99 Baggerspecieput bij Terneuzen DE STEM Zeeuws-Vlaamse televisie op kabel moet volgend jaar starten Douane vindt verboden krokodillenleer 'Sluis moet juist trots zijn op uil' 'Eindelijk gerechtigheid' _79 11.90 6.90 4.98 Opslag in gigantische depot in Koegorspolder 'meest milieu-vriendelijk' Inspraak over baggerdepot Personeel kerncentrale verbijsterd over 'koehandel' in Den Haag e week ruim f25.- orting op vlees. Engelse kapitein is cadeautje voor zijn vrouw kwijt Dierenarts Liesbeth van Bruinessen: Marianne Smit krijgt gelijk van rechtbank Moeder moet naam vader prijs geven VERNIEUWD: Roomboter stroopwafels i krokantere wafel en extra vulling. De roomboter zit zowel ifel als vulling en het aandeel ter is maar liefst 23%. De <e vanille en het vleugje kaneel het af tot een ware I lp pak 8 stuks 8 j Estrea maxi verband I Q P pak 20 stuks J Estrea inlegkruisjes QQ doosje 24 stuks 4r39" Bibello babydoekjes a 50 stuks SunSet frisdrank cola, orange, citron, er 1-49" Bakmeel pak 500 gram 95" Krokante muesli naturel de perfekte mix van diverse loten en cocos. Bereid met antaandige olie en fijne honing, ook eens Ide vele soorten muesli van ikelmerk, gram -2t59 0 Let op dit vignet Wij staan garant voor de kwaliteit Bent u desondanks niet tevreden, dan knjgt u uw geld terug. e hamburgers jr rundvlees, A QQ tuksi.yo pen 4*8tr_ rsoeppakket -HnW «gehaktballen A QQ braden, per 8 stuks 1.70 tof verse hele kip KX3 gram, <-6r9e-_ EDAH SERVICELIJN. Van maandag t/m vrijdag van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur kunt u gratis t onze service-afdeling. Daar kunt u it voor het adres van de Edah bij u in gen zijn geldig t/m zaterdag 26 1994. Zet- en drukfouten en prijs- tg.v. overheids- en/of fabrikanten- ïn voorbehouden. nauwkeunge planningsaktivrteiten >ms voorkomen dat dit artikel is uit- diervoor onze excuses. W-47-01 Ice Time Banketbakkers roomijs maken, alle soorten bereid met hoog aandeel verse room. vanille, met echte stukjes gema- bon vanillestokjes. Chocolade, te stukjes gemalen hoogwaar- icolade. Bosvruchten, met echte n het pure sap van 4 verschillen- uchten, diepvries, er-3^9 HET ADRES VOOR: g een gezellig drankje/borreluurtje; S een lunch of diner met verrassende voor-, hoofd en nagerechten: HET WAPEN VAN ZEELAND SSSS P ftrirfl m mffil y<$ InonBor Dorpsstraat 2 Hoofdplaat Tel. 01174-8380 Zeeland Van onze verslaggever Temeuzen - In Zeeuws-Vlaanderen wordt in de tweede helft van vol gend jaar gestart met regionale tele visie. Althans, dat is het streven van de Stichting Zeeuws-Vlaamse Tele visie (ZVT). Deze stichting is giste ren formeel opgericht. De uitzendingen zijn te zien op het kabelnet van Zekatel. Hiervoor wordt de zender gebruikt die nu wordt inge nomen door de kabelkrant. Op zaterdag 31 december wordt al vanuit de Terneu- zense watertoren een presentatie-uit zending op de kabel gebracht om het Zeeuws-Vlaamse publiek kennis te la ten maken met regionale televisie. Deze uitzending wordt voor een deel live gebracht. De televisiekijkers krijgen vanaf de tweede helft van '95 van 18.00 tot 19.00 uur een nieuwsuitzending te zien. Deze uitzending wordt tot 12.00 uur de vol gende dag herhaald, onderbroken door reclameblokken. Van 12.00 tot 18.00 uur rolt de kabelkrant over het scherm. Om 18.00 uur volgt dan de nieuwe nieuwsuitzending. Deze uitzending bevat zowel Vlaamse als Zeeuws-Vlaamse onderwerpen. Het kan dan bijvoorbeeld gaan om de Gent se Feesten in Gent en de Havenfeesten in Temeuzen. De Stichting ZVT werkt namelijk samen met het Belgische re gionale televisiestation AVS uit Eeklo. Dit station levert onder meer de facili taire voorzieningen en zorgt ook voor een stuk werkkapitaal. „De televisie heeft een Vlaams en Zeeuws-Vlaams karakter," aldus voorzitter J. van Rooijen van het stichtingsbestuur. „We streven naar een gezonde verhouding tussen Vlaamse- en Zeeuws-Vlaamse items. Voor AVS is het ook interessant omdat het kijkerspubliek wordt uitge breid. AVS heeft momenteel zeshon derdduizend potentiële kijkers en daar komen dus 110.000 kijkers van Zeeuws- Vlaanderen bij." De Stichting heeft op jaarbasis twee miljoen gulden nodig om iedere dag een uitzending van een uur te maken. Er is zeven ton nodig om te beginnen. De Stichting is nu al hard bezig om fond sen binnen te krijgen. Daarbij wordt gedacht aan sponsoring en reclamegel den. Daarnaast is een subsidieverzoek ingediend bij de Euregio. Het gaat im mers om een grensoverschrijdend pro ject. Daarnaast hoopt de Stichting geld te krijgen uit het Regionaal Ontwikke- lings Plan (ROP). „Het gaat om een eenmalige stimulans. Het is immers de bedoeling geheel onaf hankelijk en zelfstandig te opereren. Daarom willen we begin volgend jaar duidelijk weten of een eventueel finan cieel gat in een tijdsbestek van drie jaar te dichten is. Is dat volgend jaar niet duidelijk, dan starten we niet met de Zeeuws-Vlaamse televisie," aldus Van Rooijen. „Een herkansing is immers onmogelijk. Het is duidelijk onze inten tie een kwalitatief hoogwaardig pro- dukt te bieden. En we verwachten ook een levensvatbare ZVT te kunnen reali- Van onze verslaggever Terneuzen/Middelburg - De Koegorspolder ten zuiden van Terneuzen is volgens Gedeputeerde Staten van Zeeland de plaats waar in de komende twintig jaar 7,5 miljoen kubieke meter baggerspecie moet worden opge slagen. Het is volgens GS de meest mi lieu-vriendelijk en een van de goedkoopste oplossingen. Er volgt nu een inspraakronde en GS willen in juni volgend jaar een defmitief besluit nemen. De specie zou moeten worden opgeslagen in een tien meter diepe put met een oppervlakte van 65 hectare gelegen tussen de Tractaatweg en de cokesfabriek. De baggerspecie in de put wordt afgedekt met een laag schone grond. Bovendien houdt de provincie de mogelijkheid open om een opslag op het maaiveld aan te leggen. In dat geval wordt door de aanleg van tien meter hoge dijken een enorme bak van 120 hectare ge construeerde waarin de bagger specie kan worden gestort. De kosten voor opslag op maaiveld bedragen echter 320 miljoen gul den, bijna driemaal zoveel als die van opslag in een put (110 miljoen). Inspraak en voorbereiding zullen nog enige tijd in beslag nemen, voordat de opslag bij Terneuzen in bedrijf is. Gedeputeerde Sta ten willen daarom in het indus triegebied Sloehaven-West bij Vhssingen een tijdelijk depot van 450.000 kubieke meter aan leggen om de hoogste nood de eerstkomende jaren te kunnen lenigen. Uit vaargeulen, kanalen en ha vens wordt in Zeeland jaarlijks 375.000 kubieke meter bagger specie gebaggerd. In veel geval len gaat het om vervuilde bag gerspecie. Tot midden jaren tachtig werd die specie terugge stort in de Deltawateren. Dat is voor zwaar vervuilde specie, on der andere uit de Westerschelde en het Kanaal van Gent naar Terneuzen, niet meer toegestaan. Deze specie moet verantwoord worden opgeslagen. In een milieu-effectenrapportage (mer) zijn zeven mogelijke plaat sen voor aanleg van een groot Zeeuws baggerspeciedepot beke ken, drie buitendijks en vier bin nendijks. Als beste kandidaten kwamen een putdepot in de Koegorspol der en een putdepot in de Sloe- haven-West bij Vlissingen als meest geschikt uit de bus. De Koegorspolder kwam uiteinde lijk op de eerste plaats. Ten eerste omdat er in de bodem een aaneengesloten laag, ondoor dringbare, Boomse klei ligt. Dat betekent dat vervuiling niet kwam weglekken. Zo'n aaneen gesloten laag ontbreekt in de Sloehaven-West. Tweede reden om voor de Koegorspolder te kiezen is de lagere grondprijs. Bij Vlissingen gaat het om dure industriegrond, ten zuiden van Terneuzen kan volstaan worden met de aankoop van veel goed kopere landbouwgrond. De provincie gaat er vanuit dat voor de komende vijftien jaar 7,5 miljoen kubieke meter bagger specie moet worden opgeslagen. Eerdere prognoses wezen op de dubbele hoeveelheid. Met deze pessimistische visie is in de mer ook rekening gehouden. Westerschelde Terneuzen/Middelburg - De plannen voor de aanleg van een groot baggerspeciedepot in de Koegorspolder ten zuiden van Terneuzen liggen tot en met 23 januari ter inzage bij onder meer de gemeenten Terneuzen, Sas van Gent en Axel. In die periode kan iedereen schriftelijk en mondeling op- en aanmerkingen kwijt bij het col- - W 5 FOTO WIM KOOIJMAN Een overzicht van de gevonden artikelen in Terneuzen, afkomstig van het schip Alisgloria. Van onze verslaggever Terneuzen - Achtenveertig jaar lang bevoer hij de zeven zeeën. En dinsdaga vond, tijdens de laatste reis die hij maakt, kwam de oude Engelse zeerot voor het eerst in aanraking met justitie. Ijverige Terneuzense douanebeambten von den toen in de kapiteinshut van het Paname se schip Alisgloria een fraaie, in zwart krokodillenleer uitgevoerde, handtas en een even mooie herenportemonnee. Cadeautjes voor zijn vrouw en hemzelf. Helaas voor de kapitein, maar krokodillen worden beschermd door de wet Bedreigde Uitheemse Diersoorten. De invoer in Neder land van leer, gemaakt van de huid van deze dieren, is dus verboden. Dat de kapitein de spullen voor een paar honderd dollar had gekocht bij de grootste krokodillenfarm van de wereld, in Sa- mutprakarn (Thailand), deed niet terzake. Evenmin als het opschrift op de draagtas waaruit blijkt dat uit milieu-oogpunt de farm juist was opgericht om in het wild levende dieren te sparen. Hij was de cadeau tjes, een aandenken aan zijn laatste reis, kwijt. Pleisters Het was niet de enige contrabande die elf douaniers aantroffen op het schip, dat voor overslag ligt in de Put van Terneuzen. Uit de bemanningsverblijven haalden de douaniers ook de in China gebruikelijke pleisters met muskushert- en tijgerextracten, goed voor de bestrijding van spierpijn. Evenals doosjes met neushoornpreparaten. De Chinees is immers overtuigd dat gebruik hiervan bij draagt aan zijn potentie. Zowel de tijger, als de neushoorn en het muskushert zijn be schermde diersoorten. „Het is deze mensen heel moeilijk duidelijk te maken dat bezit van deze spullen in Nederland strafbaar is," zeggen douaniers J. Grave, A. de Ridder en D. Schraa. „Die pleisters zijn daar net zoiets als bij ons Midalgan." De speurtocht door het schip leverde ook twaalf stuks fraai bewerkte koraal op. Ech ter: koraal valt eveneens onder de werking van de BUD-wet. „Aguariumhouders geven daar grif geld voor, het staat zo mooi in hun bakken met visjes," zeggen de douaniers. De koralen, opgetuigd als een boeket droogbloe men, zullen het oog niet lang meer strelen. De slopershamer wacht. Vervolg op regio C3 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 DEEL1 Van onze verslaggever Sluis - Een zeldzame verschijning, die zich goed weet te handhaven. Moet Sluis niet juist trots zijn dat zich binnen de gemeentegrenzen een unieke uil - een Afrikaanse Oehoe - ophoudt? Dat schrijft dierenarts Lies beth van Bruinessen-Kapsen- berg, mede namens een aantal 'Sluizenaars en Vogelopvang West-Zeeuws-Vlaanderen, in een open brief aan gemeente bestuur en plaatselijke politie. Zij hoopt dat de brief ertoe bijdraagt dat allerlei india nenverhalen rond de uil uit de wereld verdwijnen. De vogel is niet gevaarlijk, voor mens noch dier. „Het gaat waar schijnlijk om een exemplaar dat uit een privé-collectie is ontsnapt. Dat verklaart ook zijn gedrag. Hij is niet bang van mensen, maar daardoor zijn er kennelijk mensen die wel bang voor hem zijn. De meest woeste verhalen doen de ronde. Ik heb zelfs al gehoord dat er een prijs van 2000 gul den op zijn hoofd is gesteld: dood "of levend," zegt de die renarts. Dat er op de vogel gejaagd wordt, wil Van Bruinessen nu nét voorkomen. „Vangen zou een ernstige fout zijn," waar schuwt zij. „De vogel redt zich prima en maakt een gezonde indruk. Bovendien is een Afri kaanse Oehoe ongevaarlijk voor de mens. Als er op hem gejaagd wordt door ondeskun- digen is de kans groot dat de vogel letsel oploopt. Boven dien wordt hij steeds overdag gestoord, maar dat is nu juist voor hem de slaaptijd." De vogel is al diverse malen waargenomen. Onder meer op de waslijn van de plaatselijke domineesvrouw. Hij liet zich daar niet zo maar wegjagen. „Hij speelt ook met honden, dat is al een paar keer gezien. Waarschijnlijk geleerd in ge vangenschap," zegt Van Brui nessen. „Daarom misschien ook dat mensen 's avonds wei- eens van hem schrikken. Hij komt op honden af. Hij vliegt geruisloos en verschijnt dan ineens voor de man of vrouw die zijn hond uitlaat." Liesbeth van Bruinessen hoopt dat door deze informa tie de uil met rust gelaten wordt. „Laten we zorgen dat hij overdag rust heeft, zodat hij 's avonds en 's nachts zijn kostje (muizen, ratten, mollen, knaagdieren) bij elkaar kan jagen". Van onze verslaggever Borssele - Het personeel van de kernenergiecentrale in Borssele reageert verbijsterd op de stemming in de Tweede Kamer over de verlenging van de levensduur van de centrale. „Het lijkt wel een koehandel," aldus A. Jonker, werknemer van de Zeeuwse centrale en lid van de ondernemingsraad van de Elektriciteits Produktiemaat- schappij Zuid-Nederland EPZ. Hij verwijt de Haagse politiek ook geen duidelijke keuze te wil len maken over de toekomst van kernenergie. „De motie van het RPF, waarin om zo'n discussie werd gevraagd, is weggestemd. Men is eenvoudig niet bereid erover te praten." Voor het ove rige heeft Jonker weinig begrip voor de manier waarop de RPF met de kwestie is omgesprongen. Ook de andere partijen hoeven niet op applaus vanuit de kern centrale te rekenen. Voor het personeel van de cen trale is het volstrekt onduidelijk wat er nu gebeurt. „GroenLinks en D66 denken totaal verschil lend over die motie. Ik heb in het hele debat nauwelijks echte ar gumenten gehoord," aldus Jon ker, die de Tweede-Kamerfrac ties verwijt over de rug van de 380 personeelsleden een politiek spelletje te spelen. Spanning In Borssele wordt nu met span ning gewacht op de reactie van lege van GS in Middelburg. Dat kan ook tijdens twee openbare zittingen die volgende maand worden gehouden. De eerste is op 13 december in de Abdij in Middelburg. Een week later, op 20 december, volgt een tweede zitting in het gemeentehuis van Terneuzen. Beide bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Door Rein van der Helm Sassenheim - Een loden last viel van haar schouders. De rechtbank in Den Haag gaf haar na ruim twee jaar pro cederen gelijk. Zij heeft recht om te weten wie haar vader is. En moeder Elza (69 jaar), met wie sinds 1986 alle con tact verbroken is, moet Ma rianne Smit uit Sassenheim vertellen wie haar vader is. Hoe hij heet en wat het laat ste adres was waar hij woon de. „Eindelijk gerechtigheid," zegt Marianne in haar woning in Sas senheim. „Ik wil weten wie mijn vader is. Dat heeft mijn denken beheerst sinds ik in 1986 ontdek te - in de Bredase burgerlijke stand - dat ik op 11 september 1945 in Moederheil ben geboren en mijn vader als 'onbekend' te boek stond." Vanaf 1986 tot 1992, toen zij haar moeder voor de rechtbank daagde, heeft Marianne wel het een en ander uitgevist. Zij weet dat - volgens de rapporten van Moederheil en de Voogdijraad - haar vader Alfred heet. Dat hij in 1944 22 jaar oud was en in 1944 lid van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten. Verbod Hij moet ook in het Zeeuws- vlaamse Hulst zijn geweest, eind 1944. „Want daar werkte mijn moeder. Zij was afkomstig uit Aardenburg en onder hoede van de Voogdijraad Middelburg, die haar in Hulst plaatste. Eerst bij het gezin van loodgieter Vlek, later in hotel De Graanbeurs. Maar hoe ik ook speurde, achter de identiteit van mijn vader kwam ik niet. Mijn moeder wei gerde elke medewerking. Zij ver bood inzage in de Moederheil- registers, zelfs tot na haar dood. Dankzij de actie van Riet Mon- teyne tegen de voorgenomen ver nietiging van het Moederheil-ar- chief, kon ik die registers inzien. Ik schoot er echter niet veel mee op. Eigenlijk wist ik toen alleen de voornaam en de leeftijd van mijn vader. En dat mijn moeder uit Aardenburg kwam." Marianne vertelde haar verhaal aan De Stem. Het verhaal van de speurtocht, die haar onder meer leidde naar een onbekende oom Louis in Vlaardingen, een even onbekende tante in Oostburg en een inmiddels overleden oom in Aardenburg. Naar de archieven van de Prinses Irenebrigade. En.... naar de reünie van oud-le den van het Wachtbataljon Ru dolph Fassaert, het zogenaamde Circus Casparie, op 29 oktober dit jaar in de Warande in Sint Jansteen. Resultaat nul Want ook die militairen lagen in Hulst, rond de jaarwisseling 1944-1945. Het was oud-militair Kegels uit Kloosterzande, die Marianne introduceerde op de bijeenkomst. „Het was er gezel lig, maar resultaat nul," zegt Marianne achteraf. Afgelopen weken steeg de span ning in huize Smit ten top. „Wij wisten dat de uitspraak er zat aan te komen, maar hoe die zou uitvallen bleef tot het laatste moment ongewis." Tot gistermiddag. Toen stapte raadsvrouwe mr. Stellingwerf de modezaak binnen, waar Marian ne werkt. „Zij had tranen in haar ogen. Omhelsde mij en zei: we hebben gewonnen. Je moeder moet vertellen wie je echte vader is. Toen wist ik niet meer hoe ik het had. Hier heb ik mij voor moeten doodknokken. Alle na speuringen, waar heel veel men sen mij bij geholpen hebben, hadden tot niets geleid. Nu staat zwart-op-wit dat mijn moeder de identiteit van mijn vader moet onthullen. Het is de laatste mogelijkheid die ik heb en die is mij nu toegewezen. Daar trek ik vanavond een fles champagne voor open. De vlag hou ik nog even binnen. Die gaat pas uit als ik weet wie mijn vader is of was." Marianne zal haar moeder aan de uitspraak van de rechtbank houden. „Ze heeft straks tien dagen de tijd om mij de naam te vertellen. Doet ze dat niet, dan span ik een kort geding aan en zal ik een dwangsom eisen voor elke dag dat zij weigert de naam te onthullen. Niet omdat ik geld Marianne Smit. „Ze heeft straks tien dagen de tijd om mij de naam te vertellen. Doet ze dat niet, dan span ik een kort geding aan. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER wil zien, maar om de druk op de ketel te houden. En desnoods laat ik haar gijzelen. Net zo lang tot ze mij vertelt wie mijn vader is. Die naam moet eruit komen, koste wat het kost." minister Wijers van Economi sche Zaken en op de opstelling van de Samenwerkende Elektri citeits Producenten SEP. De SEP betaalt immers de noodza kelijke modernisering, die een kleine half miljard gulden kost. De SEP heeft zich steeds gezegd dat modernisering alleen renda bel is als de centrale tot 2007, drie jaar langer dan oorspronke lijk gepland, mag open blijven. Vanuit het hoofdkantoor van de SEP in Arnhem komt nog geen reactie. De SEP wacht eerst de reactie van het kabinet af. De Zeeuwse gedeputeerde Dek, verantwoordelijk voor milieu en de Deltan nutsbedrijven, heeft geen enkel begrip voor de ma nier waarop de RPF-fractie in de Tweede Kamer bij de stemming over de kerncentrale in Borssele heeft gehandeld. Dek: „Het was een bizarre verto ning bi de Kamer. Meest vreem de vond ik nog het gedrag van de RPF. Ik begrijp niets van de fractieleider Van Dijke. Hij komt uit Zeeland en is volkomen op d% hoogte van de Zeeuwse situatie. Ik begrijp niet hoe hij zo met deze kwestie en met de Zeeuwse belangen kan omgaan." Onzekerheid Dek wijst op de grote onzeker heid waarin nu het personeel van de kerncentrale verkeert. Wat Dek bijzonder ergert dat er nu opnieuw vertraging dreigt bij de uitvoering van de modificatie, zoals de modernisering officieel heet. „Als we meteen aan dat werk hadden kunnen beginnen, was de modificatie al bijna klaar geweest. Maar er werd gekozen voor een lange procedure, waar door we nu weer twee jaar ver der zijn en de modificatie 70 miljoen gulden duurder is ge worden. Inmiddels is er 170 mil joen geïnvesteerd en dan zouden we moeten stoppen. Onbegrijpe lijk!" aldus de Zeeuwse gedepu teerde. De Zeeuwse Milieufederatie ZMF is uiteraard wel blij met de verrassende uitkomst van het Borssele-debat in de Tweede Ka mer. De ZMF is van mening dat na aannemen van de motie van GroenLinks de modificatie van de centrale van de baan is. „Ook na het oplappen voldoet deze verouderde centrale nog niet aan de veiligheidseisen die aan nieu we centrales worden gesteld. Van een T-Fordje kun je geen moderne auto maken," aldus ZMF-woordvoer Van Mierlo. Volgens Van Mierlo kan het ka binet niet anders dan de kern centrale zo snel mogelijk te slui ten. Te meer daar, volgens Van Mierlo, het maatschappelijk draagvlak voor kernenergie in ons land ontbreekt.

de Stem | 1994 | | pagina 17