Robin Hood aan het Binnenho Toli 7,3% 06-0331 Een enquête-uitkomst is nog niet dé conclusie Gerechtshoi File SP-leider Jan Marijnissen roeit in Den Haag tegen de stroom in Broos DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM Ontluistering van de telefoongids DE STEM- 'Groei aantal miljonairs even sterk als van werklozen' 'Ik wil geen abracadabra gaan spreken' Tijdelijk aanbod VSB'BANK DESTEM DINSDAG 22 NOVEMBER 1994 Allereerst was er de bijbel. Vlak daarna werd de Neder landse huiskamer verrijkt met het telefoonboek. Ieder huis had er eentje, het kreeg een mooi plaatsje. Tenslotte kwam de radiobode, elke week een nieuwe! Met deze drie gidsen ging het modale gezin door het leven. Openba ringen 3:12, Bellemans J. 01600-263, 17.00 Jeugdjour naal De Verrekijker, dat wa ren de codes waarmee je je in Nederland kon redden. Nou, u weet ondertussen wat er met de bijbel is gebeurd. Het boek der boeken heeft de woonkamer moeten verlaten. Te dik en te weinig plaatjes. Veel mensen weten nauwe lijks wat er in staat. Leden van het CDA hebben het af gelopen weekend de opdracht gekregen het boek eindelijk eens te gaan lezen. Ze bleken Abraham alleen te kennen van de tv-serie die de NCRV uitzendt. Ook het verhaal van de radio bode is niet om vrolijk van te worden. De kinderen hebben de Veronica-gids binnenge haald en in die stortvloed van tv-programma's kun je met geen mogelijkheid meer vin den wanneer Ted de Braak of Herman Emmink in beeld ko men. Er dreigt een oorlog in tv-land, nu verschillende om roepen commercieel gaan. Je zult zien dat op het slagveld ergens tussen Luxemburg en Hilversum net uw oude, ver trouwde radiobode zal sneu velen. De enige zekerheid die over blijft is de telefoongids. Dat boek is voor de meeste Ne derlanders de enige plaats waar ze een bepaalde vorm van roem mogen beleven. Daar halen ze de publiciteit, daar wordt hun naam gelezen door het grote publiek. Je naam komt misschien ook in de krant bij je dood, maar daar mag je zelf meestal niet meer van genieten. En dat moet nog betaald worden ook. De telefoongids is gratis,' heerlijk alfabetisch, dik, han dig en volledig. Je kunt er uren in bladeren en je hebt het nooit uit. Maar ook de laatste gids des levens moet eraan geloven. Het telefoonboek is niet meer onfeilbaar. De PTT maakt fouten, het bleek onlangs in Utrecht. Het is als de bijbel zonder Mattheüs en de radio bode zonder Nederland 2. PTT Telecom, die tegenwoor dig over het bellen gaat, slooft zich uit op de verkeerde ge bieden. Men zwetst over de grenzen en richt zich in lange, onduidelijke reclamefilms in vreemde talen op buitenland se zakenlieden. Nederlandse zakenjongens worden gekie teld met de verkeersonvrien- delijke autotelefoon. Gewone mensen wordt het hoofd op hol gemaakt met 06-nummer- s. Het draaide vroeger als een lier bij de PTT, maar nu alles via die toetsjes gaat, lijkt de PTT zich te drukken. Ooit was de telefoongids het draai boek van ons bestaan, nu is het niet meer dan drukwerk, routineus, slordig drukwerk. Daar zit je dan in je huiska mer met een gids vol witte plekken. De banketbakker ontbreekt, de pedicure heeft de benen genomen en de be grafenisondernemer heeft voor altijd opgehangen. En hoeveel airmiles heb je wel niet nodig om de stomerij te kunnen bereiken? Het is de schuld van de com puter, beweren ze. De PTT zou niet met de computer om kunnen gaan! Geklets. Een werkgever die zijn computer volgens de cao behandelt, heeft geen problemen. De PTT heeft niet meer de lei ding, de onderneming is af standelijk geworden. Draad loos en tegelijk meedogen loos. PTT Telecom gooit zich ner veus op de digitale snelweg en vliegt uit de eerste de beste bocht. Communicatie is con currentie geworden, in de ver te doemen machtige tele-bela- gers op. De PTT schrikt zich kapot. Er zijn nog tien onder- nemenden voor u! Daarom gaat PTT Telecom afslanken en ontslaan. Waar beginnen ze? Niet bij het re clamebudget en ook niet bij de afdeling waar ze nutteloze apparaatjes voor in de bin nenzak maken. Ze schrappen rigoureus in de telefoongids om hun financiële problemen op te lossen. Die vliegt eruit, die wordt gewipt en zonder haar kunnen we ook wel. Als gedupeerde zoek je natuurlijk hulp. Maarwie kun je bel len? In het donker van de beginnende dag staan de parkeerplaatsen langs de snelweg vol. De ene na de andere vrachtwagen met een blijkbaar van zijn rusttijd genietende chauffeur. Tegen de tijd dat het licht wordt en het nog steeds rustig is op de weg zelf, wordt er leven zichtbaar langs de bermen. Bestuurders hijsen zich uit hun cabines, rekken zich uit, doen strekoefeningen, zetten koffie en controleren hun voertuigen. pen half uurtje later, de eerste berichten uit Driebergen worden over de radio uitgezonden, zetten de trucks zich in beweging. De rechterrijbaan is vanaf nu zo goed als vol met vrachtverkeer. De chauffeurs zijn wakker en het is meteen filetijd. Cf!) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, 'fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Door René van der Lee Jarenlang heeft hij er ver beten voor moeten vech ten, maar nu is Jan Marij- nissen waar hij wilde zijn: het Binnenhof in Den Haag. Als fractievoorzitter van de SP wil de Ossenaar zich vooral verzetten tegen de 'massieve aanval op de sociale zekerheid' en de steeds verder gaande twee deling van de maatschap pij. En dat alles in 'gewo ne-mensentaal', zodat ook de bode het nog begrijpt. Robin Hood aan het Bin nenhof. Samen met zijn 'maatje' Remi Poppe is hij het enige Tweede- Kamerlid tegen wie de bodes 'je' zeggen en geen 'u'. Het is voor Jan Marijnissen een teken dat hij zich na een half jaar in Haagse kringen nog niet vervreemd heeft van zijn wortels. En trou wens, toen hij deze zomer op audiëntie mocht bij Hare Majes teit, heeft hij evengoed een bab beltje gemaakt met de lakeien, 'die anders altijd door iedereen voorbij worden gelopen'. De pri mus inter pares van de Socialis tische Partij blijft ook in een koninklijk paleis aan 'zijn' men sen denken. Hij zit in het oude gedeelte van het Tweede-Kamergebouw, met uitzicht op het nieuwe gedeelte. Op 16 mei, na een lange en verbeten strijd, mocht hij hier zijn intrek nemen. Over de faci liteiten die hem als parlementa riër ter beschikking staan, ver baast hij zich nog steeds: „Alleen de fax die hier staat, hebben we zelf moeten betalen. De rest is allemaal betaald, inclusief de computers. Bovenop het salaris van 120.000 gulden dat je sowie so al krijgt." Conform de beste SP-tradities houdt Marijnissen van die riante honorering elke maand slechts 2500 gulden netto over, de rest gaat in de partijkas. Solidariteit mag geen loos begrip worden'. Grijze muizen Bijna elke dag dat hij vanuit zijn woonplaats Oss naar Den Haag rijdt (of omgekeerd), staat hij in de file. Maar Marijnissen (42) piekert er niet over om in de residentie te gaan wonen. „Je hebt veel kamerleden die een pied-a-terre nemen, die dingen zijn trouwens nog duurder dan ze klinken. Die gaan 's morgens vergaderen, 's middags lunchen op het Binnenhof, daarna weer vergaderen, dan weer eten, dan weer vergaderen en dan gaan ze naar hun appartement. Dat is denk ik heel slecht. Ik hecht er aan dat ik zo veel mogelijk het zelfde blijf leven als voorheen. Ik wil echt voorkomen dat ik een van de vele grijze muizen word." Het beeld dat hij had van de Haagse politiek was dat van een kaasstolp met volksvertegen woordigers die geen flauw benul hebben van wat er zich in de echte maatschappij afspeelt. „Het is nog veel erger dan ik dacht," zegt Marijnissen een half jaar na zijn entree. „De hoeveel heden papier die je op je bureau krijgt, zijn zó gigantisch... En er zijn zó ontzettend veel vergade ringen... Als je je daardoor laat verleiden, kom je zelfs met een Jan Marijnissen: „Zolang de bodes nog geen u tegen me zeggen, zit het goed. fractie van 37 mensen (zoals de PvdA) tijd te kort. Je moet echt keuzes maken, de hoofdlijnen volgen, anders verzuip je in de details. Het is niet moeilijk om hier over je toeren te raken. Ik probeer in het weekeinde altijd wat tijd te vinden voor reflectie, daar kom je door de week amper aan toe." Tweedeling Met de SP keert de echte opposi tie terug in de Tweede Kamer, zo beloofde Marijnissen op 3 mei, de dag dat hij samen met Remi Poppe tot parlementslid werd gekozen. Met name tijdens de algemene beschouwingen op de begroting en het debat over de regeringsverklaring nam Marij nissen stelling tegen het 'neo-li- beralisme' van het paarse kabi net. Zij-aan-zij met Paul Rosen- möller van GroenLinks vertolkte Marijnissen het geluid van links Nederlands. De groeiende kloof tussen arm en rijk Nederland, dat is wat Jan Marijnissen drijft. De tweedeling in de maatschappij, die zich op steeds meer terreinen aftekent. „Er is echt een massieve aanval op de sociale zekerheid aan de gang, ik probeer mensen daar de ogen voor te openen. En je hoeft niet te denken dat het wel mee zal vallen, want dat doet het niet. Vijf jaar geleden was je voor gek versleten als je voor spelde dat de tandartshulp voor een belangrijk deel uit het zie kenfonds zou gaan. En nu ge beurt het! Zo gaat het maar door, daar moet verzet tegen komen. Nee, daar word ik nooit moe van. Het zou voor mij echt ondraaglijk worden als ik me niet meer zou kunnen verzetten tegen onrecht. De strijd opgeven zou ik als verraad zien. Aan mezelf, maar ook aan al die mensen die op ons gestemd heb ben. In die zin voel ik me ook wel verantwoordelijk voor hoe het hier gaat met de SP. We hebben hier zo lang naar toege- leefd." Eenheidsworst Met de koningin heeft hij het er ook al over gehad, vertelt hij. Dertig minuten had Beatrix voor hem uitgetrokken om te horen welk kabinet de SP het liefste zou hebben. Marijnissen had geen vijf minuten nodig om dui delijk te maken dat hem dat niet zo veel uitmaakte. Mét CDA, zónder CDA, voor de SP is het allemaal één pot nat, eenheids worst. Om dat te illustreren had Marijnissen, oud-werknemer van Zwanenberg in Oss, drie Hema- rookworsten meegebracht voor Hare Majesteit. Waarna de so cialist en de vorstin het nog drie kwartier (langer dan gepland dus) hadden over 's lands be langrijkste probleem: de hoge werkloosheid. „De koningin zette uiteen hoe zij het probleem zag. Daarna heb ik gevraagd of het gebruikelijk is om haar tegen te spreken. Want ik zag het toch wat anders. Het werd een hele boeiende discus sie. Nee, we zijn het niet eens geworden. Het maakt mij ook niet uit of ik het tegen de konin gin heb of tegen tante Mien op de hoek. Het gaat er om dat je het goed doet." Waarna Marij nissen nog eens met een van zijn favoriete spreekwoorden op de FOTO'S DIJKSTRA proppen komt: Wat het hart niet heeft, kan het verstand niet brengen. Maakbaar Het is roeien tegen de stroom in, wat Marijnissen doet. Want ter wijl de grote politieke partijen meer en meer pleiten voor een terugtredende overheid, vindt de SP dat de overheid zich juist nadrukkelijker moet profileren. Zodat 'de markt' niet langer de dienst uitmaakt en de politiek weer meer grip krijgt op de sa menleving. „l^ij willen de mar ges van wat de politiek kan, flink oprekken. Iedereen die nu zegt dat de samenleving niet maakbaar is, doet dat om daar mee de terugtredende overheid te rechtvaardigen. Maar de over heid kan wel degelijk een hoop bereiken, als ze maar wil." De vennootschapsbelasting voor bedrijven moet omhoog naar vijftig procent, zo heeft de partij in haar verkiezingsprogramma geschreven. „Het bedrijfsleven maakt nu weer gigantische win sten. De jaren tachtig waren ook een prima tijd voor hen, alleen in het begin van de jaren negentig hebben ze in een dipje gezeten. Maar kijk nu maar naar de ABN/Amro: ze maken 1,2 mil jard winst in de eerste helft van dit jaar en bijna tegelijkertijd kondigen ze aan dat er duizen den mensen uit moeten. In een notedop schetst dat de tegenstel ling: het gaat de bedrijven alleen maar om de winsten, daar is alles op gericht. Het is ook een eufemisme om het over werk gevers te hebben. Blankert, van de Nederlandse Christelijke Werkgevers, heeft dat ook ge zegd: het is helemaal geen doel van de bedrijven om zo veel mogelijk mensen aan het werk te houden." Bang dat de bedrijven naar het buitenland verkassen als de overheid de belastingdruk ver hoogt, is Marijnissen niet. „Ze lopen echt niet zo snel weg. De loonkosten zijn in NederlJ ook lang niet zo hoog als i.. een wil doen geloven. We wjl het bedrijfsleven echt niet t heffen, integendeel. Maarj gaat er om dat die superwinst] worden afgeroomd. Het is (J van de gekke dat die bedrijj alleen maar rijker en rijj wordt en de overheid ai maar armer en armer. De r sen pikken het niet meer, je J ook dat de vakbond nu «j| stevigere looneisen op tafel 1;T Het is logisch, het aantal nt]I nairs groeit nu bijna nog ha dan het aantal werklozen." Schreeuwers Onmiddellijk na het succes v de verkiezingen hield Marijil sen zichzelf en zijn 'maatje'Pof pe voor dat ze zich de eet? maanden gedeisd moesten ho den. „De eerste maanden i belangrijk voor de indruk die vestigt. Veel mensen dachten if er met ons twee ordinal schreeuwers in de Kamer zomf komen, dan moet je er erg v oppassen dat je dat beeld n| gaat bevestigen. Ik heb daar ook van kunnen overtuigt! Ik heb hem gezegd dat we t J gekomen en niet meer van p' 'zijn om weg te gaan. Het gaa om dat het succes beklijft, dal we na de volgende verkiezing;?! niet weer uit de Kamer verdnij nen. Groter worden is geen d op zich, we willen zo veel mop lijk van onze ideeën verwezen!-! ken." „Daarom zoeken we ook het del bat. We willen duidelijk mafel waar we staan en dan kijken»™ om ons heen of te zien oft bondgenoten hebben. Veel pzl tijen kiezen precies de andtif volgorde, daarom vinden mei ook niks meer aan de politie! Waarom is Bolkestein, terecÉ zo veel geprezen? Omdat-ie:| elk geval duidelijk is. Je merhf ook in het debat over de regel ringsverklaring dat-ie het led vindt dat wij het debat over tl hoofdlijnen aangaan. Hij y.| meer Amerikaanse dynamiek de samenleving, ik hield6"' voor dat dat ook zou leiden li Amerikaanse toestanden. Orel dat soort dingen hoort het i:| gaan in een parlement." Abracadabra „Ik ben niet van plan om hit! abracadabra te gaan sprekend! hou het op gewone-mensentas! Maar dat wil niet zeggen d;'l onze opvattingen simpel zijil Onze ideeën hebben altijd sa| menhang vertoond. Zo van: je dit doet, is dat het gevolg. 1 verwijt dat wij te simplistiscll denken, heb ik hier in Den Hail ook nog nooit gehoord. Niet vrl andere politici, niet van de peisI Maar als er gesproken woriil over de differentiatie van Ai wao-premie, heb ik het er lieve:! over dat er verschillende wa»| premies komen. Ik probeer veel mogelijk mijn eigen syno-l niemen te gebruiken, al kan dal niet altijd. Het woord interpelhj tie betekent gewoon ondervra! ging, maar als ik tegen Kamer j voorzitter Deetman zou zegge dat ik een ondervraging van d minister wil, zou hij me tod! maar raar aankijken. Maar dl geloof niet dat ik anders bel geworden sinds ik hier zit. Zo-| lang de bodes nog geen u 1 me zeggen, zit het goed." Dat was lachen! Of de mede werker van het Tweede-Ka merlid even een enquêteformu lier wilde invullen. Het zat die ochtend tussen de twee decime ter post. De een of andere onderzoeker wilde graag de mening van de volksvertegenwoordigers weten over alcohol, drugs en gokken. Maar het kamerlid had wel wat anders te doen dan formulieren invullen. Dus of de medewerker dat maar even wilde doen. En dan graag op zo'n manier, dat het kamerlid er niet al te radi caal zou uitkomen. Waarop de medewerker met grote gretigheid begon in te vullen dat het kamerlid er vroeger stevig op los had ge blowd en dat een borreltje of zes toch wel het dagelijks ge middelde was. Maar goed dat de vraag ontbrak of het kamer lid ook wel eens met een mede- werk(st)er de koffer induikt. De wetenschapper wachtte in tussen in spanning af. Zouden de kamerleden aan zijn belang wekkende onderzoek willen meedoen? Nou, dat viel hem niet tegen. Van de 150 parle mentariërs stuurden er 86 een ingevuld formulier terug. Of nee, eigenlijk 87. Maar de me dewerker van dat ene kamerlid had zich dermate uitgeleefd dat die bijdrage niet meer serieus kon worden genomen. De man of vrouw zou de dag zuipend, spuitend, rokend en gokkend doorbrengen. Dus dat formulier verdween in de prullenbak. Maar met de rest ging de we tenschap eens lekker aan de slag. En toen alle gegevens wa ren uitgewerkt ging het hele spul naar het Algemeen Dag blad. Daar gingen ze, zoals het goeie journalisten betaamt, meteen op zoek naar nieuws in die cijferbrij. En jawel, daar hadden ze wat. Een meerder heid, bijna tweederde van de kamerleden die het formulier hadden teruggestuurd, bleek wel wat te voelen voor het vrijgeven van de handel in soft drugs. Even de onderzoeker ge beld. „Zeg, 86 van de 150 ka merleden, dat is toch wel repre sentatief zeker?" Net zo min als minister Ritzen dat doet in gesprekken met stu denten, antwoordde de weten schapper niet met 'ja' of 'nee' maar begon aan een genuan ceerd betoog met veel mitsen en maren. Maar de hoorn lag er halverwege het verhaal al weer op. En de volgende dag luidde de openingskop van het Alge meen Dagblad: 'Kamer voor le galisering soft drugs'. Onderzoeker Hendriks reageer de zaterdag wat beteuterd via het dagblad Trouw: „Zulke conclusies mogen nooit aan de uitkomst van de enquête wor den verbonden. De Kamerleden hebben immers anoniem aan het onderzoek meegedaan, dus weten we niet hoe de verschil lende partijen in de onder zoeksgroep zijn vertegenwoor digd." Maar goed dat de man dat verhaal van die medewer kers toen nog niet kende. Maar alleen al zijn redenering is meer dan voldoende om con clusies zoals het AD die trok, te logenstraffen. Want stel nu dat ze bijvoorbeeld bij het CDA om de aandacht van de lezer weieens zaken uitvergroot. Het is meer een illustratie van hoe moeilijk het voor 'de politiek' is om precies datgene over te brengen wat ze bedoelt. Daarbij vormt de relatie tussen de individuele parlementariër en zijn partij een extra pro bleem. Want je kunt als me- A vrouw X of mijnheer Y van Agenda alles en nog wat vinden, je hebt je toch te houden aan het pro gramma van de partij, waar voor je bent gekozen of het regeerakkoord, als je partij meedoet in een kabinet. is juist in het belang van de kiezer die toch al zo veel moeite heeft om de weg te vinden in' het web van de politieke be sluitvorming. Zo'n partijpro- gramma en de opstelling van een fractie bieden tenminste nog enig houvast. Als al die honderdvijftig kamerleden er i ieder voor zich maar een beetje op los gaan zitten stemmen is er helemaal geen touw meer I aan vast te knopen. collectief hebben besloten om niet mee te doen. Dat betekent dat die 86 inzendingen al een heel vertekend beeld geven en dat de uitkomsten niet domweg kunnen worden 'overgezet' op 150 kamerleden. Nou is dit stukje niet bedoeld om collega's te kijk te zetten. Want overal worden in het vuur van de dagelijkse strijd Dus ook als meer dan 75 ka merleden individueel ergens voor zijn, kun je niet conclude ren dat er dus een politieke meerderheid voor is. In die zin zat het Algemeen Dagblad dub bel fout. Als het op beleid, op wetgeving aankomt geldt de mening van de fractie en niet die van het individuele kamer lid. Dat lijkt op kadaverdisci pline maar dat is het niet. Het Deze week is het de beurt aan de ministers Voorhoeve (Defen sie) en Van Mierlo Buiten landse Zaken) om in de Tweede Kamer hun begroting voor 1995 te verdedigen. Daarnaast ko men onder meer nog aan de orde de wachtgelden in het on derwijs, de ouderenaftrek en de kinderbijslag. Commissies be spreken zaken als de binnen vaart, de pelsdierfokkerij, de arbeidsmarkt en de aanstaande Waddenzeeconferentie. De Eer ste Kamer houdt vandaag en morgen de algemene beschou wingen over het totale kabi netsbeleid voor volgend jaar. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het duurt nog zeker tien jaar voordat er sprake is van echte openheid op het ministerie van Land- bouw, Natuurbeheer en Vis serij. Secretaris-generaal Joustra ver klaarde dat gisteren op een de bat over de Rijksdienst in Den Haag. „Een cultuur verander je Amsterdam (anp)- Een groc onrechtmatige 'inkijkoperaii loodsen en een garage. Zor van de officier van justitie processen-verbaal is zes ke« over een mogelijk hasj syndic Door deze onrechtmatigheid ko men de jarenlange gevangenis straffen voor drie mensen op losse schroeven te staan. Dit bleek gisteren bij het gerechts hof in Amsterdam na de eerste zittingsdag in een proces rond inkijkoperaties. De president van het hof, mr. J. Willems, concludeerde al tijdens die eer ste zitting op basis van het ver haal van de teamleider van het politie-onderzoek dat de politie duidelijk over de schreef is ge gaan bij de inkijkoperaties. Afgelopen zomer verwees de Ho ge Raad de eerste zaak rond dit omstreden opsporingsmiddel te rug naar het hof om nog eens nauwkeurig vast te leggen aan welke voorwaarden dergelijke acties moeten voldoen. Was de inkijkoperatie niet conform wet en recht uitgevoerd dan zou dit, volgens het hoogste rechtscolle ge, mogelijk gevolgen moeten hebben voor de inmiddels ver oordeelde verdachten. Hasjzaken De 'inkijkoperatie' is een van de werkmethoden van de politie (ADVERTENTIE) Vaste Termijn Deposito looptijd «5 jaar. Wanneer u nu minimaal f 1.000,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,3% rente per jaar. Aanbod geldig t/m 25 november 1994. Kom langs of bel gratis Daar kom je verder mee. HOE LANGER een gevecht moeizaam bereikt bestand is. C blijkt in Noord-lerland. Het Ierse Republikeinse Leger lijk te zijn voor de moord oi roofoverval in Newry op 11 novf 31 augustus afgekondigd besta maken aan de gewapende stri aanwezigheid in Noord-lerland. Toen de IRA dat bestand aankon ontstond zelfs bijna een conflic regering het woordje 'permaner en daarom openlijk twijfelde aan Niettemin kwam er toch de waarin Londen aankondigde c zouden komen met de Sinn Fein Onder de ontbindende voorwaa drie maanden koest zou houden En nu blijkt er enkele weken voc de toch weer een aanslag te zijr noemt het een 'bedrijfsongeval' eigen houtje hebben gedaan' 'welgemeende excuses' aan. De reacties waren echter voorsp te de voor Kerstmis voorgenome op. De tegenstanders van de spraken van 'schaamteloze hyi wapens opneemt wanneer het h premier John Major op om de bi december zouden beginnen af te De reacties zijn begrijpelijk, wa teveel bedrijfsongevallen gewee is de IRA, door eigen schuld, e trouwd wordt. Waarbij overiger heel veel boter op het hoofd aanslagen die ze zelf hebben gep Toch zou het zeer onverstandig Major niet met Sinn Fein zou i manier om te voorkomen dat No geweldsspiraal terecht komt. H< zal nog vele malen blijken. M boven de afwezigheid van een en Palestijnen. Ml

de Stem | 1994 | | pagina 2