Mosli Berlusconi Serviërs maar Onlusten in Suriname houden aan DESTEM ECONOMIE DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 Medicijnprijs gaat verder omhoog Binnenkort mega-fusie in industrie pB STEM Belgische ministe toch een beetje De geneesmiddelenin dustrie vecht voor haar voortbestaan. De concur rentie is moordend en de prijzen staan onder druk. Tienduizenden mensen hebben het afgelopen jaar hun werk in de far maceutische industrie verloren. Fusies en over namen zijn aan de orde van de dag. Aan het eind van de eeuw zijn er nog maar vijf farmaceutische bedrijven over, denkt de bedrijfstak zelf. De Vere nigde Staten lopen voor op. Door Hans Rube Wie wordt de grootste, de mach tigste en de rijkste van de we reld? In de farmaceutische in dustrie is dit jaar een veldslag van ongekende omvang gevoerd, en de rookwolken zijn nog steeds niet helemaal opgetrokken. De farmaceutische industrie is dit jaar als nooit te voren in beweging. Bevangen door angst van het toneel te worden wegge vaagd in een moordende concur rentie. Zowel in de VS als in Europa neemt de druk op de bedrijfstak toe. Beurskoersen zijn de afgelo pen jaren onderuit gegaan. Hoe wel de omzetten stijgen, slinken de winstmarges op de met vele honderden miljoenen guldens ontwikkelde nieuwe medicijnen. Door de crisis hebben het afgelo pen jaar tienduizenden mensen hun baan in de farmaceutische industrie verloren. Tussen de 35.000 en 50.000 werknemers werden ontslagen, vorige maand kondigde Roche een verlies van 5000 banen aan. Fusies en overnamen bepalen het landschap. Roche kocht Syntex (5,3 miljard dollar), Lilly nam PCS over (4 miljard dollar) en Merck and Co had 6,7 miljard over voor Medco. Alleen kostenbewuste grote be drijven kunnen op den duur overleven, is de gedachte, in een tijd van strikter optredende overheden. Aan het einde van deze eeuw zullen nog slechts vijf bedrijven overblijven, heeft de farmaceu tische bedrijfstak zelf becijferd. Nu al wordt gespeculeerd over een komende mega-fusie, van ongekende omvang. Gigant Glaxo, wereldleider, zou Aan het werk in het laboratorium van Bayer AG in Leverkussen. Het Duitse concern kon dit jaar de rechten van het Bayer-produkt Aspirine terugkopen van het Amerikaanse concern SmithKline Beecham. De Duitsers waren hun rechten na de Tweede Wereldoorlog kwijtgeraakt. foto bayer Veldslag in de geneesmiddelenindustrie voor rond de 48 miljard dollar de ook niet kleine concurrent Mer ck Co (MSD) willen kopen. Oorlogsverklaring De fusietrend wordt zoals zo vaak gezet in de VS. Gezond heidsinstellingen daar moeten gedwongen door de plannen van het echtpaar Clinton aanzienlijk in hun uitgaven snoeien. Drie grote commerciële netwer ken van ziekenhuizen, Columbia, HCA Healthcares en Health Trust Ine, hebben elkaar reeds omarmd. Na deze fusie is een bedrijf ont staan dat 311 ziekenhuizen ex- ploiteert, een omvang heeft van 60.000 bedden en 125 zogenaam de 'outpatiëntcentres': luxe poli klinieken voor dagbehandeling. Het nieuwe bedrijf heeft een ge schatte jaaromzet van vijftien miljard gulden. Na de fusie ging direct een eerste 'oorlogsverklaring' de deur uit. De 311 ziekenhuizen willen ge zamenlijk medicijnen inkopen, en eisen daarvoor gereduceerde tarieven. De onderhandelingen zullen 'hard' zijn. Nu de Ameri kaanse ziekenzorg voor iedereen, ook de voorheen onverzekerden, toegankelijk moet worden ge maakt, is het voor de commer cieel geleide instanties pure noodzaak goedkoop in te kopen. De laagste prijs Dr. H. DeMonaco, directeur farmacie van het Massachusetts General Hospital in Boston: „Medicijnen slokken zeven pro cent van ons totale ziekenhuis budget op. Van dat bedrag gaat 45 procent naar kankermedica tie. Om die kosten terug te bren gen, zijn we in zee gegaan met het bedrijf dat tegen de laagste prijs kon leveren. We hebben de industrie gevraagd met offertes te komen, in ruil voor een goed aanbod mogen ze 95 procent van alle kankermedicijnen leveren. Die laatste vijf procent houden we open voor andere medicatie, mochten we moeten uitwijken." Zo ontmoet de industrie in de VS aan alle kanten weerstand in de vrije markt. Wie niet meedoet, is snel uitgespeeld. De zorgsector komt in opstand. Ook politici ten. Van aspirine tot en met 'de zalven tegen jeugdpuistjes. Voor zoiets wordt fors betaald. De winnaar werd SmithKline Beecham, dat drie miljard dollar over had voor Kodaks Sterling Health. Het was de derde mega-overna- me van SKB dit jaar, de onder neming verdiende er de branche- titel 'Compagny of the year' mee. SKB verkocht de rechten van het Bayer-produkt aspirine di rect voor een miljard door aan de Duitsers, die zo hun sinds de Tweede Wereldoorlog teloor ge- gane rechten in de VS weer in handen kregen. Eerder dit jaar verwierf SKB in de VS voor bijna 2,5 miljard dollar de farmaceutische 'in koopcentrale' Diversified Phar maceutical Services. Het jaar werd ingezet met mis schien wel de doeltreffendste aankoop: het in genetische infor matie gespecialiseerde bedrijf, Human Genome Sciences Ine, kosten 'slechts' 125 miljoen dol lar. In ruil daarvoor levert Human Genome patenten op genetische ontdekkingen exclusief aan SKB. De Amerikaans/Britse fir ma lijkt daarmee op dit ogenblik een strategische voorsprong te hebben op de concurrentie bij de ontwikkeling van een nieuwe ge neratie geneesmiddelen. „In het jaar 2000 zijn er nog vijf grote farmaceutische industriën over. Daar zijn wij er een van," verklaart dr. R. Ruffolo jr., vice- president van SmithKline Bee cham de strategische operaties van het afgelopen jaar. Voor de bedrijfstak is het uur 'U' aangebroken, meent hij. „Wij zijn een gemakkelijk doelwit voor de politiek. De hoge kosten van de gezondheidszorg in de VS en Europa worden door politici voornamelijk op ons bordje ge legd. Onze produkten zouden te duur zijn." Kosten Ruffolo heeft de cijfers van de Amerikaanse overheid erbij ge haald om de 'werkelijke' situatie te laten zien. „De totale gezond heidszorg in de VS kost 1200 miljard dollar, aan medicijnen zit daar voor 80 miljard in. In Europa liggen de verhoudingen practisch hetzelfde. Het overgro te deel van de kosten komen voor rekening van de ziekenhui zen en de verzorgingstehuizen. Dat zijn geen populaire bood schappen aan het publiek voot politici. Het is eenvoudiger om de industrie aan te vallen, want mensen weten wel wat een pille tjes kost, maar hebben geen idee van de prijs van een ziekenhuis bed." De industrie op het oorlogspad. Ruffolo: „We staan onder druk, dus we moeten wel." Kostenbeheersing, ontslagen, fu sies ('economics of scale'), kos ten - baten analyse en selectie ver werken bij de ontwikkeling van nieuwe medicijnen. Ruffolo heeft een lijst klaar voor de komende jaren. „Competitie zorgde in het verle den voor nieuwe en goedkopere medicijnen. Maar deze tak van industrie is vreselijk risicovol. Van de medicijnen 'top honderd', zijn er maar twintig die geld opleveren, de rest heeft meer gekost aan ontwikkeling dan dat er terugkomt aan baten. Wij zul len ons in de toekomst daarom concentreren op pionier-medica tie. Alleen als we zeker weten dat we als eerste met een pro- dukt op de markt komen, begin nen we er aan." Duurder Daardoor zullen nieuwe medicij nen duurder worden. In de ont wikkelingsfase vallen immers talloze kandidaten af, indien de concurrentie eerder met een soortgelijk medicijn op de markt verschijnt. Alle kostbare af schrijvingen op produktontwik- keling worden toegerekend naar dat ene wel succesvolle medicijn. Ruffolo: „Dat is het gevolg van de politieke keuzes in Europa en de VS, waardoor de zogenaamde 'me-too' produkten niet meer in het vergoedingensysteem worden toegelaten. Toch drukten juist die produkten de prijs van medi cijnen. Elke industrie gaat nu zijn eigen weg." De farmaceutische industrie maakt zich op voor een bikkel harde strijd, voorspelt Ruffolo. „Wij zijn een zeer gefragmen teerde bedrijfstak. Als je alle internationale grote farmaceu tische bedrijven bij elkaar optelt komen we gezamenlijk nog niet tot de helft van de omzet van een bedrijf als General Motors. Ons imago is echter dat van multina tionals met een enorm kapitaal- In feite zijn we maar een kleine industrie, met kleine winstmar ges en enorme uitgaven aan re search. We lijden onder een ver keerde beeldvorming. Nobody cares about us. willen een einde maken aan de in hun ogen 'spectaculaire winstcijfers'. Daarnaast verdwij nen steeds vaker zojuist ontwik kelde medicijnen in de vergetel heid, omdat die eenvoudigweg niet meer door de ziektekosten verzekeringen worden vergoed. Verzekeringsbedrijven zijn daar entegen wel steeds vaker gene gen zogenaamde 'Over the Coun ter' (OTC)-geneesmiddelen, mid delen die bij de drogist gekocht kunnen worden, te vergoeden. Nadat Eastman Kodak dit voor jaar besloot alle bedrijfsonder delen die niet spoorden met de kerntaken in de uitverkoop te doen, stonden de farmaceutische giganten daarom in de rij om een bod uit te brengen. Sterling Health, hét uitverkoop koopje, was een aanlokkelijke firma. Niet alleen vanwege de produkten, zeker ook vanwege het marktsegment dat Sterling bestrijkt: de gehele wereld wordt voorzien van drogisterijproduk- Pillen worden steeds duurder. Rome (rtr/afp) - Premier Ber- gro lusconi van Italië is bereid "ie. zijn meerderheidsbelang in P°" het mediaconcern Fininvest tree (met drie landelijke, commer- zing ciële tv-stations) af te stoten. doo Hij wil nog deze week de gra toekomst van zijn wankele con coalitie bekijken. uitv stap Ik kan meerderheidsbelangen De Ha de beurs afstoten," zei hij op rijk een persconferentie in Napels maa aan het slot van een VN-confe- stre rentie over georganiseerde mis- dag daad. Fininvest is op Fiat na het Mik Sarajevo (rtr/afp/ap) - Ondank op Servische doelen hebben gisteren hun aanvallen op de m alle hevigheid voortgezet. Voor leger is de toestand kritiek. De gevechten woeden inmiddels binnen de veilige zone die de Verenigde Naties rond de stad hebben afgekondigd. Volgens de burgemeester van Bihac zijn de Serviërs op nog slechts 500 me ter van het centrum. „Er werd zeer heftig gevochten op de heuvel Debeljaca ten zui den van de stad, ruim binnen het veilig gebied. Dit is de laatste verdedigingslinie van het Vijfde Legerkorps vóór de stad," aldus een VN-woordvoerder. Een an„ dere VN-zegsman noemde de toestand 'catastrofaal' voor de moslimtroepen. Tanks De Servische infantierie krijgt steun van de artillerie ten oosten van de stad. Ook werd het stads centrum, dat overspoeld is met vluchtelingen, beschoten. Vol- Van onze correspondent Paramaribo - In de Suri naamse hoofdstad Paramari bo hebben leerlingen van middelbare scholen ook gis teren op grote schaal geplun derd en vernielingen aange richt. De politie trad er aanvankelijk nauwelijks tegen op, doordat zij zelf óók sitdown-acties hield. De agenten eisen onder meer hoger loon. Uiteindelijk greep de poli tie gisteren toch in en arresteer de tientallen jongeren. Later op de dag was het rustig in Surina me. De regering houdt met het oog op eventuele nieuwe rellen militairen paraat. Eerder op de dag trokken hon derden scholieren trokken plun derend door de straten van het centrum, waarbij zij het vooral hadden voorzien op voedsel en luxe goederen. De meeste win kels waren gesloten en gebarri cadeerd. De scholieren voeren actie we gens de hoge prijzen van eerste levensbehoeften, in het bijzonder brood. Dinsdag werd voor mil joenen schade aangericht. Tien tallen scholieren raakten ge wond, waarvan drie zeer ernstig. President Venetiaan gaat bezien of de subsidie op brood omhoog kan. Volgens WD-kamerlid Weisglas moet Nederland een keuze ma ken of het nog hulp wil blijven geven aan Suriname. Hij vindt dat verder voortmodderen geen zin heeft. De relatie tussen Ne derland en Suriname staat al meer dan een jaar onder druk omdat het Surinaamse kabinet in de ogen van Nederland niet hard genoeg ingrijpt om de noodlijdende economie gezond te maken. Brussel (anp) - Het Belgisch persbure dag tevoren aangekondigd: minister Jean-Maurice Dehousse zal spreken in 1 De radio liet gisteren het 'moment sup tal wielen spreken van alle sjlacht'offe moeizaam en slecht verstaanbaar uit c bewindsman tijdens een bijeenkomst ii tijdens de Tweede Wereldoorlog. De poging van Dehousse om zich in de van zijn landgenoten uit te drukken recente, scherpe uitbrander van premie wetenschapsminister een storm van kril toen hij zich tijdens een conferentie in ten overstaan van de koning uitsluitend De affaire leidde tot een parlementair politici zelfs het aftreden van Dehousse Die heeft zijn lesje geleerd: behalv Nederlands, sprak hij gisteren zelfs Kroatisch. ge de de ligg pen met Vol zijn vise de kilo stad voer kor Veel stad ten bere verl noo in h VN- Vluc van 100. op zijn vind der. vooi twa' Bes De laj nieu rond twee ben aanv min De Bosn de ir troep front lijn Kroa dagei ken, op de ten. op a Servi totda Bosn Blai De I bezor Beng: stad, evaci berac gelijk besch een u zich bevin Minis acht Nede zijn mosli hun i janus was dat d al VS zou bekij ontw wel v heen V

de Stem | 1994 | | pagina 4