Sligro koopt Thijs Groothandel Solidariteit tussen veeboeren verdwenen ND KORT Autodealers blijven optimistisch: Werkplaatsen blijven drukbezocht Begemann-koers bezwijkt onder Boelwerf Veghels concern breidt met overname handel uit naar Zeeland en West-Brabant Hoogste punt centrale Moerdijk bereikt DE STEM ECONOMIE A5 Vakbond bezorgd om toekomst Tollens Breda ECONOMIE KORT Oorlogsdreiging Draaischijf Solidariteit Planologie iap neer Bertrand Aristide van Haïti r. Hij zou volgens kerkelijke en worden ontheven om zich n het land. Aristide (41) trad nen in. Hij is een van de van het land. Door zijn de Duvaliers groeide zijn last van het Vaticaan, dat biedt, uit de Salesianer orde aantekenen toen Aristide de acht maanden nadat hij was Is president van Haïti. Het het militaire regime dat de R-spion 'Topaz' heeft donderdag de meester- r cel veroordeeld. Rupp, een te, gaf twaalf jaar lang onder menten van het bondgenoot- Britse vrouw Ann-Christine wegens medeplichtigheid aan mp na een onderzoek van het tse geheime dienst had ver- de documenten te vernietigen Rupp geldt als de schadelijk- tduitse en Westerse organisa- tijd stuurde hij in totaal 1737 llergeheimste. zonder Arafat Auschwitz hebben besloten te nodigen voor de herdenking evrijding van het nazi-doden- 'ent Walesa en het internatio- sloten begin dit jaar voor de Nobel-vredesprijs te vragen, toegekend aan Arafat, de en minister van Buitenlandse e mogelijke komst van Arafat a de beslissing over aan het loot de PLO-leider niet uit te egen de deelname van Arafat. ten geteld en van de Russische minister t steeds sterker maar hij denkt et hij zich in het parlement dende geruchten over groot- ger. Gratsjov blijft alle aan houdt vol dat hij nog steeds en. aanden echter snel in aantal sche en nationalistische oppo- r. Hij stelde in oktober 1993 resident Jeltsin om het oude e steun van de hervormers en ft hij inmiddels ook verloren ntwoordelijk achten voor de e strijdkrachten zelf bekritise- eede man ETA t gisteren vijf vermeende leden weging ETA gearresteerd. On- volgens de politie één van de pez de la Calle, bijgenaamd de hand te hebben gehad in en minste zes doden vielen. Hij w en woont al een jaar of tien aan tijdens een klopjacht op gens de Spaanse autoriteiten is de organisatie. engaalse Nasreen rijfster Taslima Nasreen heeft egen. Het Europese Parlement iemand die zich verdienstelijk jke vrijheid' in de wereld. De 5.000 ecu, iets meer dan 30.000 erk op voor de rechten van de n Zij werd voor het boek ;en ter dood veroordeeld. Mo- g akkoord uw in gevaar dag voorziene ondertekening strijdende partijen in Angola tand dat woensdagavond van zowel door het regeringsleger 'schonden. radio een generaal aan die zei dat Unita donderdagmorgen MPLA-posities in Katchiungo (op tachtig kilometer van Cuito) had beschoten. De Unita stelt dat de aanvallen van het leger de vraag opwerpen of de leiders van Unita zondag wel in Lusaka zullen deelnemen aan de ondertekening van het vredesakkoord. Ook Unita-dele- gatieleider generaal Manuvakola zei dat het onzeker is of de ondertekening nog wel za' plaatsvinden. De ondertekening van het vre desakkoord had oorspronkelijk op 15 november moeten plaats vinden. De ceremonie werd ech ter uitgesteld tot zondag 20 no vember, nadat het regeringsleger hevige aanvallen had uitgevoerd op de stad Huambo, een bolwerk van Unita. Voorafgaande aan de onderteke ning van het vredesakkoord be gonnen de strijdende partijen overleg over een definitief staakt-het-vuren dat twee dagen na de ondertekening van het vredesakkoord van kracht had moeten worden. Het woensdag afgekondigde maar nu weer ge schonden bestand had tot doel de onderhandelingen over dit definitieve staakt-het-vuren te vergemakkelijken. VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 Van onze verslaggever Bunnik - De werkplaats van het autobedrijf zal de komen de jaren goed bezet blijven. Weliswaar worden auto's steeds knapper, maar ook steeds ingewikkelder. Tegen over minder onderhoud per auto staat een aanhoudende groei van het totale wagen park. Woordvoerder R. Boon zegt na mens de Nederlandse Dealer As sociatie, een afdeling van de Bo- vag, bepaald niet onder de in druk te zijn van de woorden van directeur C. Bikkers van Kwik- Fit. Die voorspelde 'een ware slachting' onder de officiële au todealers. Wel is er een verandering van de economische structuur van de autobranche. Autodealers slui ten zich bijvoorbeeld aan bij grotere ketens, omdat de inves teringen en lasten steeds hoger worden. De dealerassociatie heeft een speciaal saneringsteam in het le ven geroepen om dit proces te onderzoeken en begeleiden, zegt Boon. „Wij denken dat tien pro cent van de 3800 dealers en 3300 universele autobedrijven hun onderneming in de komende ja ren op een andere manier zal voortzetten," zegt Boon. De autobedrijven hebben het na melijk niet makkelijk. De gemid delde winst ligt beneden de één procent over de omzet. Onder zoek wijst uit dat 25 procent van de dealers rode cijfers schrijft, meldde het Bovag-blad vorige week. De kwikfitters zijn daar deels debet aan, omdat zij de dealers hebben gedwongen tot prijsver lagingen van banden, uitlaten en schokbrekers. Andere redenen zijn strengere milieu-eisen die zich vertalen in hogere lasten en verplichte investeringen, en de zwakke autoverkopen tijdens de recessie. De NDA verwacht dat nieuwe garages het gat zullen vullen dat bij schaalvergroting en concen tratie ontstaat. De automobilist wil graag een servicepunt om de hoek vinden. De markt zelf geeft wel ver schuivingen te zien, maar per saldo zal het niet minder druk worden bij de werkplaats, denkt Boon. De verkoop van nieuwe auto's zal in Nederland de ko mende jaren vrij stabiel tussen de 400 en 500 duizend stuks per jaar liggen. Daarmee groeit het gehele Ne derlandse wagenpark, momen teel ongeveer 5,5 miljoen auto's groot. Het mindere onderhoud per auto wordt zo gecompen seerd door een grotere markt. Van onze verslaggever Roosendaal/Bergen op Zoom - Thijs Groothandel met vestigingen in Roosendaal en Bergen op Zoom wordt overgenomen door Sligro Beheer NV uit Veghel, een beursgenoteerde totaalgroothandel met 25 vestigingen waaronder één in Etten-Leur. Met de overname van Thijs hoopt Sligro ook voet aan de grond te krijgen in Zeeland. Alle 73 medewerkers van Thijs gaan allen mee over naar de nieuwe werkgever, waar nu al 940 mensen in dienst zijn. De bonden zijn conform de SER-fu- sieeode ingelicht. De aandelen van Thijs, met een verwachte jaaromzet van 55 mil joen gulden over 1994, worden per 1 januari 1995 overgenomen. Een maand later zal na een laat ste controle door de accountants, de overname daadwerkelijk een feit zijn. De koopsom wordt ge heel in contanten voldaan. Gezond De omzet van Sligro zal dit jaar de 700 miljoen gulden ruim schoots overstijgen. Over de eer ste helft van dit jaar werd een groepsomzet van 341 miljoen be haald. De netto-winst bedroeg 5.7 miljoen gulden, een toename van 13 procent, zo meldt de Sligro-directie, bestaande uit A. Slippens en H. van Rozendaal. Het eigen vermogen van Sligro Philips wil de komende twee jaar 78 miljoen gulden investe ren in zijn Hongaarse dochter Philips Kereskedelmi Kft. Het geld is grotendeels bestemd voor de bouw van een nieuwe fabriek voor pc-beeldschermen in het nabij de Oostenrijkse grens gele gen Szombately. De beelscher- menfabriek, die werk moet bie den aan 1800 mensen, gaat jaar lijks 800.000 computermonitoren fabriceren voor de Europese markt. Verder wordt een deel van het bedrag geïnvesteerd in de bouw van een produktievestiging voor combinatiesets van videorecor ders en televisies in het centraal gelegen Szekesfehervar. De markt voor pc-monitoren groeit jaarlijks met zo'n 18 tot 20 pro cent. ligt op ongeveer dertig procent van de omzet. Volgens directeur en eigenaar J. Thijs van de gelijknamige West brabantse groothandel is over name voor zijn bedrijf en het personeel de beste garantie over een gezonde toekomst. „Schaalvergroting is in het be drijfsleven onvermijdelijk. Je kunt niet langer meer puur re gionaal denken," aldus de man die 32 jaar leiding gaf aan de groothandel, die door zijn vader werd opgericht. Thijs Groothandel is vijftig jaar als zelfstandige groothandel ac tief geweest in Zuidwest-Neder land. Het bedrijf heeft een assor timent van 20.000 artikelen en richt zich op de horeca, detail handel en bedrijfskantinemarkt. Sligro kent een assortiment van 35.000 artikelen in de food- en non-foodsfeer. De afnemers kring bestaat uit detaillisten, ho- reca-ondernemers en grootver bruikers. Zinvol Thijs is de grootste van de zeven overnames van Sligro dit jaar. Per 1 januari 1994 werd onder meer de horecabezorg-groothan- del Melisse in Etten-leur overge nomen. Er wordt bekeken of de Etten-Leurse Sligro-vestiging kan integreren met de Roosen- daalse vestiging van Thijs. Sligro, de naam is afgeleid van Slippens groothandel in oliën, vetten en margarine, mikt op een jaarlijkse omzetstijging van tien procent. Volgens directeur Thijs werd Thijs door Sligro benaderd. On derzoek leerde dat samenwrking zinvol kon zijn. „Voor ons vol tallig personeel is dit de beste garantie op werk, voor onze af nemers betekent het dat ze kun nen profiteren van breder sa mengesteld inkooppakket". Directeur H. van Meegen (rechts) van de Elektriciteits-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) heeft gisteren met de onthulling van een vlag en het omhoog laten hijsen van een 1600 kilo zwaar blok beton gevierd dat het hoogste punt van de koeltoren van de warmtekrachtcentrale Moerdijk was bereikt. FOTO DE STEM DICK DE BOEFt Breda - De vakbond Unie BHLP is bezorgd over de toe komst van de verffabriek Tollens Coatings in Breda. Door het verplaatsen van de af deling onderzoek en ontwikke ling naar Frankrijk, komt het voortbestaan van de fabriek op lange termijn der discussie, zegt bestuurder G. van Herpen Van Herpen verwijst onder meer naar investeringen die het moe derconcern Lafarge bij andere verffabrieken in Frankrijk pleegt. Zonder onderzoek en ontwikkeling wordt Breda een pure produktiefabriek. Losse capaciteit is makkelijk te transporteren, luidt de theorie. Bij Tollens werken in Breda ruim honderd mensen, Algemeen directeur mr. A. Fren- ken van Tollens in Breda is het met die stelling niet eens. „Wij investeren dit jaar ook twee mil joen gulden," zegt hij. „Boven dien hebben wij een aantal pro- dukten specialiteiten in huis, die de anderen niet kunnen produ ceren. Dan denk ik aan basis- kleursystemen en decoratieve verven." Hij bestrijdt dat de hele afdeling onderzoek en ontwikkeling naar Frankrijk worden overgeplaatst. Tollens Breda is voor een groot deel op die markt gericht. „Er wordt gewerkt aan een plan om ongeveer de helft van de afde ling naar Frankrijk te brengen. Het gaat dan om de mensen die de Franse smaak moeten omzet ten naar een produkt. De Franse smaak wijkt nogal af van de Nederlandse. Ze houden daar bijvoorbeeld van veel paars en lichtroze. Wil je de ontwikkeling van de smaak goed volgen, moet je daar ook zitten, is de gedach te." Volgens de directeur zal dit deel van het ontwikkelingswerk or ganisatorisch deel uit blijven maken van de Bredase fabriek. „Ik kan me voorstellen dat men sen van ons een tijd in Frankrijk gaan werken. De kennis moet voor ons behouden blijven." ABN Amro in Hongkongs effectenkantoor Amsterdam - ABN Amro heeft een belang van 20 procent gekocht in het Hongkongse effectenhuis HG Asia Group. De effectenmakelaar is een vroegere dochter van de Londense Hoare Govett, die ABN Amro in 1992 heeft overgenomen. ABN Amro kocht het belang uit handen van HG Asia Group zelf, die de aandelen een aantal uren tevoren had verworven. Wie de eigenlijke verkoper in deze ketentransactie is, wil ABN Amro niet onthullen. ABN Amro laat weten te streven naar een meerderheidsbelang in HG Asia Group. Daarover zal de bank de komende maanden met de overige aandeelhouders rond de tafel gaan zitten. Sony schrijft miljarden af op studio Tokyo - De filmactiviteiten hebben Sony in het afgelopen kwartaal diep in de rode cijfers gebracht. Na tegenvallende resultaten heeft het Japanse elektronicaconcern de boekwaarde van de in 1989 overgenomen filmmaatschappij Columbia om laag gebracht met 265 miljard yen 4,7 miljard). De afschrij ving ten laste van de winst- en verliesrekening leidt tot een kwartaalverlies na belasting van 313 miljard yen 5,5 miljard). Sony kocht Columbia Pictures (nu Sony Pictures Entertaiment geheten) samen met de filmmaatschappij TriStar voor 3,4 miljard dollar. Tot 1993 draaiden de nieuwe activiteiten uitste kend, maar sindsdien brengt de filmsector onvoldoende rende ment. Nederland goedkoop kantoorland Den Haag - Voor het huren van kantoorruimte is Nederland het goedkoopste land van Europa. De huurprijzen zijn ook een van de laagste ter wereld. Dit blijkt uit een onderzoek over de hele wereld van internationaal onroerend-goedadviseur Jones Lang Wootton. In Nederland is Amsterdam het duurst. Daar kost een vierkante meter kantoor gemiddeld 512 gulden per jaar. Rotterdam is de goedkoopste lokatie met een jaarlijkse huurprijs van gemiddeld 342 gulden per vierkante meter. De drie duurste kantoorsteden ter wereld, respectievelijk Tokyo. Hongkong en Londen zijn gemiddeld tot ruim vijf keer duurder dan Amsterdam. Gaswinning op Noordzee blijft gering Amsterdam - De winning van gas op de Noordzee blijft dit jaar achter bij de sombere verwachtingen die de industrie ervan had en bevindt zich nog steeds op een historisch dieptepunt. Als alle plannen van de maatschappijen op een rijtje worden gezet, komt men voor volgend jaar uit op 17 exploratieboringen, maar daarvan kunnen er vijf worden beschouwd ais 'restant' van dit jaar. De lage prijzen voor gas, die gekoppeld zijn aan de olieprijzen, maken de industrie terughoudend om te investeren in de Noordzee. 'Betere kwaliteitscontrole in de bouw' Utrecht - De bouwwereld kampt met een verbrokkelde situatie als het gaat om certificering. Daar moet hoognodig verbetering in worden aangebracht. Dat zei voorzitter ir. H. Oud van de Betonvereniging gisteren in zijn jaarrede op de Betondag in Utrecht. „Er is sprake van eiland-certificering," aldus Oud in zijn jaarrede. „Voor de produkten afzonderlijk, voor de verwerking en ontwerpen, bestaan certificaten, maar aansluiting tussen de elementen ontbreekt nog. Daarmee is het eindprodukt als het ware niet gecertificeerd." Oud wees op de sterke fragmentatie in de bouw. „Je zou mogen verwachten dat met het certificeren van de aannemerij het gehele traject gedekt is, maar dat is niet het geval." Zelfs als alle partijen hun taak naar behoren vervullen, is dat volgens Oud nog geen garantie dat het eindprodukt de toets der kritiek kan doorstaan. Europese vacaturebank Brussel - Europees Commissaris Padraig Flynn van Sociale Zaken heeft gisteren op de slotdag van de werkgelegenheids- week in Brussel de Europese vacaturebank in gebruik genomen. Het Eures-netwerk wil vooral een hulpmiddel zijn voor mensen die bereid zijn voor een vaste of tijdelijke baan naar het buitenland te verhuizen. Op dit moment telt het netwerk nog maar 1500 vacatures. Slechts drie landen, Duitsland, Frankrijk en Ierland, voeren hun nationale gegevens - voorzover relevant - rechtsstreeks in. In Nederland hebben de 17 Euroconsulenten van de bureaus voor arbeidsvoorziening, werkzaam in de randstad en de grensregio's, toegang tot de Europese vacaturebank. Momenteel zitten er circa 280 Nederlandse vacatures in het systeem. Het gist en broeit in de wereld van de intensieve veehouderij. De oplossing van het mestprobleem heeft de laatste weken zo veel deuken opgelopen dat veel veehouders zich in een oorlogssituatie gemanoeuvreerd voelen. Door onze redacteur Kees den Exter In het Landbouwschap heeft de rest van agrarisch Nederland hét heilmiddel van de Noord brabantse Christelijke Boeren bond (NCB), de verplichte mestcentrale, om zeep gehol pen. Als direct gevolg daarvan is begin deze week de mestfa- briek van Promest in Helmond stilgelegd. Even eerder beloofde minister Van Aartsen op aandrang van de Tweede Kamer dat hij vol gend voorjaar uitgezocht zal hebben hoe de veestapel inge krompen kan worden. Het hoofdbestuur van de NCB spreekt vanmiddag in Tilburg met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap en dat wordt een gesprek met de mes sen op tafel. Links en rechts wordt al gesproken over het niet betalen van mestheffingen, het boycotten van het Land bouwschap en andere vormen van burgerlijke ongehoorzaam heid. Het zal niet lang meer duren of een of andere heet hoofd dumpt de inhoud van een giertank op een marktplein. Vanzelfsprekend is de oorlogs dreiging het meest aanwezig in Oost-Brabant. Daar immers is de veestapel het omvangrijkst en daarmee het mestoverschot het grootst. Maar ook West-Brabant heeft zijn eigen mestoverschotgebied. In de hoek van Baarle-Nassau, Chaam en Rijsbergen staan nog wel wat varkens, koeien en kip pen die méér mest produceren dan de akkers en weilanden in die streek kunnen gebruiken. Toch is daar van onrust onder de boeren, althans over de mestproblematiek, maar amper sprake. Neem Baarle-Nassau. Cijfers uit 1992 geven aan dat alleen in dit dorp al 120.000 varkens worden gehouden, 410.000 kip pen en 40.000 runderen. Glo baal produceren die samen per jaar 300.000 ton mest, precies de capaciteit van de deze week stilgelegde verwerkingsfabriek van Promest in Helmond. Voor de goede orde: deze fabriek vergde een investering van 100 miljoen gulden. In Baarle-Nassau hebben ze zo'n fabriek zeker (nog) niet nodig en speelt het mestover schot ook amper een rol, aldus voorzitter Louis Hendrickx van de plaatselijke NCB-afdeling. „De meeste varkenshouders hier hebben hun mestafzet goed en contractueel geregeld. Ten opzichte van onze collega's in Oost-Brabant hebben wij het voordeel dat we akkerbouwge bieden op een steenworp af stand hebben. Daardoor kun nen we onze mest afzetten voor een acceptabele prijs." Volgens Hendrickx kost het 10 tot 12 gulden per kuub om de drijf mest afgezet te krijgen op de klei van Zeeland en West- Brabant. Vanwege de hogere transportkosten, als gevolg van de grotere afstand, betalen col lega's uit Oost-Brabant voor deze vorm van mest-afvoer 15 tot 20 gulden per kuub. Verwerking bij Promest, opge zet om op termijn een substan tieel deel van het mestover schot weg te werken, kost 40 gulden per kuub. De NCB-optie van de verplichte mest-centra- le, draaischijf voor Alle mest, had als hoofddoel om voor de mestverwerking één gemiddel de, voor alle veehouders draag bare verwerkingsprijs voor de mest te krijgen. Maar óók in Baarle-Nassau, met zijn mest-overschot is vol gens voorzitter Hendrickx geen hand op elkaar te krijgen voor de verplichte mestcentrale. „In Oost-Brabant hebben ze het probleem van het overschot ook aan zien komen. Tóch zijn ze onverdroten doorgegaan met uitbreiding van de veestapel. Daarvan kunnen ze de rekening nu niet op ons bord leggen." „Onderlinge solidariteit? Zelf ben ik opgegroeid in de coöpe ratieve gedachte, maar de hui dige generatie boeren is vol strekt economisch geschoold. Kopen waar je het goedkoopst terecht kunt en afzetten waar de prijs het hoogst is. Hier in Baarle betalen we niet graag mee aan de kilometers die een ander moet maken om van zijn mest af te raken." Hendrickx onderschrijft dat maatregelen die onmiskenbaar in de lucht hangen uiteindelijk Baarle-Nassau net zo hard zul len treffen als de delen van Oost-Brabant die hij de zwar tepiet toeschuift. Daarin vindt hij echter nog geen aanleiding voor solidari teit: „Want ik denk niet dat het uiteindelijk tot inkrimping van de veestapel komt. Via aanpas sing van het voer en verbeterde stalsystemen is de hoeveelheid mineralen in de mest al met 30 procent afgenomen. Dat wordt wel eens vergeten." „Bovendien moet de overheid nu eindelijk eens zijn verant woordelijkheid nemen. Want het is de overheid die de groei van de intensieve veehouderij heeft gestimuleerd, eerst voor de voedselvoorziening en later voor de positieve invloed op de handelsbalans." „Als de overheid nu zou terug geven wat wij ooit hebben bij gedragen aan de handelsbalans, dan konden wij ons eigen pro bleem wel oplossen. Het enige wat de overheid wél doet, is het verhogen van de druk op de ketel. Landbouwgrond wordt omgezet in natuurgebied en de hoeveelheden mineralen die je mag uitrijden worden alsmaar kleiner. Zo worden de afzetmo gelijkheden steeds verder be perkt." Het is maar één dorp verder, maar NCB-voorzitter Jos Schoenmakers in Chaam hecht nou net wél aan de verplichte mestcentrale, aan solidariteit met de collega's in Oost-Bra bant: „Want anders worden wij óók getroffen door de maatre gelen die onvermijdelijk komen en die voor de hele veehouderij zullen gelden. De uitkomst moet zijn dat we als veehouders gezamenlijk werken aan de af zet, verwerking en export van mest." Voor het overige is het volgens Schoenmakers niet zo dat de actuele mestproblematiek de Chaamse boeren zwaar op de maag ligt: „Wij houden ons hier veel meer bezig met de planolo gische gevolgen van het Streek plan voor de landbouw. Die maatregelen hakken veel har der in onze toekomst." „De overheid stapelt steeds meer problemen op het bord van de boer. In veel agrarische bedrijven wordt geen dubbeltje meer verdiend. Zonder geld kun je geen milieuproblemen oplossen." Opnieuw nachtelijk beraad over toekomst Belgische scheepswerf Van onze verslaggever Breda Het door de veroordeling van Joep van den Nieuwenhuyzen toch al beschadigd imago van de Begemann Groep dreigt door de ondergang van de Boelwerf opnieuw een harde tik te krij gen. Het aandeel Begemann noteerde gisteren 1,20 gulden lager op 28,60 gulden. De effec tenhandel in Amsterdam schreef de koersval toe aan de voortdurende onzekerheid rond de Boelwerf. Opnieuw is de Raad van Commissarissen van Boelwerf, waarin de Begemann-topmannen Jeroen van den Nieuwenhuyzen en André Deleye zitting hebben, tot laat in de avond bezig geweest om te kijken of nog aan een debacle te ontkomen valt. Met de terugval naar 28,60 gulden nadert de koers het historische dieptepunt van 25 gulden, dat,begin 1993 werd bereikt. In 1990 stond het aandeel nog op 191 gulden. De HCS-affaire. zo zegt de inmiddels terugge treden topman Joep van den Nieuwen huyzen, zette vervolgens het verval in. De ondergang van de Boelwerf hoeft niet noodzakelijkerwijs via een faillissement te lopen. Het is ook mogelijk dat de werf 'in vereffening' gaat. In dat geval kan met een regeling met de schuldeisers het bedrijf gewoon worden gestaakt. De reactie van de Amsterdamse beurs lijkt ook niet zozeer ingegeven door de onzeker heid rond de Boelwerf als zodanig. Een failliete Boelwerf zou Begemann slechts en kele miljoenen gulden nadeel kunnen bezor gen, heeft Van den Nieuwenhuyzen steeds beweerd. Begemann heeft zich vorig jaar bij de her start van de werf voldoende zekerheden gesteld, zegt hij. In het Vlaamse parlement is gisteren fel gedebateerd over de Boelwerf. Minister-president Luc van den Brande zei voor het eerst openlijk geen toekomst voor de Boelwerf te zien. Hij ontleende die stelling onder meer aan contacten met ambtgenoten elders in West- Europa. Daarmee gaf de president impliciet toe de scheepsbouw al voor de onderhande lingen met Begemann te hebben opgegeven. Expliciet ontkende hij dat overigens te vuur en te zwaard. (ADVERTENTIE) PARDON €£KUyjE VLOÊ1 VOOR 'N £.£RL\\yj£ PRi^S.

de Stem | 1994 | | pagina 5