Sonatine: geweld als kunst Jean-Claude van Damme vecht door tijd heen in Timecop' Desperate Remedie: passies in 19e eeuwse fantasiewereld 'Oleanna' drama over aanranding Voorstellingen Marcel Boon gaan niet door DE STEM UITGIDS De Leeuwenkoning SPEELFILMS DE STEM DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 D( Van onze kunstredactie Breda - Drie verschillende theatervoorstellingen in Bre da (en een in Roosendaal) zijn afgelast. De cabaretier Mar cel Boon is zijn toernee ge staakt wegens overspannend- heid en komt op 9 december dus ook niet naar Breda. Wegens artistieke onenigheid tussen regisseur en acteurs heeft de multi-culturele theatervoor ziening Cosmic de produktie Brazilian Women van het reper toire moeten nemen. De voor stellingen in Breda (8 december) en Roosendaal (13 december) zijn daarmee komen te verval len. Beide voorstellingen waren praktisch uitverkocht wegens het succes van Cosmic vorig sei zoen met Kimono Sisters. De twee Westbrabantse schouw burgen (Theater Achterom en De Kring) overwegen daarom een vervangende voorstelling aan te bieden waarin in ieder geval He len Kamperveen, de actrice uit Kimono Sisters, optreedt. Ans en Mildred is een kort satirisch pro gramma dat Kamperveen samen met Paulette Smit bij speciale gelegenheden pleegt te spelen. Twee babbelende en breiende toiletjuffrouwen die in nog geen half uur allerlei onderwerpen aansnijden. In Breda zullen Kamperveen en Smit nog wat grappen aan hun cross-talk toevoegen over de ontwikkelingen rond het Chassé Theater. Aansluitend wordt de speelfilm Ava en Gabriel, un Historia di Amor van de Cosmic- regisseurs Felix de Rooij en Nor man de Palm vertoond. De film speelt op Curasao op het eind van de jaren veertig. Pastoor Fidelius (Theu Boermans) heeft de Surinaamse kunstschilder Gabriël uitgenodigd om een Ma donna in zijn kerk te schilderen. De kunstenaar laat de zwarte onderwijzeres Ava model staan en begint een verhouding met haar wat niet in goede aarde valt bij de bisschop van het eiland. Wanneer de vrouw van de Ne derlandse gouverneur Gabriël probeert te verleiden, is dat het begin van allerlei verwikkelin gen in een bonte, exotische huts pot waarin o.a. racisme en kolo nialisme worden aangesneden. Tenslotte is in Breda de voorstel ling op 1 december van Roberto Zucco van Bernard-Marie Koltès door Theater Antigone komen te vervallen wegens gebrek aan be langstelling. De voorstelling van 2 december (in Theater Achter om) gaat wel door. Vervolg van voorpagina Er zijn in Amerika meer dan duizend produkten die met de Leeuwekoning te maken hebben, bijna het dubbele van Aladdin. Een fastfood-keten heeft het ge bruik en de afspraak met Disney de film te volgen met de uitgave van plastic poppetjes. In totaal zijn er 20 miljoen Aladdin-characters bij de maal tijden weggegeven. Wat betreft de Lion King was de firma al na een maand door alle 30 miljoen figuurtjes heen. Zowel Disney als de produktle- veranciers vinden dat uiteraard prima. De filmmaatschappij krijgt tien procent van elk ver kocht item. De leveranciers, zo als speelgoedfabrikant Mattel, hebben aan Disney vrijwel gega randeerde inkomsten. „Disney ain't risky," aldus Mattel-vice- president Michelle Greenwald. Met de groeiende populariteit van de Disneyfilms en -figuren zijn ook de fabricagelijnep mee gegroeid. Bovendien gaan Dis- neyfiguren lang mee. De pop die hti niet verkocht wordt, kan al tijd volgend jaar nog op de schappen. Perfect Disney realiseert zich terdege dat aan alle groei een einde kan komen. Ieder jaar wordt het een steeds zwaarder klus de film van het jaar daarvoor te overtreffen. Met The Lion King lijkt dat weer te lukken, maar de Amerikanen vrezen het moment dat een van de films op een groot debacle uitdraait. De filmmakers hebben er daar om voor gekozen het volgend jaar met twee films uit te komen, gemaakt met een veel geringer budget en mikkend op een klei ner bioscooppubliek. „Disney probeert met minder onkosten toch dezelfde inkomsten te hou den door met twee films te ko men," zegt Malcolm Ross van Eurodisney. „De opvolger van The Lion King voor de Ameri kaanse markt van volgend jaar is al in zicht. 'Pocahontas', is een verhaal dat zich afspeelt in een indianendorpje." Ook Eurodisney haakt in op de nieuwe film. De eerste leeuwe koning-figuren lopen er al rond en voor de première gaf een compleet Afrikaans dorp acte de présence. 'The Lion King' draait in Casino in Breda, City in Roosendaal, Centraal in Geertruidenberg, Ci- nemactueel in Bergen op Zoom, Koning van Engeland in Hulst. OOK IN DE BIOSCOOP Door Marjan Mes Wie mocht hopen dat Sonatine, zoals de titel doet vermoeden, een charmante muziekfilm is, komt bedrogen uit. Wel is het een indruk wekkende, nihilistische gang sterfilm uit Japan. Stilte, leegte, geweld en noodlot zijn er even onontkoombaar in gefilmd als in de superieure mis daadfilms van wijlen Jean-Pier re Melville, de Franse meester van de concrete handeling. In Sonatine voltrekt de misdaad zich net zo geruisloos en zakelijk als bi] Melville, zonder dat er ook maar een moment sprake is van geweld om het geweld. De film is geregisseerd door Takeshi Kitano die in Japan onmetelijk populair is als tv-presentator, komiek, acteur, schrijver en re gisseur. Yakuza Hier in het westen kennen we hem uitsluitend van zijn rol als sergeant Hara in Merry Christ mas, mr. Lawrence van Nagisa Oshima. Sonatine is zijn vierde speelfilm en gaat over de teloor gang van de Yakuza, de Japanse evenknie van de Italiaanse maf fia. Een misdaadorganisatie met geheel eigen tradities die soms van grote wreedheid getuigen. Kitano speelt zelf indrukwek kend de rol van de oudere yaku- za-onderbaas Murakawa die zonder een blikken of blozen anderen de dood in drijft. Gaan deweg blijkt dat hij zo onkwets baar, meedogenloos en amoreel is omdat hij niets meer te verlie zen heeft. Niets kan hem meer schelen, zijn eigen leven noch dat van anderen. Daarom per mitteert hij zich ook vrijheden die andere yakuza's zich niet kunnen veroorloven. Door zijn baas wordt hij met een stel jonge collega's naar het toe risteneiland Okinawa gestuurd om een conflict tussen yakuza- clans op te lossen. Wanneer Mu rakawa merkt dat het om een valstrik gaat, trekt hij zich met het groepje jongelui terug in een strandhuis. Meesterlijk Daar hangen zij verveeld rond en doden de tijd met zinloze spelletjes en vechtrituelen. Het zijn filmisch meesterlijke scènes, wreed en speels tegelijk, waarbij de spanning ondanks de zinle digheid van de rituelen geen mo ment verslapt. Het strand is voor Murakawa de plaats om zich te bezinnen op zijn leven. De codes, de onvoor waardelijke trouw aan de Yaku za, de macht en het daarmee verbonden liefdesleven hebben voor hem alle betekenis verloren. Doden vallen op het strand als terloops, totdat er niemand meer over is. Bevrijd van zijn ver plichtingen schiet Murakawa zichzelf tenslotte een kogel door het hoofd. De 46-jarige regisseur is in zijn hoofdrol van Muraka wa een intrigerende figuur. Ach ter zijn zelfbeheersing schuilen een gevaarlijke gewelddadigheid en een ware doodsverachting. Het lijkt geen toevalligheid dat hij zichzelf onlangs met zijn mo tor bijna heeft doodgereden. In comateuze toestand verblijft Ta keshi Kitano in een ziekenhuis. 'Sonatine' van Takeshi Kitano is te zien in Filmhuis Concordia in Breda, 24-30 november om 19.30 uur. Van onze filmredactie Uit Australië en Nieuw-Zeeland komen steeds vaker ongewone films, met The Piano als voorlo pig hoogtepunt. In de wonderlij ke komedie Priscilla, Queen of the desert treden drie opgetutte travestieten op in de woestijn. In Desperate Remedies wordt een onwerkelijke, theatrale wereld verbeeld, in een decor van bord karton waarin de rijkgekostu- meerde acteurs grote emoties spelen bij grootse operamuziek. Desperate Remedies is gemaakt door de Nieuwzeelandse cineas ten Stewart Main en Peter Wells, die hun verhaal situeerden in een denkbeeldige 19e eeuwse Engelse kolonie waar eerbare zakenlieden en dubieuze avontu riers tot elkaar zijn veroordeeld. In het stadje Hope draaien vijf personen wanhopig en vergeefs om elkaar heen. Ze intrigeren, manipuleren en begeren maar slagen er niet in om te krijgen wat zij verlangen, omdat de Vic toriaanse moraal hen daar vanaf houdt. Dorothea is de beheerste eigena resse van een stoffenzaak, die' haar aan opium verslaafde zus ter Rose probeert te behoeden voor een fatale relatie met een leeghoofd. Zij huwelijkt haar zus uit aan een straatarme emigrant voor wie zij zelf veel voelt. Dit tot ongenoegen van haar vrou welijke partner die haar er niet tegenstaande haar eigen liefdes gevoelens voor Dorothea, toe brengt om met een opportunisti sche politicus te trouwen. Ieder een wordt dus doodongelukkig. De plot doet er nauwelijks toe want alles draait om de sugges tie van heftige passies en wel lust, terwijl de seksuele intriges uitsluitend met de mond worden beleden. Eigenlijk gaat het in deze onwerkelijke, bontgekleur de wereld over weinig of niets. Maar de acteurs houden de sfeer van onwerkelijkheid mooi vol in hun aangezette, theatrale spel vol grote gebaren. Suggestief De makers weten de meeslepen de muziek van Strauss en Verdi bovendien suggestief met hun weelderige scènes te verbinden. Net als Priscilla, Queen of the desert is Desperate remedies een gedurfde poging tot camp en kitsch uit een land dat blijkbaar allang geen stoere koeienjon- gensmaatschappij meer is. Het verhaal werd volledig opgeno men in de studio, in nauwelijks realistische, bordkartonnen de cors, die beslist intrigerend zijn van atmosfeer. I 'Desperate remedies' van Ste wart Main en Peter Wells draait in Filmhuis Concordia, 24-30 no vember om 22.00 uur. Op zon dag 27 november om 15.30 uur in het kader van Gay Cinema Breda. Van onze filmredactie Omdat de science fictionach- tige actiefilm Timecop in de Yerenigde_Staten geen succes is geworden, vertoont de pro ducent hem eerst in een be perkt aantal voorstellingen als 'voorpremière' om de pu blieke reactie in Nederland af te wachten. Naar aanleiding daarvan wordt pas beslist of de film hier officieel zal wor den uitgebracht. De in Amerika zo succesvolle Jean-Claude van Damme (links) en Ron Silver in 'Time cop', een science-fiction-ach- tige thriller die in enkele bio scoopvoorstellingen in voor première gaat. foto universal Belgische karatevechter Jean- Claude van Damme (32) speelt een agent in het jaar 2004 die jacht moet maken op een cor rupte senator (Ron Silver). In dat jaar is tijdreizen werkelijkheid geworden, maar dat heeft ook een nieuw soort criminaliteit op geroepen. Omdat het mogelijk is om in te grijpen in de tijd kun nen historische gebeurtenissen en daardoor ook de financiële markten worden gemanipuleerd en misbruikt. Senator De gespierde en watervlugge Van Damme werkt bij de Time Enforcement Commission die dit soort misdaad moet bestrijden. Hij moet ervoor zorgen dat nie mand terug in de tijd kan reizen. De corrupte senator die daar toch in is geslaagd is er de oorzaak van dat Timecop Max Walker (Van Damme) niet alleen een levensgevaarlijke reis terug in de tijd maakt maar dientenge volge ook zijn lieve vrouw (Mia Sara) verliest. Max Walker wordt van ellende een genadeloze jager, die omdat hij met tijdreis-technologie werkt, weet dat het een kwestie van minuten is of hij zijn vrouw wel dan niet terug zal zien. Ook het voorkomen van een moord hangt af van een luttel ogenblik. Timecop is gebaseerd op een scenario van Mark Verheiden, die recent nog de auteur was van de speciale effecten-komedie The Mask. De film werd geregis seerd door Peter Hyams die eer der o.a. de futuristische thriller 2010 maakte, maar succesvoller was met de komedie Running Scared met Billy Crystal en Gre gory Hines. Timecop speelt zich af in Was hington en New York, maar de opnamen werden gemaakt in het Canadese Vancouver waar on dermeer Wallstreet tijdens de beursval in 1929 werd gerecon strueerd. Aangezien de persvoor stelling nog moet worden gehou den, hebben wij de film nog niet kunnen zien. De gegevens wer den ontleend aan informatiema teriaal van de producent. I 'Timecop' van Peter Hyams draait in Grand in Breda en Cine- mactueel in Bergen op Zoom. Peter Faber speelt in het Amerikaanse drama Oleanna van David Mamet een hoog leraar die door een studente (Caroline Almekinders) wordt beschuldigd van sek suele intimidatie. Op 29 no vember wordt het stuk ge speeld in De Nobelaer in Et- ten-Leur. In drie bedrijven wordt op mini- tieuze en fascinerende wijze aangetoond hoe iets alledaags kan uitgroeien tot een nachtmer rie wanneer de ene mens macht heeft over een ander en die an der die macht gaandeweg om draait. Aan het slot doet de van een muizig meisje tot een zelfbe wuste vrouw uitgegroeide Carol de dan al geknakte professor de das om door hem van aanran ding en een poging tot verkrach ting te beschuldigen. Bij hem slaan dan de stoppen door en geeft haar een doodsklap. De door Lodewijk de Boer gere gisseerde voorstelling zet tot dis cussie en overdenking aan. Jam mer dat Peter Faber de hoofdrol vertolkt. Hij komt toch eerder over als een sympathieke buurt huiswerker (met weggepoetst Amsterdams accent) dan als een intellectueel. NOOIT MEER DANSEN is het treurige maar ook hilarische levensverhaal van een meneer wiens leven mislukt is, maar die verliefd is op klassiek ballet. Hij wil sterven op het hoogtepunt van zijn interpretatie van De stervende zwaan en wordt bijge staan door twee professionele hulpverleners van zelfmoordbu reau Nirwana. Een kolderieke maar ook vertederende voorstel ling van Het Volk, gemaakt en gespeeld door Wigbolt Kruijver, Bert Bunschoten, Joep Kruijver en Meneer van Leuven, prachtig geregisseerd door Aike Dirkzwa ger. Op 25 november in het Zuidlandtheater in Terneuzen, 26 november in De Kring in Roosendaal. VIVALDI is een gevarieerd balletprogramma van het Ko ninklijk Ballet van Vlaanderen dat op 29 november is te zien in De Kring in Roosendaal. Het programma omvat: Cutting Corners, een modern stuk van huischoreograaf Danny Rosseel, Firebird, een modern, drama tisch sprookje van de Argentijn Mauricio Wainrot bij muziek van Strawinsky, Fatum, een ro mantische pas-de-deux van Jo seph Lazzini op muziek van Tsjaikowski en Vivaldi, een ei gen interpretatie van Paolo Bor- toluzzi van de Vier Jaargetijden van Vivaldi. Het gezelschap staat bekend om zijn grote be heersing van de klassieke ballet techniek. KASPAR HAUSER, de 19e eeuwse vondeling die als een dier zonder mensen opgroeide en nooit had leren praten, wordt door poppenspeler Neville Tran ter en diens Stuffed Puppet Theatre uitgebeeld. Een bijna manshoge, knekelige ledenpop die door Tranter aandoenlijk tot leven wordt gewekt. Ditmaal wordt hij bijgestaan door twee andere spelers, Ria Marks en Beppe Costa in een mooie voor stelling die echter een dramati sche structuur mist waardoor het verhaal te vaag blijft. Op 30 november in De Kring in Roosendaal. DAG VREEMDE MAN, de nieuwe tragi-komedie van Ro bert Long, wordt op 28 novem ber uitgeprobeerd in De Maagd in Bergen op Zoom. Paul Röttger speelt een ogenschijnlijk geluk kig (met Margreet Blanken) ge trouwd man, die al een paar jaar een verhouding blijkt te hebben met een jongen (Robert Schell). Plotseling stort de burgerlijke fapade in elkaar en is het begrip van de omgeving weg, zeker als de man nog een tweede geheim blijkt te hebben. Scène uit de superieure Japanse misdaadfilm 'Sonatine'. Rechts hoofdrolspeler en regisseur Takeshi Kitano. foto n'fm/iaf In Blown Away speelt Jeff Bridges e» bomexpert van Ierse afkomst die t, maken krijgt met zijn IRA-verleden. toenmalige maat (Tommy Lee Jone die door hem in de gevangenis kwaï komt naar Boston om wraak te nemer. Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen brengt op 29 november het programma Vivaldi in de Kring in Roosendaal. foto paul de backer juist nu hij gekozen heeft voor gelukkig familieleven. Enorme explosies en branden spelen 4 hoofdrol in deze actiefilm van Stepher Hopkins. (Mignon in Breda, Koning va« Engeland in Hulst) The Crow is een magische horrorffc met de vorig jaar omgekomen Brandor Lee als een vermoorde jongen die staat uit het graf om zich te wreken zijn moordenaars. Een macabere cultfilm met bizarre ty pes, hardrock en Death Metal-symbo- len. (Cinésol 1 in Breda) Sylvester Stallone speelt in de rommel ge maar soms heftige actiethriller Th» Specialist een explosievenexpert dj rnet zijn voormalige maat (Jame; Woods) een bende moet opblazen. Opdrachtgeefster is de verlokkende maar ook verontrustende Sharon Stom met wie hij aan de vrijerij raakt. (Casino 4 in Breda, City in Roosendaal, Cinemactueel in Bergen op Zoom, Cerr traal in Geertruidenberg, Koning van Engeland in Hulst) The Mask van Chuck Russell is stripachtige filmkomedie met de malie bekken trekkende komiek James Carej als een bankbediende die dankzij e« masker alles kan en durft. Met veel visuele grappen en gedaante vewisselingen (Casino in Breda, Cine mactueel in Bergen op Zoom, City in Roosendaal, Koning van Engeland Hulst) When a man loves a woman, he romantische drama over een vrouw» moeder (Meg Ryan) die aan de is verslaafd maar gered wordt do» therapieën en haar begripvolle mm (Andy Garcia), is nog te zien in Casino) in Breda en De Koning van Engelandit Hulst. Baby's day out, de filmkomedie ow een baby die door drie onverlaten wordt gekidnapt maar hen kruipend ft slim af is, blijft nog in Cinésol I in Breda, Cinemactueel in Bergen o) Zoom, City in Roosendaal. Arnold Schwarzenegger speelt in Trw Lies de dubbelrol van brave huisvader en spion. Een spectaculaire actiekome die van James Cameron. (Cinésol 3 Breda en De Koning van Engeland in Hulst) Een schat van een zwakbegaafde (Ton Hanks) brengt het in Forrest Gumf tot miljonair en weet de geschieden» naar zijn hand te zetten. (Casino 3 ii Breda, Koning van Engeland in Hulst) Een sneak preview staat de filmlitl hebber iedere woensdagavond 01 20.00 uur te wachten in Cinésol ia Breda. De voorpremière van een splin ternieuwe speelfilm waarvan de tit niet bekend wordt gemaakt. Four Weddings and a funeral, Amerikaanse komedie van de Brit Mill Newell met Hugh Grant als een aristocraat die tijdens bruiloften ve liefd wordt op een Amerikaans model, is nog te zien in Cinésol 2 ii Breda en op 30 november in Filmhui Porgy Bess in Terneuzen (20.00 uur) Speed, de razendsnelle, mechanisct» actiefilm van Jan de Bont, blijft nogiit Grand in Breda te zien. Le Jupon Rouge draait vanavoii (20.00 uur) in het Gay and Lesbin Filfestival, Cinemactueel-bioscoop, Pot terstraat in Bergen op Zoom. Een Ut van Geneviève Lefèbre over de vriend schap tussen twee kostuumontwerf sters die aan het wankelen raakt w# neer een van hen liefdesverhoudiij begint met een veertig jongere vrien din. Met de bejaarde Alida Valli en Marie Christine Barrault in een gekunsteld verhaal. Desperate Memories, een Nieuwzee landse kostuumfilm, is zondagmiddis om 15.30 uur te zien bij Gay C/nero Breda. De recensie staat elders pagina. Passion Fish is een mooie on-An» kaanse film van de Amerikaanse cineast John Sayles over de groeiende standhouding tussen een verlamde» actrice (Mary McDonnell) en haar zwa' te verpleegster, leder voor zich krijgi door de ander meer levensvreugde f zelfvertrouwen. Louisiana met zijn moerassen vorm: een bijzonder decor voor dit moois zorgvuldige verfilmde drama, (zater dag 26 november in Filmtheater terhout, Slotjesveld 15) In Bad Boy Bubby brengt de achter! ke zoon van een gestoorde, go® dienstwaanzinnige moeder het tot i»' tator en popheld. Een verrassende, al surdistische en intrigerende film 0* de verbijsterende gevolgen van jeug® trauma's van de in Nederland geborf Australische regisseur Rolf de Hef (Vanavond zowel in Filmhuis Roost' daal, Schouwburg De Kring om 203 uur als bij Fideï et Arti, Pastoor Helt monsstraat 1 in Oudenbosch, 20.15 uur Michelle Pfeiffer en Jeremy Irons spe'® mooie rollen in de grootscheepse 1® tuumfilm The Age of Innocence vf Martin Scorsese. Over de geheime, h® trerende passie van een Newyorl" aristocraat voor een mooie vrije vrou* Hij worstelt met de 19e eeuwse, vid® riaanse moraal in dit niet heler# overtuigende historische familiepod® dat joyeuse scènes bevat. (Dinsdag 20.30 uur in Filmclub Paradiso, PotK' straat 30-46 in Bergen op Zoom) NEDERLAND 1 07.00 Tekst-tv 09.00 De Witte Piet, sinterklaa gramma 09.30 Nijntje en haar vriendje kenfilm (tot 09.45) 10.30 (TT) Spanje 10.55 Tekst-tv 16.10 Nieuws voor doven slechthorenden 16.18 Via Ria, discussie 17.10 Dag Sinterklaas. Afl. 1: betaalt het speelgoed? 17.26 Harry's Mad, jeugdserie 17.57 Dieren in Australië, natu rie 18.27 Topscore, spelletje 18.57 Abdijen II, documentaire 19.29 Filmspot, magazine 20.00 (TT) Journaal 20.31 (TT) Link, serie 21.15 Kenmerk, actualiteiten 21.46 Vesuvius, discussie: Onze gens in de Oost 22.36 Wilde ganzen 22.43 NYPD Blue, politieserie 23.35 Cheers, comedy 00.02 Journaal NEDERLAND 2 07.00 Journaal 07.06 (VARA) Lingo, spelletje 07.30 Journaal 07.33 Ontbijt TV met om 08.00 J naai 08.30 Journaal 08.33 Topscore, spelletje 09.00 Journaal 09.07 (PP): GPV 09.10 Kook tv, culinair programm 09.29 Nederland zingt, koor- en menzangprogramma 09.54 (TT) De plattelandsdokt documentaire 10.19 Vrouw-zijn, magazine 11.09 Peter, sketch 11.16 Lied 11.20 (TT) In de Vlaamsche p comedy 11.47 (TT) All you Need is Love 13.00 Journaal 13.08 Studio sport 14.45 Noorderlicht, wetenschap lijk magazine 15.10 Loladamusica 15.35 Stop de strop, spelletje 16.00 (TT) Journaal 16.10 Return of the Lynx, natuu documentaire 16.35 Samson, kinderprogramma 17.10 Mega top 50, muziek 17.58 (TT) 2 vandaag met actualit ten, 18.00 Journaal, 18.39 Sportjou naai en om 18.47 Hoofdpunten uit h nieuws 18.55 (TT) Onderweg naar morge soap 19.25 Lucky lotto live, spelsho rond het dagelijkse lotto-spel Lucky 10 20.20 Flodder, comedy 20.55 Eerst zien!, reportage over g wone Nederlanders in extreme situati 21.25 Veronica auto, automagazin SUSKE ENWISKE.DE (oei, laten ue allei eens op 'n n ontsnappen herrFriik en m luiiJtr mal alarm ustafen. Oscar en tamiik De speuracties naar Hert frith en u ats de politic ccnfchcm bernht HAMBONE m HEB&m £Ehl SPECIAL!} MO Dié! ONTDEK DE VERSCHILLEN l

de Stem | 1994 | | pagina 30