PvdA: ^Koppeling anders regelen' RomE, BDRiELonn, uiÉnËn, Handgraat raakt in trek bij criminelen DOG in DOG UIT. Rechter Amsterdam zou corrupt zijn, rechtbankpresident ontkent Rome eist herkeuring van theologiedocenten e^elFd ie in 50 jaar Ambtenaren Arbeidsvoorziening pakken gebouw in Leugen of gotspe Legalisering hard-drugs: AJ er BINNENLAND A3 'Kijken naar geld dat beschikbaar is in plaats van naar verhouding werkenden - niet-werkenden' DE STEM Omroep Morgana haalt het niet COMMENTAAR Verdachte autobom gepakt BINNENLAND KORT 100 SLAAPKAMERS - LATTENBODEMS - MATRASSEN WATERBEDDEN-KASTEN OP MAAT SLAAPBANKEN - DEKBEDDEN BEDTEXTIEL G 26 NOVEMBER 1994 van de F-16, willen ze onderhand echt graag uit, a komen supersoon (sneller het geluid) terug naar huis. Laj den gebeurt met de remparaeh te en bij de eerste bocht van i landingsbaan wachten technic die onmiddellijk veiligheidspu nen in de wapens slaan alvorer de kist terugtaxiet naar de overj ge toestellen. En zo is ook de actie van maan dag verlopen. Plus die van dins dag, waarbij Navo-jets drie ra ketbases aanvielen. Kigenlij was er maar een doel, maar t twee andere stellingen hun ral ketten richtten (elektroniej meldt de piloot wanneer h] wordt 'aangestraald' door vijaw delijke radar) kwam het bevj] ook die plat te gooien, wat ever] later werd geregistreerd dooj twee Volkelse fotoverkenners. „Zelf besluiten we niet tot eed dergelijke aanval. Als we wori den aangestraald, maken we dal we wegkomen. Vijandelijk vuul wordt niet beantwoord, tenzij een ander vliegtuig me aan zoij vallen. Dan verdedig ik me,l zegt de zelf ook vliegende Ger- ards. En bij een bevel tot bombarde-, ren? Die vraag gaat naar dj - na lang zoeken en zeuren tocN gevonden - betreffende piloot] Deze aarzelt geen moment mej zijn antwoord. „Dat doe je dan. Daar ben je jaren lang vooi getraind. De vragen over de ge volgen van zo'n bom heb je jezell al lang geleden gesteld. Nu is hel een order die je uitvoert." „De actie van maandag was geen' enkel probleem Een duidelijks order, een duidelijke reden, eenj duidelijk doel: puur militair ter rein, geen mensen en zeker geen burgers," „Bevel is bevel, maar ik houd mijn eigen verantwoordelijk heid. Als ik niet zeker ben van! een treffer, het doel niet zie, er een school naast zie 1 of vermoed dat er onverwachte burgers bij zijn - een bus - dan bombardeer ik niet." „Natuurlijk is het een kick. De vlucht is helemaal routine, maar aan de andere kant besef je donders goed wat je aan het doen bent, en dat je de eerste Nederlander bent in vijftig jaar die dit doet. Je overschrijdt een grens. Dit is het moment waar je| al die jaren alleen van hebt dur ven dromen." „Je weet precies hoe het eruit ziet; je vizier glijdt over het doel. de druk op de knop, de ruk omhoog als je bommen vallen maar toen was er dat mooie, moment toen ik over m'n: rug! keek en de krater precies zag waar ik hem wilde hebben. Fan tastisch, want dat wordt geregis treerd door camera's en je weet dat iedereen straks naar die film gaat kijken. De hele basis, heel Nederland, de hele wereld ziet even later mijn bom inslaan. Dan is het wel zo prettig dat hij precies raak is." En als je kist weer op de grond staat? „Dan is de hele basis uit gelopen; iedereen juicht. Ieder een wil weten hoe het was. Ja loezie? Nee, die kennen we niet. Iedereen kan dit, iedereen is ge traind, maar ik mocht het doen De volgende dag kan het iemand anders zijn. Of misschien ik weer." Negatieve ervaringen? Ja, die waren er ook. En met een boze blik naar de verderop snorrende tv-camera: „Toen ik de opdracht kreeg liep ik toevallig langs de mess. Yan binnen brandde mijn grote geheim. Maar wat hoorde ik? RTL-4 en CNN juichend om roepen dat het Servische vlieg veld een aanval kon verwachten Daar, ehh, was ik niet blij mee. DE STEM ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 debat nog zoveel uitlegkunde vereist is, schort er iets aan de manier waarop fracties tijdens het debat opereren. Misschien schort er, in het geval van de fractie van D66, ook wel iets aan de leiding. Zestien van de 24 fractieleden kunnen niet bogen op enige parlementaire ervaring. Maar voor een aantal van hen is al wel duidelijk dat hun ambitie omgekeerd evenre dig is aan het gebrek aan erva ring. Hoe groot het risico daar van is, laat de gang van zaken iri het Borssele-debat zien. Zelfs de ongebruikelijke handreiking van de fungerend kamervoorzit ter, de oude rot Buurmeijer, om de motie aan te houden gezien de toezegging van de minister, werd in de wind geslagen. De ambitie dreef de indienster naar het vergezicht van een snel suc cesje. Od zoals Limburgs gede puteerde Havenschmidt placht te zeggen: „Een snelle teef werpt blinde jongen."' D66 hoopt nog steeds dat de uiteindelijke uitkomst van het Borssele-debat zal zijn: wel mo derniseren toch sluiten in 2004. Helemaal uitgesloten is dat niet- Maar als het zover komt zou het ongepast zijn als de d66-fractie daarvan de eer opeist. Die komt dan toe aan minister Wijers, die in het Borssele-debat heeft be wezen als nieuweling het poh' tieke spel al beter onder de knie te hebben dan zijn partijgeno ten aan de andere kant van de regeringsbanken. Amsterdam (anp) - Er zou geen sprake van zijn dat een strafrechter bij de Amster damse rechtbank zich schul dig heeft gemaakt aan cor ruptie. Een officier van justi tie heeft dat in 1991 in een memo wel gesuggereerd, maar de toenmalig hoofdoffi cier van justitie stelde geen onderzoek in. Het memo werd beschouwd 'als een wat overtrokken reactie op een onwelgevallige beslissing van de rechter'. Dat zegt mr. R. Gisolf, president van de arron dissementsrechtbank in Amster dam. Hij reageert daarmee op een uitzending van het Tros-pro- gramma Deadline van gistera vond waarin werd gezegd dat een van de Amsterdamse straf rechters corrupt is. Die informa tie is afkomstig van de diskettes die in augustus van dit jaar werden gestolen uit de woning van officier van justitie mr. J. Valente in Wilnis. De diskettes onthullen ook dat er, in tegenstelling tot wat justi tie beweerde, wel degelijk vitale informatie bij Valente in huis lag. De informatie daarop zou zelfs mensen in gevaar kunnen brengen. Justitie wil de Deadli ne-uitzending toetsen om te zien of de Tros zich schuldig heeft gemaakt aan heling, zei officier van justitie mr. Schaar gisteren. Officier van justitie Valente houdt zich bezig met de bestrij ding van de georganiseerde cri minaliteit, waardoor direct het vermoeden ontstond dat de in breker in die kringen gezocht moest worden. Op de diskettes zou informatie staan over infil tratieprojecten, afluisteropera ties, informanten, het plaatsen van peilapparatuur en over cor ruptiezaken bij de politie, 'zelfs tot een corrupte strafrechter in Amsterdam toe', aldus Deadline. Ook stuitte Deadline op de da grapporten over een heel jaar van 'Unit 1', die zich bij de Amsterdamse politie bezighoudt met het onderzoek naar de ge organiseerde misdaad. Er staat in met wie de Unit contact had, waar dat gebeurde en via welke geheime telefoonnummers deze mensen bereikt konden worden. Verder staan er namen, adressen en zelfs telefoonnummers op de diskettes van informanten die de politie hielpen. Naar aanleiding daarvan heeft het CDA-kamerlid Van der Heij den minister Sorgdrager van Justitie gevraagd of er afdoende maatregelen zijn genomen om de politiemensen en degenen met wie zij samenwerken te bescher men tegen de misdadige organi satie bij wie zij nu met naam en toenaam bekend zijn. Hij vraagt zich bovendien af waarom direct na de inbraak de indruk is ge wekt dat de gestolen diskettes geen bijzondere informatie zou den bevatten. De inbraak bij Valente stond niet op zichzelf. Vlak daarvoor waren de telefoons van hoge Amsterdamse politiefunctiona rissen en mogelijk ook van hoofdofficier van justitie Vrak- king en procureur-generaal Van Randwijck afgeluisterd door het criminele circuit. Daarna bleek dat behalve bij Valente ook was ingebroken bij Van Randwijck. Uit zijn woning werden papieren ontvreemd. Pogingen tot inbraak werden ondernomen bij Vrak- king en politie-topmensen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er moet een andere toets komen om te beslissen of uitkeringen mee mogen stijgen met de lonen; de zogenaamde koppeling. Dat vindt de PvdA. Met een minder streng criterium dan nu moet de kans op koppeling groter worden. PvdA-kamerlid Van Zijl zal dat voorstellen tijdens de behande ling van de begroting van Socia le Zaken begin december. Voor 1995 wil hij in ieder geval nog vasthouden aan de afspraak dat de lonen en uitkeringen niet ge koppeld zijn. Volgens de huidige regeling wordt pas gekoppeld als er min der dan 86,2 uitkeringsgerech- Kwestie Borssele is 'hersenbreker' Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet weet zich nog geen raad met de uitspraak van de Tweede Ka mer dat de kerncentrale in Borssele in ieder geval in 2004 dicht moet. Minister Wijers (Economische Zaken) en premier Kok nemen ruim de tijd om tot een kabinets standpunt te komen. „Het is een hersenbreker," aldus Kok. Kok zei gisteren na afloop van de ministerraad de motie over Borssele - die met 77 tegen 73 stemmen werd aanvaard - 'let terlijk' te nemen. „Ik ga niet speculeren op de motieven van de verschillende voorstemmers, die het kennelijk niet allemaal met elkaar eens zijn. Ik lees eruit dat de levensduur van de centra le niet mag worden verlengd. Het was gewoon een meerder heids-ja." Of het kabinet zich neerlegt bij de uitspraak van de Kamer is nog allerminst duidelijk. Wijers en Kok zullen via informele ge sprekken proberen te achterha len welke consequenties - qua werkgelegenheid en financiën - sluiting in 2004 precies zal heb ben. Wijers is vooralsnog van mening dat de centrale na aan passingen tot 2007 moet open blijven. tigden op de 100 werkenden zijn. De PvdA stelt voor niet langer te kijken naar het aantal mensen dat wel of niet werkt, maar naar wat de sociale zekerheid kost. Als de uitgaven aan sociale ze kerheid een bepaald percentage van het bruto binnenlands pro- dukt niet overschijdt, zou er ge koppeld kunnen worden. In het regeerakkoord spraken de PvdA, WD en D66 af om voor het jaar 1995 de uitkeringen niet aan de stijging van de lonen te koppelen. In de jaren 1996, 1997 en 1998 kan er volgens het re geerakkoord gedeeltelijk gekop peld worden als de verhouding werkenden-nietwerkenden gun stig genoeg is. Premier Kok rea geerde gisteren terughouden op het voorstel van Van Zijl. „We hebben de afspraken van het regeerakkoord niet voor niks ge maakt. Maar er is geen verbod op een bredere afweging." De WD voelt weinig voor het idee van de PvdA. WD-kamer- lid Van Hoof wil vasthouden aan de afspraken uit het regeerak koord. „Het zoeken naar een weg om sneller te koppelen, past niet in het streven van het kabi net om zoveel mogelijk mensen aan het werk te krijgen." D66, de andere coalitiepartij, staat minder negatief tegenover het idee. „Waar de PvdA mee komt, is het voorstel dat D66 drie jaar geleden heeft gedaan toen de wet werd besproken die de koppeling regelt," zegt ka merlid Schimmel van D66. Haar partij ziet de suggestie van Van Zijl als een mogelijkheid. Zij sluit echter ook niet uit dat de komende jaren niet gekoppeld wordt maar dat zwakkere groe pen op de een of andere manier een compensatie ontvangen. Het CDA ziet geen aanleiding om de huidige criteria los te laten. „We hebben destijds niet voor niks gekozen voor de ver houding werkenden - niet wer kenden," zegt CDA-kamerlid Biesheuvel. Ambtenaren van het Centraal Bestuur Arbeidsvoorziening namen gisteren hun werkplek in ogenschouw. Het gebouw in Rijswijk is door vakbondsleden bij de Arbeidsvoorziening geheel ingepakt in wit plastic. Dit onder het motto 'besturen of ingepakt worden...' Het personeel van de arbeidsbureaus voert al geruime tijd actie tegen voorgenomen bezuinigingen. foto anp Hilversum - De jongerenomroep Morgana slaagt er niet in voor 1 december de 60.000 leden te werven die nodig zijn voor een zendmachtiging als aspirant-omroep. De afgelopen maand werden circa 30.000 tientjesleden van 16 jaar of ouder genoteerd. Woordvoerster R. van der Bas wil niet spreken van een mislukking. „Op zich is het heel bijzonder dat je zonder voorgeschiedenis, programma of sterren zo'n 1000 a 2000 leden per dag binnenhaalt. Daaruit blijkt dat er behoefte is aan een jongeren zender, nu Veronica commercieel wordt." Morgana heeft de laatste hoop gevestigd op het Commissariaat voor de Media om nog een maand langer te mogen werven. Morgana presenteert zich als opvolger van Veronica: 'Nog lekkerder dan Veronica, nog slimmer dan de Vpro'. De wervingscampagne, waar aan 100 Noordhollandse schoolverlaters meededen, heeft ongeveer vier miljoen gulden gekost. Van onze verslaggever Nijmegen - Alsof iemand een koffertje met Joegoslavische handgranaten op de kop had getikt en af en toe op wille keurige plaatsen voor de lol de pin eruit trok. Tot afgelo pen donderdag had de nog altijd onopgehelderde reeks handgranaten-ontploffingen in onder meer Culemborg, Rotterdam en Kerkrade daar veel van weg. Sinds de aanslag op de Amster damse kunstenaar Rob Scholte en een overval op een bedrijf in Weert op dezelfde dag, weet de politie beter; ook al zijn hand granaten als militair wapen op hun retour, bij criminelen raken ze steeds meer in trek. Ze kosten op de illegale wapenmarkt soms niet meer dan een paar tientjes. „Het wapen is simpel, handzaam en heeft een behoorlijk vernieti gende werking. Je kunt ermee dreigen, iemand schrik mee aan jagen of doden. Iedereen kan ermee omgaan en er is vrij een voudig aan te komen," weten de wapendeskundigen van de Cen trale Recherche-Informatie dienst. Nam de politie in 1992 nog veer tien handgranaten in beslag, in '93 werden op uiteenlopende plaatsen in Nederland maar liefst 107 exemplaren ontdekt. In dat jaar trof de politie op adres sen van criminelen enkele grote partijen aan. Het wapentuig was in attachékoffertjes uit voorma lig Joegoslavië via Duitsland naar Nederland gebracht. Dit jaar zijn tot nu toe 53 granaten geconfisqueerd. Vorig jaar kwa men twee stuks tot ontploffing, dit jaar al veertien. Over de herkomst van de grana ten kan, zeggen de specialisten van de Landmacht, weinig mis verstand bestaan; het overgrote deel is van Joegoslavische make lij. „Wat dat betreft vormen die ontploffingen die we hier hebben gehad geen raadsel," zegt een woordvoerder van de Rotter damse politie. „Sinds het uitbre ken van de oorlog in voormalig Joegoslavië krijgen we veel meer te maken met vuurwapens, ex plosieven en granaten die uit die contreien afkomstig zijn." Na de aanslag in Amsterdam en de overval in Weert denkt de Rot terdamse politie aan de moge lijkheid dat de handgranaten be gin november in Rotterdam 'al leen maar' zijn uitgeprobeerd om het effect te bezien. Munitie-expert J. Thierry van de Landmacht wil de vernietigende werking van 'het eitje' niet over drijven. „We praten over een explosieve massa van 100 tot 200 gram, dus vallen in een open ruimte en buiten een straal van enkele meters de effecten wel mee. Maar als een handgranaat, zoals in Amsterdam, aan een auto is bevestigd dan zijn de gevolgen veel groter omdat on derdelen worden losgeslagen." Amsterdam (anp) - De Amsterdamse politie heeft gistermiddag een man aangehouden die wordt verdacht van betrokkenheid bij de aanslag op kunstenaar Rob Scholte. Over het motief tast de politie nog in het duister. De aanslag op de auto van Scholte werd donderdagochtend in de Amsterdamse Jordaan gepleegd met een onder de bestuurder splaats vastgemaakte handgranaat. De kunstenaar raakte zwaar gewond en moet beide benen missen. De politie heeft bij intensief speuren op de plaats van explosie een voorwerp gevonden dat doet denken aan een slagpin. DE BOODSCHAPPER heeft het altijd gedaan. Niet degene die zich misdraagt, maar wie het naar buiten brengt, krijgt de volle laag. De misdaadbende die zich bij een Amsterdamse officier van justitie wederrechtelijk van nuttige informatie voorzag, staat nog niet in het beklaagdenbankje, maar de journalisten die de in hun bezit gekomen diskettes terugbezorgden, hangt een aanklacht wegens heling boven het hoofd. Bespottelijk. Justitie meldde na deze en soortgelijke inbraken dat er, naast een stapeltje gedateerde naaktfoto's van een magistraat, geen inte ressant materiaal ontvreemd was. De woordvoerder beweert dat nog steeds. De teruggekregen diskettes zijn zodoende niet meer waard dan het materiaal waarvan ze gemaakt zijn. Wie dan toch een aanklacht overweegt, heeft zeker niets beters te doen. En dat bij een zo overbelast apparaat als het openbaar ministerie. Of hebben de journalisten toch gelijk als ze beweren dat de inhoud van de diskettes wel degelijk onthullend is? Namen, adressen en telefoonnummers van informanten, gegevens over infiltratie, afluistering en observatie. De opsomming suggereert dat justitie indertijd gelogen heeft. Maar waarom? Mochten de criminelen niet weten wat ze in hun bezit hadden? Zo dom is de maffia niet. Die is zelf best in staat een paar floppies te kraken. Was het dan om publiek en autoriteiten gerust te stellen? Dat justitiële ambtenaren niet onzorgvuldig met gevoelig materiaal omgaan? Het niet zomaar in een actetasje mee naar huis nemen en laten slingeren? Het moet haast wel, maar dan deugt justitie niet voor haar werk. Want wie met misdaad van doen heeft, weet toch dat de leugen, hoe snel ze ook is, door de waarheid achterhaald wordt? Thierry bevestigt dat de hand granaat een simpel en veilig (voor de dader) wapen is waar iedereen gebruik van kan ma ken. Als de pin eruit wordt ge trokken is er nog niets aan de hand. Pas als de granaat wordt losgelaten, slaat een veiligheids beugel los waardoor de slagpin op de granaat slaat. Thierry: „Dan treedt, wat wij noemen, de 'pyrotechnische trein' in wer king. Daarbij gaat een chemisch mengsel branden dat na drie of vier seconden bij de explosieve massa komt. En dan is het 'plof'." Er kan ook een simpel mechanis me aan gekoppeld worden, waardoor de pin er op een later moment automatisch uit wordt getrokken. Bij de aanslag in Am sterdam zou dit kunnen zijn toe gepast. De granaat was daar aan een niet-bewegend onderdeel onder de auto van Scholte aan gebracht, waarbij door de pin een draad was getrokken die aan een bewegend onderdeel was be vestigd, vermoedelijk de as. Door het sturen is de as zij waarts bewogen en de pin uit de granaat getrokken. Deze theorie, die door de Amsterdamse politie bevestigd noch ontkend wordt, zou verklaren waarom de ont ploffing pas heeft plaatsgevon den nadat de auto al honderd meter had gereden. (ADVERTENTIE) HEENREIS - EXCL. LUCHTHAVENTAKS Geldig elke dag, het hele jaar door, voor alle vluchten Vertrek Zaventem/Brussel. Retourbiljef vanaf f305,- Reservering/info 7 dagen op 7-, 0032-2-752.05.05 of in uw reisbureau EBA EXPRESS. Van onze redacteur geestelijk leven Nijmegen - De theologische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen is in een bizarre situatie beland. Alle theologiedocenten moe ten voor zichzelf in Rome opnieuw een 'verklaring van geen bezwaar' aanvragen om aan de faculteit te mogen blijven doceren. Het universiteitsbestuur stemt met die gang van zaken in, maar zal aan negatieve uitslagen geen rechtspositionele gevolgen ver binden. Twee hoogleraren, dr. Knut Waif en dr. Ton Scheer, weigeren aan de herkeuring mee te werken. De herkeuringsprocedure wordt de Nijmeegse faculteit door het Vaticaan opgelegd als voorwaar de voor kerkelijke erkenning als ambtsopleiding. Het Vaticaan wil via de herkeuring controle ren of de docenten aan de theo logische faculteit zich in leer en levenswijze houden aan de ker kelijke voorschriften. Alleen goedgekeurde docenten mogen van het Vaticaan aan een kerke lijk erkende ambtsopleiding werkzaam zijn. Van alle docenten wordt een nieuwe keuring geëist, omdat volgens het Vaticaan eerder af gegeven 'verklaringen van geen bezwaar' niet juist zijn geweest. Kardinaal Simonis steunt de herkeuringsprocedure en zou het universiteitsbestuur onder druk hebben gezet om eraan mee te werken. V? Zegt de straks tot de gemeente toetredende dorpse Bavelnaar tot de Bredanaar: 'Wat dat is dat nou, een stadsschouwburg?' 'Nou,' zegt de grootsteedse Breda naar tegen de nog wat boerse Bavelnaar, 'zo'n schouwburg is er speciaal voor de eigen bevolking. Zoiets heb je in een randgemeente niet.' 'Ja maar,zegt die Bavelnaar, 'die bussen die tot bij mij in de straat staan, komen niet uit Breda, maar uit Almelo of Assen 'Jij begrijpt het niet hè,' zegt de Bredanaar. 'Kijk, zo'n schouwburg kost enige tientallen miljoenen om te bouwen en het is even afwachten wanneer-ie precies klaar is, maar als-ie eenmaal binnen je ge meentegrenzen staat, dan valt daar lekker aan te verdienen.' 'Ja maar, wanneer komt er in die zaal nou eens iets dat voor mij interessant is? Die Phantom of the Opera heb ik anderhalf jaar geleden in Scheveningen al gezien en ik hoef niet naar voorstellingen die in Amerika geflopt zijn.' 'Weet je,' zei die dorpeling tenslotte, 'ben je als schouwburg niet kwetsbaar als je programma voor herhaling vatbaar is?' 'Misschien heb je wel gelijk,' zei de Bredanaar, 'maar heb je je als toekomstig Bredanaar al eens gerealiseerd wat je allemaal met zo'n hotel kunt?' MERIJN Meisjes om hoofddoekje weg van school Vlaardingen - Twee zusjes van Turkse afkomst die tijdens de gymnastieklessen weigeren hun hoofddoekjes af te doen, worden verwijderd van een openbare school in Vlaardingen. De schoolleiding vindt het te gevaarlijk de hoofddoekjes tijdens de gymlessen te dragen, ze heeft er geen bezwaar tegen als die tijdens de andere lessen wel worden gedragen. De vader van de meisjes neemt hier geen genoegen mee. Hij beroept zich op de Koran. 'Toestemming geven voor orgaandonatie' Den Haag - De ministers Borst (Volksgezondheid) en Sorgdrager (Justitie) vinden dat mensen, zoals nu, vooraf toestemming moeten geven om na hun dood hun organen af te staan. Voor een systeem waarbij alleen mensen die dit niet willen zich laten registreren (het geen-bezwaarsysteem) voelen zij niets. Dit schrijven zij aan de Tweede Kamer bij de afronding van de schriftelijke behandeling van het wetsvoorstel orgaandonatie. Voor Borst en Sorgdrager is het zelfbeschikkingsrecht van de mens een belangrijk argument om niet te kiezen voor een 'geen-bezwaar-systeem'. Burgerpartij uit extreem-rechts overleg Roosendaal - De Burgerpartij Nederland (BPN) stapt uit het federatie-overleg van extreemrechtse partijen. Dat heeft de leider van de BPN, de Vlissinger Poppe, gisteren bekend gemaakt na afloop van een bestuursvergadering in Roosendaal. Aanleiding voor het opstappen van de Burgerpartij is een conflict met het Nederlands Blok over de vraag of de samenwer- kings-onderhandelingen openbaar moeten zijn. Verder ruziën de rechts-extremisten over hun visie op (anti-)discriminatie. Het omstreden Eindhovense CD-raadslid R. Blonk stelt zijn zetel ter beschikking Blonk kwam in opspraak toen bekend werd dat hij illegaal vanuit de fractiekamer voor ongeveer 3000 gulden had getelefoneerd. Dit jaar 24.000 wao'ers minder Zoetermeer - Het aantal wao'ers komt dit jaar uit op 879.000, 24.000 minder dan eind 1993. Dat raamt het secretariaat van de Sociale Verzekeringsraad. De SVr raamt het aantal nieuwe wao'ers dit jaar op 90.000, 14.000 minder dan in 1993. De raad schrijft de daling toe aan het strengere arbeidsongeschiktheids criterium dat dit jaar is gehanteerd. Het aantal beëindigingen van wao-uitkeringen raamt de SVr op 114.000, 19.000 meer dan in 1993. In die uitstroom zitten 7000 wao'ers die door herkeu ring hun uitkering kwijt raken. Oud-commissaris Toorenaar overleden Amsterdam - In zijn woonplaats Amsterdam is gisteren oud-po litiecommissaris G.J. Toorenaar op 69-jarige leeftijd overleden. De spraakmakende speurder Toorenaar werkte van 1952 tot 1984 bij de Amsterdamse politie. Hij maakte vooral in de jaren zestig en zeventig carrière. Hij was onder meer betrokken bij de afwikkeling van de ontvoering van Maup Caransa. Zijn laatste jaren bij het hoofdstedelijke korps waren minder gelukkig. Eind jaren zeventig kwam de kentering, toen de korpsleiding ver meende corruptie van de meesterspeurder onderzocht. Zijn laatste dagen bij het korps sleet hij in een kleine kamer binnen het pand van de verkeerspolitie. Na zijn pensioen in 1984 richtte hij een detectivebureautje op. (ADVERTENTIES) Zondag 22.20 uur Een weldaad? KRO/RKK bedtime DE SLAAPKAMER VAN JE DROMEN ZONDAG OPEN zondag :13u.-18u. zaterdag 10u. - 18u. week9.30u. - 18u. vrijdag gesloten ESSEN SPIJKER 57 tel. 00-32-3-667.38.43 A58, afslag Roosendaal-Nispen

de Stem | 1994 | | pagina 3