Berlusconi verdacht van corruptie „Beleggen in aandelen? Prima, maar dan wel goed gespreid." Begen nocf ig: wir 1 Del de spl van opstal VN blijven bezorgd over situatie Bihac Natuurgeweld zaait dood op Haïti Bewakingsdienst Kennedy wist van moordkomplot Harnas wil betogen in Gaza 1 'Misdaadbestrijding krijgt weinig geld VN' 6136.000 banc midden- en kle DE STEM BUITENLAND Aanvallen van Bosnische Serviërs op moslimenclave nemen in hevigheid toe Oppositie eist aftreden Italiaanse premier maar deze weigert te vertrekken Cel voor Bosnische oorlogsmisdadiger BUITENLAND KORT Aboikonie mag niet terug naar Nederland Communisten Nepal winnen verkiezingen 'Nieuwe oorlog op komst in Ruanda' Doden na vulkaanuitbarsting Java Oosttimorese studenten naar Portugal Strijd ondanks bestand in Angola EU-ministers willen meer veiligheid veren Een thuisbankier kiest dan voor het Postbank Aandelenfonds. DE STEM Oyerheidsholding r Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. Dure auto's be veil WOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 A4 Bihac/Zagreb (dpa/rtr) - De Bosnische en Kroatische Ser viërs zijn verder opgerukt in de zwaar bevochten mosli menclave Bihac in Bosnië. VN-vredestroepen in de Noordbosnische regio spre ken over een 'uiterst kritieke' situatie. „We hebben geen signaal dat de Servische kant bereid is zich in te houden of de strijd wil stop pen," verklaarde woordvoerder Michael Williams van de Vere nigde Naties gisteren in het hoofdkwartier van de VN-vre- desmacht in Zagreb. De Serviërs hebben zelfs hun aanval op de stad Bihac verhevigd, ondanks de Navo-luchtaanval maandag op het vliegveld Udbina van de Serviërs in het aangrenzende Kroatië. De legerleider van de Bosnische Serviërs, Ratko Mladic, heeft een staakt-het-vuren voor Bihac re soluut van de hand gewezen. Politiek leider Radovan Karad zic heeft gedreigd met wraakac ties voor de Navo-luchtaanval waarbij twee doden vielen. Eenheden van de Bosnische Ser viërs overschreden gisteren in het oosten van Bihac de rivier Una. Die gold tot nu toe als natuurlijke frontlinie tussen de strijdende partijen. „Het ziet er naar uit dat deze eenheden zich willen doorslaan naar de troepen van de Kroatische Serviërs die vanuit de Kroatische regio Kraj- ina oprukken," aldus Williams. Mocht de manoeuvre lukken, dan betekent dat de splitsing van Bihac. Duizenden inwoners in het gebied zijn inmiddels op de vlucht voor de naderende troepen. In hun strijd tegen de moslims gebruiken de Servische militai ren ook gevechtshelikopters, be vestigden de VN. Waarnemers van de blauwhelmen namen en kele hefschroefvliegtuigen waar in de buurt van het dorp Gata Ilidza. Daar ondersteunden de toestellen met raketten en boordgeschut de aanval van Ser vische tanks op stellingen van het Bosnische regeringleger. Volgens de VN-woordvoerder is er sprake van een 'duidelijke schending van het militaire vliegverbod' boven Bosnië. Over een eventuele reactie van de Na- vo op de inzet van Servische gevechtstoestellen wilde hij niets los laten. Maar bij aanvallen op VN-mili- tairen of op de stad Bihac, een door de VN beveiligd gebied, wil de Navo niet zonder daden toe kijken, meende Williams. Ook bij een Servische overrompeling van de enclave zullen de VN nieuwe Navo-luchtaanvallen overwegen. Om nieuwe Navo-acties in het Kroatisch luchtruim mogelijk te maken heeft de regering in Za greb gisteren de vliegvergunning aan het bondgenootschap ver lengd. De Navo had toestem ming voor een week, die vrijdag zou zijn afgelopen. De secreta ris-generaal van het bondge nootschap, Willy Claes, had maandag om verlenging ge vraagd. Door de instemming van Kroatië kan de Navo nieuwe aanvallen uitvoeren op stellingen van Ser viërs. Die bezetten ruim een kwart van Kroatië, waaronder de regio Krajina. Vandaaruit vallen zij Bihac aan. Twee vliegtuigen van de Britse marine zijn gisteren boven Ser visch gebied in Bosnië met ra ketten beschoten. Zij liepen geen schade op en konden terugkeren naar hun basis, een vliegdek- schip in de Adriatische Zee. De gevechtsvliegtuigen controleer den het VN-vliegverbod boven Bosnië. Waarnemers spreken over een mogelijke wraakactie van de Serviërs voor de Navo- luchtaanval maandag. Van onze correspondent Aart Heering Napels - De Italiaanse justitie verdenkt premier Silvio Berlusconi ervan medeplichtig te zijn aan corruptie. Hij kreeg gistermiddag een officiële kennisgeving van de Milanese rechtbank om zich in de komende dagen te melden voor een ondervraging. Vanuit Napels, waar hij optrad als voorzitter van de VN-confe- rentie tegen internationale mis daad, is Berlusconi in allerijl naar Rome vertrokken. In een gisteravond door de Italiaanse televisie uitgezonden opname zei hij niet af te willen treden. Hij verklaarde zich tot slachtoffer van 'chantage' door de rechter lijke macht. De verdenkingen jegens Berlus coni vloeien voort uit een onder zoek naar corruptie bij de Itali aanse fiscale recherche, de Guardia di Finanza. In het kader daarvan is Berlusconi's broer Paolo al eerder gearresteerd, evenals Salvatore Sciascia, het hoofd van de fiscale afdeling van Berlusconi's Fininvest-holding. Steekpenningen Functionarissen van de Guardia di Finanza hebben van Fininvest steekpenningen gekregen om bij de controle van de boeken van dochterbedrijven niet al te nauw te kijken. Zowel de betrokken functionarissen van de Guardia als de medewerkers van Finin vest hebben de betalingen toege geven. 'wvfv/ï) Berlusconi zelf heeft elke be trokkenheid steeds hardnekkig ontkend. De rechtbank neemt daar geen genoegen mee. Zij hanteert het argument dat Ber lusconi de man was die 'in de praktijk de beslissingen binnen de Fininvest-groep nam'. De beschuldigingen tegen Ber lusconi komen niet als een ver rassing. Het was van meet af aan onwaarschijnlijk dat de topman van het strikt-persoonlijk ge leidde Fininvest niets geweten zou hebben van de door het concern verstrekte smeergelden. Bovendien kondigde de Milanese hoofdinspecteur van justitie Francesco Saverio Borrelli al een maand geleden in een toen Kopenhagen - Een rechtbank in Kopenhagen heeft gisteren een Bosnische moslim tot acht jaar cel veroordeeld wegens mishan deling van mede-moslims in een Kroatisch gevangenenkamp. Het is de eerste keer dat buiten Klein-Joegoslavië een vonnis wordt uitgesproken wegens oor logsmisdaden in het voormalige Joegoslavië. De 31-jarige Refic Saric werd schuldig bevonden aan veertien aanklachten wegens het gebruik van grof geweld tegen gevange nen. Daardoor kwamen twee mensen om het leven. Tijdens de hoorzittingen vertelden zo'n twintig getuigen, die Saric in een Deens vluchtelingenkamp her kenden, hoe hij de gevangenen kwelde. Saric was eerst zelf gevangene in het Kroatische kamp maar klom, al snel op tot bewaker. Hij ont kende alle aanklachten. zwaar bekritiseerd interview aan, dat het corruptie-onderzoek Schone Handen in de allerhoog ste politieke en zakelijke regio nen was aangeland. Er zat een duidelijke verwijzing in naar de premier. Borrelli reageerde daarmee op een stroom van aanvallen die in de voorgaande maanden zowel door de regering als door de tv-zenders van Berlusconi over de rechters van Milaan was uit gestort. Ook het doel van die campagne is nu zonneklaar ge worden. Aftreden Formeel gezien is Berlusconi niet verplicht om af te treden, omdat hij weliswaar verdacht wordt van corruptie maar nog niet offi cieel in staat van beschuldiging is gesteld, laat staan veroor deeld. In het verleden zijn gent- lemen-politici als de republi keinse leider Giorgio La Malfa na de eerste officiële kennisge ving van een gerechtelijk onder zoek op hun conto onmiddelijk afgetreden. Mensen als de voor malige socialistische leider Bet- tino Craxi bleven tot het bittere einde aan hun zetel vastkleven. De oppositie heeft het aftreden van de premier geëist, zij het pas na de parlementaire goedkeuring van de begroting. Berlusconi's wispelturige bondgenoot Um- berto Bossi, de leider van de Lega Nord verklaarde dat de premier zich op zijn positie moet bezinnen. Maar hij zei tevens dat uit de gerechtelijke aktie op dit moment nog 'geen politieke con sequenties' getrokken hoeven te worden. Dat betekent dat Bossi (nog) geen crisis wenst te riskeren, zodat het lot van Berlusconi's kabinet op dit moment althans nog niet bezegeld is. Ook presi dent Scalfaro verklaarde zondag nog dat het land geen crisis en geen nieuwe verkiezingen kan gebruiken. Desondanks betekent het initia tief van de Milanese rechters een grondige vermindering van Ber lusconi's politieke prestige dat al danig was aangetast door het maatschappelijk protest van de afgelopen weken. Het slechte re sultaat van zijn partij Forza Ita lia bij de gemeentelijke deelver- kiezingen van afgelopen zondag heeft zijn imago nog verder af gebroken. Ook zijn internationale aanzien is nu nog verder gedaald. In Napels, waar duizend afgevaar digden uit 140 landen met elkaar over criminaliteitsbestrijding confereren, is het bericht dat de gastheer zelf van criminele han delingen wordt verdacht, inge slagen als een bom. De index van de beurs van Mil aan daalde gisteren met 2,8 pro cent. De koers van de Italiaanse munt zakte naar een nieuw his torisch dieptepunt van 1036 lire voor 1 Duitse mark. Twee mannen sjouwen in de Haïtiaanse stad Jacmel met een doodskist. Vloedgolven, veroorzaakt door de storm Gordon vernielden de voorbije dagen alles wat er op hun weg kwam: bruggen, straten, de oogst die op het land stond. Het natuurgeweld eiste het leven van zeker zevenhonderd Haïtianen. foto ap Napels (anp) - De financiële middelen van de Verenigde Naties voor activiteiten op justiti eel gebied zijn zeer beperkt. Gezien de kosten van vredesoperaties en de Internationale tri bunalen voor het voormalige Joegoslavië en Ruanda, is bovendien geen verruiming van de financiële armslag te verwachten. De VN mogen zich afvragen, of wel steeds de juiste prioriteiten en verhoudingen worden aangehouden binnen het totale budget. Dat zei procureur-generaal Gonsalves gisteren op de VN-conferentie over georganiseerde, grensover schrijdende misdaad in Napels. Gonsalves staat aan het hoofd van een vijfkoppige ambtelijke delegatie van de ministeries van Justitie en Bin- Dallas (ap) - De presidentiële bewa kingsdienst wist voor het bezoek van president John F. Kennedy aan Dallas dat er mogelijk een moord komplot tegen hem werd beraamd. Dat blijkt uit documenten die de politie van Miami heeft vrijgegeven. JFK werd op 22 november 1963 in Dallas doodge schoten. Politie-informant William Sommersett had op 5 november 1963 een ontmoeting met de rechts-extremist Joseph Milteer. Deze vertelde Sommersett dat Kennedy 'ten dode opgeschreven' was. Milteer was lid van de Raad van Blanke Burgers in Georgia, een organisatie die niets van de vooruitstrevende Kennedy moest hebben. Op Somersetts vraag hoe de aanslag zou worden uitgevoerd, ant woordde Milteer dat er een kantoorge bouw gebruikt zou worden door een schutter met een krachtig geweer. Mil teer verzekerde de verontruste politiein- formant dat er na de aanslag geen algehele paniek zou uitbreken in de VS, omdat er 'enkele uren later al iemand opgepakt zal worden, om het publiek gerust te stellen'. Milteer en Somersett ontmoetten elkaar weer op 23 november, een dag na de moord, toen de politie van Dallas kort na de aanslag Lee Harvey Oswald als verdachte had opgepakt. Milteer zei nu dat er veel geld met het moordkomplot was gemoeid en dat Oswald nooit zou praten. Een dag later werd Oswald bij het verlaten van het politiebureau van Dallas doodgeschoten door de nachtclu beigenaar Jack Ruby. Hoe Milteer aan de informatie kwam, is nooit duidelijk geworden. De bewa kingsdienst van Kennedy was via de federale recherche FBI van de gesprek ken tussen Somersett en Milteer op de, hoogte gebracht. Dit blijkt uit een memo dat politieinspecteur S.J. Hebert op 15 november 1963 in Miami schreef. Drie dagen later bezocht Kennedy Miami, waar zijn rijtocht door de stad werd afgelast. Van Miami vloog Kenne dy door naar Texas voor een bezoek dat hem politieke steun had moeten opleve ren. Om beter contact te hebben met het publiek stond Kennedy er op dat tijdens de rijtoer door Dallas de kogelvrije kap van zijn auto bleef. Dit werd hem fataal. De Warren Commissie, vlak na de moord door de regering ingesteld, con cludeerde in haar eindrapport dat Oswald de enige schutter was en dat hij had gevuurd vanaf de vijfde verdieping van het schoolboekenmagazijn van Texas op Dealy Plaza. Het rapport kreeg veel kritiek, omdat uit onderzoeken bleek dat Kennedy ook van voren was getroffen en niet alleen van achter, waar de schietpositie van Oswald was. Door de schuld op Oswald te laden zou de commissie het Amerikaanse volk ge rust hebben willen stellen dat er geen complot tegen de regering was. Vlak na zijn arrestatie had Oswald op het poli tiebureau echter al gezegd dat hij als 'zondebok' werd gebruikt. Somersett en Milteer, die nu allebei dood zijn, werden door de commissie nooit als getuige gehoord Gaza (rtr) - De radicale isla mitische beweging Harnas wil vrijdag een grote demonstra tie houden in Gaza, een week na de bloedige botsingen tus sen haar aanhangers en de Palestijnse politie. De nieuwe betoging wordt ge houden ter nagedachtenis van Imad Akel. Hij was een militaire leider van Harnas. Speciale een heden van het Israëlische leger doodden hem een jaar geleden. Functionarissen van de funda mentalistische beweging zeiden voor het protest toestemming van het Palestijnse Gezag van Yasser Arafat te hebben. Harnas heeft in pamfletten en via leuzen op muren de bevolking van Gaza tot deelneming aan de betoging opgeroepen. PLO-leider Yasser Arafat en Ha mas bereikten maandag over eenstemming over vermindering van de spanningen in de Ga- zastrook. Vrijdag kwamen bij botsingen tussen Hamas-aan- hangers en de Palestijnse politie dertien mensen om het leven. Arafat heeft gisteren in een po ging e.en vuist te maken tegen zijn tegenstanders zijn gewapen de aanhangers van de Fatah-be- weging gemobiliseerd. Als om duidelijk te maken dat zij niet onder de indruk zijn, hebben moslim-activisten gisteren voor het eerst geschoten op een Pales tijnse politieman. Hij werd in zijn auto onderweg naar zijn werk in Gaza-Stad onder vuur genomen en liep verwondingen in zijn benen op. Hoewel de verantwoordelijkheid voor de aanslag niet is opgeëist, gaat de verdenking uit naar fun damentalistische moslim-acti visten. Zij hebben gedreigd met aanslagen op de Palestijnse poli tie als geen stappen worden on dernomen tegen de politiemen sen die vorige week vrijdag het vuur openden op moskeegangers en daarbij en tijdens de daarop volgende rellen 14 Palestijnen doodschoten en rond de 150 ver wondden. In een poging de spanningen te verminderen heeft de Palestijnse politie 23 aanhangers van de fundamentalistische beweging Islamitische Jihad vrijgelaten. Den Haag - De voormalige handlanger van de Surinaamse legerleider Bouterse, de oud-militair H. Aboikonie, mag niet terugkeren naar Nederland. De Haagse rechtbank heeft hem niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering. De Surinamer had een kort geding tegen de Nederlandse staat aangespannen. Hij heeft volgens de rechtbankpresident niet genoeg nieuwe feiten naar voren gebracht om asiel te krijgen. Aboikonie was lijfwacht van de Surinaamse kolonel Boereveen. Hij liep over naar het junglecommando van Ronnie Brunswijk en vluchtte in 1987 naar Nederland. Hij is hier door de BVD en de CRI uitgehoord over de Surinaamse drughandel. Daarna is Nederland een justitieel onderzoek begonnen tegen Boereveen en Bouterse. Aboikonie is nu bang vermoord te worden door dit tweetal. Zijn verzoek om asiel werd hier echter afgewezen, mede omdat is hij zelf ooit is veroordeeld wegens drughandel. Hij zit nu ondergedoken in Suriname. Kathmandu - De communistische partij van Nepal (UML) heeft de verkiezingen van vorige week gewonnen en een meerderheid behaald in het parlement, Dat heeft de kiescommissie gisteren officieel meegedeeld. De UML kreeg 87 van de 205 zetels. De regerende Congrespartij kreeg er 80. De communisten hadden de Congrespartij ervan beschuldigd te knoeien met de verkiezings uitslagen en hadden voor dinsdag opgeroepen tot een demon stratie. Het was de tweede maal dat de 12,3 miljoen Nepalezen hun stem konden uitbrengen. Koning Birendra verloor in 1990 zijn absolute macht over het Himalaya-land. Er werd een meer-par- tijenstelsel ingevoerd. Genève - Er komt een nieuwe oorlog in Ruanda als de internationale gemeenschap niet snel handelt. Dit stelt de speciale VN-rapporteur voor Ruanda inzake mensenrechten, Rene Degni-Segui. Hij schetst in zijn jongste verslag een duister beeld van een onzekere situatie in Ruanda en van terreur van Hutu-bendes in vluchtelingenkampen, vooral in Zaïre. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Boutros Ghali, raadde de Veiligheidsraad maandag aan 5.000 blauwhelmen te zenden om orde te scheppen in de vluchtelingenkampen in de buurlanden van Ruanda. De gewapende bendes van de vroegere Hutu-regering hebben daar grotendeels de macht overgenomen en verhinderen de meer dan 1,2 miljoen vluchtelingen terug te keren. Jakarta - Bij een uitbarsting van de vulkaan de Merapi in Midden-Java zijn gisteren ten minste tien doden gevallen en 255 gewonden. De Merapi, die vooral brandend gas uitstoot, ligt in dichtbevolkt gebied 30 kilometer ten noorden van Jogjakarta. Bij de vorige grote uitbarsting van de Merapi, in november 1976, vielen 28 doden en raakten bijna 1200 mensen dakloos. Jakarta - De 29 Oosttimorese studenten die de Amerikaanse ambassade in Jakarta al tien dagen bezet houden, vertrekken naar Portugal. Zij maken gebruik van het asielaanbod van de regering van Lissabon. Dat heeft hun woordvoerder, Domingos Sarmento Alvez, dinsdag gezegd. Hij wist nog niet wanneer zij het ambassadeterrein zouden verlaten. De studenten eisen vrijlating van verzetsstrijder Xanana Gus- mao. Indonesië lijfde Oost-Timor in 1976 in. Het was daarvoor een Portugese kolonie. De studenten menen op grond van de 'voortdurende bedreigingen door officieren van de Indonesische inlichtingendienst', Indonesië te moeten verlaten, aldus Alvez. Luanda - Ondanks de formele afkondiging van een staakt-het- vuren hebben de strijdende partijen in Angola ook gisteren niet de wapens neergelegd. Zondag ondertekenden het regeringsleger en de rebellenbeweging Unita een vredesverdrag. Daaruit had een bestand moeten voortvloeien dat gisteren in zou gaan. Er werden echter gevechten gemeld bij Uige 250 kilometer ten noordoosten van Luanda, en een strategisch vliegveld bij het nabijgelegen Negaje. Beide partijen zeggen Uige in handen te hebben en kennelijk is de stad verdeeld. Het vredesverdrag voorziet in een ontkoppeling van beide legers en machtsdeling voor Angola, dat sinds 1975 door burgeroorlog wordt geteisterd. Brussel - De ministers van Verkeer van de Europese Unie hebben gisteren de veerbootmaatschappijen opgeroepen een 'zwarte doos' en passagierslijsten verplicht te stellen. Zij deden dit naar aanleiding van de ramp met de veerboot Estonia, waarbij op 28 september in de Oostzee ruim 900 mensen de dood vonden. De EU zal onderzoek doen naar het ontwerp, de stabiliteit en de capaciteit van zogeheten 'roll-on, roll-off veerboten zoals de Estonia, waarbij voertuigen aan de uiteinden worden geladen en gelost. Speciale aandacht zal worden besteed aan reddingsfaciliteiten en evacuatiemogelijkheden. Een 'zwarte doos', die ook wordt gebruikt in het vliegverkeer, zou informatie kunnen geven over de oorzaak van een ongeluk. Bergers brachten vorige week vrijdag de boegdeur van de Estonia van de zeebodem omhoog. Gehoopt wordt dat de deur, die bij hoge zee werd losgescheurd, aanwijzingen zal geven over de oorzaak van de ramp. (ADVERTENTIE) nenlandse Zaken. Minister Sorgdrager van Justitie moet in verband met de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer verstek laten gaan. De bestrijding van bovennationale georganiseerde criminaliteit is volgens Gonsalves terecht tot één van de topprioriteiten van het VN-programma bestempeld. Maar dan moeten daar volgens hem ook de nodige middelen bij beschikbaar komen. Volgens Gonsalves zou de VN een belangrijke rol kunnen spelen bij het verzamelen en analyseren van gegevens, ervaringen en wetgeving ten aanzien van de opsporing van georganiseerde misdaadben des die internationaal opereren. Daarnaast zou de VN technische samenwerkings projecten kunnen opzetten en kunnen rapporteren over succesvol gebleken opsporingsmethoden tegen de internationale misdaad. Voor mensen die in aandelen willen beleg- gen en bereid zijn wat meer risico te lopen om zo op de lange termijn een hoger rendement te behalen, is er het Postbank Aandelenfonds. Dit fonds belegt internationaal in aandelen van solide bedrijven. Door het spreiden van beleggingen POSTBANK over landen, sectoren en bedrijven wordt het koersrisico zoveel mogelijk beperkt. Het rendement bestaat uit belastingvrije koerswinst en dividend. Geïnteresseerd? Bel dan gratis 06-0400 voor de folder 'Beleggen volgens het boekje', of haal deze snel op het postkantoor. Van onze redactie economie Emmen/Breda - Akzo Nobel zet een punt achter de pro- duktie van polyestertextiel- vezels in Emmen. Daardoor verdwijnen in de spinnerijen negentig banen. Het chemie concern zal proberen zoveel mogelijk mensen te herplaat sen, maar voorziet dat de mo gelijkheden daarvoor beperkt zijn en sluit daarom gedwon gen ontslagen niet uit. In de polyestervezels in Emmen werken momenteel 145 mensen. Van hen kunnen er 55 aan de slag in de fabricage van polyes- te ge ke tic N< D< w< m af m< gr te Vc Van onze redactie economie Antwerpen - De relatie tussen Begemann komt steeds verder o overheidsholdings hebben het Bege geding voor de rechtbank gesleept i verkoop van Begemann-dochter (VCST). Dit heeft G. Van Acker, direc teur-generaal van de Gewestelij ke Investeringsmaatschappij van Vlaanderen (Gimv), gisteren be vestigd. Binnen enkele weken volgt een uitspraak. De vier, Gimv, Nim, Sidinvest en Alin- vest zijn bang dat hun belangen worden geschaad bij een ver koop van VCST. De Union Bank of Switserland (UBS) is inmid dels op zoek naar kopers. Volgens Begemann-adviseur Joep van den Nieuwenhuyzen is het kort geding 'een flauwe, po litieke poging van de Vlaamse overheid om Begemann verder te beschadigen. Dit zal juridische consequenties voor meneer Van Acker hebben.' Volgens hem worden de rechten van de vier holdings wel gerespecteerd. Die holdings hebben nu een be lang van 15 procent in Bege mann. Dat belang kregen zij in 1992 in handen, nadat zij hun 45 procent in VCST hadden overge dragen aan het concern van Joep van den Nieuwenhuyzen. Optie Volgens een overeenkomst heb ben de vier een terugkoop-optie op het belang van 45 procent. In het plaatsingsprospectus van de Zwiterse bank UBS wordt die optie volgens Van Acker nergens vermeld. „We kregen het plaat singsprospectus toegespeeld. Daarin wordt de terugkoop-op tie niet vermeld. Met het kort geding willen wij ervoor zorgen dat de overeenkomst wordt na geleefd," zegt de directeur-gene raal. Naast de terugkoop-optie be staat er nog een andere optie. Met Joep van den Nieuwen huyzen is afgesproken dat hij hun Begemann-pakket van 15 procent terug moet nemen als de Be' 19 bl< de Vo hu wc tec he lat scf rio ko we be los Ni jar Be ik tie wc Be au VC gei Mé cei de sta Ma Be on we de cei pr< Ni tie^ kei Da ma set gei vai re£ wo nei na, Den Haag - Het midden- en kleinb opleving in de economie in de komt een flinke groei van de werkgelegen In totaal komen er in die periode ruim 136.000 nieuwe banen bij in de middelgrote en kleine on dernemingen. Die verwachting hebben 500 directeuren/eige naars uitgesproken in een telefo nische enquête van het NIPO. De ondervraagden veronderstel len dat de banengroei zich voor al zal voordoen in bedrijven met tussen de tien en honderd werk nemers (129.000 arbeidsplaat sen). Van die groep zijn het weer de kleinere die het meeste per spectief zien. Veelal betreft het zogenoemde 'doorstarters', rela tief jonge bedrijven die de eerste groeifase achter de rug hebben en op zoek zijn naar uitbrei dingsmogelijkheden. De beste vooruitzichten hebben bec ver koi ext der aar boi slo] der sen De aar dri' in 1 var Sta gur eco ove jon een De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Den Haag (anp) - Eigenaars van I dure auto's van 75.000 of meer djf geen goedgekeurd alarmsys teem hebben laten inbouwen, hoeven bij Nationale-Nedeflan- den met ingang van volgend jaar I in geval van diefstal niet meer te I rekenen op schadevergoeding. De maatregel geldt niet voor al I afgesloten verzekeringen, heeft de Vo< een de mii gen ker wei ver var

de Stem | 1994 | | pagina 4