hof 'Politie ging over de schreef 7,3% 06-0331 Borst: asielzoekers snel testen op tbc 6Pas over 10 jaar openheid op Landbouw9 Gerechtshof: Politieteam handelde onrechtmatig bij 'inkijkoperaties' Marineschip op weg naar ex-Joegoslavië Bergse advocaat Sneep wijst alle kritiek af I je^elFd Broos k wil geen racadabra an spreken' enda DE STEM BINNENLAND A3 Tijdelijk aanbod VSB'BANK DE STEM i'iffJM COMMENTAAR Kritiek PvdA op 'geldpotten' bejaardenoorden FL. 7,50 KORTING BINNENLAND KORT OVEMBER 1994 A2 'kosten zijn in Nederlatlt lang niet zo hoog als ieder wil doen geloven. We willei bedrijfsleven echt niet fen, integendeel. Maar J t er om dat die superwinst9 den afgeroomd. Het is toc| de gekke dat die bedrijve, en maar rijker en rijke; dt en de overheid allw r armer en armer. De men pikken het niet meer, je zje dat de vakbond nu wee igere looneisen op tafel W is logisch, het aantal miljo rs groeit nu bijna nog harde het aantal werklozen." ireeuwers iddellijk na het succes var verkiezingen hield Marijnij. zichzelf en zijn 'maatje' P0p. voor dat ze zich de eersti anden gedeisd moesten hou „De eerste maanden zip ngrijk voor de indruk die ji tigt. Veel mensen dachten met ons twee ordinairi reeuwers in de Kamer zoudei _en, dan moet je er erg vooi assen dat je dat beeld niei t bevestigen. Ik heb Rem r ook van kunnen overtuigen heb hem gezegd dat we zijr omen en niet meer van plar om weg te gaan. Het ga; dat het succes beklijft, dal na de volgende verkiezingei weer uit de Kamer verdwij Groter worden is geen doe; zich, we willen zo veel moge van onze ideeën verwezenlij- arom zoeken we ook het de- We willen duidelijk maker r we staan en dan kijken we ons heen of te zien of we dgenoten hebben. Veel par- n kiezen precies de andere gorde, daarom vinden mensen i niks meer aan de politiek, arom is Bolkestein, terecht, veel geprezen? Omdat-ie in geval duidelijk is. Je merkte in het debat over de rege- sverklaring dat-ie het leuk idt dat wij het debat over ifdlijnen aangaan. Hij wil er Amerikaanse dynamiel samenleving, ik hield n ir dat dat ook zou leiden tot lerikaanse toestanden. Over soort dingen hoort het te n in een parlement." racadabra ben niet van plan om hier acadabra te gaan spreken, ik het op gewone-mensentaal, ar dat wil niet zeggen dat e opvattingen simpel zijn. re ideeën hebben altijd sa- ïhang vertoond. Zo van: als it doet, is dat het gevolg. Het wijt dat wij te simplistisch ken, heb ik hier in Den Haag nog nooit gehoord. Niet van ere politici, niet van de pers. ar als er gesproken wordt de differentiatie van de premie, heb ik het er liever r dat er verschillende wao- mies komen. Ik probeer zo mogelijk mijn eigen syno- aaen te gebruiken, al kan dat altijd. Het woord interpella- betekent gewoon ondervra- g, maar als ik tegen Kamer- rzitter Deetman zou zeggen ik een ondervraging van de ister wil, zou hij me toch r raar aankijken. Maar ik iof niet dat ik anders ben orden sinds ik hier zit. Zo de bodes nog geen u tegen zeggen, zit het goed." 1st in het belang van de r die toch al zo veel moeite om de weg te vmden in veb van de politieke be- rorming. Zo'n partijpro- ma en de opstelling van fractie bieden tenminste enig houvast. Als al die erdvijftig kamerleden er voor zich maar een beetje s gaan zitten stemmen is elemaal geen touw meer 'ast te knopen. week is het de beurt aan inisters Voorhoeve (Defen- en Van Mierlo Buiten- se Zaken) om in de Tweede er hun begroting voor 1995 erdedigen. Daarnaast ko onder meer nog aan de de wachtgelden in het on- ijs, de ouderenaftrek en de erbijslag. Commissies be ren zaken als de binnen- de pelsdierfokkerij, de idsmarkt en de aanstaande denzeeconferentie. De Eer- Camer houdt vandaag en ;en de algemene beschou- en over het totale kabi- ieleid voor volgend jaar. DINSDAG 22 NOVEMBER 1994 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het duurt nog zeker tien jaar voordat er sprake is van echte openheid op het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Vis serij. Secretaris-generaal Joustra ver klaarde dat gisteren op een de bat over de Rijksdienst in Den Haag. „Een cultuur verander je niet in twee of drie jaar," aldus Joustra. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij kwam na het aftreden van minister Braks in 1990 zwaar onder vuur te liggen. Het ministerie werd een gebrek aan openheid, creati viteit en doorzichtigheid verwe ten. De ambtelijke en politieke top werd voor die gesloten cul tuur verantwoordelijk gesteld. Joustra verklaarde gisteren dat de weg die drie jaar geleden werd ingeslagen om die cultuur te veranderen inmiddels wel vruchten begint af te werpen. Maar van een massaal, positieve re houding is nog geen sprake. „Zo'n cultuurverandering, slaat het beste aan bij mensen die pas vier jaar op het ministerie wer ken. Die hebben de serene rust van de jaren tachtig niet meege maakt." Het ministerie ontbreekt het vol gens Joustra ook nog steeds aan een offensieve opstelling. Joustra verklaard ook dat het ministerie 'nog onvoldoende doorzichtig' is voor de buitenwereld. De cultuurverandering heeft de ambtelijke top proberen te sti muleren door groepsdiscussies. „Daaraan hebben zo'n 900 me dewerkers deelgenomen," aldus Joustra. Ook werd er begonnen met gezamenlijke werkafspraken en -projecten om de gesloten eigen hokjes-cultuur te lijf te gaan. Pas daarna is begonnen met de formele reorganisatie. Het ministerie heeft de Directo raten-Generaal afgeschaft, het aantal directies verminderd van 34 naar 20, het aantal provincia le diensten van twaalf naar vijf en het aantal leiddinggevenden onder het middenkader verlaagt van 200 naar 90. Het verminde ren van het aantal ambtenaren met een kleine duizend moet nog gebeuren. Amsterdam (anp)- Een groot politieteam heeft volstrekt onrechtmatige 'inkijkoperaties' (inbraken) uitgevoerd in loodsen en een garage. Zonder de vereiste toestemming van de officier van justitie en zonder het vastleggen in processen-verbaal is zes keer ingebroken om informatie over een mogelijk hasjsyndicaat te verzamelen. Door deze onrechtmatigheid ko men de jarenlange gevangenis straffen voor drie mensen op losse schroeven te staan. Dit bleek gisteren bij het gerechts hof in Amsterdam na de eerste zittingsdag in een proces rond inkijkoperaties. De president van het hof, mr. J. Willems, concludeerde al tijdens die eer ste zitting op basis van het ver haal van de teamleider van het politie-onderzoek dat de politie duidelijk over de schreef is ge gaan bij de inkijkoperaties. Afgelopen zomer verwees de Ho ge Raad de eerste zaak rond dit omstreden opsporingsmiddel te rug naar het hof om nog eens nauwkeurig vast te leggen aan welke voorwaarden dergelijke acties moeten voldoen. Was de inkijkoperatie niet conform wet en recht uitgevoerd dan zou dit, volgens het hoogste rechtscolle ge, mogelijk gevolgen moeten hebben voor de inmiddels ver oordeelde verdachten. Hasjzaken De 'inkijkoperatie' is een van de werkmethoden van de politie (ADVERTENTIE) Vaste Termijn Deposito looptijd *3 jaar. Wanneer u nu minimaal f l.OOO,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,3% rente per jaar. Aanbod geldig t/m 25 november 1994. Kom langs of bel gratis Daar kom je verder mee. waarover veel ophef ontstond omdat er te weinig controle op zou zijn. Politiemensen breken daarbij in in loodsen of andere ruimten louter en alleen om te kijken of er een redelijk vermoe den van schuld bestaat in een opsporingsonderzoek. Dit 'rede lijk vermoeden van schuld' is nodig om een dieper onderzoek met verdergaande middelen als huiszoeking in te stellen. Vooral in grote hasjzaken blijkt de politie dergelijke opsporings middelen te hanteren - acties die echter niet of uiterst gebrekkig naar buiten komen. Bij vooral advocaten ontstond de angst voor een geheim politieapparaat dat op een mogelijk onrechtma tige en geheimzinnige manier boeven wil vangen. De georgani seerde misdaad zou daarmee met oneigenlijke middelen bestreden worden. De commotie (mede naar aanlei ding van de IRT-affaire, waarin zo'n opsporingsmiddel gebruikt werd buiten de autoriteiten om) leidde tot de roep om een parle mentaire enquête. Ten aanzien van de inkijkoperaties moet het proces in Amsterdam alvast dui delijkheid verschaffen. Drugsyndicaat Drie mannen uit Den Haag en Voorburg zijn door het hof in Den Haag eind november 1992 veroordeeld tot straffen van 4 tot 7,5 jaar gevangenis en geld boetes voor hun betrokkenheid bij een drugsyndicaat. Dat werd in april 1991 opgerold door een politie- en justitieteam uit Rot terdam en Den Haag, de Fiod, rijkspolitie en marechaussee. Tijdens het gerechtelijk vooron derzoek tegen de drie bleek al dat het team één inkijkoperatie had uitgevoerd. De Haagse poli tiechef Van Loosbroek gaf giste ren toe dat zijn team zes maal inbrak. Tegen de voorschriften in, want de officier van justitie wist van niets ('die zou het nooit goed gevonden hebben', aldus Van Loosbroek) en de operaties werden niet in de processen-ver baal gemeld omdat Van Loos broek niet wilde dat de advoca ten van de verdachten erachter zouden komen. Een vrouw zwaait samen met haar zoontje het marineschip Philips van Almonde uit, dat gisteren uit de haven van Den Helder vertrok naar de Adriatische Zee. Het schip lost de Jan van Brakel af bij de controle op de naleving van het wapenembargo voor voormalig Joegoslavië. Of het schip in de Adriatische Zee zijn volledige termijn zal uitdienen lijkt onzeker, nu de Verenigde Staten, althans wat betreft de Bosniërs, hebben afgehaakt bij de controle op het embargo. foto anp vi \v s HOE LANGER een gevecht heeft geduurd, hoe brozer het moeizaam bereikt bestand is. Dat blijkt in het Midden-Oosten, dat blijkt in Noord-lerland. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft erkend verantwoorde lijk te zijn voor de moord op een postbeambte tijdens een roofoverval in Newry op 11 november. Dat in weerwil van het op 31 augustus afgekondigd bestand dat voorgoed een einde zou maken aan de gewapende strijd van de IRA tegen de Britse aanwezigheid in Noord-lerland. Toen de IRA dat bestand aankondigde overheerste de scepsis. Er ontstond zelfs bijna een conflict met Londen omdat de Britse regering het woordje 'permanent' zei te missen in de verklaring en daarom openlijk twijfelde aan de oprechtheid van de IRA. Niettemin kwam er toch de verklaring van Downing Street, waarin Londen aankondigde dat er verkennende gesprekken zouden komen met de Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA. Onder de ontbindende voorwaarde dat de IRA zich dan minimaal drie maanden koest zou houden. Dat leek te lukken. En nu blijkt er enkele weken voor het aflopen van de proefperio de toch weer een aanslag te zijn geweest. De leiding van de IRA noemt het een 'bedrijfsongeval', zegt dat de overvallers het 'op eigen houtje hebben gedaan' en biedt de nabestaanden de 'welgemeende excuses' aan. De reacties waren echter voorspelbaar. De Ierse regering schort te de voor Kerstmis voorgenomen vrijlating van IRA-gevangenen op. De tegenstanders van de IRA, protestantse groeperingen, spraken van 'schaamteloze hypocrisie van een groep die de wapens opneemt wanneer het hem uitkomt'. Zij roepen de Britse premier John Major op om de besprekingen met Sinn Fein die in december zouden beginnen af te zeggen. De reacties zijn begrijpelijk, want er zijn in de afgelopen jaren teveel bedrijfsongevallen geweest met gruwelijke afloop. En dus is de IRA, door eigen schuld, een gesprekspartner die gewan trouwd wordt. Waarbij overigens de protestantse groeperingen heel veel boter op het hoofd hebben door de vele bloedige aanslagen die ze zelf hebben gepleegd. Ook tijdens het bestand. Toch zou het zeer onverstandig zijn wanneer de Britse premier Major niet met Sinn Fein zou gaan praten. Praten is de enige manier om te voorkomen dat Noord-lerland weer in een bloedige geweldsspiraal terecht komt. Het huidige bestand is broos, dat zal nog vele malen blijken. Maar dat blijft altijd te verkiezen boven de afwezigheid van een bestand. Vraag maar aan Israëli's en Palestijnen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De provincies heb ben ruim 200 miljoen gulden reserve voor de bejaardenoor den. De PvdA in de Tweede Kamer vindt dat zo te veel geld wordt opgepot en wil dat het geld direct aan ouderenzorg wordt besteed. Dat bleek gisteren tijdens over leg met minister Borst en staats secretaris Terpstra van Volksge zondheid en Welzijn. VWS). Vol gens PvdA-Kamerlid Vliegent- hart hebben niet alleen de pro vincies, maar ook de instellingen zelf meer geld in reserve dan nodig is. Ze klaagde ook over gebrek aan inzicht in de boeken van de bejaardenoorden. De rijksover heid heeft de bejaardenzorg overgedragen aan de provincies. „Maar dat betekent niet dat wij geen inzicht en verantwoorde lijkheid dragen voor de beste ding van gelden," aldus Vliegen- thart. Uit een overzicht blijkt dat Zuid-Holland met 54 miljoen gulden reserve de kroon spant. Zeeland heeft elf miljoen en Noord-Brabant acht miljoen gulden. Staatssecretaris Terpstra zei ook grote bezwaren te heb ben tegen te grote reservevor ming. (ADVERTENTIES) 'flAW* GEEN KLUS ZONDER Metabo Nederland bv Te). 03462- 64244 Van onze Haagse redactie Den Haag - Asielzoekers moeten volgens minister Borst (Volksgezondheid) meteen een gezondheidsonderzoek onder gaan als ze zich aanmelden als vluchteling. Zodoende hoopt de bewindsvrouw te voorkomen dat dragers van de besmette lijke ziekte tbc in de illegaliteit terecht komen. Nu ondergaan asielzoekers pas een gezondheidstest als ze wor den doorgestuurd naar een asiel zoekerscentrum. „Dat kan bete kenen dat besmette mensen in de BIJ 3 SL06GI DAMES SLIPS illegaliteit terecht komen. Dat vergt enige aanpassing in de asielprocedure," aldus Borst, die hierover deze week overlegt met staatssecretaris Schmitz (Justi tie). Borst benadrukte dat van een tbc-epidemie geen sprake is. „De ziekte is nooit verdwenen. Jaar lijks kennen we in Nederland zo'n 700 a 800 gevallen. Onder hen zijn ook Nederlanders. In het buitenland komt de ziekte veel meer voor. Wij zijn er in geslaagd tbc goed onder controle te krijgen," aldus Borst. Eerder deze maand vroeg de Ko ninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose aandacht voor be smette asielzoekers. De organi satie waarschuwde dat artsen het zicht op deze mensen kwijt raken als ze de illegaliteit indui ken. Borst wil een landelijk coördinator aanstellen, die erop toeziet dat vreemdelingen met tbc hun kuur afmaken. Van onze rechtbankverslaggever Den Bosch - De Raad van Discipline van de Nederland se Orde van Advocaten heeft gisteren in hoger beroep acht klachten behandeld van H. Teernstra uit Wehl (Gld) te gen mr. J. Sneep uit Bergen op Zoom. Teernstra, ex-cliënt van Sneep, ging niet akkoord met de uit spraak van de Raad van Toe zicht in het arrondissement Bre da die een rekening van mr. Sneep van 19.000 gulden met circa 4000 gulden verlaagde. De Raad van Discipline zal nu niet alleen de rekeningen, maar ook de inhoudelijke aanpak van Sneep beoordelen. Tweede winstpunt voor Teern stra is dat de Raad van Discipli ne zich over zes weken zal uit spreken over zijn klacht dat Sneep een beledigend beeld van hem in de publiciteit zou hebben gebracht. Het steekt de klager dat mr. Sneep aan collegae en tegenover de media kwalificaties geciteerd zou hebben die medici in een rapport over Teernstra gebruikten. Hij zou de woorden 'hyena, chicaneur, beroepsklager en verward man' gebezigd heb ben. De advocaat gaf toe dat hij 'in interne correspondentie met andere juristen zijn grote zorg heeft uitgesproken over de per soon Teernstra'. Mr. Sneep: „Ik heb hen geïnfor meerd om te voorkomen dat er schade berokkend zou worden aan henzelf, aan mij en aan Teernstra." De laatste: „Hij heeft mij niet medisch te beoor delen. Daarvoor ga ik niet naar een advocaat. Als ik dat wil, ga ik wel naar een dokter. Teernstra stelde dat de jurist hem met mooie verhalen en een verkeerde voorstelling van zaken van zijn vorige raadsman heeft afgetroggeld. Sneep zou zijn werk niet goed hebben gedaan en hem niet hebben verteld dat zijn declaraties binnen enkele maanden tot ƒ30.000 zouden oplopen, aldus Teernstra. Mr. J. Sneep FOTO DE STEM/D1CK DE BOER Teernstra was naar aanleiding van een tv-uitzending naar mr. Sneep overgestapt. Hij wil geld zien van drie artsen en een psy choloog die hem na een ernstig auto-ongeluk van 1970 verkeerd behandeld zouden hebben. Mr. Sneep zei daarentegen dat hij Teernstra vaak heeft voorge licht over de kosten. Naar zijn zeggen heeft hij de beste juridi sche strategie gebruikt die nog mogelijk was in Teernstra's zaak. Die strategie werd bemoei lijkt doordat onder de vorige advocaat al procedures waren gestart. De rechter-commissaris bij de Bredase rechtbank heeft vorige week een begin gemaakt met het voorlopig getuigenverhoor dat mr. Sneep heeft aangevraagd om te zien of hij kan bewijzen dat Teernstra, al dat niet samen met medisch letselschade-expert Forrer, een hetze tegen hem voert. In dat verhoor worden journalis ten van De Stem en het Brabants Nieuwsblad gehoord. Sneep wil van de Wehlenaar 75.000 gulden omdat die zijn naam als medisch letselschade-advocaat te grabbel gegooid zou hebben. J BS V5 Wat zou er toch met die potvissen aan de hand zijn? Er zijn er nu al vijf aangespoeld op de kust van de Lage Landen, terwijl dat vroeger zelden gebeurde. Welk onbegrijpelijk natuurverschijnsel gaat hier ach ter schuil? Walvissen schijnen telepathisch met elkaar in contact te staan, maar zouden ze elkaar via die Moby-lofoon ingeseind hebben dat ze hier aan lager wal moesten sterven? Je kunt het van de optimistische kant bekijken en zeggen dat die dieren vroeger de kans niet kregen om gewoon dood te gaan en dus ook niet de gelegenheid hadden om aan te spoelen. In Noorwegen en Japan zullen ze er in dubbel opzicht geen traan om laten, maar hier in de beschaafde wereld is het toch even slikken In dit stille seizoen zijn die vissen een bezienswaardig heid, maar wat als ze in het vervolg ook hartje zomer aanspoelen? Waar laat je zo gauw een dode potvis op een hoogzomerse dag als rottingsprocessen zich tig keer zo snel voltrekken? Ver uit de kust in zee dumpenlijkt me geen goed idee en er zijn te weinig Japanse restaurants om voor snelle culinaire verwerking te kunnen zorgen. En dit zijn dan nog maar de potvissen, als de heterovissen dit gedrag ook gaan vertonen, dan komt er nooit een einde aan. MERIJN Spaarloon in trek bij werknemers Den Haag - Naar verwaching twee miljoen mensen doen eind dit jaar mee aan een spaarloonregeling. Het aantal deelnemers aan een premiesspaarregeling - de werkgever legt een premie op het' spaargeld - komt in die periode uit op ruim 920.000, blijkt uit cijfers van Sociale Zaken. De uitkomst geeft geen aanleiding de raming van de tegenvaller voor de schatkist te herzien, bevestigt het ministerie van Financiën. Staatssecretaris Vermeend heeft de werkgevers een extra heffing van tien procent op het spaarloon opgelegd om de tegenvaller te dekken. De voor de werknemer belastingvrije spaarloonregeling is enorm populair. Duikboot te koop op veiling Rotterdam - Wie er zijn hele leven al van heeft gedroomd een eigen onderzeeër te bezitten krijgt op 8 december de kans van zijn leven. Op die dag gaat het veilinghuis Troostwijk in het zalencentrum 'Rustburcht' in Rotterdam de onderzeeboot Hr Ms Zeehond op een publieke verkoping aan de man brengen. De veiling vindt plaats in opdracht van de huidige eigenaar, de Rotterdanmse Droogdok Maatschappij. Er is overigens geen sprake van het veilen van een geducht stuk wapentuig. De bewapeningris van de boot gehaald en technisch is hij volstrekt verouderd. Aftrek kinderopvang werknemer minder Den Haag - Werknemers die de kosten van kinderopvang uit eigen zak betalen krijgen vanaf 1 januari 1995 minder belastin gaftrek. Tot dusver mogen zij, krachtens een uitspraak van de Hoge Raad, al hun kosten boven drie kwart van de inkomensaf hankelijke ouderbijdragen die crèches vragen, opvoeren als aftrekpost. Per 1 januari 1995 wordt de aftrek beperkt tot uitsluitend de kosten die die normtarieven teboven gaan. Kerncentrale Dodewaard blijft open Den Haag - De kerncentrale in Dodewaard blijft via een gedoogvergunning in gebruik. De Raad van State heeft de bezwaren hiertegen van Greenpeace, Natuur en Milieu en Milieudefensie afgewezen. In mei 1992 heeft de Raad van State de vergunning voor de kerncentrale ongeldig verklaard wegens formele fouten. Het ministerie van Economische Zaken moet nu beslissen over een nieuwe vergunningaanvraag. Tot op dat moment werkt de kerncentrale met een gedoogvergunning. Vergrijzing zuiden niet problematisch Den Haag - De sterkere vergrijzing van Noord-Brabant en Limburg ten opzichte van de rest van het land, heeft geen dramatische gevolgen voor de ouderenzorg. Dat verzekerde staatssecretaris Terpstra (VWS) gisteren in de Tweede Kamer. Ze reageerde op vragen van fractieleidster Nijpels-Hezemans van het Algemeen Ouderen Verbond. Die toonde zich bezorgd over de sterkere vergrijzing in de twee provincies en vroeg zich af of er wel voldoende opvangvoorzie ningen voor ouderen zijn. Volgens Terpstra hebben de bejaarde noorden voldoende capaciteit, maar kampen vooral de verpleeg huizen met een gebrek aan plaatsen. „Daar zullen we Igen oplossing voor zoeken," verzekerde Terpstra. Wel hulp buitenaf bij ontsnapping Hoorn Hoorn - De zeven gedetineerden die zondag ontsnapten uit de gevangenis De Krententuin in Hoorn hebben wel hulp van buitenaf gekregen, zegt gevangenisdirecteur Teule. Eerder meld de de politie dat het zevental op eigen krachtwas ontkomen. Vier van de zeven zijn nog voortvluchtig. Handlangers hebben een hek rond de gevangenis van buitenaf doorgeknipt, daarna de tralies voor het toiletraam weggezaagd en vervolgens een gat gemaakt in een stalen plaat voor het raam. Ze duwden een koevoet naar binnen, waarmee de gedetineerden de stalen plaat van binnenuit konden verwijderen. 'Nachtbewaking cellen op peil houden' Den Haag - Justitie en politie moet ervoor waken dat de nachtelijke beveiliging in cellengebouwen op peil blijft. Bezuini gingen kunnen desastreuze gevolgen voor de brandveiligheid hebben. Ingeslotenen moeten immers eerst uit de cellen worden gehaald, voordat de brandweer zijn werk kan doen. Dat staat in het 'Brandbeveiligingsconcept voor cellen en cellengebouwen', dat minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken gisteren aan burgemeester Brokx heeft overhandigd bij de opening van een Tilburgs brandweer-oefencentrum. Daarin wordt gezegd dat er 's nachts ten minste twee bewakers per 24 cellen aanwezig moeten zijn. Daaraan mag volgens Binnenland se Zaken, ook omwille van bezuinigingen, niet worden getornd. Bosnië-militairen moeten straf uitzitten Den Haag - Twee onderofficieren die in Bosnië een dienstbevel weigerden uit te voeren, moeten alsnog vier maanden straf uitzitten in de militaire gevangenis in Nieuwersluis. Het gratie verzoek dat zij bij de koningin hadden ingediend, is afgewezen. De militairen weigerden in 1992 na zware mortierbeschiertingen terug te keren naar hun kazerne in Sarajevo, omdat zij het risico voor de dienstplichtigen die zij onder zich hadden te groot vonden. Terug in Nederland werden ze wegens weigeren van dienstbevel veroordeeld tot vier maanden cel.

de Stem | 1994 | | pagina 3