Moslim-leger staat op instorten „Hoe kom ik makkelijk aan een hoge rente?" Berlusconi wil belang in mediaconcern afstoten Stakingen Frankrijk storen openbaar leven Serviërs maar enkele honderden meters van centrum Bihac verwijderd Onlusten in Suriname houden aan K Mrei&amw m LES SERVICES PUBLICS DE BELGIQUE cgsp-SOUDAIRES -acod Scharping trekt van leer tegen regering van Kohl DE STEM BUITENLAND A4 Belgische minister spreekt toch een beetje Nederlands LE mm Kazachstan draagt uranium aan VS over BUITENLAND KORT Een thuisbankier pakt z'n giroboekje en spaart op de Kapitaalrekening. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. MBER 1994 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 etzelfde. Het overgro- n de kosten komen mg van de ziekenhui verzorgingstehuizen, een populaire bood- aan het publiek voor t is eenvoudiger om e aan te vallen, want ten wel wat een pille- ~aar hebben geen idee s van een ziekenhuis- ie op het oorlogspad, e staan onder druk, ten wel." ersing, ontslagen, fu- mics of scale'), kos- n analyse en selectie- bij de ontwikkeling medicijnen. Ruffolo lijst klaar voor de ren. e zorgde in het verle- ieuwe en goedkopere Maar deze tak van s vreselijk risicovol, icijnen 'top honderd', ar twintig die geld de rest heeft meer ontwikkeling dan dat t aan baten. Wij zul- de toekomst daarom en op pionier-medica- als we zeker weten eerste met een pro- markt komen, begin- lan." :ullen nieuwe medicij- er worden. In de ont- fase vallen immers ididaten af, indien de ie eerder met een medicijn op de markt Alle kostbare af- ■n op produktontwik- den toegerekend naar I succesvolle medicijn. Dat is het gevolg van e keuzes in Europa en irdoor de zogenaamde ■odukten niet meer in dingensysteem worden Toch drukten juist ten de prijs van medi ae industrie gaat nu veg. aceutische industrie op voor een bikkel- jd, voorspelt Ruffolo. een zeer gefragmen- Irijfstak. Als je alle ïale grote farmaceu- •ijven bij elkaar optelt gezamenlijk nog niet van de omzet van een General Motors. Ons :hter dat van multina- t een enorm kapitaal- n we maar een kleine met kleine winstmar- irme uitgaven aan re- lijden onder een ver- eldvorming. Nobody t us. Rome (rtr/afp) - Premier Ber lusconi van Italië is bereid zijn meerderheidsbelang in het mediaconcern Fininvest (met drie landelijke, commer ciële tv-stations) af te stoten. Hij wil nog deze week de toekomst van zijn wankele coalitie bekijken. Ik kan meerderheidsbelangen via de beurs afstoten," zei hij op een persconferentie in Napels aan het slot van een VN-confe- rentie over georganiseerde mis daad. Fininvest is op Fiat na het grootste concern in Italië. „Tevens zal ik deze week de positie van de regeringscoalitie bezien. Als zij mij niet steunt treed ik af en schrijf ik verkie zingen uit. Ik heb de plicht om door te gaan. Als ik mijn pro gramma, dat ik beschouw als een contract met de kiezers, niet kan uitvoeren, aarzel ik niet om op te stappen." De premier, tevens de op één na rijkste zakenman van Italië, is al maanden beschuldigd van ver strengeling van belangen. Dins dag is hij door het parket in Milaan officieel van corruptie beschuldigd. Bovendien meldde La Stampa woensdag dat ook de justitie in Rome een onderzoek tegen Berlusconi is begonnen, omdat hij als premier zou heb ben gepoogd met de staats-tv afspraken te maken over verde ling van de reclamemarkt ten gunste van Finvest. Volgens de Milanese justitie wist Berlusconi indertijd dat zijn Fi- ninvest-mediaconcern smeergeld betaalde om soepele behandeling door belastingfunctionarissen te krijgen. Het Milanese parket zei gisteren dat zijn onderzoek is gebaseerd op zestien getuigenverklaringen dat Berlusconi wist van de steekpenningen, maar de pre mier ontkende dit opnieuw met kracht. Hij kreeg gisteren steun van president Scalfaro en de voorzitters van beide huizen in het parlement. Die verklaarden gezamenlijk met nadruk dat al leen een motie van wantrouwen Berlusconi kan dwingen af te treden. Politieke waarnemers beschou wen Berlusconi's uitspraak dat hij nog deze week de positie van de coalitie zal bezien, als een gok om te pogen onder de druk tot aftreden uit te komen en zijn geloofwaardigheid te herstellen. Zijn uiterst rechtse coalitiepart ner Gianfranco Fini van de neo fascisten wil dat de premier de positie van het kabinet beziet. De oppositie wil dat Berlusconi aan het eind van het jaar af treedt nadat hij een belangrijke bezuinigingsoperatie door het parlement heeft gekregen. Het meest te kampen heeft Berlusco ni echter met zijn andere coali tiepartner, Lega Nord van Um- berto Bossi. Berlusconi noemde Bossi woensdag een 'Judas. Niet omdat hij mij verraden heeft, Berlusconi foto epa maar omdat hij zijn kiezers ver raadt.' Sarajevo (rtr/afp/ap) - Ondanks twee Navo-aanvallen op Servische doelen hebben de Bosnische Serviërs, gisteren hun aanvallen op de moslim-enclave Bihac in alle hevigheid voortgezet. Voor het (moslim-)regerings- leger is de toestand kritiek. De gevechten woeden inmiddels binnen de veilige zone die de Verenigde Naties rond de stad hebben afgekondigd. Volgens de burgemeester van Bihac zijn de Serviërs op nog slechts 500 me ter van het centrum. „Er werd zeer heftig gevochten op de heuvel Debeljaca ten zui den van de stad, ruim binnen het veilig gebied. Dit is de laatste verdedigingslinie van het Vijfde Legerkorps vóór de stad," aldus een VN-woordvoerder. Een an dere VN-zegsman noemde de toestand 'catastrofaal' voor de moslimtroepen. Tanks De Servische infantierie krijgt steun van de artillerie ten oosten van de stad. Ook werd het stads centrum, dat overspoeld is met vluchtelingen, beschoten. Vol- Van onze correspondent Paramaribo - In de Suri naamse hoofdstad Paramari bo hebben leerlingen van middelbare scholen ook gis teren op grote schaal geplun derd en vernielingen aange richt. De politie trad er aanvankelijk nauwelijks tegen op, doordat zij zelf óók sitdown-acties hield. De agenten eisen onder meer hoger loon. Uiteindelijk greep de poli tie gisteren toch in en arresteer de tientallen jongeren. Later op de dag was het rustig in Surina me. De regering houdt met het oog op eventuele nieuwe rellen militairen paraat. Eerder op de dag trokken hon derden scholieren trokken plun derend door de straten van het centrum, waarbij zij het vooral hadden voorzien op voedsel en luxe goederen. De meeste win kels waren gesloten en gebarri cadeerd. De scholieren voeren actie we gens de hoge prijzen van eerste levensbehoeften, in het bijzonder brood. Dinsdag werd voor mil joenen schade aangericht. Tien tallen scholieren raakten ge wond, waarvan drie zeer ernstig. President Venetiaan gaat bezien of de subsidie op brood omhoog kan. Volgens WD-kamerlid Weisglas moet Nederland een keuze ma ken of het nog hulp wil blijven geven aan Suriname. Hij vindt dat verder voortmodderen geen zin heeft. De relatie tussen Ne derland en Suriname staat al meer dan een jaar onder druk omdat het Surinaamse kabinet in de ogen van Nederland niet hard genoeg ingrijpt om de noodlijdende economie gezond te maken. Brussel (anp) - Het Belgisch persbureau Belga had het al een dag tevoren aangekondigd: minister van Wetenschapsbeleid Jean-Maurice Dehousse zal spreken in het Nederlands! De radio liet gisteren het 'moment suprème' horen. „lek sou de tal wielen spreken van alle sjlacht'offes van Europa....," kwam moeizaam en slecht verstaanbaar uit de mond van Franstalige bewindsman tijdens een bijeenkomst in Brussel over het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. De poging van Dehousse om zich in de taal van de meerderheid van zijn landgenoten uit te drukken hield verband met een recente, scherpe uitbrander van premier Dehaene. Dit nadat de wetenschapsminister een storm van kritiek over zich heen kreeg toen hij zich tijdens een conferentie in (het Vlaamse) Oostende ten overstaan van de koning uitsluitend van het Frans bediende. De affaire leidde tot een parlementair debat, waarbij Vlaamse politici zelfs het aftreden van Dehousse vroegen. Die heeft zijn lesje geleerd: behalve Frans en een soort Nederlands, sprak hij gisteren zelfs enkele woorden Servo- Kroatisch. gens moslim-bronnen beschiet de artillerie het ziekenhuis van de stad, waar 1500 gewonden liggen. De Servische grondtroe pen zouden op slechts een kilo meter van het hospitaal zijn. Volgens onbevestigde berichten zijn ook tanks ingezet. Een Ser visch vliegtuig bombardeerde in de middag de stad Buzim, 50 kilometer ten noorden van de stad Bihac, aldus een woord voerder van het Vijfde Leger korps. Veel vluchtelingen stromen de stad binnen om aan de gevech ten te ontkomen. Anderen pro beren juist de veilige zone te verlaten en zijn op weg naar de noordelijke stad Cazin, die nog in handen van de moslims is. Het VN-Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen vreest dat de val van Bihac ertoe kan leiden dat 100.000 van de 180.000 inwoners op de vlucht slaan. „In de stad zijn geen meel of bonen meer te vinden," aldus een woordvoer der. „Van de 150 geplande kon vooien sinds mei zijn er slechts twaalf aangekomen." Bestandslijn De Bosnische premier Haris Si- lajdzic riep de Navo en de VN op nieuwe aanvallen op de Serviërs rond Bihac uit te voeren. De twee Navo-luchtaanvallen heb ben volgens hem de Servische aanvallen op de enclave niet ver minderd. De Kroatische Serviërs, die de Bosnische Serviërs steunen tegen de moslims, zijn begonnen hun troepen terug te trekken van front bij Bihac naar de bestands lijn met Kroatië. Daar heeft het Kroatische leger de afgelopen dagen zijn troepen samengetrok ken, klaarblijkelijk om de druk op de moslim-enclave te verlich ten. Zagreb drong er bij de Navo op aan de luchtaanvallen op Servische doelen voort te zetten totdat Bihac en de Kroatisch- Bosnische grens veilig zijn. Blauwhelmen De VN-vredesmacht is uiterst bezorgd over het lot van de 1200 Bengaalse blauwhelmen in de stad, maar overweegt nog geen evacuatie. Navo-ambassadeurs beraden zich in Brussel op mo gelijkheden om de enclave te beschermen. Gedacht wordt aan een uitsluitingszone waarbinnen zich geen zware wapens mogen bevinden, net als bij Sarajevo. Minister Voorhoeve van Defensie acht de kans klein dat de 180 Nederlandse VN-militairen die zijn aangewezen om naar de moslim-enclave Bihac te gaan, hun werkzaamheden voor medio januari kunnen beginnen. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat de Nederlandse b-compagnie al vanaf 1 december inzetbaar zou zijn in Bihac. Voorhoeve bekijkt ook of het, gezien de ontwikkelingen in Bihac, nog wel verantwoord is er militairen heen te sturen. 1 ION DEFAtTEiE/Vjv,,.^ £HT .uflMt-S" In de grote steden in Frankrijk werd gisteren massaal betoogd, hier in Marseille. foto epa Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Het openbare leven in Frank rijk is gisteren flink gehinderd door stakingen van de openbare sector. Overheidsdiensten in het openbaar vervoer maar ook het electriciteits- en gasbedrijf vrezen dat de Franse regering aanstuurt op privatisering. De bonden Force Ouvrière en de communistische CGT eisen ook loonsverhogingen. Vooral in Parijs was er veel hinder van de stakingsacties. Maar ook in steden als Marseille en Lyon werd het leven deels lamgelegd. In en rond de steden ontston den enorme files nu meer forensen de auto namen, doordat trein-, metro- en busbe stuurders het werk hadden neergelegd. In Parijs trokken gisteren vijf verschillende demonstraties door de straten, waarbij 100.000 mensen op de been kwamen. De PTT bezorgde geen post, bij de gas- en elektriciteitsdiensten lag het werk stil en de fiscus staakte eveneens, al werd dit laatste niet als hinderlijk ondervonden. De vakbonden vrezen dat de regermg-Bal- ladur steeds meer overheidsdiensten wil privatiseren, en dat dat veel banen gaat kosten. Vakbondsleider Mare Blonddel stelde gisteren ook een looneis namens de ambtenaren. Hij stelde nieuwe acties in het vooruitzicht. Ook in de private sector heerst onrust. De Franse regering vreest een loonexplosie, vooral met het oog op de komende presi dentsverkiezingen. De onverwacht grote economische groei geeft de bonden extra argumenten voor hun eisen. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - „Neemt u me niet kwalijk, bondskanselier. Maar één ding kunt u niet doen en dat is oppositie voeren tegen uw eigen beleid." Fris, monter en agressief gaf de nieuwe socialistische fractielei der in de Duitse Bondsdag, Ru- dolf Scharping, repliek op de regeringsverklaring die Bonds kanselier Helmut Kohl gisteren in de Bondsdag presenteerde. Samen met zijn oppositie-part ner Joschka Fischer van Bündnis 90/Grünen attaqueerde Schar ping alle hoofdpunten van het regeer-programma van de chris ten-democratisch/liberale coali tie. Volgens Scharping bedrijft Kohl met zijn opeenvolgende ka binetten al twaalf jaar een poli tiek die, in beslissingen en da den, in voortdurende tegen spraak is met zijn eigen schone woorden en voornemens. Volgens Scharping zal het ook de komende tijd - zo lang deze regering het uithoudt - niet an ders zijn. En daarom beloofde Scharping een felle oppositie te zullen voeren met als centrale doelstelling het welzijn van de mensen in Duitsland te verbete ren. De Groenen-fractieleider Fi scher haakte daarop in met de opmerking, dat de CDU/CSU/ FDP-coalitie te zwak is om de toekomst van Duitsland gestalte te geven. De regeringsverklaring van de kanselier noemde hij 'een document van moedeloosheid'. De zwakte van de coalitie zit 'm volgens Fischer in de zwakte van de liberale partner. Maar FDP- voorzitter en minister van Bui tenlandse Zaken Klaus Kinkel toonde zich zelfverzekerd: deze coalitie houdt stand en vormt een krachtig en creatief rege ringsteam. Washington (rtr) - Het Witte Huis heeft gisteren bekend gemaakt dat de GOS-republiek Kazachstan 600 kilogram hoogverrijkt uranium heeft overgedragen aan de Verenigde Staten. Het nucleaire materiaal is voldoende voor de produktie van twintig atoombommen. De Amerikaanse noemt het een 'historische stap in de goede richting om de verspreiding van kernwapens te voorkomen'. Het uranium was bij het uiteenvallen van de Sovjet-Unie in Kazachstan 'achtergeble ven' en is nu op verzoek van het land zelf verwijderd. De Kazachse regering maakte zich grote zorgen over de veiligheid van de opslagplaats bij Oest-Kamenogorsk. De VS waren bang dat uranium zou worden verkocht aan landen in de Derde Wereld, met name het naburige Irak en Iran. Het transport naar Tenessee is gisteren voltooid. Daar wordt het spul verwerkt tot brandstof voor kerncentrales. Visserij-ruzie bedreigt uitbreiding EU Brussel - De Europese ministers van Visserij zijn er gisteren in Brussel niet in geslaagd een bevredigende oplossing te vinden voor een gelijkwaardige toegang van Spaanse en Portugese vissers tot de Europese viswateren. Andere landen zijn bang dat toelating van de grote Spaanse en Portugese visvloot tot de visgronden bij Groot-Brittannië en Ierland een te grote aanslag op de visstand betekent Als een gelijke behandeling uitblijft, dreigt Spanje de uitbrei ding van de Europese Unie met Oostenrijk en de twee of drie Scandinavische landen te blokkeren. Duitsland, voorzitter van de Unie, zal de komende weken proberen tot een compromis te komen. Uiterlijk 19 december moet de zaak uit de wereld zijn, anders is de kans groot dat het Spaanse parlement die dag de uitbreiding afkeurt. 'Israël trekt zich terug uit Golan' Damascus - Israël is bereid zich volledig van de omstreden Golanhoogte terug te trekken ten gunste van Syrië. Een boodschap van die strekking heeft de Argentijnse president Carlos Menem in opdracht van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Peres aan Syrië overhandigd. Menem meldde dit gisteren tijdens een bezoek aan Damascus. „Er bestaat geen twijfel dat er in de regio nu erg snel vrede kan komen," aldus Menem. Tot nu toe was Israël officieel uitsluitend bereid tot een gedeeltelijke, gefaseerde terugtrekking van de strategisch belangrijke Golanhoogte. Meer dan 100 doden bij betoging India New Delhi - Meer dan 110 mensen, voornamelijk vrouwen en kinderen, zijn om het leven gekomen toen tienduizenden beto gers in de Westindiase stad Nagpur in paniek op hol sloegen, nadat de politie met de wapenstok een charge op de menigte had uitgevoerd. De moeilijkheden begonnen toen een grote menigte demonstranten probeerde door een politiekordon te breken dat rond het parlementsgebouw van de deelstaat Maharashtra was gelegd. De politie zou de mensenmassa met bamboestokken hebben teruggedreven waarna er paniek uitbrak.In ziekenhui zen werd gezegd dat er onder de doden minstens 67 vrouwen en 16 kinderen zijn. Ongeveer 500 mensen raakten gewond. Velen van hen zijn er slecht aan toe. Palestijnen demonstreren voor Arafat Jericho - Duizenden Palestijnen zijn gisteren in het autonome Jericho op de bezette Westoever de straat op gegaan om hun steun te betuigen aan PLO-leider Yasser Arafat en een duidelij ke waarschuwing te sturen aan het adres van diens radicale fundamentalistische tegenstanders. 'Degenen die Arafat bedrei gen zullen wij in stukken snijden,' klonk het uit zeker 3.000 kelen. De massale bijeenkomst in Jericho was de tweede door Arafat en de zijnen georganiseerde steunbetuiging om de fundamenta listen duidelijk te maken dat de PLO en de autonome bestuurs raad een vuist kunnen maken. Arafat is scherp bekritiseerd omdat zijn Palestijnse politie vorige week in Gaza-Stad het vuur opende op Palestijnse moskeegangers, waarbij 14 doden vielen. In Jenin op de bezette Westoever hebben Israëlische soldaten gisteren een gewapende Palestijn, vermoedelijk lid van Harnas, doodgeschoten nadat deze het vuur op hen had geopend. Algerijns leger doodt fundamentalisten Tunis - De veiligheidsdiensten in Algerije hebben in een bos bij de kustplaats Tipaza 13 fundamentalistische strijders gedood. Volgens officiële cijfers zijn de laatste week meer dan 60 fundamentalisten gedood. Sinds het leger begin 1992 in de verkiezingen ingreep, zijn zeker 10.000 mensen om het leven gekomen. Westerse deskundigen schatten het aantal doden op 30.000. it, ei KtrrF/nCMQ 31 doden bij vulkaanuitbarsting Java Jakarta - Bij een uitbarsting van de vulkaan Merapi op Midden-Java zijn zeker 31 doden gevallen en 280 mensen gewond geraakt. De slachtoffers werden getroffen door bran dende wolken die aan de zuidkant naar beneden kwamen, sommige tot zes kilometer van de krater verwijderd. Veel getroffenen hebben brandwonden. Na de uitbarsting zijn 5681 mensen uit zeven omliggende dorpen geëvacueerd. De Merapi die vooral brandende gas uitstootte, ligt in dichtbevolkt gebied 30 km ten noorden van Jogjakarta. Drugs Duitsland voor Nederland bestemd Leipzig - De politie in Leipzig heeft eind vorige maand bij de aanhouding van vijf verdachten voldoende grondstof gevonden om 500 kilo amfetamine te maken. Justitie in Leipzig deelde dit gisteren mee. De chemicaliën waren bestemd voor de Neder landse drugbende die op datzelfde moment met groot machts vertoon door de Nederlandse politie werd opgerold. Eind oktober vond de politie tijdens een inval in een loods in Den Bosch ook stoffen om amfetamine te maken. De drugs zouden alles bij elkaar een straatwaarde hebben van een kleine zestien miljoen gulden. De Duitse verdachten, in leeftijd varië rend van 34 tot 39 jaar, worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de levering van de grondstoffen. Vier weken geleden hield de politie tijdens een grootscheepse actie in Nederland vijftien verdachten aan. Op 27 verschillende plaatsen vonden invallen plaats. (ADVERTENTIE) tevoren reserveert. Voor bedragen van f10.000,- of meer is er de Leeuwrekening SPD-leider Scharping. foto epa Helmut Kohl roerde in zijn rede alle actuele thema's aan waar de regering zich mee wil bezig hou den. Maar hij werd nergens con creet. De prioriteiten van de nieuwe Duitse regering zijn het scheppen van meer werkgelegen heid, terugdringen van de staats schuld en terugdringen van de bureaucratie. Om meer banen te creëren heeft Kohl echter de so ciale partners nodig en bij hen is de bereidheid tot samenwerking niet groot, mede vanwege de vaagheid van de regeringsplan nen. Een thuisbankier die snel een hoge rente wil, opent gewoon via z'n giro boekje een spaarrekening bij de Postbank. Deze is immers meteen geopend met de eerste overboeking. Op de Kapitaalrekening met een minimuminleg van f25.000,- ontvangt u momenteel 5,25%*, terwijl u tegelijkertijd alle opnamevrijheid heeft. U kunt elk bedrag zonder kosten opnemen. Zelfs een bedrag boven de f25.000,-, als u dit een maand van met een rente van 4,75 Hierbij geldt hetzelfde principe van opnamevrijheid. U kunt vandaag nog gaan sparen bij de Postbank. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu Postbank Sparen: het nummer is (020) 591 82 00. POSTBANK •Rentevergoeding per 23 september 1994.

de Stem | 1994 | | pagina 5