de stem Het ontsnapte gas van Union Carbide maakt in India nog elke dag slachtoffers 'Voor een otter in Alaska is méér geld uitgetrokken dan voor een mens in India' Het Wad tussen hoop en vrees -ZIE WEEKEND 2 De Palestijnse diplomatie -ZIE WEEKEND 3 Sleutelen aan DNA: ja of nee?-zieweekend4 Weekend Bhopal: tien jaar leed ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 DEEL Ik denk nog elke dag aan de ge beurtenissen van 1984. De ramp is nog niet voorbij. Wer ken kan ik niet meer. Als ik me een kwartier inspan krijg ik astma-aanvallen en hartklop pingen." De 54-jarige Barelal is een van de honderdduizenden slachtoffers van de gasramp die de 800.000 inwoners tellende stad Bhopal in midden-In- dia op 3 december 1984 trof. Uit een opslagtank van de chemische fabriek Union Carbide ontsnapte 40 ton van het uiterst giftige MIC-gas (methyl- isocyanaat), grondstof voor de ver vaardiging van pesticiden. In de nacht van 2 op 3 december 1984 ontsnapte een dodelijke wolk gifgas uit de fabriek van Union Carbide in de Indiase stad Bhopal. Tien jaar later sterven er nog dage lijks mensen aan de gevolgen van het gas. Het officiële dodental is in middels gestegen tot 6500, terwijl honderdduizenden zieke slachtof fers nog steeds wachten op een schadevergoeding. Een verhaal van tien jaar menselijk leed. Door Sjors van Beek Honderdduizenden inwoners van Bhopal werden in hun slaap verrast. Duizenden ontwaakten nooit meer. Degenen die wakker werden, hadden last van misselijkheid, brandende ogen en ademhalingsproblemen. In blinde paniek probeerden ze te ont snappen aan het gas, dat zich als een dikke deken over de stad verspreid de. „Mensen riepen: 'Gas, gas!' Iedereen probeerde zichzelf in veiligheid te stellen, zonder zich te bekommeren om familieleden. Hun mind werkte niet meer," vertelt de 42-jarige Raj- mal Malviya. Tien jaar na de ramp heeft Mal viya nog steeds last van ast matische aanvallen. Zonlicht kan hij niet meer verdragen. Malviya verloor zijn baan en moet nu rond zien te komen van de op brengst van zijn stukje land. Sinds 1989 krijgt Malviya 1200 rupees (72 gulden) noodhulp per maand van de regering: 200 rupees (twaalf gulden) voor elk gewond gezinslid. De scha declaim die hij heeft ingediend is nog niet afgehandeld. Van de vier kinderen die na 1984 werden gebo ren zijn er drie ziek. De herinnering aan die decembernacht in 1984 ach tervolgt Malviya nog dagelijks. „Nog altijd tril ik van angst als ik er aan terugdenk." Barelal en Malviya wonen beiden in J.P. Nagar, de krottenwijk die tegen de fabriek van Union Carbide ligt aangeplakt. Van de 36 wijken in Bhopal die door het gas werden be streken, werd J.P. Nagar het zwaarst getroffen. Ruim 98 procent van de bewoners in die wijk staat te boek als gas-affected: gas-slachtoffer dus. Naar schatting een kwart van de vierduizend wijkbewoners kwam om in die gruwelijke nacht. Dwalend door de wijk (bestaande uit zo'n 700 'huizen') is het, anno 1994, moeilijk om iemand te vinden voor wie de ramp voltooid verleden tijd is. Het waren de armste inwoners van Bhopal - met een gemiddeld maand inkomen van 45 gulden - die het meest hebben geleden. Velen van hen lijden nog steeds. Van de zeshon derdduizend ingediende schade claims zijn er pas zo'n honderddui zend afgewikkeld. Vijfhonderddui zend slachtoffers en nabestaanden zijn nog altijd verwikkeld in langsle pende, bureaucratische procedures. In afwachting van de definitieve schadevergoeding krijgen ze twaalf gulden noodhulp per maand. Verha len over corruptie doen de ronde: over doktoren die grof geld willen in ruil voor een medische verklaring bijvoorbeeld. Twee- tot driehonderdduizend in woners van de rampstad lijden nog altijd aan de medische gevolgen van het gaslek. Nog dagelijks vallen er doden als gevolg van de blootstelling aan het MIC-gas, een van de giftigste stoffen die de mensheid kent. De hulpverlening in de regeringszieken huizen laat volgens critici hopeloos te wensen over. De betere, maar duurdere particuliere doktershulp is voor de meeste inwoners van Bhopal niet te betalen. Gemiddeld besteden de slachtoffers dertig procent van hun maandinkomen aan medicijnen. Vele duizenden verloren hun baan nadat het gas hen tot lichamelijk wrak had gereduceerd. Van de 632 ontslagen werknemers van de inmid dels gesloten Union Carbide-fabriek kregen er slechts 300 de beloofde nieuwe baan. Degenen die verantwoordelijk wa ren voor de gasramp in Bhopal zijn nooit gestraft. Aan uitleveringsver zoeken voor de Amerikaanse leiding van Union Carbide is nooit gevolg gegeven. Niemand in Bhopal gelooft dat het er nog ooit van komt. Juris prudentie over de aansprakelijkheid van een nalatige, maar ongrijpbare multinational is er nog steeds niet. Ondertussen draait Union Carbide óók in India weer als nooit tevoren. Onlangs werd zelfs de hoogste winst sinds tien jaar geboekt. „Het is, kort om, hetzelfde oude liedje van cor ruptie en inefficiency," verzucht een journalist van een gerenommeerd In diaas tijdschrift dan ook. Ziehier de trieste balans van de grootste industriële ramp in de ge schiedenis. Bhopal anno 1994: op het oog een stad als alle andere. Achter de schermen voltrekt zich echter, nog altijd, een menselijk drama zon der weerga. Een monument tegenover de poort van de Union Carbide-fabriek pro beert de herinnering levend te hou den. No Hiroshima, no Bhopal, We want to live, valt te lezen op de sok kel van het standbeeld van een hui lende vrouw met een kind op de arm. Het beeld is gemaakt door de Neder landse beeldhouwster Ruth Water man, wier ouders werden vergast in Auschwitz. 'Gedenkteken gewijd aan de slachtoffers van de gasramp, veroorzaakt door de multinational killer Union Carbide op 2 en 3 de cember 1984', meldt de plaquette. „Ach, de mensen buiten deze stad vergeten Bhopal. Want elke dag ge beuren er elders wel nieuwe ram pen," stelt Abdul Jabbar Khan cy nisch vast. Khan is leider van de Bhopal Gas Peedit Mahila Udyog Sangathan (BGPMUS), een 18.000 leden tellende organisatie van gas slachtoffers. Er sterven ook nu, in 1994, nog dagelijks vijf a zes mensen aan de gevolgen van de ramp, ver telt dokter B.L. Varma, huis arts in J.P. Nagar. „Vaak is het moei lijk om aan te tonen dat het gas de directe doodsoorzaak is. Maar de mensen die het gas hebben ingea demd, zijn verzwakt en dus vatbaar der voor allerlei ziektes. Astma, tu berculose, bronchitis komen op grote schaal voor. Veel mensen lijden aan oogziektes als grauwe staar. Dat zijn after-effects van het gas," aldus de wijkdokter. De bevindingen van Varma worden bevestigd door onderzoekers van het ICMR (Indian Council of Medical Research). „Het gas speelt in veel sterfgevallen nog altijd een rol," al dus de onderzoekers. Ze willen slechts anoniem hun verhaal doen: de officiële informatievoorziening dient via de Indiase hoofdstad New Delhi te lopen. Het ICMR deed tien jaar lang onder zoek onder 85.000 gas-slachtoffers. Aandoeningen aan de luchtwegen, oogziektes en psychische moeilijkhe den waren de voornaamste blijvende lange-termijnproblemen, conclu deerde het instituut. Zo lijdt bijna veertig procent van de bewoners uit de zwaarstgetroffen wijken aan PTSD (Post Traumatic Stress Disor der), een psychische aandoening die ook voorkomt onder oorlogsvetera nen en overlevenden van concentra tiekampen. Keihard bewijs voor een toename van kanker, leukemie of ge netische aandoeningen heeft het ICMR niet kunnen vinden. Over het dodental als gevolg van de gasramp lopen de meningen ver uit een. De regering houdt vast aan het aantal toegekende schadeclaims. In september van dit jaar stond de offi ciële teller stil op 6560 'erkende' do den. Velen in Bhopal gaan uit van aan- Elke zaterdag verzamelen zich enkele honderden gasslachtoffers in een parkje in het centrum van Bhopal om er te protesteren tegen de gebrekkige afwerking van de schadeclaims. foto's sjors van beek zienlijk hogere cijfers. „De gasramp heeft minstens 25.000 doden geëist," beweert activist Jabbar Khan. Ook S. SShrivastava, advocaat van de gasslachtoffers, noemt dit getal. „Die eerste nacht stierven zeker acht-tot tienduizend mensen. De an deren zijn later gestorven aan de ge volgen van het slow poison (langza me vergif)," aldus de advocaat. Regeringswoordvoerder dokter K. Gaur ontkent dat er tegenwoordig nog mensen sterven als gevolg van het gas. „Veel mensen hier denken slechts aan één ding: financiële com pensatie. Elk sterfgeval wordt nu dus toegeschreven aan het gas," al dus Gaur. De dokter is hoofd van het regering sorgaan dat de medische hulp aan de gasslachtoffers coördineert. Volgens Gaur zijn de medische problemen in Bhopal adequaat aangepakt. „Er zijn vier speciale gasziekenhuizen en negen gaspoliklinieken gebouwd of nog in aanbouw, en op grote schaal worden medicijnen verstrekt. Bho pal is tegenwoordig een gezonde stad," aldus Gaur. Gaurs houding lijkt symptomatisch voor de opstelling van de Indiase re gering, die claimt dat het ergste leed in Bhopal nu wel is geleden. Wat rest is slechts de afwikkeling van de schadevergoedingen. Ook die kant van de zaak is aan veel kritiek onderhevig. In 1989 sloot Union Carbide, na jaren juridisch touwtrekken, een overeenkomst met de Indiase regering. Het Amerikaan se bedrijf zou 470 miljoen dollar (on geveer 850 miljoen gulden) betalen als de Indiase regering zou afzien van verdere schadeclaims. De deal stuitte op een storm van kritiek. De werkelijk geleden schade zou in de buurt van de vijftien miljard dollar liggen, aldus organisaties van slachtoffers. De Indiase Hoge Raad gaf uiteindelijk toch haar fiat aan de overeenkomst. Ter vergelijking: de oliemultinatio- nal Exxon werd in september jongst leden veroordeeld tot een schadever goeding van vijf miljard dollar van wege de ramp met de olietanker Exxon Valdez op de kust van Alaska in 1989. „Voor het schoonmaken van een zee-otter in Alaska is méér geld uitgetrokken dan voor een mensen leven in India," stelt een journalist van een Indiaas dagblad dan ook bit ter vast. De nabestaanden van de overlede nen krijgen, afhankelijk van leeftijd, inkomen en gezinssituatie, tussen de zes- en dertigduizend gulden. Ge wonden kunnen rekenen op bedra gen tussen de 1500 en 20.000 gulden, minus de twaalf gulden die ze maan delijks al aan interim-noodhulp heb ben ontvangen. Tot op heden is pas 160 miljoen gulden uitgekeerd. Activist Jabbar Khan is verbitterd over de regeling. „Een Indiaas men senleven heeft kennelijk geen waar de," stelt hij. Khans verklaring luidt dat de Indiase regering de multina tionals in India niet voor het hoofd wenst te stoten. „Een té harde aanpak van Union Carbide zou andere bedrijven wel eens af kunnen schrikken." Boven dien is Khan ervan overtuigd dat Union Carbide Indiase ministers heeft omgekocht. „Union Carbide en de Indiase regering, dat is twee kan ten van dezelfde medaille," aldus Khan. Anderen in Bhopal zijn minder cy nisch. Ze houden het vooral op prag matisme van de kant van India, dat de keus had tussen tientallen jaren procederen voor een hoog schadebe drag, of genoegen nemen met een laag bedrag dat dan op korte termijn aan de slachtoffers ten goede kon komen. Tben het geld er eenmaal was, koos de Indiase regering voor een individuele afhandeling van de schadeclaims. Ook op die keuze was veel kritiek. Elke in diener van een schadeclaim dient nu met stapels documenten aan te tonen dat hij werkelijk slachtoffer is. Veel van de ongeletterde, straatarme slachtoffers struikelen vroeg of laat in die procedure omdat ze een be paald document niet hebben. Veel slachtoffers zijn te arm of te ziek om uren in de rij te staan voor een van de vele benodigde documenten, zo luidt een veelgehoorde klacht. De gekozen aanpak is bovendien zeer fraude- en corruptiegevoelig. Onver moeibaar maar tevergeefs heeft Jab bar Khans 'Gas Peedit' dan ook ge streden voor een basis-schadever goeding aan iedereen die kan aanto nen dat hij in 1984 in een wijk woon de die door het gas is bestreken. In het telefoonboek van Bhopal zijn twee kolommen ingeruimd voor de tientallen regeringsorganen die zich bezighouden met de afwikkeling van de gasramp. Van de 11.955 afgehan delde dodenclaims is inmiddels bijna de helft afgewezen. Zo'n 3500 do denclaims wachten nog op behande ling, evenals ruim 500.000 claims van gewonden. Religieuze en politieke tegenstellin gen beïnvloeden de toch al stroperi ge afwikkeling van de ramp nog ver der. Zo werden naai-ateliers die wa ren geopend voor gasweduwen, weer gesloten toen de extreem-rechtse hindoepartij BJP in Madhya Pradesh aan de macht kwam. Volgens activist Jabbar Khan was het feit dat zeven tig procent van de gasweduwen mos lim is, hier debe*t aan. A. Qureshi is rechter bij de Hoge Raad en eindverantwoordelijke voor toekenning van de smartegelden. In zijn weelderig gestoffeerde, aircon ditioned kantoor wijst hij de kritiek op de trage afhandeling van de scha declaims van de hand. „De vertraging is grotendeels ver oorzaakt door de slachtoffer-organi saties zélf die telkens weer juridi sche procedures aanspanden," be toogt de rechter. „Bovendien: een ramp als deze had nog nergens ter wereld plaatsgevonden. We hadden geen voorbeelden om op terug te val len. De hele procedure is door ons uit het niets opgetrokken," aldus Qures hi. „Toen we begonnen, zei men dat Het verlaten terrein van de che mische fabriek Union Carbide in Bhopal. het 25 jaar zou gaan duren. Ik voor spel u; binnen twee a drie jaar zijn alle claims afgewikkeld." Het gevolg van dit alles is dat veel slachtoffers hun vertrouwen in een goede afloop hebben verloren. „We worden belazerd door de regering. Ik denk niet dat we ooit nog geld zien," zo verwoordt de 51-jarige P.D. Tol- ani het wantrouwen van veel slacht offers. Het gezin Tolani kreeg in 1990 zesduizend rupees (360 gulden) voorlopige schadevergoeding. Hun schadeclaim is nog in behandeling. „De regering vertraagt de zaken on nodig," denkt Tolani. Zijn verhaal is dat van zovele ande ren. Ook Tolani is van binnen ver teerd door het gas. Werken kan hij niet meer. Zijn 45-jarige echtgenote Shantabai lijdt aan ernstige depres sies, een erkend gevolg van de gas ramp. „Ik heb geen zin meer om te leven," stelt ze onomwonden. De gasramp in Bhopal heeft niet al leen medische en financiële gevolgen gehad. De samenleving is ontwricht door de catastrofe van december 1984, waarschuwt activist Jabbar Khan. „Vrouwen uit Bhopal kunnen niet meer buiten de stad trouwen omdat niemand een gasslachtoffer als partner wil. In duizenden gezin nen zijn de kostwinners weggeval len. Kinderen moeten dus gaan wer ken en kunnen daardoor niet meer naar school," zo schetst Khan enkele van de lange termijn-effecten die nog „generaties lang" merkbaar zul len zijn. „'Het probleem Bhopal' wordt deze eeuw niet meer opge lost," zo is dan ook zijn overtuiging. Elke zaterdag verzamelen Jab bar Khans aanhangers zich in een parkje in het centrum van Bhopal. Spandoeken en leuzen verraden de verbeten bitterheid on der de slachtoffers. Union Carbide Murdabad: Dood aan Union Carbi de, prijkt op een muur. Ernaast staat een tekening van een man-met-cow- boyhoed aan een galg. Het is Warren Anderson, de inmiddels gepensio neerde president-directeur van Union Carbide. Enkele honderden gasslachtoffers luisteren wekelijks naar de opzwepende woorden van Jabbar Khan, Voorbijgangers schen ken weinig aandacht aan de bijeen komst. Na tien jaar zijn ze er wel aan gewend geraakt. Op een krukje voor hun woning sta ren Habib Ali en Daswani naar de verlaten, met onkruid overwoekerde Union Carbide-fabriek aan de over zijde van de straat. Ze behoren tot de 652 werknemers van Union Carbide die werden ontslagen. „Union Carbi de heeft onze vakbond omgekocht om het ontslag mogelijk te maken," verklaren ze beslist. Of ze na die fatale nacht nog wel eens iemand van het bedrijf hebben gesproken? „Ha!... Niemand hier in de wijk heeft ooit iemand van Union Carbide gezien." De mannen zeggen het zonder een spoor van verbitte ring. Tien jaar na de ramp verbazen ze zich nergens meer over. „We wachten af. Wat kunnen we anders doen?"

de Stem | 1994 | | pagina 33