'De hele wereld ziet mijn bom inslaan' Pvd Spelletjes overheersen het spel Rechter A Nederlandse vliegers zijn onverstoorbaar na eerste gevechtsactie in 50 jaar Loketten -DE STEM- 'Kijken naa Omroep Mc DESTEM Leugen ol DE STEM BINNENLAND BUITENLAND pE STEM Kwestie Borss is 4hersenbrek ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 In de lange periode van de geschiedenis die wij gewoonlijk de donkere middeleeuwen noemen, moe ten de bewoners van onze lage landen aan heel wat ont beringen hebben blootge staan. De bouwvallige krotten waarin zij beschutting zochten tegen de weersomstandighe den, de natuurkrachten waar tegen zij nog minder dan wij waren opgewassen, rechtvaar digen de veronderstelling dat hun bestaan voornamelijk ge richt was op lijfsbehoud. Het is daarom des te merk waardiger dat blijkens de schilderkunst en de literatuur uit die jaren, de mens met zijn rug naar de natuur schijnt te hebben gezeten. Afgezien van de lentelijke tafereeltjes waar mee, overeenkomstig dan gel dende gebruiken Hendrik van Veldeke en Hadewijch hun lyrische gedichten plachten te beginnen, zijn het landschap en de wisseling van de seizoe nen alleen te vinden als decor bij de verbeelding van reli gieuze onderwerpen, zoals de vlucht naar Egypte of de moord op de onnozele kinde ren in Bethlehem. In de zestiende eeuw is er bij Jonker Jan van der Noot al wel een zweem van voorjaar te bespeuren en tegen het einde van de zeventiende eeuw roept H.K. Poot uiterst suggestief een maannacht bo ven Delft op, maar het duurt tot het einde van de vorige eeuw voor de jaargetijden omwille van zichzelf in onze literatuur verschijnen, nadat De Genestet enkele decennia daarvoor in een boutade Hol land had gekarakteriseerd als een land van mest en mist, van koude, vuile regen. Maar bij de Tachtigers wordt, zoals bij de impressionistische schil ders rond Barbizon en Den Haag, het landschap een zelf standig onderwerp waarop men nauwelijks raakt uitgeke ken en waarvoor onze dich ters woorden te kort kwamen om het afdoende weer te ge ven. Vanaf die tijd overheerst het najaar in onze literatuur. Het is Kloos die in een befaamd sonnet de bomen laat dorren in het laatseizoen. Gezelle die in Vlaanderen de zieke zo- merbladen te grondewaart doet zinken, en wie een bloemlezing uit de poëzie van de bijna voorbije eeuw door bladert, ziet dat er sindsdien geen jaargetijde zo veelvuldig bezongen, berijmd, betreurd en verkleurd is, als de herfst. Met de. onvermijdelijke cli chés. Van verwelkende blaren die in de grachten vallen, kerk hofzerken die begroeid zijn met steenpest, mist die boven de akkers hangt, het gedemp te geluid van geweerschoten en jachthonden, eenden die naar het zuiden trekken en al die motieven meer die herfst na herfst de laatste kalender bladen vullen. In de toepasse lijke kleuren van gember en oude, rode wijn. Maar de herfst is dat vertrouwde ge zicht aan het verliezen. Het najaar is van het boerse plat teland en uit de dorpen naar de stad gehaald om daar in de verlichte uitstalkasten het sfeervolle decor te worden Het laat seizoen voor de etalagepoppen die ons de juiste kleren met de juiste kleuren voordragen. Het eeuwenoude, troostende Rorate caeli is verklonken en overstemd door de bonkende dreun van de housemuziek, de mechanische hartslag van de jongere generatie. Wij ver dragen de waakzame stilte en het zachtmoedige duister van de herfst niet meer. Op het vochtige plaveisel glanst niet langer zacht lantaarnlicht. We hebben het donker uit onze straten gejaagd en lopen tus sen de draaikolken van oor verdovend geluid onder guir- landers van lampen, verblind door opdringerige reclames van gekleurd neonlicht. „Zo stil, zo stil, nu kan het sneeuwen op d'aarde," schreef jaren geleden een dichter over de advent. Zijn devote sneeuw kunnen we nu wel vergeten. „Niets dan sei zoenen die haar overkomen," schreef echter nog maar enke le jaren terug een dichteres. Blijven wij ondanks alles dan toch gevoelig voor de altijd weer terugkerende wisseling van de jaargetijden en de on verstoorbare maatgang van de tijd? „Men vindt ons zo'n grijs bedrijf," zegt de mevrouw achter het loket van het postkantoor, „en daar proberen we nou iets tegen te doen." De klant ontvangt vervolgens niet alleen het blokje postze gels waar hij om gevraagd en betaald heeft, maar ook een als reuze-postzegel vermomde waardebon van McDonald's. Daar staat de aansporing '2 Hamburgers halen, 1 betalenop. Een promotioneel een-tweetje tussen Koninklijke PTT Nederland en McDonald's. De eerste denkt dat een hamburger kleur geeft aan het leven van de gemiddelde postkantoorbezoeker. De tweede vermoedt een nieuwe doelgroep in de mensen die nu nog in de rij staan voor postzegels, bankbiljetten en visaktes. Straks bestelt vader een hamburger met de pincode en zegt de KPN-lokettiste meneer tegen zijn jongste spruit. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur S 08860-82345. Door Max Steenberghe „Gevaarlijk? Gevaarlijk?" Zijn legergroene jack schokschoudert. „Wat heet gevaarlijk? Het verkeer is gevaarlijk." Met een brede lach: „Weet je welk deel van onze missies het ge vaarlijkste is? Niet de start, niet de landing, niet de supersone vlucht boven zee of het in de lucht bij tanken. Zelfs de actie bo ven Bosnië niet. Nee, het gevaarlijkst is het aller eerste halfuur: de autorit van het hotel naar de ba sis. Die Italianen rijden als gekken." En als om zijn woorden te bewijzen wordt ons volkswagenbus je bijna van de weg gesne den door een driftig toete rend Tipootje. Het leven op de Italiaanse vlieg basis Villefranea is er een van orde en regelmaat, precies zoals het een krijgsmacht-onderdeel betaamt. Er wordt gewerkt, ge rust, getest, gevlogen, gesleuteld, gegeten, koffie geslobberd en wat gemopperd op het grauwe weer. Niets wijst er op dat eer der deze week twee F-16's terug keerden zonder hun bommenla- ding. Voor het eerst in bijna vijftig jaar heeft de Koninklijke Lucht macht actieve oorlogshandelin gen uitgevoerd, heeft een Neder landse hand zich om de stuur- knuppel gevouwen en heeft een Nederlandse duim op de knop gedrukt die de twee 2000-ponds bommen losliet, welke vervol gens op de kruising van een Servische start- en taxibaan in sloegen. Eindelijk werd er actie ondernomen. En deze keer wa ren wij er bij. „Nederland heeft weer echte helden," verzuchtte een NOS-verslaggever. Maar de helden zijn niet te vin den. De detachementscomman dant, luitenant-kolonel Leo van den Born, zegt het nog bijna voor zijn welkomswoord: „U krijgt de betrokken piloten niet te spreken." De mannen zijn bang voor hun vrouwen. Erva ring leert dat de achtergebleven echtgenotes achtervolgd worden door telefoonhijgers, maar ook terroristische vergeldingsacties zijn niet ondenkbaar: „En ver der," zo vult majoor Gerarts aan, „werken we hier in een team van 250 man die allen even belangrijk zijn; van kok tot pi loot draaien we samen als een goed-geoliede machine. Het eindprodukt - de geslaagde mis sie - is een prestatie van die hele machine en niet van een enkel onderdeeltje." Natuurlijk verlaten we de basis niet voordat we toch de man hebben opgespoord die de aller eerste Nederlandse bommen liet vallen. Maar voor het zover is, zijn we vele malen over de basis gevoerd om alle aspecten van het vliegen te zien. Dat alles onder begeleiding van twee lucht- machtvoorlichters, plus Van den Born, hoofd vliegoperaties Frank Gerards en een continu moppe rende Italiaan die elke opname probeert tegen te houden en la ter alle foto's en video-banden wil zien of per ongeluk een Itali aanse jet het beeld kruist. „Stapel kun je van ze worden," klagen de Nederlanders. Villefranea is een bijzonder rom melige basis onder de rook van Verona. Kriskras verspreid over het terrein staan afgedankte Starfighters en T-33's. Het Ne- van de F-16, willen ze er j onderhand echt graag uit komen supersoon (sneller het geluid) terug naar huis. L den gebeurt met de remparacj te en bij de eerste bocht var, landingsbaan wachten techiii die onmiddellijk veiligheidspj nen in de wapens slaan alvore de kist terugtaxiet naar de ge toestellen. Luitenant-kolonel Leo van den Bom: „We hebben de spullen altijd bij ons." foto anp derlandse kampement is een oa se van orde en ademt de Hol landse nuchterheid. 'Ralentare, verdomme', roept een verkeers bord. Het kamp wordt dagelijks be voorraad door een Friendship van het Eindhovense 334-squad- ron die post, kost en onderdelen aanvoert. Want alles wordt zo Nederlands mogelijk gehouden. Geen pizza's of pasta's maar boerenkool, bruine bonen en krentebollen. De keurig op rij staande barakken tonen de typi sche luchtmachthumor van bij namen. Militaire politie heet Starsky, Hutch of McCloud en staat onder leiding van captn. Furillo. Piloten heten Fatso, Rooie, Yabyum en ook Gerards pakt zijn zaktelefoon op met 'Hier Baco', naar de Bacardi-co la's die hij graag leegt. De Nederlanders staan, evenals alle andere aan de Navo uitge leende eenheden, onder com mando van het hoofdkwartier in het nabijgelegen Vicenze. De vliegers moeten het luchtruim vrijhouden Deny Flight staat op alle badges), verkenningen uit voeren en als de blauwhelmen er via Vicenze om vragen, hulp bie den aan grondtroepen. Waarom ze op dat moment - donderdag - de vele gegijzelde VN'ers niet ontzetten? „Omdat daar nog niet om is gevraagd. Gijzelen is een groot woord, de blauwhelmen kunnen even niet weg. Maar als ze echt naar huis willen, hoeft Vicenze maar te kikken en we maken ze vrij. De spullen hebben we altijd bij ons," zegt de Roermondse Van den Born. 'De spullen' hangen inderdaad klaar onder de acht F-16's die startklaar langs de baan staan. Elke straaljager heeft een boord- kanon, twee hittezoekende Side winder lucht-luchtraketten te gen vijandelijke vliegtuigen, twee reservetanks, een stoorzen der en twee 500-ponds bommen. „Kleiner dan die van het bom bardement, maar de 'boem' is groot genoeg om duidelijk te maken dat we ér zijn. Wie zo'n ding op zijn hoofd krijgt, denkt even niet aan moslims," grinnikt bewapeningsofficier Koet. Aan het eerste toestel van de rij hangt een bordje ACP. Alert Cockup Procedure betekent dat deze kist startklaar is en binnen een halfuurtje in de lucht kan zijn. Een normale missie begint drie uur voor de vlucht met dat le vensgevaarlijke halfuurtje over de Italiaanse wegen. Op de basis hoort de piloot eerst van Intelli gence hoe de situatie die dag is, haalt dan zijn uitrusting op, in clusief kaarten en pistool, krijgt tijdens de briefing in de onder grondse commandobunker zijn opdrachten en duikt drie kwar tier voor take-off de cockpit in. Daar kijkt hij alles na, stelt de apparatuur in, en vertrekt. Na een half uur vliegen ontmoet hij boven de Adriatische Zee (Ame rikaanse) tankvliegtuigen waar hij nieuwe brandstof opzuigt. Dan gaat het naar Bosnië voor de opdracht. Om het uur wippen ze even terug naar de tanker. „Maar soms hangen we vier uur naast het tanktoestel in afwach ting van een actie." In Nederland is een piloot zelden langer dan een uur in de lucht, hier duren missies drie tot soms zes uur. En hoewel elke piloot roept over prestaties en comfort Militairen voorzien Nederlandse F-16's van luchtverdedigingsraketten op de Italiaanse lucht machtbasis Villefranea. Deze foto werd genomen voor de afloop van een Navo-ultimatum in februari van dit jaar. foto anp En zo is ook de actie van ma» dag verlopen. Plus die van dj dag, waarbij Navo-jets drie ketbases aanvielen. Eigenli was er maar een doel, maartu twee andere stellingen hun ketten richtten, (elektroi meldt de piloot wanneer wordt 'aangestraald' door vijs delijke radar) kwam het 1 ook die plat te gooien, wat later werd geregistreerd twee Volkelse fotoverkenners, „Zelf besluiten we niet tot dergelijke aanval. Als we v den aangestraald, maken wed we wegkomen. Vijandelijk; wordt niet beantwoord, te een ander vliegtuig me aan vallen. Dan verdedig ik m zegt de zelf ook vliegende Gf ards. En bij een bevel tot bombard ren? Die vraag gaat naar - na lang zoeken en zeuren t# gevonden - betreffende Deze aarzelt geen moment n zijn antwoord. „Dat doe je Daar ben je jaren lang v« getraind. De vragen over volgen van zo'n bom heb je jezl al lang geleden gesteld. Nu ish een order die je uitvoert." „De actie van maandag was gee enkel probleem. Een duideli order, een duidelijke reden, et duidelijk doel: puur militair te rein, geen mensen en zeker burgers." „Bevel is bevel, maar ik mijn eigen verantwoordelijl heid. Als ik niet zeker ben va een treffer, het doel niet zie, er een school naast zie 1 of vermoed dat er onverwacil burgers bij zijn - een bus bombardeer ik niet." „Natuurlijk is het een kick. Dj vlucht is helemaal routine, mas; aan de andere kant besef donders goed wat je aan h doen bent, en dat je de eerst Nederlander bent in vijftig jaa die dit doet. Je overschrijdt ee grens. Dit is het moment waar;: al die jaren alleen van hebt dat ven dromen." „Je weet precies hoe het era ziet; je vizier glijdt over het dos; de druk op de knop, de rul omhoog als je bommen valk maar toen was er dat mooi moment toen ik over m'nnfl keek en de krater precies zij waar ik hem wilde hebben. Fat tastisch, want dat wordt treerd door camera's en je dat iedereen straks naar die ffii gaat kijken. De hele basis, het Nederland, de hele wereld even later mijn bom inslaat Dan is het wel zo prettig dathi; precies raak is." En als je kist weer op de groti staat? „Dan is de hele basis uil gelopen; iedereen juicht. lede: een wil weten hoe het was. J) loezie? Nee, die kennen we niet Iedereen kan dit, iedereen is traind, maar ik mocht het doet De volgende dag kan het iemar.: anders zijn. Of misschien weer." Negatieve ervaringen? Ja, dit waren er opk. En met een blik naar dè verderop snorrende tv-camera: „Toen ik de opdracht kreeg liep ik toevallig langs 4 mess. Yan binnen brandde grote geheim. Maar wat hoord ik? RTL-4 en CNN juichend roepen dat het Servische vlieg veld een aanval kon verwachte! Daar, ehh, was ik niet blij mee' Is de Reformatorische Politieke Federatie (RPF) plotseling ver anderd? Is de getuigenispartij van Meindert Leerling verwor den tot een machiavellistische machtsclub van Leen van Dij- ke? Is de sfeer van de Haagse machten het voormalige Zeeuw se Statenlid in de bol geslagen? Laat de RPF onder zijn leiding zich niet meer gezeggen door het begin van het tweede cou plet uit het vers 'Een vaste burcht', waarin Luther waar schuwt: „Geen aardse macht be geren wij, die gaat al ras verloren'"! Nee, zo'n vaart loopt het niet, ook al lijkt Van Dijke meer uit politiek hout gesneden dan zijn voorganger. Maar hij maakte er deze week wel een potje van in het gevecht om Borssele open of dicht. Zelden mochten we ge tuige zijn van een zo ten hemel schreiend jojo-gedrag. Wie bin nen een kleine vierentwintig uur driemaal van standpunt verandert en zich tenslotte uit spreekt vóór een bepaalde op vatting hoewel hij daartegen is, heeft heel wat uit te leggen. In dit en zijn vorige politieke leven is en was Van Dijke voor modernisering en daarmee le vensduurverlenging van de kerncentrale Borssele. Dat standpunt spoort met het ver kiezingsprogramma van de RPF. In het debat stelde Van Dijke zich dan ook op dit stand punt. Maar tegelijkertijd bepleitte hij een fundamentele discussie over de betekenis van kernenergie in het totale energiepakket. Tot zover niets aan de hand. Maar toen ging Van Dijke zwalken. Erop gebrand om die funda mentele discussie af te dwingen, liet hij zijn stem vóór of tegen vervroegde sluiting daarvan af hangen. Het werd uiteindelijk, dankzij het staken van de stem men, twee maal ja voor sluiting. Maar het had zowel de eerste als de tweede keer net zo goed nee kunnen zijn. Is dat duide lijk, is dat geloofwaardig? Van Dijke heeft met die vragen geen moeite. Wie hem onduide lijkheid of ongeloofwaardigheid in de schoenen denkt te kunnen schuiven, begrijpt er niets van. Kijk naar D66, dat steun be looft maar als puntje bij paaltje komt van enige belofte geen weet heeft. Kijk naar de rest van de Kamer, CDA en WD voorop, die 'halsstarrig' een fundamentele discussie over kernenergie tegen houdt. Als het zo moet doorgaan, als de politiek geen duidelijkheid wil of kan scheppen over de toe komst van de kernenergie, dan maar meteen met kernenergie stoppen. En dus ook zo snel mogelijk met Borssele. Kortom: wie niet horen wil, moet maar voelen. De wens van Van Dijke om een duidelijkheid scheppend debat te voeren over de toekomstige energievoorziening is natuurlijk niet onzinnig. Maar daarover ging en gaat het Borssele-debat niet. Of de Zeeuwse kerncentra le nu drie jaar langer openblijft of iets eerder wordt gesloten dan voorzien, is voor het debat over de rol van kernergie slechts van symbolische beteke nis. Daarvoor een redelijk goed on derbouwd standpunt over de wenselijkheid van levensduur verlenging, zoals door Van Dij ke verwoord, laten vallen, tast de geloofwaardigheid wel dege lijk aan. Vooral als dat niet alleen de opvatting is in eerste instantie, maar in alle volgende fasen van het debat. En zelfs ook nog tijdens en na het uit brengen van de aan die opvat ting tegengestelde stem. Jojo Van Dijke leidde in de laatste fase van het debat enigs zins de aandacht af van de rol die de D66-fractie in het debat vervulde. Maar ook Wolffens- pergers onervaren club speelde een raar spelletje. Ze stuurde als nieuwe woordvoerster Jor- ritsma-Van Oosten in het veld. Deze ook al Zeeuwse volksver tegenwoordigster maakte er een slagveld van. Als ze zelfs maar een beetje beseft wat ze heeft aangericht, dan moet haar al voor de verkiezingen uitge- kraaide opvatting dat ze zich zelf ministeriabel vindt, nu fors gedevalueerd zijn. In één opzicht is er overeen komst tussen de opstelling van D66 en van de RPF in het debat. Zij stoorden zich geen van bei den aan het goede gebruik dat een ingediende motie wordt in getrokken of aangehouden als de minister tijdens het debat de in de motie verwoorde wens honoreert. Minister Wijers (D66, Economi sche Zaken) zegde de Kamer toe met de energiessector te zullen gaan praten over de wens van D66 om weliswaar de kerncen trale Borssele te moderniseren maar toch in 2004 te sluiten. Incasseerde de D66-fractie die toezegging van de minister dankbaar? Nee, ze dramde door. Alsof ze de toezegging van de eigen - ook dat nog! - minister niet vertrouwde. Met het voor spelbare gevolg dat ze alleen kwam te staan. Zo zag D66 de winst van ministeriële steun voor haar motie omgezet in ver lies. Omdat de rest van de Ka mer, naar goed gebruik, weiger de haar stem te geven aan een overbodige motie. Hetzelfde lot trof de motie-Van Dijke, waarin om een funda menteel debat over kernenergie werd gevraagd. Ook op die mo tie reageerde Wijers met de toe zegging dat hij in de volgend jaar uit te brengen energienota de toekomstige rol van kernene- regie niet onbesproken zal la ten. Maar nee hoor, ook Van Dijke liet zich daardoor niet overtuigen. Ook hij dramde door en vond in het feit dat hij zijn winst niet in een uitspraak van de Kamer kon verzilveren, aanleiding om het politieke spel te devalueren tot politieke spel letjes. Zowel Van Dijke als Wolffens- perger gaven zich tijdens schor singen van het debat en voor en na stemmingen alle moeite om de beweegredenen voor de op stelling van hun fracties uitvoe rig uit de doeken te doen. Dat die behoefte er was, zowel aan hun kant als aan die van de media, duidt op de afwezigheid van heldere strategieën. Een standpunt, een opstelling bij stemmingen, dient in de verga derzaal helder en begrijpelijk te zijn. Als er tijdens en na het debat nog zoveel uitlegkunde vereist is, schort er iets aan manier waarop fracties tijdens het debat opereren. Misschien schort er, in het g van de fractie van D66, ook iets aan de leiding. Zestien vat de 24 fractieleden kunnen niel bogen op enige parlementairs ervaring. Maar voor een aantal van hen is al wel duidelijk dat hun ambitie omgekeerd evenre dig is aan het gebrek aan erva ring. Hoe groot het risico daaf- van is, laat de gang van zaken iri het Borssele-debat zien. Zelfs de ongebruikelijke handreiking van de fungerend kamervoorzit ter, de oude rot Buurmeijer, om de motie aan te houden gezien de toezegging van de minister, werd in de wind geslagen. De ambitie dreef de indienster naar het vergezicht van een snel suc cesje. Od zoals Limburgs gede puteerde Havenschmidt placht te zeggen: „Een snelle teef werpt blinde jongen." D66 hoopt nog steeds dat de uiteindelijke uitkomst van het Borssele-debat zal zijn: wel mo derniseren toch sluiten in 2004- Helemaal uitgesloten is dat niet Maar als het zover komt zou het ongepast zijn als de D66-fracti| daarvan de eer opeist. Die komt dan toe aan minister Wijers, die in het Borssele-debat heeft be wezen als nieuweling het polj' tieke spel al beter onder de knie te hebben dan zijn partijgeiM: ten aan de andere kant van de regeringsbanken. Amsterdam (anp) - E geen sprake van zijn d strafrechter bij de Ai damse rechtbank zich dig heeft gemaakt aai ruptie. Een officier van tie heeft dat in 1991 memo wel gesugge maar de toenmalig hooi cier van justitie stelde onderzoek in. Het memo werd beschou- een wat overtrokken een onwelgevallige van de rechter'. Dat reai be: zegt Van onze Haagse redactie Den Haag - Er moet eei uitkeringen mee mogei koppeling. Dat vindt criterium dan nu moet i PvdA-kamerlid Van Zijl voorstellen tijdens de bc ling van de begroting var le Zaken begin decembe 1995 wil hij in ieder ge vasthouden aan de afspr: de lonen en uitkeringen i koppeld zijn. Volgens de huidige wordt pas gekoppeld als der dan 86,2 uitkerings Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabine zich nog geen raad n uitspraak van de Tweec mer dat de kerncentr Borssele in ieder ge; 2004 dicht moet. M Wijers (Economische en premier Kok nemer de tijd om tot een kai standpunt te komen. een hersenbreker," Kok. Kok zei gisteren na aflq de ministerraad de moti Borssele - die met 77 te stemmen werd aanvaard terlijk' te nemen. „Ik j speculeren op de motiev de verschillende voorste die het kennelijk niet a met elkaar eens zijn. Ik le dat de levensduur van de le niet mag worden vi Het was gewoon een n heids-ja." Of het kabinet zich neef de uitspraak van de K; nog allerminst duidelijk en Kok zullen via inforr sprekken proberen te ae len welke consequentie: werkgelegenheid en fint sluiting in 2004 precies ben. Wijers is vooralsi mening dat de centrale passingen tot 2007 mo blijven. Hilversum - De jongere december de 60.000 lt zendmachtiging als aspii De afgelopen maand we: ouder genoteerd. Woord een mislukking. „Op voorgeschiedenis, progr; dag binnenhaalt. Daaru zender, nu Veronica com Morgana heeft de laatst de Media om nog een presenteert zich als o{ Veronica, nog slimmer aan 100 Noordhollands vier miljoen gulden gekt DE BOODSCHAPPER h misdraagt, maar wie h De misdaadbende die justitie wederrechtelijk niet in het beklaagden bezit gekomen diskett wegens heling boven 1 Justitie meldde na dez stapeltje gedateerde r ressant materiaal ontv nog steeds. De terugg waard dan het materi; een aanklacht overwet bij een zo overbelast a Of hebben de journa inhoud van de diske adressen en telefoonn infiltratie, afluistering dat justitie indertijd ge Mochten de criminele Zo dom is de maffia floppies te kraken. Wa: te stellen? Dat justit gevoelig materiaal or mee naar huis nemen Het moet haast wel, rr Want wie met misdaai hoe snel ze ook is, doö

de Stem | 1994 | | pagina 2