'Reinigingsrechten zijn te hoog' 119.- 249.- Geld 'PvdA heeft bijgedragen aan afketsen scholenfusie Schoondijke' Brixon shirts van Dixhoorn Sasse taferelen op kerstkaarten Sinjoren Nieuwvlietse camping wint Zilveren Bezem Onderzoekscentrum borstkanker in Terneuzen POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS JACKS van Dixhoorn Zwembade CDA en Groot Hulst/Algemeen Belang willen bezinning op principe Eerste buurtspreekuur voor Oudelandse Hoeve Burgemeester Uitvoering 6 El van Christelij Voorwaardeli voor lokaalvr DE STEM ZEELAND Expositie scouting in bibliotheek Sas Tweede prijs voor school De Maatjes November- AANBIEDING 2 stuks (Zolang de voorraad strekt) De Krijger nieuwe voorzitter Eikels worden Boomen Vrijwilligersavoncl H-Wïllibrordus November- AANBIEDING in wol en polyester/katoen (Zolang de voorraad strekt) -- DB STEM Looft Den Heer staat stil bij 100-jarig bestaan VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 Q Van onze verslaggever Oostburg - De Partij van de Arbeid in Oostburg is erop uit geweest de fusie tussen de drie basisscholen in Schoon dijke te blokkeren. Dat ver wijt slingerde het CDA- raadslid J. Quist gisteravond naar de hoofden van de leden van de PvdA-fractie tijdens de gemeenteraadsvergade ring. De fusie tussen de katholieke-, de protestants-christelijke en de openbare basisschool in Schoon dijke ketste af op de te kiezen bestuursvorm voor de nieuwe school en daarmee was voor het dagelijks gemeentebestuur de kous verder af. Wethouder A. Rosendaal (onder wijs) onderstreepte dat gistera vond nogmaals op vragen van het raadslid H. Groosman (Dorpsbelangen en Toerisme) over de toekomst voor het basis onderwijs in Schoondijke. „Er is geen verdere actie te onderne men," aldus de wethouder. „De katholieke school verkeert in een penibele situatie. Hoe zij die problemen verder oplossen gaat even buiten de gemeente om. Hoewel wij het natuurlijk niet prettig vinden dat de school met hangen en wurgen het jaar door moet zien te komen." De mislukte scholenfusie leidde tot droevenis en berusting bij de diverse raadsfracties. Alleen D66 legde zich bij monde van A. Verhage niet neer bij de conclu sie van burgemeester en wethou ders. Verhage kwam tot de slot som dat te voorbarig was geoor deeld door het dagelijks gemeen tebestuur en hij vond dat er verder gezocht en gepraat moest worden om te komen tot een samenwerkingsschool in Schoondijke. Het CDA uitte zoals gezegd zijn treurnis met een uitval in de richting van de PvdA-fractie door het raadslid Quist. Hij greep terug naar het moment dat er een voorstel was voor een privaatrechtelijke bestuursvorm voor de nieuwe school in Schoondijke. „Dorpsbelangen en Toerisme en de WD waren daar eigenlijk ook al mee akkoord. Maar zij hebben zich laten be praten door de PvdA. Jammer is dat." PvdA-raadslid L. Wille bestreed de aantijging met klem. „Laat ik er een positieve draai aan geven. Andere partijen hebben tenmin ste gelukkig nog de bereidheid getoond om naar ons te luiste ren. „Wille verweet Quist op zijn beurt dat die volledig voorbij ging aan argumenten die inder tijd gebruikt waren door de so ciaal-democraten. Bovendien ging Quist totaal voorbij, aldus Wille, aan de verantwoordelijk heid die hij als lid van de ge meenteraad had voor het open baar onderwijs in de gemeente. Wethouder Rosendaal hield zich buiten deze woordenwisseling, maar wilde wel kwijt dat hij betwijfelde dat partijen zich hadden laten bepraten. Van onze verslaggever Hulst - De reinigingsrechten in Hulst dreigen voor de inwoners dermate hoog te worden dat ze bijna onbetaal baar worden. Daarom zal de gemeente zich wellicht toch moeten bezinnen op het loslaten van het principe dat de reinigingsrechten kosten dekkend moeten zijn. Dat is de mening van het CDA en Groot Hulst/Algemeen Be lang. De respectievelijke woord voerders J. van Eek en W. de Brouwer zeiden dat gisteren in de commissie financiën waar de reinigingsrechten aan de orde kwamen. Voor volgend jaar houdt de gemeente de tariefsver hoging beperkt tot 12 procent, omdat men nog een potje achter hand heeft. Ook voor 1996 kan daaruit nog wat geput worden. „Maar wat gaan we doen als die reserve over twee jaar op is", vroeg mevrouw A. Hegger (PvdA) zich af. De inwoners heb ben de lasten voor een deel zelf in de hand. Want hoe minder vuil er wordt opgehaald, hoe minder de kosten, hoe minder de Van onze verslaggever Sas van Gent - De Scouting Lodewijkgroep Sas van Gent exposeert enkele weken in de openbare bibliotheek in Sas van Gent. Van de vitrinekast in de leeszaal is een kijkkast gemaakt waarin een heel sca la aan Scoutingboeken ligt. Van de oude welpenboeken tot de moderne boeken die door de leidinggevenden worden ge bruikt. Om de boeken levendiger te pre senteren is het geheel aange kleed met onder andere oude groepsfoto's, insignes, spelmate rialen, kleding en vlaggen. Voor kinderen en ouders die interesse hebben in de Lodewijkgroep ligt informatiemateriaal klaar. De tentoonstelling is te zien tij dens de openingstijden van de bibliotheek. Van onze verslaggeefster Biervliet - Openbare basis school De Maatjes uit Bier vliet is tweede geworden tij dens de provinciale onder wijs vernieu wings wedstrij d De Maatjes moet die tweede plaats delen met scholen in Kou- dekerke en Veere. Eerste werd D'n Bogerd uit Waarde, die doorgaat naar de landelijke fina le van de Nationale Onderwij sprijs 1994. De onderwijsprijs werd vorig jaar ingesteld door het Instituut voor Nationale Onderwijs Pro motie. De Maatjes leverde een aardrijkskunde project in waar bij leerlingen er in eigen dorp of streek op uit moesten. Er waren in heel de provincie Zeeland vier genomineerden. (ADVERTENTIE) u Noordstraat 15 4531 GA Terneuzen reinigingsrechten. Volgens me vrouw Hegger moet de gemeente dan ook een actieve voorlich tingscampagne starten naar de burgers toe. Met name met be trekking tot de gescheiden inza meling van gft-afval, waarmee deze week in Hulst is begonnen. Oud papier Th. Blommaert (D66) wees op het grote belang van het inzame len van oud papier door vereni gingen. Daarmee bespaart de ge meente een hoop stortkosten. Volgens Blommaert moet daar dan ook een goede subsidie te genover staan. Volgens Van Eek (CDA) wordt op dit moment nog maar een derde van alle oud papier ingezameld. „Dus wat dat betreft kan daar nog heel wat aan gedaan worden", vond hij. W. Kayser betoogde dat de meeste inwoners niet bereid zijn met een stapel oud papier achter op de fiets naar containers te rijden. De oud-papierinzameling werpt volgens hem vooral vruch ten af af het wordt opgehaald. Hij pleitte er dan ook voor vere nigingen die dat doet extra te belonen. Huisvuil Ook burgemeester A. Kessen zei het belang te zien van een goede voorlichting, om zo uiteindelijk de hoeveelheid huisvuil naar be neden te krijgen. Hij beloofde dat 'op ruime wijze' bekendheid zal worden gegeven aan de ge scheiden inzameling van afval stoffen. Gezien het feit dat voor dat doel maar 500 gulden op de begroting staat zetten sommige commissieleden daar op z'n minst toch wat twijfels bij. Van onze correspondent Westdorpe - De Westdorpse muziekvereniging Eikels worden Boomen heeft tijdens een extra ledenvergadering Wilfried de Krijger gekozen tot nieuwe voorzitter. Henk Mosmans, die de voorzit tershamer de afgelopen twee en een half jaar hanteerde, had zijn functie neergelegd. De vergade ring koos Wilfried de Krijger, die al vele jaren spelend lid is, unaniem als nieuwe voorzitter van de harmonie. Naast hem bestaat het bestuur uit secreta resse Ilse van Langevelde, pen ningmeester Willy van Bunder en de leden Paula van de Abeele en Frits Lammens. Momenteel telt de muziekvereni ging 28 spelende leden, waaron der een aantal jeugdleden. De dirigent is Henk Mulder. De ver eniging kan nog steeds nieuwe leden gebruiken. Geïnteresseer den kunnen een kijkje komen nemen tijdens de repetitie-avon den op dinsdag in cultureel cen trum Concordia vanaf half acht of contact op nemen met het secretariaat. Van onze correspondente Terneuzen - De H.-Willibrordus- parochie in Terneuzen houdt morgen een vrijwilligersavond. Parochiewerk is alleen mogelijk dankzij de belangeloze inzet van de vrijwilligers. Niet alleen de ongeveer 250 vrij willigers, maar ook hun gezin nen worden uitgenodigd voor een gezellige avond. Het pro gramma ziet er als volgt uit: 19.00 uur eucharistieviering in de Triniteitskerk, 20.00 uur feestavond in Scheldorado, waar men de keuze heeft tussen een zwempartij in het zwemparadijs of plezier met het optreden van de Zeeuws-Vlaamse cabaretier Frans de Schepper. Maandag gaan de 56 leden van de Sinjoren-activiteitenver- eniging uit Sas van Gent beginnen met de huis-aan-huis verkoop van zelfgemaakte kerstkaarten. Daarop staan Sasse'. taferelen (foto's) die volgens voorzitter Lore Freijser 'zeer herkenbaar' zijn. „Het kanon, het bruggetje, de kerstmarkt. Allemaal zaken die mooi zijn om te sturen naar mensen die niet meer in Sas van Gent wonen, maar de gemeente wel goed kennen. De kaarten kunnen in setjes van vier worden gekocht voor vijf gulden. De opbrengst wordt besteed aan de organisatie van activiteiten voor ouderen, volgens Lore 'mensen vanaf vijftig jaar'. Wethouder L. Marquinie (links) nam gisteren de eerste set kaarten in ontvangst. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Middelburg - Het Nieuw vlietse recreatiecentrum Pan- nenschuur heeft de Zilveren Bezem van de Stichting Ne derland Schoon gewonnen. Gisteren in het Middelburgse provinciehuis kreeg R. van de Velde van het recreatiecentrum de prijs en een geldbedrag van 1500 gulden. De Zilveren Bezem is de hoofd prijs in de actie 'Zeeland aan kant. Dat heb je mooi zelf in de hand', die afgelopen seizoen voor de tweede maal werd ge houden. Het is een actie om door het bewustmaken van recreanten en toeristen het ontstaan van zwerfvuil te voorkomen. Zo wer den er 40.000 afvalzakjes bij duinovergangen aan strandgan- gers uitgedeeld. Van de recreatie-ondernemers die meededen heeft de Pannen- schuur het het meest creatief aangepakt, vond de jury. Het team van de Pannenschuur maakte met de kinderen van de gasten rond het thema zwerfvuil, collages, tekeningen, er werden kwissen gehouden, kauwgomop- bergdoosjes werden uitgedeeld, er was een opruimactie, een mo deshow, en er werd een zwerfaf- valclown met zwerfafval aange kleed. Dat de activiteiten succes had den, bleek uit het feit dat aan het einde van het programma er nauwelijks voldoende zwerfafval meer te vinden was om het pro gramma te laten draaien. R. van de Velde van het re creatiecentrum Pannenschuur krijgt de prijs en een geldbe drag van 1500 gulden. foto jaap wolterbeek Van onze correspondente Terneuzen - Het verplaatsbaar borston derzoekscentrum komt maandag 21 no vember naar Terneuzen. Hiermee gaat de tweede ronde van start om borstkan ker in een vroeg stadium te ontdekken. Het centrum komt te staan aan de Alvare- zlaan voor sporthal 't Zwaantje. De locatie heeft een gemakkelijke aanrijroute en er is een bushalte op vijftig meter afstand. Vrouwen in de leeftijd van 50 tot 70 jaar in de gemeenten terneuzen, Axel en Sas van Gent ontvangen een uitnodiging om mee te doen aan het onderzoek. De uitnodigingen worden aan de hand van de postcode num mers stap voor stap verstuurd. De voorlich tingsfunctionaris van de GGD Zeeland ver wacht dat het onderzoek voor de vrouwen uit bovenstaande drie gemeenten zal duren tot maart 1995. Daarna komen de andere gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen aan de beurt. Zij die geen uitnodiging hebben ont vangen of meer willen weten kunnen altijd informatie inwinnen in het verplaatsbare centrum. Bovendien houdt de GGD vier voorlichtings bijeenkomsten waar men met vragen terecht kan. Deze voorlichtingsbijeenkomsten zijn op maandag 28 november om 14.30 uur in Hotel Au Port in Philippine en om 19.30 in ge meenschapscentrum de Vlaschaard in Koe wacht en op donderdag 1 december om 14.30 uur in Cultureel Centrum De Speye in Sas van Gent en om 19.30 uur in Gregoriuscen- trum in Axel. Vernieling Axel - Gisternacht zijn van een aan het Hofplein in Axel geparkeerd staande personen auto beide voorwielen afge haald. De gedupeerde, een 25-jarige inwoonster uit Ter neuzen deed hiervan aangifte bij de politie in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Auto-inbraak Cadzand Bad - Woensdagmid dag is ingebroken in een per sonenauto van een 64-jarige man uit Gelsenkirchen (D). Het voertuig stond geparkeerd aan de Zwarte Polderweg in Cadzand Bad. Vermist worden een tas met sleutels en een polstasje waarin persoonlijke bescheiden zaten. Men kwam de auto binnen door het ver breken van het rechter por- tierslot. Woninginbraak Terneuzen - Terwijl de 49-jarige bewoner woensdaga vond zijn hond uitliet, werd ingebroken in zijn woning aan de Stijn Streuvelsstraat in Terneuzen. Vermist wordt een gering geldbedrag, maar hij kwam ook tot de ontdekking dat men vanuit een hok in zijn achtertuin ook een konijn had meegenomen. Wieldoppen weg Terneuzen - Een 38-jarige man uit Philippine deed bij de politie in Terneuzen aangifte van diefstal van een wieldop van zijn personenauto. Het voertuig stond geparkeerd aan het zwembad De Honte aan de Bellamystraat in Terneuzen. Ook werden drie wieldoppen ontvreemd van een personen auto van een garagebedrijf in Terneuzen. Kop-staartbotsing Terneuzen - Bij een kop- uur. staartbotsing op de Axel. sestraat in Terneuzen werden woensdagmiddag twee perso. nenauto's aanzienlijk bescha- digd. Een 39-jarige vrouw uit Hoek zag te laat dat een voor haar rijdende auto, bestuurd door een 35-jarige vrouw uit Terneuzen op een gegeven mo. ment haar voertuig moest af- remmen en botste er achterop. Gewond Terneuzen - Bij een verkeers- ongeval op de kruising Trans- portstraat-Haarmanweg in Terneuzen werd een 16-jarige bromfietser uit Sas van Gent gewond aan een voet en zijn 13-jarig zusje die als duopas. sagiere meereed een diepe snijwond aan een knie. Het ongeval gebeurde doordat de bromfietser geen voorrang kreeg van een personenauto, bestuurd door een 24-jarige inwoonster uit Terneuzen. Auto in brand Westdorpe - Gisternacht rond half twee geraakte de perso nenauto bestuurd door een 43-jarige man uit Westdorpe op de Tractaatweg, nadat ter hoogte van de afslag Westdor pe de motor plotseling stopte, spontaan in brand. De brand weer van Westdorpe was wel spoedig ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat het voer tuig geheel uitbrandde. Controle IJzendijke - Bij een door de politie woensdag van 11 tot 15 uur op rijksweg N61 bij IJzen dijke gehouden snelheidscon trole zijn 141 bestuurders ge verbaliseerd wegens het over schrijden van de toegestane maximum snelheid van 80 ki lometer per uur. Gecontro leerd werden 1166 voertuigen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 133 kilometer per Terneuzen THEE-DANSANT - In het Zuidlandtheater wordt zondag 27 november weer een thee dansant gehouden van 14.00 tot 17.00 uur. De entree is vijf gulden, personen onder de 18 jaar betalen 2,50. Sluiskil DANSEN - In Het Meulengat wordt vrijdag 25 november een dansavond gehouden, aan vang 20.00 uur. De entree is vijf gulden, voor personen on der de 18 jaar 2,50. Westdorpe SINTERKLAAS - Sinterklaas komt zondag om drie uur per boot aan bij de kade bij de Klein Kanaalweg. Onder mu zikale begeleiding zal het ge zelschap zich vervolgens naar cultureel centrum Concordia begeven, waar zij om half vier verwacht worden. In Concor dia zullen onder meer spelle tjes gedaan worden en zal te vens de prijsuitreiking plaats vinden van de tekenwedstrijd voor de kinderen van peuter speelzaal Olleke Bolleke en basisschool de Kreeke. Philippine SINT NICOLAAS - Sint-Ni- colaas brengt morgen een be zoek aan het mosseldorp Phi lippine. De Sint met zijn ge volg wordt om 15.00 uur op het Philipsplein verwacht. Hierna zal de goedheiligman, gezeten in een rijtuig en om ringd door een vijf zwarte Pie ten op motoren, een korte rondgang maken door het dorp. De nieuwe wijk, de Wa terdijk, wodt dit jaar opgeno men in de route. Om 15.45 uur is Sinterklaas terug in hotel Au Port om aan alle kinderen een verrassing uit te delen. Voor klachten, ideeën en suggesties bewoners Van onze verslaggever Terneuzen - In de Prins Willem Alexanderschool in Terneuzen wordt maandag 21 november tussen 13.00 en 14.00 uur voor de eerste keer het buurtspreekuur gehouden voor de bewoners van de wijk Oudelandse Hoeve. Het spreekuur is bedoeld voor alle bewoners met klachten, ideeën en suggesties. De klach ten worden anoniem overge bracht naar de verantwoordelij ke instanties zoals gemeente, po litie, woningbouwvereniging en Zeeuws Consultatie Bureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). Stoeptegel Klachten kunnen betrekking hebben op een losse stoeptegel, vernielingen, hinder, verstopte riolen en slechte verlichting. Het buurtspreekuur wordt gehouden door Kees Dobbelaar en Edie Folkersma. Beiden zitten in het wijkteam van de Oudelandse Hoeve en en de omwonenden commissie 'nieuwe stijl' van het asielzoekerscentrum in het Roos- evelthotel. In het wijkteam werken organi saties en bewoners samen aan de verbetering van de leefbaarheid in de buurt. Daar is ook het idee van een aanspreekpunt voor de buurt ontstaan. De ideeën en suggesties die worden aangele verd worden doorgespeeld naar het wijkteam. In het wijkteam wordt bekeken wat mogelijk is en wordt eventueel actie onder nomen. Proef Het buurtspreekuur wordt iede re maandag gehouden op het zelfde tijdstip. Het buurtspreek uur vindt op proef plaats voor drie maanden. Het idee ontstond in '91 toen in wijkcentrum De Triangel in de binnenstad vooi de eersee keer een bijeenkomst werd gehouden in het kader van de sociale vernieuwing. Toen bleek dat bewoners moeilijk hun weg naar de diverse instanties kunnen vinden als ze vragen, suggesties of klachten hebben Vanuit die achtergrond startte in De Triangel het eerste buurt spreekuur voor de binnenstad Dit initiatief sloeg aan. (ADVERTENTIE) Noordstraat 15 4531 GA Terneuzen Van onze verslaggever Oostburg - De zwembaden Breskens en Schoondijke blij met ingang van volgend jaar def' tief gesloten. Technisch en fin cieel is de grens bereikt. Het is langer verantwoord de twee buit baden nog langer open te houden. Van onze verslaggever Oostburg - Het volkshuisves Oostburg mag niet in een s belangrijke eis die het dage zo'n plan stelt, is dat het prak Burgemeester en wethouders stellen dat in de onderbouwing 1 van het voorstel 57.500 gulden uit te trekken voor de opstelling van een volkshuisvestingsplan door het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisves ting (NCIV). Het plan moet concreet aange ven wat er nodig is om de knel punten op het gebied van volks- Van onze verslaggever Nieuwvliet - Het christelijk ge mengd zangkoor Looft Den Heer uit Nieuwvliet staat morgen en zondag stil bij het honderdjarig bestaan. Het koor geeft zaterdag vanaf 19.30 uur een concert onder lei ding van dirigent Tony Venne- man. Het Eeklose kamerorkest Divertimento onder leiding van William Spittael verleent ook medewerking. Het concert is in de N.H.-kerk te Groede. Na af loop van het concert volgt een receptie. 's Zondagsmorgens is er in de zelfde kerk een dankdienst. Die begint om 10.00 uur. Voorganger is ds. L. Mietus. Het koor ver zorgt de liederen in deze dienst. Erwin Neve begeleidt enkele lie deren op de piano, organist is Jan Scheele. Na afloop is er gelegenheid koffie te drinken. Van onze correspondente Goes - De Christelijke Oratori jaar het 75-jarig bestaan en be van het oratorium 'Elias' van vaste dirigent Izaak Ruissen. In de Elias domineert het koor de actie. Het vormt gedurende het hele werk de gesprekspart ner van Elias in tal van confron taties. Mendelssohn schildert in het werk een sterk portret van een met verpletterende verant woordelijkheden beladen man die aan onmenselijke beproevin gen wordt blootgesteld. Door de ze dramatische spanning in de muziek is het werk bijna te ver gelijken met een opera van Ver di. De tekst getuigt echter van een diep religieuze ernst. Medewerking verlenen het Van onze verslaggever Terneuzen - Gescholden had hij wel, toen hij geen bier meer kreeg. „Maar niet gesla gen. En zeker niet met een asbak gegooid," zei G.H. gis teren tegen politierechter Fibbe in Terneuzen. H. stond terecht omdat hij in mei van dit jaar naar een van de uitbaters van een Oostburgs café met een asbak had gegooid. De blauwe plek op de kin van het slachtoffer gold voor de politie als het bewijs. Na het incident kreeg hij een brief van de uitbaters, waarin hem werd duidelijk gemaakt dat hij niet meer welkom was. Hij trok er zich niet veel van aan, want een maand later stapte hij er weer binnen en bleef rustig zitten toen hem werd gevraagd weg te gaan. Tot de politie kwam. 'Lokaalvredebreuk' was gisteren dan ook het tweede feit waar voor hij was gedagvaard. H. vond echter dat hem een loer was gedraaid, tegen de achter grond van een verbroken relatie met een werkneemster van het café. Volgens officier van justitie voelde de vrouw zich bedreigd door H.'s aanwezigheid. Hij vond het toch al vreemd dat de man, woonachtig in Terneuzen, helemaal naar Oostburg ging om

de Stem | 1994 | | pagina 12