Schengen gaat nu toch van start Promesl 'Meei Onze van dezi Navo kiest bij aanval uit twee kwaden Berlusconi lijdt onverwacht grote nederlaag Bosnië: Politici VS willen VN buitensluiten Vanaf maart volgend jaar 95 geen pascontroles meer op vliegvelden Britten schaffen mogelijk quarantaine huisdieren af 'Vrachtverkeer door Alpen wordt veel duurder' Kopstukken DDR worden berecht wegens doodslag Opec bijeen: O 0 bel de DE STEM BUITENLAND Frankrijk wil Navo niet snel uitbreiden (fe SNEL NAAR ZURICH? 1 BUITENLAND KORT Excuses Japan voor 'foutje' bij aanval op Pearl Harbor F de stem Milieu-minister Df Meerderheid Tv OCH Spaghetti- of maca pak 500 gram of Maca elleboogjes, zak lkiloo Ch Country- of Fruitco pak 300 gram Alle Ch Snacksalades, 1- korting o.a.: ChSel bakje 250 gram Ch Engelse theemelan doosje 40 zakjes 4 gi ChVloerkadetten, zak 10 stuks 's Lands grootste kri blijft op de kleintjes DINSDAG 22 NOVEMBER 1994 A4 Rome (rtr/dpa) - De partij van de Italiaanse premier Sil vio Berlusconi heeft bij tus sentijdse gemeenteraadsver kiezingen haar eerste, en on verwacht grote, nederlaag moeten incasseren. Hier en daar verloor Forza Italia zelfs meer dan 10 procent van haar aanhang, in vergelijking met de Europese verkiezingen van juni dit jaar, zo blijkt uit de uitslagen maandag. De coördinator van de partij, minister van Defensie Cesare Previti, weet het slechte resul taat aan de 'lage opkomst', die onder de 80 procent van de kies gerechtigden bleef. „De uitslag zal op geen enkele manier van invloed zijn op de regering," al dus woordvoerder Antonio Taja- ni. De ex-communistische PDS en de neo-fascistische Nationale Alliantie (NA) boekten winst. De NA werd in delen van het zuiden de sterkste partij. Politieke waarnemers verwachten dat de neo-fascisten meer invloed gaan eisen in de centrum-rechtse re gering, waar zij samen met de partij van Berlusconi en de Noorditaliaanse Lega Nord een wankele coalitie vormen. Die laatste partij en de christende mocraten van de Volkspartij ble ven vrijwel overal op het peil van de vorige verkiezingen. Ongeveer 2,6 miljoen burgers konden zondag in 242 steden en gemeenten een nieuw bestuur kiezen. De tussentijdse verkie zingen met hun lokale karakter kunnen slechts gedeeltelijk gel den als test voor de partijen in Rome, maar desalniettemin zien waarnemers de uitslag als een lesje voor mediamagnaat Berlus- De premier probeert deze week zijn begroting met een pmstre- den pakket bezuinigingsmaatre gelen, onder meer op pensioenen, door de Senaat te loodsen. Daar beschikken de regeringspartijen niet over een absolute meerder heid. De Kamer van Afgevaar digden stemde gisteren met 223 tegen 159 stemmen in met de overheidsbegroting voor 1995, die wegens de drastische ingre pen al tot tal van stakingen en demonstraties leidde. Volgens de jongste uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen liggen in vijf van de zeven pro vinciehoofdsteden waar een bur gemeester gekozen moet worden, de kandidaten van de centrum linkse oppositie voor op de kan didaten van de regeringspar tijen. In de meeste plaatsen is over twee weken een tweede ronde nodig. In Pisa echter won nen de progressieven in de eerste ronde al de absolute meerder heid. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De paspoortcontroles aan de grenzen van de Benelux, Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje, Portugal en Griekenland worden met ingang van 28 maart volgend jaar definitief afgeschaft. Op die datum moet het Verdrag van Schengen over het vrij verkeer van personen formeel 'van start' gaan. Dat werd gisteren in Heidelberg medegedeeld na afloop van een vergadering van de ministers van de Schengen-landen, dat zijn alle lidstaten van de Euro pese Unie, uitgezonderd het Ver enigd Koninkrijk, Ierland en De nemarken. In juni 1990 ondertekenden de Benelux-landen, Frankrijk en Duitsland in het Luxemburgse plaatsje Schengen een akkoord waarin werd besloten de onder linge grenscontroles af te schaf fen. Later sloten zich ook Span- Parijs (rtr) - Frankrijk heeft zich gisteren uitgesproken te gen een snelle uitbreiding van de Navo met Oosteurope- se landen. Premier Balladur zei dat toetreding op korte termijn eerder tot vergroting dan tot vermindering van de instabiliteit in Europa zal lei den. Snelle toetreding van Oosteuro- pese landen tot de Westeuropese Unie (WEU) is volgens hem ook niet wenselijk. De opmerking van Balladur lijkt een reactie op Amerikaanse voorstellen om vol gende maand tijdens een topcon ferentie toetreding van de lan den in Midden- en Oosteuropa een stap dichterbij te brengen. Door het wegvallen van de Rus sische dreiging is er volgens Amerikaanse regeringsfunctio narissen 'een scala van mogelijk heden' voor uitbreiding van het Atlantisch bondgenootschap. Op een seminar over stabiliteit in Europa zei Balladur: „Het doel is niet de uitbreiding van veiligheidsorganisaties als de Navo en de WEU te versnellen. Iedereen begrijpt dat de plotse linge opname van nieuwe landen in deze allianties meer instabili teit op ons continent kan veroor zaken." Franse diplomaten hebben eer der al gezegd te vrezen dat Mos kou de toetreding van Oosteuro- pese landen tot de NAVO en de WEU zal opvatten als een provo catie. Ze trokken ook de Ameri kaanse bereidheid in twijfel om een veiligheidsgarantie af te ge ven voor bijvoorbeeld de Balti- sche staten, Oekraïne en Slowa kije. je, Italië, Portugal, en Grieken land aan. De uitvoering van het Schengen-' verdrag is, ook na de goedkeu ring door de nationale parlemen ten, tot heden steeds opgehou den. Dat heeft enerzijds te ma ken met technische problemen, maar is ook het gevolg van poli tieke bezwaren. Frankrijk met name vreesde dat Schengen zou leiden tot een ongeremde invoer van drugs uit Nederland. Frank rijk gaat nu onder voorwaarden akkoord om de paspoortcontro les aan de grenzen af te schaffen, zij het na een proefperiode van drie maanden. Formeel is nu de startdatum van 28 maart 1995 in het vooruit zicht gesteld. Op die dag treedt de zomerregeling van de Europe se luchtvaartmaatschappijen in werking. In principe zouden rei zigers van de Schengenlanden, die naar een ander zogeheten Schengenland vliegen, op de luchthavens door een speciaal poortje kunnen zonder hun pas te laten zien. Maar Italië en Griekenland hebben al laten we ten niet op tijd klaar te zijn met de voorzieningen op hun vlieg velden. Criminelen De uitvoering van het Verdrag van Schengen betekent ook dat de politiediensten van de betrok ken landen de komende maan den gegevens over gezochte cri minelen, illegalen, gestolen wa pens en auto's in de centrale databank in Straatsburg moeten hebben ingevoerd. Die samen werking is nodig om de controle aan de buitengrenzen van de Schengenlanden te versterken. Buitenlanders, op wie de visum plicht van toepassing is, krijgen straks één visum, waarmee ze naar alle Schengen-landen kun nen reizen. Het Verenigd Ko ninkrijk en Ierland voelen voor alsnog niets voor open grenzen. Zij handhaven hun pascontroles. Denemarken houdt een slag om de arm. Het land is waarnemer bij Schengen, evenals Oosten rijk. (ADVERTENTIE) het vriendelijke alternatief Natuurlijk rechtstreeks vanaf EINDHOVEN AIRPORT Ook rechtstreeks naar 9 andere bestemmingen Bel voor dienstregeling: 040-524255 Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britse regering overweegt een einde te maken aan de verplichte quarantaine voor dieren die worden binnen gebracht vanaf het Europese vasteland. De vaste Lagerhuis commissie voor Landbouw zal hier morgen over adviseren. Volgens een uitgelekt rapport kan de lange quarantaine van zes maanden worden vervangen door een vaccinatieplicht voor huisdieren, electronische identi- teitstags en een nieuw 'dieren- paspoort'. Een groot aantal Lagerhuisleden zou de plannen van de commisie steunen en vanuit Brussel wordt aangedrongen het aloude qua rantainesysteem te beëindigen. Ook de lobby van zeven miljoen hondenbezitters wil zich sterk maken voor afschaffing van de verplichte quarantaine, waar voor kennels al gauw 3000 gul den rekenen. Het zou de Britse baasjes in de gelegenheid stellen hun honden mee te nemen met vakantie. Als de regering het advies over neemt zal nog veel weerstand moeten worden overwonnen. De Britse Federatie van Dierenart sen vindt het nog te vroeg voor een beëindiging van het in 1901 ingevoerde controlesysteem. De alternatieve vaccinatieplicht zou onvoldoende garanties bieden en open staan voor fraude, aldus een woordvoerder. Sinds zeven tig jaar is op de Britse eilanden geen hondsdolheid meer voorge komen, uitgezonderd twee inci denten in 1969 en 1970. Britse boerenbonden zijn zeer tegen afschaffing van het huidi ge systeem: „Over het algemeen heeft dit land de reputatie vrij te zijn van dierenziekten. Wij wil len geen extra risico's lopen door besmetting van het Europese vasteland," aldus een zegsman van de grootste boerenbond NFU. De vereniging van kenneleigena ren ziet verandering om begrij pelijke redenen niet zitten. Af schaffing van de quarantaine plicht zou de sector jaarlijks miljoenen ponden kosten. Een Franse VN-soldaat en een vrouw proberen eerste hulp te geven aan een moslim-soldaat, die gisteren in Sarajevo door een Servische sluipschutter werd beschoten vanaf de zogenaamde 'Sniper Avenue'. Het mocht niet baten: de soldaat overleed even later. Het oplaaien van de gevechten tussen de Bosnische Serviërs en de regeringstroepen heeft tot een heropleving van de activiteit van de sluipschutters in Sarajevo geleid, zodat de burgers hun leven op straat opnieuw niet zeker zijn. foto epa Door Gert van Wijland Den Haag (anp) - Met de luchtaanval op het Servi sche vliegveld Udbina in Kroatië heeft de Navo giste ren gekozen voor de in mili taire ogen altijd nog beste variant van twee onaantrek kelijke opties: afwachten en toekijken tot de geloofwaar digheid van Verenigde Na ties en Navo in Bosnië ge heel is afgebladderd, ofwel de aanval kiezen en het risi co lopen doelwit te worden in een strijd die niet te win nen is. Beide strategieën gaan uit van het belang van de internationa le gemeenschap: het lot van de moslims in Bihac lijkt slechts zijdelings in de afweging te zijn betrokken. De reactie van de Bosnische premier Silajdzic die de aanval liever eerder gezien had, maar de actie 'nooit te laat' noemde, werd met instem ming genoteerd. Dat is mooi om het morrende publiek thuis te vreden te stellen. Nu hebben de moslims zich de laatste maanden ook in een positie gemanoeuvreerd waarin de Navo hen steeds moeilijker kon helpen. Het waren de strijdkrachten van president Alija Izetbegovic die rond Sa rajevo de aanval kozen en het door de VN-beheerste nie mandsland schonden. Het was zijn vijfde legerkorps dat eerst opstandige moslims uit Bihac verjaagde om vervolgens de Serviërs te lijf te gaan. Moslims die moslims over de kling jagen en dan een door de VN tot beveiligd gebied ver klaarde enclave gebruiken als uitvalsbasis voor aanvallen op de tegenpartij: het maakt het voor de Navo niet makkelijker om op te treden. Nu wilden het Bosnische rege ringsleger dat aanvankelijk ook niet. Voor het eerst in de ge schiedenis van de 32 maanden oude oorlog sloegen de moslims de Serviërs terug, maar liefst 250 vierkante kilometer werd veroverd. Al snel bleken de Serviërs echter te sterk. En de krijgskansen waren nog niet gekeerd, Bihac lag nog niet on der vuur, of Izetbegovic eiste dat het Westen de oprukkende Serviërs zou stoppen. Daartoe heeft de Navo nu een poging gedaan, zij het niet van harte en niet onmiddellijk uit medelijden met de Bosniërs. Slechts het inzicht dat opnieuw lijdzaam toezien hoe burgers worden geofferd op het politie ke altaar van Izetbegovic en Radovan Karadzic, deed de Na vo ingrijpen. De VN bracht alle blauwhel men in ex-Joegoslavië in staat van alarm. Na vorige bombar dementen reageerden de Ser viërs met opschoring van alle konvooien plus plaagstoten te gen de VN-soldaten. Serieuze represailles tegen de VN liggen nu in de lijn der verwachting. Anders dan voorgaande malen betreft het nu een aanval bui ten Bosnië. Udbina wordt weliswaar be heerd door opstandige Serviërs, maar het ligt officieel in Kroa tië. Het gebied maakt deel uit van de door de Serviërs in Kroatië uitgeroepen zelfstandi ge republiek Krajina. Officieel heerst daar een door de VN bewaakte wapenstilstand. Toen de Serviërs vanuit dit ge bied hun broeders in het Bosni sche Bihac te hulp kwamen, moest de Navo wel ingrijpen. Het gebruik van zware wapens door de Serviërs die zij officieel al lang bij de VN hadden moe ten inleveren, maakte het alle maal extra pijnlijk voor het westen. De Kroatische president Franjo Tudjman heeft niets te zeggen in Krajina, maar de VN vroe gen hem keurig om toestem ming tot luchtacties. Tudjman wenst de Serviërs ongetwijfeld een duchtig pak slaag toe. Hij is echter bang dat Navo-acties de moeizame vredesbesprekin gen tussen de Kroatische Ser viërs en Zagreb nog moeilijker zullen maken. Zijn fiat geldt dan ook slechts deze week. VERVOLG VAN VOORPAGINA De moslims in de enclave hebben inmiddels het belangrijke Gra- bez-plateau aan de Serviërs ver loren. Ook in het stadje Velika Kladusa, in het westen van de enclave, gaan Kroatische Ser viërs gewoon door met hun aan vallen op de Bihac-regio. Ze kunnen nu even geen gebruik maken van hun luchtmacht, maar in plaats daarvan bestoken ze de moslims voortdurend met granaten en zwaar machinege weervuur. De Kroatische Serviërs worden nog eens gesteund door vijfdui zend moslims die aanhangers zijn van de opstandige moslim leider Abdic. De Abdic-getrou- wen zijn de enclave op sommige plaatsen al tien kilometer diep binnen getrokken. Het regeringsleger maakt de moeilijkste tijd van zijn bestaan door. Het lijkt nog slechts een kwestie van tijd voordat de mos lims zich gewonnen moeten ge ven. In Amerika groeit de druk op president Clinton om de Vere nigde Naties niet langer zeggen schap te geven over specifieke Navo-acties in Bosnië. „We kun nen de NAVO net zo goed ophef fen als we het commando overla ten aan de Verenigde Naties," zei de nieuwe sterke man in de Senaat, de Republikeinse oppo sitieleider Bob Dole. Dole steunde gisteren de Navo- bombardementen op het vlieg veld van Udbina, maar toonde zich - anders dan Clinton - ge frustreerd dat de actie op bevel van de VN zo beperkt was ge weest. De senator meent dat de Navo aan bestaande VN-resolu- ties meer dan voldoende autori teit ontleent om voortaan zelf standig, zonder telkens nadere toestemming van de VN te be hoeven, harder op te treden te gen de Serviërs in Bosnië of daarbuiten. President Clinton echter toont daar voorlopig geen voornemens toe. Clinton dringt er voortdu rend bij de Europese Navo-part- nerlanden op aan in te stemmen met een agressiever Navo-optre- den jegens de Servische agres sors, maar de president hecht tevens sterk aan de VN als in strument voor internationale steun, vooral ook van Rusland, voor zijn beleid. Niettemin lijkt na het recente verkiezingssucces van de Repu blikeinse Partij het Amerikaanse buitenlandse beleid alleen maar afstandelijker te kunnen worden van de VN en meer het ouder wetse eigenzinnige karakter van de supermogendheid aan te gaan nemen. Overigens blijven in Washington Republikeinen én Democratische partijgenoten van Clinton fervent tegenstander van zending van Amerikaanse grondtroepen - of die nu wel of niet onder VN-vlag zouden ope reren - naar het oorlogsgebied in de Balkan. Die weigering is een blijvende bron van ergernis voor de Westeuropese landen die zelf wel VN-militairen leveren. Brussel (anp) - Om het vrachtverkeer uit de Zwitserse Alpen te weren, is het nodig een heffing van ten minste 400 Zwitserse frank (circa 530 gulden) per rit op te leggen. Het vervoer per trein wordt dan een aantrekkelijk alternatief. Dat zei de Zwitserse milieubeschermer Andreas Weissen gisteren in Brussel, kort voordat de Europese ministers van verkeer bijeen kwamen om te praten over de relatie met Zwitserland. Weissen baseert zich op een rapport van de Zwitserse regering. Het transport door Zwitserland dreigt een pro bleem te worden, door een besluit van de Zwitserse bevolking om binnen tien jaar alle goederenvervoer over de weg uit te bannen. Terwijl Europees-Parlementslid Nel van Dijk (Groen Links) er op een persconferentie voor pleitte de Zwitserse aanpak uit te breiden tot de Franse en Oostenrijkse Alpen, zaten de Europese ministers zich suf te piekeren over een oplossing van het pro bleem. Jaarlijks wordt zo'n 100 miljoen ton goederen door het Alpenland getranspor teerd, waarvan 60 procent per vrachtwagen. De ministers hebben gisteren de Europese Commissie opdracht gegeven om nieuwe onderhandelingen over een vervoersakkoord met Zwitserland voor te bereiden. Volgens de Europese ministerraad moet het vermij den van discriminatie tussen Zwitserse en Europese vrachtvervoerders uitgangspunt zijn bij die onderhandelingen. Bovendien moet worden vermeden, dat het vrachtver keer alternatieve wegen zoekt via Frankrijk en Oostenrijk. De Europese Commissie zal op de volgende vergadering van de ministers van verkeer, op 14 maart 1995, een ontwerp-onderhande- lingsmandaat voorleggen. Pas daarna kun nen de gesprekken met de Zwitserse regering' echt beginnen. De Europese Unie sloot al eerder, in januari 1993, een transito-akkoord met Zwitserland. Op grond van dat akkoord werden vracht wagens met een gewicht van meer dan 28 ton uit het land geweerd. Minister Jorritsma van Verkeer vindt die belemmering al on houdbaar in het licht van een vrij transport van goederen in Europa. Zij vindt verder dat een akkoord met Zwitserland betrekking moet hebben op zowel het weg- als het luchtvervoer. Spanning in Angola na vredesakkoord Luanda - In Angola zijn gisteren, daags na de ondertekening van het vredesakkoord tussen de regering en de verzetsbeweging UNITA, geen nieuwe gevechten gemeld. Wel was de sfeer aan sommmige fronten gespannen, melden hulpverleners. De radio stations van de regering en de rebellen zonden oproepen uit voor vrede en verzoening. Zondag werd in Luasaka, Zambia, voor de derde maal een vredesovereenkomst getekend tussen de Angolese partijen. De hoogste leiders, president Eduardo dos Santos en UNITA-leider Jonas Savimbi, lieten de ondertekening echter over aan afge vaardigden. Het vertrouwen in het akkoord is mede daardoor niet bijster groot. Tientallen Timorese studenten vermist Jakarta - Mensenrechtengroepen in Indonesië hebben verklaard dat tientallen Oosttimorese studenten zijn verdwenen na de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Jakarta ruim een week geleden. De demonstranten, die protesteerden tegen de Indonesische bezetting van hun vaderland, grepen de aanwezig heid van de Amerikaanse president Clinton in Indonesië aan om de aandacht van de wereld op de situatie in Oost-Timor te vestigen. Sinds Indonesië de Portugese kolonie in 1975 bezette,' zijn honderdduizenden mensen omgekomen. De politie arresteerde tientallen studenten die op weg waren naar de ambassade. De autoriteiten beweren dat ze de arrestan ten na identiteitscontrole naar huis hebben gestuurd. Serviërs werken mee aan tribunaal Den Haag - De autoriteiten in de Servische bolwerken Knin in Kroatië en Pale in Bosnië hebben besloten mee te werken aan de onderzoeken die lopen bij het Tribunaal voor Oorlogsmisdaden in voormalig Joegoslavië. Dat heeft het in Den Haag gevestigde tribunaal bekendgemaakt. Woordvoerder Christian Chartier zei dat er een principe-ak koord over medewerking was bereikt. 'Knin' heeft toegezegd de dossiers over vermeende oorlogsmisdaden ter beschikking te stellen. De autoriteiten in Pale wilden zover niet gaan, maar zijn wel bereid algemene informatie te verschaffen over gebieden waarnaar onderzoek wordt gedaan. Geheim rapport Conservatieven lekt uit Londen - In een geheim, voor premier Major bestemd rapport worden de regerende Conservatieven in Groot-Brittannië ge waarschuwd dat zij harde maatregelen moeten nemen. Anders' dreigen zij de volgende verkiezingen te verliezen. Deze openlijke waarschuwing aan Major, die niet voor de openbaarheid was bedoeld, werd gisteren onthuld in de Financial Times. Het rapport is opgesteld door de ondervoorzitter van de Conserva tieve Partij, Maples. De meeste kiezers hebben, ondanks verzekeringen van het tegendeel, niet het idee dat de economie zich herstelt en dat hun vooruitzichten verbeteren. Veel Conservatieve kiezers in de lagere inkomensklassen komen erachter dat 'de rijken rijker worden over de rug van de anderen.' Oproep tot compromis in Algerije Rome - De vroegere Algerijnse president Ahmed Ben Bella heeft de strijdende partijen in Algerije gisteren opgeroepen tot wederzijdse tegemoetkomingen. „Het Islamitisch Reddingsfront (FIS) moet de democratie erkennen, het leger moet zich op zijn eigen terrein terugtrekken en uit de politiek gaan." De ex-presi dent zei dit tijdens een officieuze bijeenkomst van Algerijnse oppositiegroeperingen in Rome. Voor het eerst sinds de annule ring van de tweede ronde van de verkiezingen in januari 1992, ontmoetten het FIS en de overige oppositiepartijen elkaar. De regering in Algiers veroordeelde de bijeenkomst scherp omdat de 'binnenlandse problemen alleen in Algerije kunnen worden opgelost'. Werkloosheid Nederland stijgt 't meest Brussel - De werkloosheid in Nederland is van september 1993 tot september 1994 sterker gestegen dan in de andere lidstaten van de Europese Unie. Ze klom van 8,9 naar 9,9 procent, blijkt uit cijfers van het Europese bureau voor de statistiek. In de september waren er naar schatting 17,1 miljoen burgers in de Europese gemeenschap werkloos. Dat is hetzelfde aantal als afgelopen augustus en in september vorig jaar. Terwijl de werkloosheid in Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken af neemt, groeit ze aanmerkelijk in Nederland, Italië, Portugal en Luxemburg. Bonn (ap) - De voormalige Oostduitse leider Egon Krenz en zes kopstukken van de communistische partij in de vroegere DDR zullen worden aangeklaagd wegens dood slag in verband met de dood van mensen die over de Ber- lijnse Muur of andere gren zen van de DDR wilden vluchten. Dat hebben bronnen bij justitie gisteren gezegd. De berechting van de 58-jarige Krenz en ande re nog in leven zijnde leden van het laatste DRR-Politburo wordt het tweede grote proces tegen voormalige Oostduitse leiders; eerder stonden partijchef Erich Honecker, premier Willi Stoph en vier Stasi-functionarissen te recht. De bronnen bij justitie wilden geen bijzonderheden vrijgeven over de strategie die de open baar aanklager zou volgen, maar zeiden dat voor elk van de aan geklaagden zal worden bewezen dat ze verantwoordelijk waren voor het doodschieten van men sen bij de Muur. De medewer kers van justitie zeiden dat het proces in januari al kan begin nen. Een van de mannen die terecht zullen staan is de voormalige partijchef voor Oost-Berlijn, de nu 65-jarige Günter Schabows- ki, die op 9 november 1989 per vergissing (hij las een geheim partij-memo voor) het sein gaf voor het openen van de Muur. Krenz is als overgangsfiguur maar even partijleider geweest, als opvolger van Honecker. De andere aangeklaagden zijn DDR-ideoloog Kurt Hager (82),, Harry Tisch (67), Horst Dohlus (69), Guenter Kleiber (63) en Erich Mueckenberger (84). Tokyo (rtr) - Japan heeft de Verenigde Staten alsnog zijn 'verontschuldigingen' aangeboden voor het feit dat het land de Amerikanen niet tijdig waarschuwde voor de luchtaanval op de basis Pearl Harbor op 7 december 1941. Uit vrijgegeven documenten blijkt dat het de bedoeling van de Japanners was, 25 minuten voor de aanval een memoran dum aan de VS te overhandigen. Daarin stond dat Japan de vredesbesprekingen afbrak. Dat betekende in de praktijk een oorlogsverklaring, zodat de Amerikanen gewaarschuwd zouden zijn voor een aanval indien het telegram tijdig was bezorgd. Dit gebeurde echter niet, blijkt uit de documenten, doordat de Japanse ambassade-staf zich de betekenis van het memorandum niet realiseerde en de betrokken functionaris rustig naar een feestje vertrok. Het vertaalde telegram arriveerde daardoor pas bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een uur nadat de aanval was begonnen. Japan biedt nu, 53 jaar na dato, zijn excuses voor deze 'diplomatieke blunders' aan. Bij de verrassingsaanval verloren de VS 2300 manschappen, 250 vliegtuigen en 18 schepen. De VS raakten er rechtstreeks door betrokken bij de Tweede Wereldoorlog. Historici menen dat de Amerikanen maatregelen zouden hebben kunnen nemen als ze van te voren op de hoogte waren geweest van Tokyo's plannen. Van onze verslaggevers Den Haag/Helmond - De mestverwerkingsfabriek Pro- mest in Helmond blijft voor lopig open. De fabriek vroeg vorige week uitstel van betaling aan nadat het Landbouwschap de geld kraan had dichtgedraaid. Daar door werd Promest met onmid dellijke sluiting bedreigd. Het Landbouwschap heeft Promest inmiddels weer van geld voor zien. Met het geld kan Promest de Van onze verslaggever Den Haag - Minister Melkert (f van de 40.000 banen die hij scheppen, er meer buiten de Ra Aanvankelijk had hij een verde ling van 70 procent (Randstand) j en 30 procent (rest van het land) j willen aanhouden. 'Een meerderheid in de Tweede Kamer kwam daar gisteren te gen in hte geweer. Kamerlid ,Dankers (CDA) noemde de ver deling 'onrechtvaardig'. „Er wo men ook langdurig werklozen jbuiten de Randstad," hield ze Melkert voor. 'Melkert kwam de Kamer tege- 'moet door meer gemeenten in 'aanmerking te laten komen voor de extra banen. Behalve de vier grote steden in de Randstad, kunnen vijftien an- 'dere steden in het land een deel van de 40.000 banen binnen ha len. Bij die groep zijn onder meer Arnhem, Breda, Eindho ven, Maastricht, Tilburg en Den Bosch. Denpasar (dpa) - De prijzen duidelijk gestegen onder invlo Opec (Organisatie van Olie-Ex duktieplafond voorlopig niet z< 30 a 40 dollarcent per vat (van De ministers van olie van de Opec-landen begonnen gisteren op het Indonesische eiland Bali hun halfjaarlijkse vergadering. De belangrijkste agendapunten zijn het vaststellen van een pro- 'duktiemaximum voor de komen de periode en de benoeming van een nieuwe secretaris-generaal. Het ziet er naar uit dat de minis ters zullen besluiten om de pro- duktiehoeveelheid een half jaar te bevriezen. De minister van olie van Saoedi-Arabië, Hisham Nazer, wekte enige verbazing door bij zijn aankomst op Bali te verklaren dat het huidige maxi mum voor heel 1995 moet blij ven gelden. Volgens zijn Nigeriaanse ambge- noot Don Eitebet is het heel goed mogelijk dat dit voorstel wordt (ADVERT Aanbiedingen gelden t/m zate 0 kT

de Stem | 1994 | | pagina 4