Gesnik op Capitol Hill 'Ver! 'Nederland is nog lang niet veilig genoeg' Netelenbt Veel belangstelling voor rechtszaak tegen seriemoordenaar Rigo Duizenden werkloos na de 'aardbeving' in Amerikaans Congres n yn -DE STEM- Voorzitter La| Vakbond niel van banenvei DE STEM De keuze tussi DE STEM DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Burl- en groteske rijmen (40) FLODDERS cM Q Heruitvinding MAANDAG 28 NOVEMBER 1994 /\2 Door Henk Langenberg Bratislava - Hij wordt 'het monster van Bratislava' genoemd. De 39-jarige Slowaak Ondrej Rigo, die vanaf vandaag in de Slowaakse hoofdstad terecht staat, trok vanaf juni 1990 moordend door Duitsland, Nederland en Slowakije. Rigo doodde in nauwelijks een jaar tijd negen vrouwen die hij daarna seksueel misbruikte. Waar in de Verenigde Staten seriemoordenaars al bijna 'ge woon' zijn en via films en boe ken zelfs een cult-status hebben verworven, zijn ze in het moder ne West-Europa (nog) tamelijk uniek. Daarom bestaat voor de rechtszaak tegen de Slowaak in binnen- en buitenland grote be langstelling. Europese politiex- perts en gedragskundigen heb ben hun komst in Bratislava al aangemeld. Rigo stond bekend als een ordi naire dief. Elf keer zat hij in een Tsjechische of Slowaakse gevan genis wegens diefstal. Na de al gemene amnestie van president Havel in 1990 ontpopte hij zich tijdens zwerftochten door West- Europa als een meedogenloze vrouwenmoordenaar. In een jaar tijd sloeg Rigo in Amsterdam, München en Bratislava negen keer toe. Hij zocht zijn slachtoffers van te voren uit en opereerde steeds volgens dezelfde methode. Via openstaande ramen kwam hij op blote voeten binnen. Zijn sokken over de handen getrokken om geen vingerafdrukken achter te laten. Hij had een verschrikkelij ke 'handtekening'. Hij overviel zijn slachtoffers in hun slaap en sloeg ze met een zwaar voorwerp de hersens in. Daarna had hij gemeenschap met de lijken. Ver volgens verzamelde hij trofeeën. Van alle slachtoffers nam hij juwelen, geld of horloges mee. Seriemoordenaars keren, zo we ten gedragsdeskundigen, vaak weer terug naar de plaats van het misdrijf. Ook Rigo deed dit. Hij werd in april 1992 in Bratis lava aangehouden, op blote voe ten en zijn sokken in zijn broek zak, op de plek waar hij ooit een vrouw vermoord had. Er zijn twee types seriemoorde naars. De ene groep krijgt via ingebeelde stemmen de opdracht om te moorden. De andere groep raakt seksueel opgewonden van het verkrachten en vermoorden (niet noodzakelijk in die volgor de) van hun slachtoffers. Rigo hoort in die laatste categorie thuis. Vanwege de scherpere so ciale controle en het hogere per centage van opgeloste misdrij ven in Europese landen, komen seriemoordenaars hier zelden tot de hoge aantallen slachtoffers. Maar door de eenwording van Europa kan daarin verandering te komen. Wat Rigo in de kaart speelde was juist het wegvallen van de grenzen in West-Europa. Daardoor kon de man begin 1990 ongestoord zijn lusten bot vieren op achtereenvolgens twee vrouwen in München en de 56-jarige Marie van de Werf in Amsterdam. Terug in Bratislava vermoordde en misbruikte Rigo tussen september 1990 en juni 1991 zes andere vrouwen en ver wondde er één zwaar. De Slowaakse politie, die ook beschikt over DNA-testen van het sperma dat bij de twee Duit se en het Amsterdamse slachtof fer gevonden werd, zegt vol doende bewijzen te hebben dat Rigo de moordenaar van al die vrouwen is. Justitie in Slowakije heeft het overigens erg moeilijk met de zaak. Het is voor de tweede keer dat in Slowakije misdadigers meteen na het krij gen van amnestie op gruwelijke wijze toeslaan. Een paar weken na de algehele amnestie van Ha- vel vermoordden de Slowaak Lubor Masar en de in Bratislava wonende Jan Molnar in Oosten rijk op klaarlichte dag de Ker- kraadse Gabriëlle Widdersho- ven. De daders, die haar man René meer dood dan levend in een bos achterlieten, werden door de rechtbank in Bratislava in 1991 tot levenslang veroor deeld. Naar aanleiding van deze affaire gingen er in het toenma lige Tsjechoslowakije stemmen' op om, zoals in de communisti sche tijd, de doodstraf in te voe ren. Dat gebeurde echter niet. Ook Rigo hangt daarom levens lang boven het hoofd. Rima Burleska 'k heb nooit een groene koe gezien nog een gestreept konijn, maar ik zou er liever 7 zien dan een van beide zijn. Rima Groteska Dat ik dat schreef, van die groene koe dat spijt me; ik deed verkeerd, maar reken er op dat ik U wat doe als U mij desondanks citeert. vrij naar 't Engels van M.L. Butgess Wateroverlast Ieder mens piest eens van zijn leven wel een keertje naast de po. Enkel de man die stug en steevast in z'n eigen badkuip plast ontloopt dit menselijk risico. Gevaarlijk terrein Het aantal mensen dat honderd wordt is ontmoedigend, angstaanjagend klein. Achter ij de negentig is vol gens mij minder gevaarlijk terrein. Heer der vliegen Der mensen eeuwen oude drang Door John O'Mill om in goden te geloven gaat zelfs het diabolisch brein van Be-"lzebub te boven. Avondrust De oude dag, zei Simone de Beauvoir, en ik heb het haar al vegeven "is een parodie op 'n mens z'n leven. Pidgin Proverb We the pest in eight stixon finger in Sun rate. Wat is filosofie Renny de Souza vergeleek het met hoog IQ tennisspel, zonder net. QUOTUM Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 07C )9. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie S 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, s 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, B 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur s 08860-82345. Door onze correspondent Mare de Koninck Washington - Fel schijnt in Washington de novem berzon op het Capitool, dat hagelwit afsteekt tegen het diepblauwe uitspansel. Maar binnen het gebouw lijkt het licht nog meer dan anders geweken uit de wandelgangen, de kanto ren en de andere spelon ken van dit bolwerk der Amerikaanse democratie. Uit een kamer komt een snik kend geluid. In een ander ver trek klink gedempte radeloos heid in een stem die smekend in een telefoon spreekt. Door een corridor gaan traag twee vrou welijke figuren, de armen troos tend om eikaars schouders. Er waart depressie door deze tem pel, die onderdak biedt aan het Amerikaanse Congres. Ditzelfde Congres is, met zijn Senaat en zijn Huis van Afge vaardigden, het epicentrum van de politieke aardbeving die zich twee weken geleden voordeed bij de tussentijdse Amerikaanse verkiezingen. Het gebouw staat er nog, maar de bewoners zitten en lopen er als op de puinhopen van een 8.2 op de schaal van Richter. „Ik heb het gevoel dat alles verloren is," zegt Amy Shiller, stafmedewerker van Huislid Frank McCloskey uit Indiana. „Per 2 januari sta ik op straat. Ik moet mijn vakantiehuis ver kopen. Ik moet mijn zoontje van de bijzondere naar dé openbare school sturen". De paniek staat in haar ogen. „Misschien ga ik weer bij mijn moeder wonen in Arizona." Amy is een van zo'n tweedui zend Congresmedewerkers die dankzij het boze stemgedrag van de Amerikaanse burgers hun baan in de hoofdstad kwijt zijn. Zij zijn historici, juristen, en quêteurs, secretaressen, telefo nisten, klerken, bodes, griffiers, liftboys, portiers, koks, technici. Zij zijn de persoonlijke assisten ten van weggestemde Congresle den, behoren tot de staven van de vele vaste Huis- en Senaats commissies, zijn het verzorgend en het onderhoudspersoneel waarmee de Democratische Par tij in haar 40-jarige politieke overheersing Capitol Hill (het Capitool en de vele bijgebouwen) had uitgebreid tot een kleine afzonderlijke stad van meer dan 7000 inwoners. Die 7000 zijn er om in totaal 435 Huisleden en 100 senatoren bij te staan. Geallieerden Maar Capitol Hill is het mikpunt geworden van de Amerikaanse volkswoede. Het is het symbool bij uitstek geworden van 'big government', een bureaucratie vol duurbetaalde arrogante lie den die - eenmaal aan de macht - lak hebben aan de kiezers en die omwille van het politieke spel In eeuwige besluiteloosheid hun dagen slijten op kosten van de belastingbetaler. Nu de Republikeinse oppositie partij geprofiteerd heeft van dat burgerlijk sentiment en in Se naat en Huis de meerderheid heeft veroverd, zijn die nieuwe machthebbers vastberaden om het 'instituut Congres' rigoreus af te slanken en om de Democra tische 'Hill rats' zoveel mogelijk uit de resterende stafbanen te verjagen. Vijf afzonderlijke klappen krijgt de werkgelegenheid voor de me dewerkers van de Democratische Partij dan ook te verwerken: De 35 zittende Democratische Huis- en Senaatsleder^ die de stembusstrijd verloren hebben van hun Republikeinse oppo nent, hebben ieder gemiddeld tien persoonlijke medewerkers, die nu mede ontslagen zijn. De tientallen vaste commissies krijgen allemaal een Republi keinse voorzitter. Volgens het politiek gebruik in Washington vult elke voorzitter de staf van zijn commissie goeddeels op met partijgenoten. De Republikeinen willen vijf vaste Huiscommissies helemaal afschaffen. Alleen al de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden heeft een staf - waartoe de hele 'grif fie' behoort - van 255 mensen, in principe allemaal politieke geal lieerden. De nieuwe Republikeinse Huisvoorzitter, Newt Gingrich, heeft de heilige belofte gedaan de totale personeelssterkte van Capitiol Hill met eenderde te verminderen. Verguisd „We hebben altijd geweten dat we in de politiek zitten en daar om nooit zeker zijn van onze baan", zegt Jerry Davis, derde ondersecretaris van de 'vaste commissie voor electrificatie van het platteland', een van de com missies die volgens de Republi keinen al kort na de Tweede Wereldoorlog, toen de stroom voorziening op het Amerikaanse platteland was voltooid, had kunnen worden opgeheven. „Maar deze dreun hier op Capi tol Hill is in sociale ellende te vergelijken met de sluiting van de enige kolenmijn in een afgele gen dorp". Hij vertelt dat sommigen van zijn collega's gauw achterstallige chirurgische ingrepen laten doen, omdat ze straks na hun ontslag niet meer medisch verze kerd zullen zijn. Dan neemt hij gehaast afscheid. „Ik moet terug naar mijn bureau. Ik ben aan het solliciteren. Ik wil vanmiddag nog acht c.v.'s per fax uitstu ren." De kansen voor Jerry en zijn lotgenoten op snel een andere baan zijn niet groot. Velen zou den op Capitol Hill willen blij ven werken, bij voorbeeld als lobbyist voor een of andere be langenorganisatie. „Maar," zegt een sombere Carole Angle, 'agenda-bewaker' van de versla gen senator Dan Glickman uit Kansas, „wij behoren als Demo cratische Congresmedewerkers tot de meest verguisde beroeps groep van het land. En met mijn politieke achtergrond zal nie mand mij inhuren om te gaan lobbyen in een Congres waar ik Het Capitool is het epicentrum van de politieke aardbeving die zich twee weken geleden voordeel bij de tussentijdse Amerikaanse verkiezingen. foto» nu vooral toegang zou moeten hebben tot de Republikeinse machthebbers." Veel stafleden vestigen enige hoop op een eventuele ambtena renbaan elders in Washington bij een van de ministeries. Maar ook op de departementen is het inkrimpen geblazen. En de sala rissen liggen er al gauw op de helft van het bedrag dat een functie op Capitol Hill betaalt. Potloden Natuurlijk is er ook een zonzijde aan de Republikeinse revolutie op Capitol Hill. Voor de vriend jes dan van de tachtig nieuwge- kozen Republikeinse Congresle den die zich dezer dagen in de Amerikaanse hoofdstad komen vestigen. Er komen minder nieu we Congresmedewerkers dan er oude wegmoeten, maar met hon derden zijn de arriverenden reeds de meer geliefde buurten van Washington, zoals George town en Adams Morgan en de wijk pal achter Capitol Hill aan het doorkruisen, op zoek naar woonruimte en scholen voor de kinderen. In het Capitool-gebouw zelf ech ter zijn de nieuwelingen nog niet welkom, nu de gaande Democra ten daar nog tot ouwejaar hun burelen bezetten. Daar in het epicentrum van Amerika's poli tieke schok van de eeuw, loopt wel Doris Thompson rond, al jarenlang staflid van een Repu blikeins Huislid uit Ohio. Doris kan haar gevoelens van revanche jegens de 'Hill rats' van de andere partij maar slecht va- bergen. „Ik heb ineens ontzet tend veel vrienden onder mijn Democratische collega's. Ze vra gen me of ze misschien ook voor een Republikeins Congreslid zouden kunnen gaan werken. Ik heb nog nooit zoveel uitnodigin gen gehad voor 'n lunch." Ze heeft de vervelendste van die nieuwe vrienden verteld dat er misschien nog een plaatsje voor hem is bij de technische dienst. „Wie weet bij de Afdeling Type machines en Potloden, heb ik gezegd. Hoe oud het computer tijdperk op Capitol Hill ook al is, dankzij het Democratische be wind hier bestaat die afdeling nog altijd! Maar niet lang meer, dat verzeker ik je." Door Rinze Brandsma Delft - „Nee, Nederland is nog lang niet veilig genoeg. Te vaak wordt bij de ene veiligheid niet aan de andere gedacht. Neem de veiligheid van luchthavens, de onveilige gebieden in de omgeving van start- en landingsbanen. Nu, na de Bijlmerramp is daar pas extra kritisch naar geke ken, en terecht." Prof. ir. Jan de Kroes stond in 1979 aan de wieg van een nieu we leerstoel veiligheid aan de TU Delft. Op 1 en 2 december viert de TU met een lustrumcon gres die vijftien jaar leerstoel, die sinds tien jaar wordt bezet door een hoogleraar veiligheids kunde, de Brit dr. A. Hale. Prof. de Kroes was tot begin dit jaar deeltijd-hoogleraar trans portveiligheid. Hij is nauw be trokken bij het Delftse veilig heids-congres, rondt zijn werk zaamheden als lid van de Spoor wegongevallenraad af en is nog vice-voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid. Als zoda nig werkt hij al lange tijd nauw samen met de voorzitter, mr. Pieter van Vollenhoven. Bij zijn werk stonden rampen vaak centraal. En ook in het gesprek met hem over veiligheid: een dikke herfstmist zorgde vo rige voor reeksen ongelukken op de wegen, vooral ook rond Bre da. De schrik van het eerdere vrese lijke ongeluk op die A16 bij Prinsenbeek zit er bij De Kroes nog steeds in. Met de Raad voor de Verkeersveiligheid deed hij daar onderzoek naar. „Ik denk wel eens: er zijn bij de snelwegen veel van die ontzet tend diepe gaten gegraven voor zandwinning, 's Zomers warmen die gigantische massa's water op. Je ziet daar in deze tijd van het jaar dan mist uit opzetten. Bij Zoetermeer en Leiderdorp heb je in het verleden mist-onge- lukken gehad in de buurt van die zandputten. Langs de A 16 heb je ook een stel van die diepe gaten." Prof. De Kroes Is Schiphol niet een ander spre kend voorbeeld van pijnlijke les sen van onveiligheid? „Achteraf gezien natuurlijk wel. Dat is zo gegroeid. Vroeger bouwden we luchthavens liefst zo dicht moge lijk bij de steden. Nu weten we dat de meeste luchtvaart-onge lukken, zo'n 70%, in de buurt van de vliegvelden voorkomen. De Bijlmermeer is gebouwd on der een aan- en uitvliegroute. Destijds zag men de onveiligheid daarvan nog niet." Bij Schiphol en omgeving sjokt de veiligheid behoorlijk achter de groei aan. In veel opzichten is de luchthaven geen 'ontwerp voor veiligheid'. Het Delftse con gres over veiligheidskunde zal er uitgebreid bij stilstaan. Bij het ontwerp van het vliegveld kwam het belang van de logistiek eerst, de snelle afhandeling; veiligheid kwam pas in een veel later sta dium aan de orde. Het zit De Kroes, als deskundige transportveiligheid, dwars dat hij een ernstig geval van onvei ligheid bij Schiphol niet eerder aankaartte. „Nu, na de Bijlmerramp, weten we na onderzoek meer over het groepsrisico van de mensen die wonen en werken in de onveilige gebieden in de buurt van de start- en landingsbanen. Maar we hebben ons nog nauwelijks foto theo van zwam bezig gehouden met het drukke verkeer op de autowegen die er kruisen. Wat als, door files, die autowegen volstaan? Bij een ramp zijn die auto's rijdende brandbommen. Je hebt dan kans op een kettingreactie." „En die benzinestations die er in de buurt liggen? Langs de A4, in het verlengde van de Kaagbaan, is een complex gebouwd met grote benzinestations en volle parkeerterreinen met een weg restaurant over de snelweg heen. Een paar jaar geleden kwam er een fors motel bij. Ik heb wel grote vraagtekens gezet toen dat gebouwd werd. Ik had toen ook aan de bel moeten trekken, denk ik achteraf." „Ja, dat zeg je ook na de Bijl merramp. Want alles dat kón gebeuren, gebeurt een keer. Je moet dus gaan denken aan weg- signalering op die snelweg. Als er bijvoorbeeld een zwaar be schadigd vliegtuig aankomt, of een met uitgevallen motoren, kun je in het verlengde van de landingsbaan de wegen tijdelijk leeg maken." Het congres in Delft zal wel tevredenheid ademen, denkt De Kroes. „Al zijn wij vaak roepen de in de woestijn. De veilig heidszorg in het verkeer is in ons land niet zo groot. Wat wel be reikt is, is een samenballing van deskundigheid op veiligheidsge bied. Dat denken rukt nu lang zaam op." De Kroes heeft, als veiligheids deskundige, vaak moeten toege ven dat er eerst doden moeten vallen, voor maatregelen voor veiligheid genomen worden. Vooral in het verkeer gaat dat zo. „Nieuwbouwplannen van een gemeente zou je eerst door een onafhankelijk bureau moeten la ten doorlichten op verkeersvei ligheid. Of nog beter: wensen voor veiligheid vóór het ontwerp al definiëren." In zijn loopbaan zag de Delftse oud-hoogleraar het verkeer gi gantisch toenemen. „Daar zit geen sturing in, geen rem op. Nu wordt geprobeerd het particulier autoverkeer aan banden te leg gen. Maar reguleren van het eco nomisch verkeer, daar zien we geen kans toe. Proberen we niet eens. Terwijl ons transportsys teem, onze wegen, wel eens een keer vol raken." Het wegverkeer werd op zich wel veiliger. Het aantal dodelij ke ongelukken op de weg nam in 25 jaar met een factor 2,5 af. Het werd wel driemaal zo druk. „Je mag dus zeggen dat het een kleine tien keer zo veilig is ge worden. Dat zit 'm in autokeu ring via APK, middenbermbe- veiliging, autogordels, brom fietshelm, alcohol-aanpak, woo nerven en 30 km-zones." Het kan nog stukken veiliger. „We zullen nog professioneler achter het stuur moeten gaan zitten. Met meer hulpmiddelen, zoals tv-cameraatjes tegen dode hoeken bij rechts afslaan en ach teruitrijden, Sommige vrachtwa gens hebben dat al. Maar op veel personenauto's is een rechter achteruitkijkspiegel nog niet eens standaard." Het kost zoveel, wordt altijd bij veiligheidsmaatregelen gezegd. De Kroes weet beter: „Juist on veiligheid kost veel geld. Neem de chemische industrie. Daar is voor miljoenen geïnvesteerd in veiligheid. Al die investeringen hebben, door het voorkomen van ongelukken, al veel en veel meer opgeleverd." Het klinkt ais een kolderbericht uit de glorietijd van het helaas ontbonden maar gelukkig toch jubilerende 'Monty Python's Flying Cir cus'. Maar dit is heus echt waar: een Engelse uitvinder, genaamd Charles Tweedie, heeft onlangs de vogelver schrikker herontdekt. Zijn moderne 'designer vogel verschrikker' is een nieuwe verschijning op de Engelse akkers. 'Whirly Ozidge' noemde Tweedie het prototy pe, volgens hem een recht- streekste afstammeling van de stroman uit de Wizzard of Oz en Worzel Gummidge, de in dit land nog steeds gevierde tv-vogelverschrikker uit de gelijknamige BBC-serie. Tweedie schiep Whirly. Hij deed dat in het laboratorium van zijn - in agrarische af schrikkingsapparaten gespe cialiseerde - bedrijfje nabij Little Hereford, op de grens van de graafschappen Here- fordshore en Shropshire. De erfgenaam van de klassie ke stro- en voddenfiguur is een smetteloze, twee meter hoge en bijna een meter bre de, figuur van PVC. Hij draait rond in de wind op een licht gewicht draagstel van alumi nium en staal. Het gezicht van de verschrikker-nieuwe-stijl kan men zelf bepalen. Dank zij een chemisch truckje weet Tweedy gezichten van foto's over te drukken op het blanke gelaat van de vogelverschrik ker: Zo kan men dus nog iets nuttigs te doen met de tronies van onuitstaanbare familiele den, vervelende chefs en col legae of gehate tv-beroemd- heden. „Schoonmoeders zijn tamelijk populair als keuzegezicht", weet Charles Tweedie. Hij heeft inmiddels 75 gepersoni fieerde vogelverschrikkers ge plaatst die hun werk zeer suc cesvol doen. Een eerste zou onderweg zijn naar Neder land. Tweedy praat met een glim lach over zijn heruitvinding, maar benadrukt dat het ook „om een zeer serieus werktuig voor de boer" gaat. Vogels en schadelijke knagers zouden namelijk gewend zijn geraakt aan het moderne arsenaal van agrarische afschrikmiddelen. Door Bob van Huët Ze kijken nauwelijks nog om als ze bezig zijn het zaaigoed op te vreten. Het verrassing selement van de aloude vogel verschrikker is veel groter omdat duiven, merens en kraaien waren vergeten dat er nog zo iets nog bestond, zo luidt ongeveer de opmerkelij ke theorie achter Whirley Ozidge. Overigens heerst er op de vogelrijke Britse eilanden een flinke concurrentie op de ver- jaagmarkt. Van alles is voor handen, al dan niet high tech; van groot kaliber knalappara ten tot agrarische ghettoblas- ters. Steeds vaker registreren lokale overheden klachten van omwonenden. Het is na tuurlijk prima de kraaien te verjagen maar als je daarvoor dag in dag uit naar loeiharde hardrock moet luisteren... „Mijn vogelverschrikkers hoor je niet. In zekere zin help ik een beetje de landelij ke stilte te herstellen," prijst Charles Tweedie zijn eigen uitvinding. Hij hoopt dat boe ren in heel Europa de dras tisch gemoderniseerde vogel verschrikker willen toevoegen aan hun bestaande arsenaal tegen ongedierte. Het begin van een Whirly-int' perium. Utrecht (anp) - Staatssecre-1 taris Netelenbos wil met de besturen- en ouderorganisa ties in het onderwijs afspra- ken maken over de hoogte van de vrijwillige ouderbij- 1 drage. Ze wil die vastleggen in 'een soort code'. Dat heeft ze zaterdag in Utrecht aangekondigd, op de ledenver gadering van de Verenigde Bij- Den Haag (anp) - Voorzit! Landbouwschap wil niet b: van de veestapel uitsluiten J voor het mestprobleem. Dtj Avro-radio. Volgens de voorman van het schap mag een vermindering van de hoeveelheid dieren geen doel op zichzelf zijn, maar het taboe op het onderwerp moet verdwij nen. Binnen het landbouwbedrijfsle ven bestaat groot verzet tegen een inkrimping van de veestapel. Deze ingreep is evenwel actueel, nu het huidige mestbeleid op grote problemen is gestuit. De voorgestelde maatregelen om de hoeveelheid mest binnen de per ken te houden, zouden fraudege voelig zijn en moeilijk te hand haven. Bovendien is gebleken dat een grootschalige industriële verwerking van mest vooralsnog niet van de grond komt. Varekamp meent dat, gezien de Amsterdam - De Industriebond van Fokker wisten niet dat de jaar ruim 300 banen extra zou s| Fokker-topman B. van Schaik kondigde de maatregel zaterdag in een interview met deze krant aan. Eerder vorige week maakte het concern bekend dat er bij Fokker Special Products in Hoo- geveen 160 banen zouden ver vallen. Extra schrappen is volgens Van Schaik nodig om de kosten te drukken. Eerdere saneringen hebben de kosten wel terugge bracht. De doelstelling om de kosten met 25 procent te verla gen, is echter nog niet gehaald. Bestuurder P. van Bers van de Industriebond FNV, die goed van de ontwikkelingen bij Fok ker op de hoogte is, zei zaterdag van niets te weten. Het nieuws staat haaks op mededelingen van Fokker van oktober over het opvoeren van de produktie in 1995 met vier a zeven toestellen, meent hij. Voor G. Melchers, secretaris van de Centrale Ondernemingsraad TUSSEN JA en nee ligt geen de internationale gemeenschap dat twee alternatieven voor de Bo scheepse internationale interventi go, en dus een interne strijd op lev Voor gewapende deelname aan machten niet. De Navo wil w uitvoeren, maar de Verenigde Na den om via praten verder te kon kantoren beraadslagende vertege De echte reden is evenwel een an in feite een bezetting van het geb De herinnering aan Vietnam, Afg Te veel eigen slachtoffers en te resultaat. Opheffing van het embargo wi consequentie zou een massale m voor zo'n ultieme stap schrikt elk beschaving en menselijke waardig! De gekozen tussenweg - verbaal g is zo mogelijk nog zinlozer. Bih; termen van de Verenigde Naties, dat gebeurt, is de internationale onderhandelingen en blauwhelm geworden. De VN hebben veilige plaatsen ervan gegarandeerd. Als dat niet w heeft de aanwezigheid van een int voor zin? Het wordt in dat geval i 'safe havens' ook onder vuur ko bescherming van de eigen troepen Bihac moet daarom, ter voorkom door de internationale troepen ve voor zijn veel meer soldaten nodic betekent in feite interventie en da; ders, als hiervoor uiteengezet, te gebeuren. De VN en de Navo staan voor eer andere uitwegen, de internation; geaarzeld en elkaar tegengesprok kunnen doen dan opnieuw onmacf tafel gaan. Het betekent dat de rest machteloos toekijkt hoe de heethoc ten.

de Stem | 1994 | | pagina 2