelijke maatschappij als Nationale Nederlan den. Door nu af te stappen van de landelijke premieheffing denkt de ver zekeraar zijn slagkracht in die regio's aanzienlijk te versterken. De nieuwe premietarieven gaan op 1 januari in. NN is de eerste verzekeraar in Nederland die in de premies voor zijn opstalverzekering verschillen gaat aan brengen (differentiëren) al naargelang de plaats waarop het huis staat. Deze praktijk bestaat al voor verzekeringen van inboedel en motorrijtuig. NN is volgens woordvoerder Van Ron- kel niet bang klanten in de grote steden te verliezen als gevolg van de nieuwe tariefstelling. „Aan deze premiediffe rentiatie ook voor woonhuisverzekerin gen is niet te ontkomen, omdat juist in regio's waar weinig schade wordt ge meld de concurrentie van alleen daar opererende en dus goedkopere verzeke raars het grootst is." „Het verschil in schade aan woonhuizen is in de verschillende regio's signifi cant," zegt van Ronkel. Volgens de statistiek ontstaat de grootste schade aan privé- opstallen door brand, dan door van buiten komend water (regen en riolering), storm en tenslotte door inbraak. In Amsterdam (en in de andere grote steden) is de schade als gevolg van deze oorzaken groter. Niet alleen omdat de huizen daar duurder zijn dan in bijvoorbeeld Emmeloord, maar ook om dat de bouwaard en bouwomstandighe- den verschillen. In Amsterdam wordt ook meer ingebroken en de braakschade valt onder een woonhuisverzekering. Het platteland is ook in de nieuwe, gedifferentieerde woonhuisverzekering het goedkoopst uit: de inwoner van Friesland (zonder Leeuwarden) betaalt 0,70 premie per 1000 huiswaarde. Nu betaalt hij nog het algemene tarief van ƒ1,05 promille. Tot de duurste categorie (ƒ1,15 promil le) behoren Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag. In de steden Breda, Arnhem, Nijmegen, Den Bosch, Eindhoven en Lelystad moet 1,05 pro mille worden betaald, zoals ook nu al het geval is. Een andere nieuwigheid die NN in zijn woonhuispolis introduceert is de ver goeding voor het afgraven en verwijde ren van vervuilde grond en het zuiveren van vervuild grond- en oppervlaktewa ter. Van onze redactie landbouw Roosendaal/Den Haag - Het wordt nog omgeven met de nodige mitsen en maren. Toch begint het er steeds meer op te lijken dat de intensieve veehouderij bereid is om te praten over inkrimping van de veestapel, als middel om het mesto verschot te lijf te gaan. Marius Varekamp, voorzitter van het Landbouwschap en als zodanig namens het landbouw bedrijfsleven de vaste gespreks partner van de minister van Landbouw, ging afgelopen weekeinde voor de Avro-micro- foon door de bocht: „Inkrimping mag geen doel op zich zijn, maar het taboe over het onderwerp moet verdwijnen." NCB-voorzitter A. Latijnhou wers liet eind vorig maand ook nog al wat stof opwaaien door afscheid te nemen van het stand punt dat inkrimping van de vee stapel onbespreekbaar is. Het lag echter allemaal wel heel ge nuanceerd: „Als de Kamer in meerderheid een dergelijke in krimping ziet als oplossing van het mestprobleem, dan mogen wij niet met de armen over el kaar blijven zitten." De opmerkingen van Latijnhou wers en Varekamp getuigen van een scherp inzicht in het politie ke klimaat. Anders dan voor gaande kabinetten, waarin het CDA wél vertegenwoordigd was, hebben het huidige paarse kabi net en de bijbehorende Kamer meerderheid er geen trek in om nog langer voort te blijven mod deren over het mestoverschot. Het kabinet is vastgesloten vol gend jaar knopen door te hak ken. Wat allemaal nog niet wil zeg gen dat volgend voorjaar letter lijk en op grotere dan de gebrui kelijk schaal het mes in varkens, kippen en runderen gaat. Varkenshouder J. Martens in Roosendaal, tevens voorzitter van de vakgroep 'Varkenshoude rij' van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) en als zodanig lid van het hoofd bestuur van diezelfde agrarische organisatie, zegt: „Een warme sanering is in principe bespreek baar, een verplichte inkrimping absoluut niet. Vrijwilligheid moet de basis zijn en de overheid moet met compensatie komen." Martens verwijst naar de al tij denlang beroerde inkomenssi tuatie van zeugenhouders: „Er is een structureel overschot aan biggen. Dus kan een opkoop regeling structuurverbeterend werken. Overigens wil ik aante kenen dat de inkrimping niet alleen gefixeerd mag worden op varkens. Ook vleesvee en pluim vee moeten in de beschouwingen betrokken worden". Volgens Martens mag uit het feit dat de agrarische sector overstag gaat niet worden geconcludeerd dat die sector het bestaan van een mest-overschot erkent. Hij zegt: „Niemand weet of er nu of straks een mest-overschot is. Aan de voerkant is al veel ge wonnen, maar valt nog steeds veel te winnen. Mineralen die je niet in een beest stopt, komen er ook niet uit. Ik voorspel dat binnen nu en 10 jaar de rundvee stapel sowieso 20 procent kleiner wordt als gevolg van de slechte rendementen bij het vleesvee en de produktieverhoging bij het melkvee." Bij het Produktschap voor Vee en Vlees weet woordvoerder S. Dijkstra nog niet hoe hij moet reageren op de veranderende op vattingen binnen de agrarische sector: „Wij hebben nog geen afgerond oordeel. Onze voorzit ter is bezig met de voorbereidin gen van een grote rede over dit onderwerp. Die spreekt hij op 6 december uit. Helder is in ieder geval dat vanaf 1 januari de individuele boer zal worden aan gesproken op zijn eigen mest overschot. Het is dan aan hem als individu om dat probleem op te lossen. De een zal een verwer kingsinstallatie bouwen, de tweede creëert een afzetmoge lijkheid van zijn mest naar een akkerbouwgebied en de derde zal er voor kiezen om wat bees ten op te ruimen." Directeur P. van Poppel van de Brabantse Milieu Federatie 'doet het deugd' dat inkrimping van de veestapel politiek nadrukke lijk op de rol staat en sinds kort voor de sector zelf ook bespreek baar is. Van Poppel: „Wij heb ben inkrimping altijd aangedra gen als oplossing. Waarbij we nadrukkelijk niet gepleit hebben voor een koude sanering. Door oudere veehouders zonder opvol ger uit te kopen zou je die men sen aan een fatsoenlijke oude dagsvoorziening kunnen helpen en het mestprobleem voor een deel kunnen oplossen." (ADVERTENTIE) af- Volgens Interfax was het giste* ren rustig in Grozny. Volgens he' Tsjetsjeense ministerie van Bin' nenlandse Zaken staat de hoofd' stad weer geheel onder control van president Doedajev. Tsjets- jenië scheidde zich drie jaar ge' leden eenzijdig af van Rusland. Slapen op maat Relaxfauteuils Breda, Ettensebaan 27, Tel. 076 - 22 16 10. Tijdens de showdagen zijn wij geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Bayer verwacht over dit jaar een winst van 3,2 miljard Duitse mark te maken. Over de eerste negen maanden van 1994 is 2,4 miljard mark winst behaald. Op de foto het Bayer-complex in Leverkusen. Comfort. Daar draait het in de SeniorenWinkel om. Comfor tabel zitten en slapen voor een redelijke prijs. Graag presenteren wij u onze nieuwe collectie zit- en slaapmeubelen. Eigentijdse en klassieke meubelen op uw maat! Kerstverrassing. Bij aankoop van zit- en slaapmeubelen tijdens onze show krijgt u van ons een leuke kerstverrassing. Van onze verslaggever Willem Reijn Leverkusen - De Duitse che mie- en farmagigant Bayer promoot zich dezer dagen als een schoolvoorbeeld van het gevreesde verschijnsel jobless growth: een economisch her stel dat wel hoge winsten maar geen banen oplevert. Topman Manfred Schneider kondigde gisteren tijdens de na jaarspersconferentie in Leverku sen een jaarwinst van 3,2 miljard Duitse mark aan. De eerste ne gen maanden van dit jaar zijn naar tevredenheid verlopen, zei Schneider. Met negen procent winst over het geïnvesteerd ver mogen is Bayer twee keer zo winstgevend als een ander groot Duits chemie-concern, BASF. De omzet steeg met zes procent naar 32,8 miljard DM en de winst kwam 562 miljoen DM ofwel 32 procent hoger uit op 2,4 miljard DM. De winsten zijn vooral het gevolg van een herstel bij de chemie en de structurele kostenverlagingen, waarbij tien duizenden banen werden ge schrapt en fabrieken gesloten. Omdat de laatste weken de markt bereid lijkt om eindelijk prijsverhogingen te accepteren, durfde Schneider zich nu al vast te leggen op de uiteindelijke cij fers: 3,2 miljard DM winst bij een omzet van 43 miljard DM. Optimistisch Hij beloofde meteen een hogere winst in 1995 en ofwel in 1996 dan wel in 1997 een evenaring van het topjaar 1989, toen een winst van 4,2 miljard DM werd geboekt. Dat is een gewaagde voorspelling, zelfs als bedacht wordt dat die nominale winst een kwart minder waarde heeft gekregen in de tussenliggende tijd. „We zijn optimistisch," zei Schneider. De ontspannen topman riep zichzelf tussendoor nog even uit tot 'Meister von Deutschland', de kampioen winstmaker van Duitsland. Even had 'ie nog ge aarzeld tussen Meister en Vice- Meister, 'maar ik zou eigenlijk niet weten wie bij ons in de buurt komt'. Duitsland noch Europa zal er verder veel van merken dat de winstkampioen de opgaande lijn weer te pakken heeft. Bayer mag zich een typisch voorbeeld weten van de moderne multinational. Harde rationalisering drijft de produktiviteit op. De omzet per werknemer steeg sinds 1990 met 23 procent tot 300 duizend DM. De vrijkomende gelden (winsten, cash-flow) worden vervolgens getransporteerd naar Noord- Amerika en Zuidoost-Azië. De groei lijkt daar sprookjesachtig en onbegrensd: van acht procent in Taiwan via 25 procent in India tot 50 procent in China. Schneider somde een reeks in vesteringen op in Azië: een nieu we fabriek in China voor 400 miljoen DM, een investering in Indonesië voor 60 miljoen DM en een nog te plaatsen poly-euret- haanplant in de regio Zuidoost- Azië van 400 tot 500 miljoen DM. Koppijnmiddel Ook in de Verenigde Staten ziet Bayer mooie mogelijkheden. Het bedrijf heeft onlangs de rechten op de eigen merknaam Bayer Aspenne terugverworven en wil nu als Bayer groots de markt op: „Wij willen laten weten dat we meer zijn dan een koppijnmid del," zei Schneider. Met een honderd miljoen kostende publi citeitscampagne zullen de Ame- Bayer-topman Manfred Schneider. foto's baver rikanen dat te weten moeten komen. Ondertussen kocht Bayer in de VS voor twee miljard mark een reeks van bedrijven, investeerde in eigen fabrieken aldaar en voert met drie kandidaten be sprekingen voor overnames, waaronder zeker één grote. Niet alleen de produktielocaties zijn gemondialiseerd, maar ook het witte-boordenwerk wordt we reldwijd verspreid. Bayer beschikt inmiddels over twee grote onderzoekslaborato ria in de VS en Japan. Dankzij de uitgebreide activiteiten in de VS weet Bayer zich nu tot de handvol grootste bedrijven op het gebied van gen-technologie. Het Standort Deutschland telt nog steeds de helft van het totale aantal van 147.000 werknemers. Maar het belang van zowel Duitsland als Europa neemt ge staag af. Duitsland is nog maar goed voor 18,5 procent van de omzet en dat aandeel zal de komende jaren alleen maar ver der dalen. Heel Europa maakt nog net de helft van de omzet uit. Alleen in Zuidoost-Azië groeit het aantal Bayer-werkne- mers. „Zeventig mark per uur is internationaal gezien een te hoog loon," verklaarde Schnei der de verschuiving. Weinig Duits Het eens zo Germaanse Bayer is zo weinig Duits meer. Het enige verschil tussen een Duitse en een internationale multinational is dat Bayer geen Brit of Ameri kaan in de Raad van Bestuur heeft. De twee buitenlanders zijn cultuur- en taalverwant: een Belg en een Zwitser. Het beleid van rationalisatie blijft echter wel zeer internatio naal. De textielverf-divisie, eens het trotse paradepaardje van de grote Duitse chemische industrie en van de beruchte voorganger IG Farben, moet samengaan met de concurrent Hoechst. De joint venture is een laatste poging om de internationale concurrentie uit vooral Zuidoost-Azië het hoofd te bieden. Alvast zijn dui zend banen geschrapt. En de doelstelling is om in de rest van het bedrijf nog eens vijftienhonderd banen weg te snijden. Want met 32 procent van de totale kosten maakt Bayer meer kosten aan arbeid dan een concurrent als Dow Chemical, dat ergens rond de 25 procent noteert, aldus Schnei der. Hij zette de filosofie nog eens helder neer. „De verbetering van onze structuren, kostenbesparin gen en verdere produktiviteits- verhoging krijgen onze eerste prioriteit. De ontluikende ople ving van de economie en verheu gende resultatenontwikkeling veranderen daaraan niets. De verbetering van onze internatio nale concurrentiepositie is geen slecht-weerbeleid, maar een blij vende uitdaging." Parijs - De 25 industrielanden van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling (Oeso) zijn verdeeld over de benoeming van een nieu we secretaris-generaal. Er is een Frans-Canadees compromis. Daarin blijft de Fransman Paye, al twee termijnen de baas, nog anderhalf jaar aan. De rest van de termijn vult de Canadese oud-minister Johnston dan op. (ADVERTENTIES) Als je bij een Cola een tik kunt doen, dan kun je dat bij een Malt toch ook? Die levenswijsheid diste een collega een tijd geleden op en kijk: bij Heineken hebben ze het ook bedacht. Heineken is dankzij Youp van 't Hek en Bavaria volledig de alcoholvrije-biermarkt afge schoten. Van 't Hek degra deerde de Buckler-drinker tot een watje, een lafbek, in goed Bredaas: tot een absolute deus. Omdat Bavaria met Malt zo wel betere reclames maakten als gelukkig ook nog een be ter maltbier brouwde, moes ten de Amsterdammers een harde en pijnlijke nederlaag lijden. Dat waren de marktlei ders in het biersegment niet gewend. Al enige tijd zien we nu boot jes varen over het scherm. Een blues-rifje begeleidt een vloot roeiboten. De reclame is voor Lingen's blond, een nieuw produkt van Heineken. Lingen's heeft een beschaafd tikkie van twee procent alco hol meegekregen. Want het alcoholvrije seg ment van de biermarkt is ver geven en nu vindt Heineken een min of meer nieuw seg ment uit. Met elk rifje komt er een nieuw bootje in beeld. „Ein deloos," zegt de over-stem (voice over). En wat zou-tie daar nou mee bedoelen? Moet je eindeloos veel zuipen om een ook maar een tikkie aangeschoten te raken? Blij ven die bootjes eindeloos ko men? Kun je er eindeloos veel van drinken zonder dronken te ra ken - en wat is daar dan het doel van? Je zult het toch niet eindeloos kunnen drinken zonder met justitie in aanra king te komen. Na een stuk of vijftien moet je echt uitkijken. Of bedoelt onze over-stem dat Lingen's eindeloos lekker is? Nou kan hier sprake zijn van emotie en reclame. Dan kan namelijk alles. Dus zou bij mij een gevoelige snaar zijn ge raakt. Maar niks hoor. En bij mijn achterbuurman ook niet. Ik deed boodschappen met Door Willem Reijn een vriend: geen Lingen's op het lijstje. Ik kijk in winkelwa gentjes. Loer stiekem in koel kasten, als ik op visite ga. Speur in kelders. In tuin- schuurtjes. En vraag me af: Zou dat nou veel kosten, zo'n reclamecam pagne? En wat zou een mis lukte lancering van een nieuw produkt kosten? Maar ik geef toe, dit onderzoek is wel em pirisch maar niet wetenschap pelijk. Nou weet ik niet hoe Lingen's smaakt. Maar ik heb nog nooit Baileys gedronken en ik weet nu al dat dit een misse lijk drankje is! Guttegut. wat een armoede. Een dinky-koppel, u weet wel: dubbel-inkomen-neen- kinderen, gaat heel fijn met elkaar (of is het nu: met zich zelf?) om. Ze delen alles: zijn shirt en zo. Maar niet de tele foonrekening, zegt de man, terwijl wij zien hoe zij blijk baar a 4.50 per minuut met een vriendinnetje in Verweg gistan belt. Nou ja. moet kunnen. Dan gaan ze na een paar drankjes wat dansen. Houdt 'ie niet van. maar dat heeft 'ie voor haar over. En hij is een beetje onhandig en stoot ijs om. okay. Maar dan gaat die zakkewas- ser gedichten voorlezen. Ge dichten! Die heeft ie niet zelf geschreven hoor. neen! Het vrouwekonijntje: „Dan leest 'ie me opeens zijn gedichten voor. Ik weet wel dat ze van Shakespeare zijn." Om een beroemd Bredaas drankgedicht te citeren: „Uit de weg want ik moet weer overgeven, kijk d'r komen al lemaal harde stukskes mee!" 'Wetswijzing voor onderzoek Vie d'Or' Den Haag - Minster Zalm van Financiën beraadt zich op een wetswijziging, waardoor een onderzoek van de Algemene Re kenkamer in de Vie d'Or-zaak alsnog mogelijk wordt. De Verzekeringskamer weigert inzicht te geven in vertrouwelijke stukken. Het parlement wil een onafhankelijk onderzoek ge vraagd. Overigens is de Rekenkamer helemaal niet zo gelukkig met de manier waarop Zalm tot nu toe heeft gehandeld. Als het gaat zoals Zalm het in zijn hoofd heeft, moet de Rekenkamer gebruik maken van gegevens die de Verzekeringskamer aan de minister verstrekt. De Rekenkamer had veel liever een vrije toegang gehad tot de belangrijke stukken. 'Rundvleesproduktie aan banden leggen' Brussel - De Europese Commissie moet maatregelen nemen om de rundvleesoverschotten in de unie weg te werken. De hoge kosten voor de aankoop en de opslag van het vlees zullen dan aanzienlijk dalen, constateert de Europese Rekenkamer. De gemeenschap kampt met een overschot van 600.000 ton per jaar, terwijl de consumptie stagneert. Subsidiëring kostte de Europese belastingbetalers in 1993 ruim 8,2 miljard gulden. Eenderde daarvan werd besteed aan opslag en 44 procent aan subsidies op de uitvoer naar landen buiten de gemeenschap. Die bijdragen lijken volgens de Rekenkamer juist de produktie te bevorderen van zware runderen waarvoor de consument weinig belangstelling heeft. SER verdeeld over sociaal beleid Den Haag - Europa moet minimumnorfnen voor sociale zeker heid opstellen. Dat vinden werknemers in de SER in een ontwerp-advies dat binnenkort aan de voltallige raad moet worden voorgelegd. De vakbeweging vindt dat uit het Witboek van de Commissie niet voldoende blijkt dat sociale vooruitgang en economische voorspoed hand in hand kunnen en moeten gaan. De Commissie had op z'n minst moeten toezeggen dat ze afbraak van sociale stelsels - met als doel beter te kunnen concurreren met andere landen - in de gaten houdt. Werkgevers vinden op hun beurt dat in het Witboek te weinig het besef doorklinkt dat de Unie en haar lidstaten steeds scherper moeten concurreren met andere delen van de wereld. Zij vinden daarom een terughoudende opstelling op sociaal gebied vereist. in olie of water, blik 185 gram ym wit, bruinjS^lTof volkoren 12£5I, heel 2 rollen naturel 1 rol meergranen fles 1 liter vers van 't mes of vacuüm verpakt kilo U8V Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 december a.s,

de Stem | 1994 | | pagina 5