Noren keren Europa rug toe 1.25 4.25 Prins Bernhard loopt in ziekenhuis longontsteking op BROCCOLI, GEHAKT EN SPAGHETT1SAUS. Vlaanderen vertraagt aanleg HSL VVDM raadt soldaten aan: niet naar Bosnië vroken Dief aan de schandpaal B10 rmhartig avy Gijsel jrens- (verschrijdend HARD LEUK Managers bank op non-actief Regio bepaalt hoogte premie Vraagtekens bij uitdieping Westerschelde Uiterst kleine meerderheid tegen aansluiting bij Europese Unie Rolling Stones naar Nederland KLM-vluchten op Suriname stuk goedkoper Celstraf voor doden van pony The Lions King groot kassucces Het Geheim van België Diefstal uit kerk van Breskens PvdA en WD eens over aandelenplan voor werknemers Bende handelde in illegale cd's Zorgen om sluiting NS-stations Zeeland Lekker eten voor weinig geld? Dat kan! Broccoli, 500 gram Gehakt half-om-half, kilo JL450 7.99 500 gram üM Unox Raguletto Spaghettisaus, groente, tradition, of gekruid, pot 440 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 1 VEMBER 1994 k weet er alles van en zoekt elgië. Het klinkt ver en lijkt een grabbelton met veel jzen' en weinig nieten. Het n blijft echter de naaste r. En daar is het gras altijd ner. E KAARTEN ontbraken er rdagmiddag in het duel k-Kozakken Boys. Toch d scheidsrechter Hans Bak- uit Ermelo er met een ge- t hart twee kunnen trekken. ~r het onderuit halen van ts Patrick Leijtens van Ko ken Boys door Hoek-keeper p Pijnenburg zou rood op plaats geweest zijn. Zo zijn regels nu eenmaal. Bakker s echter barmhartig. „Na- rlijk had ik een rode kaart -nen geven. Er was echter negentien minuten gespeeld het duel was niet te hard. haalde hem op een 'nette' nier onderuit." Alsof er ook urige' inbraken bestaan... nenburg mocht niet moppe- met geel. Het was in dat zicht ook terecht dat Kozak- n Boys-keeper Johan van de rff slechts geel kreeg na rust n hij de doorgebroken Mike t trachtte 'bij te zetten' on- r de zoden van het Hoek- ld. Ook hier slechts geel. En k Van de Werff klaagde niet afloop. EK WEET nog steeds niet of t Davy Gijsel voor de rest n het seizoen in kan zetten. Belgische 'aanwinst', die chts tegen Axel in de beker- dstrijd in actie mocht ko- n, maar wiens overschrijving or de KNVB later wegens regelmatigheden' rond de erschrijving werd ingetrok- n, wacht nog op een uit raak van diezelfde KNVB. e zijn naar Zeist gegaan en bben een zeer prettig gesprek had. Een uitspraak van KN- -zijde verwachten we deze eek. Het is een kwestie van ifty fifty. We hopen dat de alans in ons voordeel door zal aan. Ik ben blij dat we naar leist zijn gegaan om ons stand- unt naar voren te brengen. Al ie trammelant kopen we niks jor. We wachten de uitspraak ïstig af," stelde Hoek-voorzit- :r Eddy Dobbeleir na afloop an het verloren duel tegen ozakken Boys. >E GRENSLIJN moest in het erleden ergens getrokken wor- en. Dat is ook gebeurd bij 'van Ghyselen, die afgelopen aterdag de loopklassieker Ter- euzen-Graauw won. Hij roont officieel in het West- Taamse Menen, maar het is :antje boord. Gaat hij de voor- eur uit dan staat hij in België, erlaat hij zijn woning via de chterdeur dan staat hij op de rond 'van het Franse Helluin. k zal het je nog sterker vertel en laat Yvan weten. „Mijn rouw slaapt in Frankrijk en ik n België en toch bevind ik me eerlijk achter de 'gebreide roek'." Daar was Europa al én voordat Mansholt zich er- roor ging inspannen. Eindredactie: Ton Koomen. Bijdragen: Ton Koomen en Fred Rabout. NRC Handelsblad: „Voor een tat om elke wedstrijd te volgen, veleens wat anders dan over le verhouding met zijn zoon in erg aan het hart dat Jos niet het idee dat ik op een zijspoor n." beek in VI: „Het aanhoudende e op de been gehouden." de Luer in de Volkskrant: „Als imeter aflegde, was het goed. lethallen. Dan zei iedereen: laat mijn sterke kwaliteiten waren, etballen gekregen." iop van Vitesse in VI: „Vitesse t en ik ook." donië in Voetbal Magazine: „In nt. Dat is het noordoosten van lleen boeren." „Degraderen is duurder dan a in de Telegraaf: „Ik ga wel Zeggen ze. Straks wil ik niets oorlopig kan ik niet ontkennen die .Kleintjes'' in De Stem Orndat er zoveel bijzondere en interessante aanbiedingen in staan Elke dag weer 134e JAARGANG \ieuw-Namen - Het bestuur van de Rabobank Nieuw-Namen heeft drie managers op non-ac tief gesteld na meningsverschil len over de mogelijke fusie met de Rabobank Hulst. Volgens een medewerkster van Rabobank Ne derland in Utrecht vormde het conflict over de fusie slechts de aanleiding tot het ontstaan van een onwerkbare situatie. ZIE ZEELAND -Cl Den Haag - Een woonhuis- of op stalverzekering van Nationale Nederlanden (NN) wordt in de ene regio goedkoper dan die in een andere. NN wil de premie hoogte voor dergelijke polissen meer in overeenstemming bren gen met de schade die uit de ver schillende regio's wordt gemeld. ZIE ECONOMIE-A5 Brussel - De uitdieping van de Westerschelde is niet alleen eco logisch een ramp, het is ook eco nomisch onrendabel. Dat bewe ren Nederlandse en Vlaamse mi lieugroepen op grond van een tot nu toe geheim gehouden rapport. De studie werd enige jaren gele den in opdracht van het bestuur van de Antwerpse haven ver richt.' ZIE ZEELAND -Cl DE STEM Utrecht (anp) - Prins Bern hard heeft in de nacht van zondag op maandag longont steking gekregen. De 83-jarige prins werd zaterdag in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht geopereerd aan een kwaadaardige tumor in de dikke darm. De operatie was een suc ces. De prins was zondag alweer even op. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst verwacht het behandelend medisch team dat de prins in een aantal dagen geleidelijk van de longontsteking zal herstellen. De prins heeft wel een redelijk goed hart, maar hij heeft minder sterke longen. HET WEER MINJMAX 3 10 Hij was 18 jaar toen hij longont steking, gecombineerd met pleu ritis kreeg, zo valt te lezen in de biografie die Aldan Hatch des tijds over de prins schreef. De artsen in Berlijn gaven hem toen op, iets wat de jonge prins pas later zelf hoorde. In 1960 volgde een virale longonsteking op een verkoudheid. Longontsteking kan voor bejaar den een groot gevaar betekenen. Volgens een woordvoerster van de Rijksvoorlichtingsdienst wordt er niettemin gewoon door gewerkt aan de voorbereidingen van het staatsbezoek aan Jorda nië van koningin Beatrix en prins Claus, volgende week. „De stem ming is er niet naar om dat met te doen." Geriater M. Jellesma-Eggen- kamp, voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Geriatrie, zegt ook dat een longontsteking na een buikoperatie niet veront rustend hoeft te zijn. Tijdens de operatie valt de buik ademhaling weg, waardoor (ver zwakte) ouderen niet meer goed kunnen doorademen en vatbaar der worden voor infecties. Het slijm, dat gezonde mensen op hoesten, blijft bij een verminder de weerstand in de longen achter, waardoor een longontsteking kan ontstaan. Volgens de geriater hoeft een longontsteking geen probleem te zijn als de infectie maar bijtijds wordt ontdekt. Er zijn voldoende medicijnen en be handelingen beschikbaar. Gevaarlijk is het volgens haar pas als er sprake is van een ge compliceerd ziektebeeld, bij voorbeeld als de patiënt al een longaandoening heeft. De prins is in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht in uitste kende handen. Aan het hoofd van het behandelende team staat de geriater prof. dr. S. Duursma, die problemen zoals die zich nu voordoen beter kent dan wie ook. De prins is bovendien 'taai'. Hij is legio keren goed hersteld van allerlei kwalen. In 1993 herstelde hij nog zeer snel van een operatie aan een bloeduitstorting onder de schedel. De laatste tijd voelde hij zich wel wat vaker minder goed dan nor maal. Hij klaagde weieens tegen goede vrienden, maar de levens lustige prins liet zich niet uit het veld slaan en bleef opvallend ac tief. Hij maakte dit jaar nog diverse verre reizen. Wel stopte hij met zijn grote liefhebberij vliegen, omdat hij niet wilde dat anderen hem zouden aanraden dat te doen. De dag voor zijn opname in het ziekenhuis, -vorige week, reikte hij nog de Erasmusprijs uit. Mist De combinatie zeer hoge luchtdruk, amper wind en hoge luchtvochtigheid zorgt in de ochtend voor plaatselijk dichte mist. Overdag perioden met zon. Hannover - De legendarische Rolling Stones komen in de zo mer van 1995 naar Europa. Op 3 juni beginnen zij hun naar het jongste album vernoemde Vood oo Lounge-tournee in Stock holm. Na Zweden gaat de band naar Finland, Noorwegen, Dene marken, Nederland, Duitsland, Italië, Frankrijk en Groot-Brit- tannië. Amstelveen - De KLM en de SLM verlagen met ingang van 1 januari de tarieven voor vluchten tussen Nederland en Suriname. De tickets worden gemiddeld zo'n 10 procent goedkoper. In april verlaagden beide maat schappijen de tarieven ook al. Toen daalde de prijs voor een re tour in het laagseizoen met 9 pro cent en met 4 procent voor een vlucht in het hoogseizoen. Amsterdam - De rechtbank in Amsterdam heeft een 19-jarige man veroordeeld tot twee jaar cel waarvan acht maanden voor waardelijk. Hij mishandelde af gelopen zomer een pony, die de dood vond. De straf is conform de eis van de officier van justitie. De mishandeling en dood van de po ny riepen destijds grote veront waardiging op. Amsterdam - De nieuwste ani matiefilm van Walt Disney, The Lions King, die vorige week don derdag in "premiere ging, heeft het afgelopen weekeinde 200.000 bezoekers getrokken. Dat is bijna vier maal zoveel als Disney's vo rige recordhouder Aladin. Bijna alle voorstellingen in het land waren uitverkocht. Noren: Europese Nunie Van onze correspondent Bert Schampers Oslo/Brussel - Noorwegen valt in herhaling. Net als in 1972 heeft de Noorse bevolking gisteren tegen de toetreding tot de Europese Unie gestemd. Voorstanders van de Noorse toetreding tot de Europese Unie proberen voor een stembureau in Os lo kiezers over te halen Europa niet de rug toe te keren. foto anp VANDAAG IN DEZE KRANT De romari- en toneel schrijver Walter van den Broeck uit Turnhout (B) verwacht na de dood van koningin Fabiola de onthulling van een Ge heim. De schrijver van 'Brief aan Boudewijn' licht alvast een tipje van de sluier op. zie gids-01 Van onze verslaggever Breskens - Uit de kerk van Sint-Barbara in Breskens zijn vorige week vier luidsprekers gestolen. Gisteren deed de penningmeester van de parochie aangifte van de diefstal. De dieven hebben geen enkele moeite hoeven doen om binnen te komen, omdat de deur van de kerk overdag niet op slot is. De waarde van de gestolen luidsprekers bedraagt-1600 gulden. Vol gens pastoor Omèr Gielliet is het de eerste keer dat er dure spul len uit zijn kerk zijn weggehaald. „Ach, er wordt weieens een kaars meegenomen door kinderen. Maar waardevolle spullen zijn nooit eerder gestolen." ADVERTENTIE De Noren volgen daarmee niet het voorbeeld van Oostenrijk, Finland en Zweden, die op 1 ja nuari wel lid worden. Met meer dan een kwart van de stemmen geteld, bleek gister avond 53 procent 'Nei' te hebben gestemd. Om negen uur gisteravond, op het moment dat de stembureau's de deuren sloten, gaven de eerste Den Haag (anp) - PvdA en WD zijn het erover eens dat er met in gang van 1996 een fiscale stimu lans moet komen voor werkne mers die aandelen in het eigen bedrijf verwerven. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsvoorstel werkgevers een heffing van 10 procent op te leg gen op spaarloon voor hun werk nemers. De coalitiepartners, PvdA, WD en D66 gaan daarmee akkoord. De heffing is nodig om een tegen valler van 300 miljoen gulden voor de schatkist op te vangen die het gevolg is van het grote suces van de belastingvrije spaarloon- regeling. PvdA-kamerlid R. van der Ploeg wil met ingang van 1996 aande len of rechten op aandelen (op ties) in eigen bedrijf, die in plaats van spaarloon worden uitge keerd, vrijstellen van de 10-pro- centsheffing. WD-Kamerlid De Korte is het daar volledig mee eens. Staatssecretaris Vermeend zal het voorstel positief benaderen, maar wil wel kijken wat het hem kost. Dordrecht/Terheijden (anp) - Met de aanhouding van 11 mensen den ken de politie en de opsporingsdienst van de auteursrechtenorganisa tie Buma/Stemra een bende te hebben opgerold die zich bezighield met de handel in illegale cd's. Buma/Stemra spreekt van een 'giganti sche vangst'. Vijf verdachten zijn afkomstig uit Dordrecht. De anderen komen uit Kerkdriel, Gouda, Alblasserdam, Gorinchem, Terheijden en Rotter dam. Het vermoeden bestaat dat enkele verdachten zich meer dan een jaar met de handel hebben beziggehouden. In die periode verschenen tienduizenden cd's op de Nederlandse markt waarvoor geen auteurs recht is afgedragen. Alleen de 44-jarige inwoner van het Gelderse Kerkdriel zit nog vast. De overigen zijn weer vrij. Zij worden verdacht van lidmaatschap van een criminele organisatie en overtreding van de auteurswet. Het onderzoek heeft enige maanden in beslag genomen. De politie nam op 18 november tijdens huiszoekingen computer- en geluidsop- name-apparatuur, partijen cd's en administratie in beslag. De politie verwacht dat er nog meer aanhoudingen volgen. INHOUD 2 katernen BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 voorspellingen al aan welke rich ting het op zou gaan. Het ene te levisie-station meldde 52,6 pro cent nee-stemmers, het andere hield het op 50,2 procent. Een uur later was er nog enige hoop op een wending, toen op ba sis van de eerste tellingen het ja- kamp een lichte voorsprong had. Europees Commissaris Hans van den Broek, die de onderhandelin gen met Noorwegen heeft geleid, verkoos weg te blijven van een receptie in de Noorse ambassade. Ook voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie wil de niet reageren. In Noorwegen zelf werd volop gefeest in het nee-kamp. Kort na de resultaten van de eerste exit polls, liet de Noorse televisie beelden zien van zingende en fui vende tegenstanders van de Europese Unie. Scandinavische diplomaten rea geerden voorzichtig, gezien de smalle marges op dat moment tussen 'Ja' en 'Néi'. De Zweedse ambassadeur bij de EU, Lars Anell, zei buitenge woon teleurgesteld te zijn. „Het betekent dat er een grens ont staat tussen de Unie en Noorwe gen, terwijl wij nu met elkaar een paspoortunie hebben. Voortaan moeten Noren dus hun paspoort laten zien aan de Zweedse grens, die immers de buitengrens van de EU is." De Noren hebben de afgelopen weken een verbeten campagne gevoerd. Er speelde in het nee-kamp ook vooral het onbehaaglijke gevoel de nhtionale soevereiniteit te moeten inleveren voor iets onbe kends, maar zeer bedreigends uit Brussel. Met zijn gas-, olie- en visvoorraden behoort Noorwegen tot de rijkere Europese landen. Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer) heeft er alle vertrou wen in dat de NS goede trein diensten blijven aanbieden in Zeeland. Ze benadrukte gisteren in de Tweede Kamer dat sluiting van vier van de negen stations niet betekent 'dat de Zeeuwen niet meer bij de NS terecht kunnen'. Het AOV-kamerlid Verkerk noemde de sluiting van de sta tions 'zeer ernstig'. „Zeeland gaat weer achteruit met de lijn Vlissingen-Roosendaal. De spoorwegen gaan ervoor, maar waar zij nu precies voor gaan, is de vraag. Zeeland gaat in ieder geval weer achteruit." Kijk ook na het recept van Raya Lichanski naar het reclameblokje in het programma "Koffietijd" tussen 10-11 uur van RTL-4. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 december a.s.. Van onze Haagse redactie Den Haag - De procedure voor aanleg van de Hogesnel heidslijn van Amsterdam naar Brussel zal mogelijk enige vertraging oplopen. België heeft iets meer tijd nodig, aldus minister Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) gisteren in de Tweede Kamer. De bewindsvrouw overlegt don derdag samen met premier Kok opnieuw met de Vlaamse colle ga's over het tracé tussen Ant werpen, Breda en Rotterdam. Tijdens een eerder overleg is be sloten de milieu-effecten aan bei de zijden van de grens te bestude ren. Dat zal de procedure wel licht vertragen. „Niet omdat er bij ons onvol doende duidelijkheid is, maar wel omdat men aan Belgische zij de meer tijd nodig heeft," aldus Jorritsma. Ze erkende dat haar die extra tijd niet slecht uitkomt. Ze wil de tijd benutten om nog eens goed te kij ken naar de door de Technische Universiteit Delft ontwikkelde variant om tussen Schiphol en Rotterdam over bestaan spoor te rijden. Volgens de TU heeft het vorige kabinet ten onrechte gekozen voor een nieuw spoor dwars door het Groene Hart van de Rand stad. Volgens de onderzoekers zijn de kosten voor aanpassing van het huidige net (op sommige delen van vier naar zes sporen), 710311 000218 I I I I I DINSDAG 29 NOVEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 »De 44-jarige Schiedamse winkelier Petit heeft de schand paal in ere hersteld. De man zag zaterdag een 27-jarige Rot terdammer met een gestolen kraan uit zijn zaak lopen. Hij pakte de dief vast en bond hem aan een lantaarnpaal aan het Broersveld in het centrum van de jeneverstad. De middenstander hing boven het hoofd van de dief een bord met daarop de tekst 'Ik ben een dief'. Pas na enige tijd bevrijd de de politie hem uit zijn benarde positie. Petit: „Een paar maanden geleden heb ik die man ook vastge bonden aan een paal. Hij had toen wat gejat en was de tram ingesprongen. Daar haalde ik hem weer uit.foto anp Van onze verslaggevers Den Haag/Sarajevo - De soldatenvakbond WDM geeft dienst plichtigen het advies niet naar het voormalige Joegoslavië te gaan. De grens van wat nog een aanvaardbaar risico is, is vol gens de WDM met de jongste ontwikkelingen in Bosnië be reikt. De WDM zegt dat de opleiding van dienstplichtigen te kort is om .goed te kunnen reageren op de gebeurtenissen en risico's in Bos nië. De organisatie vindt dat dienstplichtigen en hun verwan ten in Nederland niet aan deze ri sico's mogen worden blootge steld. Nederland zendt alleen op vrij willige basis dienstplichtigen naar het oorlogsgebied. De WDM beweert geregeld 'in formele signalen' te krijgen, ook van beroepsmilitairen, dat de op leiding van de Nederlandse blauwhelmen niet toereikend is voor de gevaren die aan het werk in Bosnië zijn verbonden. De soldatenvakbond AVNM vindt dat dienstplichtige militai ren die momenteel in Bosnië zijn de mogelijkheid moeten krijgen om vervroegd naar Nederland te rug te keren. Maar minister Van Mierlo (De fensie) noemde gisteravond het praten over de terugtrekking van de blauwhelmen 'heilloos'. Ondanks de Nederlandse weerzin daartegen wordt er wereldwijd steeds openlijker gespeculeerd over het mogelijke vertrek van de VN uit Bosnië. Na Frankrijk, En geland en andere Westerse lan den liet ook Moskou gisteren doorschemeren zijn VN-soldaten te willen evacueren. De groep van twintig Nederland se militairen die met een trans port van Lucovac naar Srebreni ca onderweg was, is gisteren door de Bosnische Serviërs verhuisd naar een schoolgebouw in het na bijgelegen Papraca. Volgens de crisisstaf in Den Haag is dat waarschijnlijk gebeurd om ze een 'beter onderkomen voor de nacht' te geven. De laatste be richten zeggen dat ze goed wor den behandeld. Over de mogelijke vrijlating van de in totaal negentig Nederlan ders die door de Serviërs worden 'gegijzeld', is gisteren de hele dag weer druk onderhandeld. VN-op- perbevelhebber generaal Rose sprak opnieuw met een delegatie van Bosnische Serviërs in Pale. Ook twee groepen Britse VN-sol daten zaten gisteren nog vast. In totaal worden ruim 400 VN-mili- tairen vastgehouden. De internationale wereld is giste ren verder verdeeld geraakt over de vraag hoe een einde te maken aan de crisis in Bosnië. ZIE OOK BUITENLAND - A4 niet duurder dan de 2,8 miljard gulden die nodig is voor aanleg van een nieuwe lijn. Jorritsma komt begin volgend jaar met een studie naar het TU- plan. De vraag is of die studie dan ook nog in de inspraak moet komen. De Tweede Kamer vindt van wel, maar Jorritsma beslist daarover later. Tijdens het beraad donderdag in Den Haag zullen Kok en Jorrits ma met de Vlamingen ook spre ken over de uitdieping van de Westerschelde. Het uitbaggeren van de Wester schelde is geraamd op 550 mil joen gulden, het jaarlijkse onder houd zou circa 50 miljoen gulden bedragen, kosten die grotendeels voor rekening van Vlaanderen. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij hét woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: AcJres: Postcode:. Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 o maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar s Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1