DE STEM Raad moet beslissen over WOV Oostburgse ondernemers bang voor actie van boze Bressiaanders Muzikale hoogstandjes op Play-in Sluiskil College Borsele verdeeld over resultaat onderhandelingen met provincie 'Inbreng ZMF vermindert bij fusie waterschappen Techno Track tilt Terneuzen naar jaar 2000 CD A-fractie in Hulst wil meer ruimte voor boeren Wethouder Bolijn boos en verdrietig over reacties op plan sporthal Breskens Meteen kleintje; in DE STEM A5 Vandaag berging autoscliip Aya II Eerste voorstellingen film 6Het geheim van Ossenisse' Terneuzenaren gepakt met drugs Infobus over gft in Terneuzen u«akt u een dikke kans op succes Inderdaad een heel dikke lans omdat negen van de Hen stem-lezers en -lezeresssen -Tank In week uit in onze „Kleintjes "-kolommen ki|kt ot er iets van hun gading bij staat Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers Zeeland MAANDAG 28 NOVEMBER 1994 Van onze correspondent Oostburg - De Oostburgse onderne mers vrezen voor de financiële ge volgen als boze Bressiaanders hun eind vorige week uitgesproken drei gement waarmaken en het centrum van Oostburg op de drukste winkel dag van de week blokkeren. Een actiegroep uit het vissersdorp over weegt actie bij wijze van protest tegen het beleid van burgemeester en wethou ders. Die verwijten zij, dat er te weinig voor de belangen van hun dorp wordt opgekomen. Winkeliersvoorzitter Jan van Baar werd door ongeruste collega's opgebeld. Zij vrezen uiteraard dat de klandizie op woensdag, de drukste dag van de week, sterk zal terug lopen. „Wij zijn inder daad bezorgd als het centrum van Oost burg dicht gaat," zegt van Baar. „We kunnen ons best voorstellen dat de Bressiaanders teleurgesteld zijn, maar hun problemen kunnen wij ook niet oplossen. Daar is de gemeenteraad voor." Van Baar is ook van mening dat met een dergelijke actie niet het college de dupe zal worden. „De actievoerders hebben nu nog onze sympathie. Die zouden ze met zo'n actie best eens kunnen verliezen. Iedereen heeft recht om te protesteren, maar de verkeerde moeten niet de dupe worden." De voorzitter van de winkeliersvereni ging maakt zich eveneens zorgen om de uitkleding van de streek. „Kijk maar naar de politie en ambulancediensten met het tijdstip van aanwezigheid bij een ongeluk." Hij vindt dat er voldoen de voorzieningen moeten blijven om jonge gezinnen deze kant op te krijgen. Zeker nu de streek zo vergrijst. Bresssiaander M. den Hamer, die vorige week in deze krant strijdlustig liet weten het centrum plat te gooien van Oostburg, kan de winkeliersvoorzitter nog niks beloven. „Ik kan mij de onge rustheid goed voorstellen. Maar de win keliers moeten afwachten wat er ge beurt. Er komt actie." Burgemeester J. Kruize van Oostburg veroordeelde de op handen zijn actie van boze Bressiaanders in de toespraak die hij afgelopen zaterdagmiddag in IJzendijke hield bij gelegenheid van de officiële ingebruikname van de histori sche abri op de Markt. Op een woens dagmiddag de straten van Oostburg blokkeren past niet in een tolerante democratie, zo zei Kruize. „Ik hoop dan ook dat dit soort gif niet in een jonge democratie wordt gestopt." Van onze verslaggever Borsele - De gemeenteraad van Borsele beslist 8 decem ber over medewerking aan de aanleg van de Wester- schelde Oever Verbinding (WOV). Burgemeester en wet houders leggen de raad een meerderheidsvoorstel voor over het tracé van de aanvoerroute naar de oeververbin ding. Het Borselse college is met uit zondering van wethouder Vol- laard van mening 'dat verdere onderhandelingen met de pro vincie Zeeland nauwelijks nog wezenlijke vorderingen kunnen opleveren'. De meerderheid heeft vrede met het bereikte onderhandelingsre sultaat en stelt de gemeenteraad nu voor daarmee in te stemmen. De volgende stap is het opstar ten van een bestemmingsplan procedure om de aanleg moge lijk te maken. Poot stijf De voorgeschiedenis is genoeg zaam bekend. Borsele hield lan ge tijd de poot stijf waar het de aanvoerroute naar de Schelde- tunnel betrof. Er kon steeds geen overeenstemming met de provin cie worden bereikt over de Bor selse bezwaren tegen het tracé. Dat ging op een bepaald moment zelfs zover dat Gedeputeerde Staten van Zeeland (GS) de ge meente met een aanwijzing dwongen het bestemmingsplan vast te stellen dat nodig was om Van onze verslaggever Terneuzen - Het ber gingsbedrijf Wijsmuller versleept het bij een aan varing op de Wester- schelde zwaar beschadig de autoschip Aya II van daag naar rustiger water. Het schip ligt sinds vorige week maandag, na een aan varing met het binnenvaart schip Mercurius, op een zandplaat bij Ossenisse. Verplaatsing van de Aya II naar het Middelgat bij Hansweert is nodig omdat het schip nu op een erg ongunstige plaats ligt. Daar worden de gaten in de scheepsromp verder ge dicht. Aanvankelijk was het de bedoeling de beschadigde autocarrier gisteren al te verplaatsen. Bergers zijn het hele weekeinde druk be zig geweest om de Aya II gereed te maken voor het transport, maar stuitten daarbij op tegenslag. Het dichten van gaten is minder voorspoedig verlopen dan gedacht. Vandaar dat het verslepen 24 uur is uitge steld. de WOV mogelijk te maken. Te gen die aanwijzing stelde Borse le op haar beurt Kroonberoep in en de gemeente won dat beroep. Door Koninklijk Besluit was na der overleg nodig tussen de ge meente en de provincie. Dat overleg begon dit voorjaar en verliep moeizaam, totdat de pro vincie enkele concessies deed. Nu ligt er zoals bekend een nieuw tracé. De plaats waar de tunnel ondergronds gaat, blijft dezelfde als in het oorspronkelij ke plan. Belangrijkste wijziging is de verplaatsing van het tol- plein naar het noorden. Dit betekent dat de inham Staartse Nol niet hoeft te wor den ingepolderd. Door het verleggen van een in landse dijk langs de weg, wordt het verkeer op de autoroute aan het zicht van de bewoonde we reld onttrokken. Verder zijn er aanpassingen in de verbinding tussen het dorp Borssele en de rest van de gemeente voorzien. De provincie trekt tien miljoen gulden uit om het nieuwe tol- plein en de veertig hectare tus sen de weg en de Westerschelde aan te kleden met bomen, strui ken en al wat de landschappelij ke waarde van het gebied kan verbeteren. Borsele heeft van de provincie verder de toezegging dat bij 's-Heerenhoek een bedrij venterrein mag worden aange legd en dat daar ook extra wo ningen mogen worden gebouwd. Dit eindresultaat van de ge sprekken tussen B en W van Borsele en GS van Zeeland ligt nu in de vorm van een convenant voor aan de gemeenteraad. Wel schuift het tracé zo'n driehon derd meter dichter naar de Tren- teweg en dat levert voor de land bouwers die daar hun bedrijf hebben grotere beperkingen op. Isolatie van het dorp Borsele is niet geheel voorkomen, erkent het college. En ook de verstoring van het landschap tussen Elle- woutsdijk en de Staartse Nol is niet volledig voorkomen. „Wel is sprake van een meer natuurlijke inpassing van het WOV-tracé in het landschap. Waardevol buitendijks gebied zoals de Staartse Nol wordt be houden. Bovendien is de aanlan ding met een tunnel ten opzichte van de oorspronkelijke aanlan ding met een hoge brug een beduidende verbetering uit land schappelijk oogpunt," aldus B en W in het raadsvoorstel. De eindbeslissing ligt bij de ge meenteraad. Die velt het oordeel in de raadsvergadering van 8 december. Aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis te Heinkens- zand. Concentratie bij de muzikanten tijdens de Sluiskilse Play-in. foto camile schelstraete Van onze correspondent Sluiskil - Honderdzestig mu zikanten van harmonie, fan fare en brassbands uit heel Zeeland waren zondag naar 't Meulengat gekomen voor een Play-in van de KNF afdeling Zeeland. Voor de KNF was de play-in te Sluiskil een mijlpaal, vanwege het grote aantal deelnemende muzikanten. De muzikale dag stond dan ook onder technische leiding van enkele grote namen uit de muziekwereld zoals: Jo- han de Witte, Guido Goethals en Frans Kaïjser. Mevrouw R. van de Weijde-Smits opende namens de KNF om tien uur de play-in waarna vijf werken werden in gestudeerd. Na de lunch werd er gezamenlijk gerepeteerd. Vanwege het grote aantal muzikanten zaten deze in de grote zaal en moest het pu bliek later op de dag plaats nemen op het podium. Stipt om half vijf werd begonnen met het slotconcert. Het eerste nummer dat ten geho re werd gebracht was een werk van Johan de Witte met als titel 'Herinnering' Het werk was op gedragen aan zijn overleden jon gere broer aan wie hij veel te danken had. Guido Goethals di rigeerde vervolgens Arlequino. Hongaarse klanken weerklonken in het nummer Puszta. Vervol gens trad de slagwerkgroep op. De play-in werd afgesloten met Indiana Jones. De muzikanten en dirigenten kregen van de bomvolle zaal een daverend ap plaus. Van onze verslaggever Goes - De fusie van de waterschappen boven de Westerschel de dreigt de inbreng van de pas verkozen vertegenwoordigers van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) te verminderen. Dat was de eensgezinde mening van de aanwezigen op de bijeen komst van het waterschapsover- leg van de ZMF. In dat overleg spraken de verte genwoordigers van de ZMF in de waterschappen boven de Wester schelde over de gevolgen van de waterschapsfusie voor natuur en milieu. De ZMF wil dat het nieuwe waterschap zo snel mogelijk een integraal kustbeheersplan op stelt, waarin niet alleen aan dacht is voor de veiligheid maar ook voor de belangen van natuur en milieu. De ZMF-vertegenwoordigers vinden verder dat de fosfaat- en stikstofvermindering krachtig moet worden aangepakt. Om de kwaliteit van het oppervlakte water te verbeteren, moeten ge meenten meer inspanningen doen om hun riooloverstorten te saneren. Tot slot vindt de milieufederatie het van belang dat het nieuwe waterschap meer geld uittrekt en mensen inschakelt voor het ge ven van voorlichting. Van de dertien ZMF-kandidaten bij de waterschapsverkiezingen van april dit jaar kregen er acht een zetel in de algemene verga dering. Ook is een lid van de federatie vertegenwoordigd in het dagelijks bestuur van het waterschap Walcheren. Van onze correspondent Terneuzen - De stad van de Vliegende Hollander stond het afgelopen weekend in het teken van het digitale tijdperk. Computers, inter actieve systemen en prakti sche toepassing werden op diverse lokaties gepresen teerd tijdens deze mega-ge- beurtenis. Tijdens de Techno Track Ter neuzen (TTT) werkten voor het eerst drie computerclubs uit de regio samen. In het personeels- gebouw van DOW hadden de leden van HCC, CCC en HCC Dow hun computers uitgestald. De Hobbycomputerclub van Dow trad op als gastheer. Alle onderafdelingen zoals Win dows, midi, games, PD, Video en programmeren waren met een stand aanwezig. Bezoekers kregen tekst en uitleg over de systemen en de werking van een en ander. Er waren doorlo pend demonstraties van muziek maken met de computer. Be halve voor de echte 'freaks' was het voor een geïnteresseerde bezoeker zeker de moeite waard. Nieuwe technologie werd ook gedemonstreerd bij zo'n 15 deelnemende zaken. Bij Henno Cysouw kon je wegdromen en bij jezelf een kick opwekken met de Cyberspace 3D. Middels een koptelefoon werden de her senen onderworpen aan tech- nomuziek. Een speciale bril die kleuren op het netvlies projec teerde, deed de rest. Even verderop ondergingen de bezoekers een tweede sensatie. Virtual Reality Movies, oftewel interactief deelnemen in een Behalve voor de echte 'freaks' was Techo Track Terneuzen ook voor de jeugdige bezoekers de moeite waard. foto camile schelstraete film. Een handschoen regis treerde de bewegingen en bracht deze in beeld. Een Ter- neuzense chirurg toonde veel interesse. „Zo kun je vanuit je studiekamer een operatie voor bereiden. Je ziet precies wat je doet." Ariel Meeusen, de bedenker van het evenement, was tevre den. „Terneuzen was het afge lopen weekend echt centrumge meente en had veel te bieden. Het was een schot in de roos. Voor de deelnemers was het zeker ook geslaagd. Er zijn al aanmeldingen voor volgend jaar." Meeusen zit niet stil en hoopt nu een voedingsbodem te hebben voor verdere activitei ten. „De tijd van de beurs is voorbij. Ondernemers willen hun doelgroep in de eigen zaak ontvangen. Samen met gratis vervoer hebben we een succes formule. Dat is nu wel geble ken." Van onze correspondente Ossenisse - Hans Heijnen maakte het afgelopen jaar vele filmopnamen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Het uiteinde lijke resultaat is teruggebracht tot een televisiedocumen taire die eerst in Ossenisse wordt vertoond. Hans Heijnen filmde het alledaagse leven van het dorp dat aan de voet van de Scheldedijk ligt. Hij ontdekte enkele opmerkelij ke karaktertrekken schoot uren film vol en reduceerde het materiaal na een strenge selectie tot twee documentaires van iedere 50 minuten. Hij noemde zijn documentaires 'Het geheim van Ossenisse'. En ze worden door de VPRO op de televisie getoond. Vrijdag 9 december worden de beide documentaires echter eerst getoond in het dorpshuis 'Hof ter Nesse', als een soort dankbe- toon aan de bevolking die Hans Heijnen en zijn cameraploeg alle medewerking gaf. Het eerste deel wordt vertoond om 19.30 uur en deel 2 om 21.00 Van onze verslaggever Hulst - De CDA-fractie in de Hulster gemeenteraad heeft het 'onaanvaardbaar' uitgesproken over het bestemmingsplan buitengebied, zoals dat in voorontwerp is gepresenteerd. Met name is het CDA het niet eens met de grote gebieden die een landschappelijke en ecologische waarde hebben gekregen. CD A-woordvoerder J. Steijaert zei dat tijdens de raadsvergade ring. In het gepresenteerde ont werp is maar een betrekkelijk klein gedeelte opgenomen als puur agrarisch gebied. Daar zijn de boeren heer en meester. Op het grootste deel van het buiten gebied zijn echter in het ontwerp nogal wat beperkingen gelegd op de agrarische bedrijfsvoering. „Onaanvaardbaar," aldus Steij aert. „Als je op een gebied een maal beperkingen legt, krijgt je die er nooit meer af." Steijaert waarschuwde voor ingrijpende gevolgen voor veel afgrarische bedrijven in de betrokken gebie den. Het CDA wil dan ook dat het puur agrarisch gebied wordt vergroot. Dat er beperkingen worden op gelegd aan bedrijven nabij woonbebouwing of natuurgebie den vindt het CDA redelijk. „Maar bufferzones moeten ei genlijk binnen een natuurgebied liggen en niet erbuiten," stelde Steijaert. Hij concludeerde bo vendien dat het aangegeven fou- rageergebied voor ganzen uit Saeftinghe veel te groot is inge- Van onze correspondent Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie heeft het afgelopen week einde in Terneuzen twee mannen aangehouden in het bezit van verdovende middelen. Een van hen werd zondagaochtend vroeg aangehouden in de Noordstraat. In eerste instantie op verdenking dat hij illegaal in ons land ver bleef. Hij bleek tevens tweehon derd gram heroïne op zak te hebben. Verhoor van de man en nader onderzoek leidde de politie naar een woning in de Scheldestad. Ook daar vonden de agenten heroïne of cocaïne. Deze man is eveneens aangehouden en over gebracht naar het politiebureau aan de Rosegracht. tekend. „Dat wijzen we af," be toogde Steijaert. Th. Blommaert (D66) benadruk te nog eens dat zijn fractie er heel anders over denkt. In de visie van D66 mag er aan het voorontwerp niet meer getornd worden. De uitkomst zal straks wel ergens in het midden komen te liggen, zo viel te proeven uit de antwoorden van wethouder G. van de Voorde. Die wees erop dat het voorontwerp zeker geen vaststaand gegeven is. De ge meente is nu druk doende alle reacties op het plan te bestude ren. Vervolgens moet er dan een ontwerp-bestemmingsplan bui tengebied uit de bus rollen. Van onze verslaggever Terneuzen - In verschillende wijken in Terneuzen en in de omliggende dorpen is deze week en ook op 9 en 10 december een informatiebus aanwezig om belangstellen den gelegenheid te geven meer informatie te krijgen over het gescheiden ophalen van het groente-, fruit- en tuinafval (gft). De informatiebus staat maandag 28 november van 16.00 tot 18.30 uur op het Plein in Zaamslag, op dinsdag 29 november van 10.30 tot 13.00 uur op de Markt in Biervliet en van 16.00 tot 18.30 uur op het Molenplein in Hoek, op woensdag 30 november van 10.30 tot 18.30 uur op de Markt in Terneuzen, op donderdag 1 december van 10.30 tot 13.00 uur op het parkeerterrein Zuid polder in Terneuzen en van 16.00 tot 18.30 uur op het Ir. Lelyplein in Sluiskil, op vrijdag 9 december van 10.30 tot 18.30 uur op het parkeerterrein Zuid polder in Terneuzen en op zater dag 10 december van 10.30 tot 16.00 uur op de Markt in Ter neuzen. Van onze correspondent Oostburg - Boos en verdrietig is de Oostburgse wethouder C. Bolijn-Hertzberger over de houding Bressiaanders. Boos om dat ze vindt dat de bevolking blij moet zijn met een sporthal in de nabijheid van het dorp. Verdrietig, omdat de Bressiaan ders de plannen rond de gymzaal niet helemaal zien zitten. In het geval van de sporthal, vindt zij de reacties gewoonweg onbeschoft. De plek is volgens haar ideaal en zal alleen nog maar beter worden omdat er aan de bereikbaarheid wat gedaan zal worden. „In de steden liggen dergelijke complexen vaak op industrieterreinen. Idealer kan niet." Zij vindt dat de Bresssiaanders in hun handjes mogen knijpen dat er een dergelijke voorziening komt. „Op deze manier is een zwembad en sporthal rendabel te maken." Zij voegt er aan toe dat het college alles in het werk stelt om de verenigingen voorrang te la ten krijgen bij het invullen vna het gebruik. De commotie rond de gymzaal begrijpt zij niet goed. „Ik zit helaas met een erfenis van twee wethouders die geen knopen konden doorhakken over het ge bouw de Uitkomst. Nu probeer ik kort en zakelijk te werken en overtreed allerlei financiële re gels, en dat is het nog niet goed." Bolijn denkt met de plannen voor een nieuwe voorziening aan de gymzaal, een goed multifunc- tioneelcentrum te kunnen creë ren. Aan de gymzaal komt een ruimte van ongeveer honderd vierkante meter met opbergkas- ten. Verder is er een aparte in structieruimte voor de muziek en gelegenheid om koffie te zetten. De grote uitvoeringen, voor de toneel onder andere, zullen moe ten plaats in de gymzaal. Die krijgt een facelift en bij uitvoe ringen worden er platen gelegd. Een podium zal dan gehuurd moeten worden. De wethouder vraagt zich af, wat de Bressiaanders dan eigen lijk willen. „Het zijn maar enke len die hard schreeuwen. Ik vraag mij of dit door de hele bevolking van Breskens gedra gen wordt." Ruimte voor een gesprek geeft zij niet meer. „Ze hadden eerst naar mij moeten komen. Die moed hadden ze niet."

de Stem | 1994 | | pagina 7