-.29! Verel stopt als manager RKC 'Azzurri' superieur aan Oranje Eerste karwei is geklaard Jan Gaasbeek mag zaterdag meedoen ASIONS I. v.d. BROEK Volleybalploeg van Alberda valt na twee goede sets ver terug, 1-3 Jevgeni Kafelnikov maakt grote sprong op ranglijst DE STEM SPORT B2 I Poster mat I 20 x 30 Kleurenfoto Twente moet supporters beter fouilleren SPORT KORT Eltingh en Haarhuis gaan in Jakarta niet gebukt onder favorietenrol SPORTNIEUWS KORT 1994 X 53 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 Uit onze bloemenafdeling: Azalea, diverse kleuren, per stuk 4.95 AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen In deze advertentie kunt u In alle AH-winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt alleen kopen in AH winkels waar één van die cijfertjes op de deur staat. Reclame prijzen gelden t/m zaterdag 26 november a s. Zolang de voorraad strekt. Natekenen van de codes mag ook 's Lands grootste kruideniet blijft op de kleintjes letten, alleen van kleinbeeld ook glanzend Ivan MAC)! negatief I 4^ m I I van dia ^J99l I van dia ^J99l van negatie! mat/glanzend r Advertentie geldig vanaf 23.11.94 t/m 6.12.94 zolang d© voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehouden Waalwijk/Enschede - Hans Verel stopt 31 december als manager bij de eredivisieclub RKC. Dat is de uitkomst van een gesprek dat de oud-trai ner in Waalwijk met club voorzitter Snoeren had. De 41-jarige Verel, ex-trainer van ondermeer RBC en NAC, jcwam in juli 1993 als trainer in dienst van RKC. Hij was aan het eind van het seizoen '91-'92 op, straat gezet door Dordrecht, waar hij slechts enkele maanden hoofdtrainer was. In Waalwijk had Verel niet veel langer de technische leiding in handen. Na een zwakke start loste Bert Ja cobs hem af. Verel kreeg een bureaubaan. ,Mijn ambities liggen op het veld. In die richting ga ik zoe ken", aldus Verel. „Maar 't zal er Bouwjr. ype 1201 \X II E harade IX 3anda 750 L S6 Jno 60 S Rialto scort 1.6 D station scort 1.3 CL Sierra 1.6 CL Pony 1.5 LK6 Sunny 1.6 SLX herry 1.3 GL Patrol Hardtop diesel <adett 1.2 Kadett 1.3 NB Manta 1.8 S Corsa 1.3 NB 205 205 Soleil Ibiza GL1.2K6 Ibiza GL 1.2 K6 Alto Polo Coupé C 40 KW Jetta C 989 987 987 985 984 985 987 986 989 987 988 985 985 v.o.f. eg 2 (Majoppeveld-Zuid) osendaal - Tel. 01650-53343 na deze slechte ervaring weer niet gemakkelijker op worden." E De politie van Enschede heeft gisteren bij FC Twente aange drongen op het beter fouilleren van supporters bij thuiswedstrij den. Aanleiding voor het initia tief van de politie waren de ongeregeldheden tijdens het duel tegen NAC, dinsdagavond. Aanhangers van FC Twente be kogelden de supporters van de Bredase club ondermeer met vuurwerk. Om een confrontatie te voorkomen, posteerde de Mo biele Eenheid zich op de tribune. Vanuit een ander Twente-vak gooide iemand even later een fragmentatiebom. Het ging om een zelfgemaakt projectiel van vuurwerk en ijzersnippers. Een fotograaf en een ballenjongen raakten door de explosie licht gewond. Manager Van der Zeeuw van de eredivieclub beloofde beter schap. „We hebben vrijdag over leg met de politie. In deze tijd van het jaar, en vooral bij avondwedstrijden, moeten we scherper controleren. En niet al leen in de risicovakken." Van der Zeeuw hoopt de gooier van de fragmentatiebom op te spo ren. „We hebben de beelden van de camera's die op de vakken gericht staan bij de politie ge bracht." Na geharrewar over de moge lijke transfersom heeft FC Utrecht zich gisteren toch ver sterkt met de Noorse internatio nal Erik Mykland. De Noorse clubleiding verlangde aanvankelijk een bedrag van ruim 1 miljoen gulden. Daarmee ging Utrecht niet akkoord. Het bestuur hield vast aan het be drag van 3,5 ton, dat eerder met de zaakwaarnemer van Mykland was afgesproken. De 31-jarige Roland Wohl- farth heeft een contract van 2,5 jaar getekend bij VfL Bochum. De tweevoudige topschutter van de Bundesliga komt over van St. Etienne. De ex-aanvaller van Bayern München hoopt vrijdag in het degradatieduel met Uer- dingen te debuteren bij zijn nieuwe club. B PSV ziet af van een samen werkingsverband met stadge noot Eindhoven. Volgens mana ger Frank Arnesen past de eer- ste-divisieclub, momenteel hek- kesluiter van alle profclubs, niet in het beeld dat PSV van een satellietclub heeft. De nieuwe hoofdtrainer van de Philips-ver- eniging krijgt een belangrijkste stem in de keuze van een 'filiaal' in het betaalde voetbal. B Alain Laroche, financieel di recteur van de Franse club Olympique Marseille, is woens dag onder justitieel toezicht ge plaatst. Hij mag voorlopig geen werkzaamheden meer verrichten bij zijn werkgever. De maatregel is het gevolg van een langdurig en omvangrijk onderzoek naar financiële malversaties bij Olympique. Het openbaar minis terie heeft onder anderen ook oud-voorzitter Bernard Tapie nog op de korrel. Tokyo (anp) - De Italiaan se volleyballers hebben in 1994 alles gewonnen: World League, wereld kampioenschap en gisteren tenslotte ook de World Su per Four in Tokyo. In de eindstrijd van het met ne gen ton gedoteerde evene ment in Japan was het team van Joop Alberda twee sets (11-15 15-9) ge lijkwaardig aan de 'Az zurri', om daarna onbe grijpelijk ver weg te zak ken (4-15 en 4-15). Bondscoach Joop Alberda bleef beklemtonen de Italianen echt superieur te vinden, al het hele, lange seizoen. Hij roemde voorai de consistentie van de voor oe fenduels zo geliefde Europese te genstander, die als het om de knikkers gaat, zo langzamer hand voor Nederland is uitge groeid tot een plaaggeest van de buitencategorie. Waar alleen Orhan Delibas in halve finales Tunis - Orhan Delibas heeft gis teravond in Tunis de halve fina les van het toernooi om de we reldkampioenschappen boksen voor militairen bereikt. De Apeldoornse zwaarwelter ver sloeg in de kwarteindstrijden de Ier Declan Miggens op punten. Delibas was bij de laatste acht gekomen door dinsdag op punten te winnen van de Marokkaan Mohamed Kabir, maar van te leren valt, niet van te winnen. „We wilden heus wel," gaf Al berda aan. „Maar hun service en pass zijn zo ongelooflijk goed. Ze kunnen alle aanvallen spelen die ze willen. Wij kunnen dat twee of drie sets aan, hun druk blijft ook daarna. Italië is enorm voor uit gegaan. Ook als het collectief eens wat minder is, dan nog is het individuele niveau zo hoog, dat ze winnen. Ik denk dat nie mand daar komend jaar aan kan tippen. Mijn felicitaties aan col lega Velasco." Alberda wees op de betere per soonlijke vaardigheden van de wereldkampioen. In de veldver- dediging was dat onderscheid inderdaad duidelijk, in de opslag ook en zelfs blokkerend. Jan Posthuma, die zijn 300e inter land afwerkte, niet te na gespro ken. Die wint echter ook in z'n eentje geen wedstrijden, althans niet tegen Italië. Maar er was (is) meer. Al wilde Alberda daar, erger teleurgesteld dan hij wilde laten merken, zelfs een deel van het onderscheid niet zoeken. Wellicht omdat het zo ongrijpbaar is. Goed, Italië was in de beslissende fase beter, superieur zelfs. Het verklaarde de winst, niet de ontluisterende marge. Nederland hield bijvoorbeeld in de derde set aan 36 opslagbeur ten welgeteld vier punten over. Dat is voor een WK-finalist te weinig; of nu Peter Blangé, wiens rugblessure weer ging op spelen, of Misha Latuhihin het spel staat te verdelen en of Bas van de Goor (hand gekneusd) nu wel of niet inzetbaar is. Het naderend onheil viel niet af .te wenden. Er viel op geen enke le manier bij te sturen, niet met wissels, niet met time-outs. Het van de bank halen van Guido Görtzen en Olof van der Meulen voor respectievelijk Rob Grabert en Henk-Jan Held had in de tweede set nog het gewenste ef fect. Het was van snel voorbij gaande aard. Wat restte, was geworstel met steeds minder overtuiging. Nederland miste woensdag de veerkracht om lang genoeg tot grote hoogte te stijgen. Na twee gelijkopgaande sets, ook nog medaillewinnaars waardig, was de rek er bij Oranje uit. Velasco, die door blessures niet kon be- schikken over aanbeden helden als Andrea Giani (knie), Lorenzo Bernardi (borstpier) en tweede spelverdeler Ferdinando de Giorgi (buikspier), wees in de richting waaraan Alberda zich niet waagde. „Het belangrijkste van mijn ploeg is de mentale kracht," zei de Argentijn. Hij ontkende dat het een Itali aanse tactiek is de tweede set te laten lopen (opvallend vaak het geval) ten einde de opponent ijdele hoop te geven en hem zo uit balans te brengen, Velasco zei wel een psychologisch effect te vermoeden omdat het voor een tegenstander na de 'gelijk maker' (1-1) moeilijk is op het bereikte niveau door te gaan. „Maar het is zeker geen experi ment van ons. We willen heus met 3-0 winnen. Ais dat niet mogelijk is, dan zijn nog maar een paar dingen belangrijk: het team moet de concentratie, de rust en de vastbeslotenheid be waren." Dat was woensdag te gen Nederland weer geen pro bleem. Tokyo. Super Four, mannen. Finale: Italië - Nederland 3-1 (15-11 9-15 15-4 15-4); om derde plaats: Japan - Verenigde Staten 3-0 (15-6 15-6 15-7). Eindstand: 1. Italië (250.000 dollar), 2. Nederland (120.000), 3. Japan (80.000), 4. Verenigde Staten (50.000). Jan Posthuma (links) slaat de bal langs de blokkerende Pas- quale Gravina. foto anp Door Roel Frissen Jakarta - Wie Jakarta be zoekt, valt meteen de armoe de en rijkdom op. Het straat beeld in de Indonesische hoofdstad vertoont sterke contrasten. Op korte afstand van armzalige en overvolle woonwijken verrijzen luxueuze hotels en torenhoge kantoorgebouwen. De vijfbaans-autoweg, die door het hart van de metropool snijdt, is dagelijks het domein van chaotisch verkeer. Terwijl dui zenden automobilisten er bum per aan bumper aanschuiven, zoeken de minder bedeelden op blote voeten hun weg in de krot tenwijken. Zo groot als de tegenstellingen in de stad zijn, zo gering is het klasseverschil in het tennissta- dion Gelora Senayan. Althans afgaande op de eerste partij van Jacco Eltingh en Paul Haarhuis bij het wereldkampioenschap voor dubbels. De titelverdedi gers werden gisteren door het als achtste geplaatste koppel Casal/ Sanchez danig op de proef ge steld: 6-3, 7-6 (7-3). „En dit was nog de gemakkelijkste tegen stander van het hele stel," merk te Haarhuis na afloop op. „Er wacht ons een harde strijd. De komende dagen spelen we tegen teams, die nog beter servern en retourneren. Wij hebben niet ge boft met de loting. Van onze komende tegenstanders Gal- braith en Björkman verloren we dit jaar al een keer." Een loodzwaar seizoen in de be nen, de favorietenrol op de schouders, maar onverstoord door blijven gaan. Dat duidt op evenwichtigheid. Jacco Eltingh en Paul Haarhuis krijgen er geen genoeg van. Het is opmerkelijk hoe fit beiden in Jakarta op de baan staan. De vermoeidheid lijkt geen greep te krijgen op het dynamische duo, dat in 1994 van het ene naar het andere toernooi holde. Van Doha tot Memphis, van Philadelphia tot Hamburg en van Rome tot Kuala Lumpur. Eltingh kwam uit in 24 toer nooien, terwijl Haarhuis er 27 afwerkte. Samen speelden ze dit jaar inmiddels 78 wedstrijden in het dubbelspel. Twaalf maal haalden ze een finale. Op hard court, de ondergrond waarop ook in Indonesië wordt gespeeld, zijn Eltingh en Haarhuis mo menteel met afstand 's werelds sterkste team. Van de 36 partijen verloren ze er dit jaar slechts vijf. „Ik heb met Jacco geduren de 24 weken toernooien afge werkt. Slechts tweemaal misten we het finale-weekeinde," meld de Haarhuis gisteren trots. Succes werkt kennelijk als do ping, ook al wordt het bestaan daarvan categorisch ontkend in tennis. In hun eerste poule-wed- Eltingh (rechts) en Haarhuis, opnieuw winst. strijd op het WK bleven Eltingh en Haarhuis keurig bij de les. De Spanjaarden Sergio Casal en Emilio Sanchez, een van de langst samenwerkende paren in het tennis, kregen bij hun acht ste deelname aan de wereldtitel strijd nauwelijks gelegenheid hun routine uit te buiten. De Nederlanders boden een ondoor dringbare muur en zorgden ook nog eens op cruciale momenten voor gevarieerde munitie. Met scherpe volley's en geplaatste re turns werd het kwaliteitsverschil in de beslissende fase van het duel tot uitdrukking gebracht. Met een zucht van verlichting stapten Eltingh en Haarhuis van de baan. Ze waren zielsgelukkig dat het eerste karwei op weg naar de halve finale was ge klaard. Beiden merken wel dege lijk dat dezer dagen tijdens het WK in Jakarta anders tegen hen wordt aangekeken dan een jaar geleden in Johannesburg, toen ze als outsiders startten en hun op mars eigenlijk nog moest begin nen. Eltingh: „Vorig jaar vonden we het gewoon aardig om erbij te zijn. Elke wedstrijd op het WK was voor ons een nieuwe belevenis. Nu zijn we duidelijk met andere gedachten afgereisd. De buitenwereld heeft een enor me druk op ons gelegd. Inmid dels hebben we 30 faxen gekre gen van mensen die ons succes toewensen. Wij zijn de favorie ten. Alle tegenstanders zijn erop gebrand om van ons te winnen. De mensen wachten er gewoon op dat we onderuit gaan." Tiende verlies Terwijl Eltingh en Haarhuis in Jakarta hun ongeslagen serie in WK-duels vervolgden, deed Tom Nijssen eerder op de dag met zijn partner CyrÜ Suk voor de tiende keer in de laatste vier jaar een mislukte poging om een par tij op het wereldkampioenschap in zijn voordeel te beslissen. Te gen de Wimbledon-kampioenen Todd Woodbridge en Mark Jan Gaasbeek (links). foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Breda - Met de gezondheid van NAC-speler Jan Gaasbeek blijkt het achteraf erg mee te vallen. De all-rounder kreeg dinsdaga vond in het duel met zijn oude club FC Twente een bal keihard tegen het lichaam, werd daar door onwel en gaf vervolgens bloed op, reden voor de medi sche staf van NAC om hem on middellijk naar het ziekenhuis in Enschede te brengen. Gaasbeek kon later gewoon met de spelersbus terug naar Breda, waar gisteren bleek dat het min der erg met hem gesteld is dan aanvankelijk werd gevreesd. Gaasbeek liep namelijk door de knal een wondje in zijn mond op, dat deed vermoeden dat hij bloed opgaf. Medisch gezien kan Gaasbeek zaterdag gewoon mee doen in de thuiswedstrijd tegen NEC. NAC blijft overigens wel alert wat betreft mogelijke ver sterkingen van de door blessures uitgedunde selectie. Zaterdag ontbreekt bij NAC in ieder geval ook Fabian Wilnis. Hij werd door de tuchtcommissie van de KNVB geschorst voor een wedstrijd omdat hij in het duel met Twente tegen zijn vijfde gele kaart opliep. Ook de Twente- spelers Heubach en Karnebeek zijn voor een duel de klos. Nederlandse Ekiden-ploeg snel in Cliiba Chiba - Nederland heeft bij de zesde internationale Ekiden in het Japanse Chiba een uitstekende indruk gemaakt. De vijf lopers, Greg van Hest, Henk Gommer, René Godlieb, Simon Vroemen en Gerard Kappert legden in estafette-vorm de officiële marathonafstand van 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur 3 minuten en 12 seconden. Die tijd betekende een officieus Nederlands record. De wedstrijd in het zuidoostelijk van Tokyo gelegen Chiba werd bij de mannen van kop gewonnen door Ethiopië in 2.00.28. Japan zegevierde voor het derde opeenvolgende jaar bij de vrouwen in 2.15.31 met ruime voorsprong op Rusland en Kenya. Nederland finishte bij de mannen als vijfde van de achttien deelnemende landen. De strijd om de vijfde plaats achter Ethiopië, Japan, Groot-Brittanië en Australië ging tussen vier landen: Nederland, Tanzania, Nieuw-Zeeland en Spanje, die binnen 24 seconden over de eindstreep kwamen. Ailiua Yang twee jaar geschorst Lausanne - De wereld zwembond (FINA) heeft de Chinese wereldkampioene op de 400 meter vrije slag Aihua Yang woensdag voor twee jaar geschorst wegens het gebruik van dope. Zij kan daardoor niet deelnemen aan de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta. In de urine die op 30 september in Hiroshima bij een onaange kondigde controle werd afgenomen is een niet toegestane verhouding van 15:1 van de hormonen testosteron/epitestoste- ron aangetroffen. Auriol wereldkampioen rally Chester - Didier Auriol is gisteren in het Britse Chester wereldkampioen rallyrijden geworden. De 36-jarige Fransman had met zijn bijrijder Bernard Occelli aan de zesde plaats in de RAC Rallky genoeg om de titel te pakken. Zijn grootste concurrent, Carlos Sainz, viel uit met een defecte koppeling. De Spanjaard lag op dat moment tweede. Bij winst van Sainz had Auriol minimaal vierde moeten worden. De wedstrijd werd gewonnen door de Brit Colin McRae. Hij zorgde voor de eerste Britse zege in de RAC Rally in achttien jaar. Auriol is de eerste wereldkampioen met de Franse nationaliteit. Chester (Eng). RAC Rally, tiende wedstrijd WK. Eindstand: 1. McRae/Ringer (GBr) Subaru Impreza 5.17.25, 2 Kankku- nen/Grist (Fin/GBr) Toyota Celica GT Four 5.20.58, 3. Thiry/Prevot (Bel) Ford Escort Cosworth 5.27 37, 4. Blomqvist/Melander (Zwe) Ford Escort Cosworth 5.30 13, 5. Vatanen/Pons (Fm/Ita) 5.34 24, 6. Auriol/ Occelli (Fra) Toyota Celica Turbo 5.47.57. Eindstand WK: 1. Auriol 116 punten, 2 Sainz (Spa) Subaru 99, 3. Kankkunen 93, 4 McRae 49, 5. Thiry 44, 6. Biasion (Ita) Ford 42. Eindstand WK merken: 1 Toyota 182, 2. Subaru 166, 3. Ford 116. foto ap Woodford, samen inmiddels goed voor 9,5 miljoen gulden aan officieel prijzengeld, was de Ne- derlands-Tjechische combinatie snel kansloos (2-6 4-6). „Ik ben met Suk een van de toppers, maar we behoren niet tot de absolute top", berustte Nijssen felaten in zijn nederlaag, induitslagen tennis Jakarta. Masters, mannen (dubbel spel), 2,2 miljoen gulden. Witte groep, eerste ronde: Wood- bridge/Woodforde (Aus/2) - Nijssen/ Suk (Ned/Tsj) 6-2 6-4, Adam/Olho- vski (Aus/Rus) - Black/Stark (Zim/ VSt/3) 5-7 6-3 7-6 Rode groep, eerste ronde: Haarhuis/ Eltingh (Ned/1) - Casal/Sanchez (Spa) 6-3 7-6, Connell/Galbraith (Can/VSt/4) - Apell/Björkman (Zwe) 6-3 7-6. Den Haag (anp) - Jevgeni Kafelnikov heeft het afgelopen jaar bij het mannentennis de grootste sprong gemaakt op de wereldranglijst. De 20-jarige Rus steeg van de 104e naar de elfde plaats. Hij dankte dat ondermeer aan de overwinningen in de toernooien van Adelaide, Kopenha gen en Long Island. Tot degenen die met stip zijn gestegen, behoort ook Jacco Eltingh. Stond de Heerdenaar eind vorig jaar nog op de 62e plaats, nu is hij 23e. Hij won dit jaar Schenectady en Kuala Lumpur. Opvallende sprongen maakten voorts de Amerikaan Agassi (van 24 naar 2), de Spanjaard Berasategui (van 36 naar 8), de Australiër Rafter (van 57 naar 21), de Spanjaard Corretja (van 76 naar 22) en de Italiaan Gaudenzi (van 60 naar 24). Van de overige Nederlanders in de top honderd kwam Ri chard Krajicek na zijn blessu re in het begin van het jaar vrijwel terug op zijn uitgangs positie (van 15 naar 17). Paul Haarhuis won vijf plaatsen (van 42 naar 37), Jan Sieme- rink zakte van 53 naar 82.

de Stem | 1994 | | pagina 11