Terneuzense jongen werd Engels marine-officier UITSLAGEN DE STEM ZEELAND Verloofde herkende hem bij terugkeer in 1944 niet meer DONDERDAG 17 NOVEMBER 1994 „Vrijdagmiddag: een jong paar zal in den echt worden verbonden. Met spanning wordt de komst van het paar verbeid. Eindelijk - paardenge trappel, de vigilante rijdt voor, halzen rekken zich en de gelukkigen stappen uit: een in het wit gekle de bruid, geleid door den bruidegom, gekleed in het uniform van luite nant der Engelsche Mari ne. En toch - hij die zijn aanstaande vrouw voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand ge leidt, is geen Engelsch- man; neen, hij is een ra sechte Nederlander, hij is een Terneuzenaar." Door Rein van der Helm De verslaggever van De Vrije Zeeuw, het Terneuzense dagblad dat op dinsdag 21 november 1944 voor het eerst zou verschij nen, schreef zich letterlijk de vingers blauw. „Het was stinkend slecht weer. Enorm koud en het regende pij- pestelen. Verwarming was er niet, je stierf van de kou in het gemeentehuis. Maar toch was ik enorm gelukkig." Mevrouw Ag nes Luteijn-de Bruijn (75 jaar) herinnert zich haar trouwcere monie, op die bewuste vrijdag 17 november 1944, nog als de dag van gisteren. Er was dan ook een turbulent weekje aan voorafge gaan. De zondag daarvoor zag haar zus, waarbij ze inwoonde in een huis aan de Leliestraat, een Engelse officier naderen. Twee koffers in de hand. Hij stopte voor het huis, klopte aan. „Toen zag ik het plotseling. Het was Toon. Ik had hem niet herkend. Had hem ruim vier jaar niet gezien. Hij was gekleed als offi cier en droeg geen bril", zegt mevrouw Luteijn. Stoker Toon was de toen 28-jarige Ter neuzenaar Anthonie Luteijn. Als dienstplichtig stoker bij de Ko ninklijke Marine was Luteijn na de mei-dagen van 1940 uitgewe ken naar Engeland. Daar mon sterde hij aan op de Koningin Emma van de Maatschappij Zee land en werd -toen de Engelse marine de schepen vorderde- vervolgens ingelijfd bij de Royal Navy. De Koningin Emma was met het zusterschip de Prinses Beatrix, toen gloednieuwe mo torschepen van de Maatschappij Zeeland, uitgeweken vanuit Vlissingen naar Engeland. Twee van de modernste schepen die op dat moment het Kanaal bevoeren en garant stonden voor een comfortabele overtocht van Vlissingen naar Harwich. Gevor derd door de Engelsen deden beide schepen tot bijna een jaar na na de Tweede Wereldoorlog dienst als troepen-transport schip. Ze waren betrokken bij de belangrijkste slagen uit de Tweede Wereldoorlog. HMS Princess Beatrix en HMS Queen Emma, zoals de Engelsen de schepen hadden omgedoopt, verschenen voor de kusten van Noord-Afrika, Sicilië, Anzio en Normandië. Na het einde van de oorlog in Europa gingen zij rich ting Verre Oosten. In november 1944 meerde de Queen Emma af in Ostende. Via het geteisterde Vlaamse land vond Luteijn zijn weg naar Terneuzen, naar zijn familie en zijn verloofde. Kermis Agnes de Bruijn, schippersdoch- ter uit Ossenisse, was nog maar 15 jaar toen zij Luteijn leerde kennen. Hij was toen machine bankwerker bij De Hoop, zij werkte als dienstbode bij een Terneuzense familie. De vonk sloeg over tijdens een kermis. „Hij vroeg mij ten dans en ik was gelijk verkocht. Hij was mijn eerste en enige liefde. Zo gaat dat soms." Gedurende de lange oorlogsjaren was er tussen het verloofde stel sporadisch contact. „Tweemaal kreeg ik een briefje via het Rode Kruis. Ik heb er veel en veel meer geschreven. Die zijn niet allemaal aangekomen. Wel een tje met een foto van mij, dat vertelde hij mij toen hij terug kwam." „Die trouwdag hè, nooit, nooit zal ik die vergeten. Ik had Toon gevraagd een mantelpakje voor mij op te scharrelen, want be hoorlijke kleding had ik niet. Een vriendin vroeg mij waarin ik ging trouwen. Ik zei: een mantel pakje. Ze zegt: dat kan niet. Hij in zo'n mooi uniform en jij in dat pakje. Gebruik mijn trouwjurk maar. En alles paste precies, tot en met de schoenen toe." Boeket Een bruid zonder boeket is on denkbaar. De keus was in die tijd echter nagenoeg nul. „Het werden herfstchrysanten, meer was er niet. En uitbundig gefeest kon er ook niet worden. De men sen moesten toen van het Mili tair Gezag allemaal om acht uur 's avonds binnen zijn, de bruiloft was om half vier, dan nog foto's maken dus voor we weer bij elkaar waren was het rond vijf uur." Schraalhans was in die tijd keu kenmeester. Er waren geen ge bak, bruidssuikers, koekjes of snoepjes. Wat er wel was: echte Engelse thee. „Die had Toon meegenomen, gelukkig maar, want anders hadden wij die vie ze surrogaatblokjes moeten ge bruiken." Het nieuwbakken bruidspaar kon maar kort van eikaars nabij heid genieten. Luteijn had een week verlof gekregen om te trouwen. „Die voorbereidingen gingen in ijltempo. Dank zij een hoge mieter in Axel (de Commis saris voor het Militair Gezag, RvdH) waren de papieren in een mum van tijd geregeld. En Piet de Zeeuw, die toen op het ge meentehuis in Terneuzen werkte, zei: jullie trouwen voor Toon terug moet. Al is het midden in de nacht." De zondag na de bruiloft meldde Luteijn zich weer bij de Navy. Tot half 1946 bleef hij daar in dienst, troepen, vluchtelingen en evacués in het Verre Oosten ver voerend. Engels De gouden bruiloft zal vandaag niet gevierd kunnen worden. De toen 28-jarige Anthonie Luteijn treedt in het huwelijk met Agnes de Bruijn. Toon Luteijn overleed in 1991. Maar zijn talrijke tastbare her inneringen houden hem voor zijn vrouw nog steeds dichtbij. „Hij praatte weinig over zijn oorlogs tijd, maar hij heeft genoeg mee gemaakt", zegt zij. Peinzend wrijft ze over een glazen paneel tje waarin talrijke militaire on derscheidingen van de inzet van haar man getuigen. Hij die als dienstplichtig stoker van de Ko ninklijke Marine uitweek naar Engeland, keerde als officier van de Royal Navy terug. „Een mooie prestatie. Voor hij weg ging sprak hij geen woord over de grens, na de oorlog sprak hij als een echte Engelsman", zegt zijn vrouw nog steeds vol trots. Onder de onderscheidingen ook een zilveren ere-medaille in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. „Hem eigenhandig door de koningin opgespeld. Hij heeft haar nog een hand mogen geven", zegt mevrouw. „Die me dailles geven we nooit meer af. Ze hangen hier altijd in de huis kamer. In een mapje stapels foto's, waaronder een met de hand in gekleurd exemplaar van Luteijn als dienstplichtig matroos, de militaire zakboekjes, verlofbrief jes, de schriftelijke bevestigin gen van zijn bevorderingen, uit nodigingen voor reünies, die na de oorlog regelmatig werden ge houden. In de mei-dagen van 1940 was hij als stoker geplaatst aan boord van het batterijschip IJ- muiden. Nadat het schip, op be vel van de Admiraliteit tot zin ken was gebracht, kon Luteijn aan boord van een vissersschip Engeland bereiken. Daar mon sterde hij op 26 mei 1940 aan op de Koningin Emma, een van de twee schepen van de maatschap pij Zeeland die waren uitgewe ken naar Engeland. De schepen kregen een Engelse bemanning, maar een Nederlandse machinis- tenploeg, beter op de hoogte met de ultra-moderne dieselmotoren van beide schepen. Onderworpen aan de Engelse marine-krijgs- tucht. Sollicitatie „Hij liep er nooit mee te koop, met wat hij had meegemaakt. Tweemaal voer hij op een ander schip, en tweemaal werd hij ge torpedeerd. Hij overleefde het allemaal. Het was een gewone, rustige en bescheiden jongen. Daarom ben ik wel blij dat nu, vijftig jaar na de oorlog, nog eens aandacht aan hem wordt besteed. Dat heeft hij echt ver diend." Luteijn werkte ook na de oorlog bij de Maatschappij Zeeland. Voor de rederij, zo bleek uit een jubileumviering in 1980, was hij op 26 mei 1940 in dienst getre den. Bij die gelegenheid werd hem nog de gouden eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau toegekend. De voortzetting van militaire loopbaan naar burgerbetrekking ging niet zonder de nodige pijn. „Mijn man was machinist in de oorlog. Toen hij in 1946 naar dezelfde functie op hetzelfde schip solliciteerde, toen de sche pen weer op Engeland gingen varen, werd hij afgekeurd van wege zijn ogen. Ik zei altijd: als kanonnenvoer was je goed ge noeg, nu niet meer." De ex-luitenant van de Engelse Navy voer nog een aantal jaren als elektricien bij de Maatschap pij Zeeland en werd uiteindelijk chef-werkplaats, aan de buiten haven in Vlissingen. Daar bege leidde hij onder meer de Konin gin Emma naar de schroothoop. Wat daarvan rest zijn enkel nog foto's. En die worden in die knusse Oost-Souburgse woning zorgvuldig gekoesterd. ij mm*. - *- - De Koningin Emma waarop Luteijn in de mei-dagen van 1940 aanmonsterde. KAARTINGEN Terneuzen - 't Schelpenhoekje, 101 personen. Bieden: 1. W. Riemens, Terneuzen; 2. H. Prins, Sluiskil; 3. L. Wagemans, Terneuzen. Jokeren: 1. me vrouw Wouters, 2. mevrouw Meerman, beiden Terneuzen, 3. F. Esseling, Hulst. Nieuw-Namen - Chris en Nico: 1. G. Bogaert-A. van de Berghe, 2. L. Timmermans-G. Meers man, 3. J. Vermeersen-G. Style- man. Nieuw-Namen - Moed en Ge duld: 1. G. Beletter-R. Sturm, 2. R. Smet-H. van den Eede, 3. F. Abbeel-L. Timmermans. Nieuw-Namen - Zaal De Nach tegaal: 1. R. Sturm-E. de Ko ning, 2. R. Thilleman-M. de Berge, 3. W. de Maayer-K. van Waterschoot. Hulst - Zaal De Lieve, 35 per sonen. Jokeren: 1. F. Esseling, 2. mevrouw Van de Wiele, 3. mevrouw Jansens, allen Hulst. Hulst - Bridgeclub Hulst, tien de wedstrijd competitie. Groep A: 1. Herman-Van de Dries, 2. De Jonge-Koopman, 3. Baggen- Mast. Groep B: 1. Bogaert-Mel- chers, 2. Soonieus-Boddaert, 3. Van Belle-Kint. Groep C: 1. Stallaert-Hageman, 2. Adriaan- sen-Töth, 3. Terburg-Bastiaan- sen. Groep D: 1. Scholte-Hetz- ner, 2. Direchs-Swagenkant, 3. Kint-Praet. Groep E: 1. De Rid- der-Heijens, 2. Bral-Bral, 3. Re- mortel-De Winter. Oostburg - Oostburgse Bridge club, zal l'Ambasadeur, vrije wedstrijd, twintig paren. Groep A: 1. Van der Hooft-Wagenaar, 2. echtpaar Brugge, 3. Hendrik- sen-Plaschaert. Groep B: 1. Go- nye-Luteyn, 2. Legrand- Steyaert, 3. Hellebosch-Ta ten- hoven. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 27 personen. Bieden: 1. me vrouw Stampers, 2. G. de Bruyn, 3. R. de Cock. Jokeren: 1. F. Esseling, 2. mevrouw Fer- ket, 3. mevrouw Rietjes. Terhole - Zaal Staminee, 21 personen. Bieden: 1. A. Ly- baart, 2. P. Jonkers, 3. L. van Geertruy. Jokeren: 1. L. Mein- ders, 2. mevrouw Lybaart, 3. mevrouw De Kort. Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, 32 personen. Bieden: 1. L. den Breejen, 2. A. van Gink, 3. E. Zwartelee. Jokeren: 1. me vrouw Claessen, 2. L. van Cads- and, 3. M. van Gink. Clinge - Zaal De Landbouw, 32 personen. Bieden: 1. M. Block, 2. P. Pauwels, 3. R. Tilleman. Jokeren: 1. mevrouw Van de Kelen, 2. mevrouw Verbrugge, 3. C. van Hooye. Kloosterzande - Zaal De Rei zende Man, achttien personen. Jokeren: 1. mevrouw Verschu ren, 2. mevrouw Schalje, 3. P. Visser. Bieden: 1. J. Tieleman, 2. mevrouw Hoop, 3. C. van Spaandonk. Terhole - Zaal Staminee, 61 personen. Jokeren: 1. T. van Delft, 2. mevrouw Patijn, 3. F. Buys. Bieden: 1. H. Coalone, 2. W. Rietjes, 3. J. Patijn. Clinge - Zaal De Gouden Kroon, twintig personen. Bie den: 1. R. van de Branden, 2. J. Janssens, 3. G. de Witte. Joke ren: 1. mevrouw Warrens, 2. R. de Vos, 3. mevrouw Lam- brechts. Koewacht - Zaal De Lange Ak kers, 31 personen. Bieden: 1. E. Sturm, 2. A. de Vlieger, 3. me vrouw Sturm. Hulst - Zaal De Kroon, veertig personen. Bieden: 1. A. Nijs, 2. G. de Bruyn, 3. E. Rietjes. Joke ren: 1. M. Ferket, 2. F. Pieters, 3. R. Rodrigo. Westdorpe - Zaal Concordia, twintig personen: 1. mevrouw Heyman-de Kever, 2. R. Bae- cke, 3. P. Dierickx. Graauw - Gemeenschapshuis, 26 personen. Bieden: 1. me vrouw Boone, 2. P. van de Klooster, 3. A. de Bruyn. Axel - Gregoriuscentrum, 36 personen. Bieden: 1. J. Sponse- lee, 2. W. Herman, 3. P. Schee- Ie. Kloosterzande - Zaal De Kas tanje, 25 personen. Bieden: 1. L. van Goethem, 2. Th. Neve, 3. T. Kegels. Jokeren: 1. A. de Waal, 2. mevrouw Verbruggen, 3. me vrouw Crombeen. St.-Janseen - Zaal De Kroon, 27 personen. Bieden: 1. G. Her man, 2. E. de Smet, 3. Th. de Vet. Jokeren: 1. mevrouw Do- mines, 2. mevrouw Ferket, 3. mevrouw Haulez. Axel - Gregoriuscentrum, ze ventig personen, Thalia. Bie den: 1. A. van Gink, 2. L. van Cadsand, 3. Th. Theunissen. Jo keren: 1. mevrouw Thompson, 2. E. de Rijke, 3. mevrouw Tie- chem. Kloosterzande - Zaal De Rei zende Man, twintig personen. Bieden: 1. mevrouw De Waal- Baart, 2. A. Kegels, 3. mevrouw De Waal-Bun. Zandstraat - De Straete, tach tig personen. Bieden: 1. M. van Leeuwen, 2. Th. Steenkiste, 3. mevrouw Baart. Jokeren: 1. me vrouw Tiggelen, 2. mevrouw Ambrosini, 3. mevrouw Schee- Ie. Kloosterzande - Zaal De Réi zende Man, 72 personen. Bie den: 1. P. Valent, 2. Th. Neve, 3. A. van Eerdenburg. Jokeren: 1. A. de Koning, 2. mevrouw Rombout, 3. mevrouw Vermeu len. ren, vijftien schutters. Hoge vo. gel: C. Pieters, beide zijvogels en grootste aantal (6): j Cocqneyt. Koewacht - Zaal 't Hoekske, 30 schutters. Hoge vogel: R. Schal, kens, eerste zijvogel: J. de Rijj^ tweede zij vogel: A. van de Branden, grootste aantal (3): E Baart. Lamswaarde - Zaal De Vier Jaargetijden, 28 schutters. Ho ge en tweede zij vogel: J. vam; Meelen, eerste zij vogel: F. Meyer, grootste aantal (4): J. fa •Boey. Zuiddorpe - Zaal Gemeente- huis, 35 schutters. Eerste 1 vogel: R. D'Hondt, tweede 1 o> en eerste zij vogel: F. Rottier* tweede zij vogel: P. Gouwe| grootste aantal (5): G. Herwegf Lamswaarde - Zaal De Lamso. ren, 26 schutters. Hoge en eer- ste zijvogel: P. Freyser, tweede zijvogel: J. vam Jole, derde zij. vogel: B. Bisschop, grootste aantal (5): E. Hulshout. Zuiddorpe - St.-Sebastiaan, 115 schutters. Wip 1: eerste hoge vogel: J. de Clerck, tweede hoge vogel: B. van Winhoute, eerste zijvogel: M. Suy, tweede zij vogel: E. Ingels, derde zijvo- gel: A. de Munck, vierde zijvo- gel: L. Persoon. Wip 2: eerste hoge vogel: J. Verkruysen tweede hoge vogel: B. de Ruelle, eerste zijvogel: G. Sa- mijn, tweede zijvogel: L. de Waele, derde zijvogel: R. van Hoeke, vierde zij vogel: G. Pop. pe. Oudelande - Zorgvlied, schutters. Wip 1: eerste 1 vogel: C. Jeremiasse, Zorgvlied;' tweede hoge vogel: J. Rent meester, Willem Teil; eerste zij- vogel: P. Platschorre, Zorgv lied; tweede zijvogel: H. Franse, Willem Teil; derde zijvogel: W. Remijnse, vierde zijvogel: J, Vermeule, beiden Edele Hand boog; grootste aantal (6): N. Schouwenaar, vliegende vogels: R. Breemer, beiden Juliana en A. Clarijs, ADLM. Wip 2: eerste hoge vogel: F. Koens, Spes Nos tra; tweede hoge vogel: J. de Guchte, eerste en derde zij vogel: P. de Visser, tweede zij- i vogel: P. Platschorre, allen Zorgvlied; grootste aantal (6): J. Goetheer, Juliana. Wolphaartsdijk - Zaal Royal, Doel naar Hoger, 33 schutters Wip 1: hoge vogel: C. Stoutha-! mer, Edele Handboog; beide" zijvogels: W. van Iersel, Willem Teil; eerste klep: A. Pikkaart, Zorgvlied; tweede klep: H, Hoogstrate, St.-Sebastiaan; derde klep: C. Jeremiasse, Zorgvlied; vliegende vogels: W, van Iersel, Willem Tell en S, Dekker, Doel naar Hoger; grootste aantal (8): J. Rijk, AD LM. Wip 2: eerste hoge vogel: W. van Iersel, tweede hoge vo gel: C. Jeremiasse, eerste zijvo gel: A. Pikkaart, tweede zijvo gel: H. Hoogstrate, derde zijvo gel: W. van Iersel, vierde zijvo- gel: L. van Dijke, St.-Sebasti aan; grootste aantal (7): P. Na- gelkerke, Doel naar Hoger. 's-Heerenhoek - Zaal De Ko renbeurs, 27 schutters. Eerste hoge vogel: R. Verdonk, tweede "hoge vogel: P. Vette, beiden Concordia; eerste zijvogel: C. de Jonge, Soranus; tweede zij vo gel: R. Verdonk, Concordia; derde zijvogel: F. van Steenber gen, vierde zijvogel: A. Rent-1 meester, beiden Willem Teil; grootste aantal (6): H. de Jonge, vliegende vogel: A. de Jonge, beiden Soranus. De volgende schieting is dinsdag 22 novem ber.' Het zusterschip van de Em ma, de Koningin Beatrix. SCHIETINGEN Lamswaarde - Zaal De Lamso- KOERSBAL Kloosterzande - Clubgebouw Rozenhof, 25 personen: 1. H. d Gucht/A. Rombout, 2. R. vand Velde/L. Kint, 3. L. Neve/A. de Gucht. Sas van Gent - Zaal De Rose-1 laer, veertien personen: 1. A. Vale/L. Coone, 2. B. Rammeloo A. de Maarschalk, 3. A. de Kort/J„ de Pan. Osssenisse - Zaal Hof ter Nesse, j twaalf personen: 1. J. Schrau- wen/E. de Maat, 2. A. Mannae- rt/B. de Maat-de Waal, 3. J. Schenkels/R. de Waal-Cam- been. Axel - Gregoriuscentrum, veer tien personen: 1. G. Antheunis, 2. P. Durinck, 3. E. Snoek. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, twaalf personen: 1. mevrouw Dankaert/R. Durink, 2. me vrouw Durink/J. Lauwers, 3. mevrouw Everaert/J. Everaert. Clinge - Zaal Malpertuus, vijf tien personen. Mat 1: 1. M. van Vlierbergen, 2. L. Boonman. Mat 2: 1. C. van Gijsel, 2. L. Kegels. Axel - Gregoriuscentrum, tien personen: 1. G. Braun, 2. G. Antheunis, 3. P. Maerman. Koewacht - Zaal De Vlaschaard, dertig personen: 1. J. Verbraeken/A. de Mey, 2. A. van Damme/A. Leys-Coone, 3. L. Roelands/E. van Damme- Bracke. Westdorpe - Zaal Concordia, negentien personen. Mat 1:1. E. de Smet/I. Goethals, 2. E. Kint E. Dhaene. Mat 2: 1. A. Jan- sens/E. de Kever, 2. W. Kalle/A. Dobbelaar. Hulst - Zaal De Lieve. Mat 1:1 E. Burm/J. de Koek, 2. J. de I Smet/L. Kegels. Mat 2: 1. E. Burm/L. Kegels, 2. M. Baeyens/ M. van Vlierbergen. Terhole - Dorpshuis, KBO: 1. E. van Driesche/E. Volleman-Ca- luwé, 2. A. Lauwers/M. Freij- zer-Sponselee, 3. J. de Maat. Lamswaarde - Zaal De Luifel, KBO: 1. E. van Waterschoot/L. Sala, 2. F. Janssen/A. Lauwers, 3. J. de Schrijver/E. van Dries- sche.

de Stem | 1994 | | pagina 22