Ritzen twijfelt over prestatiebeurs 'Rechtshulp asielzoekers niet goed' HQHO! Gehandicapten blokkeren 'Torentje' Rechtbank: ^Justitie kan Guptar niet vervolgen' ALLES OVER X MAAR OOK OVER VOOR DE KINDEREN BINNENLAND genda Advocatenorde ontevreden over rechtsbijstand in aanmeldcentrum Rijsbergen Vermeend: Geen aftrek wapens YYD en D66 vrezen stijging van gemeente-belastingen DE STEM KZZJË COMMENTAAR Koppeling FL. 7,50 KORTING BINNENLAND KORT OVEMBER 1994 A2 I DE STEM DINSDAG 29 NOVEMBER 1994 A3 terwijl Van Zijl er meer in straks ook ouderen met een vullend pensioen aow-premie ten betalen. sisstelsel wil in dat verband graag de bidsdeelname in het geding gen. „Als de economie ook r langere termijn redelijk ft groeien en we meer mensen er de 65 aan de slag kunnen en, zie ik niet in waarom de op termijn niet betaalbaar kunnen blijven. We moeten r wel nu al aan werken, zoals kabinet met de prioriteit voor k, werk en nog eens werk it doet." opmerkingen vorige week r de toekomst van de sociale erheid in de Eerste Kamer hij graag toelichten. Kok te daar even de indruk dat hij thans pleit voor een isstelsel, zoals CDA en WD tijdens de verkiezingscam- ne al hebben gedaan. „Ik t mij bij niemand aan. Ik wikkel mijn eigen gedachten. zullen ons bij de vormgeving de sociale zekerheid in de omst rekenschap moeten ge- van het feit dat de jongere eraties veel meer zelf keuzes len maken en dat stelt gren- aan zaken die traditioneel ectief zijn geregeld. Emanci- ie en individualisering schrij- voort en bij de toekomstige ichting van de sociale zeker- d zal dat een belangrijke rol eten spelen." en die achtergrond zegt de mier ook heel goed de bezwa- van met name de WD te ijpen tegen de korting op de -toeslag voor ouderen met i jongere partner en een aan- lend pensioen, die in het re- rakkoord is opgenomen. Die aft' juist mensen die tijdens n arbeidzaam leven indivi- eel een voorziening voor later ben getroffen, menen onder er de liberalen. „Ik begrijp kritiek," aldus Kok. Hij staat n voor alternatieven. „Maar rwaarde is wel dat het bezui- ingsbedrag dat daarmee bin- moet worden gehaald, op andere manier op tafel komt. t geld moet wel ergens van- •n komen. Daaraan meen ik de WD te mogen houden." rkokering budgettaire strengheid geldt voor andere onderdelen van regeerakkoord, zoals de af- aken over het buitenlands be- inclusief Defensie en Ont- kelingssamenwerking. De ijkingsdiscussie die voor die tor is aangekondigd, dreigt ddels te verengen tot de of minister Voorhoeve fensie) dan wel zijn collega nk (Ontwikkelingssamenwer- g) straks stevig moet mleve- Kok heeft zich de afgelopen ken een beetje verbaasd over beeld van twee 'communice- de vaten' dat daarbij is ont- an. at mij betreft gaat het vooral een inhoudelijke discussie r de plaats van Nederland in snel veranderende wereld, t daarbij de vraag, hoe we iets nnen doen aan de verkokering sen de departementen die arbij zijn betrokken. Wat mij treft horen ook zaken als onze itenlandse economische be- ïkkingen en de problemen nd migratie daar nadrukkelijk j. Het moet breder zijn dan een een centenkwestie tussen ee departementen." fs niet de kenmerken van de rrenbeelden die hij trouw •meldt. Daarmee is zijn boek- niets meer geworden dan een ndeltje psychologische analy- van de kouwe grond. hoopte met dit boek een ;er inzicht te krijgen in drijf- 'en van politici, kan beter nog iets anders aan Sinter- as vragen. Tweede Kamer behandelt :e week een groot aantal tsvoorstellen die voor 1 de- nber naar de Eerste Kamer ieten omdat ze anders niet er per 1 januari in werking nnen treden. t gaat onder andere om aan- singen van de zieken- dspremies voor werkgevers, belastingplan, de spaarloon- 'eling en de 'grijze' kente- ïs. Verder worden de begro- gen van Buitenlandse Zaken Ontwikkelingssamenwerking ehandeld. arnaast praat de Kamer nog r de asielzoekers, de nieuwe deling van rijksgelden over gemeenten en de omroepen- Eerste Kamer bespreekt een ital onderwijszaken plus een ziging van de Vreemdelin- .wet. Van onze Haagse redactie Nijmegen - Minister Ritzen van Onderwijs twijfelt aan de 'houdbaarheid' en de betaal baarheid van de nog in te voeren prestatiebeurs voor studenten. Ritzen wil dan ook praten over een geheel nieu we opzet van de studiefinan ciering vanaf het jaar 2000. Hij zal daartoe begin volgend jaar een discussiestuk naar de Tweede Kamer sturen. Dat maakte de minister gistera vond bekend tijdens een rumoe rig debat met studenten in Nij megen. De prestatiebeurs moet in september 1995 ingevoerd worden. Uitgangspunt daarbij is dat studenten al het geld voor hun studie lenen. Wie voldoende presteert, ziet achteraf (een deel van) de lening alsnog omgezet in een beurs. Ritzen wilde bevestigen noch ontkennen dat de norm voor stu dievoortgang in de nieuwe pres tatiebeurs honderd procent wordt. Zo'n norm zou betekenen dat alleen die student die elk cursusjaar alle tentamens haalt, nog in aanmerking komt voor een beurs achteraf. In het huidi ge beurzenstelsel is die studie norm bepaald op vijftig procent. De minister weet niet of het systeem van de prestatiebeurs vele jaren houdbaar zal zijn, er kende hij gisteravond. Niet uit gesloten is dat ook dit beurzen stelsel op termijn onbetaalbaar is. Ritzen heeft daarom 'behoefte aan een discussie over een lange- termijn-stelsel'. Ritzen kreeg van studenten veel vuldig het verwijt naar zijn hoofd geslingerd dat hij alleen maar over bezuinigingen wil praten, maar niet over de inhoud van het hoger onderwijs. Hij herhaalde nogmaals 'ten volle' te staan achter het paarse bezuini gingspakket van 18 miljard gul den, inclusief de 1 miljard gul den op de studiefinanciering en 500 miljoen op het hoger onder wijs. Maar die 500 miljoen 'is de inzet van het kabinet. Dat be drag hoeft niet het eindpunt te zijn', aldus Ritzen. Den Haag (anp) - De asielzoekers in het aanmeldcentrum in Rijsbergen krijgen onvoldoende rechtsbijstand. De leiding van het centrum roostert te weinig advocaten en juristen in om de aanvragen van asielzoekers voor een verblijfsvergunning te kunnen behandelen. Dat schrijft de Nederlandse Or de van Advocaten in een brief aan staatssecretaris Schmitz van Justitie. Het andere aanmeldcen trum in Zevenaar ziet met de zelfde financiële middelen wel kans genoeg advocaten in te roosteren, aldus de raadsliede- norganisatie. Nijpend „De situatie in Rijsbergen is soms zo nijpend dat de advoca ten zelfs geen tijd hebben een toilet te bezoeken. Andprs zou den zich rijen wachtende asiel zoekers vormen," zegt asielspe cialiste mr. E. Minkjan van de Orde van Advocaten. Daarnaast komt het volgens haar geregeld voor dat asielzoe kers langer dan 24 uur in het aanmeldcentrum moeten blijven. De voorzieningen zijn echter af gestemd op een verblijf van maximaal een etmaal. Binnen dat tijdsbestek zou Justitie over de asielaanvraag beslissen. De orde wijst Schmitz er in de Den Haag (anp) - De belasting dienst moet alles uit de kast trekken om fiscale aftrek van wapens door criminelen niet te hoeven honoreren. Dat heeft staatssecretaris Vermeend van Financiën gisteren aan de Twee de Kamer geschreven. De fiscus heeft incidenteel toe gestaan dat een hasjhandelaar de aankoop van een pistool als aftrekpost op zijn belastingaan gifte opvoerde. Sommige drug dealers beschouwen wapens en pittbulls als 'beroepsmatige werktuigen' waarmee zij zich beschermen en trekken die af. De Hoge Raad heeft begin dit jaar uitgesproken dat inkomens die met misdadige praktijken zijn verdiend, ook aan belasting heffing onderhevig zijn. brief op dat zij zelf heeft toege geven dat de rechtshulp alleen verantwoordelijk kan gebeuren als er voldoende advocaten aan wezig zijn. De orde wijt de pro blemen in Rijsbergen aan een slechte bedrijfsvoering. In Zeve naar lopen de zaken wel naar wens. Behalve op de kwantiteit heeft de orde ook kritiek op de kwali teit van de rechtshulp in Rijsber gen. De rechtshulpverleners heb ben soms onvoldoende niveau en ook het materieel (werkruimte en computers) laat 'veel te wen sen over'. De advocaten-orde eist dat er binnen enkele dagen een oplos sing komt voor het personeelsge brek voor de rechtsbijstand Dat moet volgens Minkjan goed mo gelijk zijn, omdat zich meer ge kwalificeerde juristen voor de rechtshulpverlening in het cen trum hebben aangeboden, dan op dit moment worden ingescha keld. Meer lijd Over de rechtshulp aan asielzoe kers in het algemeen vraagt de orde in een. aparte brief aan Schmitz de advocaten meer tijd te gunnen voor de aanvraag van een voorlopige voorziening voor een afgewezen asielzoeker. Met die voorziening mag hij de uit spraak over zijn beroep tegen de afwijzing in Nederland afwach ten. Omdat die voorziening nu in veel gevallen binnen 24 uur aange vraagd moet worden, gebeurt dat vaak 'standaard'. Als de ad vocaat meer tijd krijgt voor een grondige bestuderiitg van het dossier, zou hij volgens de orde misschien tot de conclusie ko men dat de aanvraag geen zin heeft. „Dat zou veel onnodig werk bij de griffies van de recht banken, de immigratie en natu ralisatiedienst en de landsadvo caat kunnen schelen." De orde stelt een termijn van zeven da gen voor. Een vrouw heft haar wandelstok op tegen het 'Torentje', de werkkamer van minister-president Kok. Gehandicapten blok keerden gisteren een uur lang de toegang tot het 'Torentje'. Ze protesteerden tegen de ivet voorzieningen gehandicapten die sinds april van dit jaar van kracht is. De wet zorgt er volgens gehandicapten voor dat zij bepaalde hulpmiddelen niet meer of nog maar deels vergoed krijgen. FOTO ANP Van onze Haagse redactie Den Haag - De fracties van VVD, D66 en CDA in de Tweede Kamer geven geen goedkeuring aan het wetsvoorstel voor een herverdeling van het Gemeentefonds zoals dat nu op tafel ligt. (ADVERTENTIES) 6 DAGEN LANG DE LEUKSTE KAMPEERPLAATS VAN NEDERLAND De partijen van de paarse coalitie hebben er een gewoonte van gemaakt om voor ieder begrotingsdebat een paar flinke vuurpij len af te schieten, die in het debat zelf meestal met een sisser aflopen. Volgende week wordt de begroting van minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid behandeld. Die raakt, omdat zij over inkomens en banen gaat, de kern van het kabinetsbeleid. Logisch dus, dat er aan de vooravond daarvan opnieuw rituele dansen zijn. De spits werd afgebeten door Melkert zelf. Hij gaf een aantal voorzetten die voor flink wat opwinding bij werkgevers en werknemers zorgden. Zoals: een minder soepele ontslagregeling, het soms niet algemeen verbindend verklaren van cao's en een lager minimumloon voor langdurig werklozen. Opmerkingen zoals die over het minimumloon raken aan het sociale imago van Melkerts PvdA en dus besloot de Tweede-Ka merfractie van die partij tot enig uitdeukwerk. Er werd een oud stokpaard van stal gehaald: herstel van de automatische koppe ling tussen uitkeringen en lonen. In het regeerakkoord werd afgesproken dat er in 1995 niet gekoppeld zal worden en in de jaren daarna alleen als er minder dan 82,6 uitkeringsgerechtigden op 100 werkenden zijn. Omdat de vergrijzing van de bevolking doorgaat en het aantal gedeelte lijk arbeidsongeschikten groeit, zullen er waarschijnlijk altijd meer dan 82,6 uitkeringsgerechtigden per 100 werkenden zijn. En dus zal er niet gekoppeld worden. De PvdA acht herstel van de koppeling betaaibaar. Het bedrag dat aan uitkeringen wordt uitgegeven daalt de komende jaren, van 18,6 procent van het nationaal inkomen dit jaar naar 16 procent in 1998. Dat geld, dat eigenlijk pas in 1998 beschikbaar komt, willen de sociaal-democraten al vanaf 1996 uitgeven. Potverteren heet dat. Er is niets tegen een nieuwe discussie. Koppelen blijft het beste instrument om de zwakken in de maatschappij automatisch mee te laten delen in de groei van de welvaart. Overigens zouden de uitkeringen dit jaar gedaald zijn als er koppeling was geweest. Dat komt door de wijze van berekenen. Tegen koppeling pleit dat de regerings slaafs volgt wat de sociale partners bedenken, ook als dat schadelijk is voor de economie. Maar koppelen is altijd beter en soms zelfs goedkoper dan koopkracht repareren door fiscale trucs zoals nu gebeurt. Fiscale regelingen leiden vaak tot misbruik en zijn daardoor moeilijk beheersbaar. Dat is deze week weer eens gebleken met de criminele aftrekposten. De paarse coalitie zou een poging kunnen doen om een ander uitgangspunt te formuleren. Door bijvoorbeeld tegenover iedere honderd werkenden niet alle uitkeringstrekkers te zetten, maar alleen degenen die arbeidsgeschikt zijn. Dat uitgangspunt is minder star, leidt op termijn tot herstel van de koppeling, maar niet tot onbetaalbare automatismen. Dat is beter dan een wissel trekken op de toekomst, die ertoe kan leiden dat de paarse coalitie economisch straks een blauwtje loopt. De WD vreest dat in de ge meenten die een aanmerkelijk lagere uitkering uit het fonds krijgen, de belastingtarieven fors omhoog zullen gaan. Ook D66 is daar bang voor. (ADVERTENTIE) GEEN KLUS ZONDER Metabo Nederland bv Tel. 03462- 64244 DE KEUS VAN DE VAKMAN Net als de PvdA-fractie, die af gelopen zaterdag al kantteke ningen plaatste bij het nieuwe verdeelsysteem, zullen ook D66, WD en oppositiepartij CDA staatssecretaris Van de Vonder voort (Binnenlandse Zaken) om opheldering vragen over de nieu we verdeelsleutel die het kabinet wil gaan hanteren. In hun voor lopige reacties zeggen de fracties dat de huidige systeem wel ver anderd moet worden. Maar ze zetten vraagtekens bij een aantal maatstaven op basis waarvan het kabinet het geld wil gaan verdelen. WD en D66 willen sleutelen aan de zogeheten maatstaf onroeren de zaakbelastingen. Daarbij wordt gekeken naar de belas tingcapaciteit van een gemeente. Gemeenten die onder het gemid delde tarief zitten worden in het nieuwe systeem gekort op hun uitkering uit het Gemeentefonds. D66 en WD vinden dat deze norm in het nieuwe systeem minder gewicht moet krijgen. KHMPEERenQ/1 CRRRURN RRl" 25 t/m 30 NOVEMBER De Kampeer en Caravan RAI is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Vrijdag 25 november doorlopend geopend van 10.00 tot 21.00 uur. Korting op trein en toegang met NS Rail Idee. Amsterdam FaS\ BIJ 3 SL0GGI DAMES SLIPS Amsterdam (anp) - Het Am sterdamse openbaar ministe rie is deels niet-ontvankelijk in het proces rond een groot drugsyndicaat dat ruim 230.000 kilo hasj over de we reldzeeën vervoerde. De Suri naamse rijst- en houthande laar S. Guptar, die een be langrijke rol zou hebben ge speeld bij het wegsluizen van 17,5 miljoen gulden drug winsten, ontspringt daarmee de justitiële dans. Dit bleek gisteren uit de uit spraak van de Amsterdamse rechtbank, waar het proces te gen verschillende verdachten plaats heeft. De rechtbank oor deelde dat Guptar een Surina mer is. De Nederlandse justitie kan een buitenlander die in het buitenland een strafbaar feit pleegt, niet vervolgen. Laat staan dat hij daarop een straf kan krijgen, aldus de uitspraak. Volgens de rechtbank staat vast dat in 1992 in Guyana gesjoe meld is met een notariële verkla ring omtrent de herkomst van de 17,5 miljoen gulden. Toch kan Guptar hiervoor niet worden ge pakt. De man bleek indertijd weliswaar een Surinaams en een Nederlands paspoort te hebben. Maar volgens de rechtbank koos Guptar met het aanvragen van een Surinaams paspoort in 1975 (het jaar van de Surinaamse on afhankelijkheid) voor de Suri naamse nationaliteit. Daarmee verloor hij vanzelf het Nederlan derschap. Dat hij ook in Neder land staat ingeschreven en hier zijn kinderen heeft aangegeven, doet daar volgens de rechtbank niets aan af. Tegen de rijsthandelaar eiste de officier van justitie twee weken geleden een jaar gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, en een boete van 50.000 gulden. De rechtbank veroordeelde gis teren wel Guptars belastingadvi seur R.B. van het accountants kantoor Deloitte Touche uit Alkmaar. Hij kreeg twaalf maanden cel, waarvan tien voor waardelijk, en een boete van 25.000 gulden. De eis was twaalf maanden, waarvan zes voor waardelijk, en een boete van 50.000 gulden. De rechters achten bewezen dat B. betrokken was bij het verval sen van de notariële verklaring in Guyana. „Samen met een van zijn mededaders had hij het con cept van de verklaring opge steld," aldus het vonnis. In dat officiële geschrift staat dat Guptar een rijst- en hout handelaar is in het Caraïbisch gebied en dat de 17,5 miljoen gulden, die op diverse rekenin gen van de inmiddels failliete Femis-bank in Baarle-Nassau stonden, opbrengsten waren uit rijst- en houthandel. Via een Nederlands persoon en diens ad vocaat zou het geld vervolgens naar Zwitserland zijn gegaan. Volgens justitie zijn de 17.5 mil joen gulden pure winsten uit de hasjhandel. In de eerste helft van dit jaar werd de bende bij het grootscheepse onderzoek „Koli- bri" opgerold. De betrokken Nederlandse advo caat is de 40-jarige O. Hammer- stein. Hij moet volgende week vrijdag terechtstaan. Ook hij moet zich dan verantwoorden voor de vervalsing van de nota riële verklaring in Guyana in 1992 en een jaar eerder in Ne derland. Toen zou hij zwart op wit hebben meegedeeld dat de 17,5 miljoen gulden afkomstig was van een groep handelslieden in het Caraïbisch gebied onder leiding van Guptar. Hammerstein zegt de afgelopen weken telefonisch met de dood te zijn bedreigd. Er wordt gespe culeerd dat de handgranaat die donderdag ontplofte onder de blauwe BMW van de kunstenaar Scholte, bedoeld was voor Ham merstein. De advocaat heeft een soortgelijke BMW met een ken teken dat lijkt op dat van Schol- te. Scholte moet door de aanslag zijn onderbenen missen. De poli tie zegt er nog steeds vanuit te gaan dat de granaat wel degelijk voor de kunstenaar was bedoeld. Eventjes zijn de verhoudingen in de maatschappij haarscherp geweest. Het zal een jaar of acht geleden zijn geweest toen één attribuut het verschil tussen mensen bepaalde: het koffertje. Mét was je per definitie ambitieus. Zónder was je een simpele loonslaaf zonder enig streven om hogerop te komen. Wat er al niet in die koffertjes zat. Papieren, vetvrij verpakte lunchpakketjes, maar ook ingelijste foto's van moeder de vrouw. Ik heb eens een vergadertijger gekend die er een verschoninkje in had zitten voor het geval dat. Koffertjesdragers hadden een bepaald loopje. Routi niers veerden lichtjes door de knieën en hielden de draagarm strak. Beginnelingen hadden nog een neiging tot zwieren, maar wie een paar keer de hoekige punt in kuit of scheen had gevoeld, leerde snel. Het is misgegaan toen je het koffertje al voor een paar tientjes kon kopen. Van statussymbool verwerd de koffer tot ordinair attribuut, waarin thermosflessen en regenpakken werden opgeborgen. Toen er ook nog speciale bagagedragertjes op de fiets kwamen, had ook zo'n beetje elk watje voortaan een koffertje. Logisch dat de voorhoede zich snel van het koffertje afwendde. Je ziet nog wel eens mensen met een koffertje. Ik krijg zo'n ach-gut-gevoel van ze. Dat koffertje is voor hen misschien wel het laatste houvast in deze roerige tijden. De trendsetters bewegen zich inmiddels met achteloos over de schouder gedrapeerd, soepel afhangend en vooral vormloos leer. Wel zie je er zo nu en dan nog een paar onwennig met een stijve arm door de knieën MERIJN Tieners plegen ontucht niet kinderen Leeuwarden - De politie heeft in Bolsward twee verdachten van 13 en 14 jaar aangehouden die ontucht met kinderen tussen de 5 en 9 jaar zouden hebben gepleegd. De politie zegt dat alle slachtoffers, zowel jongetjes als meisjes, bij haar bekend zijn. De betrokken ouders hebben aangifte gedaan. Beide verdachten hebben gedeeltelijk bekend en bevinden zich momenteel in voorarrest. Gebedsgroep opgepakt voor mishandeling Tubbergen - Drie leden van de stichting Pater Pio in Tubbergen zijn maandag aangehouden. Zij zouden een psychiatrisch pa tiënte tegen haar wil hebben vastgehouden en mishandeld. Bovendien zou het drietal zich hebben bezig gehouden met het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De mishandeling van de vrouw zou hebben plaatsgevonden tijdens een zogenaamde duivelsuitdrijving. De stichting Pater Pio bestaat uit een gebedsgenezeres, een uitgetreden Belgische priester en een ex-medewerker van de zwakzinnigenzorg. Zij noemden hun organisatie naar een Itali aanse priester die dertig jaar geleden stierf. Bij pastores in Tubbergen en omgeving melden zich gegereld mensen die zwaar teleurgesteld zijn in de behandeling door de stichting. Het aartsbisdom Utrecht heeft gewaarschuwd voor de praktijken van de organisatie. Koffeman voorzitter OVB Oudewater - G. Koffeman (46) is voorzitter van de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) geworden. Koffe man zat tot de verkiezingen van dit jaar in de CDA-fractie. Door de slechte verkiezingsuitslag voor de christen-democraten mocht hij na de zomer niet meer in de Tweede Kamer terugkeren. Voordat Koffeman naar het Binnenhof kwam, was hij voorzitter van de Algemene Christelijke Politiebond (ACP). AVC voor samenwerking met FNV Den Haag - Het algemeen bestuur van de Algemene Vakcentrale (AVC) heeft het groene licht gegeven voor een vergaande samenwerking met de FNV, aldus een woordvoerder. Het is nu aan de betrokken (ambtenaren-)bonden om te zoeken naar vormen van samenwerking. De AVC telt 110.000 leden, de FNV meer dan een miljoen. Vorig jaar mislukte een fusiepoging tussen AVC en de MHP, de centrale voor middelbaar en hoger personeel. Slaapkamer ondermijnt woning Peper Rotterdam - Burgemeester Peper van Rotterdam dreigt zijn fel begeerde ambtswoning niet te krijgen. Het pand is te klein voor een toekomstige slaapkamer voor koningin Beatrix. Het is de bedoeling dat de woning over drie jaar geschikt is als woning voor de Commissaris der Koningin van de nieuw te vormen stadsprovincie in het Rijnmond-gebied. De commissaris moet verplicht een slaapkamer vrijhouden voor de koningin. De Rotterdamse raad moet nog beslissen of hij 2,5 miljoen gulden uittrekt voor aankoop en verbouwing van het pand. De kwestie van koninklijke slaapkamer maakt het er voor Peper niet gemakkelijker op. In het college van B en W is een meerderheid tegen aankoop. 'Geen wao-herkeuring chronisch zieken' Den Haag - D66 vindt dat bepaalde groepen chronisch zieken vrijgesteld moeten worden van herkeuring voor de wao. Er moet een lijst komen van 200 ziektes waarbij die vrijstelling geldt. D66-kamerlid Arthie Schimmel bepleit dat volgende week tijdens de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer. Zij kondigde dat maandag aan voor de NCRV- radio. Bij de herziening van de wao in 1993 zijn niet alleen de uitkeringen voor nieuwe gevallen verlaagd, maar ook de keu ringseisen fors aangescherpt. Rotterdam krijgt groot kankerinstituut Rotterdam - Rotterdam krijgt een groot centrum voor patiën tenzorg, onderzoek en onderwijs op het gebied van kanker. Dat gebeurt door een fusie tussen het Academisch Ziekenhuis Rotterdam en de Dr. Daniël den Hoed Kliniek die vandaag wordt bekrachtigd. De fusie levert de omvangrijkste ziekenhuis organisatie in Nederland op. Gezamenlijk hebben het ziekenhui zen 1340 bedden en ongeveer 6500 medewerkers. Het is de bedoeling dat er een nieuwe kliniek wordt gebouwd op het terrein van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. De financiering van de nieuwbouw van een onderzoeksinstituut is al rond. Vorige week stelde de Josephine Nefkens Stichting 20 miljoen gulden ter beschikking aan de Erasmus Universiteit Rotterdam voor de bouw van een kankeronderzoeksinstituut naast de medische faculteit.

de Stem | 1994 | | pagina 3