Rusland komt op voor Serviërs Generaal Major gaat op zijn strepen staan Politieke spanning in Italië neemt iets af Politieke chaos kost Italië geld en werk Hoog water in Gaza-stad Palestijnen onderling slaags in zuid-Libanon Parlement wil geen acties Navo, conflict in Veiligheidsraad dreigt BUS Si 217/ AUTO Si 121/ President van Suriname belooft goedkoop brood DE STEM BUITENLAND Troepen Zaïre doden Ruandezen OAD VOOR KERST MAN BUITENLAND KORT Amnestie Albanië, maar niet voor Grieken Tsjetsjeense oppositie bestormt Grozny Duitsland: Geen compromis asielzoekers Jeltsin moet begroting overmaken 06-8380 1 ROB ECO^j GROEP ER 1994 X 69 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 A4 Van onze correspondent Rome - De politieke spanning in Italië lijkt weer iets af te nemen. Premier Berlusconi heeft gisteren een meer dan twee uur durend gesprek ge voerd met president Scalfaro, dat volgens Berlusconi 'nor maal en hartelijk' verliep. Het was de eerste keer dat de president en de premier elkaar zagen na de officiële beschuldi ging van corruptie tegen Berlus coni. De ontmoeting was met spanning tegemoet gezien, om dat de verhouding tussen het staatshoofd en de regeringslei der, die nooit al te goed is ge weest, in de afgelopen dagen nog verder was verslechterd. Scal faro heeft de woede van Berlus coni opgeroepen door openlijk kritiek te leveren op zijn manier van regeren. Op zijn beurt heeft Berlusconi de president tegen zich in het har nas gejaagd door na de beschul diging van corruptie niet formeel zijn ontslag aan te bieden en in plaats daarvan Scalfaro als een intrigant voor de oppositie te omschrijven. Na een knallende ruzie over de telefoon lijken bei den de strijdbijl nu weer te heb ben weer begraven. Het Italiaanse kabinet is daar mee voorlopig weer gered en Berlusconi heeft al fier aange kondigd dat hij nog lang wil blijven regeren. Daartoe heeft hij ook naar de vakbonden toe een meer verzoenende houding aangenomen. Berlusconi en mi nister van Financiën Dini zijn akkoord gegaan met de (tot nu toe categorisch afgewezen) eis van de bonden om de herziening van het pensioenstelsel apart van de begroting te behandelen. Na het regeringsberaad van ko mende dinsdag zullen de drie grote vakcentrales beslissen of een algemene staking op 2 de cember nog door zal gaan of niet. Tijdens dat beraad zal ook moe ten blijken of Berlusconi nog kan rekenen op de steun van Lega Nord. Partijleider Umberto Bossi heeft Berlusconi nog een maand respijt gegeven, tot na de parlementaire goedkeuring van de begroting voor 1995. De ge rechtelijke onderzoeken van jus titie in Milaan en Rome blijven echter als een zwaard van Da mocles boven de premier en zijn kabinet hangen. Berlusconi zou al vandaag of zondag door aan klagers worden ondervraagd in zake de beschuldigingen over omkoping van belastingambte naren. Een kleine meerderheid van 53 procent van de Italianen vindt intussen dat Berlusconi nog niet wegens de tegen hem lopende strafrechtelijke onderzoeken hoeft af te treden. Maar als de regering aftreedt, is er een voor keur voor een nieuwe premier en een nieuwe, centrum-linkse coa litie. Dat blijkt uit een opinie peiling die het weekblad L'Es- presso vandaag publiceert. Van onze redactie buitenland Moskou/Sarajevo - De Russische minister van Buiten landse Zaken Andrej Kozyrev en parlementsleden heb ben zich gisteren in vernietigende bewoordingen ge keerd tegen de pogingen van het Westen om de Servi sche agressie in Bosnië in te dammen. De Doema riep de Russische re gering op, zijn vetorecht in de VN-Veiligheidsraad te gebruiken om verdere Navo-luchtaanvallen op Servische posities te blokke ren. Kozyrev zei dat de Verenig de Staten het internationale recht schenden. Het Russische verzet komt op het moment dat de Serviërs oprukken in het door de VN tot veilig gebied uitgeroe pen Bihac in het noordwesten van Bosnië. Kozyrev uitte felle kritiek op het besluit van de VS om het toe zicht op naleving van het wape nembargo door de moslims en de Kroaten te staken. Hij noemde het een 'openlijke, wrede schen ding van het internationale recht'. De Doema beschuldigt de internationale gemeenschap van het meten met twee maten, om dat het de schuld voor de Balka noorlog 'geheel op Servische zij de' schuift. De Doema riep Ko zyrev en president Jeltsin op bij de Veiligheidsraad Ruslands ve to te gebruiken om 'militaire interventie van buitenaf in ex- Joegoslavië te voorkomen.' Kozyrev waarschuwde dat Rus- Kigali (rtr/afp) - Zaïrese soldaten hebben gisteren het vuur geopend' op Ruandese vluchtelingen in een Oostzaïrees kamp bij Goma. Volgens hulpverleners kwamen minstens acht mensen om het leven, onder wie vier kinderen. Tientallen kampbewoners raakten gewond. Het motief voor het Zaïrese optreden in het kamp Katale (230.000 vluchtelingen) is nog onduidelijk. Ook in nabijgelegen kampen was sprake van geweld. De Veiligheidsraad van de VN bekijkt of het noodzakelijk is om troepen te sturen. In de vluchtelingenkampen bevinden zich veel bewapende aanhangers van de verdreven Ruande se regering, die de overige kampbewoners terroriseren. Gisteren kreeg Ruanda een nieuw parlement. In een stadion van de hoofdstad Kigali legden de zeventig leden van de Voorlopige Nationale Vergadering de eed af om te werken aan de eenheid van het door een bloedige burgeroorlog verscheurde land. Het parlement staat voor de enorme taak om de twee grootste etnische groepen van het land, de Hutu's en de Tutsi's, te verzoenen. Van onze correspondent Aart Heering Rome - De onophoudelijke gevechten tussen de Italiaanse regering en oppositie, tussen regering en rechterlijke macht en tussen de regeringspartijen onderling maakt het normale alledaagse bestuur vrijwel onmogelijk. Als gevolg daarvan is er van de met veel tamtam aangekondigde plannen die Italië werkgelegen heid en een nieuw economisch élan hadden moeten brengen, nog vrijwel niets van de grond gekomen, terwijl lopende projec ten door de politieke naijver juist hopeloos worden vertraagd. Een al gestart miljardenproject, de aanleg voor een particulier tweede net voor draadloze tele fonie, dreigt te verzanden, om dat de door de vorige regering verleende concessie aan het door Olivetti geleide consortium Om- nitel door het huidige kabinet niet wordt verlengd. Omnitels voornaamste concurrent is na melijk het staatsbedrijf Telecom Italia, dat momenteel wordt be heerd door partijgenoten van de neo-fascistische minister van Post en Telecommunicatie Tata- rella; zij moeten weinig moeten hebben van privatisering en nog minder van Olivetti-directeur Carlo De Benedetti, die zij van linkse sympathieën verdenken. En Omnitels andere concurrent is een consortium onder leiding van Berlusconi's Fininvest-con- cern. Daarmee blijft een uiterst belangrijk project vooralsnog al leen op papier bestaan. Vanuit Brussel komt het bericht dat Italië dit jaar 1325 miljoen (ADVERTENTIE) [reizen) PARIS OVlftAl THUIS Meer informatie? Uw reisadviseur weet er alles van. TEA-PARTY MET BEKEND! DISNEY-FIGUREN Dinsdag en vnidag in het Themapark (t/m 30-12) DAGTOCHT PARUS VANAF DISNEYLAND* Voor Disneyland busreizen van 3 dagen of meer (t/m 16-12) land zich zou kunnen terugtrek ken uit de VN-vredesmacht op de Balkan als de Navo afwijkt van het 'kader van het VN-man- daat.' De Bosnische moslim-president Izetbegovic meldde gisteravond dat de pogingen van eerder op de dag om een bestand voor heel Bosnië te bereiken, zijn ge strand. Partijen hadden met el kaar overlegd in Sarajevo, maar de Serviërs verwierpen een staakt-het-vuren. De Serviërs stelden als harde voorwaarde dat de moslims en Kroaten zich zouden terugtrekken uit de ge bieden die ze in de afgelopen maand in het midden van Bosnië hebben veroverd. De Serviërs rukten gisteren in Bihac op tot op een kilometer van het hoofd kwartier van het Bosnische rege ringsleger. Al in de buitenwijken van Bihac wordt er hevig gevochten. De weerstand van de moslims is zo goed als gebroken. De stad zou nog maar door 300 moslim-strij ders verdedigd worden. Indien zij willen, zouden de Serviërs nu in staat zijn de stad in te nemen. Enorme regenbuien hebben in Gaza, anders vrijwel een woestijnstad, tot een complete watersnood geleid. De ezelwagentjes drijven bijna door de straten. Vanwege het noodweer moest het fundamentalistische Harnas gisteren een geplande betoging afgelasten. FOTO EPA Beirut/Gaza (ap) - In Zuid-Libanon hebben aanhangers van de Fatah-groep van PLO-leider Yasser Arafat gisteren het grootste deel van het Palestijnse vluchtelingenkamp Ein el-Hilweh aan de rand van Sidon op afvallige troepen heroverd. Bij de strijd, die in de uitgestrekte sloppen wijken soms van huis tot huis ging, vielen volgens de Libanese politie zeker tien doden en twaalf gewonden. De partijen bestreden elkaar met onder meer machinegeweren en raketgranaten. De poli tie omschreef de vijandelijkheden als de ergste sinds de PLO op 13 september vorig jaar een overeenkomst sloot met Israel voor beperkt zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho. De striid woedde tussen Fatah-aanhangers onder leiding van Kemal Medhat en dissi denten, aangevoerd door de vroegere Fatah- commandant Munir Makdah, die vorig jaar vanwege het vredesakkoord met het kamp van Arafat brak. Makdah kreeg bij de ge vechten steun van volgelingen van de funda mentalistische Islamitische Jihad en de mili tante Harnas. Volgens bronnen bij de Libanese politie en het leger hadden de troepen van Medhat, die enkele uren voor de aanval versterkingen had laten aanrukken vanuit vluchtelingen kampen bij Tyre, de mannen van Makdah in de noordelijke uithoek van het kamp in het nauw gedreven. Het Libanese leger deed geen pogingen om tussenbeide te komen. Het grendelde het 60.000 inwoners tellende Ein el-Hilweh af en liet niemand binnen. Alleen ambulances werden doorgelaten om gewon den af te voeren. Tijdens de gebedsdiensten in de moskeeën in de autonome Gaza-strook hebben moslim fundamentalisten van de Hamas-beweging gisteren opnieuw opgeroepen tot geweldac- ties tegen Israël en opnieuw PLO-leider Yasser Arafat scherp bekritiseerd. Een massale bijeenkomst ter nagedachtenis aan de veertien Palestijnen die vorige week vrijdag in Gaza om het leven kwamen toen de Palestijnse politie het vuur opende op demonstrerende moskeegangers werd afge last vanwege het extreem slechte weer. De massale uiting van protest tegen het door de PLO met Israël gesloten autonomie-akkoord moet nu vandaag plaatsvinden. Gebedsleider sjeik Said Siyam zei tegen de gelovigen die bijeen waren in de Palestijnse Moskee, waar vorige week de geweldsuit barsting begon, dat zij hun woede tegen Israel moeten keren en geen burgeroorlog tussen de Palestijnen onderling moeten ont ketenen. Ecu aan EU-fondsen is misgelo pen. De Europese gelden waren ter beschikking gesteld voor pro jecten in het arme zuiden. Maar terwijl alle andere lidstaten, in clusief het trage Griekenland, al maanden geleden een lijst van projecten in hun economisch achtergebleven regio's hebben ingediend, is Italië in gebreke gebleven, zodat circa drie mil jard gulden voorlopig Italië's neus voorbijgaan. Op zich is dat niets nieuws. Italië heeft ook in het verleden zijn projecten steevast veel te laat ingediend. De redenen daar voor waren altijd dezelfde: ein deloze bureaucratische procedu res en vooral ruzies tussen poli tici die de eurofondsen ieder voor hun eigen stemvee hadden bestemd. Alleen vorig jaar slaag de de toenmalige minister van Financiën Spaventa wèl om mil jarden 'bevroren' fondsen innen. Maar onder Berlusconi zijn de aloude paleisruzies volop terug gekeerd. En dat kost Italië in Brussel niet alleen prestige, maar ook geld. Dat frustreert nog verder de verwachtingen van de miljoenen Italianen, die van de huidige premier een effi ciënt, ondernemingsgewijs be stuur van 'het bedrijf Italië' had den verwacht. Door onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britse premier John Major heeft opnieuw zwaar geschut in stelling ge bracht tegen een tiental, misschien wel twintig, on verbeterlijke Euro-foben binnen zijn eigen Conserva tieve Lagerhuisfractie. Als de rebellen hun luidruchti ge amok tegen de reeds toege zegde verhoging van de Britse EU-contributie (200 miljoen gulden extra in 1995) niet op geven wil 'generaal' Major maandagavond op zijn strepen gaan staan en desnoods zijn eigen kabinet opblazen. In een wanhopige poging zijn gezag te herstellen over een onherken baar anarchistische Conserva tieve partij dreigt de strateeg van Downing Street dit maal met een electoraal Waterloo - voor zijn eigen Tories. Majors dramatische 'zelf- moord'-pact' dat, volgens mi nister van Financiën Kenneth Clarke is aangegaan met alle leden van het kabinet - inclu sief de Thatcher-gezinde en eu- rofobe ministers Michael Por- tillo (Werkgelegenheid) en Peter Lilley (Sociale Zaken) - wordt echter door weinigen se rieus genomen. Nooit zag men immers kalkoenen voor Kerst mis stemmen. Anders gezegd, als de zeer im populaire Conservatieve partij het nu Iaat aankomen op ver vroegde verkiezingen, heeft men grote kans op de opposi- tiebanken. Kortom, het is on waarschijnlijk dat Major dinsdagochtend naar Bucking ham Palace moet om het ont slag van zijn regering aan te bieden. Dit wetende, spelen de Euro rebellen het spel op het scherpst van de snede. Maar zij proberen vooral concessies af te dwingen voor toekomstige EU- besluiten. Zelfs de Euro-hyste rische rebellenleider Bill Cash weet hoeveel er te verliezen is bij Majors val aangezien La bour, volgens hem, 'helemaal doet wat Brussel opdraagt.' De Britse premier kan daarom even de houwdegen spelen zon der grote brokken te maken. Toch moet dit hem pijn doen, vooral omdat deze zoveelste Euro-affaire al het betere nieuws heeft overschaduwd: de Britse werkloosheid daalt sterk, de inflatie is onder con trole en de export zit in de lift. Wat Major ontbeert is de zoge naamde feel-good-factor'het gevoel in den lande dat het inderdaad beter gaat. Omdat veel van de nieuwe banen laag betaalde, korte-termijncontrac- ten betreffen kan het nog wel even duren eer de pessimisti sche stemming omslaat. Majors zwakheid en besluite loosheid om zijn eigen partij onder de duim te houden steekt schril af tegen de legendarische partijdiscipline onder Margaret Thatcher. Maar haar autoriteit was steeds gebaseerd op een comfortabele meerderheid in het Lagerhuis. John Major moet het stellen met een marge van dertien zetels. Geen enkele Tory is dus gebaat bij verkiezingen, maar een groeiend aantal fluistert de laatste dagen dat een nieuwe en inspirerender partijleider drin gend is gewenst. Volgens de partijregels mag een tegenkan didaat zich aanmelden in de maand november. In 1990 ge beurde dat, wat Thatcher de kop kostte, waarna de Tories onder John Major de verkiezin gen van 1992 wonnen. Voor een aantal vooraanstaan de Conservatieven is de ge dachte aan een herhaling van de 'interne coup' zeker verlei delijk. In Westminster deden gisteren wilde geruchten de ronde over Conservatieven die best de lont in het kruitvat zouden willen steken. Daarbij klonk opvallend vaak de naam van oud-minister Norman La- mont. Hij heeft tot woensdaga vond de tijd. Paramaribo (anp) - De Suri naamse president Ronald Ve- netiaan heeft toegegeven dat economische steunmaatrege len voor de bevolking te lang zaam op gang komen. Er worden nu maatregelen uit gewerkt die onmiddellijk effec tief moeten zijn en brood betaal baar moeten maken voor scho lieren en anderen die het nu niet kunnen bekostigen. „Gevoelens van onvrede dreigen voeding te geven aan aanwezige kiemen van dictatuur," aldus Venetiaan gisteren bij de viering van het 19e jaar van Suriname's onaf hankelijkheid. Hij verwees naar de grote rellen van de week, waarbij scholieren plunderend door de straten trokken uit pro test tegen (vooral) de hoge broodprijs. Venetiaan sprak niet over de acties bij de douane en de poli tie. Douaniers zijn sinds donder dag voor onbepaalde tijd in sta king. Politieagenten zetten vanaf dinsdag met langzaam-aan-ac- ties kracht bij aan hun eis tot inwilliging van een pakket maatregelen voor verbetering van leef- en werkomstandighe den. Overleg tussen de politie bond SPB en minister Soeshiel Girjasing is tot dinsdag opge schort. Voor het eerst sinds Suriname onafhankelijk is, heeft het poli tiekorps niet meegedaan aan traditionele activiteiten zoals de parade van gewapende machten. Er waren gisteren nauwelijks agenten op straat, wel veel bur gers die de verjaardag van de onafhankelijkheid vierden. Tirana - Het Albanese parlement heeft gisteren een algemene amnestie afgekondigd waardoor ruim eenvijfde van de twaalf honderd gevangenen op vrije voeten komt. De vervroegde vrijlating geldt niet voor de meest prominente gedetineerden van het land, zoals voormalige communistische kopstukken en de wegens corruptie veroordeelde leider van de grootste opposi tiepartij, de socialist Fatos Nano. De amnestie is afgekondigd ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de bevrijding van de Duitse bezetter en de Albanese onafhankelijkheid in 1944. Vijf Albanese Grieken, veroordeeld wegens spionage voor Athene, worden niet vrijgela ten maar krijgen slechts strafvermindering. Hun veroordeling heeft de verhouding tussen Albanië en Griekenland op scherp gezet. Moskou - Tsjetsjeense oppositiegroepen zijn gisteren begonnen met de bestorming van de hoofdstad van de afvallige Russische republiek in de noordelijke Kaukasus. De melding van de aanval op Grozny komt van het Russische persbureau Itar-Tass, dat zich baseert op uitlatingen van de voornaamste oppositiebewe ging, de Voorlopige Raad van Tsjetsjenië. In de deelrepubliek strijdt de door Moskou ondersteunde Raad tegen president Doedajev, die sinds 1991 eenzijdig naar onaf hankelijkheid streeft. In het verzet tegen de leider zit ook de voormalige voorzitter van het Russische parlement, Roeslan Chasboelatov. Het minsterie van Defensie in Moskou ontkent dat bij een aanval op buitenwijken van Grozny gevechtshelikop ters met Russische kleuren meededen. Maagdenburg - De Duitse regering en de deelstaten zijn het gisteren na twee dagen overleg niet eens geworden over een compromis inzake het terugsturen van Kurden en vluchtelingen uit de oorlogsgebieden in het voormalige Joegoslavië. Doel van de bijeenkomst was een compromis te vinden tussen de beslis sing van de door de SPD geregeerde deelstaten om geen vluchtelingen meer terug te sturen, en de regering die zegt dat elk geval afzonderlijk onderzocht moet worden. Minister van binnenlandse zaken Manfred Kanther zei na afloop van de bijeenkomst in Maagdenburg dat de deelstaten niet zo maar beslissingen kunnen nemen die tegen de door het parle ment aangenomen asielwet ingaan. Begin 1994 besloot de Bondsdag tot een aanscherping van de asielwet. Daardoor werden minder mensen toegelaten en mochten er veel meer asielzoekers die al in Duitsland waren teruggestuurd worden naar 'veilige landen'. Moskou - Het Russische parlement heeft de regering via een omweg gedwongen de strenge begroting voor 1995 aan te passen. Na twee uur debatteren stemden de afgevaardigden gisteren voor de vorming van een commissie die voor 10 december nieuwe begrotingsvoorstellen moet presenteren. De voorzitter van de begrotingscommissie van de Doema, Michail Zadornov, had geen goed woord over voor de huidige voorstel len. „Het verband tussen de voorgenomen industriële produktie en de verwachte inflatie is niet realistisch. De verwachte gemiddelde roebelkoers van 3200 roebel voor een dollar is niet realistisch. Dat is de huidige koers." Zadornov zette ook vraagtekens bij de plannen het begrotingstekort terug te dringen tot 7,8 procent van het bruto binnenlands produkt. (ADVERTENTIE) EEN TELEFOONTJE EN UW SPAARGELD GENIET HOGE RENTE EN VEEL GEMAK. gemiddeld over de laatste 5 jaar. LORARCO-RENTE bi' U p» O/ op dan hoge rente en winstdeling. Het /O betekent ook gemak. Met slechts één WINSTDELING q telefoontje opent u bijvoorbeeld al een X" rekening. En kunt u makkelijk geld 5,6% storten en opnemen. Zo kunt u, indien u 's morgens belt, in de meeste gevallen nog dezelfde dag weer over uw geld beschikken. Vul de bon in voor meer informatie. Of bel, van maandag tot en met zaterdag van 's morgens 8 uur tot 's avonds 9 uur. (40 cent per minuut) Stuur mij vrijblijvend informatie over Roparco. I 1 De heer/Mevr.: I Voorletters: I Straat: I Geb. datum: Postcode/Plaats:j Telefoon: I 71535 Ik heb wel/geen Rogiro Rekening. I Verzend de bon in een envelop zonder postzegel naar: Robeco Groep, Antwoordnummer 5555,3000 VB Rotterdam. I Met gemak betrouwbaar beleggen. J Ovetrchnjdt uw tegoed een bepjelde gren, (momenteel f500.000,-), da. geldt voor het meerdere een afwijkend rentepercentage.

de Stem | 1994 | | pagina 25