Geen ontslagen bij fusie gemeenten 'Een eerlijk beleid is het belangrijkste" WD/Gemeentebelangen in Sluis wil een sterke nieuwe gemeente CDA: 'Derde wethouder kan hier nuttig werk doen' Lijst Rammelaere: 'Geen woorden maar daden' 'Ik stem op de nudisten, die kunnen niks in hun zak steken' DE STEM ZEELAND Ambtenaren Sluis en Aardenburg weten nog voor kerstmis welke baan ze krijgen Uitzendingen Omroep Zeeland NOVEMBER 1994 C3 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 C4 /13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur Leeuwekoning /19.30 en 22.00 uur; zo/13.4^ .15, 19.00 en 21.30 uur Blown ay /22.00 uur; zo/13.45, 19.00 en .30 uur When a man loves a oman /19.30 en 22.00 uur; zo/13.45, .15,19.00 en 21.30 uur The specia- t /14.00 en 19.30 uur; zo/13.45 en .15 uur The mask /22.00 uur; zo/16.00 en 21.30 uur rrest Gump MIDDELBURG huttershof .00 uur Fresa Y Chocolate /22.30 uur Last tango in Paris OOSTBURG edeltheater 0.00 uur True lies VLISSINGEN lhambra 1-2-3-4 4.00 en 16.00 uur De Leeuweko- ing (Ned. versie) 9.00 en 21.45 uur The Lion King 4.00 en 19.00 uur The mask 4.00 uur Baby's day out 9.00 en 21.45 uur The specialist 4.00, 19.00 en 21.45 uur When a an loves a woman 1.45 uur Blown away GENT ecascoop 4.30, 17.00 (Ned. versie), 20.00 en 2.30 uur The Lion King 4.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur I ve trouble 4.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur lown away 7.15, 20.00 en 22.45 uur Pulp Fic- ion 4.30,17.00, 20.00 uur The shadow 4.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The pecialist 4.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur hen a man loves a woman 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Tear and present danger 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Max 14.30,17.00 en 22.30 uur Threesome 0.00 en 22.30 uur Suite 16 0.00 en 22.30 uur Natural born killers 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump 14.30 uur Speed KNOKKE everly Screens 15,00 en 17.30 uur De Leeuweko ning 20.00 en 22.30 uur The specialist 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur I love trouble 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Blown away 15.00,17.30 en 20.00 uur Max 22.30 uur Color of niaht ZONDAG MARKTEN SINT NIKLAAS Old-timers (auto)beurs - Stadsza- len- 12.00-18.00 uur THEATER GOES Stichting Dansz - totaaltheater 'Na de Tijd' - Prins van Oranje -14.30 uur 17,50) TERNEUZEN 'Thee Dansant' in het Zuidland- theater. Aanvang 14.00 uur. KLASSIEK HEINKENSZAND Zondagmiddagconcert - Muziek vereniging Euterpe en OKK Wemel- dinge - Ontmoetingscentrum 'De Stenge' Stengeplein 1 -16.00 uur SLUIS Koffieconcert - Scaldis ensemble - Stadhuis -11.00 uur (gratis) POP EN JAZZ HOEK 'Jazz behind the Dikes' - Delta- Quartet met tentoonstelling teke ningen, aquarellen en schilderijen van Trees Bogaert - De Molenhoek - 15.00-18.00 uur (gratis) KOUDEKERKE Countryblues-concert - met Cat fish Keith (USA) - strandovergang Westduin Strandpaviljoen Piet Hein - 20.00 uur (ƒ12,50) TERNEUZEN Paul Pleijsier - gitaar open haard- concert - Porgy Bess -15.00 uur DIVERSEN CLINGE Café De Landbouw - 10.30 uur hoktentoonstellin Café De Landbouw - 14.00 uur prijskaarting KIELDRECHT Terminus -15.00 uur schieting OSSENISSE Hof ter Nesse - 14.30 uur St.-Nico- laasfeest WALSOORDEN Café Rue du Nord - 14.30 uur wildschieting KOEWACHT Wandelexcursie Perenboomsgat - langs de grenskreek, een stuk moe rasbos, open polder en een stuk natuurontwikkelings gebied Ludwig Persijn Kruispad 26 - 14.00 uur SLUIS Wim Hofman signeert eigen werk - Raadskelder Stadhuis - 14.00-17 00 uur SINT-JANSTEEN Cafe De Kroon - PV De Zwaluw - 10.00 uur kampioenendag, 13.00 uur tentoonstelling SAS VAN GENT Buurtcentrum St.-Albert - 14.00 uur, vleeskaarting Wie de nieuwe burgemeester van Sluis, foto camile schelstraete ...en Aardenburg wordt, is nog niet bekend. Van onze verslaggever Sluis/Aardenburg - Er vallen door de fusie tussen de twee West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten Sluis en Aardenburg geen gedwongen ontslagen onder het ambtelijk per soneel. Voor de inwoners van de gemeenten moet de praktijk nog uitwijzen hoe de samenvoeging uit pakt. Uiteraard is het de bedoeling dat zij er niet slechter op worden. Maar of dat ook te verwezenlijken valt, zal de tijd leren. De voorbereidingen voor de daadwer kelijke fusie tussen Sluis (2867 inwo ners) en Aardenburg (3638 inwoners) zijn vorig jaar begonnen. Een stuurgroep, bestaande uit de beide colleges van burgemeester en wethou ders, van elke gemeente een raadslid dat niet in het college vertegenwoor digd was en de twee gemeentesecreta rissen, ging in augustus aan de gang. De taak van de stuurgroep was het voorbereiden van een zo soepel mogelij ke overgang van twee organisaties naar een en daar wordt momenteel nog hard aan gewerkt en de laatste hand aan gelegd. De stuurgroep liet zich bijstaan door verschillende bijzondere werkgroepen zoals de werkgroep Functieboek die een overzicht maakte van alle functies die er straks in de nieuwe gemeente op ambtelijk terrein zijn. Functieboek Geen gedwongen ontslagen, luidde daarbij de garantie van de gemeentebe sturen van Sluis en Aardenburg. Hope lijk nog voor kerstmis weten de perso neelsleden van de twee gemeenten waar ze aan toe zijn en welke baan ze in de nieuwe gemeente toebedeeld krijgen. Het staat hen overigens na die indeling nog vrij te solliciteren naar een andere functie binnen Sluis-Aardenburg. Alle werknemers behouden voorlopig in ie der geval het salaris dat ze nu hebben. Ze gaan er dus niet op achteruit of vooruit. Dat is pas het geval als in de loop van volgend jaar alle functies definitief beschreven en gewaardeerd zijn. De verzekering dat niemand tegen zijn wil op straat komt te staan kent één uitzondering. De twee burgemeesters en de twee gemeentesecretarissen ontko men daar niet aan en worden 'van rechtswege' ontslagen. De huidige ge meentesecretaris van Sluis, C. Rein- houdt, anticipeerde daar zoals bekend op. Als de nieuwe gemeente officieel een feit is per 1 januari, gaat hij aan de slag als directeur van de woningbouw vereniging Zeeuws-Vlaanderen in Axel. De gemeentesecretaris van Aardenburg, A. Janssen, wordt straks secretaris van Sluis-Aardenburg. Wie de nieuwe burgemeester wordt, is nog niet bekend. De sollicitatieprocedu re voor die post is half oktober dit jaar gesloten. Vrij kort na de verkiezingen komt de nieuwe gemeenteraad (nog vóór de officiële installatie van de raad op 2 januari) bijeen om een profiel schets voor te leggen aan de Commissa ris der Koningin, W. van Gelder. Het streven is de burgemeestersbenoeming van Sluis-Aardenburg nog dit jaar rond te hebben. Belfort Het bestuurlijke centrum van de nieuwe gemeente komt in het Sluise Belfort. Afgelopen donderdagavond verleende de gemeenteraad een krediet voor de verbouwing van het stadhuis. Burge meester en wethouders en de gemeente raad vergaderen in het Belfort, waar ook de nieuwe burgemeester zijn zetel krijgt. Verder huisvest het stadhuis van Sluis de sector Grondgebied (Openbare Wer ken en Volkskhuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) en komt er een loketfunctie voor de sectoren die vanuit het gemeentehuis van Aarden burg hun werk gaan doen. In Aarden burg komt de sector Middelen (finan ciën en bestuurszaken, interne zaken en juridische aangelegenheden), alsmede de sector Burgerzaken (bevolking, so ciale zaken, welzijn en cultuur). Voor de in Sluis gevestigde sector Grondgebied komt in Aardenburg een loketfunctie. Het is namelijk de bedoeling dat Aar denburgers en Sluizenaren in hun eigen woonplaats zaken kunnen blijven doen met de gemeente. Al zal het onvermij delijk zijn dat zij zich bij ingewikkelder kwesties in Sluis, respectievelijk Aar denburg moeten vervoegen. Op dit moment puzzelen ambtenaren nog over de loketfunctie Bevolking. De sector Bevolking komt in Aardenburg, maar het is de bedoeling dat mensen uit Sluis die een uittreksel uit het bevol kingsregister, een nieuw paspoort of rijbewijs nodig hebben dat ook in Sluis kunnen bemachtigen. Probleem hierbij is nog dat de uitgifte van deze docu menten aan zeer strenge voorschriften is gebonden en daar is op dit moment nog geen passend antwoord op. De ambtenaren van de afdelingen Fi nanciën van Sluis en Aardenburg wer ken nu aan de opstelling van de eerste begroting van de fusiegemeente. De bedoeling is dat de gemeenteraad daar in januari een oordeel over velt. Het zal echter een begroting zijn die niet zo gek veel nieuw beleid bevat. Dat is niet verwonderlijk, want uiteindelijk zijn het natuurlijk het nieuwe college en de gemeenteraad die zich moeten profile ren en aan moeten geven welke richting het met bepaalde zaken (denk aan de zwembaden) op moet. Van onze verslaggever Sluis/Aardenburg - Binnen vier jaar een gemeente op poten zetten die zichzelf kan bedruipen en de Aardenburgse en Sluisse neuzen in dezelfde richting laten wijzen. Dat is kort samengevat de me ning van J. de Fossé uit Sluis, bij de komende gemeenteraadsver kiezingen in Sluis-Aardenburg lijsttrekker van de lijstverbin- ding WD/Gemeentebelangen. Voor zijn groepering is het van wezenlijk belang ervoor te zor gen dat er een krachtige fusiege meente onstaat, die eventuele toekomstige gemeentelijke her indelingen kan voorkomen. WD/Gemeentebelangen zet in op vijf tot zes zetels bij de aan staande verkiezingen. „Een col lege moet kunnen rekenen op de brede steun van een ruime meer derheid in de gemeenteraad. Wij willen een blok vormen zodat er een college kan ontstaan van meer dan de helft van de stem men plus één." VVD/Gemeentebelangen denkt vooralsnog volgens Du Fossé niet aan de aanstelling van een derde wethouder in de nieuwe gemeente. De partij die naar het zich laat aanzien een flink deel van de zetels in de nieuwe raad zal innemen, wenst bij voorbaat echter geen enkele andere deel nemende groepering uit te slui ten van de collegevorming. Du Fossé wijst op de financiële gevolgen die de aanstelling van een derde wethouder heeft. „Als de begroting het toelaat, is dat misschien te behappen. Maar wij gaan uit van twee wethouders. Er zijn altijd partijen die bereid zijn het college te steunen zon der daar deel van uit te maken." De belastingen in de nieuwe ge meente mogen van WD/Ge meentebelangen niet stijgen en moeten op een vrij laag niveau blijven. De lijst verbinding streeft verder net als andere Van onze verslaggeefster Sluis - „Het zal veel werk en geduld kosten om de verschillen de culturen van onze gemeenten in elkaar te laten vloeien, maar ik denk wel dat het ons gaat lukken, zolang er maar eerlijk beleid wordt gevoerd," aldus Jacky Boogaard, lijst trekker van de PvdA voor de gemeenteraadsverkiezingen van de gefuseerde gemeente Sluis-Aardenburg. J. du Fossé ...rekenen op bre de steun... foto archief de stem kandidaten naar de instandhou ding van het zwembad in Aar denburg en de verwezenlijking van een speel- en zwemvoorzie- ning in de Vaart. Boogaard verwacht veel van de fusie. Hij denkt dat er op de lange termijn een goede verbin ding zal ontstaan tussen de twee kernen. „Sluis is en blijft de trekker voor het grote publiek, terwijl de mensen vooral naar Aardenburg trekken voor hun rust, dat is een mooie combinatie en ik denk ook niet dat veel mensen het anders willen." De lijsttrekker van de PvdA is minder positief over de proble men die spelen binnen de Aar denburgse raad. „Als je toch ziet hoe ze elkaar daar de loef probe ren af te steken, dan zakt de moed toch in je schoenen. Daar zitten wij dan straks tussen." Het gaat Boogaard en de zijnen vooral om een zo eerlijk en open mogelijk bestuur. Zijn partij uit zich dan ook regelmatig kritisch over het gevoerde beleid. „De beschikbare middelen die er zijn moeten eerlijk verdeeld worden. Wij staan voor de totale gemeen schap. We zijn er dan ook fel op tegen dat straks de inwoners van onze nieuwe gemeente en dan vooral Sluis,in een klap een fikse belastingverhoging op hun bord krijgen. Dat moet geleidelijk gaan, zodat de mensen niet extra belast worden." Boogaard is een groot voorstan der van 'de politiek dichter bij de mensen brengen'. Volgens hem lukt dat niet door het hou den van bijeenkomsten. „De mensen gaan daar tegenwoordig amper meer heen. Ik denk aan het houden van enquêtes. Op die manier betrek je de mensen ook heel direct met de plaatselijke politiek." Hij hoopt dat komende woens dag de opkomst hoog zal zijn. „Dat werkt alleen maar in ons voordeel want voor een zetel zijn er ongeveer driehonderd stem men nodig. Ik hoop en verwacht Van onze verslaggever Sluis/Aardenburg - De nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg, die per 1 januari officieel het levenslicht ziet, kan een derde wethouder zeker in de eerste zittingsperiode van de gemeente raad goed gebruiken. Dat is de mening van R. van de Wijnckel. De Eedenaar is lijst trekker voor het CDA bij de komende gemeenteraadsverkie zingen in de nieuwe fusiege meente en momenteel nog wet houder in de gemeente Aarden burg. Gezien het vele werk dat in de nieuwe gemeente in opbouw ligt te wachten, zou een derde wet houder nuttig werk kunnen ver richten. Het CDA acht het verder van belang dat er een college komt met een zo breed mogelijk draagvlak binnen de gemeente raad. In die zin behoort een afspiegelingscollege voor de christen-democraten nadrukke lijk tot de mogelijheden. Speerpunten waarmee het CDA de strijd met de overige drie deelnemende politieke groepe ringen (PvdA, WD/Gemeente belangen en Lijst Rammelaere) aangaat, zijn onder meer behoud en renovatie van het zwembad in Aardenburg en positief inspelen op commercieel-recreatieve plannen voor het bad in Sluis. De partij streeft er verder naar belastingen en subsidies in de nieuwe gemeente uiterlijk over twee jaar volledig op elkaar te hebben afgestemd. Dat geldt ook voor leges en andere heffingen. Het CDA stelt verder voorop dat de dienstverlening aan de bur gers van Aardenburg en Sluis niet te lijden mag hebben onder de samenvoeging van de twee gemeenten. Nog een belangrijk onderwerp is de taakverdeling binnen de nu nog twee zelfstan dige gemeenten. De christen-de mocraten hanteren daarbij het uitgangspunt dat voor Aarden burg op woongebied de voor naamste rol is weggelegd, terwijl Van onze verslaggever Sluis/Aardenburg - Geen woorden, maar daden. Dat is kort en krachtig het motto waar lijsttrekker E. Rammelaere (70) van de gelijknamige lijst 4 de verkiezingsstrijd in Sluis-Aar denburg ingaat. R. van de Wijnckel ...college met breed draagvlak... foto archief de stem in Sluis de nadruk moet komen te liggen op de functie van toe ristisch koopcentrum. Lijst Rammelaere bezet momen teel twee van de tien zetels in de gemeenteraad van Aardenburg en komt bij de verkiezingen vooral op voor de belangen van de inwoners van de kleinste ker nen in de nieuwe gemeente. Dat is niet zo verwonderlijk, legt de lijsttrekker uit. „Want wij ko men immers zelf uit een kleine kern (Eede, red.)." Rammelaere, geboren en getogen Eedenaar maar van Belgische nationaliteit, zit in de gemeente raad van Aardenburg sinds 1986. Door een wetswijziging kreeg hij in dat jaar voor het eerst stemrecht in ons land. Hij pakte de zaak maar meteen goed aan door te komen met een eigen politieke groepering. Een echt verkiezingsprogramma heeft Lijst Rammelaere niet. „Ik heb zo een stenciltje gemaakt met wat punten," zegt de voor man van de naamslijst uit Eede. „Van al die verkiezingsprogram ma's komt over het algemeen toch niets terecht. Beloven is een ding, waarmaken een ander." Kernpunten waar de kandidaten op Lijst Rammelaere voor staan zijn onder andere een soepel (land-)bouw en milieubeleid, geen verdere lastenverzwaring voor de bevolking en behoud van het gesubsidieerde schoolvervoer voor de dorpen. De lijsttrekker vindt het behalen van twee zetels bij de aanko mende raadsverkiezingen een mooi resultaat. „Maar het zijn verkiezingen, hè. Je kunt er zo weinig van zeggen. En zeker nu het verkiezingen zijn voor Aar- foto camile schelstraete Jacky Boogaard, ...zo open mogelijk bestuur... foto archief de stem drie zetels te behalen. Dat zijn zon negenhonderd stemmen, niet niks natuurlijk. Maar als de mensen echt verandering willen, dan is de keuze snel gemaakt. Als je begrijpt wat ik bedoel." Een affiche in Aardenburg. foto wim kooijman Van onze verslaggever Sluis/Aardenburg - Omroep Zeeland brengt in verband met de verkiezingen voor de nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg op de dag van de stemming extra uitzendingen. Ze zijn van 20.00 tot 22.00 uur en vinden plaats vanuit het Aardenburgse gemeentehuis, waar het hoofdstembureau van de verkiezingen is gevestigd. E. Rammelaere ...stenciltje met wat punten... foto archief de stem denburg en Sluis. Dat is heel anders dan het vroeger was." Van onze verslaggeefster Sluis/Aardenburg - Voor de plaatselijke politiek van Sluis en Aardenburg zijn het spannende dagen. De agenda's van de lijstrekkers zitten overvol. Het zijn de laatste loodjes want komende woensdag is het eindelijk zover. Dan worden in de gemeenten Sluis en Aardenburg gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Op weg naar de gefuseerde gemeente Sluis-Aardenburg. Hoe denken de inwoners eigenlijk over het 'huwelijk' van hun gemeen ten? „Ik geloof nooit dat het goed zal gaan tussen Sluis en Aar denburg," aldus een Sluisse. Er is zo'n verschil van menta liteit tussen deze plaatsen. Hier in Sluis draait het alle maal om de middenstand. Mensen met grote zakelijke belangen die weinig tijd heb ben voor andere dingen. Voor de Belgen hebben ze alles over, in tegenstelling tot de eigen bewoners." „Aardenburg daarentegen is een veel hechtere gemeen schap, echt een dorp. Daar kan ook van alles. Hoeveel verenigingen heb je er niet? Toneel, sport, carnaval, alles is daar mogelijk terwijl hier alles wordt afgeschaft. Ik denk dan ook niet dat Sluis en Aardenburg één beleid kun nen voeren. In het bestuur van Sluis spelen gewoon te veel zakelijke belangen." Niet alle Sluisenaars delen de ze mening. Een Sluisenaar vindt dat er te weinig positief wordt gedacht over de fusie. „Van oudsher heerst er een groot wantrouwen tussen Aar denburg en Sluis. Dat moet maar eens afgelopen zijn, we moeten met een schone lei be ginnen want nu is iedereen bang voor zijn eigen hachje. Als je ziet wat de fusie alle maal niet kan opbrengen. Dan denk ik aan gezamenlijke ver enigingen en sportploegen, dat zou toch prachtig zijn? De Sluise middenstand zou hier geld in kunnen pompen, zodat op deze manier èn Sluis èn Aardenburg gepromoot wordt. Ik ben ervan overtuigd dat het heel wat kan worden, maar dan zullen ze er wel aan moe ten werken." „Ach, die fusie heeft toch he lemaal geen zin. Over een paar jaar worden we toch bij Oost burg gestopt, dus ik snap niet waar iedereen zich druk over maakt. Ik stem wel hoor, op de nudisten. Die kunnen tenmin ste niks in hun zak stoppen," grapt een inwoner van Sluis. In Aardenburg is de moraal om te gaan stemmen hoog. De meesten stemmen op het CDA. De lijstverbinding WD/Ge meentebelangen is er niet echt populair. „Die Du Fossé denkt dat hij het straks allemaal voor het zeggen krijgt. Die is alleen uit op macht. Hij vindt dat alles in Sluis zo goed gere geld is, maar als je ziet hoe weinig er georganiseerd wordt voor de eigen mensen, dan denk ik dat Sluis nog heel wat van ons kan leren in plaats van andersom," aldus een Aardenburger. Een plaatsgenoot vindt dat er op de eerste plaats een college van B en W moet komen dat een juiste afspiegeling is van de gemeenteraad. „Er moeten drie wethouders komen van drie verschillende partijen. Dat is het eerlijkst van alle maal." Weer een andere Aar denburger is alleen maar geïn teresseerd in wie de 'nieuwe' burgemeester wordt. Ik hoop dat we eindelijk van Jong- mans verlost worden, die man is er totaal ongeschikt voor. Everaers lijkt me wel be kwaam." Woensdagavond om 19.00 uur sluiten de stembussen. In het hoofdstembureau in het ge meentehuis van Aardenburg zal de uitslag bekend worden gemaakt.

de Stem | 1994 | | pagina 19