't Bevalt Kok wel in zijn Torentje De ander heeft het steeds gedaan 6Recl Blauw -DE STEM- DESTEM Koppeling DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Ontkoppelen met de blauwe helm 4 Stormbal over paars ondanks meningsverschillen nog lang niet gehesen' DE STEM Agenda Advocatenord Vermeend: Geen aftrek wapens DINSDAG 29 NOVEMBER 1994 A2 Als ontkoppelings adviseur kom ik graag bij de men sen thuis. Je probeert een beeld te krijgen van de wrijf punten en brengt de stellin gen in kaart die de partijen betrokken hebben. Het is af en toe behoorlijk riskant, ja. Borden en schalen vliegen door de kamer. Soms worden zelfs krukjes en stoelen uitge wisseld. Was dit ooit een hu welijk, vraag je je dan af. Liepen deze mensen eens sa men over de rode loper? Zo had ik laatst een Oranje gevalletje. Prinses Christina gaf die Cubaanse meneer de rentekaart. Denkt u dat ze Irene om advies vroegen? Nee, ik moest naar het hof komen om de scheiding te regelen. Ik creëerde, zoals ik dat meestal doe, een soort neutrale zone tussen de par tijen. Jorge Guillermo moest toegeven dat hij alleen met onze prinses was getrouwd om gratis alle kastelen van Nederland te kunnen bezoe ken en daar een duur boek over te schrijven. Christina diende zich te onthouden van zangpartijen die in de kamer van Jorge hoorbaar zouden zijn. Scheidingsprocessen in de sport? Doen wij ook. Willem en Truus van Hanegem kan ik mij nog goed herinneren. Maar dat bedoelt u niet. PSV trapte op een ochtend Aad de Mos in zijn ondergoed op straat en meteen ging bij mij de telefoon. Ik kwam met Kees Rijvers aan om de zaak glad te harken. Ik ben nu bezig voor Aad een leuke baan te vinden in Noord-Ko- rea of Zuid-Jemen, terwijl PSV een Advocaat heeft inge schakeld. Zo'n overwinning op Feyenoord zegt niet veel - de club is eenzaam en zwak sinds Wim Jansen de benen heeft genomen -, maar ik heb het idee dat ik Philips buiten de oorlog heb kunnen hou den. Sinds ik Ike en Tina Turner heb afgewikkeld, weten ze mij in de internationale showbusi ness heel goed te vinden. Wat dacht u van Richard Gere en Cindy Crawford? Ik heb de dossiers gekregen, het is nog veel erger dan film. Ze heb ben mij voor de ontkoppeling aangezocht, omdat veel Ame rikaanse divorcisten tegen woordig geneigd zijn te kie zen voor de O.J. Simpson-op- lossing. Anderen laten zich leiden door een Oprah Winf rey-tribune vol schuimbek kende vrouwen en dat eindigt bijna altijd in geweld. De scherpe stijging van het aantal echtbreuken heeft naar mijn smaak veel te maken met de moderne koppelings technieken. In tv-program- ma's kiezen vrouwen een on bekende man uit, die beweert spontaan, sportief en lief te zijn, en halen afgewezen man nen een belachelijke stunt uit om hun geliefde terug te krij gen en die zegt maar snel ja om grotere ongelukken te voorkomen. Kijk, met deze koppels gaat het gegaran deerd mis. Om over de con tacten via de 06-lijnen en elektronische systemen maar helemaal te zwijgen. En wie zit er met de brokken? Pre cies... Het wordt steeds gevaarlijker op de slagvelden van de lief de. Ik ben bijvoorbeeld be trokken bij de koninklijke ontkoppeling in Engeland. Diana moest steeds overge ven als ze Charles in een rok je zag en op den duur gaat zoiets natuurlijk wringen. We zijn met een heel team bezig de troepen uit elkaar te hou den en ik kan u verzekeren dat wij met onze blauwe hel men de handen vol hebben. Roddels, tv-interviews, boe ken vol verdachtmakingen, bedreigende telefoontjes. Het is levensgevaarlijk, maar je doet alles om te voorkomen dat er meer slachtoffers val len. De internationale ge meenschap eist het. Wat gaat er straks gebeuren als Michael Jackson en Lisa Marie Presley uit elkaar gaan? Ik hou m'n hart vast. Er zullen VN-troepen moeten komen uit verschillende lan den. Nog één stapje verder en je zit in de categorie onmoge lijke opdrachten. Dan kun je er vrachtwagens vol blauwhel men in pompen, je kunt zelfs met bommen gaan gooien en de Navo in stelling brengen, maar ik weet uit ervaring dat beide partijen niet meer te redden zijn en dat wij als adviseurs een verloren strijd voeren die eindigt in onze eigen, bloedige ontkoppeling. Donderdagochtend een route nationale in Zuidwest-Frankrijk: een stopteken van heren in het blauw. Ze beduiden dat de bestuurder en passagier uit moeten stappen en vragen op barse toon waarvandaan en waarheen de reis gaat. Op een vriendelijke vraag om informatie komt het korte antwoord 'douane'. Dat was al te lezen op het uniform. De kofferdeksel moet open, de bagage gaat op straat, het hand schoenenvakje wordt leeggehaald en een overijverige hond snuffelt aan de broekspijpen. Met zijn gummiknuppel roert een der beambten door de vuile was, zijn collega speelt verveeld met het holster van zijn pistool. Vrijdagavond een stadssingel in Zuidwest-Nederland: wederom een stopteken van heren in het blauw. De bestuurder stopt, draait zijn raam open en wordt begroet: Goedenavond mijnheer, wij voeren hier een algehele alcoholcontrole uit. Hebt u er bezwaar tegen even te blazen?" Na het ontkennende antwoord en een groene uitslag, ontvangt de chauffeur een sticker ter beloning, 's Lands wijs, 's landseer. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. ZOWAT honderd dagen zit hij nu in het Torentje en het bevalt hem er pri ma, dank u. Na de 'heil of a job', die de formatie van een kabinet met drie zo verschillende partijen is geweest, straalt pre mier Kok nu vooral rust uit. „Regeren met drie partijen geeft drie keer zoveel kans op onderlin ge geschillen als met twee, dat is duidelijk," zegt de premier. „Maar de stormbal is nog lang niet gehesen, hoor." Door Toof Brader en Margriet van Lith (anp) OOK HIJ heeft afgelopen week de debatten in de Tweede Kamer over de kerncentrale Borssele met meer dan gewone belang stelling gevolgd. De WD stond daarin frontaal tegenover de Pv dA en D66, terwijl ook die twee weer van mening verschilden. Kok ligt er voorlopig niet wak ker van. „Iedereen was gewend aan kabinetten van twee partijen waarvan de meningsverschillen binnenskamers bleven. Bij dit kabinet is dat duidelijk niet zo en dat maakt de politiek een stuk levendiger. Ik vind het gro te winst dat de verschillen van inzicht veel openlijker worden besproken." Bang dat zulke meningsverschil len geleidelijk aan de sfeer in de coalitie zullen verzieken is hij (niet. Niet alles is immers even belangrijk. Dat het CDA bij de behandeling van de bijstandswet met hulp van de PvdA en D66 een succesje ten behoeve van ongehuwde thuiswonende moe ders kan boeken, noemt hij 'een pepernoot' in vergelijking met de afspraken die in het regeerak koord op hoofdlijnen over de sociale zekerheid zijn gemaakt. Griezelig „We moeten van incidenten geen structuur maken. Over de hoofd lijnen van het beleid hebben we goede afspraken gemaakt; dat was echt al moeilijk genoeg, maar daar staan we ook voor. Ik zou het griezelig vinden in een land te moeten leven waar de regering het beleid voor de ko mende vier jaar volledig heeft vastgelegd, zonder enige ruimte voor afwijking." Toch realiseert Kok zich wel degelijk dat het enige regie van zijn kant kan vergen te voorko men dat steeds één coalitiepartij apart komt te staan. De afgelo pen honderd dagen kwam het nogal eens voor dat de WD een duidelijk ander standpunt innam dan de coalitiegenoten. „Je moet wel zorgen dat de onderlinge verhoudingen voldoende in ba lans blijven, zodat elke partij zich kan profileren." Maar vol gens Kok is dat nu nog nauwe lijks een probleem. Het was de afgelopen weken ook enigszins 'toeval' dat er onderwerpen op de kameragenda stonden waar bij de scheidslijnen zo liepen. „Welke onderwerpen wanneer aan de orde komen, dat kun je nu eenmaal niet altijd regisse ren. Dat trekt later wel weer bij." Na honderd dagen regeren lijkt ook Kok er meer en meer van doordrongen dat de politieke verhoudingen in Nederland Premier Wim Kok: 'Regeren met drie partijen geeft drie keer zoveel kans op onderlinge geschillen als met twee.' FOTO'S ANP sinds de verkiezingen ingrijpend zijn veranderd. Niet alleen bin nen het kabinet worden de zaken nu anders geregeld, ook in het verkeer met de Kamer is de onvoorspelbaarheid van het po litieke proces groter dan tijdens het langdurige premierschap van Lubbers. Kok: „Meningsver schillen tussen de regeringspar tijen geven meer invloed aan de oppositie." Hij herhaalt nog eens dat zijn paarse kabinet 'geen anti-CDA-coalitie' is. „Het gaat mij om de argumenten. Die zijn niet per definitie beter als.ze niet van een oppositiepartij maar van een regeringspartij komen. De mocratie is wat mij betreft een kwestie van stemmen tellen en argumenten wegen. De inbreng van de oppositie, ook van het CDA, is dus wel degelijk van belang." Breuklijnen De premier volgt het CDA in zijn nieuwe rol als grootste opposi tiepartij dan ook zorgvuldig. Dat de christen-democraten daarbij in zijn paarse huwelijk- proberen te stoken, vindt hij niet meer dan normaal. „Breuklijnen binnen de coalitie blootleggen, daar is de oppositie ook voor. Maar tegelij kertijd zal ook snel duidelijk worden waar de breuklijnen bin nen het CDA kelf liggen. Die partij staat immers voor een be langrijke keuze: zetten we de lijn voort van de commissie-Garde niers, de lijn van het versterken van het sociale gezicht, of zoe ken we een plek aan de rech terflank, wat uit coneurrentie- overwegingen met de WD inte ressant zou kunnen zijn." Kok lijkt er dan ook nog lang niet van overtuigd dat de verkie zingsuitslag van 3 mei het CDA definitief aan de kant heeft ge zet. „Daar zullen we pas over 'We moeten van incidenten geen structuur maken.' vier jaar echt meer over weten," stelt hij zuinigjes vast. „Nee, niet veel eerder, ik geloof niet dat de Statenverkiezingen van maart volgend jaar een erg nationaal karakter zullen krijgen." Opmerkelijk positief is de pre mier over de snel aan gewicht toenemende rol van de kleinere fracties in de Tweede Kamer. Zij geven - als de coalitiepartijen verdeeld zijn - bij stemmingen steeds vaker de doorslag. Kok vindt dat.eigenlijk wel een goede ■zaak. „Het betekent dat ook die fracties wat van hun vrijblij vendheid moeten prijsgeven. Als je ideeën werkelijk van invloed kunnen zijn, moet je wel afstand nemen van getuigenispolitiek." Kiesdrempel De kiezer zal de kleine partijen daarom volgens hem steeds kri tischer volgen. Ze beoordelen die partijen dan immers niet meer louter op mooie uitspraken, maar ook op hun bijdrage aan de besluitvorming. „De publieke opinie zal scherper dan in het verleden beoordelen hoe de klei ne partijen zich in de Tweede Kamer gedragen." De hier en daar klinkende roep een kiesdrempel in te voeren om het politieke spectrum wat over zichtelijker te maken, vindt bij de minister-president geen ge hoor. „Nederlanders willen graag wat te kiezen hebben en ik vind het nogal sneu als dat niet voldoende in de samenstelling van het parlement is terug te vinden. Bovendien bevoordeelt zo'n drempel de grote partijen en ik zie niet in waarom je het de groten gemakkelijker zou moe ten maken." Ook Koks eigen partij ontkomt niet aan zijn kritische blik. „De PvdA is de grootste partij ge worden en een PvdA'er is pre mier geworden. Maar we hebben wel twaalf zetels verloren. Aan het adres van de mensen die zeggen 'nu even rust' zeg ik dan ook altijd: rust? Niks rust! De vernieuwing van de PvdA moet doorgaan. De PvdA is, net zo min als de andere partijen trou wens, nooit voldoende toegerust voor de vragen die de toekomst stelt. Iedereen in de partij die die vernieuwing moet dragen, par tijvoorzitter Felix Rottenberg voorop, heeft dan ook mijn volle steun." Het doornemen van de actuele politieke agenda levert wat Kok betreft op dit moment nauwe lijks nieuwe inzichten op. Veel van wat in het regeerakkoord is afgesproken wordt immers nog in de steigers gezet. Hij heeft pas de algemene politieke en finan ciële beschouwingen in de Eerste Kamer achter de rug. Daar maakte CD A-senator Van Leeu wen nogal een nummer over de onrust die onder ouderen zou zijn ontstaan door uitspraken van WD-leider Bolkestein over de toekomst van de aow en de reactie van het PvdA-kamerlid Van Zijl daarop. Bolkestein op perde de mogelijkheid op ter mijn de pensioengerechtigde leeftijd naar 67 jaar op te trek ken, terwijl Van Zijl er meer in zag straks ook ouderen met een' aanvullend pensioen aow-premj( te laten betalen. Basisstelsel Kok wil in dat verband graag de arbeidsdeelname in het gedino brengen. „Als de economie ook over langere termijn redelijk blijft groeien en we meer mensej onder de 65 aan de slag kunnen helpen, zie ik niet in waarom de aow op termijn niet zou kunnen blijven. We moeten daar wel nu al aan werken, dit kabinet met de prioriteit voor werk, werk en nog eens werk voluit doet." Zijn opmerkingen vorige over de toekomst van de sociale zekerheid in de Eerste Kamer wil hij graag toelichten. Kok wekte daar even de indruk ook hij thans pleit voor basisstelsel, zoals CDA en WD dat tijdens de verkiezingscam- pagne al hebben gedaan. „Ik sluit mij bij niemand aan. ontwikkel mijn eigen gedachten. Wij zullen ons bij de vormgeving van de sociale zekerheid in de toekomst rekenschap moeten ge ven van het feit dat de jongere generaties veel meer zelf keuzes willen maken en dat stelt zen aan zaken die traditioneel collectief zijn geregeld. Emanci patie en individualisering schrij den voort en bij de toekomstige inrichting van de sociale heid zal dat een belangrijke rol moeten spelen." Tegen die achtergrond zegt premier ook heel goed de bezwa ren van met name de WD te begrijpen tegen de korting op de aow-toeslag voor ouderen met een jongere partner en een aan vullend pensioen, die in het re geerakkoord is opgenomen. Die 'straft' juist mensen die tijdens hun arbeidzaam leven indivi dueel een voorziening voor hebben getroffen, menen onder meer de liberalen. „Ik begrijp die kritiek," aldus Kok. Hij open voor alternatieven. „Maar voorwaarde is wel dat het bezui nigingsbedrag dat daarmee bin nen moet worden gehaald, op een andere manier op tafel komt. Het geld moet wel ergens van daan komen. Daaraan meen ik ook de WD te mogen houden." Verkokering Die budgettaire strengheid geld ook voor andere onderdelen van het regeerakkoord, zoals de af spraken over het buitenlands be leid, inclusief Defensie en Ont wikkelingssamenwerking. De herijkingsdiscussie die voor die sector is aangekondigd, dreigt inmiddels te verengen tot de vraag of minister (Defensie) dan wel zijn Pronk (OntwikI king) straks stevig moet inleve ren. Kok heeft zich de afgelopen weken een beetje verbaasd over het beeld van twee 'communice rende vaten' dat daarbij is ont staan. „Wat mij betreft gaat het vooral om een inhoudelijke discussie over de plaats van Nederland in de snel veranderende wereld. Met daarbij de vraag, hoe we iets kunnen doen aan de verkokering tussen de departementen dis daarbij zijn betrokken. Wat mij betreft horen ook zaken als onze buitenlandse economische be trekkingen en de problemen rond migratie daar nadrukkelijk bij. Het moet breder zijn dan alleen een centenkwestie tussen twee departementen." In zijn nieuwste boek 'De Asbe- stemming' schildert schrijver A. F. Th. van der Heyden zijn dubbele verslaving. Die aan zijn vader en die aan de drank. En dat terwijl vader en drank sa men ook een innig verbond had den. En met beiden - vader en drank - heeft de schrijver een onmiskenbare haat/liefdever houding. Van der Heyden schrijft mooi en meeslepend. Daarom verve len vader en drank ook na de drie kloeke delen van zijn ro mancyclus 'De tandeloze tijd' nog steeds niet. Het van zich afschrijven van jeugdtrauma's kenmerkt de Ne derlandse literatuur van na de Tweede Wereldoorlog. Wolkers, Campert, 't Hart, Van der Heij^ den, Reve, steeds weer staat de schrijver zelf centraal. Pagina na pagina worstelt de lezer zich door het loskomen van beklem mend ouderschap op weg naar de vrijmaking van de jaren zes tig en zeventig. Maar ook in de werken van de latere generaties Nederlandse schrijvers komt steeds weer die behoefte terug om af te rekenen met het verleden. Nou hebben we misschien allemaal die be hoefte wel, maar slechts zelden leidt dat er toe dat we anderen in geschrift in al dat geworstel laten meedelen. Politici doen dat in Nederland tot nu toe zelden, anderen deel genoot maken van wat zij heb ben meegemaakt. Daarom baar de Ed van Thijn kortgeleden ook zo'n opzien, toen hij zijn ervaringen en emoties geduren de de periode waarin hij minis ter van Binnenlandse Zaken was in boekvorm uitbracht. Deze week komt er een nieuwe bijdrage uit aan deze vorm van persoonlijke politieke geschied schrijving. Het Tweede-Kamer lid Adri Duivesteijn (PvdA) geeft in het boek 'Het Haagse stadhuis, bouwen in een slan genkuil' een beschrijving van het proces dat uiteindelijk leid de tot zijn val als wethouder van Den Haag in de zomer van 1989. Het is een boeiend relaas vol van intriges, opzetjes, valkuilen en politieke vijandschap. Maar wat Duivesteijn bindt met Van Thijn en veel na-oorlogse schrijvers is de behoefte om al wat is meegemaakt toe te schrijven aan anderen. Zijn het in de literatuur veelal ouders of andere opvoeders die verant woordelijk worden gesteld voor de onuitwisbare littekens die aan de tere kinderziel zijn toe gebracht, in de politiek blijkt het ook steeds weer 'de ander' te zijn. Waar Van Thijn zich het slacht offer voelt van ruziemakende partijgenoten en onwillige CDA-collega's was het in Den Haag vooral Duivesteijns colle ga-wethouder en partijgenoot Gerard van Otterloo die niet wilde deugen. Na het lezen van de 460 pagina's blijft er van die man weinig meer over dan een mallotige querulant, die niets anders leek te willen dan de vernietiging van het "'levens werk' van Adri Duivesteijn, het nieuwe stadhuis van Den Haag. Over Duivesteijn zelf niets dan goeds. Wat zou het toch zijn, dat fla grante gemis aan zicht op eigen tekortkomingen, dat schrijven de politici dezer dagen zo schrijnend tentoon spreiden? Gelukkig - het kan nauwelijks toeval zijn - verscheen kort ge leden het boekje 'Den Haag op de divan' van psycholoog Jaap van Ginneken. Daarin moest ik toch het antwoord kunnen vin den op de vraag waarom politici doen zoals ze doen. Van Thijn en Duivesteijn komen niet in het boek voor maar met mensen als Bolkestein, Brink man, Kok, koningin Beatrix, Lubbers, Van Mierlo en zelfs Janmaat moest ik toch een eind op weg kunnen komen. Maar helaas, met Van Ginneken kom je geen stap verder. De man heeft knipselmappen leegge schud en is op basis van journa listieke interviews en beschou- wingen politici gaan analyse ren. Mensen van vlees en bloed die hij zelf nooit in levende lijve heeft ontmoet. Die aanpak heeft tot resultaat Illustratie Mat Rijnders dat het boek niet meer is gewor den dan een broddelwerk]e. De koningin is eigenzinnig, Lub bers eerzuchtig, Brinkman ei genwijs, Wallage ijdel, Wolffen- sperger een perfectionist en Janmaat een wrokkig baasje. Nou, nou, daar kijken we toch echt van op. Van Ginneken heeft zelfs geen begin van een poging gedaan om zelf op basis van zijn des kundigheid iets toe te voegen aan de eigenschappen die de politici door derden worden toegedicht. Hij legt geen ver banden, verduidelijkt niets, zelfs niet de kenmerken van de sterrenbeelden die hij trouw vermeldt. Daarmee is zijn boek je niets meer geworden dan een bundeltje psychologische analy ses van de kouwe grond. Wie hoopte met dit boek een beter inzicht te krijgen in drijf veren van politici, kan beter alsnog iets anders aan Sinter klaas vragen. De Tweede Kamer behandelt deze week een groot aantal wetsvoorstellen die voor 1 de cember naar de Eerste Kamer moeten omdat ze anders niet meer per 1 januari in werking kunnen treden. Het gaat ónder andere om aan passingen van de zieken fondspremies voor werkgevers, het belastingplan, de spaarloon regeling en de 'grijze' kente kens. Verder worden de begro tingen van Buitenlandse Zaken en Ontwikkelingssamenwerking afgehandeld. Daarnaast praat de Kamer nog over de asielzoekers, de nieuwe verdeling van rijksgelden over de gemeenten en de omroepen- De Eerste Kamer bespreekt een aantal onderwijszaken plus een wijziging van de Vreemdelin genwet. Van onze Haagse redactie Nijmegen - Minister Ritze van Onderwijs twijfelt aan c 'houdbaarheid' en de betaaj baarheid van de nog in voeren prestatiebeurs v studenten. Ritzen wil dan i praten over een geheel niet; we opzet van de studiefinan ciering vanaf het jaar 200( Hij zal daartoe begin volgen jaar een discussiestuk naa voc i oo Den Haag (anp) - De asielzi Rijsbergen krijgen onvoldoer het centrum roostert te wein aanvragen van asielzoekers kunnen behandelen. Dat schrijft de Nederlandse Or de van Advocaten in een brie aan staatssecretaris Schmitz var Justitie. Het andere aanmeldcen trum in Zevenaar ziet met de zelfde financiële middelen we kans genoeg advocaten in t< roosteren, aldus de raadsliede norganisatie. Nijpend „De situatie in Rijsbergen i: soms zo nijpend dat de advoca ten zelfs geen tijd hebben eer toilet te bezoeken. Andprs zou den zich rijen wachtende asiel zoekers vormen," zegt asielspe cialiste mr. E. Minkjan van d( Orde van Advocaten. Daarnaast komt het volgen: haar geregeld voor dat asielzoe kers langer dan 24 uur in het aanmeldcentrum moeten blijven. De voorzieningen zijn echter af gestemd op een verblijf van maximaal een etmaal. Binner dat tijdsbestek zou Justitie ovei de asielaanvraag beslissen. De orde wijst Schmitz er in de Den Haag (anp) - De belasting dienst moet alles uit de kast trekken om fiscale aftrek van wapens door criminelen niet te hoeven honoreren. Dat heeft staatssecretaris Vermeend van Financiën gisteren aan de Twee de Kamer geschreven. De fiscus heeft incidenteel toe gestaan dat een hasjhandelaar de aankoop van een pistool als aftrekpost op zijn belastingaan gifte opvoerde. Sommige drug dealers beschouwen wapens en pittbulls als 'beroepsmatige werktuigen' waarmee zij zich beschermen en trekken die af. De Hoge Raad heeft begin dit jaar uitgesproken dat inkomens die met misdadige praktijken zijn verdiend, ook aan belasting heffing onderhevig zijn. De partijen van de paarse coal gemaakt om voor ieder begrotii len af te schieten, die in het d aflopen. Volgende week wordt de begr Sociale Zaken en Werkgelegenl zij over inkomens en banen gaa Logisch dus, dat er aan de vot dansen zijn. De spits werd afgebeten door voorzetten die voor flink wa werknemers zorgden. Zoals: eer het soms niet algemeen verbin lager minimumloon voor langdu Opmerkingen zoals die over h sociale imago van Melkerts Pvd merfractie van die partij tot eni stokpaard van stal gehaald: her ling tussen uitkeringen en lonen In het regeerakkoord werd af gekoppeld zal worden en in de j dan 82,6 uitkeringsgerechtigden de vergrijzing van de bevolking lijk arbeidsongeschikten groeit meer dan 82,6 uitkeringsgerecht dus zal er niet gekoppeld worder De PvdA acht herstel van de ki dat aan uitkeringen wordt uitgr van 18,6 procent van het natii procent in 1998. Dat geld, dat e komt, willen de sociaal-demo: Potverteren heet dat. Er is niets tegen een nieuwe dis instrument om de zwakken in di te laten delen in de groei van d uitkeringen dit jaar gedaald zijr Dat komt door de wijze van bere Tegen koppeling pleit dat de reg partners bedenken, ook als dat Maar koppelen is altijd beter koopkracht repareren door fisca regelingen leiden vaak tot mis beheersbaar. Dat is deze wee criminele aftrekposten. De paarse coalitie zou een pog uitgangspunt te formuleren. Do: honderd werkenden niet alle u alleen degenen die arbeidsges minder star, leidt op termijn tot niet tot onbetaalbare automatisr trekken op de toekomst, die e coalitie economisch straks een b li

de Stem | 1994 | | pagina 2