EN EN 4Ik wil er het maximale uithalen' Sportservice Noord-Brabant start voorlichtingscampagne Richard Groenendaal (23) richt zich uitsluitend nog op veldrijden en ATB r Disc speler. DE STEM SPORT rond: geschoolZeeland zenuwen die door uw chte filmliefhebber tot et de Laser Disc spe- s voor maar fl. 99,- in ensatie die bioscoop te is te beleven. SPOTGOEDKOOP TUINHUISJES 00_ v.g995.» vaRAGES2995.- Div. tuin-houtartikelen, div. plaatmaterialen etc. SCHUTTINGPLANKEN- v. aO.95 BELCRUMWEG (to Praxis)Breda-Noord Do. 18.00-21 00 uur. vr 10.00-17.00 uur, zal 10 00-14.00 uur s Tel. 076-872934 ost brabant, MAS-Boxtel mber1994en op zaterdag 10.00 tot 14.00 uur voor de en 4-jarige opleidingen), ns, rundvee, pluimvee) chnologie (2-, 3- en 4-jarige de richtingen: 9 jarige opleiding) "t alle praktijkruimten in be- wordt mondelinge en schrif- geven. in goed bereikbaar. brabant Bedrijfsvereniging en fiscus. Twee instituten die vat proberen te krijgen op de amateursport, omdat sportverenigingen steeds meer worden gezien als gewone ondernemingen. In 1989 klopten beide in stanties aan bij een flink aantal clubs in Brabant. Dat leidde tot de nodige naheffingen en boetes. In Limburg gaat de fiscus de komende tijd extra controles uitvoeren. De (financiële) misstanden zijn nog steeds talrijk. Speciale acties in Noord-Brabant zijn niet aangekondigd. Het voeren van een finan ciële huishouding wordt er met een steeds omvang rijker systeem van wetgeving niet eenvoudiger op. Sportservice Noord-Brabant start daarom begin volgend jaar een voorlichtingscampagne, waarbij een flink aantal plaatsen wordt aangedaan. Door Angelo Damen Goirle - De ware identiteit van Sportservice Noord-Brabant is niet bij iedere club in het Bra bantse even goed bekend. Zo herinnert René de Jong zich een informatieavond in Veghel, waarop de bedrijfsjurist van Sportservice werd 'gebrand merkt' als verlengstuk van fis cus en bedrijfsvereniging. De Jong: „De aanwezige club bestuurders wilden weten of we de presentielijst aan de fiscus zouden geven. Ook met het ma ken van foto's voor de plaatste- lijke krant hadden ze grote moeite. Ik zat daar naast ie mand van de BVG (bedrijfsver eniging, red). Voor de aanwezi gen aanleiding om ook naar mij flink uit te halen in de trant van: 'wat zijn jullie allemaal aan het doen met ons'. Er wordt dan heel fel op ons gereageerd. Alsof we informatie over clubs zouden doorgeven aan fiscus of BVG. Dat is dus niet het geval. Als je kijkt naar al die verhitte reacties, is mijn werk heel on dankbaar." Het weerhoudt De Jong er niet van meestal met plezier de gang naar het kantoor van Sportser vice Noord-Brabant in Goirle te maken. Het meedenken met de clubs ziet De Jong als een pret tig aspect, van zijn werk. „Het is leuk om de mensen op de moge lijkheden te wijzen die ze heb ben om een club in financieel opzicht op een behoorlijke ma nier te leiden. En als clubs toch worden aangeslagen, fungeren wij als een buffer tussen de sport en BVG/fiscus." Sportservice is geen verlengstuk van bijvoorbeeld de BVG, maar werkt er wel mee samen. Ook op de voorlichtingscampagne die begin volgend jaar van start gaat, zullen beide partijen ach ter de tafel plaatsnemen. Werkgever De gemiddelde sportvereniging wordt benaderd als een vol waardig werkgever. Waar vroe ger regelmatig een beroep werd gedaan op onwetendheid, is voor de 'moderne bestuurder' tegenwoordig zoveel informatie beschikbaar, dat dit argument niet meer opgaat. Dat wil niet zeggen dat het er allemaal een stuk eenvoudiger door is gewor den. De belastingregels nemen nog steeds toe in aantal en nu is de veranderde situatie rond de ziektewet weer een extra obsta kel. De Jong: „Bestuursleden willen daar in veel gevallen al lemaal niets mee te maken heb ben. Daarnaast voeren bestuur ders gemiddeld drie jaar een functie uit. Als zij weggaan, verdwijnt ook de expertise." De vele functies waarin mensen binnen een vereniging actief zijn, kun je vangen in vier cate gorieën: vrijwilliger, onkos- tenontvanger, freelancer en werknemer. Iedere relatie die een sportvereniging onderhoudt met deze vier krachten, heeft als gevolg dat fiscus en/of be drijfsvereniging zijn aandeel opeist. De BVG heeft overigens de maxima die worden getolereerd ten aanzien van onkosten op papier gezet. Iedere club kan daarmee zijn voordeel doen, zo dat er tot een bepaalde hoogte nooit loonbelasting of premies hoeven worden betaald. Vuistregel De fiscus hanteert als vuistregel dat eens in de vijf jaar een sportvereniging moet worden bezocht. De fiscus werkt daar bij samen met de Bedrijfsvere niging voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelij ke Belangen, kortweg de BVG. De laatste grote actie was in 1989. Hoe hoog de nood bij de clubs was, bleek wel uit de reacties die bij Sportservice binnenstroomden. De Jong: „Binnen een paar maanden kre gen we tweeduizend telefoon tjes te verwerken." Trucs Al die adviezen van Sportservi ce hebben wellicht bijgedragen tot een integer financieel beleid bij flink wat clubs. Het weer houdt hen er niet van naar mogelijkheden te zoeken een zwart geld-circuit in stand te houden. Daarbij kunnen ze 'legale trucs' gebruiken, die het mogelijk ma ken spelers/trainers zwart uit te betalen. Zo is er een regeling dat vrijwilligers jaarlijks onge veer duizend gulden belasting vrij mogen ontvangen. Een fiks aantal mensen binnen een club aanmerken als officiële vrijwil liger, zonder ze daadwerkelijk uit te betalen, biedt de moge lijkheid die centen te besteden bij het zwart uitbetalen. „Een bekende truc," weet De Jong. „Toch moeten ze daarmee op passen, want het gebeurt dat die vrijwilliger om wat voor reden dan ook opstapt. Als hij kwaad wil, kan hij de club vervolgens een loer draaien." Een andere manier is het recht streeks laten betalen van trai ners door de leden, waarbij de vereniging buiten schot blijft als het gaat om betalen van premies. 'Uitzendbureau1 Juridische zaken is één van de belangrijkste poten in het aan bod van Sportservice. Al twaalf jaar lang helpt De Jong ama teurclubs met informatie over hoe ze hun financiële zaken zo goed mogelijk kunnen regelen. Ongeveer 500 verenigingen ma ken gebruik van de diensten van Sportservice als het gaat om het uitbesteden van de loo nadministratie of het inhuren van een trainer. De Jong: „We zijn een soort uitzendbureau, waarbij wij de trainer in dienst nemen en die persoon vervol gens 'uitlenen' aan een club. Dat slechts 500 clubs vertrou wen op Sportservice Noord- Brabant op een bestand van ongeveer 4500 verenigingen in deze provincie, geeft te denken en nodigt uit tot allerlei specu laties. De interpretatie over het aan wenden van de expertise bij Sportservice leidt soms tot op vallende vragen. Zo vroeg een voorzitter van een Tilburgse voetbalvereniging ooit aan De Jong of hij als jurist niet wat 'ritseltips' had om zijn spelers op 'legale' wijze van zwart geld te kunnen voorzien. Daar kon De Jong natuurlijk niet op in gaan. Het gebrek aan belangstelling voor de activiteiten van Sport service Noord-Brabant komt wellicht voort uit een vermeen de innige relatie van de organi satie met fiscus en BVG. On danks het feit dat die er niet is, lijkt het erop dat behoorlijk wat clubs nog altijd geen open kaart willen spelen. Jungle Als clubs geen gebruik maken van de kennis die Sportservice in huis heeft, hoopt De Jong „dat ze zelf de zaakjes goed gaan regelen." Door een steeds ingewikkelder wordende wetge ving lijkt de uitspraak van de jurist vooral gebaseerd op wish ful thinking. Zijn opmerking dat de amateurwereld „nog al tijd lijkt op een jungle, waarin het moeilijk is vat te krijgen op de situatie", duidt erop dat het werk van Sportservice op dit gebied niet meer is dan de be kende druppel op een gloeiende plaat. 'Elitesporten', waarin door gaans een stuk meer wordt be taald, clubs die op het hoogste amateurniveau spelen, de schaarste op de markt en de hoogte van reiskosten zijn fac toren die de 'ongrijpbaarheid' vergroten. Clubs met een behoorlijke kan tine-omzet mogen zich in extra belangstelling 'verheugen'. De tennisclubs, doorgaans niet de minstbedeelden, werden vorig jaar op een bezoek getracteerd. De Jong: „In de tenniswereld kom je de nodige misstanden tegen. Vorig jaar kregen sommi ge clubs dan ook te maken met behoorlijk hoge naheffingen en boetes." Blijft staan dat er volgens De Jong geen sprake is van jacht op bepaalde sectoren binnen de amateursport. Maar clubs die nen wel te realiseren dat ze steeds meer worden gezien als normale ondernemingen. Met alle boekhoudkundige gevolgen vandien. jvember jur Kruitmolenlaan 60 4337 KR Middelburg Tel.: 01 180-29451 Fax: 01 180-40595 Zondag verzamelt de internationale veldrittop zich in het Drentse plaatsje Gieten. Het is de enige wedstrijd in ons land die nog meetelt voor het Super Prestige- klassement. De ranglijst wordt aangevoerd door de Belg Mare Janssens, op vijf punten gevolgd door regerend Nederlands kampioen Richard Groenen daal. Adri van der Poel is vijfde en Wim de Vos tiende. van," vindt hij. De wedstrijd in Gieten wordt morgen op een nieuw parcours gehouden. In verband met werk zaamheden aan de zwemaccom- modatie, die in de voormalige omloop ligt, is uitgeweken naar een oude zandgroeve, waar de renners verschillende keren door moeten. Vorig jaar won de Belg Paul Herijgers, de latere wereldkam pioen, de enige Nederlandse wedstrijd in het Super-Prestige- klassement. Richard Groenen daal vindt het jammer dat in de loop der jaren een aantal beken de veldritten in ons land van de kalender is verdwenen. „De veldrit in Gieten is daarom voor elke Nederlander iets spe ciaals," meent hij. „Iedereen wil er goed presteren. Maar ik denk dat Herijgers ook nu weer de superfavoriet is. Hij kan zich geweldig motiveren voor een wedstrijd die hem ligt. Vorig jaar werd ik zevende in Gieten. Maar toen fietste ik heel slecht in de maand november, als na sleep van de ontstoken slok darm." Heersers Het veldrijden werd jarenlang beheerst door'enkele renners. De broers Eric en Roger de Vlae- minck maakten seizoenen lang de dienst uit. Vervolgens wier pen Roland Liboton, Hennie Stamsnijder, Albert Zweifel en in mindere mate Reinier Groe nendaal zich op als de heersers van de cyclocrossen. Maar sinds een aantal jaren is de top veel breder geworden. Dat heeft ook Richard Groenendaal ervaren. Twee jaar geleden werd de we reldtitel van Dominique Arnould nog als een toevalstreffer be schouwd. Maar de Fransen heb ben inmiddels bewezen dat zij tot een volwaardige veldritnatie zijn uitgegroeid. De overwinning van Arnould in de eerste wereld bekerwedstrijd van dit seizoen is daar een tastbaar bewijs van. En Zwitserland telt nog altijd uit stekende veldrijders. „In het verleden kwamen slechts vier renners in aanmerking voor de overwinning. Maar op dit mo ment zijn er zeker tien kandi daatwinnaars," zegt Richard Groenendaal. „Als je een minde re dag hebt, eindig je op de twintigste plaats. In het veldrij den kan niemand zich verschui len. Net zo min als je een wed strijd als voorbereiding op een belangrijke cyclocross kunt rij den. Ik ga altijd tot het uiterste. Maar het zal heel moeilijk wor den om de prestaties van vorig seizoen te verbeteren." Volgend jaar gaat Richard Groe nendaal zich meer toeleggen op de mountainbike-wedstrijden. Hij wil aan de grote wedstrijden om de wereldbeker gaan deelne men. Dit jaar heeft hij zes koer sen gereden, maar hij had weinig geluk in de jongste tak van de wielersport. Doorbreken Mits enkele veranderingen wor den aangebracht, heeft het mountainbiken volgens de natio nale veldritkampioen best toe komst. Hij heeft echter de in druk dat het ATB'en als wed strijdsport in ons land niet zal doorbreken. „Nederland is geen land voor dat soort wedstrijden. Je kunt er alleen in Limburg of in de regio Nijmegen en Arnhem mee te recht. Want met wedstrijden op vuilnisbelten schiet niemand iets op. Internationaal zie ik wel mo gelijkheden. Skistations kunnen met het organiseren van ATB- wedstrijden veel reclame voor hun accommodaties maken. Dat is dit jaar al gebeurd. Ik vind wel dat in de toekomst iets aan de reglementen moet verande ren. Er zullen bijvoorbeeld ma- teriaalposten moeten komen. Ik vind het bekrompen dat niet van materiaal gewisseld mag worden en dat vanuit het publiek mets mag worden aangenomen. Ken nelijk hoort dat bij de sport. Men wil niet dat het materiaal te licht en te snel gaat worden. Maar het kan toch niet dat iemand 5000 gulden, betaalt voor een reis naar Australië en na pech onverrich- terzake naar huis kan vertrek ken. Met een beetje beleid moet de combinatie ATB'en en veldrijden best kunnen. Als er maar voldoende rust wordt inge bouwd, want niemand kan een heel jaar bezig zijn." Richard. Groenendaal in actie. „In het veldrijden kan niemand zich verschuilen." Door Jan Seuren Sint-Michielsgestel - Een dag na de zware Super- Prestigeveldrit in Gavere (België) maakt Nederlands kampioen veldrijden de spieren los tijdens een looptraining. De 23-jarige Brabander heeft de teleur stelling over de slechte start, veroorzaakt door een official en waardoor hij in de achterhoede van het deelnemersveld belandde, inmiddels verwerkt. De succesvolste Nederlandse crosser van dit moment bereidt zich al weer voor op de volgende opdrachten. Zaterdag neemt hij deel aan de veldrit in het Bel gische Koksijde en zondag staat m Gieten de enige Nederlandse wedstrijd in het kader van het Super-Prestigeklassement op het programma. Met Adri van der Poel heeft Richard Groenendaal zich tot dusverre van de Nederlanders op internationaal niveau kunnen meten. De zilveren-medaillewin naar van het wereldkampioen schap van vorig seizoen won vier wedstrijden, klom door de vierde plaats in Gavere naar de tweede plaats in het Super-Prestigeklas sement en rukte op de wereld ranglijst op naar de derde plaats. Op 1 oktober tekende Richard Groenendaal een profcontract bij Manfred Krikke. Met twee trainingen per dag, het onder houd van vier fietsen, de reizen van en naar wedstrijden en be zoeken aan de masseur is de dag van Groenendaal meer dan ge vuld. Hij zit 50 tot 60.000 kilo meter per jaar in de auto. Maar zelf rijdt hij nooit op weg naar en van wedstrijden. Hij rust uit op de achterbank, want het is niet te doen om als voorberei ding op een veldrit uren lang achter het stuur te zitten of na de wedstrijd in het donker en in vaak slecht weer naar huis te gaan. Groenendaal: „Ik wil er het maximale uithalen. Het zou stom zijn als ik over tien jaar zou moeten zeggen dat ik er niet alles heb uitgehaald. Voor hob by's heb ik weinig tijd. Na het seizoen ga ik een weekje skiën. Af en toe luister ik wel eens naar muziek. Een bepaalde voorkeur heb ik niet. Het ligt er aan in welke stemming ik verkeer. En soms haal ik wel eens een video- tje." Bouwkunde Aan de MTS behaalde Richard Groenendaal zijn diploma bouw kunde. Maar van zijn hobby veldrijden maakte hij zijn be roep. Vanaf volgend jaar komt daar ook nog mountainbiken bij. De Brabander vindt echter wel dat er iets tegenover de inspan ningen moet staan die hij zich moet getroosten. „Je moet natuurlijk wel preste ren," vindt Groenendaal. „Ik zou het niet kunnen opbrengen om voor een 25e plaats naar een veldrit in Zwitserland te moeten rijden. Ik heb het daar onlangs nog met enkele renners over ge had. Met het diploma bouwkun de kan ik na mijn carrière in elk geval nog ergens op terugvallen. En met een beetje bijscholing kan ik er zo weer aan beginnen. Al zal het niet meevallen als je er bijvoorbeeld tien jaar uit bent geweest. En de bedrijven staan op het ogenblik ook niet zo di rect om iemand met een diploma bouwkunde te springen, want er zijn veel mensen die voor die richting hebben gekozen." Training De zevenvoudige Nederlandse kampioen - Richard Groenen daal won de titel bij de nieuwe lingen, twee keer bij de junioren, drie keer bij de amateurs en één keer in de open klasse (profs en amateurs) - gaat zich als be roepsrenner volledig op het veldrijden en op het mountainbi ken richten. Wegwedstrijden rijdt hij nog maar uitsluitend als training voor één van beide dis ciplines. Een carrière als wegrenner ziet Richard Groenendaal: Volgend jaar meer ATB-wedstrijen. Groenendaal niet meer zitten. Als junior en amateur behoorde hij tot de nationale selectie. In de loop van het afgelopen sei zoen besloot Groenendaal zijn ambities te verleggen. Hij pres teerde beneden niveau en kwam de tegenvallende resultaten een gevolg waren van een ontsteking in de slokdarm. „Ik heb ook geen interesse meer in wegwedstrijden," zegt Ri chard Groenendaal. „Het is bijna altijd hetzelfde: je sparen pas in juli tot de ontdekking dat tot het laatste half uur. Wat dat betreft vind ik veldrijden inte ressanter. De nummer twee van het we reldkampioenschap in Koksijde heeft geen voorkeur voor een bepaald soort veldritparcours. Het feit dat de renners verschil lende omlopen voorgeschoteld FOTO'S DE STEM/BEN STEFFEN krijgen, maakt het veldrijden er volgens hem alleen maar interes santer op. Groenendaal zou het echter geen goede zaak vinden als de veldritten uitsluitend op heuvelachtige parcoursen zou den worden verreden. „Want daar raak je ook afgestompt

de Stem | 1994 | | pagina 13