Hulst pakt verkeers-chaos aan We kunnen u een aantal interessante redenen geven om bij ons te komen bankieren. DE STEM Gemeente Axel onderzoekt kosten van restauratie 'molenstomp' Feestelijke jubileumviering fanfare St.-Jan Maar we blijven discreet. WEERM WILLY PLAATSELIJK NIEUWS genheid |morgen Westenberg Ira 2 jaar Lindella >rry. Vermeulen ietrouwd fn Maria Kevin Saar Gemeente neemt groot aantal maatregelen tegen problemen in binnenstad Warmterecord in november Raad voor 'ongebonden' bestuur bibliotheek Axel iculieren KORTING gefeliciteerd. november DE STEM ZEELAND C2 bedankt |Gefeliciteerd Groeten uit Parijs Johny en Jenny WTC Aloy houdt veldtoertocht Somber Zonnig Hulst Koewacht Axel Ouderenbond Kloosterzande viert jubileum «sO dankje, jubileum, elijk, verloving, estatie, examen, m, enz. lom 1.09 incl. BTW, verplicht. Foto of aat 35 x 40 mm Overige tarieven op o's worden niet urneerd. of geef uw tekst tsing af bij één van hriftelijke opgaven geaccepteerd indien end zijn, ook indien bijgevoegd is. et recht voor teksten redenen te weigeren, r klachten bereiken n tekst behoudt de cht voor om de naam ver bekend te maken. Bprundel. Dien Schniermanni- Aees Tromp in Breda. I in Breda. Dennis Sieben in kerhout. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 pmy. Bas, Jan en Asta Vie het laatst lacht...) I met uw 75e verjaardag. I kleinkinderen waar blijft de tijd, |it al een hele meid. ■en kusjes, papa en mama. Be excuses aan (igedaan. het meen |van steen. Fred, Barry, Frank en Steven. ■Nièei 25 jaar bij elkaar In Zilveren Paar. drie en Diana Hartelijk dank voor de attenties, die wij bij ons 25-jarig huwelijk ontvange' hebben. Hiep hiep hoera wordt 1 jaar. Van Oma en Opa, Marie-Therese - Patrick Gert-Jan en Sandra Ja het is toch echt waar. morgen ziet deze dame Alvast van harte gefeli®" teerd oma. Kusjes van Rachel en de kinderen Van onze verslaggeefster Axel - De gemeente Axel gaat onderzoeken hoeveel geld het kost om 'de molenstomp' aan het eind van de Molenstraat te restaureren. Dat werd donderdagavond besloten tijdens de jaarlijkse begrotingsvergadering. Met name het CDA drong op zo'n onderzoek aan, nadat burgemeester W. de Graaf uit had gelegd dat restauratie onhaalbaar is vanwege de hoge kosten. Het opknappen van de romp en het aan brengen vahaaln een kap met wieken kost 1,1 miljoen gulden. Over de kosten van aanschaf (de molen is nu nog particulier bezit) wordt dan nog niet eens gesproken. Via allerlei fondsen zou volgens Monumentenzorg 380.000 gulden subsidie aan te boren zijn. De rest moet Axel zelf ophoesten en dat is onmogelijk volgens de burgemeester. CDA'er M. Murre wilde zich daar niet zomaar bij neerleggen: „Als er niets gebeurt, is de molen, ook al gaat het maar alleen om de romp, voorgoed verloren. Ook de stomp alleen is al een indrukwek kend silhouet voor onze gemeente. Als wij die stomp niet conserveren moeten we afscheid nemen van een belangrijk stukje historie." Hij stelde vervolgens voor eens te laten onderzoe ken wat het opknappen van de romp kost, niet door een extern bureau, maar gewoon door de eigen ambtenaren. Bij stemming bleken tien raads leden voor en vier tegen. Onder de tegenstemmers de gehele PvdA-fractie en WD'er P. Apers. De laatste gaf te kennen 'niet meer over restauratie te willen praten'. De andere drie VVD'ers waren wel voor het onderzoek. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst wil paal en perk gaan stellen aan de steeds vaker voorkomende verkeerschaos in de binnenstad. Wethouder G. van de Voorde zei dit tijdens de raadsvergadering nadat verschillende fracties de verkeersproblemen hadden aangekaart. *De leden van de jubilerende muziekvereniging St. Jan hebben de laatste jaren goede resultaten behaald. foto buijsse Een van de maatregelen die de gemeente voor ogen staat, is een strengere controle op het nale ven van de laad- en lostijden. Dat mag in principe maar tot 13.00 uur, maar in de praktijk wordt daar de hand mee gelicht. Bovendien zorgen grote vracht auto's bijna dagelijks voor fikse opstoppingen. Vandaar ook dat de gemeente een limiet wil stel len aan de lengte van de vracht wagens die de winkels in de Hulster binnenstad komen be voorraden. „Maar we moeten wel oppassen," waarschuwde Van de Voorde. „Een dergelijke maatregel kan zijn weerslag hebben op de prijs van produk- ten in de binnenstad. Als de winkels met kleinere auto's be voorraad moeten worden stijgen de kosten." Overigens zijn de huidige pro blemen volgens de wethouder te wijten aan de moeilijke controle op het naleven van de laad- en lostijden. De parkeerwachters kunnen namelijk niet overal te gelijk zijn. „Maatregelen afkon digen is niet zo moeilijk," aldus Van de Voorde. „Maar wel de controle op het naleven ervan." Van de Voorde kondigde ook aan Van onze verslaggever Stekene - De wielertoeristenclub Aloy uit Graauw houdt zondag 27 november zijn vierde veldtoertocht. De deelnemers rijden op eigen gelegenheid of in groepsverband een bewegwijzerde route van 35 of 25 kilometer. Het traject is uitgezet in de bossen rondom Clinge en het Belgische Stekene dat grenst aan Koewacht. Inschrijven kan vanaf 8.30 tot 10.00 uur in café het Koekoeksnest aan het Nieuwdorp te Stekene. De organisatie heeft bekers beschikbaar gesteld voor onder meer de oudste en jongste deelnemer en de ploeg met de meeste deelnemers. Op de jaarlijkse feestavond heeft de Graauwse club het algemeen klassement van het afgelopen seizoen bekend gemaakt. Als eerste eindigde P. de Bakker uit Axel met 7.208 kilometer. De tweede plaats was voor A. de Rijck met 6.100 kilometer en de derde plaats voor A. van Eerdenburgh met 5.380 kilometer. dat er sterk over wordt gedacht om een gedeelte van de binnen stad op drukke dagen voor auto verkeer af te sluiten. Met name gaat het dan om de Gentsestraat. Vanwege de smalle trottoirs lo pen voetgangers er op het weg dek en op de fietsstrook. Daar mee stagneert het verkeer en ontstaan er onveilige situaties voor fietsers. „Als we dat doen moeten we wel zorgen voor goe de bewegwijzering hoe de bezoe kers dan wel de binnenstad kun nen bereiken," aldus de wethou der. Ook de massale 'leegloop' van de binnenstad is herhaaldelijk de oorzaak van opstoppingen. Dat komt omdat het overgrote deel van het autoverkeer Hulst via de zuidkant verlaat. „Maar er zijn ook nog uitvalswegen via Tivo- lieweg en de Koolstraat, die nu bijna niet gebruikt worden," al dus Van de Voorde. De gemeente wil het verkeer op drukke dagen stimuleren Hulst via die wegen te verlaten. Geitken Een ander probleem in de bin nenstad is de verkeersveiligheid. Met name in de avonduren, als de straten verlaten zijn, wordt er veel te hard gereden, zo stelde Vande Voorde. „Ze rijden soms als gekken door de Gentsestraat en de Steenstraat. Het is heel moeilijk dergelijke bestuurders op andere gedachten te bren gen." Tenslotte, aldus de wethouder, wordt er nog te gemakkelijk on nodig met zwaar verkeer door de binnenstad gereden. Bovendien veroorzaken naar een parkeer- plekje zoekende automobilisten ook voor de nodige overlast. „Maar ja," concludeerde de wet houder, „laten we van de andere kant blij zijn dat de mensen in zulke grote getale naar Hulst komen." (ADVERTENTIE) De leden van St.-Jan in touw tijdens de missiefeesten in Hulst in augustus 1922. Van onze correspondent St.-Jansteen - De r.-k. mu ziekvereniging St.-Jan uit Sint-Jansteen viert in 1995 het honderdjarig bestaan. In dit verband is er voor het jubileumjaar een groots feestprogramma opgezet. Te vens is er een jubileumuitga ve in boekvorm verschenen, dat vandaag aan de Steense bevolking wordt gepresen teerd. EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Theo Giele, Rein van der Helm, Florence Imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puys- seleijr. Goes: Klokstraat 1, tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140-' 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muurmans tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings tijden van overige afdelingen op pagina A2. 17-10-94 De vereniging kan bij dit feest terugzien op een rijk verleden met verschillende ups en downs. Vijf jaar voor de eeuwwisseling ontstond de muziekvereniging St.-Jan als Toneel- en Fanfare- Maatschappij Opwaarts. In dat jaar, 1895, werd het eerste vaan del onthuld. Een hoogtepunt in de beginpe riode moet het festival bij het tienjarig bestaan van het fanfa rekorps Opwaarts geweest zijn, want vermeld werd dat er 1420 reizigers per stoomtram Hulst- Walsoorden vervoerd werden om St.-Jansteen te bezoeken. De vereniging had in de beginperi- doe tot en met 1945 een dubbele functie, namelijk muziek en to neel. Was de muziek al tegen het zere been van de pastoor, het toneel, zeker als het gemengd was, was helemaal aanleiding voor vernietigende zondagspre- ken. De oorlogsperiode 1940-1945 be tekende ook voor de Steense fanfare een donkere periode, waaruit men in 1945 uitkrabbel- de als Rooms Katholieke Harmo nievereniging te St.-Jansteen. Men ging toen met man en macht aan de slag en in 1955 werd weer deelgenomen aan een concours te Prinsenbeek waar een eerste prijs werd behaald. Daarna was St.-Jan een vereni ging die zich vele jaren goed klasseerde op de concoursen. Hoogtepunten waren het beha len van het Nederlands kam pioenschap in de eerste afdeling 24 januari 1988 in Doetinchem en het behalen van de culturele prijs van de gemeente Hulst in datzelfde jaar. Al sinds 1974 is Leo Verstiggel dirigent van de fanfare. In dat jaar nam hij de muzikale leiding over van zijn vader H. Verstig gel, die vijf jaar het dirigenten stokje had gehanteerd. Als 22-jarige begon Leo te St.-Jan steen als jongste dirigent in Zee land. „En," aldus voorzitter Jos van Eek, „we zijn trots en blij met deze uitstekende dirigent en leider. Het is wel typerend dat iemand uit Vlaanderen zei over deze Belgische dirigent 'Vlaan deren zet alleen zijn goede zonen uit'." Het muziekgezelschap telt in to taal 62 leden, van wie 52 spelen den in de leeftijd van acht tot in de zeventig jaar. Daarnaast zijn er, voor de vereniging onont beerlijk, 400 donateurs. Bij de muzikanten is het opvallend dat vele generaties uit dezelfde fa milies elkaar opvolgen. Grootva der, zoon en kleinzoon, dochter en kleindochter uit dezelfde fa milies. Vandaag (zaterdag) start een co mité van aanbeveling, bestaande uit vertegenwoordigers van alle verenigingen van St.-Jansteen, met een actie ten bate van de viering van het 100-jarig be staan van de r.-k. fanfare St.- Jan. Samen met de muzikanten wordt aan de bewoners een boekje over de geschiedenis van de fanfare aangeboden. Men is dan ook vrij om een geldelijke bijdrage te verstrek ken voor de aankoop van een geschenk, dat men de fanfare wil aanbieden op 22 januari bij het openingsconcert. Het comité streeft ernaar in totaal ongeveer 8000 bijeen te brengen voor de aankoop van pauken. Het jubileumjaar, dat 22 januari begint met een concert in De Warande, heeft als hoogtepunt een feest weekeinde op 12, 13 en 14 me 1. Een jeugdmuziekdag, het wijkconcert, een extra bijdrage aan de kermis en een reünie vormen eveneens onderdelen van de jubileumviering. Op 19 no vember zal Steen muzikaal op zijn best zijn tijdens een koren middag in de kerk. Aan het eind van het jaar vormen de slag werkdag en een concert in De Warande de sluiting van het ju bileumjaar. En we blijven discreet totdat u langskomt voor een persoon- In uw eigen taal, net over de grens. U vindt ons ook op lijk gesprek over alle mogelijke beleggingsvormen. de bedrijvenbeurs BeNecontact in Antwerpen, Want bij deskundig advies praten wij pas echt vrijuit. 8 en 9 december, Bouwcentrum stand 106, KREDIETBANK. VERTROUW OP DÉ BANK VAN VLAANDEREN. KB-GRENSKANTOREN WAASLAND 1. DE KLINGE Klingedorp 8, 9170 DE KLINGE, Tel.: 00 353/707.03.59 2. KIELDRECHT Dorpsstraat 10, 9130 BEVEREN, Tel.: 00 323/735.02.00 3. SINT-GILLIS-WAAS Kerkstraat 77,9170 SINT-GILLIS-WAAS, Tel.: 00 323/707.02.78 4. STEKENE Polenlaan 6, 9190 STEKENE, Tel.: 00 323/789.08.44 Aangezien de zuidelijke luchtstromingen warme lucht naar onze streken blijven voeren, kunnen we nu al concluderen dat november 1994 het warmterecord van 1899 zal evenaren. Deze novembermaand wordt mogelijk de warmste van de 20-ste eeuw! Normaal moet het in november ruim 9 graden zijn overdag, tot nu toe is dat 14.1, 's nachts is het in november 2.8 graden, maar het blijft steeds ruim 8 graden. De wat langere-afstandsverwachting geeft aan dat het zeker tot en met 30 november zó warm zal blijven. Iets ten zuidwesten van onze streken ligt een hogedrukgebied waardoor het zeer rustig weer blijft. Dat betekent wel dat de kansen op mist grotendeels blijven bestaan. Boven Engeland ligt nu een front van een depressie, dat trekt de voorbije nacht over onze streken, veroorzaakte veel bewolking waaruit wat lichte regen viel, dit alles hangt samen met het binnendringen van opnieuw grote hoeveelheden zachte, maar ook vochtige lucht. Vandaag opnieuw een sombere dag met een maximum van 11 tot 12 graden. Komende nacht opnieuw 7 graden. Morgen zal het zeer mistig beginnen, maar dan blijft het droog, vanaf maandag wordt het frisser en zakken we naar de normale temperaturen voor deze tijd van het jaar, tussen de 8 en 9 graden. Nachts blijft het echter met 5 graden boven normaal. In cijfers uitgedrukt komen we tot de volgende verwachting: vandaag starten we mistig, zwaar bewolkt met eerst wat lichte regen, de maximum temperatuur is 12 graden, komende nacht 7 graden. Morgen eveneens een mistige start, overdag 11 graden, 's nachts 7 graden. Dat het wat frisser wordt komt door de wind die noord-westelijk is bijna niet voelbaar 2 Beaufort, gisteren was de wind nog west eveneens 2 Beaufort. Maandag draait de wind naar het zuiden en blijven we temperaturen houden van 10 graden, 's nachts ook positief met 5 tot 6 graden. Door de aanvoer van wat drogere lucht verdwijnt de bewolking en is het mogelijk dat vanaf maandag de zon zich nu en dan laat zien! Depressies die welig tieren boven de Atlantische Oceaan worden echter op forse afstand gehouden door het hogedrukgebied! Boven Zuid-Europa is het nog volop 'zomer'! Daar is het de komende vijf dagen uiterst zonnig met temperaturen langs de stranden van 22 tot 24 graden. Tunesië verwacht zelfs 25 tot 28 graden. De rest van de Middellandse Zeelanden Italië, Grieken land en Turkije eveneens zonnig en warm weer. Ten noorden van ons in Scandinavië vriest het licht van 0 tot 5 graden. Daar valt ook wat sneeuw. De weerspreuken van deze week: 'Sint-Katrien (26 november) in wit gekleed, brengt ons zeven weken sneeuwleed' en 'Paraplu en regenjas bij de hand, er valt regen in ons land'. KVG - Het Katholiek Vrou wengilde heeft maandag 28 november een van de artsen van het Geneesmiddelenteam dat werkt in opdracht van de Direktie Geneesmiddelenvoor ziening van het ministerie van WVC uitgenodigd voor een le zing met als thema 'Verslik U niet'. Dit in het kader van een voorlichtingscampagne van het Ministerie van WVC over verantwoord medicijngebruik. Tijdens deze avond wordt ook de videofilm 'Door de bomen' van het Werktheater, gevolgd door praktische informatie over de werking van medicij nen, het hoe en waarom van bijwerkingen, het combineren van geneesmiddelen, de voor schriften bij gebruik en de bijsluiter. Deze lezing, die begint om 20.00 uur, wordt gehouden in het Reynaertshof, Stations plein 2, Hulst. Zowel leden als introducees zijn welkom. SUPPORTERSBUS - De voet balvereniging HW'24 zet zon dag 27 november een suppor tersbus in voor de uitwedstrijd tegen TAC/RWB in Tilburg. De bus vertrekt om 12.45 uur vanaf het parkeerterrein bij het clubgebouw. PERENBOOMSGAT - Op zondag 27 november is er een excursie door een stuk moe rasbos langs de grenskreek het Perenboomsgat. De aanvang is om 14.00 uur aan Kruispad 26 te Koewacht. De excursie wordt geleid door Ludwig Persijn. WANDELEXCURSIE - Zon dag 27 november houdt de natuurbeschermingsvereni ging de Steltkluut een wande lexcursie langs de grenskreek van het Perenboomsgat. Ver zamelen om 14.00 uur aan het Kruispad nr. 26. De excursie leider is Ludwig Persijn. SINT - In de aankondiging over de aankomst van Sinter klaas in Axel van vandaag is een storende fout geslopen. In het bericht staat foutief ver meld dat het Spaanse gezel schap om 10.45 uur in optocht vertrekt bij het stadhuis. De Sint en zijn pieten vertrekken echter om 10.45 uur vanaf de Boslaan en arriveren om 12.00 uur op de Markt. Bij het stad huis daar wordt de goedheilig man officieel welkom geheten. Van onze verslaggeefster Axel - Het Axelse PvdA-raadslid M. van Oyen wreef donder dagavond tevreden in de handen na afloop van de algemene beschouwingen. Zijn voorstel om te streven naar een 'ongebonden' bestuur van de bibliotheek haalde het ruim schoots. Tien raadsleden stem den voor, terwijl alleen drie CDA'ers en GPV'er F. Verduijn tegenstemden. Van onze verslaggever Kloosterzande - De afdeling Kloosterzande van de Katho lieke Bond van Ouderen viert vandaag het 25-jarig bestaan. Dat gebeurt met een feestmid dag in zaal Van Leuven, die om 13.30 uur begint. Na de opening door de vorrzitter is er eerst een gebedsdienst. Ver volgens zijn er verschillende toe spraken. Na koffie met cake treedt de populaire volksmu ziekgroep Ambras op. Ter afslui ting van de jubileumviering wor den rond 17.00 uur verschillende jubilarissen gehuldigd. De PvdA vindt dat de identiteit van de bestuursleden voortaan minder zwaar moet tellen dan hun deskundigheid. „Waarom wordt nou zo krampachtig vast gehouden aan de benoeming door de kerkeraden?" vroeg Pv- dA-wethouder J. van Schaik zich af. „Laat anderen ook mee doen, dat vergroot het draag vlak. Er wordt nu te weinig creatief bestuurd. Het werken met een vastgesteld budget is bijvoorbeeld onbespreekbaar. Een gebrek aan creativiteit staat toch helemaal los van confessie," betoogde hij. GPV'er F. Verduijn vroeg of het huidige bestuur het soms slecht deed. „Ik vraag mij af waaruit de onafhankelijkheid en eenzij digheid blijkt," zo zei hij. CDA'er A. van Harn viel hem bij door te zeggen dat hij er geen behoefte aan had om tegen het bestuur te zeggen 'dat ze op moet krassen, terwijl ze het goed doet'. Volgens Van Oyen begrepen bei de heren niet waar het hem om ging, namelijk de legitimiteit van het bestuur.

de Stem | 1994 | | pagina 17