Actie voor terugkeer Bredabus Erpelkapper, '...type eenvoudige sjouwer...' genheid Scholieren Nieuw-Namen zetten zich in voor halteplaats wel even itjes, fotograaf. Vlotte verkoop oliebollen De Vossen DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS Johan Plan voor aansluiting Emmadorp en Paal op zuiveringsinstallatie DE STEM ^Vestiging ponyfokkerij zaak van college Hulst' Bezwaar tegen subsidie voor seniorenwoningen in Baudeloo afgewezen DE STEM ZEELAND C2 iculieren KORTING in de krant >en over de vloer. IDINRICHTINGS- >JECTEN EKEN PHILIPPINE vL-o(vnrv KARIN Expositie KBO Clinge Vlamingen Spotnaam Charmant Graauw Axel GS over aanvraag voor vestiging: 94 60 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 M edankje, jubileum, elijk, verloving, restatie, examen, am, enz. olom 1.09 incl. BTW, I verplicht. Foto of maat 35 x 40 mm V. Overige tarieven op to's worden niet ourneerd. "2 of geef uw tekst atsing af bij één van chriftelijke opgaven geaccepteerd indien ekend zijn, ook indien bijgevoegd is. het recht voor teksten n redenen te weigeren, er klachten bereiken ven tekst behoudt de echt voor om de naam ever bekend te maken. gefelicteerd. iLeur. Danny Moerdijk in Goes. H.G. met je 30-jarig vrijgezellenbestaan. eet van wanten en kranten Ruilverkavelingen in voorbereiding worden hoogtemetingen verricht In B&S/Grontmij Geogroep b.v. leden te kunnen uitvoeren zullen betreden moeten worden. U wordt die gevallen uw medewerking te informatie kunt u zich wenden bhting en Beheer Landbouwgron- 01100-37911, toestel 243. |ber as.) aakt GRATIS een leuke Jnfoto van uw kinderen mèt j Piet Bij aankoop Domex II toiletpapier. Op vertoon i kassabon aan de foto- Jtussen 12.00 en 18.00 uur Ie winkel. n foto's op vrijdag 25 iber 1994 bij onze klanten- e kleintjes letten, imystraat 141 Van onze verslaggever Nieuw-Namen - Met een handtekeningenactie proberen middelbare scholieren uit Nieuw-Namen de vervoerson derneming Zuid-West Nederland (ZWN) zover te krijgen dat de Bredabus zijn halte in het dorp terug krijgt. De actie gaat binnenkort van start. aan, waarin zij het college op droeg er alles aan te doen de oude route van de Bredabus via Nieuw-Namen te handhaven. Maar de inspanningen van het gemeentebestuur hebben tot nu toe tot niets geleid. „We zullen in het gesprek met de ZWN nogmaals ons best doen," zegt wethouder G. van de Voorde. „We kunnen er verder niet veel meer aan doen, want wij zijn geen vervoerder." De kans dat de actie iets ople vert en ZWN de halteplaats Nieuw-Namen weer opneemt in de route die de Bredabus volgt, is vrijwel uitgesloten, legt een medewerker op het hoofdkan toor van de vervoersonderne ming in Zierikzee uit. „De bus rijdt in Antwerpen naar de Rooseveltplaats. Dat kost zeven minuten extra tijd, terwijl de begin- en eindtijd van de verbin ding precies hetzelfde moet zijn om de aansluitingen in Hulst en Breda te garanderen. Voor een aantal mensen betekent deze verandering inderdaad een ge mis. Heel veel anderen zijn er echter wel mee geholpen." Inwoners van Nieuw-Namen de den tijdens de dorpsraadsverga dering opnieuw hun beklag over het opdoeken van de halte. De verdwijning van de stop plaats van de Bredabus in het dorp leidt zowel voor oudere als jongere inwoners regelmatig tot problemen. Zo moeten middel bare scholieren uit Nieuw-Na men tegenwoordig wel een uur wachten op een busverbinding naar huis, terwijl er vroeger een veel betere aansluiting was. „Onbegrijpelijk is het dat dit zo maar is gebeurd, terwijl de nieu we route mets uitmaakt in tijd," aldus boze inwoners. Vertegenwoordigers van de dorpsraad hebben er 7 december een gesprek over met de gemeen te Hulst, waarbij ook een verte genwoordiger van ZWN aanwe zig is. De handtekeningenactie is bedoeld om het verzoek de halte terug te krijgen kracht bij te zetten. Ook de gemeente Hulst is niet blij met de verandering die ZWN doorvoerde in het busdienstsche ma. De voltallige gemeenteraad nam begin dit jaar een motie Van onze verslaggever Hulst - Het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster Ambacht is van plan de dorpjes Emmadorp en Paal in 1996 aan te sluiten op een zuiveringsinstallatie. Voor dat doel is een half miljoen gulden gereserveerd in de concept-meerjarenbe groting 1995-1999 van het schap. Voor informatie en afspraken arin Schaalje vertsenstraat 15 71 pi. Axei Tel 0115^-63798 1 I Momenteel zijn Emmadorp en Paal nog met aangesloten en wordt het afvalwater er nog al tijd geloosd op het oppervlakte water. „Duidelijk is dat deze situatie niet kan blijven voortbe staan," schrijft het dagelijks wa terschapsbestuur in de toelich ting op de meerjarenraming. Vandaar dat voor 1996 de aanleg van een persleiding is voorzien. Hetzelfde jaar heeft Hulster Am bacht een- aanvullend Investe ringskrediet in gedachten voor de verbetering van de glooiing in de Selenapolder. De zomerkade die de waterkering in die polder beschermde is enkele jaren gele den doorgebroken. Als gevolg daarvan ontstaat flinke schade aan het grasbeloop van de wa terkering. Een jaar geleden heeft het schap al een deel van dit beloop versterkt met stortsteen maar dat is nog niet voldoende. De stortsteenbescherming moet volgend jaar worden uitgebreid. Voor 1996 is het aanbrengen van bescherming ter plaatse van de overgang Prosper-Hedwigepol- der gepland. Daar is voorlopig een aanvullend bedrag van vier ton voor opzij gezet. Op de meerjarenbegroting staan verder bedragen voor de verbe tering van de ontwatering van de Emmapolder (350.000 gulden in 1997) en de verdere sanering van de waterbodem van het Groot Eiland (500.000 gulden in 1999). Het dagelijks bestuur van Hul ster Ambacht wijst er in de meerjarenbegroting nadrukke- EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Theo Giele, Rein van der Helm, Florence Imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puys- seleijr. Goes: Klokstraat 1tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32 tel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muurmans tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings tijden van overige afdelingen op pagina A2. 17-10-94 lijk op dat werken die in de raming staan ook daadwerkelijk in het geplande jaar worden uit gevoerd. Voor de uitvoering komt het bestuur met aparte voorstellen naar de algemene vergadering. De commissie's van het water schap bespreken het ontwerp van de meerjarenbegroting maandag 28 november. De temperatuur was geschikt en de regen bleef uit. Na de optrekken van de mist trokken de leden van de Hulster carnavalsstichting De Vossen gisteren erop uit om duizenden oliebollen aan de man te brengen. Het bleek geen echt moeilijke opgave. Er waren veel helpende handen om de bolletjes te verpakken en de verkoopploegen hadden geen overredingskracht nodig om de lekkernij aan te prijzen. Zo'n warme bal gaat er steeds in en zowel bij de bedrijven in de voormiddag, als bij de scholen tussen de lessen rond het middaguur, verwisselden de zakken snel van eigenaar. In het Vossenhol was het een drukte van jewelste. De huis-aan-huisverkoop verliep vlot en de opbrengst viel volgens De Vossen niet tegen. foto wim kooijman Van onze correspondente Clinge - De door de afdeling Clinge van de Katholike Bond voor Ouderen georga niseerde informatie-ten- toonstelling is uitgemond in een groot succes. Niet alleen de deelnemers aan deze tentoonstelling reageerden positief, ook het massaal opgekomen publiek deed dat. „Een kleine duizend bezoe kers," aldus een trotse voor zitter C Hageman van de KBO, afdeling Clinge. Voorzitter H. Remijn-de Badts van de Katholieke Bond van Ouderen in Zee land sprak in haar ope ningswoord van een grote prestatie. Het opzetten van een dergelijke voorlich tingsactiviteit vraagt veel inzet en doorzettingsvermo gen. „Vele ouderen zetten zich in voor de samenleving en zijn met vrijwilligers werk actief in de maat schappij, waarvan deze dag een goed voorbeeld is," al dus Remijn-de Badts. Dat deze tentoonstelling op zondag werd gehouden, was noodgedwongen, aldus voorzitter C Hageman. De ruimten in het gemeen schapscentrum Malpertuus zijn op andere dagen bezet. Dat er dan toch nog dertig standhouders aanwezig wa ren is bijzonder te noemen. De bezoekers werden geïn formeerd door de sociale dienst van de gemeente Hulst, de stichting Thuis zorg, het ziekenfonds, de Blaauwe Hoeve, de Sociale Verzkeringsbank, de Stich ting Welzijn voor Ouderen, de Hartstichting, de apo theek, het Rode Kruis, de kankerbestrijding, de EHBO Clinge, de handwerkclub Clinge, de Steltkluut, Uni cef, de Wereldwinkel en de politie. Om half vijf werd de ten toonstelling afgesloten en dankte voorzitter Hageman van de KBO, afdeling Clin ge alle deelnemers en vooral iedereen die zich vrijwillig ingezet had tot het organi seren van deze dag. DIKWIJLS IS aan de ene kant van een blok land de oogst nog in volle gang, lopen op het reeds gerooide deel de aardap- pelrapers al. Op de percelen waar zilveruitjes of winterpee- en groeiden hetzelfde beeld. Nijvere en verstandige mensen, was ikzelf ook maar zo zorg zaam en zuinig, denk je dan stiekem. Waarom niet de wintervoorraad bijeen geraapt zonder dat het iets kost? De boer doe je er ook niks mee tekort zolang je niet voor de machines uit in de roten begint te krauwen. Wat blijft liggen zijn de kruimels van de oogst die ook voor de boeren verloren gaan. Soms is het rapen nog in zijn voordeel: een aardappel op een aardappelveld is zoals het hoort, maar schiet hij op in een ander gewas dan is het gewoon onkruid of in de hedendaagse terminologie: ter plaatse niet gewenst gewas En dat onge wenst zijn kan zich goed voor doen als de winter te weinig vorst brengt en al wat van de kar is gevallen niet bevriest, maar naderhand uitschiet en utigroeit. Aan de nummerplaten op de dammegaten kun je zien dat nagenoeg al die nijveraars Vla mingen zijn. Als die er een paar dagen bukken en een zere rug voor over hebben, waarom zou je ze dan niet bezig laten? Nog altijd is zuinigheid immers een deugd die huizen bouwt als kastelen. Toegegeven: de grote mercedessen op het dammegat doen een beetje tegenstrijdig aan, of nee eigenlijk niet: geen beter voorbeeld dat zuinigheid wel degelijk loont en dat het Russische spreekwoord 'Dat men zich eerder krom dan rijk werkt' toch niet helemaal waar is. Dat was vroeger anders. Toen was het van moeten en voor Het beeldje van d'n erpel kapper in Axel. FOTO WIM KOOIJMAN velen bittere noodzaak om na het ruimen van de oogst een beetje aardappelen bij elkaar te schrapen als wintervoorraad. Het was echter schrapen, want de reguliere oogsters hadden hun werk met de hand gedaan en ze werkten nogal wat nauw keuriger en minder verspillend dan de machines van tegen woordig. Nagenoeg alles was al opgeraapt, ook het kriel en wat achterbleef was niet veel meer dan een enkele knol die wat te diep zat. Het was echt krauwen. Ofschoon dit verschijnsel door heel de streek voorkwam, is er één gemeenschap die er speci fiek op aangekeken werd en er een bijnaam, ook wel gebruikt als spotnaam, aan overhield: Axel. Axelaars zjn 'èrpelkap- pers'. Omgezet in Standaard- Nederlands zou het 'Aardappel kappers' worden. Voor niet- dialectsprekers verwarrend, want kapper heeft in de stan daardtaal een andere betekenis, terwijl het in verschillende Zeeuws-Vlaamse dialecten staat voor schoffelen. Kapper dus voor schofffel of schoffelaar. Een erpelkapper is dus iemand die met een - kortgesteeld in dit geval - schoffeltje aardappelen uit de grond peutert. Elders in Zee land spreekt men niet over kap per maar over een 'ouwêêle'. De Axelaars zijn op die bij naam eigenlijk wel een beetje trots en in 1991 heeft men de 'Erpelkapper' dan ook in brons laten vereeuwigen. De man is het type van de eenvoudige sjouwer: op de klompen, een stevige duffel aan, in de hand het kapertje en op de rug een jute (baal)zak voor de piepers. Een beetje gebogen staat hij daar. Van het gewicht van de baal of toch van het vele werk? Het charmantje monumentje staat op het John F. Kenne- dyplein en het is er geplaatst op 7 november 1991. Alles wat je er over zou willen weten staat er trouwens op: - „d'n èrpel- kapper". Ontwerp van Marian Hèwalo. Aangeboden aan de Gemeente Axel op 7-11-1991 door: D. de Koning W. van Britsom, A.E.H. van Britsom, Chr. Holle- bek, P.C. Vasseur, G.C.P. den Hamer, Mieras en Zoon b.v., V.V.V. Axel, Rabobank, Fehax, Pijp-Las-Constr. de Pooter, Groenvoorziening den Doelder (en) Dow Benelux. Het zijn Axelse zakenlledrn en onderne mingen, uitgezonderd de VW en Dow Benelux, want die laat ste zit in Terneuzen. Persoonlijk vinden we het een heel mooi en typerend beeldje, al vragen we ons één ding af: z'n haar, is dat wel juist? Tot halverwege deze eeuw knipten de coiffeurs in het Land van Axel hun clièntele toch in een apart model? Zo'n beetje 'coupe strooien-dak', zodat je in een oogopslag zag of iemand 'van t'aor' was of niet! Of je te maken had met iemand uit het Land van Axel dus, een belijder van de protestantse godsdienst. Want de uitdrukking: 'ij is van t'aor' of: 't'ist'r êênen van t'aor' komt toch daarvandaan? THEATER GOES De Heldenlul - met Erik van Muis winkel en Margot Ros - Scherpe satire op de televisiecultuur - Prins van Oranje - 20.00 uur 25) MIDDELBURG Youp van 't Hek - Try-out 'Speel met je leven' - Stadsschouwburg - 20.00 uur-UITVERKOCHT TERNEUZEN Sound of Motown - Zuidlandthea- ter - 20,00 uur ZIERIKZEE De Spaase Hoer - Het Haarlems Toneel - Concertzaal - 20.00 uur (ƒ25) DIVERSEN TERNEUZEN Galerie 99 - expositie keramiek op afspraak 't Schelpenhoekje -19.30 uur joke ren CLINGE Malpertuus - ANBO - 13.30 uur koersbal Malpertuus - KBO -13.30 uur hand werken, pergamano, biljarten, kaar ten ST.-JANSTEEN De Warande - KBO - 13.30 uur schieting AXEL Cregoriuscentrum - 13.30 uur koersbal FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur Aristokatten 20.00 uur Forrest Gump HULST De Koning van Engeland 20.00 uur The mask 20.00 uur Blown away 20.00 uur True lies 20.00 uur The specialist 20.00 uur Forrest Gump MIDDELBURG Schuttershof 20.00 uur Rock 'n Roll Junkie TERNEUZEN Porgy Bess 20.00 uur Temptation of a monk VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur True lies 14.00 uur Duimelijntje 20.00 uur The crow 14.00 uur The mask 14.00 uur Baby's day out 20.00 uur The specialist 14.00 en 20.00 uur Blown away GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Blown away 20.00 uur Killing Zoe 14.30, 17.15,20.00 en 22.45 uur Pulp Fiction 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The shadow 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The specialist 14.30, 17.00, 20.00 uur When a man loves a woman 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Clear and present danger 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Max 20.00 en 22.30 uur Threesome 17.00, 20.00 en 22.30 uur Suite 16 14.30 en 17.00 uur Baby's day out 20.00 en 22.30 uur Natural born killers 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump 14.30 en 17.00 uur True lies 14.30,17.00 en 22.30 uur Speed KNOKKE Beverly Screens 15.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur The specialist 15.00 en 20.00 uur Forrest Gump 15.00 en 20.00 uur Blown away 15.00 uur Baby's day out 15.00 en 20.00 uur Max EHBO - De EHBO-vereniging Graauw houdt deze week de jaarlijkse pleisteractie via een huis-aan-huis-collecte. De op brengst is bestemd voor de opleiding van de jeugd. BIJEENKOMST - Het Ge nootschap Nederland-Israël afdeling Zeeuws-Vlaanderen houdt dinsdag 29 november een bijeenkomst in het wijkge- bouw naast de Ichtuskerk, aanvang 20.00 uur. Spreker is deze avond ds. F.J. van der Sar over: 'Een levende stam met steeds nieuwe loten'. Ds. van der Sar is hervormd pre dikant te Schoondijke en houdt zich specifiek bezig met het jodendom. Hij was actief in een Leerhuis in Limburg en volgde tijdens zijn studie col lege bij onder meer van rab bijn Y. Aschkenasy. Introdu- cees zijn eveneens welkom. HENGELEN - Hengelsport vereniging Geduld Overwint Alles (GOA) hield de vierde en laatst zeehengelwedstrijd die meetelde voor het clubkam pioenschap zout. Er werd ge vist aan de Westerschelde op het parcours in de Eendracht- polder tussen De Griete en Ossenisse. De vangsten waren mager en er waren 24 henge laars. De prijzen werden uit gereikt in clublokaal café Sonnehoeck. 'Uitslag: 1. F. Lippens 195 cm, 2. E. Permentier 49, 3. G. Verdur- men 340, 4. W. Cerpentier 27, 5. R. de Wolf 25 cm. Eindstand kampioenschap zout: 1. E. Per mentier 12 punten, 2 P. Lenssens 14, 3. F. Lippens 16. Eindstand algemeen zoet en zout: 1. F. Lip pens 32, 2. A. de Wolf 38, 3. p. Helderweirt 47 punten. Van onze verslaggever Middelburg/Hulst - De honorering van de aanvraag voor de vestiging van een ponyfokkerij met daarbij een woning aan de Blomweg te Clinge valt onder de verantwoording van het gemeentebestuur van Hulst en niet onder die van de provincie Zeeland. Dat delen Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland mee aan bur gemeester en wethouders. Wel wijzen GS er in een brief aan de gemeente Hulst op dat er negatieve adviezen op het bouw plan zijn uitgebracht door de provinciale commissie voor de stads- en dorpsvernieuwing en het ministerie van Landbouw. De aanvraag zou geen betrek king hebben op de vestiging van een volwaardig agrarisch be drijf. Er zou slechts sprake zijn van een handig ingekleed plan om een (verkapte) burgerwoning in het buitengebied te kunnen bouwen. Maar het is aan de gemeente Hulst om deze zaak verder af te doen, laat het dagelijks provin ciebestuur weten. Aanvankelijk lag dat anders omdat er een voorbereidingsbesluit was voor het gebied. Nu dat besluit even wel inmiddels is komen te ver vallen, kan de provincie juri disch gesproken niet langer de aanvankelijk aangevraagde ver klaring van geen bezwaar tegen de bouw van de ponyfokkerij met woning afgeven. Het college van Hulst is nu verplicht zelf te beslissen op de aanvraag. Van onze verslaggever Middelburg/Hulst - Het is Hulstenaar J. Lossie niet gelukt Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland af te houden van subsidieverlening voor de bouw van 43 seniorenwoningen in het gebied Baudeloo. Lossie maakte bezwaar tegen de toekenning van het geld dat de provincie wil geven uit het fonds voor stads- en dorpsvernieu wing. Hij wees er GS op dat er geen goedgekeurd bestemmingsplan voor de binnenstad van Hulst was en dat de subsidieverlening om die reden strijdig was met de wet. Hij besloot zijn bezwaarschrift met het dreigement dat zijn vol gende stap een gang naar het Europese Hof in Luxemburg zou zijn om de provinciale steun voor de bouw van de senioren woningen tegen te houden. GS zijn daar niet van onder de indruk. Ze wijzen Lossie erop dat hij er te vroeg bij is. „Wij hebben de gemeente Hulst een toezegging gedaan betreffende een bijdrage uit het provinciaal fonds stads- en dorpsvernieu wing ten behoeve van het plan Baudeloo. Een beschikking daarover volgt pas in 1995. Uw bezwaarschrift is om die reden niet-ontvankelijk. Uw argumen tatie is evenmin juist. Voor de bouw van de 43 woningen heb ben wij enige tijd geleden een verklaring van geen bezwaar af gegeven."

de Stem | 1994 | | pagina 13