ISKE! 25 \LDE. D66 Axel voor gedogen drugs Enorme vraag naar kunstgebitten IES DE STEM PARKA'S NAAR, EGENDE Bakken met voordeel. DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS Partij wil discussie aanzwengelen voordat probleem groot wordt TERSCHAP LSTER BACHT DE STEM ZEELAND C2 Huldiging van koorlid Clinge Anderhafi" jaar cel voor ramkraken en autodiefstallen D66 Axel: ook marktkooplui moeten baatbelasting betalen is mV 15 I EDITIE ZEELAND Tandtechniekers en tandartsen in Zeeuws-Vlaanderen maken overuren Fracties Axel bezorgd om weelderig groen Gevaarlijk kruispunt wordt een minirotonde Goede resultaten Kloortje FEEL FREE, FEEL SUZUKI Kloosterzande Sint in de regio Vogelwaarde Hengstdijk Clinge Axel Lamswaarde Graauw Nieuw-Namen Terhole Sint Jansteen t94 5 75 m praat narkt Berlippens ■straat 140-83700 - postbus 6 HA Hulst commissie wegen en wa- waterschap Hulster Am- dat een openbare commis- rden gehouden op: mber 1994 om 13.30 uur ntoor, Hogeweg 6 te Hulst. i: elingen vergadering 14 november begroting 1995-1999 cht in kader Wet Herverde- lan voor Zeeuwse kust en ers 994 voorzitter, .M. Joossen commissie waterbeheer Hulster Ambacht maakt be ware commissievergadering op: nber 1994 om 15.00 uur itoor, Hogeweg 6 te Hulst. telingen ibegroting 1995-1999 994 voorzitter, LG.M. Staal f kken liggen tijdens de kan- schapskantoor ter inzage. DINSDAG 22 NOVEMBER 1994 Van onze verslaggeefster Axel - De D66-fractie uit Axel vindt dat het college van B en W moet nadenken over een drugsbeleid. „Het lijkt erop dat in Axel een ongecontroleerd gedoogbeleid wordt toegepast. Wij zien dat meer als oogluikend toelaten," zo staat in de algemene beschou wingen over de begroting van 1995. „Het drugsprobleem in Axel is nu nog klein," zegt raadslid J. Harpe in een toelichting daarop. „Maar er is wel degelijk sprake van een soort uitwaaiering van uit Terneuzen. Je ziet de overlast her en der in Axel opkomen. Clinge - Het gemengd koor St.Cecilia te Clinge hield in het kader van de feestdag van St.Ce cilia haar jaarlijkse feest- avond.Tijdens deze avond werd het 60-jarig lid Petrus Pauwels gehuldigd. Pastoor J. van der Heijden reikte hem het getuigschrift van de Gregoriusvereniging uit. Voor zitter Weemaes van het koor prees de jubilaris voor zijn vele werkzaamheden, die hij heeft verricht en namens de koorleden overhandigde hij hem een enve loppe met inhoud. Breda - De Bredase heeft de 27-jarige Bredanaar R.W. voor in totaal vijftien vermogensde licten veroordeeld tot achttien maanden celstraf, waarvan twee voorwaardelijk. De Bredanaar heeft toegegeven dat hij in Breda, Vlissingen en Goes met gestolen auto's be- drijfsdeuren en gevels inreed, tien auto's heeft gestolen en heeft ingebroken in een woning in Prinsenbeek. De rechtbank wil dat W. zich in de proeftijd van twee jaar, zoals hij zelf heeft voorgesteld, laat begeleiden door de reclassering van het CAD. Rondom de twee koffieshops bij voorbeeld. En van buurtbewo ners horen we dat er drugsrun- nertjes actief zijn. Dat is iets wat een paar jaar geleden nog niet voorkwam. Wij willen nu de dis cussie aanzwengelen voordat het probleem echt groot wordt." Volgens D66 kan een gedoogbe leid leiden tot afname van de overlast die uit verslavingen voorkomt. „Vijftig procent van alle criminaliteit staat in relatie met drugs- en gokverslaving," zo laten de democraten in hun be schouwing weten. Een goed ge doogbeleid is volgens Harpe ook nodig omdat officieren van justi tie steeds vaker drugszaken se poneren. „En dat is erg frustre rend." D66 wil verder dat het college van B en W de huidige proble men inventariseert en nagaat waar in de toekomst problemen zouden kunnen ontstaan. Verder pleiten ze voor het opstellen van gedoogregels. „Wanneer gedogen we, waar, wat en onder welke voorwaarden. En zorg dat je de naleving van die regels ook con troleert en stel het beleid bij als het niet werkt," luidt het D66- advies aan het college. Cijfers van het aantal verslaaf den in Axel hadden de fractie noch de gemeente gisteren bij de hand. Het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) beschikt alleen over to taalcijfers van Zeeuws-Vlaande- ren. Maar volgens R. Wille, re- giohoofd afdeling hulpverlening van het ZCAD, is het aantal klanten 'ongeveer gelijk verdeeld over alle acht gemeenten, met een lichte nadruk op Terneuzen'. In 1993 klopten 189 mensen aan vanwege alcoholproblemen, 89 mensen vanwege hun verslaving aan hard-drugs en zes mensen voor problemen met soft-drugs. Het aantal gokverslaafden dat hulp zocht lag vorig jaar op 35. De cijfers voor 1994 zullen naar verwachting zo'n acht procent hoger komen te liggen. „Er is jaarlijks sprake van een lichte stijging," aldus Wille. Van onze verslaggeefster Axel - D66 vindt dat markt kooplui die regelmatig in Axel hun tent opslaan net als de winkeliers met een vaste stek, ook baatbelasting moe ten betalen. Dat blijkt uit de algemene be schouwingen van deze partij over de begroting van 1995. „We staan op het punt de baatbelas ting in de raad te behandelen. Wij willen van het college weten waarom de baatbelasting alleen geldt voor plaatsgebonden win keliers." Raadslid J. Harpe: „De winke liers betalen immers ook al on- roerend-zaakbelasting. Wij vin den het oneerlijk om de marktondernemers geen baatbe lasting te laten betalen. Gelijke monniken, gelijke kappen." Ook de marktlui hebben belang bij de herinrichting van de bin nenstad en moeten daar dus ge woon naar rato aan meebetalen, redeneren de Axelse democraten. Ze denken aan de volgende ver deling: winkeliers 6/7-deel en marktkooplui 1/7-deel. Voor de marktondernemers zou dat neer- Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Theo Giele, Rein van der Helm, Florence imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puys- seleijr. Goes: Klokstraat 1, tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel.01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muurmans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings tijden van overige afdelingen op pagina A2. 17-10-94 Centraal gevestigd in Zeeuwsch-Vlaanderen betekent in één dag uit en thuis naar Parijs! Bedrijvenpark Handelspoort Voor inlichtingen: Ol 150-75460. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE 'Overal lopen tandtechniekers op hun tandvlees om de vraag bij te benen.' komen op tweehonderd gulden per week, gezamenlijk op te brengen. D66 noemt die bijdrage 'be perkt'. Een bijkomend voordeel van het samen delen van de kosten zou bovendien de verhou ding tussen winkeliers en markt- mensen verbeteren. Axel - De Axelse politiek maakt zich zorgen om het weelderig tierend groen in de gemeente. Nadat de PvdA in de algemene beschouwingen over het beleid van volgend jaar vorige week al haar ongerustheid uitsprak, doen nu ook D66 en GPV een duit in het zakje. „Al jaren handhaaft het college het onderhoud op hetzelfde ni veau. En dat niveau is al vele jaren te laag," schrijft de GPV in de beschouwingen. „De proef met mechanische onkruidbestrij- ding in Axel west is echt mis lukt. Gelukkig wil het college meer aandacht aan het onder houd van het groen besteden. Wij vragen ons af hoe dat inge vuld gaat worden. Daar is het college nogal vaag over." Ook D66 twijfelt aan de haal baarheid van het plan om meer tijd aan het groen-onderhoud te besteden. „Door de in- en uit breidingsplannen van Axel neemt de werkdruk op de dienst Openbare Werken toe. Meer geld is alleen al nodig om het onder houd op het huidige niveau te handhaven. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Theo Gieie Terneuzen - De tandartsen en tandtech niekers in Zeeuws-Vlaanderen draaien overuren. De praktijken kennen een topdrukte als gevolg van het per 1 januari schrappen van een groot deel van de tandheelkundige zorg voor vol wassenen uit het basispakket van het ziekenfonds. Vooral naar protheses, kunstgebitten, is de laatste weken een sterk gestegen vraag. De halfjaarlijkse controle en gebitsreiniging, zogeheten preventieve zorg, blijven na 1 januari ook in het ziekenfondspakket. Maar voor zaken als vullingen, wortelkanaalbe handelingen en protheses moet de patiënt zich straks aanvullend verzekeren. Dit pak ket kost, zo maakten de zorgverzekeraars CZ, OZ en VGZ deze week bekend, ongeveer een tientje per maand. Overstelpt De ziekenfondsen worden overstelpt met verzoeken om informatie over de nieuwe regeling, en zij niet alleen. „We krijgen erg veel vragen van patiënten," zegt de Hoekse tandarts N. Verhelst. Hij is voorzitter van de kring Zeeuws-Vlaanderen van de beroepsor ganisatie voor tandartsen NMT. „Probleem is dat we niet alle vragen kunnen beant woorden. We weten niet hoe het aanvullend pakket van het ziekenfonds er gaat uitzien." Gisteren zijn de tarieven per behandeling voor volgend jaar bekend gemaakt. Nu kun nen de verzekeraars de kosten en de inhoud van het aanvullende pakket berekenen. Veel ziekenfondspatiënten nemen nu het zekere voor het onzekere en willen nog voor 1 januari een 'gratis' behandeling meepik ken. „Het is ontzettend druk. Vooral mensen met een prothese willen nog snel via de oude regeling een nieuw kunstgebit," is de erva ring van Verhelst. Voor de aanvraag van een nieuwe prothese volgens de oude regeling gold overigens de uiterlijke datum van 11 november. Volgens de oude regeling betaalde het ziekenfonds van de kosten voor een volledig kunstgebit a 1300 tot 1400 gulden bijna tweederde en was er een eigen bijdrage van 550 gulden. Na 1 januari zijn de kosten van een prothese geschrapt uit het basispakket. Jaarwisseling Bij de tandartsen is er ook een toenemende vraag naar controles omdat, als de boor er aan te pas moet komen, ook die behandeling nog voor de jaarwisseling kan gebeuren. Volgens Verhelst draaien de tandartsen in de regio extra uren. „Maar daar is een grens aan. Ook een tandarts heeft maar twee handen." Alle publiciteit rondom de veranderingen voor fondspatiënten hebben ook hun effect op particulier verzekerden, zo is de ervaring van H. Schelstraete van de tandprothetische praktijk in Hulst. In zijn praktijk worden protheses aangemeten en gemaakt. „Ik werk hoofdzakelijk voor particulier verzekerden. Maar onder hen zijn ook nogal wat mensen die denken dat er voor hen wat verandert en die vragen dus om een nieuw gebit." Schelstraete krijgt ook verzoeken van tand technische laboratoria, die in opdracht van tandartsen werken, om werk over te nemen. „Daar wordt dag en nacht gewerkt," is de indruk van Schelstraete. Tandvlees Bij het tandtechnisch laboratorium Ramse- laar in Terneuzen is het volgens mevrouw M. Ramselaar inderdaad 'hartstikke druk'. De tien tandtechniekers hebben ongeveer 25 procent meer werk dan normaal rond deze tijd. Met zijn tienen kan men in dit laborato rium, dat voornamelijk werkt voor de ooste lijke helft van Zeeuws-Vlaanderen, het werk zelf nog aan. Uitbesteden van werk aan andere laboratoria is nauwelijks mogelijk, want overal lopen tandtechniekers op hun tandvlees om de vraag bij te benen. „De drukte begon vrijwel onmiddellijk na dat de eerste berichten over de verandering van het ziekenfondspakket verschenen," al dus Ramselaar. De nieuwe regeling is vol gens haar én slecht voor de patiënten én slecht voor de werkgelegenheid in de tand technische laboratoria. Nu is er een plotse ling grote vraag naar protheses, maar die vraag zal na 1 januari sterk inzakken. Ram selaar: „Landelijk zijn er zo'n 3500 tand techniekers. Als ik de berekeningen mag geloven zouden er negenhonderd ontslagen vallen." Het provinciaal bestuur gaat akkoord met het ombouwen van een gevaarlijk kruispunt in Axel tot een minirotonde. Dat bleek gisteren tijdens de zitting van een Statencommis sie. Het gaat om het kruispunt van de Rooseveldtlaan met de Buthdijk, waar verscheidene ongevallen zijn gebeurd. De aanleg van de rotonde staat op de planninglijst voor groot on derhoud van provinciale we gen in 1995. Met de klus is een bedrag van 600.000 gulden ge moeid. FOTO WIM KOOIJMAN Kloosterzande - Afgelopen weekend hebben vijf leden van Show band Kloortje deelgenomen aan de voorronde van de nationale kampioenschappen voor majoretten, solisten en kleine groepen. De wedstrijden vonden plaats in Eindhoven, de resultaten waren allezins redelijk. Het duo Wendy van Goethem/Karen Sey wist zich in de eerste divisie duo's met 48,5 punten te plaatsen bij de beste zes, hetgeen recht geeft om deel te nemen aan de finale op 10 december te Arnhem. Daphne Bussens eindigde in de jeugddivisie C als 13e met 50,1 punt en Cindy Burm als 16e met 49,45 punt. In deze categorie met 38 deelnemers gingen de beste tien over naar de finale. In de derde divisie met 45 deelneemsters wist Jessica Saman 48,25 punt te behalen. Dit was een goed resultaat, maar leverde geen finaleplaats op. Het team van Kloortje is door hun resultaat op voorgaande wedstrijden rechtstreeks voor de finale geplaatst. De leden van Kloortje zullen echter op 10 december niet deelnemen aan deze finale, omdat op diezelfde dag elders de voorronde van de twirlwedstrijden gehouden worden. (ADVERTENTIE) Bij aankoop van een Suzuki Swift Sedan kunt u kiezen uit drie aantrek kelijke aanbiedingen. 1. Een lening voor 36 maanden tegen 5,9%. 2.15 maanden rijden zonder rente: 0%. 3. Gratis stuur bekrachtiging t.w.v. f 1595,-. Bakken met voordeel dus. Financiering wordt verstrekt door Suzuki Financial Services. Meer informatie is bij de dealer verkrijgbaar. Er is al een Swift Sedan v.a. f 26.995, Incl BTW, excl kosten rijklaar maken. SLUISKIL: Automobielbedrijf Moret B.V., Pierssenspolderstraat 25, 01157 - 27 10. Sub-dealer: KOEWACHT: Garage Hans Drijdijk, Emmabaan 4, 01146 - 18 41. THEATER SINT NIKLAAS 'Valstrik voor een man alleen' - door Hollandse Comedie - Stads schouwburg - 20.00 uur TERNEUZEN Sound of Motown - Zuidlandthea- ter - 20.00 uur DIVERSEN CLINGE Café de Gouden Kroon -14.00 uur kaarting Malpertuus - KBO -13.30 uur volks dansen, zang en biljarten TERNEUZEN Galerie 99 - expositie keramiek op afspraak De Veste -19.00 uur dansen cd SAS VAN GENT De Roselaer -14.00 uur kaarting HULST De Lieve - KBO - 20.00 uur dansen De Lieve -13.30 uur jokeren KLOOSTERZANDE Café de Reizende Man - 19.30 uur vleeskaarting ST. JANSTEEN Café Zondags Vermaak -14.00 uur vleeskaarting FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Forrest Gump HULST De Koning van Engeland 20.00 uur The mask 20.00 uur Blown away 20.00 uur True lies 20.00 uur The specialist 20.00 uur Forrest Gump MIDDELBURG Schuttershof 19.30 uur Het rode korenveld VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur True lies 20.00 uur The crow 20.00 uur The specialist 20.00 uur Blown away GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Blown away 20.00 uur Killing Zoe 14.30, 17.15, 20.00 en 22.45 uur Pulp Fiction 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The shadow 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The specialist 14.30, 17.00, 20.00 uur When a man loves a woman 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Clear and present danger 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Max 20.00 en 22.30 uur Threesome 17.00,20.00 en 22.30 uur Suite 16 14.30 en 17.00 uur Baby's day out 20.00 en 22.30 uur Natural born killers 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump 14.30 en 17.00 uurTrue lies 14.30,17.00 en 22.30 uur Speed KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur The specialist 20.00 uur Forrest Gump 20.00 uur Blown away 20.00 uur Max Scharpoord 14.30 uur Dr. Zhivago KVO - Ineke Steyaert uit Hulst geeft donderdag 24 no vember een demonstratie schilderen op zijde. Geïnteres seerde KVO-leden zijn wel kom om 19.30 uur in hotel Van Leuven. INTOCHT - Sint-Nicolaas maakt dit jaar zijn intocht in Vogelwaarde zaterdag 26 no vember. Hij komt om 14.00 uur aan. Alle kinderen van groep 1 tot en met 5, peuter speelzaal Duimelot en de al lerkleinsten (met hun ouders) worden om 14.00 uur ver wacht voor het dorpscentrum. Onder muzikale begeleiding van de boerenkapel van Ter hole zullen zij de Sint tege moet lopen. Na een rondgang wordt in het dorpscentrum het feest voortgezet met leuke voordrachten van de kinderen. SINTERKLAAS - Sint-Nico laas houdt zaterdag 3 decem ber zijn intocht in Hengstdijk. Alle schoolgaande kinderen worden om 14.45 uur ver wacht bij de school. Van daar uit zullen de Sint en zijn Pie ten, onder begeleiding van muziek, naar gymzaal De Schuur gaan. Vanaf 15.00 uur is hier voor de goedheiligman een heel programma in elkaar gestoken. De organisatie is in handen van het Sint-Nicolaas- comité. SINTERKLAAS - Sint-Nico- laas brengt zaterdag 27 no vember een bezoek aan Clinge. Omstreeks 14.15 uur vertrekt hij met paard en wagen in de Frans Halsstraat. Hij wordt opgewacht door een menigte kinderen op de hoek van de Klinkerstraat-Prins Bern- hardstraat. Met hun meege brachte muziekinstrumentjes zullen zij achter de fanfare Weldoen door Vermaak lopen en samen naar het gemeen schapscentrum Malpertuus gaan. Daar wordt Sint-Nico laas officieel ontvangen. Alle kinderen van Clinge worden verwacht, waarna er een leuke middag volgt met een veras sing. SINTERKLAAS - Axelse on dernemers van Axclusief en de ambulante handel zorgt weer voor een feestelijke intocht van Sinterklaas in Axel. De goedheiligman doet de plaats zaterdag 26 november aan. Hij komt met zeker 21 Zwarte Pieten en begint aan een op tocht aan het stadhuis om 10.45 uur, gezeten op zijn wit te schimmel. Aan die optocht doen vele verenigingen mee. De Christelijke drumfanfare Hossana en de showband Jong Axel zijn van de partij, maar ook de ponyclub de Klepper- tjes, een koets met dames in klederdracht, een koets met Zwarte Pieten, een bakfiets met cadeautjes, een bakfiets met pepernoten en natuurlijk de Muziekpiet. Vanaf 13.00 uur maakt Sinterklaas met zijn Pieten een wandeling door Axel. Het is de bedoeling dat de jeugd tekeningen maakt en die inlevert op 26 november. De Sint bekijkt ze allemaal en zal op 5 december samen met mevrouw de Graaf de winnaars in de Passage van de Noordstraat van prijzen voorzien. De tekeningen wor den tot die datum opgehangen in diverse winkels in Axel. SINTERKLAAS - Sint be zoekt 3 december Lamswaar de. De kleuters en kinderen komen samen om 13.45 uur aan de Oostvogel. Om 14.00 uur wordt Sint en zijn Pieten door de jeugd en de fanfare afgehaald bij de familie Jossen' en als het weer een beetje goed is, doet iedereen mee aan de optocht die loopt door de Jac de Waalstraat, de Pastoor Wil lemsstraat via de Dreef naar het centrum de Luifel. Daar maakt Sinterklaas om 14.30 uur zijn feestelijke entree en volgt een uitgebreid en geva rieerd Sint Nikolaasprogram- ma SINTERKLAAS - Sint komt zondag 27 november om 14.00 uur met de boot aan op de Oude Kaai te Graauw. Met paard en wagen gaan de Sint en zijn Pieten vergezeld door de fanfare Nooit Gedacht en de kinderen door het dorp. Daarna wordt de Sint in het gemeenschapshuis welkom ge heten en voor de jeugd is er die middag een poppenkast voorstelling en een traktatie. SINTERKLAAS - Sint komt zaterdag 3 december op be zoek. Hij maakt een rondgang met medewerking van fanfare De Scheldezonen. De kinderen worden in De Kauter getrak teerd door de Sint om 14.30 uur. Leden van het feest- en sportcomité zullen een collecte houden in de week van 20 tot en met 26 november. SINTERKLAAS - De goedhei- ligman komt zaterdag 3 de cember langs. Om 14.00 uur start de optocht op de Noten- dijk en maakt Sint een rondrit met paard en wagen door het dorp. Sint wordt begeleid door de fanfare Excelsior en hoopt dat er veel kinderen meelopen. Na de rondgang is er een sa menkomst in het dorpshuis waar een gevarieerd program ma wordt afgewerkt met voor- drachtjes, liedjes en sketches. Ook hier wordt voor toepasse lijke muziek gezorgd en aan het einde van de middag krij gen de aanwezige kinderen wat surprises en geschenken van de goedheiligman. INTOCHT - Sinterklaas doet zaterdag 3 december intocht in Sint Jansteen. Om 14.30 uur arriveert hij op de Markt. Aansluitend is er een rond gang door het dorp met mede werking van muziekvereni ging Sint Jan. Om 15.00 uur is er in De Warande feest. Daar is voor elk kind een cadeautje. Ouders van zieke kinderen kunnen contact opnemen met Paul Bohyn (01140-10487). Eén van de zwarte pieten komt dan een presentje aan huis brengen. 4

de Stem | 1994 | | pagina 13