Italië aan rand van kabinetscrisis Sligr Blufpoker Ierse premier kan tragische gevolgen hebben Solidarit VN-dreiging maakt geen indruk op Serviërs Sportfeest dankzij vredesakkoord Autodeal» Toekomst-minister' in Duits kabinet Ondertekening akkoord Angola opnieuw in gevaar Veghels con DE STEM BUITENLAND Coalitiepartner Lega Nord helpt deel bezuinigingsplannen regering om zeep Nederland steunt economie Suriname weer mondjesmaat Vrijheid voor 2 RAF-terroristes BUITENLAND KORT de STEM Oorlogsdreiging VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 J\) Zagreb (rtr/afp) - Het VN- dreigement dat de Navo de belegerde moslimenclave Bi- hac te hulp zal schieten, im poneert de Bosnische Ser viërs nauwelijk. Zij zijn niet van hun opmars te staken bij de grenzen van de stad die door de Verenigde Naties tot beveiligd gebied is verklaard. Commandant Manojlo Milovan- ovic van de Servische troepen verklaarde gisteren tevreden te zijn als het vijfde leger van de moslimstrijdkrachten - dat Bi- hac verdedigt - totaal verslagen is. „We moeten wel, anders staat het monster weer op en zal het Serviërs en moslims uit hun eeu- Servische troepen zijn van plan beschermde stad Bihac te verslaan wenoude huizen verjagen," aldus Sarajevo getrouwe regeringsle- omdat de Serviërs ongestoord huta omdat de Serviërs f wenoude huizen verjagen," aldus de generaal. De moslims waar hij van spreekt, zijn de manschappen van de opstandelingenleider Fikret Abdic, die Bihac eerder onafhankelijk verklaarde van Sarajevo. Afgelopen zomer werd Abdic als collaborateur uit de enclave verjaagd. Bewapend door de Serviërs, met wie hij altijd al nauw samenwerkte, vecht hij nu zijn weg terug ten koste van het vijfde legerkorps. Deze elite-eenheid van het aan Sarajevo getrouwe regeringsle ger slaagde er aanvankelijk in om 250 vierkante kilometer op de Serviërs te veroveren. Met hulp van Abdic hebben de Ser viërs het verloren gebied echter grotendeels heroverd. De mos limverdedigers leveren op drie fronten slag. Gisteren raakten zij gedeeltelijk omsingeld. De militaire opmars van de Ser viërs brengt de VN in grote ver legenheid. Opnieuw blijkt dat de status van beveiligd gebied slechts een mythe is. Niet alleen omdat de Serviërs ongestoord kunnen aanvallen; eerder bleken ook de moslims zich weinig gele gen te laten liggen aan de VN. „Het is niet de filosofie van de beveiligde gebieden dat de mos lims deze als uitvalsbasis kun nen gebruiken voor hun aanval len", aldus de Franse minister Alain Juppé. Frankrijk staat sceptisch tegenover de eis van de moslims dat de Navo hen te hulp moet schieten. De bevolking van Bihac is al vijf maanden verstoken van VN- hulp, omdat de Serviërs geen konvooien meer doorlaten. Ook de in de enclave verblijvende blauwhelmen uit Bangladesh kunnen niet worden bevoorraad. Bihac is meerdere keren be stookt met raketten. Reden voor de VN om de Serviërs maar weer eens met luchtaanvallen te drei gen. Behalve rond Bihac gingen ook de gevechten aan de andere fronten door. In Sarajevo werd het presidentieel paleis door ra ketten getroffen. Daarbij raak ten twee mensen zwaar gewond. Het tramverkeer in de stad kwam stil te liggen. Ondertussen probeerden de ver deelde leden van de internatio nale contactgroep die het vre desplan voor Bosnië heeft opge steld, gisteren de onderlinge ge schillen in een bijeenkomst weg te poetsen. De Amerikanen wor den ervan beschuldigd de mos lims militair terzijde te staan. Zij ontkennen echter dat daar van sprake is. Op 2 december komen de minis ters van de landen van de con tactgroep (VS, Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland en Duits land) in Brussel bij elkaar. Zij zullen pogen de rijen te sluiten en het Servische geweld met een eensluidend antwoord te stuiten. Rome (afp/dpa/rtr/anp) - De regeringscoalitie in Italië dreigt uiteen te vallen. De grootste coalitiefractie Lega Nord heeft in de Kamer van Afgevaardigden samen met de oppositie de door premier Silvio Berlusconi beoogde vertraging van de pensioensopbouw heeft verijdeld. Er wordt druk gespeculeerd en onderhandeld over nieuwe coali ties. Onderwijl demonstreerden opnieuw tienduizenden Italianen tegen de bezuinigingsplannen van de premier. Berlusconi wilde de jaarlijkse pensioenopbouw terugbrengen van 2 naar 1,75 procent van het jaarsalaris. De Lega Nord stem de voor een amendement op de begrotingswet waardoor het oude berekeningssysteem van het pensioen blijft gehandhaafd. Dit is de eerste zware nederlaag van Berlusconi in het debat over de begroting voor 1995. Maan dag en woensdag wist hij drie omstreden wetsartikelen door de Kamer te slepen door aan de stemming telkens de vertrou wenskwestie te verbinden. De regering lichtte niet toe waarom dit instrument donderdag niet opnieuw werd ingezet. Berlusco ni noemde een eventuele val van zijn kabinet 'een ramp voor Ita lië'. In hectische gesprekken tussen de partijen wordt achter de schermen geprobeerd de begro tingswet te redden, nu ook Lega- leider Umberto Bossi de bezuini gingen op de pensioenen wil los koppelen van de rest van de begrotingswet. Daar zijn ook de vakbonden voor. Berlusconi heeft nog een ont moeting met Rocco Buttiglione, de voorzitter van de oppositione le Italiaanse Volkspartij (PPI), die is ontstaan uit de as van de christen-democraten. Buttiglio ne sprak woensdag met Bossi en zorgde daarna voor speculaties over het einde van de huidige coalitie. Buttiglione wil samen in de re geringsboot stappen met Lega Nord en Berlusconi's Forza Ita lia, als de door neo-fascisten gedomineerde Nationale Allian tie van Gianfranco Fini wordt buitengesloten. NA zit nu wel in de regering. In een interview met Radio Radicale zei de PPI-leider dat hij Berlusconi de vorming van 'een nieuwe liberaal-demo cratische pool' zal voorstellen die zonder vervroegde verkiezin gen tot een nieuw kabinet kan leiden. Buttiglione is het wat betreft, verkiezingen eens met Bossi die er momenteel in de peilingen niet zo goed voorstaat en de positie van grootste fractie niet nodeloos op het spel wil zetten. Berlusconi heeft een regerings wisseling zonder vervroegde ver kiezingen altijd uitgesloten. Tot woede van Berlusconi sloten Bossi en Buttiglione woensdag een geheim akkoord om Berlus coni te dwingen tot concessies aan de vakbeweging. Bossi en Buttiglione kunnen de zetelverdeling in de Senaat als drukmiddel gebruiken. Ook al sleept Berlusconi de begrotings wet uiterlijk maandag door de Kamer, blijft hij met het pro bleem zitten dat hij in de Senaat enkele stemmen tekort komt voor een meerderheid. Nu de linkse oppositie opnieuw een ge sloten front heeft gevormd met de vakbeweging, kan Berlusconi die extra senatoren alleen nog maar bij oppositiepartijen van het politieke midden, zoals de PPI, vinden. Jordaniërs moedigen in de Golf van Akaba waterskiërs aan die meedoen aan de eerste internationale race in deze wateren. De wedstrijd en de aanwezigheid van het publiek is mogelijk dankzij het vredesakkoord dat Jordanië en Israël eind vorige maand sloten. De twee landen maakten gisteren bekend dat zij volledige diplomatieke betrekkingen aangaan als uitvloeisel van het vredesverdrag. Zij zullen op 10 december ambassades openen. De Israëlische komt in Amman, de Jordaanse in Tel-Aviv. foto ap Paramaribo (anp) - Nederland hervat voorzichtig de economi sche hulp aan Suriname. Via de financiering van sociale programma's en steun voor de hervorming van het ambtena renapparaat pakt Nederland de draad weer op met de ondersteuning van specifieke doelen die door het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) waren aanbevolen. Dat bleek gisteren tijdens een tweedaags bezoek van minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking aan Suriname. Pronk noemde de steun mede een politiek signaal. Het wil echter geenszins zeggen dat de houding van Nederland ten aanzien van Suriname is versoepeld. „Het gebaar is een beloning voor de moedige stappen van een democratisch gekozen regering. Ook willen we met de steun de regering stimuleren tot het zetten van volgende stappen." De Surinaamse minister Ronald Assen van Planning en Ontwikke lingssamenwerking noemde de toezeggingen van Nederland stimule rend voor de uitvoering van het structrueel aanpassingsprogramma. „Het is geen directe koerssteun, maar elke vorm van betalingssteun is direct of indirect wel een ondersteuning van de wisselkoers," zei Assen. Pronk liep tijdens de persconferentie met collega Assen halverwege woedend weg en vertrok naar Nederland. Tijdens de bijeenkomst verweten Surinaamse journalisten verweten Pronk discriminatie. Hij zou woensdag uitnodigingen voor een werkreceptie voor de pers hebben ingetrokken, maar daar wel Nederlandse journalisten hebben toegelaten. Bonn - Twee, tot levenslang veroordeelde, vrouwelijke terroristen van de extreem linkse Rote Armee Fraktion (RAF) komen vervroegd vrij. Voor de 38-jarige Christine Kuby was het gis teren al zo ver. Zij is ernstig ziek. De in middels 47-jarige Irmgard Möller komt naar alle waar schijnlijkheid op 1 decem ber vrij. De Duitse Justitie laat de laatste tijd regelmatig RAF-gevangenen vrij omdat zij een groot deel van hun straftijd hebben uitgezeten» Kuby heeft 16 jaar vast ge zeten; veroordeeld tot le venslang op beschuldiging van twee pogingen tot moord. Möller heeft een ge vangenisstraf van 22 jaar achter zich. Ook zij is ver oordeeld tot levenslang, we gens poging tot moord en moord. Zij was betrokken bij de bloedige aanslag op het Amerikaanse hoofd kwartier in Heidelberg, in 1972, waarbij drie Ameri kaanse militairen om het le ven kwamen. Van onze correspondent Bonn - Het nieuwe Duitse kabinet, dat gisteren in de Bondsdag is beëdigd, heeft een minister 'Voor de Toe komst'. Het is de 43-jarige Jürgen Rüttgers, tot nu toe parlementaire 'bedrijfsleider' van de CDU/CSU-fractie. Het ministerie voor Toekomstza ken is een samensmelting van de opgeheven departementen voor Onderwijs en Wetenschap en dat van Onderzoek en Technologie. Het nieuwe kabinet-Kohl telt in totaal zestien ministers; twee minder dan in zijn vorige kabi net. Het kleinere kabinet vormt deel van het streven naar een 'afgeslankt overheidsapparaat'. 'De uit Keulen afkomstige 'Toe- komst'-minister heeft als voor naamste opdracht om - in voort durende samenspraak met Eco nomische Zaken - Duitsland in de pas te houden in allerlei mon diale technologische ontwikke lingen en vernieuwingen en het land daarmee in een sterke con- currentie-positie te brengen en te houden. De Bondsrepubliek heeft in een aantal sectoren, zo als de ontwikkeling van de zon- ne-energie - een achterstand op gelopen wegens onvoldoende on derlinge afstemming tussen de diverse mede-verantwoordelijke departementen. De 'Toekomst'- minister krijgt de toekomstige vooruitgang van Duitsland in zijn portefeuille. Een tweede opzienbarende be noeming is die van de pas 28-jarige Claudia Nolte (CDU) uit het Oostduitse Thüringen tot minister van Familie-, senioren-, vrouwen- en jongerenzaken. Zij volgt haar eveneens uit het oos ten stammende partij-genote Angela Merkel op, die verhuist naar het ministerie van Milieu. Klaus Töpfer (CDU) die daar minister was gaat naar Bouwza ken, tot voor kort geleid door de liberale Irmgard Schwaetzer. Töpfer zal zich concentreren op de vele bouwkundige aspecten van de omvangrijke regerings verhuizing van Bonn naar Ber lijn binnen enkele jaren. Voor de rest verandert er weinig in Kohl's vijfde kabinet. Klaus Kinkel (FDP) blijft minister van Buitenlandse Zaken en vice- kanselier, en de CSU-voorzitter Theo Waigel blijft minister van Financiën. Het ministerie van Postzaken zal over twee jaar worden opgeheven. De FDP heeft naast Kinkel nog maar twee ministers in de coali tie-regering; die van Justitie en Economische Zaken. De herbe noeming van Rexrodt op dat laatste departement heeft, zowel bij de oppositie als in het grote delen van het bedrijfsleven, scherpe kritiek opgeroepen. Rexrodt wordt een zwakke be windsman genoemd. De oppositie, met name de SPD, heeft verder geen goed woord over voor de vrouwelijke minis ters Merkel en Nolte. Angela Merkel op Milieu wordt een 'rampzalige vergissing' genoemd, omdat zij geen verstand heeft van, noch affectie met milieu zaken. En met minister Nolte is volgens de SPD de kans op vol ledige gelijkstelling voor vrou wen voorlopig van de baan. Terwijl in Bonn de messen wor den geslepen voor een confron tatie-politiek tussen coalitie en oppositie is in de Oostduitse deelstaat Thüringen, na weken van gesprekken, een 'grote coali tie' van CDU en SPD gevormd. Het bleek uiteindelijk voor beide partijen de enige mogelijkheid. Alléén regeren konden zij niet, met de (semi-communistische) PDS regering wilden ze niet. In de 'roomsrode' deelstaat blijft de christen-democraat Bernhard Vogel minister-president. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De politieke chaos in Dublin heeft gisteren in ieder geval twee carrières beëindigd. Premier Albert Reynolds, een van de archi tecten van het Noordierse vredesoverleg, betaalde uit eindelijk de prijs voor tal van ondoorzichtige manoeu vres in de binnenlandse poli tiek. Later op de dag was het even eens 'exit' voor de man over wie de coalitieregering was gestrui keld: Harry Whelehan, de hoog ste Ierse magistraat. Onthullin gen over diens verdachte laks heid bij de uitwijzing van een door Noord-Ierland gezochte pedofiele priester (al dan niet uit barmhartigheid voor de katholieke kerkhiërarchie in Dublin) waren voor Labourlei- der Dick Spring meer dan ge noeg om het 'paarse' kabinet te verlaten. Spring, die tot dan de post van minister van Buiten landse Zaken bekleedde, was altijd tegen de aanstelling van de omstreden Whelehan ge weest. Maar Labours protesten werden genegeerd door de zelf verzekerde Albert Reynolds - een populistische leider die wel van een politiek gokje hield. Reynolds moet hebben gedacht dat vice-premier Spring zijn verontwaardiging zou inslikken gezien het belang van stabiliteit in het broze vredesoverleg voor Noord-Ierland. Maar de voor malige dansschoolhouder Rey nolds die kon terugkijken op een opmerkelijk begrijpende behandeling door de toenmalige procureur-generaal Whelehan tijdens het geruchtmakende 'Vlees Tribunaal' (fraude met exportsubsidies en duistere re laties tussen vleesbaronnen en enige vooraanstaande politici, onder wie Reynolds) gleed deze keer toch dramatisch uit. Voor Labour, dat van een grotere doorzichtigheid in regeringsza ken juist een prioriteit had ge maakt bij de laatste verkiezin gen, was de zoveelste een-twee van het duo Reynolds-Whele- han dan ook niet meer te verte ren. De chaos was onvermijdelijk. In een laatste poging tenminste zijn partij aan de macht te hou den trad Reynolds af, vlak voor de fatale motie van wantrou wen. Dat betekende een schor sing van het parlement en bo venal dat Reynolds niet direct naar de Ierse president Mary Robinson hoefde om haar de val van zijn kabinet te melden. Voor dat moment komt kunnen de voormalige coalitiepartners Fianna Fail en Labour nu mo gelijk nog een gezamenlijke uit weg vinden, zij het uiteraard zonder Reynolds. Maar de kans op verbroedering wordt in Dublin uiterst klein geacht. Nieuwe onthullingen dat verschillende Fianna Fail- bewindslieden al lang op de hoogte waren van Whelehans kerkvriendelijke talmen in de zaak van de priester hebben Labour geschokt. Twee opties lijken daarom nog open. Of president Robinson schrijft binnenkort nieuwe ver kiezingen uit öf ze vraagt de grootste oppositiepartij, Fine Gael, een nieuwe coalitie te vor men, met onder andere Labour. Aangezien niemand in Dublin echt op verkiezingen in de win ter zit te wachten en iedereen zo snel mogelijk het vredesoverleg met Londen en de partijen in Belfast wil hervatten heeft de laatste oplossing aller voorkeur. Hoewel de meeste betrokkenen gisteren hebben benadrukt dat het vredesoverleg ook zonder Reynolds voort kan gaan is er met het vertrek van de nationa listische premier toch wel wat veranderd. Een van de redenen van Sinn Fein-leider Gerry Adams om de bommen en ko gels in te ruilen voor democrati scher overleg was juist de rug gesteun van een sterk 'pan-na- tionalistisch' front met Sinn Fein en de John Humes SDLP in Belfast, Reynolds in Dublin en de pro-Ierse Clinton en Ken nedy in Washington. In de be grijpende Reynolds mist Sinn Fein nu een voorname sympa thisant. Gerry Adams zal het de komen de dagen zeer moeilijk krijgen om de haviken binnen de IRA er van te overtuigen dat de natio nalisten nog steeds een sterke kaart hebben. De kracht daar van zal worden getest wanneer - als verwacht - oppositieleider John Bruton de nieuwe Ierse premier wordt. Hij vertegen woordigt namelijk een politieke stroming die de Ierse tweede ling en de legaliteit van Noord- Ierland wel heeft geaccepteerd. Bruton heeft om die reden ook meer begrip voor de protestan ten in Ulster (die hoe dan ook een democratische meerderheid hebben) dan de nationalist Rey nolds ooit kon opbrengen. Optimisten hopen dat het ver langen naar vrede toch zwaar der zal wegen dan de regerings crisis in Dublin en verwachten hooguit een vertraging van het vredesproces. Gerry Adams zelf sprak gisteren van een 'onwel kome afleiding'. Pessimisten vrezen dat Reynolds dure bluf poker rond Whelehan het zo uitgebalanceerde en broze even wicht in de uiterst moeilijke vredesonderhandelingen op de meest dramatische wijze kan hebben beïnvloed. Elke verzwakking van de on derhandelingspositie van Sinn Fein is immers koren op de molen van de harde IRA-kern die sowieso niet gelooft in een geweldloze oplossing van het Noordierse vraagstuk. Aristide legt priesterschap neer Port-au-Prince - President Jean-Bertrand Aristide van Haïti legt zijn priesterlijke functies neer. Hij zou volgens kerkelijke kringen van zijn priesterschap willen worden ontheven om zich te wijden aan de wederopbouw van het land. Aristide (41) trad in 1982 bij de orde der Salesianen in. Hij is een van de belangrijkste bevrijdingstheologen van het land. Door zijn oppositie tegen de dictatuur van de Duvaliers groeide zijn populariteit. In december 1988 werd hij op last van het Vaticaan, dat priesters politieke activiteiten verbiedt, uit de Salesianer orde gezet. Het Vaticaan bleef verzet aantekenen toen Aristide politiek inging. In september 1991, acht maanden nadat hij was gekozen, werd Aristide afgezet als president van Haïti. Het Vaticaan was de enige staat die het militaire regime dat macht had overgenomen, erkende. Twaalf jaar cel voor DDR-spion 'Topaz' Düsseldorf - Een Duitse rechtbank heeft donderdag de meester spion Rainer Rupp tot twaalf jaar cel veroordeeld. Rupp, een Westduitser die bij de Navo werkte, gaf twaalf jaar lang onder de codenaam 'Topaz' geheime documenten van het bondgenoot, schap door aan de DDR. Rupps Britse vrouw Ann-Christine kreeg 22 maanden voorwaardelijk wegens medeplichtigheid aan verraad. Rupp liep in juli 1993 tegen de lamp na een onderzoek van het archief van de Stasi. De Oostduitse geheime dienst had ver zuimd een aantal compromitterende documenten te vernietigen na de Duitse eenwording in 1990. Rupp geldt als de schadelijk ste spion die het Oostblok in Westduitse en Westerse organisa- ties liet infiltreren. In twaalf jaar tijd stuurde hij in totaal 173) Navo-documenten, waaronder de allergeheimste. Auschwitz-herdenkiiig zonder Arafat Warschau - Overlevenden van Auschwitz hebben besloten PLO-leider Yasser Arafat niet uit te nodigen voor de herdenking van de 50ste verjaardag van de bevrijding van het nazi-doden kamp in januari. De Poolse president Walesa en het internatio nale comité van overlevenden besloten begin dit jaar voor de herdenking alle winnaars van de Nobel-vredesprijs te vragen. Dat was voordat de prijs werd toegekend aan Arafat, de Israëlische premier Yitzhak Rabin en minister van Buitenlandse Zaken Shimon Peres. Nadat joodse organisaties tegen de mogelijke komst van Arafat hadden geprotesteerd, liet Walesa de beslissing over aan het comité van overlevenden. Dat besloot de PLO-leider niet uit te nodigen omdat er veel verzet was tegen de deelname van Arafat. Dagen van Gratsjov lijken geteld Moskou - De roep om het aftreden van de Russische minister van Defensie Pavel Gratsjov wordt steeds sterker maar hij denkt niet aan aftreden. Vandaag moet hij zich in het parlement verantwoorden voor de aanhoudende geruchten over groot scheepse corruptie binnen het leger. Gratsjov blijft alle aan klachten vierkant ontkennen. Hij houdt vol dat hij nog steeds populair is binnen de strijdkrachten. Zijn vijanden zijn de afgelopen maanden echter snel in aantal toegenomen. Voor de communistische en nationalistische oppo sitie is Gratsjov een gehaat figuur. Hij stelde in oktober 199; zijn tanks ter beschikking van president Jeltsin om het oude parlement naar huis te schieten. De steun van de hervormers democraten in het parlement heeft hij inmiddels ook verloren omdat ze hem persoonlijk verantwoordelijk achten voor de corruptie binnen het leger. Ook de strijdkrachten zelf bekritise ren Gratsjov. Frankrijk arresteert tweede man ETA Bayonne - De Franse politie heeft gisteren vijf vermeende leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA gearresteerd. On der de verdachten bevindt zich volgens de politie één van de leiders van de terreurorganisatie. De 34-jarige Felix Alberto Lopez de la Calle, bijgenaamd Mobutu, wordt ervan verdacht de hand te hebben gehad in verscheidene aanslagen, waarbij ten minste zes doden vielen. Hij is getrouwd met een Franse vrouw en woont al een jaar of tien in Frankrijk. De politie hield hem aan tijdens een klopjacht op ETA-leden in de stad Toulon. Volgens de Spaanse autoriteitenis De la Calle de tweede man binnen de organisatie. Sacharov-prijs voor Bengaalse Nasreen Straatsburg - De Bengaalse schrijfster Taslima Nasreen heeft gisteren de Sacharov-prijs gekregen. Het Europese Parlement rijkt deze prijs jaarlijks uit aan iemand die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de 'geestelijke vrijheid' in de wereld. De prijs bestaat uit een bedrag van 15.000 ecu, iets meer dan 30.000 gulden. Nasreen komt in haar werk op voor de rechten van de vrouw in islamitische culturen. Zij werd voor het boek 'Schaamte' door fundamentalisten ter dood veroordeeld. Mo menteel verblijft ze in Zweden. Lusaka (afp/rtr) - De voor zondag voorziene ondertekening van het vredesakkoord tussen de strijdende partijen in Angola loopt opnieuw gevaar. Een bestand dat woensdagavond van kracht werd, is klaarblijkelijk zowel door het regeringslege! als de rebellenbeweging Unita geschonden. De militaire leiders van Unita verlieten donderdagmiddag de onderhandelingstafel in de Zam- biaanse hoofdstad Lusaka, waar werd gepraat over een definitief staakt-het-vuren. Ze dreigden de oorlog te hervatten. Volgens de delegatieleider van Unita, gene raal Eugenio Manukavola, 'heeft het leger van de regerende MPLA geen enkel moment het bestand heeft nageleefd'. Vol gens de generaal waren de Uni- ta-strijdkrachten op datzelfde moment verwikkeld in een zware strijd met regeringstroepen in de noordelijke stad Uige, die tot donderdagmorgen in handen zou zijn geweest van Unita. Unita beschuldigt het regerings leger ervan 'door te gaan met een offensief in het gehele land in een flagrante schending van de afspraken'. Het MPLA-leger zou 'Uige beschieten, evenals dir verse plaatsen in de provincies Huambo en Zaïre (in het noor den) en de meeste vliegvelden in het midden en noorden van het land'. Omgekeerd beschuldigde de re gering Unita van bestandsschen dingen. De regeringsradio meld de dat Unita drie steden in de zuidelijke provincie Cuando Cu bango had aangevallen, waarbij twaalf mensen omkwamen en elf gewond raakten. Ook haalde de radio een generaal aan die z« dat Unita donderdagmorges MPLA-posities in Katchiuif (op tachtig kilometer van Cuito) had beschoten. De Unita stelt dat de aanvalla van het leger de vraag opwerp® of de leiders van .Unita zondag wel in Lusaka zullen deelnemen aan de ondertekening van het vredesakkoord. Ook Unita-dele- gatieleider generaal Manuvakol) zei dat het onzeker is of ondertekening nog wel plaatsvinden. De ondertekening van het vre desakkoord had oorspronkelijk op 15 november moeten plaats vinden. De ceremonie werd ech ter uitgesteld tot zondag 20 no vember, nadat het regeringslege: hevige aanvallen had uitgevoerd op de stad Huambo, een bolwerk van Unita. Voorafgaande aan de onderteke ning van het vredesakkoord gonnen de strijdende partijen overleg over een definitie' staakt-het-vuren dat twee d na de ondertekening van vredesakkoord van kracht moeten worden. Het woensdal afgekondigde maar nu weer schonden bestand had tot d de onderhandelingen over definitieve staakt-het-vuren vergemakkelijken. Van onze verslaggever Bunnik - De werkplaats t het autobedrijf zal de komi de jaren goed bezet blijv Weliswaar worden aul steeds knapper, maar c steeds ingewikkelder. Tegf over minder onderhoud auto staat een aanhouden groei van het totale wage- park. Woordvoerder R. Boon zegt Van onze verslaggever Roosendaal/Bergen op vestigingen in Roosend overgenomen door Slig beursgenoteerde totaalg waaronder één in Ette Thijs hoopt Sligro ook 1 Zeeland. Alle 73 medewerkers van T gaan allen mee over naar nieuwe werkgever, waar nu 940 mensen in dienst zijn. bonden zijn conform de SER- siecode ingelicht. De aandelen van Thijs, met verwachte jaaromzet van 55 joen gulden over 1994, wor per 1 januari 1995 overgenon Een maand later zal na een 1; ste controle door de accounta de overname daadwerkelijk feit zijn. De koopsom wordt heel in contanten voldaan. Gezond De omzet van Sligro zal dit j de 700 miljoen gulden ru schoots overstijgen. Over de e ste helft van dit jaar werd groepsomzet van 341 miljoen haald. De netto-winst bedr 5,7 miljoen gulden, een toena van 13 procent, zo meldt Sligro-directie, bestaande uit; Slippens en H. van Rozend; Het eigen vermogen van Sli Philips wil de komende t\ jaar 78 miljoen gulden invei ren in zijn Hongaarse doch Philips Kereskedelmi Kft. 1 geld is grotendeels bestemd v de bouw van een nieuwe fabr voor pc-beeldschermen in nabij de Oostenrijkse grens gé gen Szombately. De beelsch menfabriek, die werk moet 1 den aan 1800 mensen, gaat ja lijks 800.000 computermonito fabriceren voor de Eurof markt. Verder wordt een deel van bedrag geïnvesteerd in de bc van een produktievestiging v combinatiesets van videoret ders en televisies in het centi gelegen Szekesfehervar. markt voor pc-monitoren gr< jaarlijks met zo'n 18 tot 20 p cent. Het gist en broeit in de wereld van de intensiev veehouderij. De oplossir van het mestprobleem heeft de laatste weken z veel deuken opgelopen veel veehouders zich in een oorlogssituatie gemanoeuvreerd voeler Door onze redacteur Kees den Exter In het Landbouwschap heef rest van agrarisch Nederl hét heilmiddel van de Not brabantse Christelijke Boei bond (NCB), de verplit mestcentrale, om zeep gel pen. Als direct gevolg daar is begin deze week de mes briek van Promest in Helm stilgelegd. Even eerder beloofde mini Van Aartsen op aandrang de Tweede Kamer dat hij gend voorjaar uitgezocht hebben hoe de veestapel ii krompen kan worden. Het hoofdbestuur van de I spreekt vanmiddag in Tilb met het dagelijks bestuur het Landbouwschap en wordt een gesprek met de n sen op tafel. Links en ret wordt al gesproken over niet betalen van mestheffing het boycotten van het La bouwschap en andere vorr van burgerlijke ongehoorza. heid. Het zal niet lang n duren of een of andere ht hoofd dumpt de inhoud van giertank op een marktplein. Vanzelfsprekend is de oorlt dreiging het meest aanwezij Oost-Brabant. Daar immer de veestapel het omvangri en daarmee het mestoversc het grootst. Maar ook West-Brabant h

de Stem | 1994 | | pagina 4