Succes Navo-actie valt tegen WITLOF EN KIPPEBOUT. Zes FNV-bonden bundelen krachten Spanning in Gaza houdt aan >roken..~ Ondergang Boelwerf kost Begemann zeker 17 miljoen Oosterhouter maakt van twee guldens een vijfje om mee te gokken Kamer: Ouderen krijgen hogere belastingaftrek Bio >orloos I LEVEN van een bestuurs- an de sectie arbitrage van bVoBo gaat niet altijd over h. Daar weet Mare Oppe- al lang over mee te praten, zaterdag was het weer 1 pret. Scheidsrechter Adri It meldde zich zaterdag om ft voor elf af voor de wed- 1 Scheldesport-WS'92 3 in I promotieklasse. Volgens It had hij geen auto tot zijn nikking, dus kon hij niet Terneuzen komen. Oppeneer ging dan maar aan de slag en belde an- alf uur lang andere fdsrechters af, maar helaas, pndelijk bood Scheldesport de oplossing en zou lidsrechter Worst thuis den opgehaald. Toen Mare ■eneer dit aan Adri Worst Ue doorbellen werd hem leid dat Adri al met zijn pybalspullen was vertrok-' dus hij kon in Terneuzen |den verwacht, maar helaas, om half vier zaterdagmid- I de wedstrijd moest begin- was Adri Worst nog niet pn water. (lometervreters Ook Nederlandse vliegtuigen doen mee aan bombarderen Servisch vliegveld Drugtoerist zelf dealer Stroef overleg KNVB en clubs Belasting afval en grondwater kost burger geld Kamer wil banen buiten Randstad Schengen gaat toch van start 'Politie ging over schreef' Blaastest in auto Robin Hood ,in Den Haag Witlof, 500 gram Cfl Kippebout, kilo^90'4.99 ®m® 500 gram 359" 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. /EMBER 1994 Indere regels dan elders? hee, dat kan niet zo zijn. |iet dat jullie op geruchten Dus, zaterdag speelt Gijsel in en bij Hoek. dat in je oren of kom etere argumenten." feterdag 53 jaar geworden Jitter Eddy Dobbeleir, die ,-5-zege op Capelle als jlevol cadeau accepteerde, Ir zeker van. Nu de KNVB Imaar dan graag zonder leme telefonische bedrei- jrichting KNVB-afgevaar- r. Zelfs die dwaze onspor- 1 beller moet toch ook aan perstand gebracht kunnen jen dat de KNVB verder i dan alleen de belangen ïoek. Een club die in feite ■partij is, omdat het zake- lezien een meningsverschil Tft tussen de KNVB en Da- pijsel. Het is Gijsel die i en het was de KNVB die I toestemming gaf om bij I te voetballen om daarna [tussentijdse dispensatie in te trekken. Zijn voet- is en was inzet. Lid Jen van Hoek mocht en hij sowieso al. kkig was de toevallig aan- [ige scheidsrechter Wytze khuyzen uit Middelburg be- I de wedstrijd te fluiten. Hij goed, maar ook tijdens en de wedstrijd bleef scheids- Iter Adri Worst spoorloos. Ic Oppeneer hield er een een raar gevoel aan over. IT EERSTE mannenteam I Morres had zaterdag in de jle divisie van de landelijke leybaicompetitie een prima Istrijd gespeeld en met 0-3 tonnen. Hierdoor blijft het Lde tweede plaats. Toen de Jstenaren echter tevreden in busje wilde stappen om luit Prinsenbeek richting 1st te vertrekken, liep het i fout. In trainer-coach Jan Schut achterklep van het busje de openen brak de sleutel af. daar stond de Hulster lipe op een donkere zater- [avond. Gelukkig was coach Schut zelf apart met de |o afgereisd, dus was er wel |r enkele spelers gelegenheid f de terugreis te ondernemen. deel van de selectie moest chten totdat de wegenwacht |am. Uiteindelijk werd beslo- dat Jan Schut met enkele tiers richting Hulst zou ver- sken om daar de reserve- utel op te halen. Eenmaal hr gearriveerd kon spelver- |er Ralf Schut met de auto zijn vader opnieuw terug hr Prinsenbeek met de reser- tleutel om daar nog enkele plers en het busje op te halén. hte kilometervreters die Hui- Ir volleyballers, jidredactie: Ton Koomen. [dragen: Eddy de Schrijver, pus Verberkmoes en Willy Leeuwen. „De eerste club die nu op n iets anders." inorama: „Wat Gorter heeft Maar ik geloof niet dat hij ■rs zou flikken. Weet je, elke 'erstand." in VI: „Intussen word je de sponsoring is dat mooi, :e belangstelling." Mulder in NRC Handelsblad: d drie kwartier weggespeeld !s woensdagavond definitief jmpje.' D hebt Laat dat dan «van weter via een ..Kleintje" In De St»im dan een goede Kans dat de eerlijke vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. dto regelmatig onze ..Klei» tje»"- rubnek „Gevonden-Verloren" r asoeurt DE STEM 134e JAARGANG het weer Somber Onder de huidige weersomstandigheden kan gemakkelijk nevel of mist ontstaan die heel langzaam optrekt. Het wordt een overwegend rustige, nevelige en sombere dag. Terneuzen - De buitenlandse klanten voor de Zeeuws-Vlaamse drughandelaren komen van steeds verder en kopen ook in grotere hoeveelheden in, is te concluderen uit uit cijfers van de marechaussee. De indruk is dat het steeds minder gaat om men sen uit nabijgelegen Belgische en Franse regio's die zelf in een kof fieshop wat roken en dan voor ei gen gebruik wat mee naar huis nemen. ZIE ZEELAND - C1 Amsterdam/Roden - Het overleg tussen de KNVB en de clubs over het vrijgevenvan jeugdinterna- tionals verloopt uiterst moei zaam. De bond eiste Bruggink van FC Twente op voor het duel tegen Zweden van vandaag, ter wijl de aanvaller ook vandaag ei genlijk tegen NAC moet spelen. ZIE SPORT-B1 Den Haag - Omdat de Tweede Kamer akkoord is met de ver bruiksbelasting op afval en grondwater, gaat de burger vol gend jaar ettelijke tientjes meer voor drinkwater betalen. Er komt een heffing van 34 cent op een kubieke meter grondwater, terwijl per ton gestort afval str aks 28,50 gulden moet worden betaald. Den Haag - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat minis ter Melkert ook buiten de Rand stad meer banen schept voor langdurig werklozen. Het gaat om 40.000 banen, waarvan de meeste volgens de oorpronkelijke plannen in de vier grote steden zouden worden gecreëerd. ZIE ECONOMIE - A5 Brussel - De paspoortcontroles aan de grenzen van de Benelux, Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje, Portugal en Griekenland worden met ingang van 28 maart volgend jaar definitief afge schaft, Op die datum moet het Verdrag van Schengen over het vrij verkeer van personen for meel 'van start' gaan. ZIE BUITENLAND-A4 Amsterdam - Zonder vereiste toestemming van justitie heeft een politieteam volstrekt on rechtmatige inbraken ('inkijk operaties') uitgevoerd in loodsen en garages. Dat bleek gisteren tijdens een zitting van het Am sterdamse Gerechtshof over een drugzaak tegen drie Hagenaars. ZIE BINNENLAND - A3 Bonn - Het bedrijf Dragerwerk AG uit het Duitse Lübeck heeft een apparaatje ontwikkeld dat het startmechanisme van een au to blokkeert als de bestuurder te veel heeft gedronken. Iemand met zo'n ingebouwde tester moet éérst blazen voor hij zijn auto kan starten. Heeft de chauffeur te veel gedronken, en over schrijdt hij het in zijn blaastester afgestelde promillage, krijgt hij zijn auto niet gestart. Gegokt en verloren Van onze redactie buitenland Gaza - De massale pro-Ara- fat-demonstratie gisteren in de Gazastrook heeft de be zorgdheid over een dreigende burgeroorlog in de door Pa- lestijnen bestuurde kust strook niet weg kunnen ne men. De PLO en de radicale Palestijn se Hamas-beweging zijn het nog niet eens over maatregelen om een eind te maken aan het bloed vergieten. Harnas wil dat het Pa lestijns bestuur zich verantwoor delijk stelt voor het ontketenen van het bloedbad van afgelopen vrijdag. Het treffen tussen Ha- mas-aanhangers en de Palestijn se politie eistp veertien mensenle vens, 200 mensen raakten ge wond. PLO-leider Arafat wijst die eis van Harnas af. Ruim 10.000 Palestijnen betuig den gisteren Arafat hun steun. De voor een groot deel gewapende aanhang trok door Gaza. De me nigte scandeerde leuzen als 'Ara fat, we houden van je', 'Niemand kan jou verslaan' en 'Met ons bloed en onze ziel zullen we je verdedigen'. De PLO-leider Arafat houdt 'bui tenlanders' verantwoordelijk voor het bloedige treffen vrijdag. Volgens hem is er een samenzwe ring om de Palestijnse eenheid te verstoren. Veel van de slachtof fers zijn volgens Arafat door plastic kogels gedood. „Wie heeft er plastic kogels, wie gebruikt dumdum kogels?" vroeg de PLO- leider. „De Israeli's," antwoord de zijn gehoor in koor. Arafat waarschuwde de Harnas en de Islamitische Jihad, uitge sproken tegenstanders van de ak koorden met Israël, dat zij de strijd met de Palestijnse Nationa le Autoriteit zullen verliezen. Voor alles moet volgens hem wor den voorkomen dat de uitvoering van de akkoorden in gevaar komt. De Israëlische regering houdt zich zo veel mogelijk afzijdig. Mi nister van Buitenlandse Zaken Peres zei dat de situatie in de Ga zastrook dreigt te exploderen. „Het toleren van een politie macht die niet onder controle staat van een overheid betekent vragen om een burgeroorlog." VANDAAG IN DEZE KRANT Hij heeft er jarenlang voor gevochten maar nu is Jan Marijnissen waar hij wil zijn: het Binnen hof in Den Haag. Als fractievoorzitter van de SP in Den Haag verzet hij zich vooral tegen de 'massieve aanval op de sociale zekerheid'. zie pagina - a2 Een PLO-aanhanger wuift met bloemen naar PLO-leider Arafat tijdens de demonstratie die giste ren in Gaza-stad werd gehouden. foto anp Ook VN en de Egyptische presi dent Mubarak toonden hun be zorgdheid. Een commissie onder leiding van Israëlische Palestijnen is er nog niet in geslaagd een akkoord tus sen de PLO en Harnas te berei ken. Eén van de bemiddelaars maakte- bekend dat er een lijst met pun ten van overeenstemming is. Maar Harnas heeft die lijst nog niet ondertekend. De huidige situatie is de zwaarste krachtproef voor de PLO-leider sinds zijn komst naar de Ga zastrook waar hij het Palestijns zelfbestuur aanvoert, dat ook INHOUD 2 katernen Binnerv/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 voor de stad Jericho op de Weste lijke Jordaanoever geldt. Arafat iiet als teken van goede wil giste ren tien extremistische Pales tijnen vrij, die de afgelopen week werden opgepakt. Zondag ont sloeg Arafat al 31 leden van Ha rnas uit de Palestijnse gevange nis. Van onze verslaggevers Zagreb/Brussel - Experts denken dat het Servische vliegveld Udbina in Kroatië binnen een paar dagen weer bruikbaar is. Gaten zoals de Navo-bommen gisteren in de banen sloegen zijn gemakke lijk te repareren, zegt de be velhebber voor de zuidflank van het bondgenootschap, de Amerikaanse admiraal Leigh- ton Smith. Opknappen kan binnen drie da gen, meldt de commandant van de Kroatische luchtmacht, gene raal Agotic. Er is volgens hem echter ook een deel van de twintig vliegtuigen op Udbina geraakt. Reparatie daarvan kan langer duren. Volgens de jongste gegevens vie len, ondersteunende toestellen meegerekend, in totaal vijftig Amerikaanse, Britse, Nederland se en Franse vliegtuigen Udbina aan. Het was de grootste gevecht sactie in Europa van de Navo sinds haar oprichting. Voor het eerst voerden ook Ne derlandse gevechtsvliegtuigen bombardementen uit. Twee van de zes Nederlandse F16's wierpen vier bommen af, twee zorgden voor bescherming in de lucht en de laatste twee controleerden of de aanval slaagde. Tot nu toe bleef de Nederlandse actie in de lucht beperkt tot ver kenningsvluchten. Alle F-16 pi loten bleven ongedeerd. Of er slachtoffers in de buurt van Ud bina zijn gevallen is niet duide lijk. Volgens commodore Vogel poel, sous-chef operatiën van de Nederlandse luchtmacht, ziet het vliegveld er nu uit als 'gaten kaas'. De bedoeling van de actie was dat Udbina niet langer ope rationeel is, legt VN-gezant Akashi uit. Hij verwacht een toe neming van gevechten, maar geen vergeldingsacties van de Serviërs tegen VN-blauwhelmen. Toch namen de Serviërs bij het vliegveld twee Tsjechische VN- waarnemers in gijzeling. Zij zou den hebben gedreigd hen bij een nieuwe aanval te doden. Maar de Tsjechische minister van Defen- sie zei later dat zij zijn vrijgela ten. De aanval was een antwoord op bombardementen afgelopen week op de moslim-enclave Bi- hac door Servische toestellen, die vanuit vanuit Udbina waren op gestegen. De Kroatische Serviërs kwamen in de afgelopen weken hun volksgenoten in Bosnië te hulp tegen het Bosnische rege ringsleger dat vanuit Bihac in de aanval was gegaan. Zij wierpen Van onze verslaggever Willem Reijn Breda - Begemann lijdt voorlopig een strop van 17 miljoen gul den als gevolg van het aanstaande faillissement van de Boel werf. Verder zal de rechter dan wel een arbitragecommissie duidelijk heid moeten geven over een vor dering van 32 miljoen gulden, die is gebaseerd op een verbrekings clausule toen Begemann een be lang nam in de Boelwerf. Van onze Haagse redactie Den Haag - Zes bonden van de FNV gaan samen in één nieuwe vereniging. De bonden gaan in eerste instantie hun krachten bundelen bij de dienstverlening aan de leden. Eind volgend jaar moeten er 72 steunpunten zijn, verspreid door het hele land, waar de leden van de zes bonden terecht kunnen voor advies en bijstand. De zes bonden die samengaan in de nieuwe FNV-vereniging zijn de Industriebond FNV, de Bouw- en Houtbond FNV, de FNV Dien stenbond, de grafische bond Druk en Papier, de Vervoersbond FNV en de Voedingsbond FNV. Samen tellen de bonden een klei ne zevenhonderdduizend leden; meer dan de helft van het totale aantal FNV-leden. De zes bon den staan open voor aansluiting van andere FNV-bonden, zullen ze morgen laten weten op het congres van de FNV in Utrecht. De zes bonden hebben met elkaar gemeen dat ze actief zijn in het particuliere bedrijfsleven. In die sector zijn het bovendien de grootste bonden van de FNV. Kleinere bonden (kunstenaars, zeevarenden, journalisten, kap pers) sluiten zich niet aan bij het nieuwe samenwerkingsver- band.De bonden zullen morgen op het FNV-congres, waarop de resolutie 'Goed geregeld, beter georganiseerd' wordt behandeld, al met één mond spreken. De zes bonden zien hun samen gaan in één vereniging als de aanloop tot een nog hechtere sa menwerking. De zes denken geld en tijd te kunnen besparen door een aantal diensten niet meer af zonderlijk, maar gezamenlijk te verlenen. Drie jaar geleden heb ben de FNV-bonden al afgespro ken te zullen zoeken naar vormen van samenwerking die kunnen leiden tot een doelmatiger inzet van mensen en middelen. Een van de problemen van de FNV is dat relatief kleine bonden onvol doende geld en mankracht heb ben om effectief te opereren op hun terrein van het bedrijfsleven. Dat geldt onder meer voor de FNV Dienstenbond die actief is in de snel groeiende sector van de dienstverlening. De feiten komen op tafel tijdens een uitgebreide persconferentie. De voorzitter en vice-voorzitter van de Raad van Bestuur, André Deleye en Jeroen van den Nieu- wenhuyzen, verdedigen onder de goedkeurende, maar overigens nog steeds boze blik van Joep van den Nieuwenhuyzen, het beleid van de Nederlandse groep in de Boelwerf-affaire. „Ja, ik ben boos dat een werf met elfhonderd mensen zo om zeep wordt gehol pen," herhaalt hij nog eens. De persconferentie is bedoeld om Begemann te ontdoen van de smetten, die de Vlaamse regering op het bedrijfsblazoen heeft ge worpen. Punt voor punt werkt Deleye de verwijten af. Met als bekende conclusie: de Vlaamse overheid draagt de schuld voor het debacle. Het belang van de Boelwerf voor Begemann blijkt nu groter dan tot nog toe aange nomen. Joep van den Nieuwen huyzen sprak steeds over 'enkele miljoenen'. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Van onze verslaggever Breda - De Bredase politie heeft gistermorgen de 60-ja- rige Oosterhouter C. van H. aangehouden op verdenking van valsemunterij. De man zou honderden valse muntjes van vijf gulden in gokkasten in West-Brabant hebben ge stopt. In zijn woning in Oosterhout is een walsmachine gevonden, waarmee de man de munten pro duceerde. Van H. is ruim een week geleden al bij de politie geweest, omdat hij ervan werd verdacht valse muntjes van vijf gulden te heb ben gebruikt om te gokken op een fruitautomaat in een horeca gelegenheid aan de Grote Markt in Breda. De muntjes waren bedrieglijk echt, voor de politie aanleiding om de Rijksmunt in te schakelen en te onderzoeken of de muntjes soms met afval van diezelfde Rijksmunt waren vervaardigd. Dat bleek niet het geval. Uit verder onderzoek werd dui delijk dat horeca-exploitanten en een eigenaar van speelauto- matenhallen in West-Brabant al geruime tijd geconfronteerd werden met de valse munten. De munt had het formaat en het gewicht van een vijf-guldenstuk. De kleur, de afbeelding en het materiaal waren echter afwij kend. De muntjes waren wel echt ge noeg om mee te kunnen gokken op verschillende types fruitauto maat. Bij de huiszoeking in de woning van de Oosterhouter vond de po litie verschillende misdrukken van de munten. In de berging stond de walsmachine, waarmee de munten werden geperst. Om het allemaal zo echt moge lijk te laten lijken gebruikte de man twee guldens. Die perste hij op elkaar. Van H. heeft na zijn aanhouding bekend enkele honderden munten te hebben 'geslagen'. Hij zegt dat hij niet geprobeerd heeft om er mee te betalen. 710311 000218" I I I DINSDAG 22 NOVEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 frontlinie bij begin Servisch tegen offensief d.d. 1/11 onder meer napalm- en fragmen- tatiebommen op Bihac. President Clinton noemde de aanval 'de juiste actie' en 'een krachtig en aangepast antwoord'. En zijn minister van Buitenland se Zaken Christopher zei dat de aanval 'zonodig wordt herhaald'. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken Kozyrev onder schreef de noodzaak van de actie. De situatie rond Bihac is echter nog niet verbeterd, meldt onze correspondent in het voormalige Joegoslavië, Harald Doornbos. VERVOLG OP BUITENLAND- A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - De ouderen met een inkomen tot ruim vijftigdui zend gulden krijgen volgend jaar een hogere belastingaftrek: ruim 700 gulden in plaats van de 475 gulden die het kabinet had voorgesteld. Daardoor kunnen de ouderen er op rekenen dat hun koopkracht in 1995 om en nabij gelijk blijft. De coalitiepartijen PvdA, VVD en D66 en oppositiepartij CDA waren het er gisteren over eens dat dat staatssecretaris Ver meend (PvdA) volgend jaar hon derd miljoen uit moet trekken voor de zogenaamde 'ouderenaf- trek'; bijna twee keer zoveel als het kabinet daarvoor had gere serveerd. Vermeend beloofde de Kamer vandaag met een nieuw voorstel te komen. Bij de belastingaftrek van 475 gulden die het kabinet wilde, zouden de ouderen er netto onge veer 85 gulden per jaar op voor uit gaan. De aftrek van ruim 700 gulden leidt tot een voordeel van omstreeks 125 gulden per jaar. Ongeveer negentig procent van de ouderen heeft profijt van de maatregel. Bij de ouderenaftrek gaat het om een verhoging van de belasting vrije som voor mensen boven de 65 die volgend jaar een inkomen hebben van minder dan 50.423,-. Bij een hoger inko men bestaat geen recht op de ouderenaftrek. Gehuwde oude ren hebben ieder recht op de af trek als hun individuele inkomen beneden de grens van 50.423,- blijft. PvdA-woordvoerder Van der Ploeg vond dat tenminste 80 pro cent van het belastingvoordeel terecht moet komen bij ouderen met een inkomen van ten hoogste aow en een aanvullend pensioen van ten hoogste vijftienduizend gulden. WD'er De Korte toonde zich te vreden over de vorm waarin de lastenverlichting voor ouderen is gegoten: eenvoudig en op het in- divudu toegesneden. Dat vrou wen vermoedelijk vaker voor de aftrek in aanmerking komen dan mannen, vindt De Korte geen we zenlijk bezwaar. Rabbae (Groen Links) veronder stelde dat de tegemoetkoming aan de ouderen het gevolg is van de opkomst van de ouderenpar tijen. Hij noemde het niet terecht dat andere groepen die van #n minimumuitkering afhankelijk zijn geen soortgelijke financiële tegemoetkoming krijgen. AOV- kamerlid Boogaard zei de voor keur te geven aan handhaving van de koppeling tussen lonen en uitkeringen. ADVERTENTIE Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 november a.s.. VIJFJE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker RolJer-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o. gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad Dè Stem, Antwoordnummer 112,4800 vb Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1