Fokker moet verder snijden EUROPA'S MOOISTE MEUBELS IN BAARLE NASSAU? BETER MEUBEL VN verdoezelen nieuws over Bihac Feestelijk afscheid 'Landbouw vervuilt Noordzee het meest' BEL NU'GRATIS 06-0621 0 [Egg! Glimlach 15-jarig meisje leidt tot verkrachting Navo-vluchten boven Bihac om Serviërs af te schrikken DE STEM 100 vakatures HUIS- protest tegen besloten diner Dwergvinvis aangespoeld aan Zeeuwse kust Frits Wester treedt terug Meer overvallen op reisbureaus Avontuur van Gerard Kemkers Bhopal tien jaar later Orders verliesgevend Leasemaatschappij vertraagd Premonta koopt failliet Bailey PvdA wil nieuwe toets koppeling Spanning Italië neemt iets af Op zoek naar werk heeft vandaag ruim Maak er werk van Drie gewonden bij vechtpartij in café Goes L—I koop of W«d«nT - on laten horen via een ..Klemtie" in De Slem en het Komt in orde immers tienduizenden Stern-lezers en ~sen (een op cJe drie) lezen uw advertentie "'"ómdat zi| speciale belangstelling hebben voor onze "Kleint|es" rubriek ..Huisdieren" DE STEM 8 "710311 000225 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 134e JAARGANG Middelburg - Het Statenlid Van Kollem (GroenLinks) wil een be sloten vergadering over het nieu we provinciale streekplan niet bijwonen. Van Kollem vindt dat die bijeenkomst openbaar moet zijn. Bovendien vindt hij het na afloop geplande diner voor onge veer 40 mensen geen juist besteed gemeenschapsgeld. (ZIE ZEELAND - C1 Valkenisse - Een jonge vinvis is gisteren aangespoeld aan de Zeeuwse kust. Het ruim vier me ter lange dier, een jaar oud en vermoedelijk een vrouwtje werd door wandelaars ontdekt. Het dier leefde toen nog. Pogingen om het in leven te houden waren echter vergeefs. Het is niet dui delijk hoe het dier in Zeeland te recht is gekomen. Volgens een medewerker van het Dolfinarium in Harderwijk is het dier z'n moeder kwijt geraakt en vervol gens gaan zwerven. Vinvissen komen maar zelden voor in de Noordzee. ZIE ZEELAND-C1 Hilversum - Frits Wester, die eerder de campagne leidde van CDA-kandidaat Brinkman, treedt terug als chef van de Haagse redactie van het RTL Nieuws. Hij doet dit op eigen verzoek en om persoonlijke rede nen. Wester blijft actief als alge meen politiek verslaggever bij RTL. Eerder was er binnen de re dactie kritiek geweest op zijn be noeming tot chef. Den Haag - Het aantal gewapen de overvallen op reisbureaus stijgt. Dit jaar werden al vijftien boekingskantoren het slachtoffer van berovingen, driemaal zoveel dan in 1993. Gemiddeld werd bij de overvallen vijfduizend gulden buitgemaakt, meldt het week blad Reisrevue. HET WEER LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Rustig herfstweer In de ochtend kan lichte regen of motregen vallen. Daarna blijft het droog. Zondag nevel of mist niet uit gesloten. Het blijft vrij somber maar rustig herfstweer. SPORT Gerard Kemkers werkt sinds vier maanden als schaatsbondscoach in de Verenigde Staten. Een nieuw avontuur voor het voormalige kernploeg lid, dat afhaakte met de inmiddels beruchte 'zwabbervoet'. ZIE SPORT - B1 IN DE WEEKEND-BIJLAGE Tien jaar geleden zaaide een gifwolk dood en verderf in de Indiase stad Bhopal. Anno 1994 sterven er daar nog steeds mensen aan de gevolgen van de ramp. Schadeclaims worden maar mondjesmaat gehonoreerd. ZIE WEEKEND -DEEL E INHOUD 6 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A7 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2/D3 Ragazzi D4 Weekendbijlage deel E Kleintjeskrant Van onze verslaggever Willem Reijn Amsterdam - Fokker ver wacht volgend jaar het aantal banen opnieuw met circa vijf honderd te moeten terugbren gen om de kosten verder te drukken. Tientallen nieuwe orders leveren werk op, maar door de zware concurrentie zullen ze wel verliesgevend blijven. Dat zegt vandaag de voorzitter van de Raad van Bestuur Ben van Schaik in een exclusief interview met De Stem. Hij handhaaft zijn prognose en beklemtoont de noodzaak dat de Nederlandse vliegtuigbouwer in 1996 weer zwarte cijfers schrijft. Van Schaik zegt dat de vorige sa neringsronden de kosten wel hebben teruggebracht, maar dat de doelstelling van een reductie van 25 procent nog niet is ge haald. Elke afdeling moet nu aantonen de doelstelling te hebben ge haald, dan wel met voorstellen komen om op een wereldwijd geldende kostenniveau te opere ren. Leasemaatschappij De vorming van een aparte lease maatschappij, die de voor een miljard op de balans prijkende vliegtuigen van Fokker moet overnemen, heeft vertraging on dervonden, zegt Van Schaik. De leasemaatschappij moet de ba lans van Fokker opfleuren. Door dat Fokker de vliegtuigen voor haar klanten zelf moet voorfi nancieren, noteert het bedrijf een solvabiliteit van een luttele acht tien procent. De oorzaak van de vertraging ligt in de lage dollarkoers. Moeten de vliegtuigen tegen een koers van 1,75 aan de nieuwe leasemaat schappij worden overgedragen, dan zou een aanzienlijk verlies moeten worden geboekt, omdat de vliegtuigen in guldens zijn op genomen op de balans. Moerdijk - Het Moerdijkse con structiebedrijf Premonta ver huist volgend jaar naar Nieuw Lekkerland. Het heeft daar het failliete bedrijf Bailey overgeno men. Premonta krijgt in de Al- blasserwaard veel meer ruimte dan het nu heeft. H ZIE ECONOMIE -A5 Den Haag - De PvdA wil een an dere regel om te beslissen of de uitkeringen mogen stijgen met de lonen. Die zogeheten koppeling zou moeten afhangen van de hoe veelheid geld die wordt uitgege ven aan de sociale zekerheid. R ZIE BINNENLAND-A3 Rome - De politieke spanning in Italië is iets verminderd, nadat premier Berlusconi en president Scalfaro gisteren een volgens de eerste 'hartelijk' verlopen ge sprek hebben gehad. De onder zoeken van justitie blijven echter als een zwaard van Damocles bo ven Berluscini en zijn regering hangen. ZIE BUITENLAND - A4 Die begrafenis had best Langer mogen duren Samenwerking „Dat hebben wij er niet voor over," zegt Van Schaik. Hij ver wacht niettemin dat in het eerste kwartaal van '95 de oprichting wel een feit kan zijn. Van Schaik zegt verder in het ge sprek dat hij voor 1 januari een duidelijk antwoord wil hebben van British Aerospace over de sa menwerking voor een nieuw vliegtuig met 120 stoelen. Daarvoor moet BAe eigen plan nen voor nieuwe toestellen opge ven. „Dat ligt natuurlijk zowel bedrijfseconomisch als emotio neel moeilijk. Maar ik verwacht dat het inzicht dat er geen markt is voor twee Europese producen ten, uiteindelijk zal doorbreken." Den Haag (anp) - Van alle- landen die grenzen aan de Noordzee, levert de Neder landse landbouw de grootste bijdrage aan de vervuiling van deze zee. Dat schrijft de Vereniging Mi lieudefensie in een rapport, dat gisteren verscheen. Het Nederlandse landbouware aal is relatief klein: drie procent van het totaal. Toch levert het via de lozing van meststoffen een bijdrage van 26 procent aan de stikstofbelasting en 23 procent aan de fosfaatbelasting van het zeewater. Volgens Milieudefensie toont het rapport aan dat de Nederlandse regering de mestproduktie krachtig moet terugdringen, met zeker vijftig.procent. De huidige en de op stapel staande maatre gelen zijn onvoldoende om deze reductie te bereiken. De publikatie is tot stand geko men met medewerking van onder meer het Wereld Natuur Fonds en de Stichting Natuur en Milieu. Nederland drong in december vorig jaar aan op internationale afspraken om de kwaliteit van de Noordzee en de grote binnenwa teren te verbeteren. De belangrijkste doelstelling van de Noordzee-staten is een halve ring van de stroom milieu-ge vaarlijke stoffen naar de Noord zee in 1995. Het is echter nu al duidelijk dat die doelen niet tijdig worden ge haald. Volgens de opsteliers van het rapport zijn dan ook ingrij pende maatregelen nodig om de doelstelling binnen bereik te houden. Het kabinet-Kok moet volgens de milieugroeperingen maatrege len nemen die zijn gericht op het afromen en het opkopen van de mestquota. Zo had de afgelopen weekeinde overleden Manfred Langer, eigenaar van de fameuze discotheek iT het zich voorgesteld: een uitvaart als een knallend feest. Duizenden mensen, he tero's, homo's, travestieten en meer en minder beroemde men sen waren gisteren in Amsterdam op de been om getuige te zijn van de vorstelijke extravagante begrafenis, door Langer zelf tot in de puntjes geregisseerd. Het feest begon gisterochtend bij het homo-monument in de hoofdstad. Langer lag daar op gebaard in een speciaal in Italië gemaakte roze kist. (foto). Ar tiesten van het Nederlandse levenslied zongen hem toe. Later trok de stoet naar de begraafplaats Zorgvliet, waar elke bezoe ker een hartversterking kreeg. De lege flesjes werden in het graf gegooid. In discotheek iT werd nadien een knallend feest gegeven. foto anp ADVERTENTIE Ja, tweede Kerstdag opent Beter Meubel in Baarle Nassau. Om u een voorproefje te geven heeft Beter Meubel voor u alvast in haar katalogus 300 banken, 100 slaapkamers en 100 kasten en eethoeken verzameld. Bel nu: 06-0621 en ontvang het 500 pagina dikke meubelboek gratis bij u thuis. ZONDAG'S OPEN Peer Belgic O BAARLE NASSAU De zuinigste Belg voor heel Nederland Van onze correspondent Middelburg - De glimlach van een 15-jarig meisje in een Middelburgse café betekende het begin van een reeks ge beurtenissen die tenslotte leidden tot de verkrachting van het meisje door een 29-jarige man van Iraakse afkomst. Voor de Middelburgse recht bank eiste officier van justitie mr. Van der Bel tegen de dader (M.O.) een gevangenisstraf van drie jaar en tegen zijn 31-jarige halfbroer H.H. (die op de uit kijk zou hebben gestaan) acht tien maanden. Een en ander vond plaats op 15 augustus toen de mannen in het café een gesprek aanknoopten met het meisje en haar twee vriendinnen. Het latere slachtoffer zou daar bij 'geglimlacht' hebben naar O., die dit volgens zijn cultuur zou hebben opgevat als een uit nodiging tot het hebben van seks. Toen de drie vriendinnen naar buiten liepen om naar huis te gaan werden ze dan ook on middellijk gevolgd door de bui tenlanders. De meisjes stapten op hun fiet sen en dat deden ook de man nen die hen even later zouden hebben klemgereden. Een van de meisjes wist onmid dellijk te ontkomen, een twee de kreeg van H. een klap tegen het hoofd maar kon vervolgens eveneens ontsnappen terwijl de 15-jarige door O. tegen de grond werd gewerkt, waarna hij haar de onderkleding van het lichaam zou hebben gerukt. Volgens de verklaringen van het slachtoffer zou H. zich even verderop hebben geposteerd, terwijl het meisje zich luid gil lend verweerde. Bij de nade ring van een politie-auto zou H. tenslotte zijn halfbroer van het meisje af hebben getrokken waama het tweetal de benen nam. O. zou vervolgens een te hulp gesnelde voorbijganger nog met een mes aan het hoofd heb ben verwond, maar voor de rechtbank beweerde hij dat hij een sleutel bij zich had. O. maakte ter zitting een afwe zige indruk en dat was ook al het geval tijdens de verhoren door politie en rechter-com- missaris. Reden waarom zijn advocaat mr. Oldenburger de rechtbank dringend om een psychiatrisch onderzoek verzocht hetgeen in dit stadium van de behandeling van de zaak werd afgewezen, evenals het verzoek tot onmid dellijke vrijlating van H. die samen met zijn halfbroer sinds de aanhouding op 15 augustus in voorarrest zit. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. T",.?* Av Door Robert Reid (ap) Sarajevo - Terwijl de oorlog in Bosnië zich opnieuw toe spitst, probeert het militaire commando van de Verenigde Naties klaarblijkelijk het nieuws over de toestand te mani puleren. De Servische schendingen van de 'veilige zone' bij Bihac wor den gebagatelliseerd. Gezaghebbende berichten over de schendingen zouden de ge loofwaardigheid van de VN- vredesoperatie ondergraven. Ze zouden ook de druk op de Navo en de Verenigde Naties vergroten om harder op te tre den, met alle onberekenbare gevolgen van dien. Met dit in het achterhoofd, doen voorlichtingsofficieren van de VN hun uiterste best om een gunstige draai te geven aan de gebeurtenissen in Bihac, zo als zij dat ook in april deden tijdens de Servische belegering van Gorazde, een andere 'veili ge zone' in Oost-Bosnië. Op zijn minst proberen de VN- woordvoerders berichten over schendingen van de 'veilige zo ne' Bihac door Serviërs uit Bosnië en het aangrenzende Kroatië in twijfel te trekken. Zo gaf woordvoerder luite nant-kolonel Tim Spicer vorige week op een briefing herhaal delijk de verzekering dat de Serviërs de zone in Bihac, die ongeveer 10 bij 8 kilometer be slaat, eerbiedigden. Terloops merkte hij op dat een VN- waarnemerspost wegens be schietingen ontruimd moest worden. Journalisten kwamen er later achter dat de waarne- merspost binnen de veilige zo ne lag. Toen de strijd rond Bi hac oplaaide, meldde de Bosni sche regering dat Serviërs uit het aangrenzende Kroatië zich met de gevechten waren gaan bemoeien. VN-woordvoerders hielden vol dat de meldingen onbevestigd waren. Maar vol gens bronnen die inzage had den in vertrouwelijke berich ten van de VN, had VN-perso- neel in Bihac de bemoeienis van de Serviërs uit Kroatië wel degelijk bevestigd. Eenzelfde patroon werd gevolgd toen ver trouwelijke berichten circu leerden volgens welke de Bosnische Serviërs ondanks herhaalde waarschuwingen om dat niet te doen, toch de 'veili ge zone' waren binnengegaan. Het duurde twee dagen voor dat VN-woordvoerders dat durfden toegeven. Van onze redactie buitenland Brussel - De Navo heeft gisteravond vliegtuigen ingezet boven Bosnië en met name boven de moslimenclave Bihac die door Serviërs dreigt te worden ingenomen. De vluchten zijn uitgevoerd om VN-militairen en burgers in de beschermde zone rond Bihac te beschermen. Er zijn gisteravond geen luchtaanvallen uitgevoerd. Rusland waarschuwde de Navo gisteren dat verdere militaire be trokkenheid van het bondge nootschap in en om Bosnië de in spanningen van de VN-vredes- macht kan ondermijnen. Navo-secretans-generaal Willy Claes zei dat het bondgenoot schap vooralsnog de vredespo gingen van de VN blijft steunen. Terugtrekking van de troepen is nog niet actueel. Over een bericht dat de organisatie in het uiterste geval 250.000 militairen in Bosnië zal inzetten zei Claes' woordvoerder dat hij dit aantal ooit heeft genoemd in verband met complete militaire interven tie in Bosnië. Het is echter slechts één van de mogelijke scenario's. Naar die vele scenario's verwees ook een woordvoerder van het ministerie- van buitenlandse za ken in Den Haag. De Navo-am- bassadeurs werken intussen al wel aan een plan voor een even tuele terugtrekking van de VN- ADVERTENTIE vredesmacht. Diplomaten zeggen dat overwogen wordt tussen de 20.000 en 40.000 manschappen in te zetten om een snelle evacuatie van de blauwhelmen te begelei den. De Verenigde Staten zouden het overgrote deel van deze troe penmacht moeten leveren. „De inzet van een zo grote troepen macht zou duidelijk vereisen dat landen die geen grondtroepen hebben bijgedragen aan de vre desmacht wel een bijdrage leve ren aan de evacuatiemacht," zegt de Navo-diplomaat. ZIE OOK BUITENLAND - A4 OP PAGINA A2: De hele wereld ziet mijn bom inslaan Goes - Bij een vechtpartij in een café aan de Grote Markt in Goes zijn in de nacht van donderdag op vrijdag drie mensen uit Goes gewond geraakt. Het drietal zat rustig aan de bar toen omstreeks twee uur een on bekende man binnenkwam; ken nelijk had deze een agressieve bui. Zonder aanleiding kwam hij op het drietal af: Hij schopte en kele barkrukken omver, sloeg een bierflesje stuk en ging daar mee het drietal te lijf. Het ergst er aan toe is een 34-ja- rige man, die een gebroken kaak been opliep. Zijn 28-jarige vrien din hield aan het brute optreden een diepe snee in haar wang over, terwijl een 48-jarige kennis van het tweetal verwondingen opliep aan zijn kin. BOSNt'E Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per; kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: kwartaal automatisch 84 70 bank/gironr Postcode:. Plaats;. f ladlö. in de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) geenPh\nbbe°nd,S?uufdèr eers,e ontvam Dagblad De Stem, Antwoordnummer fKovg'aSd?' P°St2e9e' naar DE STEM. EEN'KRANT'iDIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1