'We willen al dat gekoppel niet meer' Minir Waar staat het CDA op het politieke speelveld? Hoge Raad Recht -DE STEM- Kelchtermans ziet dankzij premier Kok weer licht in gesprekken over Schelde, HSL en Beek CNV aarzelei DESTEM Europeesluc DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Ganzenbord pE STEM Actie disco's tegen drugs V) ZATERDAG 19 NOVEMBER 1994 Vergeten in de war me zomermaanden lagen ze op elkaar gestapeld in de huiskamerkast te wachten op de lange win teravonden: de kleurige do zen met gezelschapsspelen. Een beetje sleets op de hoe ken werden ze onder het hui selijke lamplicht in het mid den van de tafel opengevou wen: Mens erger je niet. Hal ma, en voor het Nieuw Ver makelijk Ganzenspel, met de dobbelstenen en de gekleurde pionnetjes, die, bij een te groot aantal deelnemers aan het spel, geredelijk door een benen of metalen broeks- knoop konden worden ver vangen. Behalve de genoemde attribu ten hoorden bij dit spel de geur van warme chocolade melk, het zachte grommen van de wind in de schoorsteen en de winterse kou buiten, ingrediënten waarmee een be haaglijke Charles-Dickenes- sfeer kon worden geschapen. De boze wereld was buitenge sloten. Veel meer dan met het kapi talistische Monopoly, dat im mers een bescheiden beroep doet op onze bezitsdrang, spiegelt het ganzenbord de dagelijkse werkelijkheid en onze gangbare levensloop, die ook vooor een goed deel be paald worden door de on voorspelbare val van de dob belstenen van het lot. Zoals de stukken van het do minospel mij al vroeg fasci neerden, niet wetend dat in de Latijns-Amerikaanse we reld volwassenen mannen daar urenlang mee speelden, was ik van jongs af aan ge boeid door dobbelstenen, die kleine, zwarte zeskantige ku busjes die aan elke zijde een aantal ogen hadden waarvan de som steeds 7 was. Dat altijd terugkerende aantal maakt in mij kabbalistische neigingen wakker, ik verme nigvuldigde het met het „Hei lige" getal 3, kwam daarbij op 21 uit dat wederom met 3 vermenigvuldigd 63 opleverd- de, uitgerekend het slotcijfer van het ganzenbord. Dat vol gens de folkloristische weten schap 63 in het volksgeloof een ongeluksjaar aanduidt, wist ik toen nog niet. Zoals ik pas later las dat het ganzen bord tot het huisraad van de hooggeleerde Hugo de Groot behoorde. Voor de aanvang van het spel deelde mijn moeder aan elk van ons een gelijk aantal kruidnootjes uit, die tot geen prijs tussendoor mochten worden genuttigd, omdat ze als fiches dienst moesten doen. Meestal verspeelde ik al bij de eerste worp met de dobbel steen een vijftal kruidnootjes omdat ik meteen op de brug kwam te staan en daar tol moest betalen. Soms was, zo als het nu eenmaal in het leven gaat, het lot mij gunstig en mocht ik, terechtkomend op een gans, nogmaals het geworpen aantal punten ver der. Maar de herberg kostte mij tien fiches en tot over maat van ramp belandde ik vaak in de put, waar ik 15 kruidnootjes als losgeld had te betalen en bovendien moest wachten tot een van de medespelers mij uit die benar de situatie bevrijdde. Hoe weinig besef had ik toen nog van het werkelijkheidsgehalte van dit spel; het leven moest mij nog leren dat er inderdaad vaak een medemens nodig is die ons uit de put kan halen. De doolhof, waarin men ver der dan halverwege de af te leggen weg terecht kon ko men, dwong ons een eind- weegs terug te gaan, zoals de realiteit niet zelden ons, ver doold in het uitzichtloos schij nende labyrint van dagelijkse zorgen en plichten, ertoe brengt het verleden te recapi tuleren en ons op onze huidi ge toestand te bezinnen. Was de gevangenis al een ge vaar dat verderop dreigde, fa taal was een dobbelsteenworp die ons, in het zicht van het einde van het spel, met de dood confronteerde. Niet al leen kostte dat meestal de resterende kruidnootjes, maar het verplichtte ons ook, in een soort barmhartige reïncarna tie, met ons pionnetje van vooraf aan te beginnen. Het ganzenbord was de speel automaat, de gokkast van mijn jeugd, die mij, meer dan de eenarmige bandiet dat ver mag, de wisselvalligheden van het menselijk bestaan spelen derwijs leerde kennen en aan vaarden, onder het veilige licht van de huiskamerlamp. In de hal van het gerechtsgebouw van Breda heerst een ingetogen bedrijvigheid van binnenlopende en wegsnellende dienaren van en zondaren tegen de wet. Boven de meeste kamerdeuren brandt een rode lamp. Binnen al die kamers houden de gesprekken zich niet aan de klok, maar aan de details. Er zijn dus ook wachtenden in die hal. Mensen die er noodzakelijk zijn genood en een of twee uur op hun beurt wachten. Voor hen liggen er tijdschriften op de lage tafels. Een exemplaar van Nieuwe 1 Revu' en verderop een 'Account-magazine' ('Over onderneming, financiën en recht'). Maar er liggen vooral stapels afleveringen van 'Weekend', 'Privé'en 'Story'. Een wonderlijke paradox: in dit gebouw van de waarheid en niets dan de waarheid, doden wij de tijd met bladen waarin het met de waarheid niet zo nauw wordt genomen. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Braderen D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor. Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, B 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur S 08860-82345. Kelchtermans: 'De gevoelens zaten hier heel diep'. FOTO'S RUBEN SCHIPPER Van onze verslaggevers Jeroen den Blijker en Carl Mureau De Vlaamse trots was diep ge krenkt. „Nederland bekijkt de Vlamingen als tweederangs bur gers." Maar dankzij diplomatiek optreden van de nieuwe premier Wim Kok krijgen de Belgen weer langzaam vertrouwen in de 'Ollanders. En dus is de Vlaamse minis ter Theo Kelchtermans (Openbare Wer ken en Ruimtelijke Ordening) optimis tisch over de afronding van enkele brandende dossiers: de hogesnelheids lijn (HSL), de Waterverdragen, verdie ping van de Westerschelde en uitbrei ding van het vliegveld Beek. De onder werpen worden inhoudelijk niet langer gekoppeld, want daarvan hebben ze in Vlaanderen de buik meer dan vol. Op de zevende etage van het Vlaamse regeringsgebouw aan de Galileïlaan in Brussel wil Kelchtermans graag eens wat rechtzetten. In Nederland krijgt men soms de indruk dat de Belgen domweg de aanleg van een hogesnel heidslijn tussen Brussel en Rotterdam blokkeren, omdat ze er zelf geen belang bij hebben. Maar Kelchtermans be strijdt dat fel: „De internationale af spraken over het HSL-netwerk staan niet ter discussie. Het recht van door gang respecteren wij absoluut." Maar nu wijst hij fijntjes op de voorge schiedenis van de HSL-perikelen. En die gaat ver terug, zelfs naar 1839. Uit dat jaar stamt het traktaat, waaraan België het recht ontleent van een uitdie ping van de Westerschelde. Om de ha ven van Antwerpen beter toegankelijk te maken voor grotere schepen vragen de zuiderburen nu al enkele decennia om toestemming voor die uitdieping. Maar tot op heden gebeurde dat nog altijd zonder resultaat. Jarenlang was deze vurige Vlaamse wens gekoppeld aan de zogeheten Wa terverdragen, die schoner water van Maas en Schelde beogen. Nederland heeft daar keihard voor gevochten en Vlaanderen was daarbij een bondge noot, meldt Kelchtermans. „Vlaanderen is altijd de motor geweest om Wallonië, dat weigerde de wa terkwaliteit te verbeteren, over de streep te trekken. Vlaanderen heeft zich bovendien enorme financiële inspan ningen getroost voor de zuivering van oppervlaktewater. Ook omdat wij dach ten: daarmee is de voorwaarde vervuld voor de verdieping van de Westerschel de, zeker omdat we daarop recht heb ben sinds 1839." Maar op het moment dat het dossier rond is en de waterverdragen rijp voor ondertekening zijn, wordt de zaak afge- blokt door Nederland. „Daar zegt men dan: Nee nee, wij hebben ook nog de wens om de HSL over Vlaams grondge bied aan te leggen, langs de E19. Nou dat ligt bijzonder diep bij ons. Toen ■werd dus een nieuwe koppeling ge maakt: tussen de verdieping van de Schelde en de hogesnelheidslijn." De Vlamingen voelden zich een hak gezet, door oud-premier Lubbers en vooral ex-minister Maij-Weggen. Die dachten een slag te kunnen slaan. Met de Belgen bestond immers een belang rijk verschil van mening over het beste tracé voor die HSL: Nederland wil nieuw spoor langs de rijksweg A16/E19 (via Breda en Hazeldonk), terwijl de Belgen een voorkeur hadden en nog steeds hebben voor een snelspoor langs de Antwerpse Havenweg en de grens plaats Ossendrecht, dat in de zuidwest hoek van Brabant echter grote schade aanricht aan natuur en landschap. Kelchtermans nu: „Vanwege die nieuwe koppeling konden wij die Waterverdra gen niet ondertekenen. Voor een inter nationaal forum waren wij daar ver plicht afwezig. Dat hebben we als een enorme vernedering ervaren." Gekrenkt en gekwetst. Zo voelden de Vlamingen zich. Hanja Maij-Weggen plaatste haar hakken blijkbaar diep in hun ziel. „We wisten dat Nederlanders gehaaide onderhandelaars zijn. Dat je een zin van hen drie keer moet nalezen voordat je weet wat er staat. Maar dit ging ons toch echt te ver." Er speelde immers nog iets anders mee. „Die Waterverdragen zouden het eerste internationale verdrag worden, dat wij als zelfstandig gewest zouden onderte kenen. De symbolische betekenis ervan was daarom groot. Over het dossier was 20 jaar gediscuteerd en wij konden dat als zelfstandig gewest in korte tijd afronden. Bovendien: Vlamingen en Ne derlanders zijn toch nog altijd bloed verwanten. Het was heel mooi geweest als we ons eerste internationale verdrag juist met Nederland hadden kunnen afsluiten. Maar dat sentiment, dat ge voel heeft geen gehoor gekregen. De Vlamingen hebben zich daardoor zeer, zeer gekwetst gevoeld." En wat werd nu het eerste Vlaamse verdrag met een buitenlandse partner? „Een akkoord over economische samen werking met Polen." De spijt klinkt door in zijn stem. Maar nu zijn we weer een half jaar verder. Nederland heeft een nieuw ka binet en in België zijn de gemeente raadsverkiezingen achter de rug. Pre mier Kok en minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken brachten een be zoek aan Brussel en beroerden de juiste snaar. „De gevoelens zaten hier heel diep. Dat heeft Wim Kok heel goed aangevoeld: hij heeft een bijzonder goe de indruk gemaakt." Wat volgde was een succesvolle visite van Maij-Weg- gens opvolgster Jorritsma aan Kelchter mans, op 7 november. Sindsdien zijn de Belgen weer een stuk optimistischer. „Er is een kentering. We zaten eerst potvast, maar nu gaat het beter, ja." De inhoudelijke koppeling van het HSL-dossier en verdieping van de Wes terschelde is van de baan. Wat dat nu precies betekent? Kelchtermans ver wacht een snel akkoord over uitdieping van de Westerschelde. „De geloofwaar digheid van Nederland moet hersteld worden als het gaat om naleving van verdragen," zet hij heel vriendelijk de druk op de ketel. Komt die toezegging, dan garanderen de Vlamingen dat bin nen een jaar de definitieve keuze voor het beste HSL-tracé kan worden ge maakt. „Dan is er de wiskundige zeker heid van een oplossing." Er komt nu voor de HSL een gezamen lijke studie naar de milieu-effecten aan beide zijden van de grens. Binnen elf maanden moet dat werk zijn afgerond en is bekend zijn langs welk tracé de HSL komt te liggen. Voor Kelchtermans is de keus slechts uit twee varianten en geen drie. Uit breiding van het bestaande spoor tussen Antwerpen en Roosendaal, dat de grens passeert bij Essen, is voor de Vlamingen niet aan de orde. „Met de capaciteit die Nederland vraagt, is dat geen houdbaar tracé," aldus Kelchtermans, die ver woesting van vele dorpskommen in Vlaanderen verwerpt. Twee varianten blijven zo over. Kelch termans: „Het gaat tussen de E19/A16 of de Havenweg." Van beide varianten zijn de voor- en nadelen grofweg wel bekend. De Belgen verwerpen de A16/E19-variant, omdat die op Vlaams grondgebied tweemaal zo lang (en dus ook twee maal zo duur) wordt en tevens het Peerdsbos bij Bras- schaat aantast. Nederland is mordicus tegen de Havenweg-variant, omdat die onherstelbare schade zal aanrichten aan de groene zuidwesthoek van Bra- Terwijl de CDA-loze regerings coalitie de moeiten en pijnen van het regeren dag in dag uit lijfelijk ervaart, vergadert de CDA-partijraad vandaag over het evaluatierapport van de commissie-Gardeniers. Achter deze formele aandui ding van de dag-agenda gaat diepe ellende schuil. Ellende waarin het christen-democrati sche machtscentrum zichzelf heeft gemanoeuvreerd door - in de woorden van het evalua tierapport - 'gebrek aan een heid en het feit dat het CDA zich op afstand van de basis heeft geplaatst en zich als een wat zelfgenoegzame bestuur derspartij heeft opgesteld die het aan de macht zijn te ge woon is gaan vinden.' De gevolj/é'n daarvan zijn ge noegzaam bekend: dramatische verliezen bij de raads- en ka merverkiezingen, een nieuwe politiek leider en een plaats aan de ruiven van de regeer macht verspeeld. De verwachting is dat de par tijraad breed zal instemmen met de aanbevelingen van Gar deniers. Haar commissie heeft in de voorbereidende discussies in de partijgelederen nauwe lijks kritiek ontmoet. Dat bete kent dat zij er in de korte tijd die haar gelaten was, niet al leen in is geslaagd een getrouw beeld te schetsen van wat er mis ging en structureel mis is in het CDA, maar ook aanbevelin gen te doen die aansluiten op de bittere ervaringen die trou- we CDA-leden in het land met hun bestuurders en vertegen woordigers in Den Haag heb ben opgedaan. Die aanbevelingen laten zich in drie thema's vatten: politieke koers, cultuur en structuur, communicatie en presentatie. Ze lopen in het rapport overi gens terecht door elkaar heen. De aanbevelingen over de poli tieke koers blijven echter in vaagheid steken. Dat 'het con cept van de verantwoordelijke samenleving voortdurend op zijn zeggingskracht zal moeten worden getoetst en ontwik keld', klinkt mooi en verheven. Evenals de zinsnede dat het Program van Uitgansgpunten helder moet doorklinken bij het meer herkenbaar uitdragen van de politieke koers. Maar wat betekent dat nu voor de politie ke praktijk van alledag? De waarnemend voorzitter van CDA, Tineke Lodders, lijkt in te zien dat daar het werkelijke probleem ligt. In een interview met HP/De Tijd van deze week zegt ze te hopen dat het CDA in deze kabinetsperiode de kans ziet opnieuw het voortouw te nemen in het formuleren van antwoorden op de maatschap pelijke processen die gaande zijn. 'Ons voordeel is dat we< niet hoeven te zoeken naar de waarden waarop we ons base ren. Die liggen er gewoon, dat is onze achtergrond, de bijbelse inspiratie. Maar waarden moe ten worden omgezet in normen en die behoeven aanpassing.' Ook dat blijft rijkelijk vaag. Zij signaleert het probleem, maar laat raden naar haar antwoord op de vraag naar de inhoudelij ke politieke koers van het CDA in de oppositie. Dat de commissie-Gardeniers zich daarin niet begaf, valt haar niet te verwijten. Toen haar rappoprt verscheen - 2 juli - was de eerste poging tot paars mislukt en leek de kabi netsformatie nog alle kanten uit te kunnen. Het zou de com missie terecht kwalijk zijn ge nomen als zij zich in die fase had begeven in gedachten over een oppositie-koers. Door Brinkman hinderlijk voor de voeten te lopen versterkten toch al te veel CDA'ers in die tijd diens struikelgang. Dat alles neemt niet weg dat het CDA staat voor de nood zaak om zijn politieke koers opnieuw uit te zetten. Opposi tie voeren is een vak, dat alleen in de praktijk kan worden ge leerd. Voor de 'eeuwige' rege ringspartij deed zich tot voor kort nimmer de noodzaak voor om toelating te vragen tot de leerschool van de oppositie. Door omstandigheden waaraan ze ook zelf schuld heeft, heeft ze nu het pluche moeten verrui len voor de harde schoolbank- jes. Dat ze bij die overstap trouw blijft aan haar basisvor ming op de school met de bij bel, is vanzelfsprekend. Het voeren van oppositie vergt niet het opgeven van inspiratie bronnen, waaraan men zijn po litieke idealen ontleent. Maar de bijbel, de christelijke inspi ratie vormen geen spoorboekje voor het dagelijkse politieke handwerk. Dat weten CDA'ers die overal in het land met handen en voeten in de bestuurlijke en politieke praktijk staan of heb ben gestaan, maar al te goed. Aan het uitzetten van een hel dere oppositiekoers ontbreekt het ook na drie maanden 'paars' nog. Waar tegen of des noods, zoals D66 in de vorige periode deed, waar voor oppo sitie voeren? En aan die vraag koppelt zich bijna automatisch de vraag naar de plaatsbepaling in het politieke krachtenveld. Die dis cussie gaat het CDA tot nu toe uit de weg. Is dat uit angst voor nieuwe verdeeldheid? Dat zou, zoals steeds, een slechte raad gever zijn. Wie zijn oor te luisteren legt in Haagse CD A-kringen hoeft niet veel moeite te doen om erachter te komen dat die verdeeldheid, ook al wordt ze ontkend, latent aanwezig is. Grofweg zijn er twee mogelijkheden tot plaats bepaling. Zeker sinds het aan treden van de paarse coalitie is het op het politieke middenveld drukker dan ooit. Daar ligt dus voor een partij die niet in de regering zit, weinig kans tot profilering. Dus resteren: öf een plaats aan de rechterzijde van het speelveld - rechts van de WD - óf aan de linkerzijde; iets links van de PvdA dus. Een combinatie van die twee moge lijkheden kan echter ook, al kleeft daaraan het risico van een zekere gespletenheid en dus van minder herkenbaarheid. Toch zou het goed voorstelbaar zijn dat het oppositionele CDA zich in sociaal opzicht ter lin kerzijde van de PvdA posteert en op immateriëele punten - individualisering, emancipatie, ethische vraagstukken - ter rechter zijde van de WD. Aan knopingspunten voor de dub belslag die dan gevoerd zou kunnen worden, liggen in de CDA-opvattingen van de ver antwoordelijke samenleving en het Program van Uitgangspun ten. Vertaling daarvan in de politieke werkelijkheid zal het CDA in staat stellen de even wichtige verbindig te herstellen tussen het materiële, het econo mische, het rationele - volgens de commissie-Gardeniers te overheersend geworden in het CDA-profiel - en het ideële, in de bewoordingen van de Gar- 'deniers c.s. 'het plaatsen van de eigen vrijheid in het perspectief van de gezamenlijke verant woordelijkheid.' Een keuze voor een heldere koers, voor een plaatsbepaling op het politieke speelveld mag het CDA niet ontlopen. Verbe tering van de beeldvorming, verandering van structuren en interne partijcultuur volstaat niet. Hoe belangrijk ook, ze zijn niet meer en niet minder dan vervoermiddelen van een in houdelijke politieke koers. Voor het tot stand brengen van een eigen inhoudelijk politiek profiel is meer nodig dan mee deinen op de golven van one nigheid binnen en maatschap pelijk verzet tegen de rege ringscoalitie. Een graantje meepikken van wat er in een kabinet mis gaat en van verzet tegen het beleid, is de oppositie gegund. Maar om die graantjes tot was dom te laten komen, blijft be werking van het politieke ak kerland op basis van een eigen koers geboden. Van onze correspondent Den Haag/Nieuw-Vossemeer Een makelaar die bemiddelt bij de verkoop van een wo ning met vrij uitzicht kan niet door de koper worden aangesproken als dat vrije uitzicht al na enkele jaren wordt weggenomen door een woonwagenkamp op een paar meter afstand. Dit heeft de Hoge Raad beslist. De verkoper van de woning werd bant (Wouwse Plantage). Kelchtermans wil op de studie nidi vooruitlopen. Welke variant de meeste! kans heeft? Beide evenveel. Voor hel Vlaamse Gewest blijven de kosten biii f ten beschouwing. Vlaanderen is verant i woordelijk voor de ruimtelijke orde-I ning. „Wij zullen zorgen dat het Gel westplan (vergelijkbaar met streekplan I in Brabant, red.) voor beide tracés! wordt aangepast." De federale regering! en de Belgische Spoorwegen (NMBSj gaan vervolgens over de financiële kant! van de zaak. Niet onbelangrijk, onübll de NMBS heel krap bij kas zit, en voo.'l de HSL een businessplan heeft van 14'I miljard frank dat gebaseerd is op ëen| spoorlijn langs de Havenweg. In Vlaanderen groeit het optimisme Kelchtermans hoopt dat Nederland zijr j 'geloofwaardigheid' zal herstellen zich weer 'een goed nabuur' zal toner. I En dus ook een einde maakt aan de| koppeling van allerhande heikele derwerpen. „Er liggen nog wel meei| dossiers. Met de ontgrindingen van c Grensmaas kunnen wij ons ook nogl amuseren. En wat denkt u van de A69.I Eindhoven-Lommei? We zouden er del Westerschelde Oeververbinding ook nod aan kunnen toevoegen, en de uitbreid ding van vliegveld Beek. Maar nee, wij .willen al dat gekoppel niet meer." En dus wordt het tijd om voor al diel problemen afzonderlijk knopen door te I hakken. Op 1 december is een nieuwe I Belgisch-Nederlandse topontmoetiB I gepland. „Dat zou een heel belangrijke dag kunnen zijn." Vorig jaar rekenden de Vlamingen een 'zalige kerst'. Dat werd het niet. Ne I wel? „Dat hangt af van de kookkunst I van Wim Kok. Wij dragen de kalkoen aan. Maar wordt 1 december niet i wij hopen, dan is dat een anticlimax Dan nemen we de kalkoen weer met| terug.'j_ Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CNV heeft g met tijdelijke verlaging va langdurig werklozen. De F verlaging van het minimu werklozen aan de slag te heli Voorzitter Anton Westerlaken van het CNV zei gisteren dat hij weinig ziet in verlaging van de lonen om werkgelegenheid te be vorderen. „Met het betalen van werklozen onder het minimum loon, verbeter je hun positie niet." Het CNV verwacht meer heil van werkervaringsprojecten en scho ling als het gaat om werkgele genheid voor langdurig werklo- Scholing Minister Melkert van Sociale Zaken wil mensen die langer dan een jaar werkloos zijn gedurende ten hoogste twee jaar werk laten verrichten voor minder dan het minimumloon. Als Melkert daar aan vasthoudt, wil het CNV vier harde eisen stellen aan hierbij betrokken werkgevers. De werklozen moeten dan een dienstverband voor onbepaalde tijd aangeboden krijgen, ze moe ten een aangepaste werkplek Opmeer - Dtscótheekhouders in Nederland gaan actie voeren te gen het 'slappe drugbeleid' van de overheid. De sectie Discotheek- en zaal houders van de Koninklijke Ho reca Nederland gaat een actie voeren onder het mom 'Drugs er uit, goed voor u'. De discotheek houders willen af van het imago dat hun branche wordt geassoci eerd met drugs. Ieder lid van de bond onder schrijft de anti-drugcode van Horeca Nederland. Er worden geen drugs meer in de zaken geduld. De Spaanse luchtvaartmaatsch Twee jaar terug kreeg Iberia al steun, maar twee jaar later v schuldenlast van een slordige vij Wat doet een nationale luchtvad Iberia schrapt tweeduizend van personeel vijftien procent in looi hand op bij de regering. Dat is geheel conform de econ Europa. Air France kreeg onlangs zen van TAP 350 miljoen, het Gri het Ierse Air Lingus 475 miljoen. Iberia dreigt nu echter achter he commissaris Karei van Miert hee eerder dit jaar, waarbij de boven uit de hemel werden gestrooid, s dit gebeurt nooit weer. Toen al ging de Europese Uni Westeuropese, strak op resultaat pijen als KLM, British Airways, „Deze subsidies tasten de geloc Unie sterk aan," stelde KLM-to bitter. Daar had hij al gelijk in, want kostenbeleid het hoofd boven anderen voor een slordig beheei zakken van de belastingbetaler, beleid om te komen tot één luchtvaartmaatschappijen zijn da Het kan erger, blijkt deze week. vervoer Marcellino Oreja pleit er weer mogelijk moet zijn in gev: verstaat de commissaris, van Sf devaluatie en een Golfoorlog. Di pij Iberia zegt het slachtoffer va te zijn. Als de Europese commissie Orejl en bedrijfsleven in elk geval op Europese Commissie neemt haar| Dat hadden zij al mogen vrez hooguit een aanvulling in een staalbeleid, het honoreren van melk-quota door Italië en de vJ fraude met de Euro-budgetten. Minister Jorritsma, die bij de reel de zijlijn bleef toekijken, wil nu Dat lijkt te vrijblijvend. Nederland nië en Duitsland eisen dat Europ Niet meer, niet minder.

de Stem | 1994 | | pagina 2