Theater hoort bij ons katholiek-zijn En meteen aan het werk. DE STEM WIJDING NIEUWE BISSCHOP VAN BREDA 1 MÊtÊÊÊmmmmm WÊÊ^ÊÊmmm MAANDAG 28 NOVEMBER 1994 Een delegatie uit het Mexicaanse zusterbisdom Tehuantepec ontbrak niet. foto's de stem/dick de boer Door handoplegging geschiedt de eigen lijke wijding. De burgemeesters van Roosendaal, Bergen op Zoom en Breda wensen mgr. Muskens ge luk. De nieuwe bisschop wordt door alle aanwezige collega's als nieuw lid van het bisschoppencollege verwelkomd. De bisschop wordt in zijn eigen kerk welkom geheten door vice- voorzitter Ton van Alphen van het parochiebestuur. Hij ver woordt de vreugde van de vaste Michaëlbezoekers dat de nieuwe bisschop direct de andere dag al naar hun kerk wilde komen. Muskens reageert aan het begin van zijn preek op de teleurstel ling van de aanwezigen over de keuze voor Bergen op Zoom als wijdingsplaats. Hij zegt het zeer te waarderen dat ze het geaccep teerd hadden. Hoogtepunt De hele verdere preek door geniet de nieuwe bisschop hoorbaar na van zijn wijdingsdag en hij wil er de aanwezigen in laten delen. Heel ontspannen en improvise rend voert hij het woord. „Of zijn wijding toch niet veel theater was geweest?", was hem ge vraagd voor een radiomicrofoon, vertelt hij de Michaëlkerkgan- gers. „Helemaal niet", vindt hij. Integendeel. „Theater hoort hele maal bij ons katholiek-zijn. Theater in de goede zin van het woord, gebaren, tekenen, symbo len, rituelen komen allemaal te gemoet aan de menselijke be hoefte om zich in geloof uit te drukken. Zo'n bisschopswijding was natuurlijk wel iets heel bij zonders, een liturgisch hoogte punt waarbij bij wijze van spreken alles uit de kast gehaald wordt om er het mooiste van te maken." En mooi was het, hoor de je zaterdag de men sen in de Gertrudis- kerk na afloop tegen elkaar zeggen. Zo'n bisschopswijding is in derdaad rijk aan woor deloze communicatie. De lezingen uit de H. Schrift bijvoorbeeld, die de wijdeling heeft uitgekozen. Die heb ben dan een dubbele lading. Via de woorden van de profeet Jesaja dat deze gezonden werd door God om gebroken har ten te genezen, gevangenen vrij lating te melden, vrijheid aan wie opgesloten zijn en om alle be droefden op te beuren, geeft de wijdeling signalen af hoe hij zijn ambt ziet en wil uitoefenen. Signaal De wijdingsplechtigheid van mgr. Muskens bevatte nog een andersoortig signaal dat het op merken waard is. Elke bisschops wijding begint met de ceremonie waarin de proost van het kathe drale kapittel de bisschop die in de dienst voorgaat, verzoekt de kandidaat-bisschop te wijden. De voorganger wil dan eerst we ten of de paus hiertoe opdracht heeft verleend. De pauselijke be noemingsbrief moet vervolgens aan de aanwezige leden van dat kapittel getoond worden en daar na in zijn geheel worden voorge lezen aan het hele volk. De proost van het kapittel, drs. L. Aerden die ook weer de rechterhand van de nieuwe bisschop zal zijn, maakte met de akte nog wel de rondgang langs de leden van het Jongeren uit de zes dekenaten dragen symbolische geschenken aan voor de nieuwe bisschop. Door Jan Bouwmans Bergen op Zoom - Op de dag na zijn wijding begint voor de nieuwe bisschop van Breda, mgr. Martinus Muskens, meteen al het gewone werk. Hij gaat voor in de zondagse eredienst in de goed gevulde kathedrale Michaëlkerk in Breda, waarheen de bisschopszetel zaterdag vanuit Ber gen op Zoom meteen weer is overgebracht. kapittel. Maar het was pastoraal werkster <jrs. J. Looyse uit Hoe ven die, liturgisch gekleed zoals het hele overige gezelschap voor gangers, de akte voorlas. Een woordeloze boodschap van de nieuwe bisschop hoezeer hij de vrouwelijke pastores zit zitten. Geschenken Symbolische geschenken maken deel uit van de bisschopswijding als teken dat hij welkom is. Ze werden de nieuwe bisschop aan geboden door jongelui uit de vijf dekenaten van het bisdom: man den met vruchten die de Zeeuwse en Brabantse grond voortbrengt. Maar het dekenaat Breda bood hem het jongerenpastoraatspro ject 'Op blote voeten' aan. De afwezigheid van jongeren in de kerk stelde mgr. Muskens gis termorgen in zijn preek in de Mi chaëlkerk heel uitdrukkelijk aan de orde. Hij noemde het een hele grote zorg. Er moeten wegen ge vonden worden, zei hij, om jeugd en geloof weer bij elkaar te bren gen door aansluiting te vinden bij de jeugdcultuur van nu. Zeker niet afwachten, maar eraan wer ken, was zijn boodschap, want God komt niet vanzelf bij men sen. Nieuwe duo In zijn eerste toespraak als ne gende bisschop van Breda ont brak de humoristische noot niet. Eraan herinnerend dat in het wijdingsgebed naar Abraham was verwezen, waarna onmidde- lijk de naam van de nieuwe bis schop was gevolgd, vatte hij dat aldus kernachtig samen: „Dus de lijn is: God - Abraham - Tinus." Zijn vicaris-genraal presenteerde hij, verwijzend naar Mozes en Aaron, met de woorden: „Ik ben God dankbaar dat ik in vicaris Leo Aerden mijn broeder Aaron mag begroeten." De aanwezigen waardeerden zijn keuze met in stemmend applaus. Later op de receptie werd hier en daar ge waagd van het nieuwe duo Mozes en Aaron. Yeelstromeiiland Het woord 'gelovigen' lijkt de nieuwe bisschop van Breda niet goed in de mond te liggen. Hij spreekt liever van 'mensen van Christus'. Maar, betoogde hij uit drukkelijk in Bergen op Zoom, wij mogen en moeten samenwer ken met alle andere zonen en dochters van Abraham (joden en moslims - jb). Nederland is een veelstromenland geworden van kerken, geloofsrichtingen, gods diensten, rassen, talen en cultu ren. „Daar moeten wij niet bang voor zijn, maar er eerder een uitda ging in zien om met de zekerheid van het geloof van Abraham ons in te zetten voor de verwerkelij king van Shalom." Want joden, christenen en moslims kennen al len als geestverwante gelovigen dat ideaal van Shalom: recht vaardigheid, harmonie en vrede in de samenleving, gezondheid van geest en lichaam, goede ver houdingen, heelheid van de schepping waar hemel en aarde bij elkaar blijven. Kardinaal Simonis feliciteert mgr. Muskens. De nieuwe bisschop ging daags na zijn wijding al voor in de dienst in zijn eigen kathed.nl11 kerk in Breda. foto cor viveen i SBH

de Stem | 1994 | | pagina 12