Hulst wil dezelfde subsidie Twijfels over ontsluiten van weg naar sportterrein in Clinge 'Een dergelijk werk vergt het uiterste' 'Ik beoefen vele technieken' elegenheid 4Ouderenproblematiek in Hulst is net zo groot als in Terneuzen' DE STEM DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS rijf verlinde b.v. rijf verlinde b.v. verteren 't de doorslag, Axel krijgt van college GS 'verklaring geen bezwaar' particulieren 0% KORTING 50 JAAR ■0T 4051.6GL 25.950.- A 323 F COUPÉ BtOOKTOBU tmmwM mumiT? SÏRË DE STEM ZEELAND C2 Milieuvluclit politie levert veertien verdachte zaken op Hulster Gemengd Koor brengt op concert Die Jahreszeiten van Haydn Beeldend kunstenaar en tekenleraar RIM Verhelst: Axel Sint Jansteen Zeeland wil in Scheldecommissie BER 1994 ens, bedankje, jubileum, e, huwelijk, verloving, ing, prestatie, examen, Abraham, enz. per kolom 1.09 incl. BTW, regel verplicht. Foto of g, formaat 35 x 40 mm BTW. Overige tarieven op g. Foto's worden niet geretourneerd. 36882 of geef uw tekst ór plaatsing af bij één van ren. Schriftelijke opgaven uitend geaccepteerd indien res bekend zijn, ook indien taling bijgevoegd is. ons het recht voor teksten af van redenen te weigeren, itgever klachten bereiken egeven tekst behoudt de het recht voor om de naam chtgever bekend te maken. Irger gefeliciteerd. |n Zundert. Jeroen Signon in Breda. ineel, Raar maar waar deze knul wordt Jos gefeliciteerd. iw, 9.000 km, 1993 slechts ISEWEG 31 - TERNEUZEN il. 01150-18500 e snelle beslissers nog enkele ns in diverse kleuren. SEWEG 31 - TERNEUZEN tl. 01150-18500 gen De Stem, 076-236911 f r NKEN, DAN DOEN n blid in samenwerking mei de Stichting Ie RecU"1- DONDERDAG 17 NOVEMBER 1994 Van onze verslaggever Hulst - Binnen de Hulster politiek bestaan twijfels over de noodzaak van de verbetering van de ontslui- tingsweg naar het sportterrein in Clinge. Dat blijkt uit de diverse algemene beschouwingen bij de ge meentebegroting voor het volgend jaar. De verharding en betere verlichting van de ontsluitingsweg hebben burgemees ter en wethouders op het lijstje ge plaatst met prioriteiten waarvoor nog geen geld gevonden is. Het karwei kost 150.000 gulden. De WD-fractie vraagt zich af of de ontsluitingsweg wel op het prioriteiten lijstje moet staan. De fractie wil ook weten of er een afweging is gemaakt ten opzichte van andere zaken, zoals bij voorbeeld de vervanging van de riole ring in de Kerkstraat/Klinkerstraat in Clinge, de Dorpstraat in Graauw, de versnelde doorvoering van de cao voor de peuterspeelzalen. „Is dit echt zo dringend noodzakelijk dat een uitgave van 150.000 gulden gerechtvaardigd is," wil de VVD weten. „Er ligt een perfect parkeerterrein bij Malpertuus en de afstand tot de spor taccommodatie moet te voet voor geen enkele sporter een probleem zijn." Ook het onafhankelijke raadslid Fr. de Vries ziet de investering niet zitten. „Uw voornemen voor de verharding van deze weg wijs ik resoluut van de hand," aldus De Vries. Hij zegt zich er over te verbazen dat er al de nodige straatkol- ken zijn aangebracht, zonder dat de gemeenteraad daar ooit een voorstel over heeft gezien. Volgens de Vries zijn er, gelet op de forse kosten, wel andere prioriteiten te stellen ui de gemeente. De fractie Groot Hulst/Gemeenschap pelijke Belangen houdt er een iets ande re mening op na. De fractie wijst er op dat de onderhoudskosten op dit mo ment hoog zijn en dat een klinkerver harding dat grotendeels zou oplossen. De fractie zegt dan ook grote waarde te hechten aan de verbetering van het pad, op voorwaarde dat er het benodigde geld voor gevonden kan worden. Van onze verslaggever Hulst - In Hulst wil men voor het woonzorgproject in de Korte Bellingstraat net zoveel geld van de provincie krijgen als Terneuzen vorig jaar kreeg voor een gelijk soortig project. „De problematiek met betrekking tot de ouderen is in Hulst net zo groot als in Terneuzen," stelt wethouder P. Weemaes. Weemaes reageert daarmee op het voorstel van Gedeputeerde Staten om het zorgproject een eenmalige bijdrage van 139.000 gulden te geven voor allerlei bouwkundige aanpassingen. In Van onze verslaggever Hulst - Tijdens een zogenaamde milieuvlucht heeft de rijkspolitie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen veertien verdachte zaakjes op het vlak van het milieu aange troffen. Vanuit de lucht werden de veer tien 'gevallen' gefotografeerd. Een nader onderzoek vindt nu op de grond plaats en het opma ken van processen-verbaal wordt niet uitgesloten. De politie houdt geregeld van dit soort inspecties met een vlieg tuig. Doel is om hierbij bijzonde re aandacht te schenken aan illegaal storten van puin, het plaatsen of hebben van au towrakken, onjuist mestopslag, het verzamelen van afval en ille gale afgravingen. Hulst had men echter om 250.000 gulden gevraagd. Vorig jaar kreeg Terneuzen van de provincie 222.000 gulden voor een woonproject. Daarbij wer den vier zwevende verpleeghuis bedden ingezet. Omdat het in Hulst gaat om 2,5 van die bed den vinden GS dat Hulst ook minder moet krijgen. Het woon- zorgproject in Hulst wordt ge realiseerd door de Woonstichting Hulst in samenwerking met de Thuiszorg en de Blaauwe Hoeve. Weemaes meent dat GS een ver keerd criterium hanteren voor het bepalen van de subsidie. „Ik vind dat de provincie de zaak nogal eenzijdig benadert. Alleen gericht op die twintig woningen binnen het project. Maar het project moet juist ook als steun punt gaan dienen voor de directe omgeving, waar al bejaardenwo ningen staan en waar nu wordt gebouwd aan veertig senioren woningen. Aan die steunpunt functie voor de omgeving wordt nu volledig voorbij gegaan. Dat is niet terecht, vinden wij. Wat is nou de reden om de ene gemeen te 222.000 gulden te geven en de andere niet. Die reden die zien wij niet zitten." Van onze verslaggeefster Axel - De gemeente Axel hoeft tot april 1995 niet met elke bouwaanvraag die binnen het bestemmingsplan zuid-oost past, naar de provincie te stappen. De provincie Zeeland heeft deze week namelijk een zogeheten 'specifieke verklaring van geen bezwaar' afgegeven. Het Hulster Gemengd Koor repeteert hard voor het concert op zaterdag 3 december in Den Dullaert waar het Die Jahreszeiten van Haydn vertolkt. foto camile schelstraete De gemeente heeft daar vorige maand om gevraagd in verband met de dreigende komst van gro te varkensmesterijen vanuit oos telijk Noord-Brabant. Alle ge meenten die met bouwaanvragen voor die intensieve veehouderij en geconfronteerd werden en nog geen sluitend bestemmings plan voor het buitengebied had den, zijn gaan proberen die mes- terijen op andere manier tegen te houden: met een zogeheten voor- bereidingsbesluit dat een jaar geldig is en waarmee de planolo gische situatie als het ware wordt bevroren. De geen-bezwaar-verklaring van de provincie geldt alleen voor bouwaanvragen die geen relatie hebben met de mammoet-meste- rijen. De aanvragen moeten bo vendien passen binnen het be stemmingsplan zuid-oost en voor april 1995 zijn ingediend omdat dan het Axelse voorbereidings- besluit ongeldig wordt. Als er EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Theo Giele, Rein van der Helm, Florence Imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puys- seleijr. Goes: Klokstraat 1tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muurmans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings tijden van overige afdelingen op pagina A2. 17-10-94 echter bezwaarschriften tegen de bouwplannen worden ingediend, is de verklaring van de provincie niet geldig. Dan moet het college van Gedeputeerde Staten zo'n bouwaanvraag weer wel afzon derlijk beoordelen. De inspecteur ruimtelijke orde ning vindt het overigens maar niks dat de provincie aan Axel een specifieke verklaring van geen bezwaar geeft. Maar omdat het volgens GS in Axel om slechts 'enkele gebieden In het bestemmingsplan gaat waarbij de agrarische bebouwing vrijwel tegen woningen aan ligt', hebben ze toch positief besloten. „Alleen al uit milieu-oogpunt is het ongewenst om op dergelijke plaatsen intensieve veehouderij en te vestigen," zo liet de provin cie aan B en W van Axel weten. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Die Jahreszeiten van Haydn is een compositie die van de uitvoerders het uiter ste vergt. Voor een goed ama teurkoor zoals het Hulster Gemengd Koor is het een grote opgave. Maar er is dan ook hard aan gewerkt en zo wel koor, bestuur als dirigent zijn er van overtuigd dat het een kwalitatief goede uitvoe ring wordt. Het concert vindt zaterdag 3 december plaats in de Noordhal van het gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst. „Dat is uitzonderlijk. Tot nu toe hebben we steeds onze grote concerten verzorgd in de basiliek. De Mes siah van Handel, het Requiem van Mozart en Die Schöpfung van Haydn komen daar goed tot hun recht. Dit jaar hebben we vanwege bepaalde zaken geko zen voor den Dullaert," legt voorzitter I. Hoekstra uit. „In de basiliek is het moeilijk om een concert op zaterdag te ver zorgen en omdat het orkest niet anders dan op een vrijdag of zaterdag kon moesten we uitwij ken. Het is een profaan werk en dat kan dus goed in een grote zaal," stelt dirigent Jo Ivens. Voordelen Hij meent bovendien dat het concerteren in de Noordhal nog enkele voordelen oplevert. „Ik denk dat er meer mensen komen omdat de stoelen prettiger zitten en de akoestiek is heel redelijk. Er staan geen pilaren en er wordt voor ons een groot po dium opgebouwd van 144 vier kante meter. Ik wilde absoluut het Dordts Kamerorkest omdat het een moeilijke partituur is vooral voor de strijkers. Dit or kest heeft het op het vaste reper toire. Vandaar." Penningmeester H. Soonieus re kent snel voor dat er minimaal zeshonderd bezoekers nodig zijn om het financiële plaatje rond te krijgen. Kosten Het concert kost ongeveer 22.000 gulden. Als subsidie kreeg het koor 6.500 gulden van de pro vincie Zeeland en 5.000 gulden van de gemeente Hulst. De Ra bobank verstrekte ook een aar dig bedrag als hoofdsponsor. Jo Ivens is erg blij met de twee repetities met het orkest die hij voor de generale afwerkt. „Tij dens de eerste repetitie kunnen we goede afspraken maken over de interpretatie en alle muzikale addertjes onder het gras extra uitwerken. Bij de tweede repeti tie zijn de solisten erbij zodat ik tijdens de generale in de Noord hal alle aandacht kan besteden aan de totale samenklank en de koorpassages. Het werk duurt twee uur en twintig minuten. Er zijn dus weinig herhalingsmoge lijkheden." Prachtig Op de vraag waarom het koor zo ingenomen is met Die Jahreszei ten komen onmiddellijk reacties. „Prachtige muziek, goed in het gehoor liggend, vrolijke ontvan kelijke muziek en karaktervolle passages," klinkt het meerstem mig. „De uitbeeldingskracht is groot. Haydn leefde zich goed in en volgt de tekst nauwkeurig. Hij schildert de vier seizoen prachtig in klanken en het werk bevat virtuose aria's en prachtige ko ren. Het is een werk dat iedereen aanspreekt," aldus Ivens. Hij onderstreept dat een derge lijk concert veel vergt maar dat het welslagen afhangt van de inzet van de koorleden. „En die inzet is groot. Het koor kent de partituur door en door en ik hoef de komende weken alleen nog maar wat bij te schaven." Repertoire Na Die Jahreszeiten wordt er weer gewerkt aan een uitbrei ding van het repertoire. „We houden het werk op het repertoi re want een uitnodiging om het uit te voeren is bijna rond, maar we hebben ook nog de kerst nachtmis en de voorbereiding voor het gezamenlijke concert met het mannekoor uit Geleen op 22 april," besluit Ivens. Aan het concert dat om 20.00 uur begint werken de volgende solisten mee: Hanneke Kaas schieter (sopraan), Ludwig van Gijsegem (tenor), Wout Ooster kamp (bas-bariton) en Tijn van Eijk (clavecimbel). Van onze correspondente Hulst - Ronald Irene Marcel Verhelst is beeldend kunste naar en tekenleraar aan de Jansenius scholengemeen schap in Hulst. Zijn voorna men inspireerden hem tot het ondertekenen van zijn wer ken met RIM. Zaterdag opent hij de deuren van zijn atelier en biedt het publiek een blik achter de schermen. Hij woont in de Nederstraat in Rupelmonde, de plaats waar en kele jaren geleden het rivierwa ter inclusief modder de hulzen binnendrong. RIM Verhelst volg de de opleiding Monumentale Kunsten aan de Academie en het Hoger Instituut voor Schone Kunsten in Antwerpen. Via les sen aan de Kreatieve Vorming in Hulst kwam hij in het middel baar onderwijs in diezelfde plaats terecht. Hij verzorgt de lessen tekenen en kunstbeschou wing en voelt zich hier prettig bij. „Deze baan is uitstekend te com bineren met mijn werk als beel dend kunstenaar. Monumentale kunst biedt vele mogelijkheden. Ik beoefen vele technieken en beperk me niet tot het schilderen f alleen. Ik maakte kunstwerken die vlekkeloos integreren in be drijfsruimten. Glas in lood ra men, monumentale schilderijen en werken waarin textiel is ver werkt. Maar ook grafische ont werpen en staatsieportretten be horen tot mijn werk." Breed publiek RIM Verhelst probeert elk jaar zijn artistiek werk ongebonden en zo direct mogelijk bij een breed publiek te brengen. Hij houdt gewoon een aantal open atelierdagen. Zaterdag 19 no vember wordt de periode open atelier om 20.00 uur geopend in zijn huis aan de Nederstraat 33 in Rupelmonde. Albert zorgt voor de muzikale omlijsting. Daarna kan de expositie beke ken worden op de zondagen 20, 27 november en 4, 11 en 18 december tussen 14.00 en 19.00 uur. „Ik weet uit ervaring dat voor de meeste mensen de drempel tot kennismaking met de beeldende kunst vaak te hoog ligt, zeker als het geen realistische weergave betreft of een niet direct herken bare. Ik nodig hen daarom uit bij mij te komen kijken in een onge dwongen sfeer. Ik ben steeds aanwezig om tekst en uitleg te geven." Onvrede Het thema van RIM's meest re cente werk is gegroeid uit een gevoel van onvrede met wat er in de wereld gebeurt. Deze tijd kenmerkt zich door een strijd om macht op alle niveaus. Een strijd die zich op kleine schaal bijvoor beeld tussen een meerdere en een mindere in een arbeidssituatie kan voordoen, maar die zich in feite in alle lagen van het sociale leven voortzet. „Macht om macht is absoluut verwerpelijk," stelt Verhelst. „Mijn personages buigen soms gedwee, soms met een koppige trots. Sommige blijven, alhoewel gevloerd en verkrampt, weer stand bieden aan een onzicht baar apparaat dat hen lijkt te onderdrukken." Hij wijst op een schilderij waarop een vrouw in een rode kamer lijkt opgesloten. „Ze hunkert naar een ruimere wereld die haar door andere ont zegd wordt. Iemand heeft haar bestemming in de hand en zij moet zich daar dan maar bij neerleggen." Opvallend in het werk van RIM is het vaak wisselende, maar RIM Verhelst bij een van zijn werken. foto alex deijaert steeds sterke koloriet. Hij werkt gecontroleerd wild, laag over laag, bouwend aan een directe, krachtige compositie die in al haar facetten compromisloos wil zijn. Hij gebruikt hiervoor aller lei materialen zoals acrylverf, pastelkrijt en de spuitbus. Mid delen die een snelle techniek toelaten. Zij die de kunst, zijn werkwijze en de ideeën van RIM Verhelst willen leren kennen kunnen een bezoek brengen aan zijn atelier op bovengenoemde data en uren. Voor andere dagen of uren moet een telefonische afspraak ge maakt worden: 00-32.3.7742513. RIM Verhelst organiseert in de KIJKperiode op zondag 4 de cember een atelierconcert. Die- derik Suys (altviool) en Sophie Hallynck (harp) verzorgen een recital. Liefhebbers kunnen in schrijven op 19 november of bel len tot 26 november. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht," dacht ik toen ik mij met vrouw en auto inscheepte op het goede schip Molengat, zusterschip van het ms Scha pengat, een veerboot die de dienst onderhoudt tussen Den Helder en Texel. De vaartijd is twintig minu ten. Capaciteit: vergelijkbaar met de superprauwen die de Westerschelde kruisen. Er zijn dus twee dekken en de schepen met hun gaten na men hebben even grote salons en toiletruimten als de boten van de PSD. Maar verder: een wereld van verschil! Om te beginnen: de passa giers-accommodatie op de bo ten die tussen Den Helder en Texel pendelen is heel wat luxueuzer dan die op 'onze' veerboten. Ook de wijze van inschepen is prettiger. Ze ge ven je bij de kassa bijvoor beeld ongevraagd foldertjes over de behoorlijkheden van het eiland Texel mee. Op zee valt de vergelijking in het voordeel van de PSD-bo- ten uit. Het enige wat je, over de reling hangend, ziet is een booreiland. En kijk dan eens naar het levendige gedoe van schepen op de rede van Vlis- singen en op de Westerschel de Ik word echter compleet ly risch als we de tarieven van de bootdiensten in noord- en zuid-Nederland naast elkaar leggen! Ik herhaal dat de bei de veerdiensten, qua scheeps- grootte, vaartijd en vaarfre- quentie, volstrekt vergelijk baar zijn. Welnu: ik betaalde voor een vaart van Den Hel der naar Texel het volgende: 1. Pesonenauto in winterta- rief: 20,75 2. Bestuurder en 1 passagier: 9,25 3. Twee fietsen op de wel standsknobbel: 4,65 Totaal voor 20 minuten dob beren: 34,65 In de zomer had dit uitstapje ƒ41,30 gekost. Op retouren krijg je geen reductie. En je moet altijd retour, want wie wil er nu op Texel blijven? Je krijgt er als inwoner geeneens korting op de bootkaarten! Ik was dan ook voor mijn heen- en-terugje globaal 70,- kwijt. Meervaartenkaarten hebben ze wel, daar tusen Den Hel der en Texel, maar die leve ren nauwelijks winst op. Mijn tripje zou uitgekomen zijn op de somma van ƒ30,- (zomer en winter). Vergelijkend vaaronderzoek En nu de Westerscheldeve- ren. 1. Personenauto in winterta- rief: 9,- 2. Bestuurder en een bak vol kinderen: 0,- 3. Twee fietsen op de knob bel: 0,- Totaal voor 20 minuten vaar- genot: 9,-. Met een pasje in de hand zou de trip in totaal 7,- respec tievelijk 6.35 gekost hebben. In de zomer is de PSD nave nant duurder, dat spreekt, maar daar staat tegenover dat je als inwoner-pasbezitter van Zeeuws-Vlaanderen een overtocht kunt kopen voor het luttele bedrag van 3,40, respectievelijk 2,85. En dan vergeet ik het aardig ste aspect in mijn vergelijkend onderzoek. Wie Texel verlaat stort, nagestaard door schaapskuddes, in zee. De Westerschelde daarentegen verbindt hele werelden: onze binnenste buitenlanden! THEATER TERNEUZEN Introdans - Zuidlandtheater - 20.00 uur KLASSIEK BORNEM Orkest Nuove Musiche - Grieg, Haydn, Tjaikovsky en Mozart - Cultu reel Centrum Ter Dilft - 20.30 uur MIDDELBURG Beiaardconcert - door stadsbeiaar- dier H.G. van Putten - Abdijplein - 12.00-13.00 uur (gratis) Festival Nieuwe Muziek - Klove niersdoelen Achter de Houttuinen 30 (ƒ20) TERNEUZEN Porgy Bi Bess - 20.15 uur Veronique Pestel met chansons met onder an dere Coplainte de Pablo Neruda POP EN JAZZ GOES Jeffrey Lee Pierce (blues) - Het Podium 't Beest - 22.00 uur DIVERSEN KLOOSTERZANDE Café de Kastanje -19.30 uur kaar ting LAMSWAARDE Café de Lamsoren - 13.30 uur schieting voor bejaarden CLINGE Malpertuus, 15.00 uur, oude- rengymnastiek KBO. HOEK Kerkcentrum - Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen - 19.45 uur samenkomst met uitleg van slager Tresonie CLINGE Malpertuus - ANBO - 13.30 uur hobbymiddag HEIKANT 't Heike - KBO - 13.30 uur kaarten en bingo TERNEUZEN Galerie 99 - expositie keramiek op afspraak GRAAUW Gemeenschapshuis - 13.45 uur bieden STOPPELDIJK 't Gelaag - KBO -14.00 uur kaarting FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Forrest Gump De Koning van Engeland 20.00 uur The shadow 20.00 uur Blown away 20.00 uur True lies 20.00 uur The specialist 20.00 uur Forrest Gump MIDDELBURG Schuttershof 20.00 uur Rock 'n Roll Junkie VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur True lies 20.00 uur The crow 20.00 uur The specialist 20.00 uur Blown away KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur The specialist 20.00 uur Forrest Gump 20.00 uur Blown away 20.00 uur Max EXPO In de bibliotheek van Axel is tot en met 21 november een expositie te zien over de relatie tussen land bouw en consument. De ten toonstelling is samengesteld door de ZMO en sluit de zoge heten bordenactie af die in de omgeving is gehouden. HONDERD - De club van Honderd van de Voetbalver eniging Steen heeft vrijdag 18 november een bijeenkomst in de kantine van de V. V. Steen. Vanaf 19.30 uur zal men de projecten van V. V. Steen, waaronder verbetering van de accommodatie bespreken. Middelburg - Zeeland wil als belanghebbende provincie deel uitmaken van de internationale Scheldecommissie. Als regio waardoor de Schelde naar zee stroomt, moet Zeeland zitting hebben in dit orgaan, zo schrijven Gedeputeerde Staten in een brief aan minister Jorritsma van verkeer en wwaterstaat. In de op 26 april ondertekende Internationale Verdragen over de bescherming van de Maas en de Schelde is vastgelegd dat de twee voor de afzonderlijke rivieren in te stellen commissies zullen bestaan uit delegaties van de verdragsluitende partijen. Voor de Schelde zijn dat de regeringen van Nederland en Frankrijk en het Vlaams, Brussels en Waals Gewest. De commissies worden belast met het vastleggen van de gezamenlijk te ondernemen beschermingsacties voor de rivieren. Ze zullen de regeringen programma's voorstellen om de waterkwaliteit en ecosys temen te handhaven en te verbeteren. Bovendien hebben de commis sies tot taak samenwerking tussen de verschillende nationale en regionale waarschuwings- en alarmnetwerken te bewerkstelligen. 1

de Stem | 1994 | | pagina 19