na, ïl d." Be ge m ann ruziet met Vlaanderen noc lig: wir ikel h al, 1 (ar itoo r? van opsta bedri jfso >bj( ïkte tn Akzo Nobel sluit vezelfabriek in Emmen KORT Bakker v.d. Westen voelt zich 'machteloos' ■■■■K economie KORT Bedrijf op Schiphol wil 148 banen schrappen Brabantse bedrijven op beurs in Antwerpen 436.000 banen erbij in midden- en kleinbedrijf 1 bel de specialist: 076/2206C )0 1 A4 DE STEM ECONOMIE A5 Overheidsholdings spannen geding aan in verband met verkoop Begemann-dochter Dure auto s beveiligen anders geen dekking meer WOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 BER 1994 Nederland an de Surinaamse boikonie, mag niet htbank heeft hem De Surinamer had aangespannen. Hij noeg nieuwe feiten kolonel Boereveen. Ronnie Brunswijk ier door de BVD en ghandel. Daarna is en tegen Boereveen te worden door dit er afgewezen, mede drughandel. Hij zit erkiezingen Nepal (UML) heeft en een meerderheid scommissie gisteren n de 205 zetels. De munisten hadden de met de verkiezings- pen tot een demon- Nepalezen hun stem rloor in 1990 zijn werd een meer-par- uanda' in Ruanda als de ndelt. Dit stelt de ake mensenrechten, e verslag een duister en van terreur van 1 in Zaïre. aties, Boutros Ghali, 000 blauwhelmen te lingenkampen in de des van de vroegere macht overgenomen uchtelingen terug te Java lkaan de Merapi in oden gevallen en 255 1 gas uitstoot, ligt in den van Jogjakarta, i, in november 1976, en dakloos. Portugal die de Amerikaanse t houden, vertrekken t asielaanbod van de rdvoerder. Domingos nog niet wanneer zij trijder Xanana Gus- in. Het was daarvoor en op grond van de van de Indonesische rlaten, aldus Alvez. gola g van een staakt-het- gola ook gisteren niet 'en het regeringsleger verdrag. Daaruit had en in zou gaan. 250 kilometer ten isch vliegveld bij het ~n Uige in handen te d. Het vredesverdrag gers en machtsdeling rlog wordt geteisterd. iligheid veren n de Europese Unie ijen opgeroepen een t te stellen. Zij deden de veerboot Estonia, 900 mensen de dood aar het ontwerp, de ten 'roll-on, roll-off' igen aan de uiteinden ht zal worden besteed ïjkheden. ~.t in het vliegverkeer, aak van een ongeluk, de boegdeur van de pt wordt dat de deur, j zingen zal geven over Zt bedrijven wordt het beperkt. lat uit belastingvrije ïnteresseerd? Bel dan '0 voor de folder jens het boekje', of op het postkantoor. ank. voor de toekomst. Van onze redactie economie Emmen/Breda - Akzo Nobel zet een punt achter de pro- duktie van polyestertextiel- vezels in Emmen. Daardoor verdwijnen in de spinnerijen negentig banen. Het chemie concern zal proberen zoveel mogelijk mensen te herplaat sen, maar voorziet dat de mo gelijkheden daarvoor beperkt zijn en sluit daarom gedwon gen ontslagen niet uit. In de polyestervezels in Emmen werken momenteel 145 mensen. Van hen kunnen er 55 aan de slag in de fabricage van polyes- ter-halffabrikaten die worden gebruikt om PET-flessen te ma ken. Daartoe wordt de produk- tiecapaciteit uitgebreid. Akzo Nobel investeert daarin nog eens 15 miljoen. De reorganisatie in Emmen wordt in stappen doorgevoerd en moet voor eind volgend jaar zijn afgerond. Akzo Nobel wil hier mee een einde maken aan de grote verliezen die de polyester- textielvezels al jaren opleveren. Volgens een woordvoerder is sprake van 'zware, dieprode cij fers'. Dit jaar beloopt het verlies op deze vezels 'tientallen miljoe nen'. Akzo Nobel heeft vergeefs ge zocht naar een koper voor de activiteiten in Emmen en heeft evenmin een partner kunnen vinden om daar een gezamenlij ke onderneming mee te begin nen. Dat die wereldwijde speur tocht niets heeft opgeleverd is volgens de woordvoerder te wij ten aan grote overcapaciteit op de markt. De reorganisatie zal geen nieuwe buitengewone lasten met zich brengen De operatie wordt be taald uit de 75 miljoen die Akzo Nobel eerder opzij heeft gezet. Uit die pot moeten ook verdere ingrepen in de Duitse vezelfabrieken worden bekos tigd. Van kapitaalvernietiging in de vorm van overtollig geworden installaties zou geen sprake zijn. Enerzijds worden faciliteiten straks benut voor de produktie van materiaal voor PET-flessen, anderzijds zijn de spinnerijen die nu worden gesloten al volle dig afgeschreven. De aankondiging van Akzo No bel komt niet als een verrassing voor bestuurder Roodhuizen van de Industriebond FNV. Hij wijst erop dat het 'Zwaard van Damo cles' al boven 'Emmen' hing nu er zo'n grote overcapaciteit in de branche is. Wel is hij teleurge steld dat er nog meer banen verdwijnen bij Akzo Nobel ter wijl de werkgelegenheid daar al 'zo onder druk' staat. Gedwon gen ontslagen zal Roodhuizen niet accepteren. Wat hem betreft moet Akzo Nobel vandaag nog aan de slag om mensen in Em men te herscholen om ze zo voor te bereiden op een herplaatsing binnen het concern. Vakbonden en Akzo Nobel praten in januari over de nadere invulling van de inkrimping en de personele con sequenties. Volgens een woordvoerder van Akzo heeft de beëindiging van de vezelproduktie in Emmen 'voorlopig' geen gevolgen voor de Akzo-fabriek in Steenbergen. Van onze redactie economie Antwerpen - De relatie Begemann komt steeds tussen de Vlaamse overheid en verder onder druk te staan. Vier overheidsholdings hebben het Begemann-concern via een kort geding voor de rechtbank gesleept in verband met de geplande verkoop van Begemann-dochter Volvo Car Sint Truiden (VCST). Begemann-koers op 14 april 1995 nog onder de 114 is ge bleven. De transactie zou Van den Nieuwenhuyzen persoonlijk 75 miljoen kunnen kosten. Volgens Van den Nieuwen huyzen is er niets aan de hand. „We hebben ze schriftelijk laten weten dat hun rechten gerespec teerd worden. Ook mijn banken hebben dat schriftelijk aan ze laten weten," zegt hij. Hij schetst een geruststellend scena rio. Als Begemann VCST ver koopt, ontvangt Van den Nieu wenhuyzen van Begemann een bedrag van 73 miljoen ter af lossing van een schuld (Van den Nieuwenhuyzen leende enkele jaren geleden 150 miljoen aan Begemann). „Met dat geld koop ik de stukken van de vier instan ties terug," aldus Van den Nieu wenhuyzen. Begemann wil voor de Vlaamse autoindustrie-toeleverancier VCST zo'n 220 miljoen ontvan gen, meldt de Belgische pers. Met de verkoop hoopt het con cern de schuldenberg te vermin deren. Ook Holec International staat al enige tijd m de etalage. Maandag werd bekend dat het Begemann-vermogen door de ondergang van de Vlaamse Boel werf flink was geslonken met ƒ113 miljoen. Daardoor zakte de solvabiliteit met enkele pro centen van 41,2 procent tot 38,7 procent. Niet uitgesloten is dat het garan tievermogen nog verder zal zak ken met in totaal 81 miljoen. Dan zou de solvabiliteit nog maar net boven de 35 procent schommelen. In het eigen vermo gen is namelijk een vordering van 32 miljoen op de Vlaamse regering verwerkt. Die vordering wordt betwist. Om het geld bin nen te krijgen, moet Begemann naar de rechter. 1 Dit heeft G. Van Acker, direc teur-generaal van de Gewestelij ke Investeringsmaatschappij van Vlaanderen (Gimv), gisteren be vestigd. Binnen enkele weken volgt een uitspraak. De vier, Gimv, Nim, Sidinvest en Alin- vest zijn bang dat hun belangen worden geschaad bij een ver koop van VCST. De Union Bank of Switserland (UBS) is inmid dels op zoek naar kopers. Volgens Begemann-adviseur Joep van den Nieuwenhuyzen is het kort geding 'een flauwe, po litieke poging van de Vlaamse overheid om Begemann verder te beschadigen. Dit zal juridische consequenties voor meneer Van Acker hebben.' Volgens hem worden de rechten van de vier holdings wel gerespecteerd. Die holdings hebben nu een be lang van 15 procent in Bege mann. Dat belang kregen zij in 1992 in handen, nadat zij hun 45 procent in VCST hadden overge dragen aan het concern van Joep van den Nieuwenhuyzen. Optie Volgens een overeenkomst heb ben de vier een terugkoop-optie op het belang van 45 procent. In het plaatsmgsprospectus van de Zwiterse bank UBS wordt die optie volgens Van Acker nergens vermeld. „We kregen het plaat singsprospectus toegespeeld. Daarin wordt de terugkoop-op tie niet vermeld Met het kort geding willen wij ervoor zorgen dat de overeenkomst wordt na geleefd," zégt de directeur-gene raal. Naast de terugkoop-optie be staat er nog een andere optie. Met Joep van den Nieuwen huyzen is afgesproken dat hij hun Begemann-pakket van 15 procent terug moet nemen als de Den Haag - Het midden- en kleinbedrijf (MKB) meent dat de opleving in de economie in de komende twee jaar uitmondt in een flinke groei van de werkgelegenheid. In totaal komen er in die periode ruim 136.000 nieuwe banen bij in de middelgrote en kleine on dernemingen. Die verwachting hebben 500 directeuren/eige naars uitgesproken in een telefo nische enquête van het NIPO. De ondervraagden veronderstel len dat de banengroei zich voor al zal voordoen in bedrijven met tussen de tien en honderd werk nemers (129.000 arbeidsplaat sen). Van die groep zijn het weer de kleinere die het meeste per spectief zien. Veelal betreft het zogenoemde 'doorstarters', rela tief jonge bedrijven die de eerste groeifase achter de rug hebben en op zoek zijn naar uitbrei dingsmogelijkheden. De beste vooruitzichten hebben bedrijven in de zakelijke dienst verlening. Zij verwachten in de komende twee jaar bijna 45.000 extra banen. De groothandel denkt werk te kunnen bieden aan 26.000 extra mensen en de bouw aan ruim 25.000. De in het slop geraakte transportsector denkt met 16.000 arbeidsplaat sen te kunnen groeien. De enquête toont eens te meer aan dat het midden- en kleinbe drijf de grootste banenmotor is in Nederland. Uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat ondanks de gunstige ontwikkeling van de economie de werkgelegenheid over de hele linie niet groeit. De jongste gegevens duiden zelfs op een lichte daling. Bakker Ad van der Westen FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Consumentenbond hoeft artikel over 'slecht en beschimmeld brood' niet te rectificeren Van onze verslaggeefster Hélène Schenk Made - „Sta je dag in dag uit vroeg op, je werkt kei hard en dan word je door zo'n bureaucratische club onderuit gehaald." Bakker Ad van der Westen uit Made kwam in februari 1993 met zijn 'beschimmeld, slecht, zuur en stug volkorenbrood' in de Consumentengids te Stug en zuur staan. broden aan zevenhonderd win kels in Nederland en België. De bakker heeft tachtig mensen in dienst. Maar dat hadden er vol gens Van der Westen meer kun nen zijn als de Consumenten bond twee jaar geleden niet op het idee was gekomen om vol korenbroden aan een onafhan kelijk onderzoek te gaan onder werpen. Van der Westen vroeg aan de rechter om de bond te verplich ten het artikel over zijn broden te rectificeren. De rechter stel de de bakker gisteren echter in het ongelijk. De Madenaar voelt zich 'tja... machteloos hè!' „Op het moment dat alle aan wezigen dachten dat de recht zaak ging beginnen, was-ie al weer afgelopen," zegt Van der Westen verongelijkt. Hij schat dat ie tonnen schade heeft gele den door het artikel in de Con sumentenbond 'want er zijn wel klanten weggelopen'. „Een schadevergoeding vragen? Als de rechter niet eens vindt dat er gerectificeerd moet worden, dan zal de Consumentenbond ook wel niet ingaan op een schadeclaim." Van der Westen BV uit Made levert onder meer zuurdesem- Volgens de Madenaar kochten medewerkers van de Consu mentenbond incognito een aan tal broden van Van der Westen bij winkels in Middelburg en Rotterdam. „Ze deden een on derzoek naar de kwaliteit van volkorenbroden, maar ze koch ten door ons gebakken zuurde sembroden. Zo'n zuurdesem brood is van volkorenmeel ge maakt, maar is steviger en iets zuurder van smaak." Het oor deel van de Consumentenbond luidde dan ook dat het brood van Van der Westen onder meer stug en zuur was. Grief twee. „We kregen veel publiciteit in die gids. Ons ver pakkingsmateriaal met mijn naam volop op de wikkel werd als illustratiemateriaal bij dat artikel gebruikt. Onder de kop 'Biologisch brood fors duurder' stond dus mijn verpakking met opschrift 'Uw dagelijks biolo gisch brood, Van der Westen'." „Maar het ergste komt nog," vervolgt de geplaagde broodfa brikant. „Ze hebben ons brood gekocht op 10 september en het op 15 september gekeurd. Aan de hand van de controlelijsten van de Vakschool Wageningen kan ik bewijzen dat ze het brood vijf dagen hebben laten liggen. Het brood werd be waard in plastic en niet in papier. Het was dus beschim meld. Schrijven ze in die Con sumentengids dat het brood be schimmeld was. Ja, dat is lo gisch. Zuurdesembrood kan daar helemaal niet tegen." Dossier M. de Vaan, hoofd communica tie van de Consumentenbond onkent de aantijgingen van Van der Westen. „Het klopt niet dat we dat brood vijf dagen hebben laten liggen voor we het gingen testen. Maar dat is slechts een van de talloze punten uit het dossier over deze zaak. Eén ding is duidelijk: de rechter heeft de eisen die in de dag vaarding stonden niet ingewil ligd," aldus De Vaan. De bond erkende gisteren voor de Haag se rechter wel dat er enkele slordigheden in het onderzoek zaten, maar die zouden de uit komst niet hebben beïnvloed. De bakker weer: „Ik vind het helemaal niet zo'n slechte orga nisatie hoor, die Consumenten bond. Maar ik vind wel dat ze het niet zo nauw nemen met hun onderzoeken en dat hebben we willen aantonen. Kijk, we zijn allemaal mensen. En we kunnen allemaal fouten maken, maar dan vind ik wel dat ze die moeten toegeven. Dus heb ik een rectificatie gevraagd. Maar ik word niet ontvankelijk ver klaard. Kijk, dan krijg ik het gevoel dat alles van tevoren beslist is." De bakker en zijn juridisch adviseur mr. P. Ruijs overwe gen om in hoger beroep te gaan. „Laat ik er dit van zeggen: dit is niet einde oefening. Dit krijgt een staart," aldus mr. Ruijs. „En in die staart zit altijd het venijn." Voor de Haagse president Van Delden waren Ruijs en Van der Westen gisteren echter kans loos. De rechter stelde vast dat een rectificatie anderhalf jaar na dato geen enkel doel meer dient. Maar ook als de eis tot rectificatie eerder was inge diend, had de rechtbank dat niet ingewilligd. Van Delden stelde nadrukkelijk vast geen enkele reden te zien voor de consumentenbond om haar uit spraken te herzien. Meyer stapt op bij Philips Eindhoven - Drs. T. Meyer, lid van de Groepsraad van Philips Electronics, verlaat het concern 1 april volgend jaar. Zijn contact loopt dan af. De 55-jarige Zwitser heeft al eerder te kennen gegeven dat hij meer tijd wil voor enkele andere activiteiten, aldus een woordvoerder van Philips. Volgens hem is Meyer van plan een aantal commissariaten en adviseurschappen in het buitenland op zich te nemen. Thierry Meyer trad na zijn universitaire studie in Brussel in 1964 bij Philips in dienst. Hij was onder meer werkzaam in diverse buitenlandse vestigingen. Sedert april 1990 maakte hij deel uit van de Groepsraad van het concern. Ook was hij voorzitter van de divisie Consumenten Elektronica. Sinds sep tember 1991 is hij binnen de Groepsraad verantwoordelijk voor de regio Europa. Topman Alcatel in cel voor oplichting Parijs - De topman van het Franse bedrijf Alcatel-CIT, Pierre Guichet, is gearresteerd in het kader van een onderzoek naar langdurig gegoochel met rekeningen voor het staatstelefoonbe- drijf France Telecom. Volgens de Franse pers heeft Alcatel-CIT zijn belangrijkste klant over de periode 1990-1993 ten minste een miljard franc (325 miljoen gulden) te veel laten betalen voor de levering van apparatuur. De zaak tegen Guichet loopt al sinds mei. Onderzoeksrechter d'Huy had oorspronkelijk opdracht onderzoek te doen naar vermeende fraude door twee vroegere medewerkers van Alcatel. Daarbij kwam hij gaandeweg op het spoor van omvangrijker malversaties bij het bedrijf. Alcatel zegt slachtoffer te zijn van de praktijken van de twee ex-medewerkers. Dongense autosloper wint milieuprijs Schiedam - Autosloper Frans van den Mosselaar uit Dongen is winnaar geworden van de jaarlijkse Maltha-milieuprijs, waar voor hij samen met twee andere kandidaten was genomineerd. De prijs, een geldbedrag van 50.000, werd de Dongense ondernemer uitgereikt door burgemeester E. Nijpels van Breda in diens hoedanigheid als voorzitter van de Raad voor het Milieubeheer. In totaal waren veertig projecten aangemeld voor de Maltha-mi lieuprijs (een initiatief van de Sehiedamse bedenker van de glasbak, C. Maltha), die vooral bedoeld is om het hergebruik van afval door bedrijven te stimuleren. De jury heeft grote waardering voor voor het doorzettingsver mogen van Van den Mosselaar, die niet afwachtte, maar vooruit durfde lopen op wettelijke regels voor het milieuvriendelijker slopen van auto's. 'GSM-telefonie duur en gebrekkig' Den Haag - De Consumentenbond vindt dat de gesprekken met de nieuwe zaktelefoons (GSM) onredelijk duur zijn, dat de telefoons het te vaak laten afweten en dat de informatie over de tarieven schromelijk tekort schiet. Bellen met de mobiele telefoon is vier tot tien keer duurder dan bellen vanaf een vast toestel en in één op de drie gevallen komt de verbinding niet tot stand, aldus de bond. Weliswaar zijn er vier bedrijven (service providers) die abonne menten aanbieden, maar van prijsconcurrentie is geen sprake. Eén van de service providers, ZM, is een bedrijf van de PTT en ook de andere drie bedrijven hanteren exact dezelfde prijzen als PTT aanreikt. Het gaat goed met de scheepsbouw Rotterdam - De Nederlandse scheepsbouw heeft zijn concurren tiepositie in 1994 gehandhaafd. Het gaat goed met deze bedrijfs tak. Het aandeel van Nederlandse scheepswerven op de wereld markt ligt stabiel op 2,5 procent. Dit maakte voorzitter Ter Hart van de bedrijfstak-organisatie gisteren bekend. De Nederlandse scheepsbouw neemt in de wereld een toppositie in als het gaat om het aantal gebouwde tonnen per manjaar. In 1975 produceerden de Nederlandse nieuwbouwwerven van zee schepen 598.000 ton met 20.000 werknemers. In 1994 ligt de produktie op ongeveer 350.000 ton met slechts 4100 werkne mers. Volgens Ter Hart is de Nederlandse scheepsbouwindustrie uitstekend in staat zonder overheidssubsidies rendabel te wer ken. Vendex verkoopt winkelketen aan KBB Amsterdam - Het warenhuisconcern Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) gaat de Superdoe-keten (doe-het-zelf, woningin richting) van Vendex overnemen. Superdoe heeft vijftien vesti gingen, waar in totaal 350 mensen werken. Er treden vooralsnog geen nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid op. KBB is van plan om op korte termijn tien Superdoe-zaken onder de naam Praxis voort te zetten. Voor de andere vijf vestigingen wordt volgens KBB 'op termijn een andere bestemming' gezocht. Volgens Vendex was de keten te klein om tegen de grote concurrentie op te boksen. Voorzitter NCM treedt in mei 1995 af Amsterdam - De bestuursvoorzitter van kredietverzekeraar NCM Holding, H. Groen, heeft de raad van commissarissen verzocht hem in mei volgend jaar te ontheffen van zijn functie. Groen heeft ruim 30 jaar bij NCM gewerkt, waarvan 20 jaar in de raad van bestuur en zeven jaar als voorzitter. Groen kwam de afgelopen jaren meerdere malen in conflict met medebestuurders. Op 1 augustus vertrok vice-voorzitter Bruins- ma; binnen de NCM is dat direct in verband gebracht met de dominante bestuursstijl van Groen. Eerder dit jaar stapte drs. J. Lagerberg, directeur financiën op. In 1990 gaf bestuurslid Gelderman er de brui aan. Ook vor hem gaf onverenigbaarheid van karakters de doorslag. Groen ontkent dat hij door de raad van commissarissen van NCM Holding onder druk is gezet om op te stappen. Schiphol (anp) - Het afhan- delingsbedrijf Aero Ground- services (AG) wil 148 banen schrappen in verband met het (ADVERTENTIE) de verzekeraar laten weten. Den Haag (anp) - Eigenaars van dure auto's van 75.000 of meer d(£ geen goedgekeurd alarmsys teem hebben laten inbouwen, hoeven bij Nationale-Nederlan- den met ingang van volgend jaar in geval van diefstal niet meer te rekenen op schadevergoeding. De maatregel geldt niet voor al afgesloten verzekeringen, heeft Voor eigenaars van auto's met een cataloguswaarde van tussen de 40 en 75 mille in NN iets minder streng: zij worden 'drin gend' geadviseerd een startblok keringssysteem in te laten bou wen. Met zo'n apparaat blijft de verzekeraar uitkeren op basis van nieuwwaarde, anders wordt het dagwaarde. NN wil met de anti-diefstal- maatregelen de 'forse stijging van het aantal diefstallen van personenauto's' tegengaan. Da gelijks krijgt de verzekeringsb ranche te maken met 83 meldin gen van gestolen auto's. NN krijgt dagelijks zes meldingen, iets boven het marktaandeel, al dus de verzekeraar. Door Henny Zetteler Tilburg - „Laat ze maar aan elkaar snuffelen, ze kunnen er veel van leren." Secretaris A. Wegdam van de Kamer van Koophandel in Tilburg is er heel tevreden over dat 56 Midden- en West brabantse bedrijven op 8 en 9 december een plekje hebben bemachtigd op eerste grensoverschrijdende Beurs BeNeCon- tact '94. Die Brabantse bedrijven bevinden zich beide dagen in het Antwerpse Bouwcentrum in gezelschap van ruim 140 Belgische bedrij ven. Met dat totaal van bijna 200 is Wegdam voldaan Het gaat volgens hem om bijna allemaal Brabantse bedrijven die voor het eerste echt over de grens kijken. Met de nieuwe voorzitter M. Francen van hoofdor ganisator de Antwerpse Kamer van Koop handel, is Wegdam overtuigd van het belang van 'samenwerking over de grenzen'. Volgens Wegdam blijft ook na het wegvallen van de binnengrenzen de grens nog vaak een psychologische barrière, waar ondernemers met de rug naar toe staan. En zo veel kansen aan zich voorbij zien gaan. Volgens de Antwerpse voorzitter Francken is Europa in een recordtijd uitgegroeid tot de grootste vrijmarkt ter wereld. Op korte ter mijn zijn volgens hem enorm veel grenzen verlegd: „Daar is samenwerking zowel op commercieel als op technisch vlak meer dan ooit het sleutelwoord voor ondernemingen." Hij noemt BeNeContaet '94 derhalve hét forum voor het leggen van contacten binnen de regio's Antwerpen. Turnhout, Breda en Tilburg. Francken: „En dat met een mini mum aan inspanningen." De Europese Commissie tast met een finan ciële injectie van vier ton fors in de buidel om de grensoverschrijdende activiteit tot een succes te maken. Die steun komt uit het Europees Fonds voor de Regionale Ontwik keling. Voorwaarde was wel dat minstens 20 procent van de deelnemers uit Nederland moest komen. Dat percentage is met 33 bedrijven uit West-Brabant en 23 uit Mid den-Brabant ruimschoots gehaald. Door die subsidie kunnen standhouders voor een kleine 1800 gulden via hun stand zake lijke contacten leggen en hun produkten of diensten aan duizenden potentiële klanten aanbieden. De organisatoren verwachten zo'n 15000 bezoekers. De beurs is echter niet bedoeld voor dagjes mensen, die een uitje in gedachten hebben. Het gaat om een ontmoetingsplek voor het zakenleven, georganiseerd door de vier Ka mers van Koophandel van Antwerpen en de Kempen in België en die van Midden-Bra bant (Tilburg) en Westelijk Noord-Brabant (Breda) in ons land. Naast 175 deelnemers die met een stand op de beurs staan vormt een zogenaamd Meet ing Point een cruciale factor in BeNeContaet '94. In dat Meeting Point bieden twintig grote bedrijven, die zelf niet op de Beurs staan, de mogelijkheid 'zaken te doen' met beursdeelnemers. wegvallen van twee belang rijke opdrachtgevers. Het totaal aantal medewerkers krimpt daarmee in tot zo'n 800, aldus bestuurder M. Verhagen van de Vervoersbond FNV. Een paar jaar geleden werkten nog 1200 mensen bij AG. AG staat op het punt te worden overgenomen door Industrie Verwaltungs Gesellschaft (IVG). Deze Duitse onderneming heeft het schrappen van banen als voorwaarde gesteld voor een mogelijke overname. Ook eist IVG dat de loonkosten bij het afhandelingsbedrijf omlaag gaan. Een andere voorwaarde is dat de huidige eigenaar, VCK- Holding, het gebouw van AG in eigen beheer houdt en verhuurt aan AG. De positie van AG staat na de komst van de Amerikaanse af- handelaar Ogden op de luchtha ven Schiphol, anderhalf jaar te rug, onder druk. Ogden hanteert scherpe tarieven, waardoor AG enkele belangrijke klanten heeft verloren. De nu aangekondigde maatregel heeft direct te maken met het verlies van Delta Airli nes en British Midland als klant.

de Stem | 1994 | | pagina 5