Eerste prijs is binnen' <ee zegt K judo 'Achterhaald, zo'n voetbalinternaat' Ponny Strijdonk verrast tijdwaarnnemers T. li Tweede wedstrijd Graeve Jan-trofee 1 Robby de Muijnck is succesvol met Schoondijke Geslaagd symposium over doping in Au Port WAARDEBON 7,50 1 VOOR 5,00 DE STEM SPORT ZEELAND iieuws KORT standen HANDBAL PAARDESP0RT SCHAATSEN SPORTPRIJSVRAGEN. VOETBAL Verzuipen VOETBAL Gevaarlijk Zaterdag Zeeuws-Vlaamse trimldassieker Terneuzen-Graauw ATLETIEK Formidabel Verleden BRIDGERUBRIEK Uitkomen PAARDESPORT uur Fotoservice 16 NOVEMBER 1994 ï$2 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1994 B3 lal vandaag niet deelnemen lenschap judo dat in de rdt gehouden. De Rijense bed. Gisteravond namen Peter Ooms de definitieve Ititelstrijd. Jjn, misselijk en 's avonds flink [oor de laatste keer getraind. J)eze week ook weinig gegeten, lit," aldus de Rijense judoka die gewacht met een beslissing te [et onmogelijk om op de mat te nand die tegen de 40 graden [enschap laten draaien. Dokter begeleidt en de huisarts van [haar onderzocht. Monique kan lant het telt toch niet echt mee [uropees kampioenschap." kampioenschap beroofd van boven 72 kg. Toen meldde |)or de wedstrijd af met een maar net hersteld van een IBosch wel van de partij zijn. bob-zege J bedenken van uitvluchten na [ïlend langs de bobslee-baan in zijn nieuwe remmer Marcel J strijd om de Amerika Cup. De Is van Canada en de Verenigde f.55,34 (57,71-57,63), 2. Canada n 1.55,53 (57,67-57,86), 20. Glas/Berg kink is akkoord gegaan met een |ir bij de Spaanse wielerformatie vee jaar twee miljoen gulden per lorbij, hoewel hij niet hoeft te Inlijk teruggebracht, het is nu I' klonk het openhartig. [caïnegebruik toe [gerenommeerde aanvaller van Jfgelopen jaar verslaafd geweest [rige spits, wiens transferwaarde agt, toe in een vraaggesprek met ïaak liutosport Federatie (FIA) over- eren, waardoor de strijd om de lt meer beslist kan worden door humacher en Damon Hill tijdens Rracht de wereldtitel twee weken (bij Schumacher, die in Adelaide de Brit verdedigde. van reservewagens in de toe- puden dan na een crash de race te wagen. (Wal), Woodland (Aus) 139, 5. Riley (Aus), Allenby (Aus) 140, 7. Calca- vecchia (VSt), Teravainen (VSt), Ba ker (Eng), Van de Velde (Fra), King (Aus) 141, 102. en uitgeschakeld Van der Velde (Ned) 152. Haarlem. Haarlemse Handbal Week, mannen, derde dag. Nederland - Italië 18-17 (11-9). Doelpunten Nederland: Van Olphen 5, Klein Gansey 4, Schuurs, Höl- scher, Kersten en Portengen 2, Ter Mors 1. Scheidsrechters: Seis en Kronenborch (Bel). Toeschouwers. 1400 (uitverkocht). Andere uitslag: Egypte - Turkije 28-23 (11-13). Maastricht. CSI. Springconcours in 2 fasen, tabel A, na barrage: 1. Rozier (Fra) Rocco V Baiko 0-0-30,61, 2. Vandoorne (Bel) Une des Pipet 0-0-30,94, 3. Rodrigo Pessoa (Bra) Loro Piana Zigeunerin 0-0-31,20, 4 Voorn (Ned) Jewel's Brown Boy 0-0-31,77, 10. Van der Vleuten/Vink Especiale 0-0-37,29, 14. Eras/Collezione Cesaro Uppy d'Espoir 0-0-40,85, 19. Lansink/ Bollvorm's Libero H 0-0,50, 23. Raymakers/Visa Riviera Z 0-4-35,03, 27. Tops/Operette La Sil- la 0-4-46,67, 30. Geerink/LBH Joly Roger 0-7. Springconcours, tabel A, 1,50 m: 1 Vandoorne/Une des Pipet 0-134,38 seconden, 2. Mathy (Bel) Quel Plan- tero 1-149,67, 3. Laarakkers (Ned) Belladonna 4-129,79, 9. Munster- huis/Jaguar Kiwi 8-139,58, 10- Harmsen/Bogie Look TDK 8,50. Dressuur, kür op muziek: 1 De Kok/Facet 43,91, 2. Van der Hey- den/Chopin P 41,81, 3. Albera/Gre- gor 40,99, 4. Engbrocks/Dimitri 39,42. Kiel. CSI. Springconcours, tabel A, 1,45 m: 1 Weinberg (dui) Ferdinand 48,96, 2. Nieberg (Dui) Zirkana 50,22, 3. Lu ther (Dui) Lagretto 004 50,63, 8. Roelof Bril (Ned) Bollform's Barb 54,38. Loting wereldbekerwedstrijden Berlijn, 1500 m. Mannen: Schreuder-Ayonagi (Jap), Hersman-Johansen (Noo), Straat- hof-Söndral (Noo), Zandstra-Spiel- mann (Dui), Ritsma-Tonat (Dui). Vrouwen: Thomas-Trapeznikova (Rus), Zijlstra-Belsi (Ita), De Jong- Nozaki (Jap), De Loor-Gavrusj (Oek). Toto 46a. Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: geen winnaar; derde prijs: winnaars, f. 1342,80. Eerste divisie. FC Zwolle - TOP Oss 1-1 (0-1). 30. Schaap 0-1, 58 Koorman l'1 Scheidsrechter: Van Huiten. T°e* schouwers: 3.650. Gele kaarten- Maaskant. Buisman (FC Zwolle), De Jong, Hesp (TOP). Duitse Bundesliga: VF1 Bochutn- Bayer Uerdingen 2-1, Werder Bre- men-Schalke '04 2-1. Schotland: Rangers-Aberdeen 1-0 (VERVOLG VAN SPORT B 1 Een Twents internaat voor aan komende voetbalprofs ziet hij met zitten. „Achterhaald, zaken mensen deden vroeger hun kin deren naar internaten, omdat ze geen tijd hadden om ze op te voeden. Houd die jongens toch thuis. Wat PSV doet met dat internaat van ze, gebeurt uit eigenbelang. Het gaat ze om het geld dat zulke ventjes vertegen woordigen en niet om het belang van het kind. Ze wilen die jeugd aan zich binden om er zoveel mogelijk, zowel technisch als fi- nancieel, van te profiteren." „Nergens in de wereld heb je zoveel voetbalclubs als in Neder land. Dankzij die omstandigheid kunnen we concurreren met de beste voetballanden ter wereld. Laat die cultuur dan ook in stand en laat de talenten zo lang als het kan bij hun club. De KNVB kan ze heus wel centraal bijtrainen, eventueel in samen werking met de profclubs uit de buurt. Hier gebeurt dat structu reel, we zorgen ook nog voor een degelijke schoolopleiding. Ik snap er geen snars van, dat ver der geen enkele betaalde club zo werkt. Alleen AZ is het nu ook aan het opzetten." Sommige ouders zijn bang dat hun talentvolle zoons bij een kleine club of bij een subtopper in de eredivisie niet snel genoeg doorbreken. Ten Donkelaar ziet geen enkele grond voor die angst. „Als ze goed zijn, komen ze er altijd. Bij FC Twente zal er nooit een talent in de Al verzui pen. Wij brengen zo'n jongen voorzichtig naar het eerste. Zie onze aanpak als een soort HBO- opleiding voor het voetbal. Waar is die haast van de mensen goed voor? Je kunt je als voetballer op je 27e of 28e jaar nog gemakke lijk binnen voetballen. Vraag het maar aan André Paus in Japan." Maar hoe moet het nu met die schitterende opleiding als het vlaggeschip plotseling punten gaat verspelen? „Wij krijgen ge garandeerd een terugval, maar we zullen nooit meer diep vallen. De balans in het eerste team is goed. Kees Rijvers zegt dat het er bij ons wat dat betreft beter voorstaat dan bij PSV. En valt er eens een speler weg, dan is er voldoende gerijpt talent aanwe zig. We zijn hier gasten als Ro nald de Boer, Youri Mulder en Boudewijn Pahlplatz kwijtge raakt. Dat is allemaal opgevan gen. En hebben we even geen opvolger voorhanden, dan kopen we in het uiterste geval iemand. Van Pahlplatz vind ik het nog steeds jammer dat we hem niet konden houden. Die had nog twee jaar moeten blijven, maar ja, hij kon bij PSV twee keer zoveel verdienen. Dan tellen de centen helaas harder dan een Twents verhaal over opleiding in eigen omgeving." Van onze medewerker Fred Rabout Schoondijke - Robby de Muijnck is 'the day after' nog schor. De trainer/speler van afdelingstweedeklasser Schoondijke ondervindt verbaal nog duidelijk de nawee- en van het feestje, dat gekoppeld werd aan het behalen van de eerste periodetitel. Dit door overtuigend de West-Zeeuws-Vlaamse derby tegen SV Sluis met 6-1 te winnen. •dit maar een incident was. Prompt openen we de competitie met 7-0 tegen Kwadendamme. Gelijk bingo dus. Wat kun je je als trainer nog meer wensen. Het scorend vermogen in de ploeg is trouwens toch hoog, want de 6-0 tegen Hansweertse Boys en 6-1 tegen Sluis mochten er eveneens zijn. Dit met Frank Steyaert als onze topschutter. Ondanks dat hij links op het middenveld speelt, hing hij er al 12 in de prijzenkast en dan mogen we de man die op dit moment de ster ren van de hemel speelt, Guus de Smit, zeker niet vergeten. „De eerste prijs is binnen, maar onze zegehonger is nog verre van gestild," stelt de 34-jarige Bres- siaander, bezig aan zijn tweede en tot nu toe uiterst succesvolle seizoen aan de Molenkreek. „Een alghele titel zou toch een mooie bekroning zijn. Dat is toch nog altijd de hoofdprijs. Het kan op dit moment schijnbaar niet ka pot. Dus nog even doorgaan." Slechts twee verliespunten (ge lijk tegen Terhole en Jong Am- bon) en na tien wedstrijden nog ongeslagen met een doelsaldo van 33 voor en 3 tegen. De Muijnck: „Het is eigen gemakke lijk verlopen tot nu toe. Alleen tegen Volharding uit hebben we gemazzeld. Legio kansen, dat wel, maar in de slotfase hadden we een dubieuze goal nodig om overeind te blijven. Op dat mo ment heb je het geluk van een ploeg die bovenaan staat. Ik had het trouwens in de voorbereiding al in de gaten dat we aan de prijzentafel zouden mogen plaatsnemen. De oefenduels ga ven het al aan. Onder meer tegen Terneuzen, toch drie klassen ho ger spelend, werden we nooit weggespeeld. We verloren wel met 4-2, maar organisatorisch zat het goed. Alleen kort voor de competitie was de 7-1-nederlaag tegen IJ- zendijke een bittere pil, maar ik heb de jongens ingepompt dat Op dit moment hebben de jon gens het gevoel van 'we zijn niet te pakken'. Gevaarlijk, ik weet het als geen ander, maar toch goed voor het zelfvertrouwen. Echt, op dit moment heb ik maar één probleem als trainer en dat is een luxe probleem. Ik moet jongens teleurstellen. Niet mijn sterkste kant. Ik probeer daar mee om te gaan, de jongens die buiten de boot vallen zo duide lijk mogelijk uitleggen waarom ik voor die ander kies. Toch denk ik dat ik op dit punt nog wat harder moet worden." Het is duidelijk dat de man, die in de grote periode van Breskens daar als voetballer zijn triomfen vierde, het ook nu voor de wind gaat. Zelf staat hij eveneens nog Robby de Muijnck, de succesvolle trainer van afdelingstweedeklasser Schoondijke. foto camile schelstraete in de wei, hoewel hij het wel eens anders zou wensen. „Het zat een beetje in de planning, maar toch nog uit nood geboren. In de eerste wedstrijd konden we amper elf man op de been bren gen, omdat een aantal jongens .moest tennissen. Op aandringen van de jongens ben ik er bij gebleven. Vinden zij dat ik vanaf de zijlijn moet coachen dan heb ik daar zeker geen probleem mee. Slechts twee keer, tegen Volharing en SDO, ben ik niet in de basis van start gegaan. Toch denk ik dat het mijn laatste jaar als actief voet baller wordt. De leeftijd gaat toch meespelen en als we moch ten promoveren wordt het toch weer een klasse hoger, al is er nog geen zekerheid over verlen ging van het contract. Daar heb ben we nog niet over gesproken en wil ik ook geen uitsluitsel over geven. Als trainer zou ik er ook het hoogst mogelijke uit wil len halen. Feit is wel dat ik het hier uitste kend naar de zin heb. In Schoon dijke kan alles, maar moet niets en onder de huidige omstandig heden is het uiteraard allemaal halleluja. Uiteraard zullen er de ze competitie nog nog wel eens andere tijden aanbreken, maar wat we hebben, pakken ze ons nooit meer af." Van onze atletiekmedewerker Terneuzen/Graauw - Tonny Strijdonk is zaterdag 26 no vember ongetwijfeld tussen het publiek te vinden dat de Zeeuws-Vlaamse trimloop- klassieker Terneuzen- Graauw volgt. Hij won in 1980 de eerste editie, was lange tijd de enige Zeeuws- Vlaamse winnaar, tot Hans van de Griendt vorig jaar zijn naam op de erelijst schreef. De inmiddels 47-jarige Terneu- zenaar moest een aantal jaren geleden de competitie wegens rugklachten vaarwel zeggen, maar de polderwegen tussen Terneuzen en Graauw zullen in zijn geheugen tot in lengte van dagen blijven hangen. Zijn inter- resse voor het lopen is eveneens gebleven. Zo af en toe pakt hij zelfs nog een aantal kilometer tjes mee, maar de echte competi tie is verleden tijd. „Toch moet je niet raar opkijken als ik nog eens een trimloopje meepik." Als de dag van gisteren kan hij I zich zijn zegetocht van Terneu zen naar Graauw nog herinne ren. Het slijk in de polders be hoort bij deze klassieker, die j traditiegetrouw eind november op de kalender staat. Toen was het eveneens vies, mistroostig I weer. Mistflarden hielden de ho- j rizon schuil. De polderwegen zijn steeds bedekt met slijk, ver oorzaakt door de nijvere agra- riërs die net de suikerbieten van het land hebben en hun landerij- I en winterklaar hadden gemaakt, j Strijdonk: „Het was toen nog starten bij het zwembad in Ter- I neuzen. Zo'n zestig deelnemers hadden zich gemeld. Er hing een aparte sfeer rond deze wedstrijd, want de KNAU had het organi serende SV Aloy in de ban ge daan. Dit met het predikaat 'wilde wedstrijd'. De KNAU-li- centiehouders, waartoe ik be hoorde, zouden bij deelname ge schorst worden. Wat achteraf ook gebeurde, want ik kreeg sa men met nog een aantal jongens, onder meer Ludi de Visser, een maand schorsing aan de broek. Bij De Griete, net buiten Ter neuzen, liepen we al gelijk met een kwartet aan de leiding. Twee Belgen, Ludi de Visser en ik. Ik kende een formidabele dag. Moest mezelf intomen, want ik had al lang gezien dat mijn ge zellen er niet echt fris bijliepen. Gezien de afstand, totaal 25 ki lometer, durfde ik echter in die beginfase nog niet bij hen weg te lopen. In Ossenisse, halverwege de wedstrijd, kon ik me niet langer bedwingen en sloeg moei teloos een kloof om ruim tien kilometer solo te lopen. In Graauw hadden ze me schijn baar nog niet verwacht, want aan de streep was er geen tijd waarneming te bekennen. Ik klokte mezelf op 1 uur en 37 minuten. Op de uitslag kwam ik met een winnende tijd te staan van 1 uur en 40 minuten. Als tweede eindigde een Brusselaar waarvan zijn naam me ontscho ten is. Het was een van die dagen dat een sportman alles kan. Ik had er niet speciaal voor ge traind, maar zat nog volop in competitie. Had een redelijk baanseizoen afgewerkt en de ki lometers had ik." Strijdonk verscheen nog een aantal keren - 'drie of vier, exact Terneuzenaar Tonny Strijdonk voelt zich nog altijd nauw bij de atletieksport betrokken. foto wim kooyman weet ik het niet meer' - aan de start. Winnen was er echter niet meer bij. Terneuzen-Graauw was echter een van de hoogte punten uit zijn lange loopbaan, want dertig jaar lang was hij in het bezit van een KNAU-wed- strijdlicentie. Andere hoogte punten waren onder meer het wereldrecord 24 uur met de fa meuze RKHAV-formatie, waarin onder meer Jo Schout, Piet Von- ck, Hugo van Duyse, Guust Boers, Arnold Schout, Jan van Laarhoven en Marien van Prooyen zaten. „Ik moest con stant rondjes van 70 draaien op de baan. Loodzwaar was het, maar een geweldige happening." Verder lag Amersfoort hem goed. Hij liep er ooit een 20 kilometer in 1 uur en 8 minuten en eindigde in dezelfde plaats als 48e in het Nederlands crosskam pioenschap. De tijden dat de KNAU zijn leden schorst bij deelname aan deze Terneuzen- Graauw behoort tot het verle den. Toen Hans van de Griendt vorig jaar als eerste de Graauw- se Dorpsstraat opdraaide maak te niemand van de KNAU zich daar nog druk om. De Belgen hebben deze loop beheerst. Van de tot nu toe gelopen dertien edities zegevierde elf keer een zuiderbuur. Dat zal wellicht ook zaterdag het geval zijn, ondanks dat het voor de Zeeuws-Vlamingen 'hun' klassieker is. Om 13.00 uur is het dan verzamelen geblazen bij de scholengemeenschap Petrus Hondius nabij het Zuidlandthea- ter in Terneuzen. Remy Magnus loodst dan de meute (er zijn al ruim 150 voorinschrijvingen) ge neutraliseerd door Terneuzen, waarna ze de Oost-Zeeuws- Vlaamse polders induiken naar dat spitse kerktorentje met op de achtergrond de countouren van de koeltorens van de Doelse kerncentrale. In Graauw zelf staat een tweetal afwachtingslo- pen op het programma. Dit over 5,6 en 8 kilometer. Dat start schot klinkt om 13.30 uur. Van onze medewerker Eddy de Schrijver Philippine - In de paarden sport mag op het gebied van doping en voorschrijven van medicijnen tijdens wedstrij den totaal niets. Daarentegen wordt er wel volop geëxperi menteerd in de sport van de edele viervoeters. In de wie lersport is doping nog steeds een vies woord en ontkent iedereen dat hij ooit stimu lantia heeft gekregen of zelf heeft gepakt. Een wereld van verschil lijkt het. Tijdens het symposium van de stichting Jumping Zeeuws Vlaanderen, donderdagavond in Au Port in Philippine, hielden Maarten Ducrot, ex-profwiel renner, sportarts Fred Hartgens en dierenarts Gonny Smeenk een betoog over het verschijnsel do ping. De zaal in Au Port was uitste kend bezet door een zeer gemê leerd gezelschap. Afgevaardig den uit diverse takken van sport alsmede sponsors van het hip pisch evenement zaten met ge spannen blik te wachten op nieuws in de dopingsport. Maar nieuws werd er weinig verteld. Maarten Ducrot hield een prima professioneel praatje over 'zijn' Topsupport-aktiviteiten en liet duidelijk horen dat mensen die hun vak verstaan ook zodanig moeten worden begeleid, zodat ze verantwoord bezig zijn met hun lichaam. Daarbij hoort ook een gezonde voeding, maar alleen pap en bo terhammen helpt niet. Wie een Tour de France moet afwerken moet zich wapenen tegen die inspanningen. Onder medische begeleiding worden er dan ook vitaminepreparaten toegediend. „Ik stond echt wel raar te kijken hoor toen ik op een gegeven moment als gezonde kerel aan het infuus lag. Maar dat moest en was goed voor mij", aldus Ducrot. „Ik was natuurlijk clean toen ik die honderd kilometer tijdritrace won", aldus Ducrot. De drie sprekers kwamen una niem tot de slotsom dat de defi nitie van doping bepaalt wat nu doping is. En veel sportbonden houden er eigen interpretaties op na en stellen de normen bij als het moet. Zo ook in de wieler sport waar codeïne eerst een misdaad was en nu niet meer. „Maar dat houdt niet in dat alle positieve gevallen gerehabili teerd worden. Zo gaat dan nu eenmaal", aldus Ducrot, die deze avond op de been bleef met het nemen van preparaten. „Om dat", stelde hij, „ik eigenlijk on der de wol zou moeten liggen". In de wieier- en paardensport worden middelen gebruikt die de luchtwegen verruimen. Daarvan wordt goed gebruik gemaakt. Sportarts Hartgens betwijfelde of al die middelen helpen. „Vaak hangt er een ceremonie omheen. Als je denkt dat het helpt ben je bij sommige middelen al heel ver". Hartgens heeft wel onderzoek gedaan naar de werking van anabole steroïden. Die middelen helpen bij een getrainde sporter. Wie denkt als mug ineens een olifant te worden heeft het mis. De Italiaanse wielrenners heb ben een enorme progressie on dergaan. Het EPO-verhaal is be kend, maar niemand kan er het ware van vertellen. Ducrot was duidelijk. „De tijd dat je genoeg had aan trainingen tegen de har de Zeeuwse wind is voorgoed voorbij. Dat beseffen nu ineens alle ploegleiders. Ze gaan nu ook begrijpen dat je van renners die louter opdrachten moeten uit voeren geen toppers maakt. Be geleiding in training wordt hoofdzaak. Het van de daken schreeuwen dat er geen talent meer is, is misschien terug te koppelen naar de verkeerde be geleiding in training door de ploegleiders zelf", aldus Ducrot. Cafeïne is een bekend middel in de wielersport. De paarden heb ben er nog nooit van gehoord. Smeenk: „Ik heb nog nooit een paard koffie zien drinken. Als je er harder door gaat lopen wordt dat misschien de toekomst". Opmerkelijke uitspraak van deze dierenarts is dat vrouwen in de paardensport nooit doping aan dieren toedienen. Ook blijkbaar een verschil met de wieler sport Elmar heeft onlangs de vertaling van een boek uitgegeven met de titel 'Beter uitkomen'. Het is bekend dat de eerste kaart die gespeeld wordt, vaak het resultaat van een contract bepaalt; een moeilijk onderdeel in bridge. De schrijvers (Hugh Kelsey en John Matheson) leren de le zer hoe de keuze voor de juiste uitkomstkaart tot stand komt om in het tegenspel punten te kunnen verdienen. De Westhand en het biedver- loop worden van een groot aantal alledaagse spellen eerst gegeven. Dan kan de lezer zijn uitkomstkaart kiezen. Verderop geven de schrijvers het volledige spel met een uitvoerige en duidelijke ana lyse die leidt naar de juiste keuze. Hier volgen twee com plete spellen met ingekorte analyses. Door Ruud van den Bergh de punten voor zijn openings bod te komen. O gever 8 NZ. kw. A H V 7 B953 H 1062 4 V 106 5 2 10 9 3 6 V854 N W O z AH973 V 8 6 5 82 AB3 B4 B42 AHV1074 97 O gevei NZ kw. 1064 AHV104 V75 65 A5 ♦898753 B3 V 10 4 N W O Z 982 - A109 8642 b 9 2 HVB73 62 H AH873 Bij de getoonde Westhand staat het volgende biedver- loop: Oost - ISch; Zuid - 2Rui: West - 2Sch; Noord - 5Rui: allen passen. West moet uitkomen en zal de volgende overweging maken: Na dit biedverloop zal er niet meer dan een schoppenslag voor OW zijn. Minstens twee ande re slagen zullen dus uit de bijkleuren moeten komen waarin partner wel wat kracht zal hebben. De kans om door een zijkleur van de blinde te spelen, zal niet meer terugko men want West komt niet meer aan slag; dus een kleine schoppen valt af. Een keuze maken uit harten en klaveren is moeilijk en lijkt op gokken. Het zou goed zijn eerst de blinde te kunnen bekijken en daarom valt de keus op schoppenvrouw waarmee West wel aan slag zal blijven. Het naspelen van klaveren blijkt nu noodzakelijk en Oost zal hiervan wel aas en boer hebben om aan voldoen- Met weer uitsluitend de West hand zichtbaar, wordt het vol gende biedverloop gegeven; Oost - 3Rui; Zuid - 3Sch; West - pas; Noord - 4Sch; Oost - dbl.; allen passen. Wat is hier aan de hand? Oost opent met een niet-kwetsbare preëmptieve 3 Rui en hoewel hij van West niets gehoord heeft, voorziet hij de tegen standers van een strafdoublet. Hoe kan hij sterk genoeg zijn om dat te doen? Daar kan een logische verklaring voor zijn. Hij heeft een bijzonde- reverdeling en vraagt West niet met ruiten uit te komen, maar hem een introever te geven. De kans dat hij een renonce in harten heeft, is het grootst. Maar als West met hartenboer zou starten, vraagt hij Oost om de hoogst overge bleven kleur; ruiten. Oost zou daardoor in de verleiding kunnen komen, met een klei ne ruiten te vervolgen. Om aan te geven dat hij niet perse ruiten wil hebben, komt West uit met hartendrie. Weliswaar zal Oost na zijn introever dan klaver brengen, maar Zuid zal aan zijn downslag niet ontko men. Van onze paardesportmedewerker Axel - De landelijke rijvereniging en ponyclyb Graeve Jan uit Sas van Gent, die in manege Magrette van de familie Kosters nabij Axel zijn domicilie heeft, houdt daar zaterdag 26 november de tweede wedstrijd voor de Graeve Jan-trofee. Deze dressuurcompetitie voor paarden en pony's kent vier wedstrijden, waarvan de beste drie uitslagen meetellen voor de eindrangschikking. Voor elke klasse, zowel de paarden als de pony's, wordt een trofee be schikbaar gesteld. Zaterdag komen er volgens de startlij sten 96 dressuurcombina- ties in de ring. Hoewel er na één wedstrijd nog niet veel gezegd kan worden over de eindrang schikking, is een goede start een ,goed uitzicht op de finish. Zo gaat in de Z-klasse Luc Sa- vat uit Aardenburg met Hercules comfortabel aan de leiding. Hij scoorde niet minder dan 190 punten in de eerste wedstrijd. Vier punten meer dan Elles Kole met Wojtek uit Vlake. Dat het dit seizoen een serieuze zaak is voor Suzan Malcorps uit Cad- zand, blijkt uit het feit dat zij in de M-klasse met twee paarden de hoofdmacht aanvoert. Zij be haalde met Dorellen 128 punten en met Houston 123. Zij wordt op één puntje gevolgd door Sibylle Burm met Elegant uit Kapellebrug. Ingrid Faes, de Breskense ama zone, steekt dit indoorseizoen eveneens in grootse vorm, want zij gaat op kop in de L-klasse met Diana. Zij reed niet minder dan 135 punten bij elkaar. Zij wordt op vier punten gevolgd door de Axelse amazone Mia Cambier met Cyrus. Zaterdag komt er meer spanning voor de Graeve Jan-trofee. De wedstrijden beginnen om 09.00 uur. De juryledrn zijn Johan van 't Westeinde uit Oostburg bij de B-pony's, Ingrid Picavet uit St.- Jansteen bij de L-pony's, Adri Ruisaard uit Hoedekenskerke voor de M- en Z-pony's en de Z-paarden, Christian de Feyter uit Axel voor de M-paarden en Marc van 't Westeinde uit Hoofdplaat voor de L- en B- paarden. (ADVERTENTIES) ^i»i^ Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? luist! FOTO Terneuzen Noordstraat 6 01150 21575 (v.h. Foto But) Hulst 's-Gravenho(plein li 01140-16162 VERSCHOORE vergroting 20 x 28 in 5 minuten klaar van K.B.-kleurennegatief u bepaalt zelf de uitsnede van 12,50 Geldigheidsdatum: ^^26-11 t/m 3-12-'94 FOTO VERSCHOORE Noordstraat 6 Terneuzen

de Stem | 1994 | | pagina 11