Weekend DB STEM 'Van de beloofde buitenlandse hulp aan de Palestijnen is nog bitter weinig betaald' 'Dat onze politie bij Prinsjesdag mocht zijn, dat was de grootste eer voor ons' NOVEMBER 1994 E2 en het voortplantingsvermo- an zeehonden wordt aange, 3ij vissen zou meer ziekte Ben. Vervuiling versterkt de prheid voor ziekten, naar 'Waddenloog' Jaap de Ve zijn met een surveillance- Ivan zijn ministerie naar de lrtplaat gevaren, een wilde llbank naast het Dantziggat I Ameland. Met waadlaarzen (cselhoogte betreden we voor- bij laagwater de zandbank It zuigend slik, tussen de on- fee sporen van vogelpootjes. e Vlas laat een grote vlie- ger op, om vanaf 150 meter hoogte met een fotocamera de toestand van de jonge feitjes vast te leggen: een zelf. Ihte, goedkope en effectieve er om te monitoren. Hij wil fee op langere termijn zien lerk de invloed van de mossel lij is op de mosselbanken. pissers zijn ook gebaat bij een waterkwaliteit. En bij eer, gezondheid van de schelp- De belangen staan niet al- i sterk tegenover elkaar. Het leren van kokkels en mosselen poeger is sinds een jaar of drie epen." Volgens De Vlas moet feoede balans te vinden zijn Ji natuurbehoud, mosselcul- |en recreatie. Hij uit zich te- In. nou eens om je heen. Af en ien veerboot, in de verte wat fesschepen. Inderdaad, je hoort ldurend straaljagers oefenen, I de dieren reageren daar niet J op. Ondanks het intensieve pik van de Waddenzee valt het het de verstoring en is het hier I en rustig. Ook 's zomers valt Icreatiedruk nog best mee. De Ben zijn er ook niet alleen voor Ituurbeschermers. Het is Rijk- ridom. Van ons allemaal dus. perst nu een balans, met zorg kt." De Vlas moppert alleen Ie 'enorme verstoring' door vliegtuigjes, meermalen J, niet ingeperkt door afge- Igen maatregelen. Wat dat be- Izou het ministerie van Ver- Jen Waterstaat 'best wat meer milieu geëngageerd mogen lermd én intensief gebruikt. |enske Peters: „Die voortdu- afweging van ecologie en bmie zal altijd bij de Wadden- (ijven horen." i surveillanceboot van Rijks- Irstoat doorkruist de Wad- ee. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 De zomen van een bijna-diplomaat De PLO moet sinds de Golfoorlog ook bezui nigen. Voor dat con flict uitbrak, werd de Palestijnse organisatie royaal gesteund door rijke Arabische oliestaten. Die fi nanciële hulp verdween groten deels door Arafats pro-Iraakse houding tijdens de oorlog om Koe weit. Mede daarom is het eigen gebouw van de PLO aan de Haagse Raamweg verruild voor een kleine bovenetage in een pand aan de Laan Copes van Cattenburg. Beneden bij de voordeur geeft een bordje aan dat hier het Palestijns Consulaat is gevestigd. Maar dat is een beetje vooruit lopen op de zaken, geeft Youssef Habbab (41) toe. „De eigenaars van het pand hebben een foutje gemaakt toen ze dat bordje ophingen." De vestiging heet eigenlijk een 'ge neral delegation'. „Hij is officieel erkend door de Nederlandse over heid. Het is weliswaar geen diplo matieke, maar toch in ieder geval een formele politieke erkenning," meldt Habbab niet zonder trots. Dan blijkt dat de Palestijnse verte genwoordiger wél heeft gerekend op de komst van een journalist, maar niet op een fotograaf. Hij duikt snel het toilet in om de wangen glad te scheren. Tijd om even rond te kijken in de Zei Youssef Habbab vijftien jaar geleden in Nederland dat hij Palestijn was, dan was dat vaak al voldoende om te worden aangezien voor 'terrorist'. Tegenwoordig houdt hij zich als hoofd van de Palestijnse delegatie in Den Haag bezig met de onderhandelingen over een havenproject van 120 miljoen gulden. „Maar economische hulp aan de Palestijnen blijft broodnodig," vindt een bezorgde Habbab. „Evenals politieke druk op Israël om de akkoorden van Oslo uit te voeren. Anders kon het wel eens alsnog helemaal mislopen met het vredesproces." Door Samir Suudi werkruimte van Habbab. Behalve een Palestijnse vlag en een grote landkaart van het Heilige Land, vallen vooral de vele foto's op van Yasser Arafat, alias Abu Ammar, alias Mister Palestine. Arafat met Mandela, Arafat met Lubbers, Arafat met de Paus en Arafat met Habbab. Vanachter zijn bureau steekt een gesoigneerde Habbab een minuut of vijf later van wal. Eerst maar het goede nieuws. Habbab is net terug uit Gaza en kan melden dat twee Nederlandse scholen gaan helpen met de ontwikkeling van het toerisme in de Palestijnse ge bieden. De Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer (NHTV) uit Breda en de Hotelschool Den Haag hebben hierover een prininci- pe-overeenkomst gesloten met Elias Freij, de Palestijnse minister voor Toerisme en Archeologie. De twee scholen zullen een zoge naamd toeristisch masterplan ont werpen voor Gaza, de West Bank en Oost-Jeruzalem. Verder zullen ze helpen bij het opzetten van een trainingscentrum voor hotelperso neel in Gaza en toeristische onder wijsprogramma's ontwikkelen voor de Palestijnse schooljeugd. Ook gaan ze op zoek naar Nederlandse bedrijven die willen investeren in de toerismesector in deze gebieden. Habbab: „Er is een enorm poten tieel voor toerisme naar Palestina. Van de belangrijkste plaatsen uit de Israëlische toeristische folders liggen er negentig in de Palestijnse gebieden. Daarentegen overnacht slechts vijf procent van de toeristen die deze plaatsen bezoeken, in Pa lestijnse hotels. De rest maakt ge bruik van Israëlische accommoda ties." „Wij hebben zelf domweg niet ge noeg hotels en restaurants. Neem nou bijvoorbeeld Hebron. Daar houdt ongeveer twintig procent van de bevolking zich bezig met het vervaardigen van souvenirs. Er is in die plaats echter geen enkel restaurant. Onder de Israëlische bezetting werden er bovendien geen vergunningen afgegeven voor de bouw van hotels." Jaffar Shadid (staand) en Youssef Habbab: '...enorm potentieel voor tourisme...'. „Denk ook maar aan het religieus toerisme," gaat het hoofd van de Palestijnse delegatie verder. „Katholieken bezoeken voor de Kerstviering Behtlehem in decem ber; de Grieks-orthodoxen doen hetzelfde in januari. Christelijke pelgrims bezoeken in grote getalen plaatsen als Hebron en Oost-Jeru zalem. Het toerisme en daarmee samenhangende bedrijfstakken als transport, horeca en catering zijn zeer arbeidsintensieve bedrijfstak ken. De toeristische branche kan dus voor grote werkgelegenheid onder de Palestijnen zorgen." Habbabs economische advi seur, Jaffar Shadid (36),. mengt zich in het gesprek en wijst op de drie miljoen islamitische pelgrims die jaarlijks een bedevaart naar Mekka maken. Shadid: „Volgens de Koran moeten deze pelgrims hun bezoek aan Mekka eigenlijk afsluiten met een bedevaart naar Jeruzalem. Om po litieke redenen was dat de afgelo pen 27 jaar niet mogelijk. Wellicht dat zij in het kader van een vredes regeling in de nabije toekomst weer naar Jeruzalem mogen komen. Stel dat zo'n dertig procent van de Mekka-gangers ook Jeruzalem be zoekt. Dan heb je het toch over een miljoen mensen. En dat binnen een week. Daar zul je ook de infra structuur en de faciliteiten op aan moeten passen..." Behalve toerisme zijn ook de bouw en de landbouw belangrijke groei sectoren van de Palestijnse econo mie. Grote aantallen Palestijnen in de diaspora zullen, veel vaker dan nu, hun roots willen terugvinden in het land van hun (voor)ouders. Habbab: „Deze mensen zullen lang niet allemaal kunnen logeren bij familieleden. Daarvoor moeten enorm veel hotels en appartemen ten gebouwd worden." Het komen de decennium is dan ook jaarlijks de constructie van circa 15.000 woonunits nodig. Mogelijkheden om de Palestijnse economie en werkgelegenheid op en uit te bouwen zijn er volgens Habbab en Shadid dus genoeg. In feite is dat ook bittere noodzaak in gebieden waar vijftig (West Bank) tot zestig (Gaza) procent van de bevolking werkeloos is. Dat laatste gebied is eigenlijk één uitgestrekt vluchtelingenkamp van 36 bij 10 kilometer. Zo'n 950.000 mensen zitten hier opeengepakt in krotten, zonder waterleiding en riolering. Het is in dit sociale kruitvat waar de islamitische fun damentalistische beweging Harnas het stevigst wortel heeft geschoten. Habbab is duidelijk bang voor on controleerbare uitbarstingen van volkswoede, als er geen verbetering komt in de levensstandaard van de Palestijnen in Gaza. (Het gesprek vindt enkele dagen voor de confrontatie tussen Pales tijnse politiemensen en Hamas- aanhangers plaats. Bij dit treffen werden dertien demonstranten doodgeschoten, Red.) Habbab: „Er heerst grote ontevre denheid onder de Palestijnse bevol king. De mensen voelen zich zo langzamerhand verraden. Dat wekt een enorme hoeveelheid agressie en radicalisme op. De Palestijnse bur gers hebben politiek gezien een hele hoge prijs betaald voor vrede met Israël. Maar wat zien zij? Dat Israël, Jordanië en andere Arabi sche landen het meest profiteren van het vredesproces. Zij kunnen na de conferentie van Cassablanca rekenen op miljarden dollars aan buitenlandse hulp. Ook hebben landen als Oman. Bahrein, Koeweit nu de mogelijkheid hun betrekkin gen met Israël te normaliseren." „Tegelijkertijd ziet onze bevolking dat er van de beloofde buitenland se hulp eigenlijk nog bitter weinig betaald is. Van een verbetering van hun economische positie hebben ze het afgelopen jaar dan ook niks gemerkt." Het zijn overigens niet alleen de beroerde economische omstandig- Een Palestijnse jongere in Ramallah op de bezette West Bank demonstreert tegen het vredesverdrag met Israël. Volgens Youssef Habbab, hoofd van de Palestijnse delegatie in Den Haag, blijfven economische hulp aan de Palestijnen en diplomatieke druk op Israël hard nodig. foto ap foto de jong en van es heden die de agressie en de verbit tering onder de bevolking veroor zaken. Ondanks het vredesproces zitten ook nu nog zo'n 6000 Pales tijnen vast in Israëlische gevange nenissen. Habbab: „Er is in de bezette gebieden praktisch geen enkel huishouden waarvan niet minstens één zoon gevangen heeft gezeten, of nog zit, dan wel is gedood tijdens de Intifada." Op de Haagse etage schetsen de Palestijnse vertegen woordiger en zijn assistent Shadid een situatie die be droevend veel weg heeft van een vicieuze cirkel: de bevolking in de bezette gebieden mort steeds lui der, omdat er geen verbetering in hun levensomstandigheden komt. Om die levensomstandigheden te verbeteren is de economische hulp van de Wereldbank en particuliere buitenlandse investeerders onmis baar. Die willen echter pas met geld over de brug komen als de Palestijnen behoorlijke juridische en overheidsinstellingen hebben opgericht. De Palestijnen claimen op hun beurt dat daarvoor niet alleen geld nodig is (dat zij zelf niet hebben), maar ook verkiezingen voor hun parlement, de Palestijnse Nationale Autoriteit (PNA). Zelf willen de Palestijnen volgens Habbab deze verkiezingen zo snel mogelijk houden. Het Israëlische leger moet zich dan wel eerst te rugtrekken uit de belangrijkste ste den op de West Bank, zoals vorig jaar is afgesproken volgens de principe-overeenkomst van Oslo. Bovendien moeten zij hun be- moeienissen met de voorbereidin gen voor de verkiezingen staken. Habbab (op wiens voorhoofd zich nu door de combinatie van een stijgende opwinding en een warm najaarszonnetje kleine zweetdrup peltjes hebben gevormd): „Israël zoekt duizend-en-één excuses om de verkiezingen te vertragen. Zij wil vantevoren inzage hebben in de lijst van kandidaten voor de PNA. Personen die haar om welke rede nen dan ook niet bevallen, zouden niet kandidaat mogen staan. Israël wil ook dat de PNA maar 35 leden telt. Veel te weinig. Er zijn mini maal honderd leden nodig. Wij weigeren dan ook categorisch om te voldoen aan deze voorwaarden. Op zo'n manier kunnnen de verkie zingen natuurlijk nooit echt vrij en democratisch zijn." Shadid voegt daar aan toe: „We hebben het idee dat Israël bewust allerlei politieke en juridische ob stakels voor de economische ont wikkeling van de Palestijnse gebie den opwerpt. Israël werkt volgens ons niet aan de totstandkoming van een vredesakkoord, maar al leen van een veiligheidsakkoord Rabin is een oud-militair die slechts denkt in termen van veilig heid." „Maar wij zeggen: Er moet een vredesakkoord komen dat garan ties biedt voor een vrede die ook op de lange termijn blijft bestaan. Als Israël doorgaat met de Palestijnen te vernederen, zullen ze hun ver trouwen in Oslo verliezen." Na het verhaal vol kommer en kwel hebben de twee Palestijnen vanuit de statige laan in de residentie gelukkig toch ook weer positieve dingen te melden. Want het is vol gens Habbab en Shadid met name Nederland dat hun staat in wor ding te hulp komt met diplomatie ke, technische en economische steun. De Palestijnse delegatie roept gere geld de hulp in van het Nederland se ministerie van Buitenlandse Za ken bij het oplossen van misver standen en conflicten met de Israë lische autoriteiten over de uitleg van 'Oslo'. Ook bij het opbouwen van de in frastructuur en het verbeteren van het milieu in de Palestijnse gebie den steekt de Nederlandse overheid een helpende hand toe. Zo heeft Nederland al toegezegd veertig procent te betalen van de aanleg- kosten (120 miljoen gulden) van een zeehaven in Gaza. Frankrijk en Italië hebben in prin cipe beloofd het resterende deel van het bedrag te verstrekken Voordat de portemonnee definitief open gaat, wil Parijs de uitkomst van een onderzoek naar de milieu aspecten en de technische haal baarheid van een zeehaven bestu deren. Een eerder gemaakt plan voor de aanleg van een 'drij vende' haven voor de kust van Gaza is inmiddels over boord gezet. Door het winderige klimaat en de daarmee gepaard gaande hoge golfslag zou zo'n ha ven maar drie maanden per jaar te gebruiken zijn. De eigen Palestijnse zeehaven die voor een belangrijk deel aangelegd zou moeten worden door het Ne derlandse bedrijf Ballast Nedam. betekent naar de mening van Hab bab en Shadid een enorm impuls voor de plaatselijke economie. Toe risme, im- en export, transport- en verzekeringswezen, douane; ze zouden allemaal een grote vraag naar arbeidskrachten genereren Daarnaast zou de haven een uiterst belangrijk bron van deviezen voor een prille Palestijnse staat vormen. Nederland loopt ook voorop met het verlenen van hulp bij de verbe tering van het Palestijnse milieu Het ministerie van Ontwikkelings samenwerking maakt in samen werking met de Palestijnse autori teiten een inventarisatie van de problemen en een plan voor de sanering. Den Haag zal binnenkort ook assistentie verlenen bij de op richting van een Palestinian Envi ronmental Protection Agency. In totaal schenkt Nederland de Pales tijnse gebieden dit jaar 24 miljoen gulden aan bilaterale hulp. Zelf weet Habbab zich nog de tijd te herinneren dat hij als Palestijn in Nederland automatisch gezien werd als 'veiligheidsrisico'. In '78 arriveerde hij in dit land met de bedoeling politicologie te studeren in Leiden. Daar kwam het nooit van. Maar hij kwam er wel snel achter wat de toen heersende pu blieke en politieke opvattingen over het Midden Oosten-conflict waren. 'Israël heeft gelijk!' en 'Pa lestina bestaat helemaal niet!', wa ren slechts enkele van de kreten die hem bijna dagelijks om de oren vlogen. De omslag kwam volgens Habbab pas in 1982, toen de wereld met afschuw kennis nam van de slacht partijen in de vluchtelingenkam pen Sabra en Shatilla in Beiroet. Onder het oog van Israëlische mili tairen vermoordden Libanese christelijke milities toen duizenden Palestijnen, voornamelijk bejaarde mannen, vrouwen en kinderen. Vanaf die tijd ontstond zeer schoorvoetend een dialoog tussen de hier verblijvende Palestijnen en de Nederlandse overheid en poli tiek. Lange tijd ging dit overigens niet verder dan enkele contacten met individuele politici en ambte naren op het laagste niveau. Onlangs maakte Habbab het mee dat 22 Palestijnse agenten in spe een opleiding mochten volgen aan het Politie Instituut voor Openbare Orde en Veiligheid (PIOV) in Hoo- gerheide. Habbab, met ontroering in zijn stem: „Het mooiste was nog dat ze een officiële uitnodiging kregen om de festiviteiten rond Prinsjesdag bij te wonen. Dat was de grootste eer voor ons..."

de Stem | 1994 | | pagina 35