ur Politiek wist van criminele aftrekposten Chinese gemeenschap is doodsbang voor gijzeling en afpersing ALS U EEN A ZOEKT DIE GEEN (X) KOST CDA betwist omvang van enquêtecommissie Acties WDM tegen dienstplicht e^eïFd Arrogantie ER KUNNEN ER MAAR TWEE ZIJN. DE STEM BINNENLAND ers: 4Wat nu drie jaar' Kabinet belooft onderzoek Erasmusprijs voor Duitse kunstenaar Sigmar Polke DE STEM COMMENTAAR FNV niet meer blij met 'paars' SONY BINNENLAND KORT DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 A3 EMBER 1994 J\ inken. Later heb ik wel eerd mijn eigen toneel- te verfilmen, zoals Vrij. aar het verfilmen van ei- rk blijft herkauwen, ft iever iets nieuws. Er gaat oven het schrijven, het an ontdekkingen in dsland. Filmen doe ik er, zeker niet in Vlaande- aar de producenten zo zijn. Neem de Guldenspo- Daar stonden 15.I aan de ene kant, en aan de andere. Ik k: arden. Die moest ik teeds door het beeld laten Twee bleken er mank te aat 'er in zijn carrière is Claus ronteerd met de beschul- van plagiaat, bijvoorbeeld anleiding van de roman "ondering. u weer blijkt Belladonna staan van de citaten. „Op moesten wij een op over de lente. De een een acht, de ander een Maar ik kreeg een 0, want aar zei: Claus heeft het schreven. Dat was de eer- er dat ik met plagiaat in ing kwam, zij het geen Maar verder? Waarom wel over het vallen van rfstblad mogen schrijven t over een favoriete scène akespeare of Dante? Sha re verafgood ik, en Dante in al mijn boeken voor, al maar een Café Dante. Dit heeft nog nooit iemand nerkt, en ik geef het u hiet imeur." VOLG VOORPAGINA irige kabinet heeft de eer- ppen gezet naar modernt- van Borssele. Om de kos- *70 miljoen) terug te verdie- s het openhouden van de le nodig. De d66-minister geen principieel verschil hem en zijn fractie. „Het il bedraagt drie jaar. Wat nu, drie jaar?", aldus de dsman. en D66 hebben goede hoop lijers nu alsnog gaat over- met de elektriciteitsbe- n om de kosten van moder- ng zo te drukken dat open- :n van de centrale tot 2001 odig is. ?D vindt dat het kabinet de gewoon naast zich neer eggen. Zeeuwse milieufederatie e zich ingenomen met de ing van de Kamer. De me- kers van de centrale zijn gesteld. Voor hen duurt de delijkheid alleen maar lan- politiek Zeeland heeft ver- rd gereageerd op de toe- onverwachte uitkomst va» tie. meester Mandos van Bot' laakt zich zorgen over 'de urlijke betrouwbaarheid le landelijke politiek'. erop dat de procedures om de kerncentrale door de reid zelf zijn opgezet. „De 'ing koos er zelf voor he traject voor de modernise- te doorlopen en dat w»s de gemeente Borsele al on' jpelijk. Dat nu een meet' eid van de Tweede Ka®eI naai afziet van de bedrijf5- nging van de centrale et nee de aanpassing op hè' zet is alleen maar diep te' tellend te noemen." poor Rob Ruggenberg pen Haag - De Chinese ge meenschap in Nederland is doodsbang voor Chinese cri minele bendes die gijzelen en afpersen. De slachtoffers doen daarvan geen aangifte omdat ze de straffen in Ne derland te mild vinden. Voor het eerst hebben bijna alle Chinese organisaties meege werkt aan een veelomvattend rapport over de positie van Chi nezen in Nederland. Het rapport maakt melding van kinderen die uit school werden gegijzeld en waar vervolgens los geld voor werd gevraagd. De eerste meldingen van afpersin gen dateren van 1981. Sindsdien neemt dit verschijnsel alleen maar toe, aldus het rapport. Volgens erevoorzitter H. Mei van de Landelijke Federatie van Chi nese Organisaties (LFCON) in Nederland, straft de Nederland se justitie 'te zacht'. „Als er uit onze kring aangifte wordt gedaan van afpersing, zien we de daders een half jaar later weer terug." In plaats de politie om bescher ming te vragen, gaan de Chine zen, toch al een 'onzichtbare' groep, nog onopvallender en zo anoniem mogelijk door het le ven. Ze nemen een geheim tele foonnummer, ze hebben geen naamplaatjes op de deur en ze lopen niet te koop met dure auto's of dure kleren. Het rapport signaleert dat dia lecten in de crimininaliteit een belangrijke rol spelen. „Afper sing vindt vaak plaats binnen een groep Chinezen uit hetzelfde gebied, om de eenvoudige reden dat men dezelfde taal spreekt." Een groep uit Frankrijk afkom stige Chinezen vormt op dit mo ment een van de meest actieve triades in Nederland. Deze Fran se Chinezen komen oorspronke lijk uit de stad Wenzhou, aan de Chinese oostkust. Deze groep perst vooral Wenzhou-Chinezen af. Andere activiteiten van de Chi nese crimininelen in Nederland zijn gijzeling en het kopiëren van creditcards. Over drughan del is weinig bekend, constateert het rapport. Deze markt, nu nog in handen van triades uit de Volksrepu bliek en Hong Kong, wordt in toenemende mate overgenomen door een triade van Singaporese en Maleisische Chinezen. Deze triade zou nog meedogenlozer te werk gaan dan de concurrerende triades uit Hong en China. Volgens Mei vormen de Chinese criminelen in Nederland een hele kleine groep. Het rapport zegt echter dat steeds meer Chinese jongeren, lager en hóger opge leid, in de criminaliteit belan den. Daar worden drie oorzaken van aangegeven. De werkloosheid onder hen neemt toe omdat het de Chinese horeca slecht gaat door verzadiging van die markt. Illegalen zijn werkloos geworden na de invoering van de identifi catieplicht per 1 april 1994. De derde oorzaak ligt in het toenemende aantal conflicten in de familiesfeer of op school, waardoor het aantal jonge dro pouts toeneemt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Vermeend (Financiën) gaat onderzoeken hoe het mogelijk is dat hasj- en drughandelaren al jaren wapens en waakhonden van de belasting aftrekken. De 'criminele' aftrekposten ko men vandaag aan de orde in het Vara-televisieprogramma Im pact. Gisteren maakten kamerleden van verschillende partijen zich op om vragen aan het kabinet te stellen. De CDA'ers Hirsch Bal- lin, Leers en Van der Linden waren de eersten. Maar Vermeends voorganger Van Amelsvoort (CDA) beloofde de Tweede Kamer enkele jaren geleden reeds dat hij de zaak zou aanpakken. „We hebben er nooit meer iets van gehoord. De staatssecretaris was meer een type van op de winkel passen," constateert D66-kamerlid Ybe- ma, die eraan toevoegt dat de Kamer het er ook bij heeft laten zitten. Dat verandert nu. „Het druist in tegen ieders rechtsgevoel dat re volvers en voorraden hasj af trekposten zijn," aldus Ybema. Zijn CDA-collega's willen van Vermeend weten wat de gronden voor die belastingaftrek zijn. Ze •wijzen erop dat Justitie de mo gelijkheid heeft om vermogen en goederen door misdaad verkre gen, van misdadigers af te ne men. Hiermee strookt niet dat drughandelaren, die zich ook met misdaad bezighouden, hun materiaal mogen aftrekken. De CDA'ers signaleren ook rechtsongelijkheid tussen hasj handelaren en gewone burgers. „De particulier die zich 'om wet tige redenen' zou willen beveili gen, heeft immers geen aftrek mogelijkheden voor wapens of honden." Die morele gronden zijn ook voor de WD'er De Korte reden om snel maatregelen te eisen. PvdA-kamerlid Van der Ploeg wijst erop dat elk bedrijf ver wervingskosten van zijn belas tingen mag aftrekken. Dit prin cipe is volgens hem wel van toepassing op 'de gordijntjes van een koffieshop', maar niet op de aanschaf van een pitbull of een revolver. „Die zijn namelijk voor de bedrijfsvoering niet noodza kelijk, en dus ook niet aftrek baar." „Dit is uitvloeisel van onze a- morele belastingwetgeving. De fiscus is geen zedenmeester," laat het ministerie van Financiën weten. Het departement wijst op de strikte scheiding tussen het strafrecht en belastingsrecht. De interesse van fiscus gaat vooral uit naar de belastbaar heid van het inkomen/vermogen van een onderneming. Daarbij speelt pas in tweede instantie een rol of het een legale of een illegale onderneming is. (ADVERTENTIE) 6 DAGEN LANG DE LEUKSTE KAMPEERPLAATS VAN NEDERLAND KAMPEER en Q/l CHRAURNRHiy r 25 t/m 30 NOVEMBER De Kampeer en Caravan RAI is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Vrijdag 25 november doorlopend geopend van 10.00 tot 21.00 uur. Korting op trein en toegang met NS Rail Idee. Amsterdam ITClix ZIJN OPTREDEN in de politiek had een sprookjesachtige spekta kelfilm moeten worden. Zo een, waar Bernardo Bertolucci patent op heeft. Met een meeslepende titel als 'De komst van de nieuwe Caesar' en natuurlijk zou hij zelf de hoofdrol spelen. Silvio Berlusconi werd juichend door de Italianen binnengehaald als de nieuwe premier van de republiek. Hij, de gewiekste- zakenman, zou het vermolmde en corrupte politieke systeem gaan vernieuwen. Dat in zijn spoor nog wat neo-fascisten, nota bene vijftig jaar na de oorlog, weer in het landsbestuur terecht kwamen, werd op de koop toe genomen. Nu, een half jaar later, volgt de ontluistering van de held. De openbare aanklagers in Milaan verdenken hem van corruptie, van het betalen van smeergeld aan belastinginspecteurs in ruil voor een soepele controle van de boeken van zijn media-impe rium Fininvest. Afgelopen zomer werden daarvoor al Berlusco ni s jongere broer Paolo en topman Salvatore Scascia van Fininvest gearresteerd. De Italiaanse justitie ontziet niets en niemand in de strijd tegen de corruptie. En, wat erger is voor Berlusconi, de Italiaanse magistraten hebben tot nu toe nooit iets naar buiten gebracht wat ze niet met echt bewijs konden staven. Eigenlijk heeft Berlusconi vanaf het moment dat hij aantrad er alles aan gedaan om zijn imago af te breken. Hij bleef een ondoorzichtige en dubieuze band houden met zijn media-impe- rium. Hij ondernam een mislukte poging om een aantal corrupte hoge neren voortijdig uit de cel te halen. Bovendien leeft zijn partij Forza Italia voortdurend in onmin met de coalitiepartners en dat komt de daadkracht van de regering niet ten goede. Daardoor moesten de Italiaanse kiezers wel doorkrijgen dat de man die zij op het schild hadden verheven, bij nader inzien een tikkeltje te gewiekst was. Gevolg: groeiende onvrede. Die kwam in de afgelopen weken tot een climax. In Rome werd de grootste demonstratie sinds de oorlog gehouden en daarna verloor Ber usconi bij lokale verkiezingen de helft van zijn aanhang. Berlusconi trekt zich niks aan van de rampzalige verkiezingsuit slag en ontkent alle beschuldigingen over corruptie. Hij denkt niet aan aftreden en wijkt alleen bij een motie van wantrouwen. Een fraai voorbeeld van misplaatste arrogantie van de macht van een man die zijn verkiezingsbeloften niet nakomt en in feite geen haar beter is dan zijn voorgangers. En daarom dus net zomin als j thuishoort in de Italiaanse politiek. Het wordt hoog tijd dat het parlement een eind maakt aan dit politieke gehannes en Berlusconi zijn 'Last tango in Rome' bezorgt. Prins Bernhard heeft gisteren in het paleis op de Dam in Amsterdam de Erasmusprijs uitgereikt aan de Duitse beeldend kunstenaar Sigmar Polke (links). De prijs bestaat uit een oorkonde en een geldbedrag van 300.000 gulden. Vorig jaar kreeg de Duitse toneelmaker Peter Stein de onderscheiding. De prijsuitreiking werd bijgewoond door koningin Beatrix en prins Claus. foto anp Utrecht - Het enthousiasme van de FNV voor het kabinet-Kok is sterk afgenomen. De voorstellen van minister Melkert van Sociale Zaken om werken onder het minimumloon mogelijk te maken en om cao's niet meer algemeen verbindend te verklaren, stuiten op heftig verzet. Voorzitter Stekelenburg zei gisterochtend dat de FNV niet mee zal werken aan afspraken over banen onder het minimumloon. „Daar zijn we niet voor opgericht. Bovendien leidt dat uiteindelijk tot verlaging van het minimumloon en daarna tot verlaging van het sociaal minimum in de uitkeringen." Premier Kok gaf de verzekering dat het kabinet 'natuurlijk niet de bedoeling heeft het sociale minimum echt naar beneden te halen'. Het scheppen van de mogelijkheid om mensen, die anders niet aan de slag zouden kunnen komen, beneden het wettelijk minimum te laten werken, zal door het kabinet aan scherpe voorwaarden worden gebonden, aldus Kok. Van onze Haagse redactie Den Haag - De kamercommi- se voor Justitie is er gisteren niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over de om vang van de enquêtecommis sie opsporingsmethoden. De meerderheid van de Justitie- commissie wil niet meer dan zes Van onze Haagse redactie Den Haag - De soldatenvak- bond WDM gaat stiptheids acties voeren nu de Tweede Kamer niets voelt voor een versnelde afschaffing van de opkomstplicht voor dienst plichtigen. Staatssecretaris Meijling (WD, Defensie) vindt een nog snellere afschaffing van de dienstplicht 'onverantwoord'. Hij verzocht daarom de PvdA een voorstel in te trekken om de laatste dienst plichtige al in april 1995 op te roepen. Volgens Meijling kan de laatste dienstplichtige niet eerder dan april 1996 worden opgeroepen. Defensie heeft in 1995 en 1996 zo'n 25.000 dienstplichtigen no dig voor het werk binnen de leger en voor de deelname aan vredesoperaties, onder meer in ex-Joegoslavië. „Het is onzeker of wij genoeg vrijwilligers kunnen werven om die dienstplichtigen te vervan gen. Zonder dienstplichtigen kan de Koninklijke Landmacht niet draaien," aldus Meijling. Hij wees er verder op dat Defen sie al een enorme inspanning moet leveren om achtduizend jongeren te werven voor een baan als beroepsmilitair voor met name de luchtmobiele briga de. Dat driekwart van deze zogehe ten BBT'ers bijtekenen, maakt het volgens Meijling mogelijk om de laatste dienstplichtige in april 1996 op te roepen en niet pas in april 1997 zoals in de oorspron kelijke defensieplannen. „Daar zit een zeker risico aan vast, maar we hebben de gelui den in de samenleving gehoord," aldus de staatssecretaris. Voor D66 was het antwoord van Meijling voldoende reden om zich, zoals CDA en WD al eer der hadden gedaan, bij het standpunt van het kabinet aan te sluiten. D66 geeft daarom geen steun aan de motie van de PvdA om de laatste dienstplich tige al in april 1995 op te roepen. Dat D66-defensiewoordvoerder Hoekema eerder de PvdA wel steunde, bestempelde de andere D66-defensiewoordvoerster De Koning als een misverstand. Het CDA concludeerde dat 'binnen D66 de verdeeldheid tot in de haarvaten bestaat'. De soldatenbonden AVNM en WDM reageerden teleurgesteld op de houding van de Tweede Kamer. Zij willen onmiddellijke afschaffing van de dienstplicht. De WDM wil nu stiptheidsac ties voeren door scherper de ver lof- en appèlregels toe te passen. „We hebben nu de zekerheid dat de opkomstplicht nog anderhalf jaar blijft. Overleg over allerlei zaken kun je in die periode niet meer rond krijgen. Daarom heb ben we met veel zaken geen geduld meer," aldus WDM- woordvoerder Jeeninga. Het CDA constateerde tijdens het defensiedebat dat de coali tiepartijen verschillend denken over de bezuinigingen van 250 miljoen in 1997 en 1998 op De fensie. Volgens Hillen wil de PvdA ver der met het korten op het defen siebudget, heeft D66 geen duide lijk antwoord en zegt de VVD als enige dat verdere bezuinigingen in de gevechtskracht van het leger aantasten. (ADVERTENTIE) Niet één, maar twéé Sony VHS-tapes zijn door het gerenommeerde blad Audio Video Totaal als beste getest: de Ultra High Grade én de Standard Grade. Tapes met briljantere kleuren en een beter geluid. Die allebei uitblinken op een ander gebied. Zo is de Ultra High Grade Ideaal voor opnamen die u lange tijd wilt bewaren. Terwijl de Standard Grade juist geschikt is om veelvuldig mee op te nemen en af te spelen. Neem dus niet zomaar een VHS-tape. Maar ga naar uw Sony dealer voor het aller-allerbeste. ONLY SONY SONY VHS-BANDEN ALS BESTE GETEST. -A. J V5 Er zijn wellicht mensen die denken dat je een kern centrale stop kunt zetten, de poort in het hek erom heen met een flinke ketting kunt afsluiten en dat je er dan verder geen omkijken meer naar hebt. Maar volgens mij is dat niet zo. Je hebt het hier niet over een te verwaarlozen en op termijn verlaten bedrijf spandje dat later wellicht ooit nog eens gebruikt zal worden voor hennepkweek of cocaïne-opslag. Niet alleen heb je waarschijnlijk permanente, zeer uitgebreide bewaking nodig, ook de apparatuur moet constant in de gaten gehouden worden, zoals dat momenteel ook gebeurt als zo'n kerncentrale voor onderhoudswerkzaamheden stil ligt. Een gesloten kerncentrale kun je niet van de ene eeuw op de andere eventjes afbreken. Daar gaan volgens mij heel wat generaties overheen en al die tijd is er volop personeel nodig om te voorkomen dat er iets mis gaat met het ding. Zo op het oog maakt het eigenlijk niet eens zo gek veel uit of een kerncentrale nu wel of niet in bedrijf is. Discussiëren over 'dicht' of 'open' is niet meer dan een politiek welles-nietesspelletje over iets dat simpel weg nooit meer ongedaan gemaakt kan worden. Het enige pluspunt van zo'n gesloten kerncentrale is dat dit land een blijvend monument voor collectieve schuld en dus collectieve verantwoordelijkheid krijgt. MERIJN enquêteurs: uit de fracties van PvdA, CDA, WD en D66 elk één, één uit de fractie vam Groen Links en één uit de drie kleine christelijke fracties. Het CDA is het daar echter niet mee eens. Die fractie vindt dat op die manier de kleine fracties overbedeeld worden. Daarom bepleit het CDA een enquête commissie van zeven of negen leden, waardoor de grote fracties getalsmatig sterker in de com missie vertegenwoordigd zouden zijn. Kamervoorzitter Deetman zal nu de fracties naar hun voorkeur voor omvang en personele invul ling van de enquêtecommissie vragen en volgende week aan de Kamer een voorstel voorleggen. Nadat daarover een besluit is genomen zal de commissie onder leiding van Deetman bijeen ko men om een voorzitter en vice- voorzitter te kiezen. De onenigheid over de keuze van een voorzitter is ook nog niet uit de lucht. Vooralsnog ziet het er naar uit dat het PvdA-kamerlid Van Traa, die ook de commissie van voorbereiding leidde, de beste kans maakt om de enquê tecommissie te gaan voorzitten. PvdA, WD en GroenLinks steu nen zijn kandidatuuur. Het CDA laat meespelen dat D66 aan de beurt is om een voorzitter te leveren, maar voelt niet voor de D66-kandidaat De Graaf, omdat die in zijn vorige leven als to pambtenaar op Binnenlandse Zaken veel bemoeiienis met de politie had. Het CDA sluit niet uit dat hij daarom wel eens als getuige voor de enquêtecommis sie zou moeten verschijnen. Als D66 vasthoudt aan de kandiduur van de Graaf dan steunt het CDA Van Traa. Zorgverzekeraars mogen reclame maken Den Haag - Ziektekostenverzekeraars mogen van minister Borst (Volksgezondheid) best reclame maken. Ze is het niet eens met de kritiek op de besteding van miljoenen guldens aan reclame door zorgverzekeraars. Directeur E. Boer van Onderlinge Zorgverzekeringen kritiseerde die uitgaven vorige maand. Hij vindt de reclame overbodig omdat de polissen van de verzekeraars nauwelijks verschillen. Borst antwoordt op vragen van PvdA-Kamerlid Oudkerk dat de verzekeraars zowel voorlichting geven als reclame maken. Informatie over de inhoud van de verzekeringen is volgens haar voorlichting. Pas als die informatie een nadrukkelijk wervend karakter heeft, is sprake van reclame. Geen verdere stappen tegen AKO-prijs Amsterdam - Uitgeverij De Bezige Bij ziet af van juridische stappen tegen de Stichting AKO Literatuur Prijs. Directeur A. Voster eiste onlangs dat de stichting alsnog 50.000 gulden zou overmaken aan Nicolaas Matsier. Matsier zou daar recht op hebben omdat hij bij de chaotisch verlopen uitreiling van de prijs evefi veel punten haalde als G.L. Durlacher, die uiteindelijk tot enige winnaar werd uitgeroepen. De AKO-Stichting heeft zich inmiddels bij de uitgevers AKO onmzorgvuldig is geweest, maar ziet af van verdere stappen omdat Matsier geen behoefte heeft aan een geding over geld. WD ziet niets in aow-plan PvdA Den Haag - De WD-fractie in de Tweede Kamer voelt niets voor het voorstel van de PvdA om de betaalbaarheid van de aow op termijn te garanderen door een algemene belastingverhoging. D66 stelt zich terughoudend op. Het PvdA-kamerlid Van Zijl bepleitte maandag de aow in de toekomst niet alleen uit premies te finanieren, maar ook uit belastingen. Het voordeel daarvan is dat iedereen (inclusief mensen met een aanvullend pensioen) meebetaalt aan de oudedagsvoorziening, en niet alleen de werkenden. Het plan Zijl houdt bovendien in dat de hoge inkomens een grotere bijdrage leveren. WD-kamerlid Van Hoof vindt het onjuist, gepensio neerden mede te laten opdraaien voor de stijgende kosten van de aow. Metingen naar aardbevingen gaswingebied Den Haag - Minister Wijers van Economische Zaken laat in Drenthe, Groningen en Noord-Holland seismische stations in richten, zo heeft hij de Tweede Kamer laten weten. Metingen door deze stations moeten duidelijk maken of er een verband bestaat tussen de aardbevingen die zich in deze gebieden voordoen en de aardgaswinning. Deskundigen achten die relatie hoogstwaarschijnlijk, maar wetenschappelijke onderbouwing ontbreekt. Op elk seismisch station wordt in een boorgat een kabel met seismometers aangebracht op 200 tot 300 meter diepte. Boor- gatseismometers zijn in staat zeer kleine aardbevingen te meten. De aanleg van de stations gebeurt in nauwe samenwerking met het KNMI dat de gegevens zal registreren, analyseren en publiceren. Janmaat weer voor de rechter Den Haag - Fractieleider Janmaat van de CentrumDemocraten verschijnt op vrijdag 2 december opnieuw voor de rechter. Het gerechtshof in Den Haag buigt zich dan over het beroep dat de rechts-extremist aantekende tegen de veroordeling door de rechtbank. Die legde hem in mei dit jaar een boete op van 6000 gulden (waarvan 2000 gulden voorwaardelijk) wegens het aanzetten tot rassenhaat en discriminatie. Ook de Vereniging Centrumdemocraten en Janmaats partijgenoot Schuurman zit ten volgende week opnieuw in het verdachtenbankje. AH-verdachte moet in Nederland blijven Den Haag - De 28-jarige A.A., hoofdverdachte in de 'Albert Heijn-zaak', moet, althans voorlopig, in Nederland blijven. Dat heeft de Haagse rechtbankpresident mr. A. van Delden beslist. Inhoudelijk deed de rechter geen uitspraak over de al dan niet toelaatbaarheid van de uitlevering door Chili. A. was in Den Haag gewoon aan het verkeerde adres en moet, volgens het vonnis, zijn bezwaren tegen de uitlevering door Chili maar in Arnhem naar voren brengen. Daar loopt een gerechte lijk vooronderzoek tegen hem in verband met de geruchtmaken de overval op een AH-filiaal in Oosterbeek waarbij twee doden vielen. Onderzoek hartpatiënt moet opnieuw Breda - CZ Groep Ziekenfonds in Tilburg moet nogmaals onderzoeken of een 59-jarige inwoner van Drunen in aanmer king komt voor een harttransplantatie. In het medisch onder zoek moet de 'positieve' diagnose die een Belgische arts eerder stelde een rol spelen. Dat heeft de Bredase rechtbank Kolk bepaald in een kort geding dat de Drunenaar had aangespan nen. De rechtbank vernietigde de beslissing van het Tilburgse ziekenfonds om de transplantatie-kosten met te vergoeden, omdat een bijkomende kwaal de kans op een succesvolle transplantatie verkleinde. De terminale hartpatënt liet zich vervolgens onderzoeken in een kliniek in het Belgische Aalst, die geen beletsel voor de operatie ziet.

de Stem | 1994 | | pagina 3