een grote gft-klucht "0 DE STEM Geen verhoging nutstarieven 8 sa,/ ML ADVERTISING Vlaamse milieugroep zet vraagtekens bij uitdieping Westerschelde Rabobank Nieuw-Namen stelt drie managers op non-actief f23.650, evaller Gedeputeerde Dek en tevens president-commissaris Deltan fel tegen ng Tegenslag bij berging van gestrand autoschip Aya II in Westerschelde Zeeuwse Staten te zwak om WO V-rapport van Deltan snel te krijgen Nog teveel boeren in top van waterschappen Bewoners binnenstad Terneuzen klagen over vuilniscontainers LTT ■fS >r wie meer wil. ELASTISCHE KOUSEN v.d. WALLE- BLOMMAERTI )OEN WE DE IDE VAKANTIE? Protest besloten discussiemiddag vandaag in Gedeputeerde Staten Effectieve iixlroduktie? ZMF en Staten willen verandering Van onze verslaggeefster Terneuzen - „Die gft-contai- ners hebben we gekregen, of we er nu tegen waren of niet. De gemeente Terneuzen heeft totaal niet over de ge volgen nagedacht. Als bewo ners hebben we geen enkele inspraak gehad. En nu wor den ze weer gedeeltelijk op gehaald, het is gewoon één grote klucht." Sylvia Meijer neemt de gemeen te Terneuzen niet meer serieus wat het gft-beleid betreft. „On ze klachten hadden voorkomen konden worden, daar ben ik van overtuigd. Als wij als bewoners mee hadden kunnen beslissen dan had men zich gerealiseerd dat niet iedereen de plek heeft om twee van deze bakken te plaatsen." Geen plek Iris Mobach woont ook in de Lange Kerkstraat en heeft geen plek voor de twee containers. „Waar moest ik ze in godsnaam kwijt? Ik heb geen schuur en tuin, de bijkeuken staat vol, had ik ze dan maar op de openbare weg moeten zetten? Dat mocht ook weer niet van de gemeente, ze moeten op privé-terrein staan. Nou, vorige week zijn ze weer keurig opgehaald. Ik mag weer zakken voor de deur zet ten. Wat schiet je er dan mee op?" Annelies van Waes heeft ook geen plek voor de containers, maar bij haar zijn ze niet opge haald. „Nee, ze staan nu naast mijn huis. Volgens de gemeente is het privé-terrein, maar ze staan toch echt aan de openbare weg. 'Dan moet je er maar een slot aan vastmaken', zeggen ze dan, maar dat vertik ik. Ik heb niet om die dingen gevraagd!" Afhankelijk S. Meijer: „Het ergst van alles vind ik dat ze mijn buurvrou wen van 99 en tachtig ook die containers hebben gegeven. Die mensen zijn niet zo goed meer ter been, laat staan dat ze zo'n zware bak van buiten naar bin nen moeten sleuren, als je niet uitkijkt breek je zo een heup. Wie is er dan verantwoordelijk? Ja, zegt de gemeente dan, er is bakken voor het huis te zetten, vast wel iemand die om de twee Zou hij dat over een paar weken weken die bakken voor de deur weer doen?" wil zetten. Daar gaat het toch Eigenlijk zijn we veel te braaf, niet om? Deze mensen moeten Tientallen mensen hebben toch niet afhankelijk zijn van de klachten. We zouden met z'n al- buren omwille van de vuilnis- len die bakken moeten verza- containers? Vorige week was er melen en voor het gemeentehuis hier iemand van de gemeente gooien. Kunnen ze er zelf in om voor onze klachten een op-- gaan zitten. Als het niet om te lossing te zoeken. Hij zou alles lachen is, dan is het wel om te weieens even regelen, bij mijn huilen. Net zoals die gft-info- oude buurvrouw hielp hij de lijn. Daar betaal je negentig Bij de gemeente Terneuzen stromen de klachten binnen over tainers. de sinds kort ingevoerde gft-con- FOTO CAM1LE SCHELSTRAETE cent per minuut voor. Belache lijk, het is nog duurder dan de meeste sexlijnen!", aldus Me ijer. De buurtbewoners zijn het er over eens dat er te weinig over nagedacht is. „De huidige situa tie is dat de ene helft van de buurt twee containers heeft die je om de veertien dagen naar de Nieuwe Diepstraat moet bren gen. Daar is dan een verzamel plaats gemaakt en bij de andere helft zijn ze weer opgehaald. Die moeten het weer met vuil niszakken doen. Schiet lekker op zo," aldus Heidi Matthijssen. Er is veel onduidelijkheid onder de bewoners van de gemeente Terneuzen. Honderden klachten heeft de gemeente al binnenge kregen, maar een pasklare op lossing lijkt niet voorhanden. „En zolang die er niet is, gaat de klucht gewoon verder," aldus Meijer. wat extra's in aan het [t natuurlijk afwachten.. )pel dealer laat u echter I. Dan weet u tenminste verwachting afsluit. ket bestaat uit: \W) Getint glas Sportstoelen Brede "165/70R13"-banden i neerklapbare achterbanHeming verstelbare bestuurdersstoel en kleur "Petit Point'-bekleding. I. Speciale prijs: f2000,-. \l ruim 24%. is het daar namelijk extra I merkt u het best aan de lee elke Opel is uitgerust. Ikkelijke prijs. Iet alleen voor de hier af- (maar natuurlijk ook voor Ilen. De Opel dealer pakt paar. Dat pakt u toch met Ber in geldzaken. Prijzen inci. B.T.W. en Ijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden. waarvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde advertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 Stem-lezers en lezeressen pluizen week in week uil onze ..Kleintjes' -rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. Zeeland Van onze verslaggever Nieuw-Namen - Het bestuur van de Rabobank Nieuw-Namen heeft drie managers op non-actief gesteld na meningsverschillen over de mogelij ke fusie met de Rabobank Hulst. Het gaat om de directeur, het hoofd Bin nenland en het hoofd Beheers Tech nische Zaken (BTZ) van het bankfi liaal. Volgens een medewerkster van de afde ling Externe Betrekkingen van Rabo bank Nederland in Utrecht vormde het conflict over de fusie slechts de aanlei ding tot het ontstaan van een onwerkba re situatie. Er speelden meer problemen tussen leden van de directie en het be stuur van de bank. Over de aard daarvan doet zij geen mededelingen. „Dat is meer een interne kwestie." Wel zei de mede werkster dat overwogen wordt in de cember een voorlichtingsbijeenkomst te beleggen over de toekomst van Rabo bank Nieuw-Namen. De fusiebesprekingen tussen Rabo Nieuw-Namen en Rabo Hulst gingen een jaar geleden van start en waren enkele maanden geleden zo goed als rond. Het nieuwe kantoor van de directeur van Ra bo Nieuw-Namen, A. van der Meer, in de hoofdvestiging van Rabo Hulst was bij wijze van spreken al ingericht. Het bestuur van de Hulster bank had zich verder al unaniem voor de fusie met Nieuw-Namen uitgesproken. Alleen de 160 leden die het filiaal Nieuw-Namen telt konden de fusie nog laten misluk ken. Dat gebeurde ook. De ledenverga dering gooide in september roet in het eten, door in meerderheid de fusie af te stemmen. Het management van het Nieuw-Namense Rabofiliaal was groot voorstander van samenvoeging. Na het besluit van de leden werden de onder handelingen met Rabo Hulst gestaakt en de drie stafleden op non-actief gesteld. Van der Meer zit sinds anderhalve week werkloos thuis. De overige twee stafle den zijn iets langer geleden aan de kant geschoven. Er is volgens Van der Meer momenteel overleg gaande over de situa tie. De terzijde geschoven directeur acht het uitgesloten dat hij terugkeert in de directie van Rabo Nieuw-Namen. Er wordt binnen de Rabo-organisatie een andere baan voor hem gezocht. Van der Meer verwacht op korte termijn elders aan de slag te kunnen. Hij was sinds acht jaar directeur van het filiaal. Twee interim-managers voeren momen teel de directie van de bank in Nieuw- Namen, aldus de medewerkster op het hoofdkantoor van de Rabobank, in af wachting van een definitieve oplossing. Voorzitter R. van Wesemael van het Nieuw-Namense bankbestuur treedt op als woordvoerder namens het bestuur. Hij was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Van onze verslaggever Middelburg - Een ruime meerderheid in de Zeeuwse Sta ten (voor de helft aandeelhoudster in het nutsbedrijf Del tan) is tegen verhoging van de tarieven voor stroom, gas en drinkwater komend jaar. Ideau Jlan te Ü9.30U brma I beh. Bel De 1877. Drogisterij Parfumerie Stationsweg 9 HULST Tel. 01140-13093 jn mooiste mogelijkheden rubriek Ikreatie lin deze krant! Een deel van die Staten is zelfs voor verlaging van de huidige ta rieven, gezien de enorme te ver wachten winst van het energie bedrijf van 25 miljoen gulden over 1995. CDA-Gedeputeerde Dek (tevens president-commissaris van Del tan) is fel tegen. Hij wil een be perkte verhoging van bijvoor beeld anderhalf procent op het stroomtarief om de toekomstige concurrentiepositie van Deltan niet te verzwakken. Blokkade Alle aandeelhouders van Deltan vergaderen 19 december weer. Nu de provincie niet mee gaat met een tariefsverhoginmg, wordt verwacht dat ook de ande re aandeelhouders, de gemeen ten, dit zullen blokkeren. Ener gieverbruik wordt in Zeeland ko mend jaar dus niet duurder, naar alle waarschijnlijkheid. Het waren gisteren tijdens een vergadering ven een Statencom missie in Middelburg de Pvda, het CDA (Dek's eigen partij), D66, de WD, de SGP en de klei ne fracties die tegen verhoging zeiden te zijn. Al jaren gaan die geluiden door het Zeeuwse parlement, telkens wanneer een vette jaarwinst van Delten bekend wordt gemaakt, maar jarenlang ook kwam het niet tot een stabilisering van de tarieven. De PvdA ging gistren nog een stapje verder door, onder voorbe houd nog, voor verlaging van de tarieven te pleiten. Woordvoer der Holtkamp: „Elke keer boekt Deltan meer winst dan geraamd, dus geen ver hoging meer, maar een verlaging is ons voorlopige standpunt." De Zeeuwse Staten zullen 16 de cember in de laatste Statenzit- ting van het jaar hierover knopen doorhakken. Monopolie Dek's argumenten zijn bekend. Deltan heeft nu nog een gerieflij ke monopoliepositie, maar de energiemarkt in Europa barst open. Straks kunnen Zeeuwen wellicht goedkopere stroom betrekken uit het buitenland, of van commer ciële centrales bij grote bedrij ven. Dek vindt dus dat de reserves van Deltan niet hoog genoeg kunnen zijn om in de toekomst als Zeeuws semi-overheidsbedrijf te kunnen blijven draaien. En Deitan heeft een zwakkere positie op de markt dan bijvoor beeld de Noord-Brabantse Pnem, Dek vestigde daar gisteren de aandacht weer op. Deltan drijft voor 75 procent op de grootverbruikers en loopt daarmee risico's, terwijl de omzet van de Pnem voor 75 procent van de kleinverbruikers komt. Van onze verslaggever Middelburg - De PvdA-Gedeputeerde Bruinooge bespreekt vandaag in de wekelijkse GS-zitting, het protest van GroenLinks tegen de besloten discussiemiddag met diner na die op 9 december wordt gehouden. Bruinooge beloofde dat gisteren aan statenlid Van Kollem die za terdag in deze krant zei uit protest niet naar de bijeenkomst te zullen gaan. Van Kollem vindt dat zoiets gewoon openbaar moet zijn en drong daar gisteren tijdens een vergadering op aan. Het leverde nog een pittige discussie op tussen De Boe (CDA) en Holtkamp (PvdA). Van Kollem, die zich afvroeg of het idee van zo'n vergadering uit de koker van Commissaris van de Koningin Van Gelder komt, kreeg antwoord van De Boe. „Nee, de PvdA vroeg erom, dezelfde fractie die een tijd terug principieel weiger de deel te nemen aan een besloten conferentie over de toekomst van Zeeland," sneerde De Boe. Holtkamp wierp hierop tegen van niets te weten. Hetzelfde zei Bruinooge. Van Kollem vroeg de vergadering vervolgens om een uitspraak, maar voorzitter van Zwieten (VVD) vond dat dit bestuurlijk niet kon omdat de besloten conferentie een zaak is van een andere sta tencommissie. ADVERTENTIE RECLAME-ADVIESBUREAU LOMBARTS Van verpakking tot beurspresyitaties. Benieuwd? Bel (013) 362021 Door onze correspondent Bert Schampers Brussel - De door de Vlaamse regering zo gewenste uitdie ping van de Westerschelde, om de haven van Antwerpen beter bereikbaar te maken, is economisch niet rendabel. Dat zegt de Vlaamse milieu organisatie Bond Beter Leef milieu, die zich baseert op een geactualiseerde kosten-ba- ten-analyse uit 1986. Donderdag 1 december komt de Vlaamse minister-president Luc Van den Brande naar Den Haag, waar hij met de Nederlandse re gering tot een definitief akkoord hoopt te komen over de uitdie ping van de Westerschelde. Het bezoek dient ook om nadere af spraken te maken over het tracé van de hogesnelheidslijn (HSL). Het uitbaggeren van de Wester schelde is geraamd op 550 mil joen gulden, het jaarlijkse onder houd zou circa 50 miljoen gulden bedragen, kosten die grotendeels voor rekening van de Vlaamse re gering komen. De BBL zegt nu dat het vitale economische belang van het bag- gerprojeet voor de haven van Antwerpen door geen enkel on derzoek wordt onderbouwd. Vol gens de milieu-organisatie be staat er slechts één kosten-baten- analyse en die is alweer acht jaar oud. In dat totnutoe geheim gehouden rapport uit 1986 concludeerden twee professoren, waaronder de voorzitter van de Vlaamse Haven Commissie, dat zelfs binnen de economische wereld werd getwij feld aan de rendabiliteit van de uitdieping. Weliswaar zullen schepen met een grotere diep gang tijd winnen met een uitge diepte Westerschelde, maar vol gens de onderzoekers volstaat die tijdwinst niet om de investerin gen van het uitbaggeren en het onderhoud te rechtvaardigen. De BBL heeft de cijfers uit het rap port laten actualiseren en komt tot dezelfde conclusie. Zelfs de bouw van een nieuwe containerterminal in de Ant werpse haven, zal niet leiden tot een spectaculaire toename van grotere schepen, zo is de ver wachting. Ook een schaalvergro ting in de tank- en buikvaart wordt onwaarschijnlijk geacht. Het lijkt er volgens de Vlaamse milieugroepering sterk op dat de Vlaamse regering alleen politiek wil scoren met het Scheldever- drag. Ambtelijke specialisten uit Nederland en Vlaanderen wer den het in maart van dit jaar al eens over de uitdieping van de Westerschelde. Daarbij werden ook afspraken bekrachtigd over de kwaliteit van het Maaswater. Een medewerker van de Zeeuwse milieufederatie onderstreepte gisteren in Brussel de schade voor het milieu door de uitdie ping. Door de hoeveelheid en de stroomsnelheid van het water zullen 75 hectare schor en 125 hectare slik afkalven. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) heeft op kamervragen echter ver klaard een Milieu Effect Rapport in dit stadium niet noodzakelijk te vinden. De Zeeuwse milieufederatie is voorstander van ontpoldering - land teruggeven aan het water - waardoor de vaargeul op natuur lijke wijze wordt uitgediept. Maar indien toch wordt besloten te gaan baggeren, is het volgens de federatie nodig om het verlies aan natuurwaarden te beperken of te compenseeren. DINSDAG 29 NOVEMBER 1994 DEEL1 Van onze verslaggever Terneuzen - De berging van het autoschip Aya II op de Westerschelde is opnieuw vertraagd. Gistermorgen bleek er nog steeds water in het schip te lopen. Mogelijk dat woensdag gestart wordt met het vlottrekken van het schip. Een woordvoerster van het IJ- muidense bergingsbedrijf Wijsmuller zei gisteren dat ge zocht wordt naar het lek. Pas als dat is gedicht kan er met het lostrekken begonnen wor den. De Aya II liep maandagavond ter hoogte van Ossenisse op een zandbank na een aanvaring met een tankschip. Bij de aan varing ontstond een gat in de romp van de Aya II. Dat gat werd vorige week gedicht. Wijsmuller wilde het schip za terdag vlottrekken, maar die dag bleek dat het schip nog water maakte. Dat mankement bleek gistermorgen nog niet te zijn verholpen. Voor Wijsmuller heeft dit, vol gens de woordvoerster, geen nadeligefinanciële gevolgen. Met de reder is een zogeheten LOF-(Lloyd's Open Form- )contract afgesloten. Dat bete kent dat alle onkosten worden vergoed en dat, bij het klaren van de klus, Wijsmuller een be paald percentage van de waar de van de lading krijgt uitge keerd. De Aya II heeft 150 au to's aan boord. De Unie van Reddings- en Sleepdiensten (Union) gaf vo rige week het werk terug. Aan de Union was ook een LOF- contract aangeboden, maar volgens een woordvoerder in Antwerpen, waren de voor waarden niet zo gunstig. De verwachting van Wijsmul ler dat alle onkosten worden vergoed is volgens Union wat te optimistisch ingeschat. Wijsmuller zegt echter 'geen enkel financieel risico te lo- •pen'. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Staten kunnen niet opboksen tegen de huisprocedures van het nutsbedrijf Deltan als het gaat om snelle verkrijging van het geheime Deltan-rapport over de WOV, dat in deze krant al twee manden geleden onthuld werd. Bovendien slikten de Staten gis teren in Middelburg een dreige ment van Deltan-directeur Sto ter, dat het provinciaal bestuur claims kan verwachten, mocht openbaarmaking van dat rapport Deltan in de belangen treffen. Verzoek Hoewel voor de helft aandeel houdster van Deltan, zijn de Sta ten niet in staat om wat ze'willen, het rapport voor de laatste sta- tenzitting van het jaar (16 de cember) te bespreken. Dat komt omdat het verzoek van de provin cie pas op 19 december in de ver gadering van de aandeelhouders van Deltan wordt besproken, zo deelde een glimlachende direc teur Stoter gisteren aan de sta tencommissie mee. Ja, de Raad van Commissarissen had het er ook over gehad, maar in dit geval was de aandeelhoudersvergade ring toch het podium, dat kregen de Statenleden te horen. Motie Het CDA-Statenlid De Boe vroeg hierop waarom GS niet om een ingelaste, eerdere aandeelhou dersvergadering hadden ge vraagd. „Dan hadden wij het op 16 december kunnen bespreken," aldus De Boe. Al kort na het uitlekken van het rapport in oktober, eisten de Sta ten bij motie zelfs, dat het rap port openbaar zou worden. Zoals gemeld luidde de eindconclusie in dat rapport dat het niet renda bel zou zijn voor Deltan om de toltunnel onder de Westerschelde te financieren en te exploiteren. Maar waarom precies dat oordeel negatief was, dat willen de Sta ten heel graag weten. Nu, bijna twee maanden verder, is het nog niet zeker of dat rap port aan de provincie zal worden gegeven. Alleen misschien als Middelburg een 'vrijwaring van risico's' ondertekent, dus zich aansprakelijk stelt voor zakelijke risico's omdat er gevoelige be drijfsgegevens in zouden staan, aldus Stoter. Waarop weer een oude wrevel door de vergader zaal golfde. Al jaren roepen sta tenleden dat Deltan een staat in een staat is geworden die zich niet door de overheid laat sturen. „We willen als Staten wèl serieus worden genomen," zo luidde het norse antwoord van het PvdA- statenlid De Nooijer op de uit eenzetting van Stoter. Van onze verslaggever Middelburg - Ondanks de verkiezingen nieuwe stijl, bepalen boeren nog te veel wat er gebeurt in de dagelijkse besturen van de waterschappen, uitgezonderd het Waterschap Walcheren en in mindepe mate Het Hulster Ambacht. De Zeeuwse Staten werden hier over gisteren tijdens een commis siezitting ingelicht door mede werker Kramer van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en beslo ten de zaak te zullen onderzoe ken. De nieuwe verkiezingen propa- gandeerden dat alle burgers in vloed zouden krijgen in het reilen en zeilen van de waterschapen, de oude polderbesturen, die sinds de Middeleeuwen bolwerken van boeren en landheren zijn. Over die verkiezingen is een eva luatie verschenen, die besproken is in de politiek, maar wat die evaluatie volgens de ZMF niet aan het licht heeft gebracht is de samenstelling van de huidige da gelijkse besturen. Volgens cijfers van de ZMF be staan de dagelijkse besturen van vijf Zeeuwse waterschapen, uit gezonderd de hierboven genoem de, uitsluitend uit bestuursleden met een landbouwkundige ach tergrond. Het Hulster Ambacht kent één lid met een andere ach tergrond, het Waterschap Wal cheren drie. De ZMF vindt dit democratisch niet in orde en in tegenspraak met de bedoeling van de nieuwe verkiezingen, dat alle Zeeuwen meer zeggenschap zouden moe ten krijgen. Nu zijn er algemene besturen ge kozen waar wel veel mensen met een andere achtergrond in zitten, maar waarin de meerderheid nog steeds een landbouwkundige achtergrond kent. En die algeme ne besturen kiezen de dagelijkse besturen met bijna uitsluitend landbouwers. De ZMF pleitte er gisteren voor het reglement zo aan te passen dat de algemene besturen voor drachten per categorie maken voor de leden van het dagelijkse bestuur. Nogal wat statenfracties voelden gisteren voor die opzet. De PvdA verklaarde de samenstelling van de dagelijkse besturen nu 'wel erg eenzijdig' te vinden, de CDA'er De Boe stelde dat 'de burger gewoon aan de kant wordt gezet'. Omdat de waterschappen boven de Westerschelde gaan fuseren, is de definitieve samenstelling van de top van dat nieuwe water schap pas begin 1996 bekend, in Zeeuws-Vlaanderen is het wach ten tot de nieuwe verkiezingen, in 1998. CDA-Gedeputeerde Dek gaat het voorstel om met voordrachten te werken, bespreken in het college van GS, zo beloofde hij.

de Stem | 1994 | | pagina 11