Promest in Helmond blijft voorlopig open Meer banen buiten de Randstad' Onze Top 5 van deze week. van opstal bedrijfsobjekten 1.49 1.99 2.39 Drie gegadigden voor voortzetting Boelwerf Werklozen voor een prikje in de aanbieding d KORT J worden loodslag Opec bijeen: olie duurder verhuren, verkopen, belegger worden? or 'foutje' rl Harbor rDESTEM ECONOMIE A5 Milieu-minister De Boer: Forse maatregelen bij aanpakken van mestproblemen Meerderheid Tweede Kamer corrigeert werkgelegenheidsplannen van minister Melkert 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. KOP MUNT D(h)a(cc)(k)a (2) ECONOMIE KORT MBER 1994 A4 takkoord na de ondertekening en de verzetsbeweging Wel was de sfeer aan ip verleners. De radio den oproepen uit voor de derde maal een Angolese partijen. De ntos en UNITA-leider echter over aan afge- ord is mede daardoor en vermist lesië hebben verklaard ijn verdwenen na de e in Jakarta ruim een rotesteerden tegen de grepen de aanwezig- n in Indonesië aan om itie in Oost-Timor te olonie in 1975 bezette, >n. en die op weg waren ■en dat ze de arrestan- n gestuurd. ibunaal :he bolwerken Knin in i mee te werken aan de voor Oorlogsmisdaden Den Haag gevestigde t er een principe-ak- ïin' heeft toegezegd de sn ter beschikking te er niet gaan, maar zijn chaffen over gebieden even lekt uit tajor bestemd rapport Groot-Brittannië ge- noeten nemen. Anders' rliezen. Deze openlijke de openbaarheid was Financial Times. Het tter van de Conserva- erzekeringen van het ich herstelt en dat hun vatieve kiezers in de dat 'de rijken rijker gerije Ahmed Ben Bella heeft teren opgeroepen tot mitisch Reddingsfront eger moet zich op zijn ek gaan." De ex-presi- nkomst van Algerijnse eerst sinds de annule- ingen in januari 1992, itiepartijen elkaar. De enkomst scherp omdat gerije kunnen worden ijgt 't meest is van september 1993 in de andere lidstaten naar 9,9 procent, blijkt or de statistiek. In de miljoen burgers in de is hetzelfde aantal als rorig jaar. Terwijl de nd en Denemarken af- and, Italië, Portugal en strategie die de open- nklager zou volgen, maar iat voor elk van de aan- den zal worden bewezen verantwoordelijk waren t doodschieten van men de Muur. De medewer- n justitie zeiden dat het in januari al kan begin- de mannen die terecht staan is de voormalige lef voor Oost-Berlijn, de arige Günter Schabows- op 9 november 1989 per ng (hij las een geheim remo voor) het sein gaf it openen van de Muur. is als overgangsfiguur ven partijleider geweest, olger van Honecker. De aangeklaagden zijn leoloog Kurt Hager (82), Tisch (67), Horst Dohlus luenter Kleiber (63) en lueckenberger (84). de Staten alsnog zijn iet feit dat het land de ir de luchtaanval op de et de bedoeling van de e aanval een memoran- in stond dat Japan de ide in de praktijk een gewaarschuwd zouden tijdig was bezorgd, ocumenten, doordat de s van het memorandum onaris rustig naar een irriveerde daardoor pas inlandse Zaken een uur edt nu, 53 jaar na dato, iders' aan. 2300 manschappen, 250 en er rechtstreeks door Historici menen dat de i kunnen nemen als ze van Tokyo's plannen. DINSDAG 22 NOVEMBER 1994 Van onze verslaggevers Den Haag/Helmond - De mestverwerkingsfabriek Pro- mest in Helmond blijft voor lopig open. De fabriek vroeg vorige week uitstel van betaling aan nadat het Landbouwschap de geld kraan had dichtgedraaid. Daar door werd Promest met onmid dellijke sluiting bedreigd. Het Landbouwschap heeft Promest inmiddels weer van geld voor zien. Met het geld kan Promest de voorraad drijfmest wegwerken die op het bedrijfsterrein aanwe zig is. In totaal gaat het om ongeveer 40.000 ton. De aanvoer van mest wordt overigens niet hervat. Het Landbouwschap heeft ook besloten de bestemmingsheffing voor veehouders in het zuiden te verlagen van 66 cent per kilo fosfaat naar 60 cent. Met de heffing wordt de exploitatie van Promest voor 1994 bekostigd. Volgens het Landbouwschap is de verlaging het gevolg van na dere gegevens over de feitelijke omvang van de mestverwerking in Zuid-Nederland. Promest had eerder gezegd in 1994 120.000 ton mest te zullen verwerken. In werkelijkheid gaat het slechts om 102.000 ton, aldus het Land bouwschap. Of het schap het geld daadwer kelijk zal ontvangen is nog maar de vraag. De Noordbrabantse boerenbond NCB heeft zijn le den geadviseerd de betaling van de bestemmingsheffing op te schorten. De NCB is boos op het Land bouwschap omdat pogingen voor de oprichting van een mestcen- trale zijn stukgelopen. Deze cen trale had alle overtollige mest moeten verdelen tussen akker bouwgebieden en mestfabrieken als Promest. De partijen proberen momenteel alsnog overeenstemming te be reiken over de mestcentrale. Als dat op tijd lukt, kan Promest blijven bestaan. Het agrarisch bedrijfsleven moet rekening houden met 'stevige maatregelen' van de regering om de mestproblematiek aan te pak ken. Volgens milieu-minister De Boer valt daar 'niet aan te ont komen'. „De vermesting is een urgent probleem dat het kabinet kor daat aan de orde zal stellen. Het is geen zaak meer van pappen en nat houden," zei mevrouw De Boer gisteren tijdens de jaarver gadering van de Unie van Wa terschappen in Utrecht. Zij nam daarmee een voorschot op de mestdiscussie in de Twee de Kamer. Van het huidige mest beleid komt in de praktijk wei nig terecht omdat het oncontro leerbaar en moeilijk te handha ven is. Voor de zomer van volgend jaar komen De Boer en haar collega Van Aartsen (Landbouw) met Minister De Boer foto anp nieuwe voorstellen om de mest- stromen in goede banen te lei den. Een eventuele inkrimping van de veestapel wordt daarbij betrokken. Van onze verslaggever Den Haag - Minister Melkert (Sociale Zaken) moet zorgen dat van de 40.000 banen die hij voor langdurig werklozen wil scheppen, er meer buiten de Randstad terecht komen. Aanvankelijk had hij een verde ling van 70 procent (Randstand) en 30 procent (rest van het land) I willen aanhouden. 'Een meerderheid in de Tweede Kamer kwam daar gisteren te gen in hte geweer. Kamerlid ,Dankers (CDA) noemde de ver deling 'onrechtvaardig'. „Er wo nen ook langdurig werklozen (buiten de Randstad," hield ze Melkert voor. 'Melkert kwam de Kamer tege- 'moet door meer gemeenten in 'aanmerking te laten komen voor de extra banen. Behalve de vier grote steden in de Randstad, kunnen vijftien an- 'dere steden in het land een deel van de 40.000 banen binnen ha len. Bij die groep zijn onder meer Arnhem, Breda, Eindho ven, Maastricht, Tilburg en Den Bosch. Vanaf 1996 wordt deze groep van negentien gemeenten uitge breid met nog eens acht gemeen ten, waaronder Heerlen en Hel mond, De 40.000 banen worden hele maal door de overheid betaald en worden gecreëerd in de zorg sector, de veiligheid en de kin- i deropvang. Landurig werklozen krijgen een reguliere baan aangeboden van 32 uur op het niveau van het minimumloon. In 1995 moeten de eerste 5000 banen gecreëerd worden. In 1998 zullen dat er 40.000 zijn. Het kabinet heeft voor dit plan 1,6 miljard uitgetrokken voor de komende vier jaar. De helft daarvan komt beschikbaar door dat er bespaard wordt op de uitkeringen. Volgend jaar is 200 miljoen beschikbaar. Denpasar (dpa) - De prijzen van ruwe olie zijn gisteren duidelijk gestegen onder invloed van de verwachting dat de Opec (Organisatie van Olie-Exporterende Landen) haar pro- duktieplafond voorlopig niet zal wijzigen. De stijging bedroeg 30 a 40 dollarcent per vat (van 159 liter). De ministers van olie van de Opec-landen begonnen gisteren op het Indonesische eiland Bali hun halfjaarlijkse vergadering. De belangrijkste agendapunten zijn het vaststellen van een pro- duktiemaximum voor de komen de periode en de benoeming van een nieuwe secretaris-generaal. Het ziet er naar uit dat de minis ters zullen besluiten om de pro- duktiehoeveelheid een half jaar te bevriezen. De minister van olie van Saoedi-Arabië, Hisham Nazer, wekte enige verbazing door bij zijn aankomst op Bali te verklaren dat het huidige maxi mum voor heel 1995 moet blij ven gelden. Volgens zijn Nigeriaanse ambge- noot Don Eitebet is het heel goed mogelijk dat dit voorstel wordt overgenomen, maar dan wel met de mogelijkheid van tussentijdse aanpassing afhankelijk van de prijsontwikkeling. Dat zou in de praktijk vermoedelijk betekenen dat de Opec over een half jaar toch weer gaat bekijken of het maximum geldig moet blijven. Op het ogenblik hanteert het oliekartel een plafond van 24,52 miljoen vaten olie per dag. Deze hoeveelheid werd in september 1993 afgesproken en is sindsdien niet gewijzigd. Met de afspraak wil de organisa tie bereiken dat de prijs van haar olie oploopt tot 21 dollar per vat. Die doelstelling ligt ver weg, want op het ogenblik doet Opec-olie ongeveer 17 dollar per vat. (ADVERTENTIES) Cfi Spaghetti- of macaroni, meergranen, pak 500 gram of Macaroni 1.49 elleboogjes, zak 1 kilo 128 C(1 Country- of Fruitcookies, pak 300 gram Alle CU Snacksalades, per bakje 250 gram 1-korting o.a.:ChSelleriesalade, f CQ bakje 250 gram 2%& -L.Oi/ C(1 Engelse theemelange, doosje 40 zakjes 4 gram 285" ChVloerkadetten, zak 10 stuks 349" Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 november a.s Bestuursvoorzitter Deleye van de Begemann Groep tijdens de persconferentie in Breda. Rechts .bestuurder Jeroen van den Nieuwenhuyzen. foto de stem/dick de boer VERVOLG VOORPAGINA Breda - Het is de vraag of het bedrag als een echt ver lies zal worden opgevoerd, dan wel rechtstreeks van het eigen vermogen wordt afge boekt. „We hebben dat bedrag eerder ook niet via de verlies- en winstrekening laten lopen. Een afboeking van het bedrag lijkt mij dus ook niet via die weg lopen. Maar we moeten dat be spreken met de accountants," zegt de financiële man, Jeroen van den Nieuwenhuyzen. De risico's die Begemann in Temse loopt, bedragen op pa pier 97 miljoen gulden. Daar van zal vrijwel zeker 50 miljoen gulden worden teruggehaald uit de verkoop van het onroe rend goed van de Boelwerf, waarvan alleen al de 115 hecta re grond aan de Schelde onder de rook van Antwerpen een flinke waarde vertegenwoor digt. Begemann wil van partner Gimvindus, de participatie maatschappij van de Vlaamse overheid, 32 miljoen gulden, op grond van een clausule uit het samenwerkingscontract. Bege mann kan Gimvindus haar helft van de aandelen Boelwerf terugverkopen voor 500 miljoen Belgische franks plus rente, dan wel hetzelfde bedrag recht streeks claimen als de werf wordt beëindigd, zo is afge sproken. Ten bewijze heeft Be gemann tijdens de persconfe rentie de contracten achter in de zaal ter inzage gelegd. Blijft over een vermogensver- lies van 17 miljoen gulden. Dat is het verschil tussen het be drag waarvoor Boelwerf op de balans van Begemann staat en de afdekking door onroerend goed en de terugverkoop-clau sule. Joep van den Nieuwenhuyzen houdt staande dat het risico voor Begemann toch slechts en kele miljoenen bedraagt. Bege mann zal de Vlaamse overheid aansprakelijk stellen voor gele den schade als gevolg van het regeringsbesluit om de scheeps bouw niet meer te steunen. In de contracten is daar wel steeds van uit gegaan. De Begemann-top zegt verder schade te ondervinden door de suggesties van de Vlaamse mi nister-president Luc Van den Brande, als zou Begemann zich niet aan afspraken houden en zich van trucs bedienen. De schade zou onder meer moeten blijken uit de koersval, die het aandeel Begemann heeft onder gaan. Gisteren krabbelde het aandeel overigens verder op tot 31,20 gulden na een dieptepunt van 28,60 gulden vorig week donderdag. Ondertussen hebben zich nieu we gegadigden aangemeld voor de Boelwerf. Joep van den Nieuwenhuyzen: „Er zijn drie gegadigden, alle Vlaamse in dustriëlen, die serieus naar 'voortzetting van de werf willen kijken." Namen wil hij nog niet noemen. Ondertussen heeft de recht bank van Sint Niklaas dan toch officieel de boeken van de Boelwerf ontvangen. Vorige week vrijdag mislukte dat door protesterende arbeiders, zater dag was de overhandiging om formele redenen niet rechtsgel dig. Donderdag zal de recht bank zich officieel over de fail lissementsaanvraag uitspreken. Tenzij een van de gegadigden dan toch houvast biedt. Door Harry Coerver „Als het aan het kabinet ligt, is de tijd niet meer ver dat de mensen die willen werken zelf geld moeten meebrengen als ze een baan willen." SP-Kamerlid Marijnissen heeft er weinig moeite mee om te chargeren, als hij in de Tweede Kamer het woord neemt. Deze uitspraak deed de SP'er gisteren tijdens een kamerdebat over langdurig werklozen. Minister Melkert (Sociale Zaken) verdedigde plannen om langdu rig werklozen, mensen die langer dan een jaar werkloos zijn, aan de slag te krijgen. Hij heeft de laatste weken een hele reeks wetsvoorstellen en plannen naar de Kamer gestuurd die ervoor moeten zorgen dat zoveel mogelijk mensen met een uitkering aan het werk kunnen. Zo moeten subsidies en kortin gen op lonen werkgevers verlei den om langdurig werklozen in dienst te nemen. Het kabinet richt zich met al die regelingen op 188.000 on- of laaggeschoolde werklozen, bijstandtrekkers of gedeeltelijk arbeidsongeschik ten. Als de Kamer ermee instemt, hoeven werkgevers in sommige gevallen zelfs niet eens meer het minimumloon te betalen. Voor maximaal twee jaar is een loon van 70 procent van het mini mumloon ook voldoende. Wie langdurig werklozen in dienst neemt, kan rekenen op kortingen op sociale premies en belastingen. Dat maakt het aan trekken van nieuwe werknemers nog eens 20 procent goedkoper. Gisteren sprak de Kamer met Melkert over een van diens voor stellen. Het kabinet wil voor 40.000 langdurig werklozen het loon betalen. Ze krijgen een 'normale baan tegen normaal loon', aldus Melkert. Gemeenten moeten de banen bedenken, in de zorgsector, de openbare vei ligheid, of kinderopvang. En er is nog meer. Met geld uit de bijstandspot kunnen mensen aan het werk gezet worden bij allerlei soorten nuttige arbeid. Ook hierbij gaat het om duizen den banen. Die nieuwe regelingen komen bovenop een baaierd aan rege lingen die al jaren bestaan voor mensen die moeilijk werk vin den: de JWG-regeling voor jon geren en schoolverlaters, de ba nenpoolregeling, of de sociale werkplaatsen waar meer dan 80.000 gehandicapten werk vin den. Het lijkt er inderdaad op alsof de langdurig werklozen in de aanbieding zijn gedaan. Voor een prikje kun je ze hebben. En dat roept uitspraken la Marij nissen op. Uitspraken die niet kloppen. Want het bedrijfsleven zit steeds minder te wachten op deze cate gorie mensen. Zelfs met een zak geld erbij, zijn ze moeilijk aan werk te helpen. Veel eenvoudige arbeid is de laatste jaren overge nomen door lage-lonen-landen. En in Nederland hebben jaren lange bezuinigingen in de collec tieve sector maar ook reorgani saties in het bedrijfsleven het eenvoudige werk verdrongen uit de markt van de betaalde arbeid. Wat het paarse kabinet doet met het 40.000-banen-plan is de col lectieve sector die jarenlang is afgeslankt in één klap fors uit breiden. Dat wordt niet hardop uitgesproken, omdat uitbreiding van de collectieve sector zeker bij één partij in de coalitie, na melijk de WD, gelijk staat met vloeken in de kerk. PvdA-Ka- merlid Kalsbeek spreekt in dit verband de laatste tijd dan ook over 'paarse banen'. Melkert geeft toe dat de vele regelingen elkaar overlappen en niet op elkaar zijn afgestemd. Hij belooft de komende tijd er wat meer lijn in te brengen. „Het is belangrijker snel de mensen aan het werk te krijgen, dan eerst te onderzoeken hoe alles op elkaar afgestemd kan worden," verontschuldigt hij zich. Je kunt ook zeggen dat de PvdA- minister de kans snel grijpt nu het tij, aan het begin van een nieuwe regeerperiode, gunstig is. De PvdA mag de collectieve sec tor uitbreiden. De WD krijgt in ruil daarvoor een lastenverlich ting van vele miljarden voor het bedrijfsleven. Die afspraken zijn nog vers en duidelijk. Over een jaar kan de situatie veranderd zijn en de afspraken verwaterd. Peter Krusemeijer van 't Reisburo van Vroom en Drees- mann stuurt me een vriende lijk briefje naar aanleiding van de column D(h)a(cc)(k)a. Dat briefje verklaart waarom ik de bestemming helemaal niet kon vinden op de KLM- wereldkaart. Die kaart stond namelijk in een boekje, dat de KLM an derhalve maand terug nog uit deelde. Dat boekje blijkt al weer verouderd. 'Dhaka Bangladesh - een nieuwe KLM-bestemming', luidt de titel van een folder die Kruse meijer opstuurt. Vanaf 30 ok tober vliegt de KLM op de hoofdstad van Bangladesh. Twee keer per week vertrekt een Boeing 747 vanaf Schip hol naar Zia International Airport. De vluchtnummers zijn KL 503/504. Dat Dhaka niet voorkomt in mijn oude Bos-atlas, daar kan Krusemeijer ook niets aan doen. We blijven even bij de histori sche campagne. Deze week kunt u onder meer voor 375 gulden naar Venetië. Inder daad: dat is heel schappelijk als je het vergelijkt met het normale tarief. Dat bedraagt namelijk 792 gulden. Maar alles is betrekkelijk. Vliegen binnen Europa is na melijk heel prijzig, zeg maar veel te duur. Daar hebben de luchtvaartmaatschappijen mooie theorieën voor, maar die helpen de consument na tuurlijk niet. Wat wel helpt is een nieuwe initiatief van de luchtvaart maatschappij EuroBelgian Airlines, kortweg EBA gehe ten. De nieuwe maatschappij gaat deze week vanaf Brussel het Amerikaanse 'no-frills flying' introduceren. Letter lijk vertaald: vliegen zonder aanstellerij, of, iets vriendelij ker: vliegen zonder franje. De franje die de reiziger mist: de maaltijd, de krant, alcoho lische drankjes. Wat de reizi ger krijgt: een ticket zonder restricties voor 375 gulden naar Rome, Wenen of Barce lona. Maar exclusief luchtha venbelasting. Dat is nog eens andere koek. Bij de gevestigde luchtreuzen Door Willem Reijn kosten die tickets tot zes keer die prijs, als Brussel-Rome met Alitalia wordt afgelegd. Dan krijg je inderdaad wel een krant. En die vluchten zijn in principe afgestemd op aansluitende vluchten. Vliegen zonder franje is afge keken van de Verenigde Sta ten waar de maatschappij Southwest Airlines de markt op dezelfde wijze met succes heeft bestormd. De prijzen zijn mogelijk door een super- efficiënte inzet van vliegtui gen en bemanningen, terwijl de overhead, bij de oude reu zen gewoonlijk een loden last op de rug van een vermoeid lichaam, minimaal is gehou den. De introductie van dit agres sieve, puur prijsgerichte pro- dukt betekent scherpe con currentie voor de oude maat schappijen. Professor Roos heeft het al eens in deze krant gezegd: er gaat met nieuwe maatschap pijtjes nog een interessante luchtslag boven Europa wor den uitgevochten. Dus eigenlijk is de KLM nog net op tijd met haar histori sche aanbieding, wil ik maar zeggen. Nog een terugblik. De leuke, zo menselijke juf uit de kof- fiereclame voor Douwe Eg berts Selecta heb ik om de vreselijkste dingen laten hui len. Dingen die ons trouwens dagelijks worden voorgescho teld op de reclame als zijnde zaken om te grienen, janken of brullen. Maar onze hoofd rolspeelster leest een boek. Een heel gevoelig boek. Een tranen met tuiten- boek. Dat vind ik nou net wat minder menselijk. Kamminga voorzitter Europees MKB Brussel (anp) - Voorzitter Kamminga (foto) van MKB- Nederland is gisteren in Brus sel benoemd tot voorzitter van de Europese Unie voor het Midden- en Kleinbedrijf, die 26 nationale organisaties in Europa overkoepelt. Tot de organisatie treden per 1 januari 17 nieuwe organisaties toe, waaronder de Franse UPA met 850.000 leden, de Oosten rijkse WKO met 187.000 leden en de Italiaanse Confapi met 50.000 leden. Daarmee komt het totale aantal ondernemers uit het midden- en kleinbe drijf op 9 miljoen. Kamminga hekelde in zijn eerste toespraak als voorzitter de Europese instanties, die het oor te weinig te luisteren leggen bij het georganiseerde midden- en kleinbedrijf. Het zijn juist de kleine en middelgrote bedrijven die zorgen voor de economische groei en de werkgelegenheid, aldus Kamminga. OZ Breda gaf onjuiste informatie i Breda - OZ-Zorgverzekeringen in Breda moet een aantal klanten een rectificatie sturen, waarin ze onjuiste informatie over Zilveren Kruis Zorgverzekeraar Rijnmond terugneemt. Dat heeft vice-president Leijten bepaald in een kort geding, dat Zilveren Kruis had aangespannen. OZ had 170 klanten die kenbaar maakten over te willen stappen naar Zilveren Kruis een brief gestuurd, waarin ze wees op de unieke positie die OZ inneemt in de regio. Verzekerden zouden bij Zilveren Kruis het risico lopen hun rekeningen uit eigen zak te moeten voorschieten, omdat de maatschappij niet met alle artsen in het gebied een contract heeft. Volgens Leijten zijn deze uitspraken behalve onzorgvuldig en onbehoorlijk, ook in strijd met de werkelijkheid omdat er sprake is van een gedoogbeleid. Europese lening voor Antwerpse haven Brussel (anp) - De Europese Investeringsbank heeft een lening van 1 miljard Belgische frank (ruim 53 miljoen gulden) verstrekt voor de bouw van een container-terminal in de haven van Antwerpen. De terminal komt aan de noordelijke monding van de Schelde en moet eind 1996 gereed zijn. Het gaat om twee nieuwe kaden, waarvan een van 1375 meter lengte, en om een grote laad-, los- en opslagplaats. Met deze investering kan Antwerpen, na Rotterdam de tweede haven van Europa, de gestage toename van het containervervoer verwerken. Bouw: vut steeds groter probleem Den Haag - Werkgevers en vakbonden in de bouwnijverheid (ruim 200.000 werknemers) hebben zichzelf met een enorm vut-probleem opgezadeld. Zij zijn er in twee jaar tijd niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een nieuw systeem voor vervroegde uittreding. Mede daardoor dreigen de kosten voor de vut uit de hand te lopen. „Een brevet van onvermogen," erkent bestuurder Wildeman van de Hout- en Bouwbond CNV na afloop van de eerste onderhan delingsronde over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. „We zijn te laat over de nieuwe regeling gaan praten." Om de vut betaalbaar te houden, spraken de werkgevers en de vakbonden tijdens de vorige cao-onderhandelingen af zich over de toekomst van de regeling te buigen. Voor 1 januari 1995 zou er akkoord moeten liggen. Dat komt er dus niet. De huidige premie van 6,6 procent dreigt volgend jaar op te lopen tot 7,7 procent, een grotere stijging dan werkgevers en vakbonden hadden voorzien. De bonden eisen dat de stijging van 1,1 procent gelijk wordt verdeeld over werkgevers en werknemers. De werkgevers voelen daar niets voor. ze willen maximaal 3 procent premie betalen.

de Stem | 1994 | | pagina 5