Grote belangstelling Senaat niet nieuw Asielwet moet afschrikkend werken C« DE STEM KOERSBAL PAPIER VOOR UW PEN C5 Oplossing file-probleem Tolerantie Vergeten groep De Stem - 2 De Stem - 3 AOW-leeftijd rnTkl ïetrrTh?iebeh°Ud<* Verzetsverleden Niet netjes NOVEMBER 1994 vijftien schutters. Hoge vo. C Pieters, beide zijvogejj grootste aantal (6): j cqheyt. ewacht - Zaal 't Hoekske, 3j utters. Hoge vogel: R. Schal, s, eerste zijvogel: J. de Rijij -eede zijvogel: A. van dé anden, grootste aantal (3); g art. mswaarde - Zaal De Vier argetijden, 28 schutters. Ho en tweede zijvogel: J. vain elen, eerste zijvogel: F. de yer, grootste aantal (4): J. de ey. iddorpe - Zaal Gemeente- is, 35 schutters. Eerste hoge gel: R. D'Hondt. tweede hoge eerste zijvogel: F. Rottier eede zijvogel: P. Gouwe| ootste aantal (5): G. Herwegh! mswaarde - Zaal De Lamso- n, 26 schutters. Hoge en eer- zijvogel: P. Freyser, tweede 'vogel: J. vam Jole, derde zij- gel: B Bisschop, grootste ntal (5): E. Hulshout. iddorpe - St -Sebastiaan, 5 schutters. Wip 1: eerste ge vogel: J. de Clerck, tweede ge vogel: B van Winhoute, rste zijvogel: M. Suy, tweede jvogel: E. Ingels, derde zijvo- 1: A. de Munck, vierde zijvo- ,1: L. Persoon Wip 2: eerste ge vogel: J. Verkruysen, eede hoge vogel: B. de la uelle, eerste zijvogel: G. Sa- ijn. tweede zijvogel: L. de "aele, derde zijvogel: R. van oeke, vierde zijvogel: G. Pop-' udelande - Zorgvlied, 39 hutters. Wip 1: eerste hoge gel: C. Jeremiasse, Zorgvlied; eede hoge vogel: J. Renté eester, Willem Teil; eerste zij gel: P. Platschorre, Zorgv- ed; tweede zijvogel: H. Franse, ïllem Teil; derde zijvogel: W. emijnse, vierde zijvogel: J. ermeule, beiden Edele Hand- og; grootste aantal (6): N. chouwenaar, vliegende vogels: Breemer, beiden Juliana en Clarijs, ADLM. Wip 2: eerste ge vogel: F. Koens, Spes Nos- a; tweede hoge vogel: J. van Guchte, eerste en derde zij gel: P. de Visser, tweede zij gel: P Platschorre, allen orgvlied; grootste aantal (6): J. oetheer, Juliana. olphaartsdijk - Zaal Royal, oei naar Hoger, 33 schutters, ip 1: hoge vogel: C. Stoutha- er. Edele Handboog; beide" ijvogels: W. van Iersel, Willem ell; eerste klep A. Pikkaart, orgvlied; tweede klep: H. "oogstrate, St.-Sebastiaan; erde klep C. Jeremiasse, orgvlied; vliegende vogels: W. an Iersel, Willem Tell en S. ekker, Doel naar Hoger; ootste aantal (8): J Rijk, AD- M. Wip 2: eerste hoge vogel: van Iersel, tweede hoge vo el: C. Jeremiasse, eerste zijvo- el: A. Pikkaart, tweede zijvo- el: H. Hoogstrate, derde zijvo- el: W. van Iersel, vierde zijvo- el: L. van Dijke, St.-Sebasti- an; grootste aantal (7): P. Na- elkerke, Doel naar Hoger. -Heerenhoek - Zaal De Ko- enbeurs, 27 schutters. Eerste oge vogel. R. Verdonk, tweede ïoge vogel: P. Vette, beiden -oncordia; eerste zijvogel: C. de onge, Soranus; tweede zijvo- elR. Verdonk, Concordia; lerde zijvogel: F van Steenber gen, vierde zijvogel: A. Rent- neester, beiden Willem Teil; ;rootste aantal (6): H. de Jonge, liegende vogel: A. de Jonge, leiden Soranus. De volgende chieting is dinsdag 22 no vern ier." Uoosterzande - Clubgebouw lozenhof, 25 personen: 1. H. de ~ucht/A. Rombout, 2. R. van de /elde/L. Kint, 3. L. Neve/A. de jucht. ïas van Gent - Zaal De Rose- aer, veertien personen: 1. A. /ale/L. Coone, 2. B. Rammeloo/ V. de Maarschalk, 3. A. de Cort/J. de Pan. 3sssenisse - Zaal Hof ter Nesse, waalf personen: 1. J. Schrau- ven/E. de Maat, 2. A. Mannae- t/B. de Maat-de Waal, 3. J. schenkels/R. de Waal-Cam- )een. \xel - Gregoriuscentrum, veer- len personen: 1. G. Antheunis, P. Durinck, 3. E. Snoek. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, waalf personen: 1. mevrouw Dankaert/R. Durink, 2. me- rouw Durink/J. Lauwers, 3. nevrouw Everaert/J. Everaert. Hinge - Zaal Malpertuus, vijf- ïen personen. Mat 1: 1. M. van Herbergen, 2. L. Boonman, dat 2: 1. C. van Gijsel, 2. L. degels. bcel - Gregoriuscentrum, tien ersonen: 1 G. Braun, 2. G. Hitheunis, 3. P. Maerman. oewacht - Zaal De laschaard, dertig personen: 1- Verbraeken/A. de Mey, 2. A. an Damme/A. Leys-Coone, 3. Roelands/E. van Damme- racke. Vestdorpe - Zaal Concordia, negentien personen. Mat 1: I.E. de Smet/I. Goethals, 2. E. Kint/ p. Dhaene. Mat 2: 1. A. Jan- sens/E. de Kever, 2. W. Kalle/A. Dobbelaar. Hulst - Zaal De Lieve. Mat 1:1. 2. Burm/J. de Koek, 2. J. de 5met/L. Kegels. Mat 2: 1. E- 3urm/L. Kegels, 2. M. Baeyens/ VL van Vlierbergen. Terhole - Dorpshuis, KBO: 1. E- van Driesche/E. Volleman-Ca- luwé, 2. A. Lauwers/M. Freij- zer-Sponselee, 3. J. de Maat. Lamswaarde - Zaal De Luifel, KBO: I.E. van Waterschoot/L- 3ala. 2. F. Janssen/A. Lauwers, 3. J. de Schriiver/E. van Dries- >che. DONDERDAG 17 NOVEMBER 1994 Het getuigt van weinig crea tiviteit zoals dit kabinet en ook de vorige kabinetten al vele jaren toestaan dat de verkeerscongestie op onze rijkswegen en in onze binnen steden versneld toeneemt. Het ontbreken van adequate maatregelen leidt tot steeds meer en langere files op de wegen en een groeiende stag natie in de binnensteden met als kwalijke gevolgen: grote economische verliezen en een onverantwoorde luchtveront reiniging. Toch is er een alternatieve oplossing. Om tot een snelle doorstro ming in de binnensteden te komen, wordt gedurende de werkweek overdag de ruim bemeten binnenstad geheel autovrij gemaakt. Enkele uit zonderingen voor ambulante beroepsbeoefenaren daarge laten. Autoverkeer is alleen toegestaan 's nachts, in de weekends en op feestdagen. De eigen auto's staan gepar keerd aan de rand van de stad in beveiligde P+R par keerhavens. Bijna gratis acht- of meerper- sonenbusjes met voorzienin gen voor mensen met een handicap en extra laadruimte voor boodschappen onder houden pijlsnel het vervoer in de stad. Door de huidige stand van zaken van de elektronica kunnen deze busjes route- technisch efficiënt worden gedirigeerd en ze kunnen snel worden opgeroepen via het internet, telefonisch, met praatpalen of gewoon door hand opsteken. Vanwege dit verkeerssysteem wordt voor veel mensen het autobezit overbodig en kun nen zij volstaan met het hu ren van een auto in het week end. De financiering van de taxi busjes geschiedt door de be sparingen op de dan deels overbodig geworden huidige verkeerstechnische voorzie ningen en vermindering van de subsidies op het stadsbus- vervoer. Stadsbussen rijden toch maar het grootste deel van de dag nagenoeg leeg rond, behalve tijdens de spitsuren, wanneer ze overvol zijn. Een bijkomend voordeel voor de binnenstad is, dat daar weer plaats vrijkomt voor re creatieve voorzieningen, zoals parken, speeltuinen, sport- veldjes, vijvers, terrasjes en evenementenhallen, maar ook weer voor gezellige (grote) winkels in plaats van situe ring daarvan aan de rand van de stad, hetgeen de stadsi dentiteit aantast. Steden als Fulda, Bad Kreu- znach (Duitsland), Perth (Au stralië) en Curitiba (Brazilië) hebben al jaren met een ver gelijkbaar systeem hun bin nensteden weer bereikbaar en leefbaar gemaakt. Maar ook buiten de stad biedt dit stadsvervoersysteem voordelen. Doordat hun au to's aan de rand van de stad staan, ligt carpoolen bij de forenzen voor de hand. Met fiscale faciliteiten kan dit carpoolen nog extra worden gestimuleerd. Daarboven kan het interloka le verkeer worden ontlast met de inzet van luxe snelbus-in- terliners. Dure extra wegvoorzieningen worden dan overbodig en het fileprobleem is eindelijk op gelost. Tilburg, P.A.F. Bakx RA Door het kleine te ontkennen zijn hele oorlogen ontketend. Ik heb het niet geweten Verantwoordelijkheid, tole rantie, het zijn woorden die iedereen vrij vaak uitspreekt. Iedereen wil inspraak, mede zeggenschap en verantwoor delijkheid in wat grote en belangrijke zaken wordt ge noemd. Doch, is bekend wat deze woorden werkelijk in houden, weet men de werke lijke betekenis Ais men kijkt in en rondom het huis waar men woont dan ervaart men dat deze begrip pen totaal niet gekend zijn. Overlast wordt getolereerd. Waarom? Omdat men niets kan, niets durft te zeggen, omdat men zelf overlast bezorgt. Men is dus niet verantwoordelijk, men kent, beseft of wil het woord verantwoordelijkheid niet kennen voor zichzelf. Wel wordt het te pas en te onpas voor andeten gebruikt. Omdat de mensen dat diep in zichzelf wel beseffen, maar dat even diep wegstoppen, komt daar het woord toleran tie om de hoek kijken. We moeten toch iets van el kaar kunnen accepteren, iets voor anderen doen. Meestal dat, waar anderen te lui of te gemakzuchtig voor zijn of het te druk voor hebben. Kortom, men moet als mede burger, als sociaal wezen, de dingen waar een ander nala tig in is, overnemen. Gewoon de verantwoording die de an der niet voor zichzelf wil ne men, overnemen, want dan is men een sociaal een maat schappelijk aangepast wezen. Wenst men deze verantwoor ding niet te nemen dan is het gevolg, dat men op z'n minst niets over de ander over heeft, of onverantwoordelijk en intolerant genoemd wordt. Kortom, de worden Intolerant en onverantwoordelijk wor den voor de andere gebruikt, wanneer men zichzelf als zo danig ervaart. Men projecteert zijn/haar zelfbeeld op de ander. Enkele psychologische con sulten zou voor menigeen de oplossing zijn, evenals enige vorm van zelfkennis. Misschien zou egoïsme dan een meer gebruikt woord voor zichzelf worden, waarbij intollerantie en onverant woordelijkheid in zichzelf er varen wordt en niet langer geprojecteerd op de ander. Begin eerst het eigen straatje schoon te vegen, voor met dat van een ander te beginnen, Etten-Leur, Coby van Mierlo Wat leven wij Nederlanders in een gelukkig landEen land waarin voor de mensen van allerlei goeds en moois is bedacht. Diverse zekerheden van de wieg tot het graf, van echo grafieën van foetussen, vast gesteld op videofilms voor de aanstaande ouders tot het verwijderen van aange- zichtspukkel(tjes)s. Gevangenen hoeven niet bang te zijn dat hun privacy wordt aangetast en hoeven hun cel met niemand te delen. Er gaan ook al stemmen op van mensen die menen dat kinderen of bekenden van be hoeftige ouderen voor hun diensten vanuit de gezond heidszorg betaald moeten worden. En inkrimping van een stu diebeurs, die dan overigens nog hoger is dan in ons om ringende landen, heeft grote landelijke protesten tot ge volg. Aan dit alles moest ik denken toen ik de Brandpunt-uitzen ding over nog jeugdige MS- patiënten zag, die niet meer zelfstandig kunnen wonen. Met verbijstering zag ik dat deze mensen 'weggestopt' worden tussen bejaarden en dementen. En waarom Schrik niet: omdat de finan ciële mogelijkheden voor de oprichting van een tehuis voor hen ontbreken. Neder land laat een kleine groep van ongeveer 200 mensen verkommeren en verpieteren. Een ten hemel schreiende zaak in dit land van melk en honing, waarover wij Neder landers ons slechts kunnen schamen. Oh, dat het eens zover mocht komen dat we hiervoor in groten getale naar het Bin nenhof trokken, in plaats van te vechten voor onze eigen kleine belangetjes Etten-Leur, C. Gommers Alle hulde aan de auteurs van het artikel 'Om de wikkels van het woord' in De Stem van 1 november. Hun 'Speurtocht naar de op richters van De Stem' vormt, voorzover nu valt te overzien, een evenwichtige en waar heidsgetrouwe evocatie van de lotgevallen van de illegale én legale Stem, Dit zonder aanzien des persoons geschre ven reconstructieverhaal ver toont volgens mij op één punt een wezenlijke lacune. Wijlen mijn vader Anton (An- toine) Dercks, terecht ge noemd als 'laatste eindredac teur van de illegale Stem', had deze taak overgenomen van zijn in september 1944 in Vught gefusilleerde broer. Onder zijn leiding verscheen De Stem als illegaal blad in het nog bezette Utrecht en omgeving van november 1944 tot mei 1945. Aldus volgens het geciteerde rapport van 8 augustus 1945. Dit der ver vollediging van de toch al turbulente en brisante ge schiedenis van 'De Stem'. Bergen op Zoom, Rudi Dercks L. de Jong noemt Albert van de Poel, in 1940 hoofdredac teur van de voorganger van De Stem, inderdaad ten on rechte pro-Duits. L. Knitel wijst er in De Stem van 9 november terecht op dat deze simplificatie geen recht doet aan de gecompli ceerde geschiedenis van Van de Poel. Het is echter evenmin terecht hem tot de medestanders van pater Muckerman te rekenen. Tot diens medestanders be hoorde Hein Hoeben die van af 1933 via zijn in Breda gevestigde persbureau Katholieke Wereldpost (KWP) berichten over Nazi misdaden verspreidde. Van de Poel was een voor stander van een strikte Ne derlandse neutraliteit en vond daarom dat publicaties over schendingen van de mensenrechten in Duitsland achterwege moesten blijven. Hij nam zitting in een raad van toezicht op de KWP om de anti-nazistische toon die het persbureau onder invloed van Muckermann en Hoeben aansloeg te matigen. Dat Van de Poel tijdens de bezetting als een van de eer ste Nederlanders als vijand van Duitsland in een concen tratiekamp werd opgehangen en na de oorlog door De Jong als pro-Duits werd betiteld, hoort ook bij de merkwaar dige voorgeschiedenis van De Stem, waarvan het recente artikel over de gebeurtenissen in 1944 slechts een klein deel onthulde. Breda, Jan Brouwers. Ja hoor, we gaan gewoon fijn met z'n allen achter de kar aanrennen, totdat we zo ver versleten zijn, dat we geen aow meer nodig hebben. Ik stel voor om de pensioen gerechtigde leeftijd te verla gen naar 55 jaar, het aow- systeem te beëindigen, uiter aard gekoppeld aan een over gangsregeling, voorts ieder een te verplichten voor zich zelf een pensioenverzekering te sluiten en de controle daar op bij de verzekeringsmaat schappijen te leggen. Resultaat: 1. De werkloosheid neemt af, hetgeen weer een hele hoop positieve neveneffecten zal hebben. 2. Een gigantische kostenbe sparing bij de afdeling sociale zaken. Zo heb ik nog wel meer idee- en, maar daar heb ik geen tijd meer voor om die te beschrij ven, want ik moet nu weer gaan werken. Voor later, weet u wel! Breda, Gerard Baert Eezers reageren °P De stem in e knh'voor<*nt>rief te korten en te bewerken G«n brieven op a Ca"e betekent niet automated dat be Uil :feda«'ehetn,etuw «andpunt eens is. Soortgelijke advertenties als genoemd in een artikel in de weekeindbijlage van De Stem van 12 november jl. over W.J.B. stonden eerder in de krant. Ze zijn niet alleen bedrieglijk, maar kunnen blijkbaar ook nog veel leed losmaken. De figuur die zich D-68 noemt, heeft kennelijk vele jaren na de oorlog nog identi teitsbewijzen van de Verzets groep D-68 afgegeven. Uiter aard bestond zoiets tijdens de oorlog niet. Ook diverse nep- medailles waren verkrijgbaar. In de 10e Compagnie Stoot troepen zaten jongens van ve le verzetsgroepjes. D-68 deed het ten onrechte voorkomen dat die jongens van zijn, klei ne verzetsgroep waren ge weest en noemde de hele Compagnie D-68. Terwijl de ze jongens hun leven riskeer den en allerlei ontberingen moesten verwerken, hield D-68 zich echter met andere zaken bezig. De heer Henk Pels doet er goed aan die hele mep maar te negeren. Rucphen, P.C. Marijnissen Zaterdag 12 november stond in De Stem een artikel van Paul de Schipper over de Ne derlandse zakenman Joep Vol die gevangen zit in Saudi- Arabië. Bijna aan het einde van dit artikel deelt uw verslaggever ons mee dat de heer Gerrit van der Valk van het Van der Valkconcern, bereid zou zijn om Joep Vol financieel te hulp te schieten en weg te kopen uit Jeddah. De Schipper geeft dan de heer Van der Valk de volgen de omschrijving mee: 'horeca ondernemer en inmiddels ex- bajesklant Gerrit van der Valk'. Als je dat leest geloof je je ogen niet. Dit is grof, niet netjes, ik had hier graag andere woorden gebruikt temeer, omdat in het kader van dit artikel, deze toevoeging volkomen overbo dig was. Had Paul de Schipper nog een oude rekening te vereffe nen? Voor de goede orde, ik voel mij niet geroepen de fa milie Van der Valk te hulp te schieten, zij zijn daar zelf zeer goed toe in staat. Breda, R. Smolders Door Max de Bok Den Haag - Op 29 mei van het volgend jaar kiezen de dan bijna drie maanden eer der gekozen leden van Pro vinciale Staten (verkiezin gen op 8 maart) de nieuwe Eerste Kamer. Al geruime tijd zijn de politieke partijen bezig met het opstellen van de kandidatenlijsten. Een interne bezigheid die voor al de aandacht van de partijka ders krijgt. Maar zo nu en dan halen namen van mogelijke kandidaten de publiciteit. Dan, gaat het om bekende (oud) poli tici. Wie de namen van de laatste weken op een rijtje zet, zou gemakkelijk tot de conclusie kunnen komen dat het verlan gen naar een plaats in de Eerste Kamer ditmaal wel erg breed leeft onder oud-politici. Het WD-erelid Wiegel, voor malig vice-premier, meldde zich geheel in zijn haantje-de- voorste stijl als eerste. Zijn voorbeeld werd gevolgd door de door nog twee oud-ministers uit de WD-kring: voormalig vice-premier en oud-informa teur Van Aardenne en de vroe gere staatssecretaris en minis ter Van Eekelen, die onlangs opgstapt is als secretaris-gene raal van de Westeuropese Unie (WEU). Bij de PvdA meldden zich als kandidaat de vroegere staatsse cretarissen Ter Veld en Cohen en liet ook de oud-fractievoor zitter in de Tweede Kamer, thans burgemeester van Ker- V, Wiegel FOTO ANP krade, Wöltgens van zijn be langstelling blijken. Ook kan didaat is CDA'er De Vries, oud minister van Sociale Zaken. Die hoge belangstelling voor een plaatsje 'aan de overkant' van het Binnenhof is niet nieuw. Juist voor oud-politici is een lidmaatschap van de Eerste Kamer een aantrekkelijke mo gelijkheid om in één beweging betrokken te blijven bij het parlementaire werk èn een beetje af te kicken van het alles opslorpende politieke hand werk van alle dag èn een nieuw maatschappelijk bestaan op te bouwen. Door de geschiedenis heen heeeft de Eerste Kamer altijd een aantal oud-bewindslieden en in het werk van de Tweede Kamer gerijpte politici in haar midden gehad. De huidige Eer ste Kamer telt vier oud-minis ters (Braks en Van Dijk van het CDA, Ginjaar en Korthals Al- tes van de WD) en één oud staatssecretaris (Glastra van Loon van D66). Een willekeurige greep in de geschiedenis leert dat dat beeld zelden anders was. Wint de Eerste Kamer als insti tuut aan politiek belang door de aanwezigheid van een op het totaal van 75 leden bezien, handjevol oud-bewindslieden? Het antwoord is nee. Juist zij beseffen vanuit hun politieke ervaring vaak beter de beperk te maar niet van belang ontblo te staatsrechtelijke positie van de Eerste Kamer. Dat de vraag niettemin nu hier en daar weer gesteld wordt, lijkt alles te maken te hebben met het profiel van de kandi daat Wiegel. Een profiel dat een combinatie is van zijn poli tieke natuurtalent en van de elementen die hij daaraan - niet zonder zijn medewerking, zo niet op zijn initiatief - tij dens de formatie van de paarse coalitie heeft laten toevoegen. Om het zacht te zeggen: Wiegel toonde zich tijdens de formatie geen voorstander van de CDA- loze coalitie. Dat was nog tot daaraan toe. Wat hem binnen de WD echter zeer kwalijk wordt genomen is dat hij in de laatste fasen van de formatie, door door publiciteit te zoeken in de al even anti-paarse Tele graaf, WD-onderhandelaar Bolkestein opzichtig voor de voeten liep. Voor velen binnen de spraak makende gemeente in de WD is daarmee de grens van wat Wiegel zich kan permitteren bereikt. Daarbij herinneren zich velen ook maar al te goed de dubbelzinnige, aan deloyali- teit grenzende rol die Wiegel speelde in de discussie over het politieke leiderschap van de WD. Dat alles bijeen genomen zal er nog net niet toe leiden dat hem een verkiesbare plaats voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer wordt onthou den. Wel is het hoogstwaarschijnlij ke gevolg ervan dat het Wiegel niet vergund zal worden om de toon van de nieuwe fractie in de Eerste Kamer te zetten. Zittende WD-senatoren, die een goede kans hebben in de nieuwe Senaat terug te keren, hebben onderling al de dure eed gezworen dat zij niet zullen toestaan dat Wiegel hun frac tieleider wordt. Voor die func tie hebben ze oud-minister van Justitie en huidig senator Kort hals Altes op het oog. Natuurlijk kan de aanwezig heid van Wiegel het debat in de Senaat verlevendigen. Maar hij zal zich moeten schikken in de het politieke beleid dat in de eerste plaats door anderen - Bolkestein, Korthals Altes - wordt uitgezet. De tijd dat Wiegel èn kon diri geren èn de eerste viool kon spelen, lijkt voorbij. Voor die rol heeft hij in eigen kring te veel goodwill verspeeld. Door Elaine de Boer (anp) Den Haag - De nieuwe asielwet 'vei lige derde landen' die staatssecretaris Sehmitz van Justitie naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, moet het vooral van zijn afschrikkende werking heb ben. Dat blijkt uit ervaringen met de wet in Duitsland. Hij geeft de mogelijkheid om asielzoekers die uit een ander land dan hun land van herkomst komen, naar dat derde land terug te sturen, mits dat land veilig is. In Duitsland is de 'sichere drittstaatrege- lung' medio 1993 ingevoerd. De regeling houdt daar in dat de asielzoeker direct wordt uitgezet als hij bij aanhouding aan de oostgrens (buitengrens van het Schen- gengebied) of in het binnenland uit een 'veilig derde land' afkomstig blijkt te zijn. Er is geen beroep mogelijk. De asielcijfers daalden in Duitsland met 66 procent na invoering van de wet. In 1992 dienden nog 438.000 vreemdelingen een asielverzoek in, in 1993 waren het er 322.600 en in de eerste negen maanden van dit jaar 100.236. Die daling was in Duitsland vooral aan de afschrikkende werking toe te schrijven. Het aantal vreemdelingen dat op grond van de nieuwe wet Duitsland werd uitge zet bleek slechts 2 procent van het totale aantal. In de tweede helft van vorig jaar werden 64, en dit jaar 99 asielzoekers terugge stuurd aan de oostgrens, omdat zij uit een veilig derde land kwamen. Van degenen die Duitsland al waren bin- nengereisd, werden in diezelfde perioden 649 en 882 asielzoekers teruggestuurd. De enorme daling kwam blijkbaar doordat velen van een asielverzoek afzagen wegens de strengere wetgeving en het feit dat zij daardoor Duitsland niet eens meer binnen kwamen. Staatssecretaris Sehmitz had in haar oor- Sehmitz FOTO ANP spronkelijke wetsvoorstel veilige derde landen gekozen voor een opzet identiek aan Duitsland. Asielzoekers zouden niet tot de asielprocedure toegelaten worden en na een kennelijk-ongegrond- verklaring van het asielverzoek direct Nederland uit moeten. Maar onder druk van PvdA en D66 heeft zij het wetsvoorstel deze week bijgesteld. De partijen vinden dat de rechtsbescher ming voor alle asielzoekers gewaarborgd moet zijn. Er is Sehmitz veel aan gelegen om de wet begin volgend jaar in te voeren. Sehmitz laat de asielzoeker die uit zo'n veilig derde land komt nu toe tot de procedure. Binnen 24 uur wordt in de twee aanmeldcentra of op Schiphol bepaald of de vluchteling uit een veilig derde land komt en of zijn asielverzoek niet-ontvan- kelijk wordt verklaard. De asielzoeker kan vervolgens in beroep tegen die beslissing bij de vreemdelingen rechter. De uitspraak mag hij niet in Nederland afwachten. Daarvoor moet hij een voorlopige voorziening aanvragen. De vraag is nu of de handreiking die Sehmitz aan de Tweede Kamer doet, een groot deel van de afschrikkende werking van de wet in Nederland teniet zal doen. De asielzoekers uit veilige derde landen zullen immers de illusie hebben dat zij toch een poging kunnen wagen. Zij worden namelijk niet zoals in Duitsland onmiddel lijk teruggestuurd. Zo zou de politieke tegemoetkoming waaM mee Sehmitz de PvdA en D66 gunstig wil stemmen om de wet snel door het parle ment te krijgen, wel eens afbreuk kunnen doen aan haar bedoeling. Sehmitz zelf denkt dat dat wel mee zal vallen. Het 'nette' Nederlandse veilige-lan- den-beginsel (inclusief mogelijkheid tot beroep) in combinatie met de snelle beslis sing in de aanmeldcentra (binnen 24 uur) zal volgens de staatssecretaris haar af schrikkende werking niet missen. Na een maand of twee blijkt volgens Sehmitz immers dat asielzoekers uit veili ge derde landen niet worden toegelaten en geen opvang krijgen als ze tegen de beslis sing in beroep gaan. PvdA en D66 zeggen die mening te delen. De praktijk moet echter uitwijzen of zij gelijk krijgen. En zo blijven het kabinet en de Kamer in het ongewisse of de daling van het aantal asielzoekers - waarop de Justitie-begroting voor volgend jaar is af gestemd - ook daadwerkelijk plaatsheeft. Krijgen zij echter ongelijk en mist de wet zijn afschrikkende werking, dan blijft de toestroom asielzoekers groot, dan houden de aanmeldcentra het druk, zijn er nog steeds veel justitie-ambtenaren en advoca ten nodig en blijft het risico dat asielzoe kers na afwijzing in de illegaliteit verdwij nen.

de Stem | 1994 | | pagina 23