Moslims willen bestand in Bihac De voordelige decemberzegeis zijn er weer. OP=OP! J OP=OP! Italiaanse politie-agenten vormden terreurbende Nog geen Bosnisch-Servische reactie op VN-voorstel, gevechten houden aan Leger Tsjetsjenië slaat bestorming oppositie af Vaticaan steunt Berlusconi Telefoon crisiscentrum 'roodgloeiend' cresta SONY de stem BUITENLAND A4 Rabbi vermoord op Westoever BUITENLAND KORT post DRAADLOZE TELEFOON TYPE MCP-14 Kiest uit 12 kanalen. Met intercom, oproepfunctie, 10 geheugens en laatste nummer herhaling. Verkrijgbaar in zwart of beige. n m. stelbaar. >ren, )oor- WALKMAN TYPE WM-EX21 Met bandkeuzeschakelaar en anti-rolling mechanisme. Inclusief hoofdtelefoon en broekriemclip. Werkt op 2 penlite batterijen (excl.) of via adapter (excl.). Sonyprijs 70.- MAANDAG 28 NOVEMBER 1994 Van onze correspondent Rome - Zes jaar lang heeft Noordoost-Italië geleefd in angst voor de 'Bende van de uitte Uno', ook wel bekend onder de naam 'Falange Ar- mata' ('Gewapende Schare'), pe groep levensgevaarlijke criminelen blijkt voor het merendeel te bestaan uit po- litie-agenten. Ze pleegden tussen 1987 en vorig ,aar circa 50 overvallen op ban ken en winkels. Zij voerden ook terroristische acties uit tegen ca rabinieri en zwarte immigran ten. bende die haar naam ont leende aan de gestolen witte Fiats Uno met behulp waarvan zij haar misdrijven pleegde, heeft in totaal zo'n 20 moorden op haar geweten. Het meest be rucht werd zij door de aanslag op ene patrouillewagen in Bo logna op 4 januari 1991, waarbij drie jonge carabinieri koelbloe dig werden afgemaakt. Verder werden onder meer twee zigeu ners en twee Senegalezen ge dood bij overvallen op woonwa genkampen, waarbij met mi trailleurs op de bewoners werd geschoten. De militaire precisie waarmee zowel de overvallen als de aan slagen werden uitgevoerd, deden vermoeden dat het niet om ge wone misdadigers ging, maar om een soort van criminele terroris ten van uiterst rechtse signatuur. Ook de groep zelf maakte daar geen geheim van door de voor naamste moordpartijen op te ei sen onder de naam 'Gewapende schare' met een duidelijke ver wijzing naar de 'Falange', de partij van het Franco-bewind in Spanje. Na jaren van speurwerk heeft de Italiaanse politie in de afgelopen dagen de hand weten te leggen op vier leden van de bende. Tot hun ontzetting moesten de re chercheurs daarbij constateren dat drie van hen zelf politie agenten waren, terwijl twee an dere agenten nog worden ge zocht. De vier gearresteerden zijn de drie broers Fabio, Alber to en Roberto Savi. De eerste is vrachtwagenchauffeur en de bei de anderen zijn politie-mannen respectievelijk in Rimini en Bo logna, waar ook een collega van Roberto Savi, Pietro Gugliotta, is gearresteerd. Uit de bekentenissen van de vriendin van Fabio Savi, een 19-jarige Roemeense, is gebleken dat de bende-leden hun overval len pleegden met gebruik van gegevens die zijzelf en hun colle ga's opdeden tijdens hun pa trouilles. De bende-leden bij wie thuis voor honderdduizenden guldens in contanten werd aan getroffen, was het echter niet alleen om het geld te doen. Alle leden waren wapenfanaten, haatten negers en zigeuners en organiseerden tevens schietpar tijen om het schieten zelf. Zij beschouwden zichzelf als een soort rambo's die op eigen houtje een etnische schoonmaak zouden doorvoeren. Daarin lijken zij op een andere Noorditaliaanse cri minele terreurgroep, de 'Bende van de Coöp', zo genoemd naar de 'rode' Coöp-winkels die zij bij voorkeur overviel. Deze bende bleek voor een deel uit leden van de geheime dienst te bestaan en telde tenminste één voormalig lid van de beruchte 'Bende van Nijvel' die aan het begin van de jaren '80 terreur zaaide in Bel- gië. De Bolognese hoofdcommissaris Aldo Gianni heeft namens zijn corps de stad zijn excuses aange boden. Vanuit Rome is een gron dige controle van de plaatselijke politie-apparaten gelast. De oenae cue naar naam om- gescnoien. ixa jaren van speurwerx neen ae rtooerto oavi, rieuo u-uguuua, tijen om net scmeten zen. aige controle van ae leende aan de gestolen witte De militaire precisie waarmee Italiaanse politie in de afgelopen is gearresteerd. Zij beschouwden zichzelf als een politie-apparaten ge Sarajevo/Zagreb (rtr/dpa/afp) - De Bosnische moslimre gering in Sarajevo is zondag akkoord gegaan met een staakt-het-vuren in de moslimenclave Bihac. Het voor stel kwam van de Verenigde Naties, die het plan ook aan de Servische troepen voorlegden. Hun antwoord was zondagavond nog niet bekend. Zij pleitten eerder in een eigen voorstel voor een bestand en een politieke oplossing voor heel Bosnië. Volgens de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Andrej Kozyrev steunt de Servi sche president Slobodan Milose vic zo'n voorstel. Hij zou de Serviërs in Bosnië onder druk zetten om een bestand in Bihac te accepteren. Kozyrev zei dit na afloop van een bezoek aan Bel grado. Het VN-plan voorziet in een de- militarisatie van de enclave. Zo wel Serviërs als moslimtroepen moeten zich terugtrekken, waar na de VN de stad kunnen over nemen. „Er moet een staakt-het- vuren komen. Dan kunnen de troepen zich naar het noorden terugtrekken", aldus vice-presi dent Ejup Ganic na afloop van regeringsberaad in Sarajevo. Bi hac is omsingeld door de Ser- Jeruzalem (rtr/dpa) - Op de Westelijke Jordaanoever is zon dag een rabbi om het leven ge komen en een politieman ernstig gewond geraakt. De auto waarin zij zaten werd door onbekenden beschoten en sloeg over de kop. Het is onduidelijk of de rabbi, het 33-jarige hoofd van een joods seminarie in de nabijgele gen nederzetting Utniel, door ge weervuur of door het omslaan van de auto werd gedood. Volgens de Israëlische radio heeft de militaire vleugel van de islamitische organisatie Harnas in een telefoongesprek met het station de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Het Israëlische leger en de politie begonnen onmiddellijk een mas sale klopjacht waarbij verschei dene Palestijnen voor verhoor zijn meegenomen. In de Gazastrook gaven zaterdag zo'n dertigduizend Palestijnen gehoor aan een oproep van Ha mas om te demonstreren. De betoging was bedoeld als eerbe toon aan een voormalige Ha- masleider maar werd vooral ge bruikt om kritiek te spuien op Israël, PLO-leider Yasser Arafat en het akkoord tussen Jeruzalem en de PLO. Ferrara doelde daarmee op een hoofdartikel dat eerst in de krant van de Italiaanse bis schoppenconferentie Avvenire is verschenen en vervolgens nog eens in het Vaticaanse dagblad Osservatore Romano. In het stuk worden de leiders van de (oppo sitionele) Italiaanse Volkspartij PPI. de erfgenaam van de voor malige christendemocratie, ge waarschuwd om niet in zee te gaan met de Lega Nord en de linkse oppositie, omdat dit in strijd zou zijn met de wens van de kiezers die op 27 maart voor de rechtse coalitie hebben geko- Oplichterij „Het zou je reinste oplichterij zijn. Dat zegt de paus zelf!" verklaarde Ferrara. Het Vaticaan, dat in de Italiaan se politiek nog altijd een niet te onderschatten rol speelt, heeft van oudsher weinig op met de 'goddeloze vrijdenkers' van links. De plannen van de Lega om de nationele eenheid teniet te viërs, alleen naar het noorden is nog een smalle doorgang vrij. De VN-Veiligheidsraad veroor deelde de Servische opmars in noordwest-Bosnië voor de zo veelste keer. De gevechten rond Bihac gingen het afgelopen weekeinde echter gewoon door. De stad, officieel door de VN als beveiligd gebied bestempeld, lag onder artillerie- en tankvuur. In de straten vochten Serviërs en moslims man-tegen-man. De situatie in de stad is de afgelopen dagen steeds nijpen der geworden, zo constateerden diverse VN-woordvoerders. De vierhonderd moslimverdedigers zijn zondag niet verder terugge slagen, maar de strijd was het ziekenhuis van de stad al tot op een kilometer genaderd. Het ge bouw staat in een open ruimte zonder bescherming tegen in slaande granaten. Er liggen vol gens schattingen van de VN 2.000 gewonden. De VN hebben de partijen herin nerd aan de Conventie van Genève, die het vechten in de buurt van een ziekenhuis ver biedt. De Serviërs en de moslims proberen het hospitaal sindsdien te ontzien, aldus woordvoerder Edward Joseph vanuit Zagreb. De Amerikaanse minister van Defensie William Perry zei zon dag dat de Serviërs niet te stop pen zijn met luchtaanvallen al leen. „Ze kunnen de stad inne men als ze dat willen." Lucht aanvallen zijn zinloos geworden, aldus de Amerikaan. Hij ver klaarde tegelijkertijd dat de Ver enigde Staten geen grondtroepen sturen. Zaterdag wilde de Navo aanval len uitvoeren nadat twee Engelse vliegtuigen met raketten werden bestookt. De VN weigerde echter toestemming te geven voor de acties. VN-waarnemers menen dat de eventuele val van Bihac het ein de van de VN-vredesoperatie in Bosnië zal inluiden. „We zullen nadenken over een waardige te rugtrekking," aldus een VN- functionans. Hij zei te hopen dat de hulpkonvooien deze winter nog doorgaan, maar daaraan te twijfelen. De Navo zou de gevaarlijke eva cuatie van de 23.000 blauwhel men met soldaten moeten bege leiden. Behalve Europese troe pen zouden dan 2.000 Ameri kaanse mariniers kunnen wor den ingezet. Een tank en een trolleybus teruggetrokken na een mislukte Moskou/Grozny (dpa/rtr/afp) - Het offensief van door Mos kou gesteunde verzetsgroe pen in Tsjetsjenië tegen de hoofdstad Grozny is mislukt. De oppositie gaf zondag toe dat zij meer hulp nodig heeft om de Tsjetsjeense leider, ge neraal Dzjochar Doedajev, af te zetten. De rebellen waren vrijdag met branden uit in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. De troepen van de oppositie hebben zich aanval op Grozny. foto epa de bestorming van Grozny be gonnen. moesten zich na zware verliezen in de nacht van zaterdag op zondag terugtrek ken in hun stellingen op enkele tientallen kilometers van de hoofdstad. Zaterdag hadden zij nog gezegd de macht in de afval lige republiek in de noordelijke Kaukasus te hebben overgeno men. Rebellenleider Oemar Avtoerchanov verscheen op de televisie en eiste de overwinning op. Avtoerchanov is voorzitter van de Voorlopige Raad, de voor naamste oppositiebeweging in het land. Hij krijgt openlijk steun van Moskou. Tsjetsjenië scheidde zich drie jaar geleden eenzijdig van Rusland af. Het Tsjetsjeense regeringsleger sprak van zware gevechten die aan meer dan 200 mensen het leven hebben gekost. Ook zou den tientallen Russische militai ren die aan de kant van de rebellen vochten, gevangen zijn genomen. Maar deze gegevens zijn volgens waarnemers ter plaatse erg overdreven. Moskou, dat de oppositie finan ciële en logistieke steun verleent, ontkende zondag opnieuw dat het direct bij de gevechten be trokken is. Van onze correspondent Rome - „Zwitserse Garde, bedankt! We hadden Uw steun hard nodig!" Opgetogen reageerde de Italiaanse regerings woordvoerder Giuliano Ferraro op de stellingname van het Vaticaan. Dat is op de bres gesprongen voor het door ruzies en schandalen geplaagde kabinet van Silvio Berlusconi. doen hebben bij het Vaticaan nooit enig begrip gewekt. In het artikel werden die beide beleids lijnen nog eens duidelijk bena drukt. Voor de conservatieve katholiek Rocco Buttiglione, die niet alleen leider is van de PPI, maar ook een gewaardeerd raad gever van Johannes Paulus II, betekent dit inderdaad dat een verbond met links en de Lega, waarover in de afgelopen dagen druk is gespeculeerd als moge lijk alternatief voor Berlusconi's rechtse coalitie, nu uit den boze Tegenslag Berlusconi, die aan het begin van deze week zich tegenover de Milanese rechter van instructie Antonio Di Pietro zal moeten verdedigen tegen de beschuldi ging van corruptie, heeft een verdere tegenslag moeten incas seren van het Constitionele Hof. Dit hoogste rechtsorgaan heeft beschikt, dat de premier afstand moet doen van tenminste twee van zijn drie landelijke tv-zen- ders. Antwerpen pakt drankmisbruik aan Van onze correspondent Antwerpen - Het Antwerpse gemeentebestuur gaat het ei gen personeel, politie-agen ten en brandweerlieden voor op, vanaf 1 januari op gezette tijden aan een alcoholtest te onderwerpen. College en wethouders van Ant werpen hebben besloten enkele toestellen aan te schaffen waar mee het percentage alcohol in het bloed van de personeelsleden kan worden gemeten. Het stads bestuur heeft de ambtenaren in twee categoriën ingedeeld: poli tie, brandweer en ambtenaren die een veiligheidsrisico lopen en de werknemers die gewoon aan het bureau zitten. Alcoholmisbruik is volgens een inspecteur bij de gemeente Ant werpen altijd een probleem ge weest. Er bestond echter geen huishoudelijk reglement om daartegen op te treden. Dat ver andert nu. Personeel dat in ken nelijke staat van dronkenschap op het werk verschijnt moet ver plicht een alcoholtest ondergaan. Wie 0,22 promille in het bloed heeft, riskeert meteen een sanc tie. De vakbonden zijn tegen de ver plichte alcoholtest. De politie bond reageerde gisteren ont steld, omdat de maatregel de indruk zou wekken dat juist bij politie en brandweer het meest gedronken wordt. „Uitgerekend bij de politie is geen alcoholhou dende drank te krijgen, terwijl bij de andere diensten je vaak moet laveren tussen de kratten bier en flessen sterke drank," aldus de verklaring. De liberale ambtenarenbond is van mening dat de maatregel de privacy aantast en in strijd is met de mensenrechten. Alleen de politie zou alcoholtest mogen uitvoeren, beweert de bond. Vol gens de gemeente volstaat het nieuwe huidshoudelijke regle ment om per 1 januari zelf de eigen ambtenaren te gaan con troleren. En dat gebeurt niet door politie. Familieleden van Nederlandse blauwhelmen ongerust over hun lot Van onze verslaggever Den Haag - Het crisiscen trum van Defensie draait op volle toeren. Familieleden van Nederlandse VN-mili- tairen in Bosnië kunnen er dag en nacht met vragen terecht. De telefoniste van het ministe rie in Den Haag waarschuwt. „Er zijn nog 27 wachtenden voor u." En de voorlichter van dienst ('Ik kom er gewoon niet doorheen') kan alleen op alge mene vragen een antwoord ge ven. Het crisiscentrum van De fensie wordt zondagavond plat gebeld door bezorgde ouders en partners van Nederlandse VN-militairen in Bosnië. De lijn staat sinds drie uur 's mid dags 'roodgloeiend'. Familie „De eerste vraag is: 'Zit mijn familie erbij?," zegt luitenant E. Buskens van de legervoor- lichtingsdienst. Hij heeft on verwacht een drukke piket dienst. Hoeveel Brabanders en Zeeuwen onder de door Bosni sche Serviërs vastgehouden blauwhelmen zitten heeft De fensie niet paraat. Namen van familieleden geeft het crisis centrum niet door. „Zodra er nieuws is brengen we dat zelf naar buiten via de media," zegt de voorlich tingsofficier. „De laatste be richten zijn dat de Nederlan ders het goed maken. Wij spre ken ook niet van gijzelen zoals het NOS-journaal doet." Gijze len is volgens hem 'een te zwaar woord'. Ongeloof Verontruste familieleden van blauwhelmen reageren soms met ongeloof op de geruststel lende mededelingen van het crisiscentrum. Enerzijds willen ze het liefst horen dat er met hun partner, 'zoon of broer niets aan de hand is. Ander zijds wantrouwen zij de infor matie. De achterblijvers in Nederland hebben een telefooncirkel op gericht. „Zij zijn ongerust, zit ten met de vraag of het goed afloopt en willen hun onmacht kwijt. Dan helpt het als je tegen iemand aan kunt pra ten," zegt Mieke Sengers van het Thuisfrontcomité. Bezorgd Ook de vakbonden tonen zich bezorgd over het lot van de geblokkeerde Nederlandse VN- militairen. „Als humanitair op treden niet meer kan, dan is het tijd je af te vragen wat je daar nog doet," zegt voorzitter W. Gooyers van de CNV-bond Acom. B. Snoep, de eerste man van de federatie van militair perso neel AFMP, stelt vast dat zon der de inzet van VN-troepen voormalig Joegoslavië een groot kruidvat zou zijn. Hij wil zich niet mengen in de vraag of de risico's voor Nederlandse militairen nog aanvaardbaar zijn. Snoep: „Maar de discussie krijgt een wending als de eerste 'body-bags' (lijkzakken) op Schiphol zouden arriveren." Paus benoemt 30 kardinalen Vaticaanstad - Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag tijdens een plechtige bijeenkomst in de Sint Pieter 30 nieuwe kardina len benoemd. Daarmee is het totaal aantal kardinalen tot 167 gestegen. Er zijn twee Nederlandse kardinalen: Willebrands en Simonis, die respectievelijk in 1969 en 1985 kardinaal werden. Volgens het kerkelijk recht kunnen zij meedoen aan het conclaaf, waar ze uit hun midden een nieuwe paus kiezen. Verder is het college van alle kardinalen het hoogste adviesor gaan van de paus. Nederlander vermoord in Suriname Paramaribo - De Surinaamse politie stelt een onderzoek in naar de roofmoord op de 61-jarige Nederlandse evangelist Reinier Boerma. Hij werd donderdagavond in zijn woning in Paramari bo doodgestoken. Boerma deed evangelisatiewerk bij de Vrijge maakte Gereformeerden. Amelio wint Europese Filmprijs Berlijn - Regisseur Gianni Amelio heeft zondag voor de derde maal de Europese Filmprijs gewonnen. De 49-jarige Italiaan werd ditmaal onderscheiden voor zijn film 'Lamerica', die verhaalt over de lotgevallen van een Italiaanse gelukszoeker tegen de achtergrond van een veranderend Albanië. De film ontving in september tijdens het filmfestival van Venetië al een Zilveren Leeuw voor de beste regie. Amelio won reeds in 1990 en 1992 de officieel 'Felix' geheten prijs, die de Europese Filmacademie als een soort 'Europese Oscar' uitreikt. Prijzen voor de beste regisseur en beste acteur/ actrice werden dit jaar niet verleend, volgens juryvoorzitter Wim Wenders omdat het geld op was. 'Geen mensenrechten in Irak1 New York- De speciale VN-rapporteur voor Irak, Max van der Stoel, heeft de Iraakse regering beschuldigd van 'openlijk terrorisme' tegen haar volk. „Er bestaan geen mensenrechten in Irak en we kunnen werkelijk spreken van een barbaars regime." Eerder deze week verscheen er een rapport van Van der Stoel waarin staat dat het regime van Saddam Hussein een x laat branden in de voorhoofden van deserteurs, dieven de rechter hand afhakt en dissidenten vermoordt. Het rapport zal waar schijnlijk de weerstand binnen de VN-Veiligheidsraad tegen de opeheffing van de economische sancties tegen Irak vergroten. Het rapport is gebaseerd op interviews met Irakezen in Koeweit, Iran en Groot-Brittannië en berichten uit de Iraakse media. Aartsbisschop El Salvador overleden San Salvador - De aartsbisschop van El Salvador, Arturo Rivera Damas, is zaterdag op 71-jarige leeftijd in San Salvador overleden aan een hartaanval. Rivera Damas was gedurende de twaalfjarige burgeroorlog een onvermoeibaar criticus van schendingen van de mensenrechten. Rivera Damas werd aarts bisschop, nadat zijn voorganger Oscar Arnulfo Romero door een rechts doodseskader in maart 1980 tijdens het bedienen van een mis werd vermoord. Romero werd omgebracht, omdat hij een einde eiste aan de schendingen van de mensenrechten en regeringsmilitairen op- nep bevelen tot doden en gewelddaden te negeren. Tijdens de burgeroorlog kwamen 75.000 mensen om het leven. Nog geen college Antwerpen Antwerpen - Zes weken na de Belgische gemeenteraadsverkie zingen heeft Antwerpen nog steeds geen nieuw bestuurscollege. Gisteravond is het overleg over een vier partijen-coalitie afge sprongen wegens ruzie over de portefeuilleverdeling. Antwerpen '94 eiste vier wethoudersposten op. De socialisten gaan daaar niet mee akkoord. Socialisten, Antwerpen '94 - een kartel van christen-democra ten, Vlaams nationalisten en onafhankelijke burgers - liberalen en groenen waren in Antwerpen de verliezers van de lokale verkiezingen van 9 oktober. Die verkiezingen werden gewonnen door het extreem-rechtse Vlaams Blok, dat 28 procent van de stemmen kreeg en inmiddels de grootste partij in de gemeente raad is. Aangezien niemand met het Vlaams Blok een coalitie wilde vormen, waren de verliezers tot elkaar veroordeeld. Volkswagen komt met nieuwe Kever Wolfsburg - Volkswagen komt aan het eind van de jaren negentig met een nieuwe versie van de Kever. VW presenteerde begin dit jaar op een autotentoonstelling in de Amerikaanse stad Detroit al een prototype van het nieuwe model onder de naam 'Concept 1'. De produktie moet in 1998 of 1999 beginnen, vermoedelijk in Mexico, het enige land waar nu nog de oude Kever wordt gemaakt. De koopprijs zal rond de 21.000 gulden liggen. Gebedsdienst voor slachtoffers Estonia Zeker 800 nabestaanden van slachtoffers van de ramp met de veerboot Estonia namen zaterdag deel aan een gebeds dienst op volle zee. Aanwezigen uit Estland, Letland en Finland herdachten de slachtoffers van de scheepsramp op de plaats waar eind september 912 passagiers en beman ningsleden het leven lieten. De Zweedse staatskerk trok een aanvankelijke toezegging voor deelname in, na protesten van nabestaanden van de 500 Zweedse slachtoffers. Die bekriti seerden de gebedsdienst omdat die kan worden beschouwd als een begrafenis op zee. De meerderheid van de nabestaan den in Zweden eist dat het scheepswrak van de Estonia met daarin de lijken, wordt gelicht. foto epa (ADVERTENTIE

de Stem | 1994 | | pagina 5