Te koop: Fraai uitzicht zolang het duurt Diens Borssele blijft teken van tegenspraak Automah -DE STEM- DE STEM Na 'Borssele' DE STEM BINNENLAND BUITENLAND UIT HET HART VAN AFRIKA De handen van Mina. Vrouwelijke predikanten zorgen DE STEM Plan van PvdA Universiteit slordig met dierkadavers Sudan is een land van handen schudden. Van 's morgens tot 'avonds doe je bijna niets anders. Het is totaal ingebouwd in de cul tuur van de mensen. Je staat 'morgens op... en het eerste wat je doet is: 'Sabaah al Xeer' (Goede morgen) zeg gen, en je rechterhand naar vriend en vijand uitsteken. Let wel: rechterhand! De lin kerhand, in kombinatie met water, functioneert in de Isla mitische cultuur als bij ons wc-papier. Dat laatste is hier dan ook onbekend. Je ziet toiletpapier af en toe in de winkel liggen met de vermel ding 'Uitsluitend voor gebruik in hotels'. Het doet er niet toe wat je aan het doen bent, hoe vol je handen ook zijn, zo gauw je iemand tegenkomt zet je de spullen neer en maak je de rechterhand vrij. Niet altijd even efficiënt in onze manier van denken, want je verliest een hoop tijd en tijd is geld. De afgelopen week stak ik mijn hand uit naar Mina. Nor maal schud je in een Islamiti sche omgeving de hand niet met een vrouw, maar er zijn uitzonderingen en zeker voor een blanke. Ik zeg: „Hé, Mina, hoe is het met jou?" Wie beschrijft mijn verbazing toen ik haar beide handen zag: dik opgezwollen en vol wonden met dikke en dunne korsten erop. Gewoon 'on- schudbaar'. „Maar, Mina, wat is er met jou?" „Och aboena (vader,red). De veiligheids-politie kwam bij me thuis en ze gooiden alles ondersteboven, op zoek naar jenever. Ze konden echter niets vinden, want ik was hen een stapje voor." „Wat ze wel vonden waren enkele kleine plastic jerry cans. Leeg. Ze deden de dop eraf en roken eraan. Ze roken de geur van jenever, maar zagen niets dan lege contai ners. Dit maakte hen zo woest, dat ze met stokken overal in en om het huis in de grond staken, op zoek naar verborgen jenever." „Ik was in mijn nopjes en dat zagen ze. Ze werden zo dol driest, dat ze me bevel gaven om mijn beide handen plat op tafel te leggen." „We weten dat je jenever in huis hebt. We hebben 't gero ken, en nu zul je het voelen, in naam van Allah en zijn Profeet..." „Ze haalden hun zweep te voorschijn, u kent die wel, met die lange dunne leren staart! Ik beefde van angst en smeekte hen om me niets te doen maar ze kenden geen pardon. Twee hielden mijn armen vast, hielden mijn han den op de tafel en een derde sloeg me met de zweep, eerst 10 keer op de rug van mijn beide handen en vingers en toen 10 keer op de andere kant, de handpalmen... Oei, oe, Aboena, wat deed dat zeer! Ik weet niet hoe ik ze moet houden, zo of zo!" Door Veldman „Ze zeiden: Wij zullen jou eens een lesje lezen, hoe je je handen en je vingers niet moet gebruiken. Allah heeft ze jou niet gegeven om jene ver mee te maken, dat duivel se Westerse goedje. Ze zijn bedoeld om mee te bidden, om de 99 namen van Allah mee aan te roepen met de 'sibha'". Mina was kalm en gelaten in haar relaas. De sibha is 'n soort rozenkrans. Ik moest denken aan de rozenkrans zo als ik die ken, met zijn blijde, droevige en glorievolle gehei men. Ik moest ook denken aan dat gebedje van vroeger: ,,'s Avonds als ik slapen ga.... volgen mij twee engeltjes..." Voor Mina geen engeltjes, maar bruten die aan haar hoofdeind stonden en haar vasthielden. „Aboena ze lieten me ook betalen. Ik kon kiezen: 10.000 Sudanese ponden of drie maanden gevangenis. Geluk kig heb ik hele goede buren. Er werd meteen een collecte georganiseerd, voor mij. Goed he? Binnen twee uur had ik het geld bij elkaar." „Ik kon het zelf niet met ei gen handen in ontvangst ne men. Met het geld in een envelop tussen mijn elleboog en mijn ribben geklemd ben ik naar het bureau gegaan om te betalen. Ze zeiden niet eens dank je wel." „Aboena, wat kan ik anders doen dan jenever maken? Ik moet toch ergens van leven? Bovendien zijn het diezelfde lui die de jenever heimelijk van me kopen en die me op die manier van een broodwin ning voorzien!" Ik stond met tranen in mijn ogen en woede in mijn hart, woede van pure machteloos heid dat zoiets een medemens aangedaan kan worden in naam van religie! En als priester heb ik de moed niet om Mina te vragen haar handen voor dit soort mensen te vouwen, hoewel ik dit professioneel eigenlijk wel zou verondersteld worden te doen. Trouwens, Mina zou het niet eens kunnen met haar kapotgeslagen handen. En ik met mijn gezonde handen? Nee, ik kan het niet opbren gen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Het woonwagenkamp aan de Tolsedijk in Nieuw-Vossemeer. FOTO DE STEM/DICKDEBO:I Lunteren (anp) - Gereformeerde vrouwelijke predikanten geven in hun werk een hogere prioriteit aan zorg voor gemeenteleden dan hun mannelijke collega's. Bij de mannelijke predikanten staan beleid en (financieel) bestuur voorop. Dat blijkt uit het boek 'Een ander ambt, 25 jaar vrouwen in het ambt in de Gereformeerde Kerken'. Wanneer vrouwen doordringen tot activiteiten die voorheen uitslui tend mannenterrein waren, worden de bijbehorende taken herver deeld in 'mannelijke' en 'vrouwelijke' taken, blijkt uit wetenschap pelijk onderzoek. Dat gebeurt ook in de kerk. Sinds 1969 - toen in de Gereformeerde Kerken de eerste vrouwelijke predikant intrede deed - wordt huisbezoek geassocieerd met 'vrouwelijk' en bestuur met 'mannelijk'. Uit interviews met 18 vrouwelijke ambtsdragers blijkt dat het openstellen van ambten voor vrouwen niet automatisch met vernieuwing van de kerk gepaard ging. Een makelaar die een huis met vrij uitzicht aanbiedt, gaat vrijuit als later dat uitzicht achter een woonwagenkamp verdwijnt. Met die uitspraak zette de Ho ge Raad begin november een punt achter de bijna zes jaar durende strijd van Leo Ver waal en Jan de Wit. Verwaal kocht in '87 via een Roosendaalse makelaar van De Wit een huis met vrij uitzicht in het Westbrabantse Nieuw- Vossemeer. Drie jaar later keek hij tegen een woonwagenkamp aan. Van onze verslaggever Romain van Damme Nieuw-Vossemeer/Spijkenisse - Leo Verwaal zegt droevig: „Ik ben niet alleen dat vrij uitzicht kwijt ge raakt, maar ook mijn rechtsgevoel." Jan de Wit uit Nieuw-Vossemeer kent dat gevoel ook. Hij verkocht het huis aan de Tolsedijk in Nieuw-Vossemeer. „Toen wist ik absoluut niet dat er een woonwagenkamp kwam. Tegen mij is er in het gemeentehuis van Nieuw-Vosse meer destijds gezegd, welnee, dat kamp komt daar zeker niet." Dat geloofden de Bredase rechtbank en het Gerechtshof in Den Bosch niet. De rechters kozen de zijde van Leo Ver waal. Koper De Wit en de makelaar waren het haasje. De koopovereen komst werd ontbonden. Daar is de Hoge Raad het nu mee eens, zij het dat de makelaar vrijuit gaat en De Wit moet betalen. Op zijn beurt probeerde De Wit make laar Ans Koetsenruyter aansprakelijk te stellen en daagde haar dan ook voor de rechter in Breda, „Die zaak heb ik dus verloren, 1 november was de uitspraak. Ik stelde de tnakelaar aansprakelijk want zij zou alles regelen. Maar ik heb van de Bredase rechtbank geen gelijk gekregen. Verder procederen heeft geen zin meer. Die makelaar is inmiddels gestopt. Ik wacht nu maar af hoe het verder geregeld wordt. In ieder geval ben ik zo goed als geruïneerd." Verwaal woont sinds kort in Spijkenis- se. Het huis aan de Tolsedijk heeft hij verkocht. „Met verlies. Dat zou nog wel te doen zijn. Maar ik heb jaren geproce deerd. Een advocaat kost veel geld. De schade loopt in de tonnen. Nu de Hoge Raad mijn cassatieverzoek heeft afge wezen, heb ik dus na al die jaren niets. Alleen een gat van enkele tonnen dat ik maar moet zien te dichten." In juni 1987 had Leo Verwaal nog uitzicht op een zonniger toekomst. Hij kocht het huis aan de Tolsedijk. Een advertentie van de Roosendaalse make laar had hem daar naar toe gelokt. Een zeer gunstig gelegen halfvrijstaan- de woning met zeer fraai uitzicht over de polders en een heerlijk rustig, grote tuin met zonnig vrij terras. Verwaal hapte toe en kocht het huis. In september '87 verhuisde hij naar de landelijke rust rond Nieuw-Vossemeer. Niets aan de hand, tot drie jaar later de gemeente begon met de aanleg van een woonwagenkampje. Weg fraai uitzicht over de polders. Op hoge poten spoedde Verwaal zich naar het gemeentehuis. Daar was hij volgens eigen zeggen in 1987 op het verkeerde been gezet. „Het klopt dat ik bij de koop van het huis gezegd heb, ik ga bij de gemeente informeren wat de bedoeling is met de grond in de omge ving van het huis. Ik had wel 25 vragen bij me. Ik ben er uiteindelijk weggegaan met een tekening zonder woonwagen kamp. Verwaal vindt echter dat de makelaar niet vrijuit gaat. Zij verschuilt zich achter het aanbod van Verwaal om zelf te informeren bij de gemeente. Een goede schuilplaats meent de Hoge Raad die er nog aan toevoegt dat van een makelaar niet geëist kan worden dat hij zelfstandig onderzoek doet naar de be stemmingen ter plaatse. En ook: de tekst van een advertentie is geen garantie voor de toekomst. Ver waal: „Dat is toch gek? Stel dat jij een auto koopt bij een garage die adverteer de met de tekst dat die auto 180 kilome ter rijdt. Jij koopt die auto en de auto rijdt amper 20 kilometer. Dan kun je wel zeggen, had je maar een proefrit moeten maken, maar kloppen doet het toch niet. Die advertentie is dan mislei dend." Jan de Wit heeft inmiddels de handdoek in de ring gegooid. „Het is allemaal zo ingewikkeld. Ik ben altijd stikeerlijk geweest. Dat heeft me behoorlijk veel geld gekost. Natuurlijk wist ik in die tijd dat er in het dorp geruchten waren dat er een woonwagenkamp kwam. Maar waar, dat wist niemand." „Mijn buurman Suijkerbuijk op de Tol sedijk is met een aantal mensen nog aan het procederen gegaan, tegen de komst van dat woonwagenkamp. Ik wilde aan de Tolsedijk aanvankelijk verbouwen. Daarom ben ik naar het gemeentehuis gegaan en heb ik gevraagd, waar komt dat kamp? Niet bij de Tolsedijk is er toen gezegd." Om de verwarring nog wat groter te maken, zwaait de gemeente Nieuw-Vos semeer met een bestemmingsplan dat in 1984 definitief werd. „In '81 is het concept voor dat bestemmingsplan ge maakt," zegt de Nieuwvossemeerse ambtenaar A. Niemantsverdriet. „Er zijn bezwaren gemaakt, die bezwaren zijn bekeken en uiteindelijk is het be stemmingsplan in '84 vast gesteld. In september van dat jaar stond het in de Staatscourant." Niemantsverdriet zegt niet te begrijpen dat de koper niet meteen naar dat bestemmingsplan gevraagd heeft. „Een openbaar document. Voor iedereen. Een koper doet er toch altijd goed aan even bij de gemeente te informeren wat er voor bestemmingen zijn. Zelf heb ik ook een huis gekocht en geloof maar dat ik het toen goed uitgezocht heb." „Dat heb ik toch ook gedaan," reageert Verwaal verbolgen. En zuchtend: „Nog maals ik ben op het verkeerde been gezet met een tekening waarop geen woonwagenkamp getekend was. Wat moet je dan? Je mag er toch vanuit gaan dat ze op een gemeentehuis de juiste verhalen vertellen." „Dat is altijd de bedoeling," verzekert Niemantsverdriet. „Maar er kunnen ook fouten gemaakt worden. Zelf weet ik van deze zaak niets. De mensen die hier zaten, werken inmiddels elders. Daar om kunnen we hier verder weinig over deze zaak zeggen." Verwaal is na al die jaren vol rechtsza ken en procedures het vechten beu. „De Vereniging Eigen Huis? Nee, die heb ik niet in geschakeld. Wat kunnen die daar nou verder aan doen? Die vereni ging kan de rechtspraak toch ook niet veranderen. De Hoge Raad heeft uit spraak gedaan, daarmee is het voor mij klaar. Het enige wat ik nog kan zeggen is dat die makelaar volgens mij slecht werk heeft afgeleverd." De makelaar is niet meer voor commentaar te 1 Ze zou elders in het land een ani beroep uitoefenen. „Een heel vervelende zaak voor betrokkenen," zegt Thijs Stoffer t mens de Nederlandse Vereniging n Makelaars (NVM). „Maar wij zijn: grote lijnen blij met het arrest van Hoge Raad. Deze uitspraak schept ei delijk duidelijkheid. Wie er vera woordelijk is bij een dergelijke trana tie." Stoffer haalt er vervolgens het Nieu Burgerlijk Wetboek bij. „In dat wt boek wordt er meer verantwoordelijl heid gelegd bij de koper en verkopt De koper wordt beter beschermd I verkoper moet duidelijk maken wat met en rond het pand gebeurt. In i geval baseert de makelaar zich op sij nalen van de verkoper. De Hoge B ■zegt nu dat er voor de makelaar g duidelijk signaal was dat er juist da| een woonwagenkamp zou komen." Volgens de NVM-woordvoerder Ik bovendien in een advertentie niet a verteld te worden. „Nee, je zet er in tl aantrekkelijk is. De bewuste advertej tie was niet onjuist. Er was een 1 uitzicht. Dat er later iets geboi wordt, kon die makelaar niet weltl Het zou wat anders zijn als de kop| een makelaar in de hand genomen lï Dan had de makelaar wel op ondeffl| moeten gaan." De Vereniging Eigen Huis die de belaJ gen van huiseigenaren behartigt wil KJ niet al te veel kwijt over het von „Omdat iedere zaak anders is," rij Edith Boeschoten van de verenig'! „We willen eerst het arrest bestuderen en pas dan commentaar (fl ven. Al moet ik eerlijkheidshalve «f zeggen dat het toch aannemelijk zijn dat er iets bekend was. De bui* heeft immers nog geprocedeerd tegen i] komst van dat woonwagenkamp." Door Max de Bok en Hans van den Broek Het lijkt hogere politieke krijgskunde, maar als de fractie van D66 in de kwes tie Borssele alsnog haar zin krijgt, mag zij het toeval uiterst dankbaar zijn. En dat de inzet van de Democraten in het debat in vele bedrij ven over de modernisering van de kerncentrale alsnog toch succes leidt, is mede vanwege de onverwachte steun van de RPF, bepaald niet denkbeeldig. Tenzij Een eindje terug in de herinne ring. Het kabinet, in deze zaak in de persoon van minister Wijers (D66, Economische Za ken), voelt zich gebonden aan de door het vorige kabinet ver leende vergunning tot 'modifi catie' van de kerncentrale. Het geld daarvoor uitgetrokken (470 miljoen) is volgens de SEP al leen rendabel als de kerncentra le dan ook drie jaar langer - tot 2007 - kan blijven draaien. Daar wil D66 niet aan. Dan maar een beetje minder kostba re modernisering, geen verlen ging van de economische le vensduur en dus sluiten in 2004. Zou de minister over die moge lijkheid niets eens willen praten met de SEP? Dat wilde de minister wel, maar bij de rest van de Kamer be speurde D66 naast enig begrip toch te weinig enthousiasme voor dat idee. Daarom besloot D66 tot het indienen van een motie, waarin de minister werd uitgenodigd dat gesprek te gaan voeren. Zou die motie gesteund worden door een kamermeer derheid dan, zo redeneerden de Democraten, zouden de minis ter en de SEP dat gesprek min der vrijblijvend moeten aan gaan. Maar niemand, behalve de 24 D66'ers, in de Kamer gaf steun aan de overbodig geachte motie. Volgende motie. Van Groen- Links. 'Verzoekt de regering af te zien van haar voornemen om in te stemmen met de bedrijf- stijdverlenging voor de kern centrale Borssele'. Is dat niet precies wat D66 wil? Zeker wel, beaamt woordvoerster Jorrits- ma-Van Oosten. Maar is dat ook wat GroenLinks met de motie bedoelt? Zeker niet, betoogt woordvoerster Vos. Als de motie wordt aangenomen, betekent dat in de visie van GroenLinks vervroegde sluiting van de cen trale. Maar de stemmen staakten gis teren. En dus moet er vandaag opnieuw gestemd worden. Sta ken de stemmen dan weer, dan is de motie verworpen. In dat geval kan het kabinet zonder meer zijn zin doorzetten: Bors sele laten moderniseren en tot 2007 open houden. Maar tot nu toe lijkt in dit debat niets zeker tot het tegen deel is bewezen. Zou er gisteren slechts één PvdA'er meer aan de stemming hebben kunnen deel nemen, dan was het pleit al beslecht. Al één inderhaast van uit New York teruggeroepen PvdA'er kan er vandaag voor zorgen dat het zover komt. Sterker nog, laat de gezondheid van het eenzame Unie 55+-ka- merlid Leerkes het toe dat hij vandaag meestemt, dan zou het terugroepen van een PvdA'er wel eens overbodig geweest kunnen zijn. Als tenminste Leerkes tot de voorstanders van sluiting van de centrale be hoort, maar dat weet dit kamer lid nog niet zeker. Hij staat vandaag trouwens alleen van zijn ziekbed op als hij zeker weet dat zijn stem de doorslag geeft. Hoe het gaat lopen, is ook om een andere reden onzeker. Een sleutelrol lijkt weggelegd voor de driemansfractie van de RPF. Die stemde gisteren tegen de verwachtingen in voor de GroenLinks-motie. Maar of ze dat vandaag weer zal doen, is zeer de vraag. Fractievoorzitter Van Dijke gaf na de stemming van gisteren aan, dat herhaling van de stem van zijn groep vóór de motie zal afhangen van de houding die een kamermeerder heid zal innemen tegenover een nieuwe motie die hij vandaag wil indienen. Door die nieuwe motie wil Van Dijke de Kamer laten uitspre ken dat uiterlijk vóór 1997 voor eens en voor altijd duidelijk moet worden hoe Nederland omgaat met kernenergie. Giste ren lukte hem dat nog niet om dat de WD, in tegenstelling tot het CDA, zijn motie overbodig vond vanwege de toezegging van minister Wijers dat hij in de loop van volgend jaar een nota zal publiceren over het energie beleid voor de toekomst. Inclu sief de rol van kernenergie. Maar Van Dijke geeft de hoop niet op dat hij vandaag met een nieuwe tekst ook de WD en wellicht andere fracties over de streep kan trekken. De kerncentrale in Borssele. In dat geval trekt Van Dijke zijn steun voor de motie van GroenLinks vandaag weer in en dan wordt de motie verworpen. Dan kan Wijers gewoon zijn gang gaan en zit de fractie van D66 met de kater. Maar er is nog hoop voor de Democraten. Als de strategie van Van Dijke strandt en de motie van Groen Links het alsnog haalt, is Wijers weer aan zet. D66 hoopt dat de minister en het kabinet dan de D66-uitleg van de motie van GroenLinks volgen: goedkoper moderniseren en openhouden tot 2004. Onwaarschijnlijk lijkt dat D66 'WOLTEBaEt'l niet, want ze weten dat premier Kok maar heel weit»!| voelt voor vervroegde sluitMl van de Zeeuwse centrale. M'aJ naast hoop koestert D66 oo'j vrees. De vrees dat het 1 uiteindelijk de motie eenvof'l digweg naast zich neer zal W'l gen. Met als motief dat de K«'| mer zo tot op het bot verdeeld I dat ze zelfs de bedoeling van ®l motie verschillend uitlegt. Da'l geeft het kabinet ongestraft d'l kans om gewoon te doen Wa'l het altijd heeft gewild: Borssd'l tot 2007 openhouden. Onge*I straft, want een eventuele mot"! van afkeuring is in de Ka®e!| toch kansloos, weet iedereen. Door Paul de Schipper Breda - De Vereniging Autonl branche Nederland (VAN) pr<i bij het Britse bedrijf Mars 1 Systems de schade te verhal is ontstaan door het gebruii valse munten in gokautomat< Mars Money Systems, een doch het Amerikaanse Mars-concern, ducent van muntproeven. Dat apparaatjes die in automaten d controleren direct nadat deze Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA krijgt vrij de Tweede Kamer aan haar zij dienstplichtigen nog sneller af 11 laatste dienstplichtige in april roepen. Het kabinet stelt voor om de laatste dienstplichtige in april 1996 op te roepen. Ten opzichte van de oorspronkelijke plannen van het ministerie van Defensie betekent dat al een vervroeging van de afschaffing van de op- Utrecht (anp) - De faculteit Diergeneeskunde van de Univer siteit van Utrecht heeft jaren onzorgvuldig omgesprongen met kadavers van dieren. In plaats van de dode dieren na onderzoek te vernietigen, zijn kadavers van beschermde dieren aan een 57-jarige patholoog overhan digd. Die liet ze vervolgens op zetten. Justitie vermoedt dat veel exem plaren vervolgens via prepara teurs in de illegale handel te recht zijn gekomen. Het open baar ministerie in Utrecht heeft een vooronderzoek ingesteld naar het handelen van de patho loog en kijkt of de universiteit zich schuldig heeft gemaakt aan overtreding van de Destructie- wet. De meeste kadavers waren af komstig van door de Algemene Inspectie Dienst (AID) in beslag genomen illegale partijen. De universiteit krijgt de dieren ge woonlijk toegestuurd om de doodsoorzaak te onderzoeken en die te rapporteren aan de AID. Daarna moet de universiteit de restanten vernietigen. Medewerkers van de afdeling Diergeneeskunde gaven de lijken van bijzondere of exotische die ren tot 1992 mee aan de patho loog van de faculteit. De man was een verwoed verzamelaar. Om de kosten te verminderen schonk hij een deel aan prepara teurs, die de opgezette dieren in de illegale handel brachten. DAT 'BORSSELE' in de politiek r als alle Tweede-Kamerleden vanj uitgesloten dat de GroenLinks-m heid krijgt. Oorzaak daarvan is de En dan nog: zelfs als de motie ee voor de tegenstanders van kerne je, want de kerncentrale gaat toe levensduur van de kerncentrali vandaag daarom van weinig prak Wat overblijft is de vaststelling de D66 meer problemen heeft verot speelster en D66-woordvoerder Zeeuwse Provinciale Staten steec van sluiting van de centrale. N. gezelschapsspel der hogere polit monsterverbond tussen D66 en ring. Voor de Samenwerkende investering van een kleine half i. Borssele aan de veiligheidseisen lonend als de centrale drie jaar la De vraag dringt zich op wat D! voorkomen van een frontale aar Wijers, die zich schaarde aan de modernisering. De centrale 'een benodigde investering omlaag ka Sterk zijn de argumenten om E minst. Voor de stroomvoorziening korte termijn, volstrekt overbodï een veel groter vermogen dan va in Moerdijk en Terneuzen uit de i tempo dat een overcapaciteit aan Behoud van kennis over kerne behouden met het opknappen vs dien houdt de kennisoverdracht i de grens. Wie het goed meent m< doen een pleidooi te houden vo centrale die vele malen veiliger is De werkgelegenheid in Zeelam arbeidsplaatsen dreigt en daar is aard zeer rouwig om. Maar mode niet. Die modernisering is immers Het zou daarom zinvoller zijn bezighouden met de vraag hoe wegvallen van een omvangrij:, Zeeland kan worden gecompenst maar politieke daadkracht voor n

de Stem | 1994 | | pagina 2